ناصرالدين شاه قاجار ، پدر ايران مدرن - صفحه 2
تالار گفتگوی هم میهن - Hammihan Forum            

بازگشت   تالار گفتگوی هم میهن - Hammihan Forum > تالارهای موضوعی > تاریخ و فرهنگ > تاریخ ایران
ثبت نام آموزش کار با هم میهن آپلود عکس علامت گذاری بفرم خوانده شده بی پاسخ!
عضویت در هم میهن شبکه اجتماعی پخش زنده لیست کاربران کاربران آنلاین تبلیغات

پاسخ
 
LinkBack ابزارهاي موضوع نحوه نمايش
قديمي 08-17-2014  
شهروند هم میهن
 
fuzuli's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض ناصرالدين شاه قاجار ، پدر ايران مدرن

ناصرالدين شاه قاجار ، پدر ايران مدرن

1-تاسيس دارالفنون
در روز روز یکشنبه ششم دی ماه ۱۲۳۰ برابر با پنجم ربیع‌الاول ۱۲۶۸ قمری، سیزده روز پیش از قتل امیرکبیر و با حضور ناصرالدین شاه، آقاخان نوری صدراعظم جدید و گروهی از دانشمندان و معلمین ایرانی و اروپایی با ۳۰ نفر شاگرد رسماً گشایش یافت.


2- تاسيس شش وزارتخانه :ناصرالدین شاه پس از عزل نوری دست به یک رشته اصلاحات زد و سعی کرد نهادهایی به سبک دولت‌های اروپایی پدیدآورد. به موجب فرمان ناصرالدین شاه که در بیست و سوم محرم ۱۲۷۵ در روزنامه وقایع اتفاقیه چاپ شد، کارهای دولت بین شش وزارتخانه، یعنی داخله، امور خارجه، جنگ، مالیه، عدلیه و فوائد عامه تقسیم شد.

پس از عزل میرزا آقاخان نوری در 1275 هـ.ق / 1238هـ. ش با راهنمایی سید جعفرخان مشیرالدوله ملقب به «مهندس باشی» که تحصیل کرده انگلستان بود«دارالشورای دولتی» با عضویت شش وزیر تشکیل شد و یکی از آنها که در رأس وزارتخانه جدیدی به نام «عدلیه اعظم» قرار گرفت، عباس قلی خان معتمدالدوله جوانشیر نخستین وزیر عدلیه ایران بود


3- تاسيس موزه :نهادینه شدن موزه با آغاز کار و تاسیس کاخ موزه ناصر الدین شاه قاجار در کاخ گلستان آغاز شد. ناصر الدین شاه دستور داد تا قسمتی از ساختمان های سمت شمال کاخ را، از جمله محل موزه قدیمی شاهان قاجار که در آن هدایای خارجی را نگهداری می کردند تخریب کنند و اتاق موزه، کتابخانه، سرسرا، حوضخانه و سایر ملحقات را بسازند.

4-تاسيس نخستين دبستان و دبيرستان:در سال 1305 هجری قمری اولین دبستان به سبک اروپایی به همت حسن رشدیه در تبریز افتتاح گردید.این مدارس در ابتدا مورد حملات شدید مکتب داران و علما قرار گرفت ولی بعدها در تهران ودر کل ایران نیز گسترش یافت.

5- تاسيس هنر عكاسي در ايران :ناصرالدین شاه احتمالاً در نخستین مواجهه خود با دوربین عکاسی، یعنی زمانی که در حدود ۱۲۶۰ هجری قمری ژول ریشار با دوربین اهدایی ملکه ویکتوریا از او عکاسی کرد، به این هنر علاقه‌مند شد. او در نوزده سالگی دستور تهیه گزارشی تصویری از تخت جمشید را به ژول ریشار داد. این مأموریت که نافرجام ماند، اگر انجام می‌شد، می‌توانست همقدم با کار عکاسان پیشرو دنیا در آن زمان باشد.علاقه ناصرالدین شاه به عکاسی سبب شد یک عکاس فرانسوی به نام فرانسیس کارلهیان را به منظور آموزش اصولی این هنر به ایران فراخوانده شود
از ناصرالدين شاه قاجاریک دیوان شعر نیز به جا مانده است درحالي كه رضاخان بي سواد بود.

