نهج البلاغه ارزشمند ترین کتاب فلسفی جهان - فلسفه و منطق - هم میهن
تالار گفتگوی هم میهن - Hammihan Forum            
آخرین موضوعات فعال ١٠ استارت‌آپ که در سال ٢٠١٧ از بین رفتند/ با وجود تامین مالی ٧/١ میلیارد دلاری    واژگان ژرمنی در زبان پارسی و عربی    اگه بهت بگن يه جمله در مورد مادرت بگو چي ميگي؟    چرا امامت حتما باید در قرآن آمده باشد؟    آش کشک خاله‎!/انتخابات مهندسی شده؟!    (: هنرنمایی ِ هم میهنی :)(غذاهایی که درست کرده ایم)    دوست داری به کسی ی آهنگ هدیه بدی؟    یک باور غلط دیگر!    دعوت از روحاني براي آتش زدن كارخانه فرش!    بهترین سازندگان وب سایت سال ۲۰۱۸    .... آهنـــــگ های درخـــــواستی ....    وقتی بی بی سی هم توئیت های انگلیسی احمدی نژاد را دنبال میکند و رسانه های داخلی سانسور    دانلود آهنگ چشماتو خیلی دوست دارم امین حبیبی    دانلود آهنگ جدید محمد علیزاده به نام خاطرت تخت    واکنش رییس مرکز مبارزه با پولشویی به اخبار برخی رسانه‌ها درباره ممنوع الخروجی    دوست داری از خدا چه سوالی بپرسی؟    میخواهید امنیت غذایی کشور را به خطر بیندازید، بسم الله    * 30نمـا یعــــــنی ..... *    معاون سابق ارزشگذاری سازمان خصوصی سازی: صدای هفت تپه در دشت مغان هم شنیده می‌شود/ واگ    ترامپ باز هم به مردم ایران توهین کرد    امروز چي گوش دادي يا داري چي گوش ميدي؟    یافتن اسم فیلم    (✿◕ ‿ ◕)مشاعره سنتی(✿◕ ‿ ◕)    بازگشت وزیر سابق اقتصاد به دولت با کسب سمت در وزارت نفت!    پادشاه فصل ها ، پاييز....   

نهج البلاغه ارزشمند ترین کتاب فلسفی جهان
قديمي 05-19-2018   #9 (لینک نوشته)
nasr12
آغازگر برتر گفتگو
 
nasr12's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : نهج الباغه ارزشمند ترین کتاب فلسفی جهان

چنـانچه بتوان به کسی که مسـائل فلسفی را جمع آوری کرده و در کتاب مستقلی به ترتیب وتنسیق آن هاپرداخـته یا به کسی که آن ها را شرح می دهد یا بر آن ها تعلیقه می زند یا برای شاگردانش تدریس می کند، عنوان «فیلسوف» داد، به طریق اولی می توان بر امام علی(علیه السلام)که در شناخت هستی و اسرار آن در همه قرون و بر همه نسل ها پیشی گرفته است، عنوان «سرور فیلسوفان»
و «نخستین استادفیلسوفان» اطلاق کرد.
همچنین اگر فیلسوف کسی باشد که عالَم را بشناسد و آن را برای عالَمیان معرفی کند، پس از پیامبر(ص)کسی را عالم تر، ژرف اندیش تر، صائب الرأی تر، پرآوازه تر و بزرگوارتر از امیرالمؤمنین نمی شناسیم؛ همو که در مناسبت های گوناگون فرمود: «سَلُونی قَبْلَ اَن تَفْقِدُونی»؛ پیش از آن که مرا از دست بدهید، از من بپرسید.
در این جمله، حضرت(علیه السلام) پرسش از علم خاص یا باب خاصی را مطرح ننموده و این خود دلیل روشنی است بر این که ایشان «سرور فیلسوفان»، «پیشوای حکیمان» و بزرگ ترین دانشمندی است که به همه علوم و ظرایف و اسرار آن ها احاطه داشته و شارح و مفسر آن ها بوده و در همه علوم، از الهیات گرفته تا تفسیر و قرائت ها تا فقه و حدیث و اخلاق و قضا و رفع دعاوی تا فصاحت و بلاغت و دیگر علوم ادبی تا ریاضیات و طب و شیمی تا مجادله و مناظره برای اثبات حق و ساکت نمودن معاندان و منکران، به بالاترین مراتب رسیده بود. در ذیل، بعضی از دلایل و شواهد را متذکر می شویم:
__________________
nasr12 آفلاين است   پاسخ با نقل قول
نوشته را پسندیده است :