جاذبه های استان کرمانشاه
تالار گفتگوی هم میهن - Hammihan Forum            

بازگشت   تالار گفتگوی هم میهن - Hammihan Forum > عمومی و اجتماعی > اقوام و گردشگری > ایرانگردی
ثبت نام آموزش کار با هم میهن آپلود عکس علامت گذاری بفرم خوانده شده بی پاسخ!
عضویت در هم میهن شبکه اجتماعی پخش زنده لیست کاربران کاربران آنلاین تبلیغات

پاسخ
 
LinkBack ابزارهاي موضوع نحوه نمايش
قديمي 04-22-2008   #1 (لینک نوشته)
هم میهن دوست
 
!Mohammad!'s Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض جاذبه های استان کرمانشاه

جاذبه های استان کرمانشاه
جاذبه های استان کرمانشاه

معبد آناهيتا


معبد آناهيتا بزرگترين بناي سنگي ايران است و شيوه ي ساخت معماري آن شامل رواق هاي سرپوشيده طويل در چهار سوي صحن وسيع مستطيل شكل ، تعداد زيادي ستون هاي تناور و كم ارتفاع در دو سوي رواق ها فضاي كوچك مستطيل شكل در شرق صحن بزرگ ، در ميان بنا هاي تاريخي و يادماني كشور منحصر به فرد است.

بقاياي اين معبد عظيم با مساحتي قريب به 46 هزار متر مربع بر فراز صخره اي كم ارتفاع از نوع شيست ( سنگ سيليس از انواع سنگ هاي آتشفشاني ) در شهر كنگاور و در استان كرمانشاه قرار دارد.محور اصلي ارتباطي همدان و كرمانشاه از ضلع غربي محوطه ي وسيع معبد مي گذرد و دشت زيباي كنگاور زير پاي آن گسترده است.

معبد آناهيتا نيز همچون ديگر بنا هاي كه بر بلندي ساخته شده است ، شيوه ي صفه سازي در دوران كهن در فلات ايران متداول بودته و در دوره هاي بعد نيز بنا هاي مهم پرستشگاهي و برخي بنا هاي حكومتي روي صفه بنا شده اند.


جاذبه های استان کرمانشاه


قديمي ترين اشاره به آناهيتا را مي توان در نوشته ي ايزيدورخاراكسي، جغرافيانويس يوناني يافت كه در سال 37 ميلادي از كنگاور گذشته و از آن به نام كونكوبار ( Concobar ) ياد كرده است. او بوجود معبدي براي نيايش الهه ي آرتميس ( ايزد بانوي آناهيتا ) در اين شهر اشاره كرده است . در متون مربوط به دوره اسلامي هم ساخت معبد را به خسرو پرويز نسبت داده اند در اين متون از مسجد آدينه اي به نام مونس نيز باد شده كه خليفه عباسي آن را ساخته بود.ياقوت مولف معجم البلدان در قرن هفتم هجري هم از شهر كنگاور به نام كنكور ام برده است.ظاهراً قرار گيري در مسير ارتباطي مراكز مهم تمدن هاي كهن بين النهرين و پارس و حاصلخيزي دشت كنگاور عامل رونق كنگاور در دوران كهن بوده است.

گذشته از اين سياحان اروپايي كه در سده نوزده ميلادي از معبد ديدار كرده اند و از آن به معبد نيايش ايزدبانوي آناهيتا ياد كرده اند .پژوهشگراني چون هرتسفلد ، آندره گدار ، اشميت و آرتور پوپ آناهيتا را معبد سلوكي پارتي به سبك معماري يوناني اعلام كرده اند.

نخستين بار در فاصله ي سال هاي 1347 – 1354 خورشيدي يك هئيت ايراني به سرپرستي سيف ا... كام بخش فرد كاوش هاي باستان شناسي را در كنگاور آغاز كرد. در سال هاي بعدي ( 1377 ) نيز به طور متناوب كاوش هاي باستان شناسي در منطقه صورت گرفته است در اين كاوش ها در ميان قبور كه اغلب آن ها متعلق به دوران پارتيان است . سكه هاي مربوط به فرهاد اول ( اشك پنجم ) و ارد ( اشك سيزدهم ) و همچنين اشيا و ابزار معاش و زيور آلات كشف شده اند و در عين حال در اين مجموعه بيش از 200 علامت به عنوان علايم حجاري كشف شده كه باستان شناسان مربوط به دوره هاي هخامنشي ، آراميان و ساميان بين النهرين ، اشكاني و پهلوي ساساني مي دانند.

« وضعيت كالبدي بنا »
بناي آناهيتا چهار ضلعي مستطيل شكل و پهناوري آن به ابعاد 209 × 244 متر مربع است و هر ضلع ان ديواري به ضخامت 18.5 متر است كه روي آن رديفي از ستون هاي قطور قرار گرفته است . بلند ترين نقطه معبد 32 متر از سطح زمين ارتفاع دارد و اختلاف سطح بين دو نقطه ي منتهي اليه شمال غربي و جنوب غربي آن به 14 متر بالغ مي شود.پيكره ي ديواره هاي سكو وسيع معبد عمدتاً با لاشه سنگ و ملات گچ ساخته شده است. اما نماي بيروني آن ها با قطعات سنگي بزرگ پاكتراش چنان استادانه پرداخت شده كه به ملات نيازي نداشته و به صورت خشكه چين است.

در ضلع جنوبي بنا پلكان دو طرفه اي به درازاي 154 متر احداث شده كه هر 2 تا 5 پله ي آن در يك بلوك سنگي تراشيده شده اند و پله هاي عظيم صفه تخت جمشيد را تداعي مي كنند . تعداد سنگ هاي پله در پلكان شرقي 26 و در پلكان غربي 21 عدد است . اما با توجه به ارتفاع ديواره هاي معبد رد اين بخش كه تنها 8.20 متر از آن باقي مانده است به تعيين تعداد پله ها بيشتر از تعداد كنوني بوده است.