6- شاه خوشنويس:ناصرالدین شاه به خوشنویسی علاقه داشت و برای آموختن این هنر کوشش می‌کرد. او از خود آثاری در نستعلیق و شکسته نستعلیق برجای گذاشته‌است.گرچه تواریخ از استادان خطاطی او نام نبرده‌اند، اما گزارش شده که او میرزای کلهر را به حضور خود می‌خواند و گاه از سر تفنن از روی سرمشق‌های میرزا می‌نوشت. دوران سلطنت او به دلیل ظهور خوشنویسان بسیار و تجربه شیوه‌های نو یکی از درخشان ترین اعصار خوشنویسی ایران به شمار می‌رود.

7- شاه موسيقي شناس:عده موسیقدانان در دربار ناصرالدین شاه بسیار بیش از شمار آنان در دربار پدرش بود. نوازندگان برجسته‌ای چون آقا علی‌اکبر خان فراهانی، میرزا عبدالله، آقاحسینقلی، آقا غلامحسین، سرورالملک و سماع حضور در دربار ناصری حضور داشتند.

8- علاقمند به هنر تعزيه :در دوران سلطنت ناصرالدین شاه، تحت حمایت شاه تعزیه به اوج توسعه و شکوه خود رسید. در این دوره به پیروی از خواسته‌های شاه، تعزیه جنبه‌های تفریحی و تجملی پیدا کرد و وسیله‌ای برای اظهار شکوه و جلال سلطنت شد. بزرگان، شاهزادگان و رجال نیز به شاه تأسی کردند و اهمیت زیادی به تعزیه دادند. در عهد او تعزیه تا حدی گسترش یافت که در دهه اول محرم نزدیک به سیصد مجلس تعزیه در تهران تشکیل می‌شد.

9- شاه نويسنده:
ناصرالدین شاه بیش از تمام پادشاهان ایران کتاب، خاطرات و سفرنامه از خود به جا گذاشته‌است.به رغم رسم رایج، او آثار و نوشته‌های خود را از قبیل سفرنامه و یادداشت‌های روزانه خود تدارک می‌دید و مؤلفان دولتی در تهیه این نوشته‌ها کمتر مداخله داشتند؛ به همین دلیل یادداشت‌ها و سفرنامه هائی که از او در دست است، به دستخط شخص اوست. دفاتر خاطرات شخصی او مشتمل بر هفت مجلد است و از سال ۱۲۷۲ هجری قمری آغاز و در سال ۱۳۰۳ هجری قمری پایان می‌یابد. نخستین بخش آن (شامل خاطرات سال‌های ۱۲۷۲ تا ۱۲۸۵) به جای ترتیب معمول تاریخی، براساس اماکن جغرافیایی که شاه به آن‌ها سفر می کرده مرتب شده‌است. شاه سفرنامه‌های خارجی خود را نیز به دنبال خاطرات روزانه خود در همین دفاتر ثبت کرده‌است که این بخش از خاطرات او در دوران سلطنتش ویرایش و به چاپ رسید.
ناصرالدین شاه در خاطراتش نام بسیاری از اماکن و مناطق شمالی تهران را از جمله شمیران، لواسان و روستاها و مکان‌های دامنه البرز به همراه اطلاعات زیادی در مورد جغرافیای آن مناطق با دقت بسیار زیادی ثبت کرده‌است. در برابر ثبت آگاهی‌های دقیق مردم‌شناسی و جغرافیایی که حاصل سفرها و گشت و گذارهای دائمی او در مناطق مختلف بود، وی در خاطراتش بسیار کم به مسائل سیاسی و اجتماعی پرداخته‌است. به همین ترتیب در ضمن گزارش سفرهای خارجی کمتر از مذاکرات و صحبتهای سیاسی خود با سران دول اروپایی حرفی به میان آورده‌است و به جزئیات دیگر با دقت بیشتر نگریسته‌است

