سفره صلوات - صفحه 218
تالار گفتگوی هم میهن - Hammihan Forum            

بازگشت   تالار گفتگوی هم میهن - Hammihan Forum > تالارهای موضوعی > گنجینه معنوی > ادعیه و مناجات
ثبت نام آموزش کار با هم میهن آپلود عکس علامت گذاری بفرم خوانده شده بی پاسخ!
عضویت در هم میهن شبکه اجتماعی پخش زنده لیست کاربران کاربران آنلاین تبلیغات

پاسخ

LinkBack ابزارهاي موضوع نحوه نمايش
قديمي 09-06-2014  
آغازگر برتر مباحث

Mahbanoo60's Avatar

ارسال پیام خصوصی

ستاره سفره صلوات

سفره صلوات
سفره صلوات
ســلام دوستان گرامی
ان شالله اگه خدا کمک کنه تصمیم گرفتم ازین به بعد جمعه ها سفره صلوات و باز کنم برای دوستان هم میهنی
هر هفته هم تا جمعه ی هفته ی دیگه سفره باز میمونه .
ان شاالله روزجمعه هرهفته اعلام میشه که سفره جاری برای کدام بزرگوار خواهد بود..
اگر دوست دارید که هر هفته شرکت کنید این تاپیک و جز علاقه مندی هاتون قراربدید..
حاجت اول حتما و حتما دعا برای فـــرج امـــام زمـــان (عج)
بقیه اش هر کس هر نیتی دوست داره داشته باشه ...
هر تعداد صلوات با وعــجــل فــرجــهــم در طول این هفته فرستادید تا هفته اینده ..
برای حاجات هم دیگه دعا کنیم ... ثوابی از این صلوات ها رو برای شادی همـــه ی رفتگــان خودمـون و هم بفرستیم ...
به نیت حاجت روایی خودتون دعای عظـــم البـــلا(فرج) و یک دعـــای سلامتـــی امام زمـــان (عج) (اللهم کن لولیک الحجه بن الحسن ... ) هم بخوانید ..التماس دعا
...توجه کنید این ختم دیــنی به گردن شما نـــدارد ...
و دیگر اینکه هرهفته برای رفع گرفتاری دوستی همراه دعا کنیم
سفره صلوات

سفره صلوات

جهت دسترسي به سفره صلوات هاي انجام شده مي توانيد به ايـنـجـا مراجعه كنيد .

سفره صلوات

سفره صلوات

وبخوان گوشش
یک نفر لحظه ای از یاد نخواهد برد تورا
یک نفر شور دلش عشق صمیمانه ی توست

ويرايش توسط m64am53d : 04-19-2015 در ساعت 11:56 AM دليل: افزودن فهرست سفره هاي انجام شده ....
Mahbanoo60 آفلاين است   پاسخ با نقل قول
88 نفر نوشته را پسندیده اند
92sa, afg123654, amirshakori, ariya13, asal29, asheg1, AtriN, avini, Baranmehr, beacon, blueeagleone, ceshibel, danial0099, desertrose60, earthman, elham24, f.rk, farhang, fatima73, gaza1404l, goftegoft, haman1354, hamed61, Hanna, hasan23, hashem1359, hengameh1, hengameh_24, history, hossein-a, hvaf, imp4ct, iren, irfanaref, jokar, judiii, leyla313, m-----h, m1292362928, m64am53d, mahdi128, mahtabiiiiii, malakut, marjan1, MARY-KHOSH, mia12a, mohammad.hasan, mohana3333, mohsenam, mokhzan, momoosh, mstschp, n.r.dokhmal, nakar, narsiss, nasrane, neda26, niaaz, nopq, Opal, Parand, parisa1367, pesare_barooni, prince_vip, rafsanjooni, rea1362, respina60, reventon1370, reza81, sahar20, sajadam, samagh, setareha, shadab, simaazad, soheila24, soostak, sun_boy2, team_sar_dadbin, who1990, yare-emam, z4hr4, zahra1391, zamini33, zare, zendane222z, _nazli_, _snowgirl
قديمي 6 روز پيش   #3256 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

mahdi128's Avatar

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : سفره صلوات

عبدالحیدر, [14.07.17 20:32]

بسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيم،
السلام علیک ایهاالصراط المستقیم
السلام عليك يا قسيم الجنه والنار يا اميرالمومنين
اللهم صل علی محمد وال محمد وعجل فرجهم والعن من عاداهم
لعن الله قاتلیک وظالمیک یا فاطمة الزهراء سلام الله
لَبيْكَ يٰا عَليْ
ان ربی علی صراط مستقیم
وعلی علیه السلام هو صراط المستقیم

نتیجه‌ی علاقه مندی به فضائل و مناقب مولایمان امیرالمومنین علیه‌السلام..

لمَّا أَظْفَرَهُ اللَّهُ بِأَصْحَابِ الْجَمَلِ، وَ قَدْ قَالَ لَهُ بَعْضُ أَصْحَابِهِ: *وَدِدْتُ أَنَّ أَخِي فُلَاناً کَانَ شَاهِدَنَا، لِیَرَی مَا نَصَرَکَ اللَّهُ بِهِ عَلَی أَعْدَائِکَ*. فَقَالَ (صلوات الله علیه): *أَ هَوَی أَخِیکَ مَعَنَا؟ قَالَ: نَعَمْ*! قَالَ (علیه السلام): *فَقَدْ شَهِدَنَا، وَ لَقَدْ شَهِدَنَا فِي عَسْکَرِنَا هَذَا، قَوْمٌ فِي أَصْلَابِ الرِّجَالِ وَ أَرْحَامِ النِّسَاءِ،* سَیَرْعَفُ بِهِمُ الزَّمَانُ وَ یَقْوَی بِهِمُ الْإِیمَانُ.

پس از اینکه خداوند أمیرمؤمنان صلوات اللّٰه علیه را بر اصحاب جمل پیروز نمود، یکی از اصحاب حضرت که در جنگ شرکت داشت، گفت:
دوست داشتم برادرم در اینجا می‌بود و می‏‌دید چگونه خداوند شما را بر دشمن پیروز نمود. تا او نیز خوشحال می‏‌شد و به اجر و پاداش نایل می‏‌گشت.

امیرالمومنین علی علیه‏‌السلام فرمود :
آیا قلب و فکر برادرت با ما بود؟
گفت: آری!

امیرالمومنین علی علیه‏‌السلام فرمود: بنابراین او نیز در این جنگ همراه ما بوده است.

آنگاه افزود: در این جنگ افرادی با ما شریک بودند که در صلب پدران و در رحم مادرانشان هستند، (زیرا با ما هم فکر و هم عقیده خواهند بود)، به زودی پا به جهان گذاشته و ایمان و دین به وسیله آنان نیرو می‏‌گیرد.

بحارالأنوار الجامعة لدرر أخبار الأئمة الأطهار علیهم السلام، مجلد ۳۲، صفحه ۲۴۵، باب (۴): احتجاجه علیه السلام علی أهل البصرة و غیرهم، بعد انقضاء الحرب و خطبه علیه السلام عند ذلک، ح۱۹۳.

الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِی جَعَلَنَا مِنَ الْمُتَمَسِّکِینَ بِوِلاَیَةِ أَمِیرِ الْمُؤْمِنِینَ عَلیِّ بنِ أَبِی طالِب وَ الْأَئِمَّةِ الْمَعصومیٖن عَلَیْهِمُ السَّلاَمُ

