تالار گفتگوی هم میهن - Hammihan Forum              

بازگشت   تالار گفتگوی هم میهن - Hammihan Forum > تالارهای موضوعی > ادیان و مذاهب > گفتمان دینداران و منتقدین
ثبت نام آموزش کار با هم میهن بازی آپلود عکس علامت گذاری بفرم خوانده شده بی پاسخ!
عضویت در هم میهن شبکه اجتماعی پخش زنده لیست کاربران کاربران آنلاین تبلیغات

گفتمان دینداران و منتقدین بحث و گفتگو درخصوص اصول و بنيان هاي اديان از ديدگاه منتقدين و معتقدين

پاسخ

LinkBack ابزارهاي موضوع نحوه نمايش
قديمي 11-23-2009   #1 (لینک نوشته)
هم میهن دوست

erfan1361's Avatar

ارسال پیام خصوصی

Post آیا با پیشرفت تکنولوژِی انسان ها دین گریز می شوند ؟

آیا با پیشرفت تکنولوژِی انسان ها دین گریز می شوند ؟
هر چه انسان در علم و تکنولوژِی رو به پیشرفت است چرا دین گریز می شود؟
erfan1361 آفلاين است   پاسخ با نقل قول
قديمي 12-28-2009   #2 (لینک نوشته)
هم میهن دوست

submission's Avatar

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : چرا با پیشرفت تکنولوژِی انسان ها دین گریز می شوند؟

به خاطر اینکه الان ما توی هیج جای دنیا دین برحق نداریم وتکنولوژی که میگید با دین های تحریف شده مخالفت می کنه و کم کم با پیشرفت علم می فهمند که این تحریفات و خرافه هایی که در دین وارد شده باطله و به جای اینکه به اصلاح دین بپردازند فکر می کنند کل دین اشتباهه ... البته عامل های دیگه ای هم داره...
submission آفلاين است   پاسخ با نقل قول
نوشته را پسندیده است :
قديمي 12-28-2009   #3 (لینک نوشته)
شناسه تکراری

monotheism's Avatar

ارسال پیام خصوصی

نام كتاب: ‏15) انسان و ايمان‏
تأليف: استاد شهيد مرتضى مطهرى

نام فصل: ‏جانشينى علم و ايمان‏
-------------------------------------------------------------
جانشينى علم و ايمان
دانستيم كه علم و ايمان نه تنها با يكديگر تضادى ندارند بلكه مكمل و متمم يكديگرند اكنون پرسش ديگرى مطرح است: آيا ممكن است ايندو جاى يكديگر را پر كنند؟ پس از آنكه شناختيم نقش علم چيست و نقش ايمان چيست، نياز چندانى به طرح و پاسخ اين پرسش نيست بديهى است كه نه علم مى‏تواند جانشين ايمان گردد كه علاوه بر روشنائى و توانائى، عشق و اميد ببخشد، سطح خواسته‏هاى ما را ارتقاء دهد و علاوه بر اينكه ما را در رسيدن به مقاصد و هدفها و در پيمودن راه به سوى آن مقاصد و اهداف مدد مى‏دهد، مقاصد و آرمانها و خواسته‏هائى از ما را كه به حكم طبيعت و غريزه بر محور فرديت و خودخواهى است از ما بگيرد و در عوض، مقاصد و آرمانهايى به ما
[صفحه: 27]