10- شاه نقاش: بانقاشیهایی که از ناصرالدین شاه بجای مانده ، میتوان گفت که علاوه بر اینکه ناصرالدین شاه به هنر نقاشی علاقه‌مند بوده ، نسبت به تأسیس مراکز آموزش نقاشی وفراهم آوردن تسهیلات لازم برای هنرمندان درباری توجه خاص داشته ، ضمن اینکه خود نیز ازین هنر بی بهره نبوده است.

11 -چاپ اسكناس:در سال 1268 ش نشر اسکناس در سراسر ایران منحصراً به بانک شاهنشاهی ایران که توسط انگلستان تشکیل شده بود واگذار شد و یک سال بعد، اسکناس جدید با علامت شیر و خورشید و عکس ناصرالدین شاه قاجار و ذکر ارزش آن منتشر شد.

12- تاسيس باغ وحش: در دوره قاجار ایرانیان با باغهای وحش اروپایی آشنا شدند. اما نخستین باغ وحش یا «مجمع الوحوش» در دوره ناصرالدین شاه در خیابان لختی سعدی کنونی در جایی که زمانی نام خیابان باغ وحش و بعد ماشین خانه و سرانجام اکباتان نامیده شد، تاسیس گردید که البته هیچ گاه به صورت باغ وحش کاملی در نیامد و گاه اهالی شهر برای تماشای چند حیوان بدانجا می‌رفتند. ناصرالدین شاه پس از سفرهای خود به اروپا و دیدن باغ وحش‌های اروپایی، علاقه خاصی به باغ وحش و حیوانات پیدا کرد و به همین دلیل محل دوشان تپه را انتخاب کرد که از پیش در سال ۱۲۶۹ قمری ۱۸۵۳ میلادی عمارت باشکوهی در آن برپا کرده بود و با استفاده از قنات، دریاچه یی نیز پدید آورده بود که منظره‌های بسیار زیبا و دیدنی آن اهالی را به خود جلب می‌کرد. در باغ وحش دوشان تپه، چهار شیر نر و ماده از کوه‌های شیراز، سه ببر از مازندران، یک یوز، سه پلنگ از جاجرود، پنج خرس از دماوند، کفتار، بوزینه، یک میمون، خر و طاووس های بسیار وجود داشت.

13- مدرن سازي شهر تهران:بخش دیگری از اقدامات ساخت و ساز ناصرالدین شاه گسترش و بازسازی پایتخت در سال ۱۲۸۴ هجری قمری بود که با برداشتن دیوار قدیمی تهران و احداث خیابان‌های وسیع به سبک اروپایی آغاز شد.

14- بازسازي ارتش مدرن ايران

15- تاسيس چاپخانه دولتي ( براي انتشار روزنامه و كتاب و ...)


16- تاسيس روزنامه هاي وقايع اتفاقيه و ....

17- انتشتار كتب داستان و رمان و ....
__________________
اللهم صل علي محمد و آل محمد
fuzuli آفلاين است   پاسخ با نقل قول
5 نفر نوشته را پسندیده اند
9 نفر نوشته را نپسندیده اند :
قديمي 08-18-2014   #16 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن
 
shahruz's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : ناصرالدين شاه قاجار ، پدر ايران مدرن

نوشته اصلي بوسيله fuzuli نمايش نوشته ها
جناب شهروز گرامي

ما حاضريم استدلال هاي شما استاد بزرگوار را در مورد مسايل مطرحه شده در مورد پيشتازي ناصرالدين شاه در مدرنيته كردن ايران بخوانيم.