نشر_دهید

یاعلی
نوشته را پسندیده است :
قديمي 5 روز پيش   #3257 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

asal29's Avatar

ارسال پیام خصوصی

اللهم صل علی محمد وال محمد وعجل فرجهم والعن اعدائهم اجمعین

asal29 آفلاين است   پاسخ با نقل قول
نوشته را پسندیده است :
قديمي 5 روز پيش   #3258 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

asal29's Avatar

ارسال پیام خصوصی

نوشته را پسندیده است :
قديمي 5 روز پيش   #3259 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

mahdi128's Avatar

ارسال پیام خصوصی

لَبيْكَ يٰا عَليْ
ان ربی علی صراط مستقیم

کانال برهان,
اهل_سنت_لطفا_تامل_کنند

ارائهء 0⃣1⃣1⃣ سند از کتب اهل سنت در اثبات ولایت امیرالمومنین علیه السلام

سند شماره 10

ابو اسحاق از عمرو بن ذى مرّ ، سعيد بن وهب و زيد بن يثيع به اتفاق همگان روايت كرده اند كه از حضرت على عليه السّلام شنيديم ، سوگند میداد كه اگر كسى از شما از پيغمبر اكرم صلّى اللّه عليه و آله در روز غدير خم آن چه را درباره من فرموده ، شنيده است ، شهادت خود را اعلام نمايد . سيزده تن از حاضران از جاي برخواستند و شهادت دادند كه از آن حضرت صلّى اللّه عليه و آله شنيديم ،
فرمود : مگر نه اين كه من از جان مؤمنان سزاوارتر از خود آن ها هستم ؟
مردم فرمودهء آن حضرت را تصديق كردند .
در اين هنگام دست على عليه السّلام را گرفت و فرمود :

«من كنت مولاه فعلىّ مولاه اللهمّ وال من والاه و عاد من عاداه و احبّ من احبّه و ابغض من ابغضه و انصر من نصره و اخذل من خذله» .

البزار ، أبو بكر أحمد بن عمرو بن عبد الخالق (متوفاي292 هـ) ،

البحر الزخار (مسند البزار) ج 3 ، ص 35 ، ح786 ، تحقيق : د. محفوظ الرحمن زين الله ، ناشر : مؤسسة علوم القرآن ، مكتبة العلوم والحكم - بيروت ، المدينة الطبعة : الأولى ، 1409هـ .

هيثمي بعد از نقل اين روايت مي‌گويد : رواه البزار و رجاله رجال الصحيح غير فطر بن خليفة وهو ثقة

اين روايت را بزار نقل كرده و راويان آن راويان صحيح بخاري هستند ، غير از فطر بن خليفه كه او نيز مورد اعتماد است.

الهيثمي ، علي بن أبي بكر (متوفاي 807 هـ)

مجمع الزوائد ومنبع الفوائد ، ج 9 ، ص 105 ، ناشر : دار الريان للتراث/دار الكتاب العربي - القاهرة ، بيروت – 1407هـ .

کانال برهان و ارائه ۱۱۰ سند در اثبات ولایت امیرالمؤمنین علیه السلام تا روز عید بزرگ غدیر خم

@borrhan
mahdi128 آفلاين است   پاسخ با نقل قول
نوشته را پسندیده است :
قديمي 4 روز پيش   #3260 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

asal29's Avatar

ارسال پیام خصوصی

قديمي 4 روز پيش   #3261 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

blue_rose's Avatar

ارسال پیام خصوصی

الّلهُمَّ صَلِّ عَلی مُحَمَّد وَآلِ مُحَمَّد وَعَجِّل فَرَجَهُم
قديمي 4 روز پيش   #3262 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

asal29's Avatar

ارسال پیام خصوصی

قديمي 3 روز پيش   #3263 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

mahdi128's Avatar

ارسال پیام خصوصی

لَبيْكَ يٰا عَليْ
ان ربی علی صراط مستقیم

ارائهء0⃣1⃣1⃣ سند در اثبات ولایت امیرالمؤمنین علیه السلام

سند شماره 2⃣1⃣

ابن حجر عسقلانی از امير مؤمنان عليه السلام روایت می کند :

حضرت على عليه السّلام فرموده است : رسول خدا صلّى اللّه عليه و آله در زير درختى در محل «خم» قرار گرفته بود ، طولى نكشيد از زير درخت بيرون آمده و دست مرا گرفت و خطاب به مردم فرمود : اى مردم ! مگر نه اين است كه گواهى مي‌دهيد ، خداى تعالى پروردگار شماست ؟
در پاسخ گفتند : آرى !
فرمود :مگر نه اين‌ است كه گواهى ميدهيد ، خدا و رسول او از جان شما به شما سزاوارترند ؟ و خدا و رسول او مولاى شمايند ؟
گفتند : آرى !
فرمود : بنا بر اين ، كسى كه خدا و رسول او مولاى او هستند ، به راستى اين شخص (على عليه السّلام) مولاى اوست.

