نهج البلاغه ارزشمند ترین کتاب فلسفی جهان - فلسفه و منطق - هم میهن
تالار گفتگوی هم میهن - Hammihan Forum            
آخرین موضوعات فعال ایران برای امنیت جهانی خطر بیشتری دارد یا عربستان ؟    نظر امیرالمؤمنین علیه السلام دربارهء خلفای ثلاثه(ابوبکر ، عمر ، عثمان)    اتاق زیر شیروونی دختر،پسرای بارووووووونی    تغییرات در تخفیف های بیمه شخص ثالث    یکی از کم ارزش ترین پولهای دنیا را کدام کشور دارد؟    دزدی ایرانسل یا کندی همراه اول؟    اعدام کودک 14 ساله توسط آمریکا    تتلو برگرد !    【 چندتا دیوانه‌ی غمگین 】    احساستو با یک تصویر نشون بده    یه عکس به نفرِ قبلیت هدیه کن    این عکس رو تقدیم میکنم به...    ویدئو/بهنوش بختیاری : چه بهتر که گوشت گران شد    خانم افشار! کجا با این عجله؟    عکس دختر و چادر فاطمه الزهرا    دفن بند ناف    کارگاه آموزش داستان نویسی 17 اسفند در تهران    قیمتهای جنون آمیز در بازار ترکیه    آمد نیوز را بیشتر بشناسید/ ارتباط کانال با مدیران دولت اصلاحات و سازندگی    یکی از راحت ترین روشهای لاغری با خوردن خرما    چگونه با خوردن خرما لاغر شویم    لاغری با خوردن خرما    ارتباط با مدیریت تالار تاریخ و فرهنگ    خط و زبان در ایران باستان    قیمت در بازار مسکن   

نهج البلاغه ارزشمند ترین کتاب فلسفی جهان
قديمي 05-19-2018   #9 (لینک نوشته)
nasr12
آغازگر برتر گفتگو
 
nasr12's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : نهج الباغه ارزشمند ترین کتاب فلسفی جهان

چنـانچه بتوان به کسی که مسـائل فلسفی را جمع آوری کرده و در کتاب مستقلی به ترتیب وتنسیق آن هاپرداخـته یا به کسی که آن ها را شرح می دهد یا بر آن ها تعلیقه می زند یا برای شاگردانش تدریس می کند، عنوان «فیلسوف» داد، به طریق اولی می توان بر امام علی(علیه السلام)که در شناخت هستی و اسرار آن در همه قرون و بر همه نسل ها پیشی گرفته است، عنوان «سرور فیلسوفان»
و «نخستین استادفیلسوفان» اطلاق کرد.
همچنین اگر فیلسوف کسی باشد که عالَم را بشناسد و آن را برای عالَمیان معرفی کند، پس از پیامبر(ص)کسی را عالم تر، ژرف اندیش تر، صائب الرأی تر، پرآوازه تر و بزرگوارتر از امیرالمؤمنین نمی شناسیم؛ همو که در مناسبت های گوناگون فرمود: «سَلُونی قَبْلَ اَن تَفْقِدُونی»؛ پیش از آن که مرا از دست بدهید، از من بپرسید.
در این جمله، حضرت(علیه السلام) پرسش از علم خاص یا باب خاصی را مطرح ننموده و این خود دلیل روشنی است بر این که ایشان «سرور فیلسوفان»، «پیشوای حکیمان» و بزرگ ترین دانشمندی است که به همه علوم و ظرایف و اسرار آن ها احاطه داشته و شارح و مفسر آن ها بوده و در همه علوم، از الهیات گرفته تا تفسیر و قرائت ها تا فقه و حدیث و اخلاق و قضا و رفع دعاوی تا فصاحت و بلاغت و دیگر علوم ادبی تا ریاضیات و طب و شیمی تا مجادله و مناظره برای اثبات حق و ساکت نمودن معاندان و منکران، به بالاترین مراتب رسیده بود. در ذیل، بعضی از دلایل و شواهد را متذکر می شویم:
__________________
nasr12 آفلاين است   پاسخ با نقل قول
نوشته را پسندیده است :