منتها برخي از بزرگواران بجاي پاسخ منطقي ، فقط به فحش دادن مي پردازند. در حالي كه مي دانيم ، ناسزا گفتن و فحش دادن دليل بي منطق بودن و عجز گوينده از آوردن دليل است.
من در تمامی پستهام حرفامو میزنم و نیازی نیست پستی مخصوص استدلال بیارم
به قول دوستمون اینکه یه دوربین عکاسی از غرب خریدن اوردن (حالا هدفشون چی بود عکاسی از خانواده یا رشد تمدن کشور) یه ماشین خریدن اوردن (اینکه هدفشون توسعه علمی و صنعتی بود یا تفریح سلطان و زنان و فرزندان) اینکه پول ضرب کردن (که قبل از اینا هم ضرب میشد) اینکه واس چی رفتن روسیه یا فرنگ اینکه چندتا یا چندصدتا زن داشتن اینکه ... همگی واضح و مبرهن است و یقینا میگم که شماها دارید تاریخ جدیدی می نویسید که البته شاید صدها سال بعد به عنوان منبع قرار گیرد همانطور که شاید تاریخی که امروز در دست ماست 200-300 سال قبل تحریف شده است و مثلا فلان شاه بسیار شجاع را امروز ترسو میدانیم یا برعکس اما اینکه در دوران قاجار چه کارخانه هایی ساخته شده یا با ورود یک ماشین چند خط تولید ماشین راه اندازی شده یا اینکه واقعا چند روزنامه با تیراژ چند میلیون چاپ شده یا اینکه چند صد یا چندهزار مدرسه مانند دارلفنون راه اندازی شده یا اینکه قاجارها چند صد کیلومتر اتوبان کشیدن بحثی دیگر است که امیدوارم در راستای نشان دادن تلاش قواجار (فکر کنم جمع قاجار بشه) برای مدرن سازی کشور توضیح دهید
و در نهایت هم میهنی های عزیز آیا می دانید بزرگترین دستاورد شاهان قاجار از سفر فرهنگ در راستای مدرن سازی کشور سرسربازی بود؟ سرسربازی چیست ؟‌ به چه کاری می آید ؟ بروید تحقیق کنید خودتان
__________________
یک چند به کودکی به استاد شدیم
یک چند به استادی خود شاد شدیم
پایان سخن شنو که ما را چه رسید
از خاک بر آمدیم و بر باد شدیم


یازده سال شهروز و هم میهن 2006 - 2017


shahruz آفلاين است   پاسخ با نقل قول
2 نفر نوشته را پسندیده اند
نوشته را نپسندیده اند :
قديمي 08-18-2014   #17 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن
 
fuzuli's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : ناصرالدين شاه قاجار ، پدر ايران مدرن

ناصرالدین شاه قاجار شعر می سرود و نقاشی می کرد . به نماز پایبند بود و به امامان شیعه عشق می ورزید . نمایش تعزیه را دوست داشت و زبان های ترکی ، عربی و فرانسه را نیکو می دانست . در سفرنامه های کربلا ، نجف و اروپا تسلط او را به زبان فارسی می بینیم .
این رباعی را در حرم امام حسین سرود :

گر دعوت دوست میشنودم آنروز


من گوي مراد میربودم آنروز

آنروز که بود روز هل من ناصر


اي کاش که "ناصر"تو بودم آنروز

ويرايش توسط fuzuli : 08-18-2014 در ساعت 01:46 AM
fuzuli آفلاين است   پاسخ با نقل قول
نوشته را پسندیده است :
قديمي 08-18-2014   #18 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن
 
fuzuli's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : ناصرالدين شاه قاجار ، پدر ايران مدرن

