گنجینه ادبیات پهلوی - تاریخ ایران - هم میهن
تالار گفتگوی هم میهن - Hammihan Forum            
آخرین موضوعات فعال پدافند هوایی اسراییل    #پیام_نوروزی    حـال خوب کُن ها ! |عکس|    آیا پیامبر(ص) و ائمه اطهار(ع) به‌هنگام بیماری به "طبیب" مراجعه می‌کردند؟!    از لحاظ علمی چطور یه ذره اب جاری میتونه خطرناک باشه ؟    عاقبت مردم اگر این نظام به وسیله بی دینها سقوط کنه    بهش بگو.............!    پیاز از دلار گران‌تر شد!    ایا می دانید غربی ها در قرن معاصر بعد از دستشویی رفتن از اب استفاده نمی کنند    سهم ایران از دانش جهان باستان از زبان ابن قتیبه    کاربرد بازاریابی چابک (Agile marketing)    دریغ است ایران که ویران شود 🖤    زلزله زدگان گرفتار سیل شدند + تصاویر    ۶ جاوا اسکریپت که از css تاثیر می پذیرد    مصرف تخم مرغ و اثرات مثبت آن روی بدن    آیا دنیابدادایرانیان می رسد..    ۵ راه برای افزایش سرعت وب سایت ها و اپلیکیشن‌‌ها    چرا قوم یهود را به بدی یاد می کنند؟    طرز تهیه شیرینی نارگیلی    ایا سرانجام رژیمهای ایدولوژیک سقوط و نابودیست ؟    (✿◕ ‿ ◕)مشاعره سنتی(✿◕ ‿ ◕)    **صلوات برای سلامتی وظهور امام عصر(عج)**    سبک های مختلف پرده برای دکوراسیون داخلی    تشکر خاص اماراتی‌ها از نخست وزیر نیوزیلند    چله   

گنجینه ادبیات پهلوی
قديمي 05-11-2014   #61 (لینک نوشته)
tarikhfa
شناسه تکراری

tarikhfa's Avatar

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : گنجینه ادبیات پهلوی

« سخنان بخت آفرید و آذرباد زرتشتان »

پیشگفتار :

متنی است مرکب از 2 بخش با 11 بند . بخش نخست به گفته های بُخت آفرید و بخش دیگر به آذرباد زردشتان اختصاص دارد . بر اساس مندرجات بخش دوم ، اذرباد زردشتان 150 سال زندگی کرده که از آن مدت 90 سال به موبدان موبدی اشتغال داشته است . هر دو بخش دربردارنده ی نکات اخلاقی است .

برای مطالعه بیشتر : تفضلی 1376 ، 195 : عریان 1371 ، 29-28 ؛
jamasp asana 1897 , 29.30

متن سخنان بخت آفرید و آذرباد زرتشتان :

به نام یزدان

1 - گویند که بُخت آفرید گفت که هیچ مردم نیست از من توانگر به جز او که از من خرسند تر است .

2 - این را نیز گفت که اگر همه ی مردم گیتی به هم رسند پس من را توانگر کردن نتوان ، زیرا به یک دست گیرم و به دیگر دست دهم ( و فقط ) رنج به من ماند .

3 - آذرباد زردشتان را پیدا است که ( او را ) صد و پنجاه سال زندگی بود و از آن نود سال موبدان موبدی کرده بود گفت که به توانگری و درویشی و پادشایی آمدم ، اندر توانگری راد و گزیدار دَهِش و اندر درویشی ، کوشا و میانه رو و اندر پادشایی فروتن ( و ) آزادوار بودم .

4 - آشتی کردن بهتر است و نه جنگ کردن .

5 - امید گرفتن بهتر است و به هشتن کین .

6 - رامِش پذیرفتن بهتر است و بازداشتن خشم .

7 - خوردن خشم بهتر است و نه سوگند .

8 - دادن بهر خواسته بهتر است و نه گواهی به دروغ .

9 - پرسیدار ( = پرسش کننده ی ) مرد بیراه ( = گمراه ) نباشد و نیوشیدار ( = گوش کننده ی ) مرد دُش آگاه ( = نا آگاه ) نباشید و همپرسه مرد فریفتار نباشید .

10 - به آن ( چه که ) آمده است خرسند باشید ( و ) اندوهگین نباشید .

11 - کسی ( که ) یزدان ( = خداوند ) او را یار نیست ، او از همه بدبخت ( تر ) است .

فرجام یافت به درود ، شادی ، رامش

ويرايش توسط tarikhfa : 05-11-2014 در ساعت 12:00 PM
tarikhfa آفلاين است   پاسخ با نقل قول
2 نفر نوشته را پسندیده اند