بدهد بر محور عشق و علاقه‏هاى معنوى و روحانى، و علاوه بر اينكه ابزارى است در دست ما جوهر و ماهيت ما را دگرگون سازد، و نه ايمان مى‏تواند جانشين علم گردد، طبيعت را به ما بشناساند، قوانين آن را بر ما مكشوف سازد و خود ما را به ما بشناساند. تجربه‏هاى تاريخى نشان داده است كه جدائى علم و ايمان خسارتهاى غير قابل جبران به بارآورده است ايمان را در پرتو علم بايد شناخت ايمان در روشنائى علم از خرافات دور مى‏ماند با دور افتادن علم از ايمان، ايمان به جمود و تعصب كور و با شدت به دور خود چرخيدن و راه به جائى نبردن تبديل مى‏شود آنجا كه علم و معرفت نيست، ايمان مؤمنان نادان وسيله‏اى مى‏شود در دست منافقان زيرك كه نمونه‏اش را در خوارج صدر اسلام و در دوره‏هاى بعد به اشكال مختلف ديده و مى‏بينيم. علم بدون ايمان نيز تيغى است در كف زنگى مست، چراغى است در نيمه شب در دست دزد براى گزيده‏تر بردن كالا اين است كه انسان عالم بى ايمان امروز، با انسان جاهل بى ايمان ديروز، از نظر طبيعت و ماهيت رفتارها و كردارها كوچكترين تفاوتى ندارد چه تفاوتى هست ميان چرچيل‏ها و جانسون‏ها و نيكسون‏ها و استالين‏هاى امروز با فرعون‏ها و چنگيزها و آتيلاهاى ديروز؟ ممك
ن است گفته شود مگر نه اين است كه علم، هم روشنائى است و هم توانائى؟ روشنائى و توانائى بودن علم اختصاص به جهان بيرون ندارد، جهان درون ما را نيز بر ما روشن مى‏كند و به ما مى‏نماياند و در نتيجه ما را بر تغيير جهان درون نيز توانا مى‏سازد پس علم، هم مى‏تواند جهان را بسازد و هم انسان را، پس هم كارخودش
[صفحه: 28]

را انجام مى‏دهد (جهانسازى) و هم كار ايمان را (انسانسازى) پاسخ اين است كه همه اينها صحيح است، اما نكته اساسى اين است كه قدرت و توانائى علم، از نوع قدرت و توانائى ابزار است، يعنى بستگى دارد به اراده و فرمان انسان انسان در هر ناحيه بخواهد كارى انجام دهد با ابزار علم بهتر مى‏تواند انجام دهد، اين است كه مى‏گوييم علم بهترين مدد كار انسان است براى وصول به مقاصد و پيمودن راههائى كه انسان براى طى كردن انتخاب كرده است. اما سخن در جاى ديگر است، سخن در اين است كه انسان پيش از آن كه ابزار را به كار اندازد مقصد را در نظر گرفته است ابزارها همواره در طريق مقصدها استخدام مى‏شوند مقصدها از كجا پيدا شده است؟ انسان به حكم اينكه از روى طبع، حيوان است و به صورت اكتسابى انسان، يعنى استعدادهاى انسانى انسان تدريجا در پرتو ايمان بايد پرورش يابد، به طبع خود به سوى مقاصد طبيعى حيوانى فردى مادى خود خواهانه خود حركت مى‏كند و ابزارها را در همين طريق مورد بهره‏بردارى قرار مى‏دهد از اين رو نيازمند نيروئى است كه ابزار انسان و مقصد انسان نباشد بلكه انسان را مانند ابزارى در جهت خود سوق دهد نيازمند به نيروئى است كه انسان را از درون منفجر سازد و
استعدادهاى نهانى او را به فعليت برساند نيازمند به قدرتى است كه بتواند انقلابى در ضميرش ايجاد كند، به او جهت تازه بدهد اين كارى است كه از علم و كشف قوانين حاكم بر طبيعت و بر انسان، ساخته نيست اينگونه تاثير مولود تقدس يافتن و گرانبها شدن برخى ارزشها در روح آدمى است و آن خود مولود يك سلسله گرايشهاى متعالى در انسان است كه آن گرايشها به
[صفحه: 29]