اينك ، در ميان شما دو اثر ارزنده و گرانبها میگذارم كه هرگاه به آن‌ها تمسك كنيد ، هرگز در منجلاب گمراهى گرفتار نخواهيد شد : يكى ، كتاب خدا است كه ريسمان استوار ميان شما و خدا میباشد كه يك طرف آن در دست حق تعالى است و طرف ديگرش در اختيار شماست و ديگرى ، اهل بيت من است .

ابن حجر بعد از نقل اين روايت مي‌گويد :
سند اين روايت صحيح است .
حديث غدير خم را نسائي از طريق أبو طفيل از زيد بن أرقم و نيز از علي عليه السلام و گروهي از صحابه نقل كرده‌ است . در اين روايت چيزهاي است كه در آن‌ها نيست . اصل حديث را ترمذي نيز نقل كرده است .

ابن حجر عسقلاني ، أحمد بن علي بن حجر (متوفاي852 هـ) ،

المطالب العالية بزوائد المسانيد الثمانية ، ج 16 ، ص142 ، ح3943 ، تحقيق : د. سعد بن ناصر بن عبد العزيز الشتري ، ناشر : دار العاصمة/ دار الغيث - السعودية ، الطبعة : الأولى ، 1419هـ

کانال برهان و ارائه ۱۱۰ سند در اثبات ولایت امیرالمؤمنین علیه السلام تا روز عید بزرگ غدیر خم

نوشته را پسندیده است :
قديمي 3 روز پيش   #3264 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

asal29's Avatar

ارسال پیام خصوصی

قديمي 3 روز پيش   #3265 (لینک نوشته)
فعال هم میهن

momoosh's Avatar

ارسال پیام خصوصی

سفره صلواتسفره صلواتسفره صلواتاللهم صل علی محمد وال محمد وعجل فرجهم والعن اعدائهم اجمعینسفره صلواتسفره صلوات

نعره هیچ شیری خانه های چوبی را خراب نمیکند
من از سکوت موریانه میترسم !!

momoosh آفلاين است   پاسخ با نقل قول
نوشته را پسندیده است :
قديمي 3 روز پيش   #3266 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

mahdi128's Avatar

ارسال پیام خصوصی

لَبيْكَ يٰا عَليْ
ان ربی علی صراط مستقیم

مولایت به عهد خود وفا کرد

1⃣ ابوبصیر می گوید: همسایه ای داشتم که به سبب پیروی از سلطان به ثروتی رسیده بود و آن را وسیله ای برای آراستگی خود قرار داده بود و گروه هایی را جمع می کرد و شراب می خورد و مرا اذیت می کرد. چند بار شکایتش را نزد خودش بردم اما دست بر نداشت و چون پافشاری کردم گفت: ای مرد، من مردی گرفتارم و تو مردی اهل بخششی، اگر مرا به دوست خود (مولای خود) معرفی کنی امیدوارم که خدا مرا بوسیله تو نجات دهد. سخن او به دلم نشست وقتی به محضر امام صادق علیه السلام رسیدم حال او را برای آن حضرت بیان کردم. فرمود: وقتی به کوفه برگشتی آن مرد به سراغ تو خواهد آمد، به او بگو جعفر بن محمد می گوید: تو آنچه را که انجام می دهی رها کن، من هم بهشت را نزد خدا برای تو ضمانت می کنم.

