مبدع منطق ارسطو نیست - فلسفه و منطق - هم میهن
تالار گفتگوی هم میهن - Hammihan Forum            
آخرین موضوعات فعال مگر در آمریکا همه چشم و دل سیر نیستند ؟! + فیلم    حماقت این سلبریتی تمامی ندارد    مداحی برای اهل بیت گناه و برای خلیفه ی اول ثواب دارد!    *13رجب المرجب تولد با سعادت وظهور یگانه جلوه ذات اقدس احدی برصاحب ووارث جلوه مبارک **    یا علی    بهانه ای برای هم اندیشی    چون حرکت است پس خدا است!    (✿◕ ‿ ◕)مشاعره سنتی(✿◕ ‿ ◕)    زمان - حرکت    ترامپ هوس باز    نتانیاهو، پوتین و «افسانه استر»    بهش بگو.............!    این عکس رو تقدیم میکنم به...    زمین کروی هنوز یک نظریه است درحالی که زمین مسطح کاملآ اثبات شده است!    سپاه اسداران یک تفکر است نه یک الیگارشی    ارزش انسان نزد خدا    تاثیر کوروش بزرگ بر توماس جفرسون و بنیان‌های آمریکای مدرن    تورک ها از دیدگاه امام علی علیه السلام    چرا سلبریتی ها باید پاسخگو باشند اما مراجع تقلید خیر؟    فتحعلی شاه بنیان گذار فارسی فتحعلی شاهی در ایران    چگونه دین زرتشت بر جهان غرب تاثیر گذاشت    نمونه اشعار تورکی از حکیم نظامی گنجوی    هر چی دلت میخواد بگو    بهداشت در دین زرتشت    جراحی لیزیک جایگزین مناسبی برای عینک است؟   

مبدع منطق ارسطو نیست
قديمي 02-13-2018   #4 (لینک نوشته)
milatave
هم میهن دوست
 
milatave's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : مبدع منطق ارسطو نیست

نوشته اصلي بوسيله mojtabaw000w نمايش نوشته ها
درود و تشکر
کاشف عزیز !
مخترع یک جورایی ادم را به این مفهوم میرساند که خدای ناکرده علم قراردادیست
+
دوستانی که به اساطیر بین النهرین و اشیاء آرتا اشنایی دارند شاید نکاتی را دریابند
منظورتان از علم را نمیدانم. لفظ اختراع بر منطق صحیح است.
بله ذات منطق را می‌شود بحث کرد که وجود دارد یا ندارد اما منظور از منطق..... منطق است. نه چیز دیگری که ادعا شود اسمش منطق است و در حقیقت، فکر بشری این‌گونه عمل می‌کند و در لوح محفوظ اینگونه ثبت شده است که عمل کند.
منظورتان از قرارداد را نیز نمی‌دانم.بیشتر توضیح دهید.
اگر منظور از علم، روش انتقال شناخت، زبان و قواعد وابسته به شناخت باشد. و منظور از قرارداد، ارتکاز باشد، بله علم قراردادی‌ست.
نوشته اصلي بوسيله deepnorth نمايش نوشته ها
منطق و قوه استنتاج یک قوه غریزه و تجربی است که ارسطو آن را تدوین کرده و نمی شود گفت کسی مکتشف آن بوده. اینکه شما وقتی بوی دود حس میکنی سرت را می چرخانی ببینی از کجاست یک عمل منطقی است (باور به علت و معلول) که انسان های غارنشین نیز به طور غریزی به آن عمل می کردند و نیازی به اختراع و ابداع نداشته. یا مثلا مخترع چرخ به طور غریزی پیش خود استنتاج کرد که باید چیزی غلت بخورد تا کمترین نیرو را برای حرکت نیاز داشته باشد و به تجربه از "قیاس" برای تعمیم دایره برای چرخ استفاده کرد. یعنی اگر گردو را دیده بود که ساده غلت می خورد پس با قیاسی غریزی به ابداغ چرخ رسید. مخلص کلام اینکه مباحث منطقی در حد رفع احتیاجات معمول زندگی امری غریزی و ذاتی بوده که از طبیعت برون به حوزه و ساختار مغری انسان وارد شده. و نیازی به ابداع نداشته. مبدع آن در حقیقت طبیعت است که آن را در ذات خود دارد.
بنده فرض رو بر این گذاشتم چون این انجمن، انجمن فلسفی‌ست احتیاج به این توضیح نیست. وگرنه به این فکر کرده ام که مفاهیم ذهنی ارتکازی و التفاتی و شناخت شهودی مراد بنده و دکتر فیض و ابن سینا و دیگران نباید باشد.

مراد آن قسمتی از قواعددعقل نیست که در حقیقت وجود دارد یا ندارد. مراد قواعدی‌ست که بافته شده. ابداع شده. اینکه کل منطق را انسانها شهودا یا غریزه‌ای میدانند مطلبی‌ست که شما هم قبول ندارید.

ويرايش توسط milatave : 02-13-2018 در ساعت 07:50 AM
milatave آفلاين است   پاسخ با نقل قول
2 نفر نوشته را پسندیده اند