نوبه خود ناشى از برداشتى خاص و طرز تفكرى خاص درباره جهان و انسان است كه نه در لابراتوارها مى‏توان به آن دست يافت و نه از محتواى قياسها و استدلالها آن برداشتها همانهاست كه در آينده توضيح خواهيم داد كه از دسترس علم بيرون است. تاريخ گذشته و حال نشان داده كه تفكيك علم و ايمان از يكديگر چه نتايجى به بار مى‏آورد آنجا كه ايمان بوده و علم نبوده است مساعى بشر دوستانه افراد صرف امورى شده كه نتيجه زياد و احيانا نتيجه خوب به بار نياورده است و گاهى منشا تعصبها و جمودها و احيانا كشمكشهاى زيانبار شده است تاريخ گذشته بشر پر است از اينگونه امور. آنجا كه علم بوده و جاى ايمان خالى مانده است مانند برخى جوامع عصر حاضر، تمام قدرت علمى صرف خودخواهى‏ها و خودپرستى‏ها، افزون طلبى‏ها، برترى طلبى‏ها، استثمارها، استعبادها، نيرنگها و نيرنگ بازى‏ها شده است. دو سه قرن گذشته را مى‏توان دوره پرستش علم و گريز از ايمان دانست دانشمندان بسيارى معتقد شدند كه همه مشكلات بشر با سرانگشت علم گشوده خواهد شد، ولى تجربه خلاف آن را ثابت كرد امروز ديگر انديشمندى يافت نمى‏شود كه نياز انسان را به نوعى ايمان ولو ايمان غير مذهبى كه به هر حال امرى ماورا علم است
انكار كند. برتراندراسل با آنكه گرايشهاى مادى دارد اعتراف مى‏كند كه: كارى كه منظور آن فقط در آمد باشد، نتيجه مفيدى بار نخواهد آورد براى چنين نتيجه‏اى بايد كارى پيشه كرد كه در آن.
[صفحه: 30]

" ايمان " به يك فرد، به يك مرام، به يك غايت نهفته باشد (1). امروز ماترياليستها هم ناچارند مدعى شوند كه ما از جنبه فلسفى ماترياليست و از جنبه اخلاقى ايده‏آليست مى‏باشيم، يعنى از جنبه نظرى، مادى و از جنبه عملى و آرمانى، معنوى هستيم (2) اينكه چگونه ممكن است انسان نظرا مادى باشد و عملا معنوى، مشكلى است كه خود ماديين بايد بدان پاسخ بگويند. جورج سارتن، دانشمند مشهور جهانى و نويسنده كتاب معروف " تاريخ علم " در كتاب " شش بال " نارسائى و ناتوانى علم را در انسانى ساختن روابط بشر و نياز فورى انسان را به نيروى ايمان چنين بيان مى‏كند: علم در بعضى زمينه‏ها ترقيات عظيم و شگفت كرده است ولى در زمينه‏هاى ديگر مثلا سياست ملى يا بين‏المللى كه مربوط است به روابط افراد انسان با يكديگر، هنوز خود را ريشخند مى‏كنيم. جورج سارتن اعتراف دارد كه ايمانى كه مورد نياز انسان است ايمان دينى و مذهبى است وى درباره نياز انسان به مثلث " هنر و دين و علم " چنين مى‏گويد: هنر، زيبائى را آشكار مى‏سازد و همين جهت مايه شادى زندگى مى‏شود دين محبت مى‏آورد و موسيقى زندگى است علم با حق و راستى و عقل سر و كار دارد و مايه هوشيارى نوع بشر

پاورقى:
. 1 زناشوئى و اخلاق.
. 2 ژرژپوليتسر، اصول مقدماتى فلسفه.
[صفحه: 31]

مى‏شود به هر سه اينها نيازمنديم، هم به هنر، هم به دين، هم به علم علم به صورت مطلقى براى زندگى لازم است ولى هرگز به تنهائى كافى نيست (1).
monotheism آفلاين است   پاسخ با نقل قول
2 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي 12-28-2009   #4 (لینک نوشته)
شناسه تکراری

monotheism's Avatar

ارسال پیام خصوصی

من هم موافقم که اگر دین خالص و واقعی که همان دین فطرت است و قرآن به آن اشاره می کند باشد دین گریزی پیش نمی آید در غرب هم که دین خرافی سبب دوری از دین واقعی شد دوباره به سمت آشتی با خدا و روی آوری به دین بر می گردد اما نمی دانم جامعه ما آیا باید مثل غرب تجربه کند یا از غرب هم از دوران قرون وسطی و هم جدیدش عبرت بگیرد ، جهش بزند و به دین واقعی و علم توأمان برسد! از امروزش که مثل دیروز غرب است به فردای غرب برسد! امیدوارم دومی اتفاق بیفتد