وقتی به کوفه برگشتم آن مرد هم از جمله کسانی بود که نزد من آمد، او را نگه داشتم تا همه رفتند و منزلم خالی شد. پس گفتم ای مرد، همانا تو را نزد امام صادق علیه السلام یاد کردم، ایشان فرمود: او را سلام برسان و به او بگو: اگر آنچه را که انجام می دهد رها کند، نزد خدا بهشت را برایش تضمین می کنم. پس به گریه افتاد سپس گفت: تو را به خدا آیا جعفر (بن محمد) این مطلب را به تو گفت؟! سوگند یاد کردم که آنچه را که گفتم آن حضرت فرمود. پس گفت: همین مرا بس است و گذشت. تا اینکه بعد از گذشت روزگاری نزد من آمد و مرا صدا زد، ناگهان دیدم پشت در خانه اش برهنه است، گفت: ای ابابصیر چیزی در خانه ام نبود، مگر آنکه آن را بیرون ریختم و اینک اینگونه ام که می بینی؛ پس من نزد برادرانم رفتم و چیزی که او را بپوشاند برای او جمع کردم.

سپس روزهای کمی گذشت تا کسی را نزد من فرستاد که همانا من بیمارم، نزد من بیا. پس برای اینکه او را معالجه کنم نزد او رفت و آمد می کردم تا اینکه وقت مرگ او فرا رسید. نزد او نشسته بودم که در حال جان دادن بود، پس بیهوش شد سپس به هوش آمد و گفت: ای ابابصیر، مولای تو به عهد خود وفا کرد، سپس از دنیا رفت. گذشت تا اینکه در ایام حج نزد امام صادق علیه السلام اذن ورود خواستم. در ابتدای ورودم به داخل اطاق در حالیکه یکی از دو پایم در صحن خانه و پای دیگرم در دالان اطاق بود، آن حضرت فرمودند: ای ابابصیر ما به وعده ای که به دوستت داده بودیم، وفا کردیم.

2⃣ علی بن حمزه گوید: دوستی داشتم که از کاتبان دستگاه بنی امیه بود. پس به من گفت: از امام صادق علیه السلام برای من اجازه ملاقات بگیر. من برای او اجازه ملاقات خواستم، حضرت اجازه دادند. وی پس از ورود سلام کرد و نشست و سپس گفت: فدایت شوم، من در دیوان این قوم (بنی امیه) هستم و از مال و منال آنها به ثروت فراوانی رسیده ام و حقوقی که بر آن تعلق می گیرد، نپرداختم. امام صادق علیه السلام فرمود: اگر بنی امیه کسی را نمی یافتند تا برای آنها بنویسد و خراج و مالیات بگیرد و از آنها دفاع کند و در جماعتشان حاضر شود، هرگز حق ما را سلب نمی کردند و اگر مردم آنها را و آنچه در اختیار آنهاست، ترک می کردند، آنها جز آنچه که در دست داشتند، چیزی نمی یافتند. پس آن جوان گفت: فدایت شوم آیا برای من راه نجاتی هست؟ حضرت فرمود: اگر بگویم انجام می دهی؟ گفت: آری انجام می دهم. حضرت فرمود: پس آنچه از دستگاه آنان به دست آورده ای، رها کن، به هر یک از صاحبان اموال غصب شده که آنها را می شناسی، مالشان را باز گردان و اگر نمی شناسی، از جانب آنها صدقه بده و من در پیشگاه خدای عزوجل بهشت را برایت تضمین می کنم. آن جوان پس از سکوتی طولانی به آن حضرت گفت: فدایت شوم، انجام می دهم.

راوی گوید: آنگاه جوان همراه ما به کوفه بازگشت و از تمام آنچه روی زمین داشت حتی لباسهایی که بر تنش بود، دست شست. پس مالی را به او دادم و برایش لباسی خریدم و نفقه ای برایش فرستادم. چند ماهی نگذشت که آن جوان مریض شد و ما به عیادتش می رفتیم. روزی بر او وارد شدم که در حال احتضار بود، چشمانش را گشود و به من گفت: ای علی، سوگند به خدا که مولای تو به وعده ای که به من داده بود وفا کرد، سپس مرد و ما متولی کفن و دفن او شدیم. وقتی به حضور امام صادق علیه السلام رسیدم. ایشان چون به من نظر کرد فرمود: ای علی، سوگند به خدا ما به وعده ای که به دوستت دادیم وفا کردیم. گفتم: به خدا سوگند راست می گویی، فدایت شوم. سوگند به خدا او هنگام مرگش همین را به من گفت.