میلاد حیدر


عید مولود امیرالمومنین شد
عالم دنیا و عقبی عنبرین شد

از براي مژده ي میلاد حیدر
جبرئیل از آسمان سوي زمین شد

پنج عنصر حیدر کرار دارد
قدرت حق زانکه با خاکش عجین شد

ذوالفقار کج چنین گوید به گیتی
راست از دست خدا شرع مبین شد

ناظم درگاهش اسرافیل باشد
حاجب درگاه جبریل امین شد

پاي تا بنهاد بر دوش پیمبر
خاتم پیغمبران را او نگین شد
fuzuli آفلاين است   پاسخ با نقل قول
نوشته را پسندیده است :
قديمي 08-18-2014   #19 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن
 
fuzuli's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : ناصرالدين شاه قاجار ، پدر ايران مدرن

شعر ناصرالدين شاه درباره حضرت علی اکبر و حضرت عباس:

خرم دلی که منبع انهارکوثراست
کوثر
کجا زدیده ي پراشک بهتراست
؟
نام حسین وکرب و بلاهر دو دلرباست
نام علی اکبرازآن دلرباتر است

رفتم به کربلابه سرقبر هرشهید
دیدم که تربت شهدامشک وعنبراست

هریک شهیدمرقدشان چهارگوشه داشت
شش
گوشه یک ضریح درآن هفت کشورست

پرسیدم ازکسی سببش رابه گریه گفت
پایین پاي قبرحسین قبراکبراست

پایین پاي علی اکبرجوان
هفتادویک شهیدچوخورشیدانوراست

برسمت راست مرقدیکی پیرجلوه کرد
درگوشه رواق که نزدیکی در است

پرسیدم از مخادم آن کاین مزار کیست؟
گفتا حبیب نور دو چشم مظاهر است...

ويرايش توسط fuzuli : 08-18-2014 در ساعت 02:03 AM
fuzuli آفلاين است   پاسخ با نقل قول
نوشته را پسندیده است :
قديمي 08-18-2014   #20 (لینک نوشته)
فعال هم میهن
 
hashem1359's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : ناصرالدين شاه قاجار ، پدر ايران مدرن

نوشته اصلي بوسيله fuzuli نمايش نوشته ها
لكه ننگ ايران دروغگوياني هستند كه از رضا پالاني بي سواد حمايت مي كنند.
همین رضا پالانی بزرگترین کار ممکن رو انجام داد و نگذاشت ایران تجزیه شود ...دیکتاتور بود و کارهای بدی هم انجام داد ولی همین که با اراده آهنینش توانست ایران رو سراپا نگه داره و نذاره تعدادی خائن و مزودور قد علم کنن توی تاریخ از اینکارش به خوبی یاد برده می شود..
..
حالا اون خاندادن شهوت پرست قاجار چه خدمتی به این مملکت کردن الله اعلم..
hashem1359 آفلاين است   پاسخ با نقل قول
5 نفر نوشته را پسندیده اند
نوشته را نپسندیده اند :
قديمي 08-18-2014   #21 (لینک نوشته)
هم میهن دوست
 
bendekhoda's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : ناصرالدين شاه قاجار ، پدر ايران مدرن

دوستان بياييد در تاريخ خط مستقيمی بين ارزش‌ها و منافع بکشيم وگرنه هر کسی حرف خودش را می‌زند.
کياکسار، داريوش، اردشير، ارطغرل، شاه اسمائيل، نادرشاه، آقامحمدخان قاجار، رضاشاه و کسان ديگر در شکل گيری کشوری به اسم ايران نقش داشتند ولی در عين حال هيچ کدام با معيارهای امروز قهرمان محسوب نمی‌شوند. حمايت از هر کدام موجب جريحه‌دار شدن احساسات کسانی خواهد شد که از اين افراد آسيب ديدند ولی ناديده گرفتن خدماتشان را هم کار درستی نمی‌بينم.
اشتباه هست تصور کنيم هر کس کار خوبی داشته خودش هم آدم خوبی بوده يا همه‌ی کارهای او خوب بوده.
__________________
آرومم؛ درست مثل مزرعه‌ای که تمام محصولش را ملخ‌ها خورده‌اند؛ ديگر نگران داس‌ها نيستم..
bendekhoda آفلاين است   پاسخ با نقل قول
5 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي 08-18-2014   #22 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن
 
fuzuli's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : ناصرالدين شاه قاجار ، پدر ايران مدرن