ويرايش توسط monotheism : 12-28-2009 در ساعت 11:24 PM
قديمي 12-28-2009   #5 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

princo's Avatar

ارسال پیام خصوصی

بله
چون متعسفانه فکر میکنن که دیگه خیلی حالیشون میشه !!!
فکر میکنن که دیگه از اونی که بودن کلی فاصله گرفتن و یکی دیگه شدن به خاطر همینم باید عقایدشونو عوض کنن مثله تازه به دوران رسیده های همین الان ...
متعصفانه اینجور ادما کم نیستن ... کسایی که سست عنصرن !!!
کسی که دینشو با چیزایه دیگه بخواد عوض کنه دیگه زندگی نمیکنه .. بلکه بردگی میکنه !
princo آفلاين است   پاسخ با نقل قول
قديمي 12-28-2009   #6 (لینک نوشته)
هم میهن دوست

erfan1361's Avatar

ارسال پیام خصوصی

نوشته اصلي بوسيله princo نمايش نوشته ها
بله
چون متعسفانه فکر میکنن که دیگه خیلی حالیشون میشه !!!
فکر میکنن که دیگه از اونی که بودن کلی فاصله گرفتن و یکی دیگه شدن به خاطر همینم باید عقایدشونو عوض کنن مثله تازه به دوران رسیده های همین الان ...
متعصفانه اینجور ادما کم نیستن ... کسایی که سست عنصرن !!!
کسی که دینشو با چیزایه دیگه بخواد عوض کنه دیگه زندگی نمیکنه .. بلکه بردگی میکنه !
گل گفتی عزیزم امان از دست تازه به دوران رسیده ها
قديمي 12-28-2009   #7 (لینک نوشته)
هم میهن دوست

erfan1361's Avatar

ارسال پیام خصوصی

نوشته اصلي بوسيله submission نمايش نوشته ها
به خاطر اینکه الان ما توی هیج جای دنیا دین برحق نداریم وتکنولوژی که میگید با دین های تحریف شده مخالفت می کنه و کم کم با پیشرفت علم می فهمند که این تحریفات و خرافه هایی که در دین وارد شده باطله و به جای اینکه به اصلاح دین بپردازند فکر می کنند کل دین اشتباهه ... البته عامل های دیگه ای هم داره...
ولی دوست من اسلام تحریف نشده چون اگر میشد خدا پیغمبر دیگری نیز می فرستاد
قديمي 12-29-2009   #8 (لینک نوشته)
هم میهن دوست

submission's Avatar

ارسال پیام خصوصی

نوشته اصلي بوسيله erfan1361 نمايش نوشته ها
ولی دوست من اسلام تحریف نشده چون اگر میشد خدا پیغمبر دیگری نیز می فرستاد
از کجا می دانید نفرستاده است... تو این دوره زمانه اگر کسی ادعای پیامبری کند قتل او حتمی است وهیچکس حرف او را قبول نمی کند ... چون در قرآن دارم محمد خاتم النبین است (البته خاتم الرسولین نسیت) خود شما اگر بهتان بگویم رسولی امده و معجزه هم دارد و بیان می کند اسلام تحریف شده قبول می کنید؟ اگر قبول می کنید تا بگم...( البته منظورم از قبول کردن تعصب نداشتن است و قبول کردن به همرا دلیل است)
نوشته را پسندیده است :
قديمي 12-29-2009   #9 (لینک نوشته)
هم میهن دوست

