تالار گفتگوی هم میهن - Hammihan Forum            

بازگشت   تالار گفتگوی هم میهن - Hammihan Forum > تالارهای موضوعی > تاریخ و فرهنگ
ثبت نام آموزش کار با هم میهن آپلود عکس علامت گذاری بفرم خوانده شده بی پاسخ!
عضویت در هم میهن شبکه اجتماعی پخش زنده لیست کاربران کاربران آنلاین تبلیغات

تاریخ و فرهنگ گفتمان پیرامون تاریخ و فرهنگ ایران و جهان

نمايش نتيجه هاي نظرسنجي ها: با دست بوسی مخالف یا موافق ؟
مخالف دست بوسی 18 81.82%
موافق دست بوسی 4 18.18%
رای دهنده: 22. شما نمي توانيد در اين نظرسنجي راي دهيد

پاسخ

LinkBack ابزارهاي موضوع نحوه نمايش
قديمي 09-25-2014  
محروم از فعالیت

sarbaz-vlayat's Avatar

ارسال پیام خصوصی

icon1 دست‌ بوسی در ایران به دور از آزادگی یک مسلمان است؛ فرهنگ زشتی که باید برچیده شود

دست‌ بوسی در ایران به دور از آزادگی یک مسلمان است؛ فرهنگ زشتی که باید برچیده شود

دست بوسی یکی از رفتارهایی است که در فرهنگ جوامع گذشته مرسوم بوده است، اما حتی در آن جوامع نیز با تغییرات جدید در عرصه فرهگ و اطلاع رسانی، این شیوه در حال منسوخ شدن است.

دست‌ بوسی در ایران به دور از آزادگی یک مسلمان است؛ فرهنگ زشتی که باید برچیده شود

جز این روایت که پیامبر- که رفتاری خاص با دخترش زهرا سلام الله علی‌ها داشت- دست فاطمه را می‌بوسید درجایی دیگر ندیده‌ام فرزند امامی دست پدر یا مادرش را ببوسد یا مثلا شیعه‌ای خدمت امام برسد و قبل ا
ز بیان مطالبش دست حضرت را ببوسد.

گفته می‌شود امیر عبدالله، پادشاه عربستان نیز مراسم دست بوسی خود را در سالهای اخیر متوقف کرده یا دست کم پخش علنی آن را متوقف کرده است.

نمی‌دانم این سنت ناپسند ازچه زمانی در ایران در بین مردم جاری شده است و دقیقا در چه عصری هم به طبقه دین منتقل و رسم براین شده است که مردم دست علمای دین را ببوسند.

يکي از شاگردان آيت الله جوادي آملي، در صفحه ويژه ايشان با اشاره به ديدار جمعي از محققين با ايشان نوشته است: يکي از دوستان به آيت الله جوادي آملي اصرار کرد دستشان را ببوسد.ايشان با لحني ناصحانه به ما فرمود:نه دست کسي را ببوسيد و نه بگذاريد دستتان را ببوسند.من تا کنون هيچ دستي را نبوسيده ام

ممکن است بعضی این دیدگاه مرا نپسندند. اختیاربا خودشان است. فهمی که من از اسلام دارم این است که وقتی پیامبر بگونه‌ای دربین مردم می‌نشست که تازه واردی که او را نمی‌شناخت به آن مجلس وارد می‌شد و می‌پرسید کدام یک ازشما محمد هستید؟ پیداست این جنبه تنها درنحوه نشستن رسولخدا نبوده است وایشان در بقیه حالات و رفتارش همانند مردم بوده است.

جز این روایت که پیامبر- که رفتاری خاص با دخترش زهرا سلام الله علی‌ها داشت- دست فاطمه را می‌بوسید درجایی دیگر ندیده‌ام فرزند امامی دست پدر یا مادرش را ببوسد یا مثلا شیعه‌ای خدمت امام برسد و قبل زا بیان مطالبش دست حضرت را ببوسد

تن‌ها خبری که در روایات درباب تکریم مسلمانان نسبت به رسولخدا آمده این است که آب وضوی حضرت را به نشانه تبرک می‌بردند و این البته مختص رسول الله بوده است نه غیرمعصومین.