نوشته اصلي بوسيله hashem1359 نمايش نوشته ها
..
حالا اون خاندادن شهوت پرست قاجار چه خدمتی به این مملکت کردن الله اعلم..
آوردن دستگاه هاي چاپ سربي ( كه قبلا چاپ سنگي بود) و تاسيس روزنامه و دارالفنون و كشيدن برق ميان شاه عبدالعظيم و تهران و تاسيس شش وارزتخاته و تصويب قانون مشروطه ( برابري ملت و شاه) و آوردن ده ها تكنولوژي جديد ( ضبط صوت ، گرامافون ، تلفن ، ماشين ، عكاسي ، سينما و روزنامه و چاپخانه هاي يزرگ ) تاسيس مدارس به سبك نوين ( دارلفنون و دستان و دبيرستان توسط ميرزا حسن خان رشديه) و تاسيس موزه و باغ وحش و بوجود آوردن شهرباني و پليس ( قبلا داروغه و گزه مه بوده) و ... مگر خدمت نيست؟
fuzuli آفلاين است   پاسخ با نقل قول
2 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي 08-18-2014   #23 (لینک نوشته)
تا ابد پرسپولیسی
 
Hannibal's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : ناصرالدين شاه قاجار ، پدر ايران مدرن

نوشته اصلي بوسيله fuzuli نمايش نوشته ها
ناصرالدین شاه قاجار شعر می سرود و نقاشی می کرد . به نماز پایبند بود و به امامان شیعه عشق می ورزید . نمایش تعزیه را دوست داشت و زبان های ترکی ، عربی و فرانسه را نیکو می دانست . در سفرنامه های کربلا ، نجف و اروپا تسلط او را به زبان فارسی می بینیم .
این رباعی را در حرم امام حسین سرود :

گر دعوت دوست میشنودم آنروز


من گوي مراد میربودم آنروز

آنروز که بود روز هل من ناصر


اي کاش که "ناصر"تو بودم آنروز
خوب همون وقتش رو صرف سرودن شعر و نقاشی کرد که مملکت رو به باد داد دیگه.
آخه مدیر یک مملکت وقتش رو میذاره روی نقاشی و شعر؟

این مثل اینه که من بگم رئیس جمهور کشور آقای روحانی، خوب نقاشی می کنه و شعر های قشنگی میگه، ولی در مدیریت و اداره ی امور خیلی ضعیفه. از اون طرف آقای احمدی نژاد دو کلمه شعر بلد نیست بگه ولی آدمِ مدیری هستش در زمینه ی اداره ی مملکت. حالا کدوم رو باید به عنوان رئیس جمهور بپذیرم؟

یعنی دوست گرامی قصد توهین ندارم ولی خنده دار ترین استدلال رو برای اثبات گفته هاتون آوردید.
__________________
Life it seems will fade away
Drifting further every day
Getting lost within myself
Nothing matters no one else


Hannibal آفلاين است   پاسخ با نقل قول
4 نفر نوشته را پسندیده اند
نوشته را نپسندیده اند :
قديمي 08-18-2014   #24 (لینک نوشته)
هم میهن دوست
 
narvan20's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : ناصرالدين شاه قاجار ، پدر ايران مدرن

من نمونه خط ایشان را در موزه دیده ام. خط بسیار زیبایی داشتن.
چه ایرادی داره که هر کسی برای این مملکت کاری کرده نامبرده بشه.
narvan20 آفلاين است   پاسخ با نقل قول
نوشته را پسندیده است :
قديمي 08-18-2014   #25 (لینک نوشته)
فعال هم میهن
 
hashem1359's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : ناصرالدين شاه قاجار ، پدر ايران مدرن