erfan1361's Avatar

ارسال پیام خصوصی

از کجا می دانید نفرستاده است... تو این دوره زمانه اگر کسی ادعای پیامبری کند قتل او حتمی است وهیچکس حرف او را قبول نمی کند ... چون در قرآن دارم محمد خاتم النبین است (البته خاتم الرسولین نسیت) خود شما اگر بهتان بگویم رسولی امده و معجزه هم دارد و بیان می کند اسلام تحریف شده قبول می کنید؟ اگر قبول می کنید تا بگم...( البته منظورم از قبول کردن تعصب نداشتن است و قبول کردن به همرا دلیل است)

نه دوست من ببینید در گذشته هم وقتی پیامبر می امد با هزار بدبختی رسالت را اغاز می کرد و این طوری نبود که همه فوری بپذیرند و اگه خدا بخواهد دوباره پیغمبری بفرسته مطمئنا با یک سری معجزاتی می فرسته که مردم خدا جو سریع ایمان می اورند و خود خدا هم اینقدر در پیش بندگان ضعیف نیست که نتونه پیغمبرش را حفظ کند ثانیا ببینید تو این زمان کی می تونه از این معجزه ها بیاره که مثلا پیامبر یکی از معجزاتش شق القمر بود تازه دانشمند بعد از قرنها به این نتیجه رسیده اند که ما دو تکه شده پس پیامبری نیامده در تحریف بعضی دینها موافقم ولی در اصل اسلام که در قران ذکر شده تحریفی وجود ندارد چون در ان دوران طبق سند هایی که هست این نسخه در زمان عثمان جمع اوری شد و خود علی هم ان را تائید کرد نمی دانم تا بحال معنی ایات قران را خوانده ای یا نه ولی اگر بخوانی می فهمی بهترین توصیه ها را تکامل بعد شخصیتی انسان نموده است و هنوز بعد از 1400 سال روح انسان را نوازش می دهد البته اون خرافاتی که شما در بحث قبلی فرمودین خیلی کم هستند و خوب الان همه انها را تشخیص می دهند یکی از بحث هایی که الان مردم غرب با ان فقدان ان مواجه شده اند بهداشت روانی است که با علم درمان نمی شود بیماری هایی چون دروغ -حسد-کینه-زنا-لواط-شراب-تکبر-غرورو صد ها مثال دیگر ایا علم قادر به حل چنین بحران هایی در جامعه هست ؟ مسلما نیست پس علم و دین هر دو نورند و هر دو برای رسیدن به تکامل نیازند اگر دقت کرده باشید همه انسانهای بزرگ تاریخ از هر دو بهره جسته اند
نوشته را پسندیده است :
قديمي 12-29-2009   #10 (لینک نوشته)
شناسه تکراری

monotheism's Avatar

ارسال پیام خصوصی

من نمی دونم چرا وقتی گفته میشه "محمد ص خاتم المرسلین نیست" هرگز نمی پذیرند ولی وقتی گفته میشه "امام زمان می آید" همه می پذیرند! اصلا منظور ما از رسول جدید همان امام زمان هست آیا قبول دارید دین اسلام منحرف می شود و امام زمان می آید اصلاح کند وبعضی علما مقابلش می ایستند! ولی مگر امام حتما باید معجزه داشته باشد؟! آیا معجزه اش حتما باید مثل شق القمر باشد؟! (اگر بپذیریم معجزه پیامبر از این نوع بوده که نبوده بلکه از نوع کلام بوده که همین قرآن است) حال اگر معجزه امام زمان همان اعجاز ریاضی قرآن باشد عیبی دارد؟ یا منتظر هستید شناسنامه شان را نشان دهد که تاریخ و محل تولد و نام پدر ومادر در آن آمده باشد!
خدا هدایتمان فرماید.
نوشته را پسندیده است :
قديمي 12-29-2009   #11 (لینک نوشته)
مشاور ارشد سایت

Borhan's Avatar

ارسال پیام خصوصی

لطفا به موضوع تاپیک نگاهی بیاندازید !!!تصور می کنم بوضوح داریم از موضوع تاپیک فاصله می گیریم. !!!