[این دست‌ بوسی حذف شد]

من تاکنون در باب استحباب دست بوسی علما و والدین روایتی ندیده‌ام. ممکن است در روایات درمورد دست بوسی پدر و مادر توسط فرزند به نشانه احترام تاکیدی شده باشد که من ازآن بی‌خبرباشم. دوستانی که در روایات تخصصی دارند اگر در این زمینه اطلاعاتی دارند ارائه بفرمایند تا استفاده کنیم.

از دوستانی مطلع در امر فقه شنیده‌ام که بعضی بزرگان دین نه تنها قائل به جواز دست بوسی نبوده‌اند بلکه حتی به حرمت این کار هم فتوا داده‌اند.

[این دست‌ بوسی حذف شد]

یک روز از فرزند دکترمحمد رضا بهشتی فرزند ارشد شهید مظلوم بهشتی که رضوان خدا بر او باد شنیدم که می‌گفت پدرم اصلا به فرهنگ دست بوسی علما راقبول نداشت و لذا ما برخلاف فرزندان علما که دست والدینشان را می‌بوسند هرگز دست پدرمان را نبوسیدیم و به دلیل نحوه تربیت ایشان بود که وقتی پس از شهادت پدرم، ما را به دیدار خصوصی امام بردند تا به ما تسلیت بگویند وقتی خدمت ایشان رفتیم در مقابل چشمان متعجب اعضای دفترامام فقط به ایشان سلام کرده و با امام دست دادیم و دستشان را نبوسیدیم.

[این دست‌ بوسی حذف شد]

از کسی شنیده‌ام یکبار که مرحوم آقای بهشتی از آلمان به نجف رفته و دیده بود طلاب و غیر طلاب دست امام را می‌بوسند، وقتی جلسه تقریبا خلوت شده بود، صراحتا به امام گفته بود شما چرا اجازه می‌دهید دیگران دست شما را ببوسند!؟

در این یک سال و اندی که درخدمت آیت الله هاشمی هستم، بار‌ها شاهد بوده‌ام پس از ملاقاتهای خصوصی، که بعضی ازعلما و شخصیت‌ها و بعضی از اقشار مردم خواسته‌اند دستشان را ببوسند، ایشان دست خود را فورا عقب کشیده و درمقابل اصرارطرف مقابل که رخصت دست بوسی می‌خواسته است گفته‌اند من اصلا این کار را قبول ندارم.

[این دست‌ بوسی حذف شد]

یکبار شاهد بودم کسی که می‌خواست دست ایشان را ببوسد و امتناعشان را نسبت به این کار دید، گفت من نذر کرده‌ام دست شما را ببوسم و آیت الله پاسح داد: خوب، شما نذر کرده‌اید، من چرا باید اجازه چیزی را بدهم که آن راقبول ندارم؟

خدا کند روزی این فرهنگ زشت که در خود نمادی از تملق و چاپلوسی و حقارت بنده‌ای در برابر بنده‌ای همسان خود دارد دراین کشور برافتد.

ويرايش توسط sarbaz-vlayat : 09-25-2014 در ساعت 03:31 PM
sarbaz-vlayat آفلاين است   پاسخ با نقل قول
2 نفر نوشته را پسندیده اند
نوشته را نپسندیده اند :
قديمي 09-25-2014   #16 (لینک نوشته)
فعال هم میهن

elyas44's Avatar

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : دست‌ بوسی در ایران به دور از آزادگی یک مسلمان است؛ فرهنگ زشتی که باید برچیده ش

نوشته اصلي بوسيله jojo1900 نمايش نوشته ها
مرسی از استارتر به خاطر اینکه باعث شد یه نگاهی به این موضوع بکنم و متاسفانه این بحث جزء خط قرمزها هست که نمیشه زیاد راجب بحث کرد به خاطر اینکه به خیلی ها بر میخوره بعضی مصداقهای این بحث
خوب مگر مجبورید روی مصداق بحث کنید.
روی این فرهنگ دست بوسی و خوب یا بد بودن آن بحث کنید.
اصلا گاهی اوقات مصداقی بحث کردن به دور از انصاف می شود.
elyas44 آفلاين است   پاسخ با نقل قول
قديمي 09-25-2014   #17 (لینک نوشته)
هم میهن دوست

alireihani's Avatar

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : دست‌ بوسی در ایران به دور از آزادگی یک مسلمان است؛ فرهنگ زشتی که باید برچیده ش