نوشته اصلي بوسيله narvan20 نمايش نوشته ها
من نمونه خط ایشان را در موزه دیده ام. خط بسیار زیبایی داشتن.
چه ایرادی داره که هر کسی برای این مملکت کاری کرده نامبرده بشه.
اصلا ایشون استاد کلهر...ایشون استاد کمال الملک!
ولی مملکت رو به باد فنا داد..
برای عیش و نوش و شهوت رانی ش چقدر خاک این مملکت رو دو دستی تقدیم برادران روس کرد...؟!
hashem1359 آفلاين است   پاسخ با نقل قول
3 نفر نوشته را پسندیده اند
نوشته را نپسندیده اند :
قديمي 08-18-2014   #26 (لینک نوشته)
هم میهن دوست
 
alireza-ir's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : ناصرالدين شاه قاجار ، پدر ايران مدرن

این چیزایی که گفتین کار های رضا خان( رضا شاه پهلوی ) نبوده؟؟؟؟؟؟؟

قاجار تا جایی که ما میدونیم هیچ خدمتی نکرده فقط مرز های ایران و ثروت ایران رو به باد داده............
__________________
ناصرالدين شاه قاجار ، پدر ايران مدرن

alireza-ir آفلاين است   پاسخ با نقل قول
2 نفر نوشته را پسندیده اند
نوشته را نپسندیده اند :
قديمي 08-18-2014   #27 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن
 
fuzuli's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : ناصرالدين شاه قاجار ، پدر ايران مدرن

بعضي ها فراموش مي كنند كه داريوش سوم هخامنشي و يزدگرد سوم ساساني تمام كشور را تقديم دشمن كردند و خودشان نز خانواده ي شاهي را گذاشته و فرار كرده اند.
fuzuli آفلاين است   پاسخ با نقل قول
نوشته را پسندیده است :
نوشته را نپسندیده اند :
قديمي 08-18-2014   #28 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن
 
fuzuli's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : ناصرالدين شاه قاجار ، پدر ايران مدرن

حمله روس ها به ايران قابل پيش بيني بود ، ريرا كه برخي از خانات اسما تابع ايران بودند ، اما در واقع سياست ضد حكومت ايران داشتند. مثلا خانات گرجستان و .... بدليل دين مسيحي داشتن ، خود را تابع روس كردند. برخيخان ها در آنسوي ارس نيز فريفته سياست روس شدند و درجه ژنرالي از دولت تزار گرفتند ، اما پس از تسليم شدن مورد بي مهري روس قرار گرفتند.
البته دولت اران در عصر قاجار يك ارتش دائمي نداشت. موقع جنگ شاه از خان ها و اربابان و رساي عشاير درخواست نيرو مي كرد و يا از يك خان مي خواست كه به دفع دشمن مشغول شود.
پطر كبير روباه سياست روس ، به فكر افتاد كه سرزمين روس ها را تا خليخ فارس گسترش دهد تا آب هايي كه در زمستان يخ نمي زند و قابل كشتراني است را در اختيار داشته باشد و بنابراين به فكر حمله به ايران افتاد و تزارهاي بعدي فكر او را يك به يك اجرا كردند.
از طرف ديگر روس ها بدليل جنگ هاي متعدد با اروپائيان صاحب توپخانه و تجهيزات جنگي بودند و حكومت ايران از اين وسايل بي بهره بود ( همانطوري كه اسرائيل غاصب سلاح اتمي دارد ، اما اعراب اين سلاح را ندارند).
تفكر مردانگي ايرانيان ايجاب مي كردند كه به بازوي مردانه خود متكي باشند و اسلحه را نامردي بدانند.
مي گويند كور اوغلو ( قهرمان ترك) روزي در دست مردي يك چيز عجيب ديد. پرسيد كه چيست؟ مرد گفت : اين تفنگ است. كور اوغلو پرسيد : چه فايده اي دارد؟ مرد گفت : با اين آدم مي كشند. كوراوغلو گفت : با اين مرا بكش.
مرد گفت : نه. اما حلا به گاونري كه آنجاست نگاه كن. مرد شليك كرد و گاو در جا مرد. كوراوغلو گفت : دوران مردانگي سر آمد.

