نهج البلاغه ارزشمند ترین کتاب فلسفی جهان - فلسفه و منطق - هم میهن
تالار گفتگوی هم میهن - Hammihan Forum            
آخرین موضوعات فعال فیلم کوتاه اجازه می دهید به همسرتان نگاه کنم    دکتر زیباکلام: با شاخه زیتون به نیویورک بروید نه با تفنگ    حاضرید زنتون با مرد غریبه دست بده ؟    هویت بختیاری ها بر اساس آزمایشات ژنتیک    علم الهدي:ايران زير نظر حجت خدا اداره ميشود    آقا اجازه میدید به صورت زیبای خانمتون نگاه کنم؟!    دانلود سریال ساخت ایران 2    دانلود سریال ممنوعه    ايران ،دهه پنجاه جايي كه دغدغه حجاب نبود!    .    انواع مختلف ایمپلنت دندان چیست؟    **صلوات برای سلامتی وظهور امام عصر(عج)**    به نیت شهیدان دشت کربلا 72 صلوات ختم میکنیم    سفره صلوات    سید الشهداء امام حسین علیه السلام    جنةالماوی وفردوس اعلی پرتوی از خاک کربلای توست یا حسین    یا علی    کربلا    تمسخر پيرمرد توسط وزير بهداشت:خودت بمال!    چین واردات نفت از ایران را کاهش میدهد    نظر بدید این کار برم یا ن    مجموعه اشعار یغما گلرویی    پیدا کردن همسر (همسریابی) در آداب و رسوم ایران امروز    پرویز پرستویی و تروریسم و آناهیتا همتی    فیلم زیبا از شکار تروریستها توسط ac130آمریکایی   

نهج البلاغه ارزشمند ترین کتاب فلسفی جهان
قديمي 05-19-2018   #9 (لینک نوشته)
nasr12
آغازگر برتر گفتگو
 
nasr12's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : نهج الباغه ارزشمند ترین کتاب فلسفی جهان

چنـانچه بتوان به کسی که مسـائل فلسفی را جمع آوری کرده و در کتاب مستقلی به ترتیب وتنسیق آن هاپرداخـته یا به کسی که آن ها را شرح می دهد یا بر آن ها تعلیقه می زند یا برای شاگردانش تدریس می کند، عنوان «فیلسوف» داد، به طریق اولی می توان بر امام علی(علیه السلام)که در شناخت هستی و اسرار آن در همه قرون و بر همه نسل ها پیشی گرفته است، عنوان «سرور فیلسوفان»
و «نخستین استادفیلسوفان» اطلاق کرد.
همچنین اگر فیلسوف کسی باشد که عالَم را بشناسد و آن را برای عالَمیان معرفی کند، پس از پیامبر(ص)کسی را عالم تر، ژرف اندیش تر، صائب الرأی تر، پرآوازه تر و بزرگوارتر از امیرالمؤمنین نمی شناسیم؛ همو که در مناسبت های گوناگون فرمود: «سَلُونی قَبْلَ اَن تَفْقِدُونی»؛ پیش از آن که مرا از دست بدهید، از من بپرسید.
در این جمله، حضرت(علیه السلام) پرسش از علم خاص یا باب خاصی را مطرح ننموده و این خود دلیل روشنی است بر این که ایشان «سرور فیلسوفان»، «پیشوای حکیمان» و بزرگ ترین دانشمندی است که به همه علوم و ظرایف و اسرار آن ها احاطه داشته و شارح و مفسر آن ها بوده و در همه علوم، از الهیات گرفته تا تفسیر و قرائت ها تا فقه و حدیث و اخلاق و قضا و رفع دعاوی تا فصاحت و بلاغت و دیگر علوم ادبی تا ریاضیات و طب و شیمی تا مجادله و مناظره برای اثبات حق و ساکت نمودن معاندان و منکران، به بالاترین مراتب رسیده بود. در ذیل، بعضی از دلایل و شواهد را متذکر می شویم:
__________________
nasr12 آفلاين است   پاسخ با نقل قول
نوشته را پسندیده است :