در یکی از دیدارها من در شبکه ی ملی خودمان دیدم ایت الله خامنه ای در دیداری
با مردم یک شهر پارچه ای روی دستشون انداخته بودن و زنان دست ایشان رو می بوسیدند
که بسیار برای من سئوال برانگیز بود !
دست دادن با زن نامحرم به وسيله دستكش و مانند آن، چه حكمي دارد؟

امام خمينى و آيت اللّه خامنه‏اى: اگر بدون قصد لذت و ترس افتادن به گناه باشد، اشكال ندارد؛ ولى بنابر احتياط واجب، نبايد دست را بر دست فشار دهند.امام خمينى، تحريرالوسيلة، ج‏2، (النكاح)، م‏20 و آيت اللّه خامنه‏اى؛ استفتاء، س 479. آيات عظام بهجت، تبريزى، سيستانى، صافى، مكارم و وحيد: اگر بدون قصد لذت و ترس افتادن به گناه باشد، اشكال ندارد.آيت اللّه تبريزى، استفتاءات، س‏1606؛ آيت اللّه مكارم، تعليقات على‏العروة، (النكاح)، م‏40؛ آيت اللّه سيستانى، منهاج‏الصالحين، ج‏3، (النكاح)، م‏16؛ آيت اللّه صافى، هدايةالعباد، ج‏2، (النكاح)، م‏20؛ دفتر آيت اللّه وحيد و آيت اللّه بهجت. آيت اللّه نورى: اگر بدون قصد لذت و ترس افتادن به گناه باشد، اشكال ندارد؛ ولى نبايد دست را به دست فشار دهند.آيت اللّه نورى، تعليقات على‏العروة، (النكاح)، م‏40. آيت اللّه فاضل: اگر بدون قصد لذت و ترس افتادن به گناه باشد، اشكال ندارد؛ ولى بهتر است دست را به دست فشار ندهند.آيت اللّه فاضل، تعليقات على‏العروة، ج‏2، (النكاح)، م‏40.

.

دست دادن و بوسیدن دست نامحرم اگر بوسیله دستکش یا آنچه در حکم آن است(مثل پارچه و ...)،‌ اگر بدون قصد لذت و ترس افتادن به گناه باشد، اشکال ندارد ولی بنابر احتیاط واجب، نباید دست را به دست فشار دهند.(اجوبه، س479؛ امام تحریر الوسیله، ج2، النکاح، م20)

دروغ نیرومند است. بسا نیرومندتر از راستی. مدعیان «راستی» مظهر «دروغ» هستند.
{دیده شده در نوشته های سایت رضا مرادی غیاث آبادی}

ويرايش توسط alireihani : 09-25-2014 در ساعت 07:31 PM
alireihani آفلاين است   پاسخ با نقل قول
قديمي 09-25-2014   #18 (لینک نوشته)
فعال هم میهن

jojo1900's Avatar

ارسال پیام خصوصی

نوشته اصلي بوسيله elyas44 نمايش نوشته ها
خوب مگر مجبورید روی مصداق بحث کنید.
روی این فرهنگ دست بوسی و خوب یا بد بودن آن بحث کنید.
اصلا گاهی اوقات مصداقی بحث کردن به دور از انصاف می شود.
این فرهنگ مصداق درست میکنه و این مصداقها تبدیل میشه به فرهنگهای جدید
دور باطل
این حرف شما مثل این میمونه بگید میخواید درس تشریح جسد بدین بدون اینکه بخواید از اجزاء و اندام بدن رو نام ببرید

در زندگي زخمهايي هست که مثل خوره روح را آهسته در انزوا مي خورد و مي تراشد،
اين دردها را نمي شود به کسي اظهار کرد.
بوف کور

jojo1900 آفلاين است   پاسخ با نقل قول
قديمي 09-25-2014   #19 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

iren's Avatar

ارسال پیام خصوصی

نوشته اصلي بوسيله saeedhashemee نمايش نوشته ها
به نظر من بسیار زیباست

انسان دست پدر و مادر و بزرگترش رو ببوسه و احترام بگذاره

البته اگر چشم داشتی توش نباشه

یعنی الهام چرخنده نباشیم
سلام سعید خان
خدایی از این زاویه نیگا نکرده بودم
تا میگن دست بوسی سریع میریم تو فاز چاپلوسی
قديمي 09-25-2014   #20 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

saeedhashemee's Avatar

ارسال پیام خصوصی

نوشته اصلي بوسيله iren نمايش نوشته ها
سلام سعید خان
خدایی از این زاویه نیگا نکرده بودم
تا میگن دست بوسی سریع میریم تو فاز چاپلوسی
درود خانم ایرن گرامی