المحجة البیضاء ج۴ ص۲۶۳
وسایل الشیعه ج۱۲ ص۱۴۵

@dareakherat
نوشته را پسندیده است :
قديمي 3 روز پيش   #3267 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

asal29's Avatar

ارسال پیام خصوصی

نوشته را پسندیده است :
قديمي 3 روز پيش   #3268 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

mahdi128's Avatar

ارسال پیام خصوصی

لَبيْكَ يٰا عَليْ
ان ربی علی صراط مستقیم

الأمالي (للطوسي)، ص532 ؛ مكارم الأخلاق، ص464

يا أَبَا ذَرٍّ، إِنَّ الدُّنْيَا مَشْغَلَةٌ لِلْقَلْبِ وَ الْبَدَنِ، فَإِنَّ اللَّهَ (عَزَّ وَ جَلَّ) يَسْأَلُ أَهْلَ الدُّنْيَا عَمَّا نُعِّمُوا فِي حَلَالِهَا، فَكَيْفَ بِمَا نُعِّمُوا فِي حَرَامِهَا! يَا أَبَا ذَرٍّ، إِنِّي قَدْ سَأَلْتُ اللَّهَ (عَزَّ وَ جَلَّ) أَنْ يَجْعَلَ رِزْقَ مَنْ أَحَبَّنِي الْكَفَافَ، وَ يُعْطِيَ مَنْ أَبْغَضَنِي الْمَالَ وَ الْبَنِينَ.
یامبر اکرم صلی الله علیه واله وسلم وصایایی به ابوذر فرمودند

در فراز دیگری از آن سفارش‌ها آمده است:
ابوذر! همانا دنیا جسم و روح را به خود مشغول می‌کند؛ و همانا خداوند عز و جل از اهل دنیا در مورد نعمتهای حلالش سوال می‌کند پس چگونه خواهد بود حال کسی که از حرامش برخوردار شده است!
ابوذر! من از خداوند عز و جل درخواست کردم که روزیِ کسی که مرا دوست دارد در حد کفایتش قرار دهد؛ و به کسی که مرا دشمن می‌دارد [آنچه می‌خواهد] مال و فرزند بدهد!

الكافي، ج‏2، ص140-141
النَّوْفَلِيُّ عَنِ السَّكُونِيِّ عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ علیه السلام قَالَ قَالَ رَسُولُ اللَّهِ صلی الله علیه واله وسلم اللَّهُمَّ ارْزُقْ مُحَمَّداً وَ آلَ مُحَمَّدٍ وَ مَنْ أَحَبَّ مُحَمَّداً وَ آلَ مُحَمَّدٍ الْعَفَافَ وَ الْكَفَافَ وَ ارْزُقْ مَنْ أَبْغَضَ مُحَمَّداً وَ آلَ مُحَمَّدٍ الْمَالَ وَ الْوَلَدَ.