اگر مردان ايران كشتي گير و اهل پنجه در پنجه ي دشمن انداختن بودند و دشمن را بالا برده و با زور بر زمين مي زدند.
توپ از دوره آق قويونلو و قره قويونلو به ايران وارد شده بود ، اما مورد توجه واقع نشد.
روس ها حمله كردند ، اما ايرانيان مردانه ايستادند و جنگيدند و سر بسياري از قزاق ها را بريدند ، اما نامردي برخي سبب شد كه بالاخره شكست خوردند.

عباس ميرزا كه مي خواست تجديد قوا كند و دوباره جنگ كنند با فتواي جهاد علما و علاقه برخي از مردم به جهاد با كفار روس روبرو شد. جنگ شروع شد اما از بدشانشي نيروهاي روس كه با عثماني درگير بودند به جبهه جنگ با نيروهاي ايراني آمدند و نيروي عظيمي به ايرانيان دحمله بردند و سرانجام عباس ميرزا شكست خورد و معاهده ي تركمنچاي امضا شد.
البته قدرتي مانند انگلستان نيز از زولوها در افريقا و هندوستان و مردم مصر شكست خورد و امپراتوري بريتانيا قدرتش افول كرد.
در جنگ ايران و روس ، قاجار تمام ايران را از دست نداد ، اما در دوره داريوش سوم و يزدگرد سو م تمام ايران از دست رفت.
fuzuli آفلاين است   پاسخ با نقل قول
نوشته را پسندیده است :
قديمي 08-18-2014   #29 (لینک نوشته)
فعال هم میهن
 
hashem1359's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : ناصرالدين شاه قاجار ، پدر ايران مدرن

نوشته اصلي بوسيله fuzuli نمايش نوشته ها
بعضي ها فراموش مي كنند كه داريوش سوم هخامنشي و يزدگرد سوم ساساني تمام كشور را تقديم دشمن كردند و خودشان نز خانواده ي شاهي را گذاشته و فرار كرده اند.
داریوش سوم رو قبول دارم بی عرضه بازی در آورد..ولی یزدگرد سوم فقط بر اثر خیانت و همچنین بد اقبالی شکست خورد ..
حالا شما چرا این قدر سنگ قاجارها رو به سینه میزنی؟
hashem1359 آفلاين است   پاسخ با نقل قول
نوشته را پسندیده است :
نوشته را نپسندیده اند :
قديمي 08-18-2014   #30 (لینک نوشته)
هم میهن دوست
 
alireza-ir's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : ناصرالدين شاه قاجار ، پدر ايران مدرن

نوشته اصلي بوسيله fuzuli نمايش نوشته ها
بعضي ها فراموش مي كنند كه داريوش سوم هخامنشي و يزدگرد سوم ساساني تمام كشور را تقديم دشمن كردند و خودشان نز خانواده ي شاهي را گذاشته و فرار كرده اند.
من درباره 1000 سال پیش حرفی نزدم.........
و این مطلبی هم که شما گفتی متعلق به 1000 سال پیش نیست!!!!
alireza-ir آفلاين است   پاسخ با نقل قول
نوشته را نپسندیده اند :
پاسخ

ابزارهاي موضوع
نحوه نمايش

قوانين ارسال
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is فعال
شکلکها فعال است
كد [IMG] فعال است
كدهاي HTML غير فعال است
Trackbacks are غير فعال
Pingbacks are فعال
Refbacks are فعال


ساعت جاري 05:04 PM با تنظيم GMT +4.5 مي باشد.