دست بوسی بزرگتر تقریبا در بیشتر فرهنگها وجود داره و حتی ژاپنی ها کمر خم میکنند

ولی دست بوسی که در فاز چاپلوسی باشد هم برای چاپلوس کننده و هم چاپلوس شونده زشت هست به نظر من
saeedhashemee آفلاين است   پاسخ با نقل قول
3 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي 09-25-2014   #21 (لینک نوشته)
Empiricist

libralism's Avatar

ارسال پیام خصوصی

این فرهنگ عجیب از دیرباز در بافت جامعه ما بوده است؛ چاکریم>>نوکریم>>ما کوچکتیم به مولا>>آقایی>>سروری>> در خدمت شمام>>اراب رجوع>> ولی نعمت>>خاک پاتیم>>سگ درگاه فلان امام>>چمنتیم>> و خیلی کلمات دیگه که نشون از عدم خودباوری و خود کم‌بینی عناصر جامعه ماست. همیشه‌ی خدا هم همینجور بوده و با آمدن و رفتن رژیم ها و حکومت ها و اندیشه های سیاسی این فرهنگ تغییر نکرده است؛ عجیب اینکه تنها بین ایرانی ها من این رو دیدم شاید هم در فرهنگ های دیگری باشد و من ندیدم که بعید می‌دونم.

ولی دست بوسی بزرگان و مشایخ و پیران فامیل درجه یک؛ مانند پدر و مادر بعد پدر و مادر ِ پدر و مادر یا خاله بزرگ خیلی خوب است و ستودنی ولی بیش از این نکوهیده است و انسان به شخصیت خودش در درجه اول ضربه می زند؛ حالا همه اینها به کنار مداحی و ستایش و غلو در حق هر انسانی چه زمانی که شاه رو می گفتند اعلی حضرت همایونی (سه لقب بزرگ و دهن پر کن) یا ضل الله(سایه خدا بر زمین) چه پیش از آن یا پس از آن دروغی بسیار آشکار است وقتی هم دروغ در جامعه مثل نقل و نبات زیاد شد و در حوزه های دیگر از اخلاق اجتماعی به اخلاق علمی و سیاسی و فرهنگی و اقتصادی وارد شد ضربات سنگینی به پیکیره جامعه وارد می کند فقط و فقط با همین دروغ لقب دادن انسان‌ها به آن چیزی که واقعا نیستند»»واقعا این فرهنگ هرچه ضربه می خورد از این مداحی است>>مدح کردن در دین هم فقط مخصوص خداست نمی دونم چطور شد که در فرهنگ ما برای غیر خدا و حتی انسان های زنده هم جا افتاد.
بی ذوق ِ "آزادی" کسی، با "عشق" هم خوشبخت نیست.
libralism آفلاين است   پاسخ با نقل قول
9 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي 09-25-2014   #22 (لینک نوشته)
فعال هم میهن

elyas44's Avatar

ارسال پیام خصوصی

نوشته اصلي بوسيله jojo1900 نمايش نوشته ها
این فرهنگ مصداق درست میکنه و این مصداقها تبدیل میشه به فرهنگهای جدید
دور باطل
این حرف شما مثل این میمونه بگید میخواید درس تشریح جسد بدین بدون اینکه بخواید از اجزاء و اندام بدن رو نام ببرید
دور بودن مسئله اصلی نیست. مسئله خوب یا بد بودن (و چرایی این خوب یا بد بودن) دور مذکور است.
دست بوسی به صورت مطلق بد یا خوب نیست.
هر جایی که خوب باشد، گسترش و تعمیم ان هم خوب خواهد بود. و هر چا بد باشد گسترش و فرهنگ کردن آن بد خواهد بود.
ما ابتدا خوب و بد را تعیین می کنیم بعد راجع به مصادیق قضاوت می کنیم.
elyas44 آفلاين است   پاسخ با نقل قول
نوشته را نپسندیده اند :
قديمي 09-25-2014   #23 (لینک نوشته)
... « فـوبیــای ِ مقــدّس » ...