أميري حسينو نعم الأمير
Borhan آفلاين است   پاسخ با نقل قول
نوشته را پسندیده است :
قديمي 12-29-2009   #12 (لینک نوشته)
هم میهن دوست

submission's Avatar

ارسال پیام خصوصی

نه دوست من ببینید در گذشته هم وقتی پیامبر می امد با هزار بدبختی رسالت را اغاز می کرد و این طوری نبود که همه فوری بپذیرند و اگه خدا بخواهد دوباره پیغمبری بفرسته مطمئنا با یک سری معجزاتی می فرسته که مردم خدا جو سریع ایمان می اورند و خود خدا هم اینقدر در پیش بندگان ضعیف نیست که نتونه پیغمبرش را حفظ کند ثانیا ببینید تو این زمان کی می تونه از این معجزه ها بیاره که مثلا پیامبر یکی از معجزاتش شق القمر بود تازه دانشمند بعد از قرنها به این نتیجه رسیده اند که ما دو تکه شده پس پیامبری نیامده در تحریف بعضی دینها موافقم ولی در اصل اسلام که در قران ذکر شده تحریفی وجود ندارد چون در ان دوران طبق سند هایی که هست این نسخه در زمان عثمان جمع اوری شد و خود علی هم ان را تائید کرد نمی دانم تا بحال معنی ایات قران را خوانده ای یا نه ولی اگر بخوانی می فهمی بهترین توصیه ها را تکامل بعد شخصیتی انسان نموده است و هنوز بعد از 1400 سال روح انسان را نوازش می دهد البته اون خرافاتی که شما در بحث قبلی فرمودین خیلی کم هستند و خوب الان همه انها را تشخیص می دهند یکی از بحث هایی که الان مردم غرب با ان فقدان ان مواجه شده اند بهداشت روانی است که با علم درمان نمی شود بیماری هایی چون دروغ -حسد-کینه-زنا-لواط-شراب-تکبر-غرورو صد ها مثال دیگر ایا علم قادر به حل چنین بحران هایی در جامعه هست ؟ مسلما نیست پس علم و دین هر دو نورند و هر دو برای رسیدن به تکامل نیازند اگر دقت کرده باشید همه انسانهای بزرگ تاریخ از هر دو بهره جسته اند
ببخشید که از بحث کمی خارج میشه ولی چاره ای نیست باید جواب سوال را بدهم. من هم گفتم که رسول جدید معجزه هم دارد معجزه ای که ماطبق با رشد علم تکنولوژی هم است و برای این هم است که مردم را متقاعد نماید که دین و علم هر دو نورند و دین مانع پیشرفت نیست. همان حرفی که شما می زنید... اتفاقا تمام حرف من و این رسول همین است که به قرآن توجه شود به نظر شما الان دارد توجه می شود... ادامه بحث رو اگر از این تاپیک خارج شده در تاپیکی مرتبط دنبال کنید لطفا...
قديمي 12-29-2009   #13 (لینک نوشته)
هم میهن دوست

erfan1361's Avatar

ارسال پیام خصوصی

نوشته اصلي بوسيله borhan نمايش نوشته ها
لطفا به موضوع تاپیک نگاهی بیاندازید !!!تصور می کنم بوضوح داریم از موضوع تاپیک فاصله می گیریم. !!!
اقا برهان حالا زیاد هم از تاپیک دور نشده ایم و بحث هایمان پیرامون علم دین است خوب طبیعیه بعضی وقتا برای جواب دادن باید از مثال و استدلال هم استفاده کرد
قديمي 12-29-2009   #14 (لینک نوشته)
هم میهن دوست

erfan1361's Avatar

ارسال پیام خصوصی

ببخشید که از بحث کمی خارج میشه ولی چاره ای نیست باید جواب سوال را بدهم. من هم گفتم که رسول جدید معجزه هم دارد معجزه ای که ماطبق با رشد علم تکنولوژی هم است و برای این هم است که مردم را متقاعد نماید که دین و علم هر دو نورند و دین مانع پیشرفت نیست. همان حرفی که شما می زنید... اتفاقا تمام حرف من و این رسول همین است که به قرآن توجه شود به نظر شما الان دارد توجه می شود... ادامه بحث رو اگر از این تاپیک خارج شده در تاپیکی مرتبط دنبال کنید لطفا...