عدَّةٌ مِنْ أَصْحَابِنَا عَنْ أَحْمَدَ بْنِ مُحَمَّدِ بْنِ خَالِدٍ عَنْ يَعْقُوبَ بْنِ يَزِيدَ عَنْ إِبْرَاهِيمَ بْنِ مُحَمَّدٍ النَّوْفَلِيِّ رَفَعَهُ إِلَى عَلِيِّ بْنِ الْحُسَيْنِ علیهما السلام قَالَ: مَرَّ رَسُولُ اللَّهِ صلی الله علیه واله وسلم بِرَاعِي إِبِلٍ فَبَعَثَ يَسْتَسْقِيهِ فَقَالَ أَمَّا مَا فِي ضُرُوعِهَا فَصَبُوحُ الْحَيِ‏ وَ أَمَّا مَا فِي آنِيَتِنَا فَغَبُوقُهُمْ فَقَالَ رَسُولُ اللَّهِ صلی الله علیه واله وسلم اللَّهُمَّ أَكْثِرْ مَالَهُ وَ وُلْدَهُ ثُمَّ مَرَّ بِرَاعِي غَنَمٍ فَبَعَثَ إِلَيْهِ يَسْتَسْقِيهِ فَحَلَبَ لَهُ مَا فِي ضُرُوعِهَا وَ أَكْفَأَ مَا فِي إِنَائِهِ فِي إِنَاءِ- رَسُولِ اللَّهِ ص وَ بَعَثَ إِلَيْهِ بِشَاةٍ وَ قَالَ هَذَا مَا عِنْدَنَا وَ إِنْ أَحْبَبْتَ أَنْ نَزِيدَكَ زِدْنَاكَ قَالَ فَقَالَ رَسُولُ اللَّهِ صلی الله علیه واله وسلم اللَّهُمَّ ارْزُقْهُ الْكَفَافَ فَقَالَ لَهُ بَعْضُ أَصْحَابِهِ يَا رَسُولَ اللَّهِ دَعَوْتَ لِلَّذِي رَدَّكَ بِدُعَاءٍ عَامَّتُنَا نُحِبُّهُ وَ دَعَوْتَ لِلَّذِي أَسْعَفَكَ بِحَاجَتِكَ‏ بِدُعَاءٍ كُلُّنَا نَكْرَهُهُ فَقَالَ رَسُولُ اللَّهِ ص إِنَّ مَا قَلَّ وَ كَفَى خَيْرٌ مِمَّا كَثُرَ وَ أَلْهَى‏ اللَّهُمَّ ارْزُقْ مُحَمَّداً وَ آلَ مُحَمَّدٍ الْكَفَافَ.

دو روایت دیگر هم در این مضمون آمده که به فهم بهتر حدیث فوق کمک می‌کند:

از امام صادق علیه السلام روایت شده است که پیامبر خدا ص فرمود: خدایا محمد و آل محمد را روزی بده! و به کسی که محمد و آل محمد را دوست دارد در حد حفظ آبرو و کفایتش بده! و کسی که محمد و آل محمد را دشمن دارد [هرچه دلش می‌خواهد] مال و فرزند بده!

از امام سجاد علیه السلام روایت شده است که: پیامبر ص به چوپانی گذشت که شترانی داشت. کسی را فرستاد که از او بخواهد که ایشان را سیراب کند [= از شیر شتران به ایشان بدهد] او گفت: آنچه که در پستان آنهاست شیری است که برای نوشیدن صبح‌مان است و آن شیری هم که در ظروف است برای وعده شام‌مان است. پیامبر ص فرمود: خدایا مال و فرزندانش را زیاد کن!
سپس رفتند و به چوپان دیگری رسیدند و کسی را سراغ او فرستاد. وی آنچه در پستانهای شتران بود دوشید و به همراه آنچه در ظرف داشت ظرف رسول الله را کاملا پر کرد و گوسفندی هم خدمت ایشان فرستاد و گفت: این آن چیزی است که نزد ما بود و اگر بیش از این بخواهید باز هم برایتان تهیه می‌کنم. رسول الله ص فرمود: خدایا به اندازه کفافش روزی بده!
برخی از اصحاب گفتند: یا رسول الله! در حق کسی که درخواستت را رد کرد دعایی کردی که همه ما آن را دوست داریم؛ و در حق کسی که درخواستت را با تمام وجود پاسخ گفت دعایی کردی که همه ما از آن کراهت داریم!
رسول الله صلی الله علیه واله وسلم فرمود: همانا چیزی که کم باشد و کفایت کند بهتر است از آن چیزی که زیاد باشد و انسان را به خود سرگرم سازد؛ خدایا محمد و آل محمد صلی الله علیه واله وسلم را در حد کفاف روزی ده!
نوشته را پسندیده است :
قديمي 2 روز پيش   #3269 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

asal29's Avatar

ارسال پیام خصوصی