Brandon's Avatar

ارسال پیام خصوصی

از آغازگر جُستار انتظار می رفت که آگاهانه حکم صادر کنند که دست بوسی دور از انسانیت و آزادگی است،
زیرا که حضرت امام راحل (ره) برنامه ویژه دست بوسی برای مسئولان داشته اند و عشق دیگران را به خود
می پذیرفتند،آیا از نظرتان حکم صادر شده شامل مصداق ذیل نیز می شود؟

دست بوسی حضرت امام(ره) چگونه بود؟
برنامه دست بوسی به جز رویه‌ای جمعه و ایامی که به دلایلی مانند عوارض جسمی تعطیل بود به طور روزانه حدود ساعت هشت و سی دقیقه و بعد از اجرای عقدها در حالی که حضرت امام(ره) روی صندلی لب ایوان می‌نشستند انجام می‌گرفت و به طور معمول، روزانه حدود بیست نفر از طریق سهمیه‌هایی که حاج احمد آقا ابلاغ کرده بود( پیوست شماره 1) موفق و مشرف به دست بوسی می‌شدند.

صحنه‌های بدیع و بی‌مانند که از شوق و عشق و گریه مشتاقان که هر روز در این لحظه‌ها به وقوع می‌پیوست، با هیچ بیان و قلمی توصیف نیست فضای کوچک حیاط این خانه، جهانی بی کرانه از عشق و محبت متقابل امام(ره) و امت را در خود جا می‌داد، صدای گریه شوق بود که هر روز، در این لحظه‌های استثنایی و از این کانون عشق تا شعاع چندین خانه دورتر اطراف را پر می‌کرد و...

منبع

از پندار حضورش هیچ ندانیم و شما نیـز ندانی،

Brandon آفلاين است   پاسخ با نقل قول
قديمي 09-25-2014   #24 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

parsigu's Avatar

ارسال پیام خصوصی

اگر با هم یار باشند و دلداده و دلبر باشند، از روی شهوت و عشق اشکال ندارد.
ولی برای احترام گذاشتن به دیگری بسیار کار زننده ایست، من که هیچ درک نمی کنم.
parsigu آفلاين است   پاسخ با نقل قول
قديمي 09-25-2014   #25 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

follower's Avatar

ارسال پیام خصوصی

دست بوسی اگر مثل زمان اعلی حضرت ! با زور باشد مایه ی ذلت است ولی اگر از روی عشق و علاقه و به خواست خود دست بزرگی را ببوسیم چه اشکالی دارد !؟
follower آفلاين است   پاسخ با نقل قول
نوشته را پسندیده است :
نوشته را نپسندیده اند :
قديمي 09-25-2014   #26 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

ich-liebe-dich's Avatar

ارسال پیام خصوصی

نظر استارتر محترم در مورد این نوع دستبوسی چیه ؟

مخور صائب فریب فضل از عمامه زاهد
که در گنبد ز بی مغزی صدا بسیار می پیچد
ich-liebe-dich آفلاين است   پاسخ با نقل قول
3 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي 09-25-2014   #27 (لینک نوشته)
خاله ریزه

meygol's Avatar

ارسال پیام خصوصی

اه این رفتار واقعا چنجش اوره پاچه خارا
meygol آفلاين است   پاسخ با نقل قول
نوشته را پسندیده است :
قديمي 09-25-2014   #28 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

mmoein2013's Avatar

ارسال پیام خصوصی

بعضی از عکسا غیر واقعی به نظر میاد
مثلا در یک عکس آقای خاتمی و آقای احمدی نژاد دارن مانع از دست بوسیدن میشن (عکس 2 و 6)ولی در عکسای دیگه ای به شکل شاهانه ژست گرفتن و یک نفر داره دستشونو میبوسه(عکس3و7)
مخصوصا عکس آخر که به نظر واقعی نمیاد

اگه دست بوسیدن ار روی چاپلوسی یا اجبار باشه خوب مشخصه که درست نیست اما اگه غیر از این باشه خب مثلا کسی از روی محبت یا ارادت دست کسی رو ببوسه فکر نکنم ایرادی داشته باشه
mmoein2013 آفلاين است   پاسخ با نقل قول
نوشته را پسندیده است :
پاسخ

ابزارهاي موضوع
نحوه نمايش

قوانين ارسال