اگر منظور شما از رسول رسول باطنی انسان است که همان فطرت است حرف شما صحیح است ولی اگر منظورتان رسول خارجی است که تازه مبعوث شده قبول ندارم
خوب همه ما می دانیم که الان به قران فقط عده قلیلی عمل می کنند و سوال من این است که چرا؟ البته ما الان در غرب شاهدیم که دوباره مردم به دین مخصوصا اسلام روی می اورند ولی خوب تناقضی که الان تو کشور ما است خیلی ها عقب ماندگی ما را از دین می دانند در حالی که ما فقط 30 سال است حکومت دینی داریم وما می دانیم می دانیم که حکومت های قبل این حکومت بر مبنای دین نبودند پس چرا ما در این دو قرن اخیر همیشه از غرب عقب بوده ایم
قديمي 12-29-2009   #15 (لینک نوشته)
هم میهن دوست

submission's Avatar

ارسال پیام خصوصی

اگر منظور شما از رسول رسول باطنی انسان است که همان فطرت است حرف شما صحیح است ولی اگر منظورتان رسول خارجی است که تازه مبعوث شده قبول ندارم
خوب همه ما می دانیم که الان به قران فقط عده قلیلی عمل می کنند و سوال من این است که چرا؟ البته ما الان در غرب شاهدیم که دوباره مردم به دین مخصوصا اسلام روی می اورند ولی خوب تناقضی که الان تو کشور ما است خیلی ها عقب ماندگی ما را از دین می دانند در حالی که ما فقط 30 سال است حکومت دینی داریم وما می دانیم می دانیم که حکومت های قبل این حکومت بر مبنای دین نبودند پس چرا ما در این دو قرن اخیر همیشه از غرب عقب بوده ایم
در قسمت اول اشاره ای می کنم به سخنmonotheismاشاره می کنم الان اگر شما می گویید قرآن گفته رسولی بعد از محمد نمی آید(درحالی که نگفته) پس این امامان کیستند غیر از این است که فقط اسم را از رسول به امام تغییر دادیم اما مفهوم ما یکی است. منظورم رسول خارجی است. البته رسول باطنی هم خود خیلی مهم است. همانطور که گفتم قرآن می تواند رسول خارجی کنونی باشد یا فردی دیگر با معجزه...(دقت داشته باشید شما ائمه(یا به عبارتی 12 رسول بعد از محمد) را بدون معجزه قبول کردید.
اما در قسمت دوم من با شما موافقم و به عقیده من عامل بدبدختی ما بد دینی است. همان طور که می بینید در کشور های دیگر با بی دینی دارن پیشرفت می کنند و ایرا هم در صدر اسلام با دین حقیقی پیشرفت می کرد حتی قبلش هم همینطور اما مشکلی که در جامعه کنونی ما باعث توقف پیشرفت شده اگه بخواهیم به دین ربطش بدیم باید به خرافه ها ربط دهیم مثلا همین شفاعت با اینکه اکنون مراجع می گویند شفاعت چنین است و چنان است اما مردم فکر می کنند که می توانند گناه کنند بعد با یک توسل همه گناهانشون پاک بشه!!! همین علت باعث تنبلی مردم ایران شده..
پاسخ

برچسب ها
گریز, پیشرفت, انسان, تکنولوژِی, دین, شوند, شوند؟

ابزارهاي موضوع
نحوه نمايش

قوانين ارسال