جاذبه های استان کرمانشاه


در بخش شمال شرقي آناهيتا نيز دو رديف موازي سنگ هاي تراشيده به كار رفته كهبر وجود يك فضاي ورودي به عرض 2 متر در اين بخش از بنا دلالت دارد.در مركز بنا صفه اي در راستاي شرقي و غربي ساخته شده است كه 94 متر درازا و 9.30 متر پهنا و بين 3 تا 5 متر ارتفاع دارد . اين صفه از لاشه سنگ هاي بزرگ كه حداقل يكي از سطوح آن صاف بوده است و نماي ان با ملات گچ پوشيده شده اما در برخي از سطوح پايين ديوار حتي نشاني از آن باقي نمانده است.روي ديوار هاي اين بنا به جز فاصله ي بين دو رشته ي پلكان جنوبي يك رديف ستون قرار گرفته كه كوتاه و قطورند فاصله ي ستون ها از محور تا محور 45 سانتي متر است . بلنداي هر ستون شامل پايه ، ساقه و سرستون معادل 3.54 متر و قطر هر يك از ساقه هاي ستون هاي استوانه اي شكل 144 و گيلويي زير پايه ي ستون 60 سانتي متر ارتفاع داشته و مجموعاً با بخش زيرين و زبزين به 475 متر مي رسيده است.


جاذبه های استان کرمانشاه


نسبت قطر ستون به ارتفاع آن 3 به 4 و قطر و تناسب ميان ارتفاع سر ستون و ايين آن 1 به 3 است. اين قاعده بر خلاف سنت و نسيت هاي ستون سازي يونان در دوران « آركائيك » و « كلاسيك » است.

سبك « دوريك » در معماري يونان عهد « آركائيك » كه نمونه بارز معماري و حجاري آن معبد « پوزنيدون » بوده و داراي ستون هايي كه ارتفاع آن ها 4 برابر قطرشان است در حاليكه ابعاد يك واحد ستون در معبد آناهيتا متشكل از پايه + سر + ميان ستون برابر 355 سانتي متر است و اين اندازه برابر فاصله بين دو ستون و ضمناً معادل دو برابر قطر پايه ستون است . بايد خاطر نشان كرد كه ستون هاي آپادانا در مقايسه با ستون هاي آناهيتا ، كالبدي كشيده تربلند تر دارند و به عناصر تزييني همچون گل و برگ و خطوطي براي تجسم احجام هنري و حيواني مزينند .


جاذبه های استان کرمانشاه


به طور كلي در معبد آناهيتا ستون بندي بنا به صورت رديفي و متوازي در جهار جنب محدوده ي خارجي بناست. در فضاي مياني ، صحن باز و بسيار بزرگ بر فراز سكويي محصور بين ستون ها و فضاي كوچك مستطيل شكلي در راستاي شرقي – غربي قرار دارد كه ان هم با مجموعه اي از رديف هاي ستون هاي كوتاه سنگي محصور مي شده و به اعتقاد بسياري از باستان شناسان فضاي اصلي معبد بوده است. همانطور كه اشاره شد ستون ها در اين معبد بر خلاف آپاداناهاي داريوش و پاسارگاد ساده و بدون تزيين ، كوتاه و قطورند و غير از يك رديف گيلويي ( بالشتك ) چوبي سقف ديگري را ( برخلاف آپادانا ) تحمل نمي كرده است . در عين حال ستون هاي ياد شده به مثابه ي نرده ها و حفاظ تزييني قابل بررسي و بذل توجه بسيارند.

نقشه معبد ایزد بانوی آناهیتا
جاذبه های استان کرمانشاه


به رغم ارزش مجموعه آناهيتا و محصر به فرد بودن آن ، متاسفانه بيشترين تخريب وارد بر بنا در دوران اخير از سوي مردمي صورت گرفته است كه از سر نا آگاهي ، بيش از بلاياي طبيعب و عوامل جوي ، در اين زمينه اثر گذار بوده اند ، هنوز سالخوردگاني در كنگاور هستند كه به ياد دارند سنگ هاي يكژارچه و سپيد رنگ آناهيتا و آن ها را در گوي محلي « گچكن » مي ناميده اند . حتي با اندكي جستجو در ميان واحد هاي مسكوني بافت قديم شهر مي توان نشانه هاي بسياري از سنگ هاي خوش تراش عظيم آناهيتا مدفون در بدنه ها و ديوار هاي ان ها يافت.

اين ميراث گرانقدر بنايي جاودانه واقه بر بلنداي صخره اي مرتفع و شكل گرفته در يك مكان مقدس به شمار آورد كه چون ديگر مكان هاي خاص و ويژه برگزاري ايين ايرانيان با حضور آب جاري در مرتفع ترين صفحات آن جذابيت و هيمنه اي كم نظير داشته است. با اين همه هنوز هم شامگاهان به وقت آرام گرفتن خورشيد در ويرانه هاي عظيم آناهيتا و در ميان ستون هاي ستبر بر جاي مانده در آن مي توان حضور روح اساطيري ايزد بانوي ايران باستان( آرتميس = آناهيتا = الهه آب ) را احساس كرد.


جاذبه های استان کرمانشاه

__________________
دانستن گذشته نه برای افسوس آه که برای انگیزش برون رفت از تیره روزی کنونی مان بایسته است.
!Mohammad! آفلاين است   پاسخ با نقل قول
نوشته را پسندیده است :
قديمي 04-29-2008   #2 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن
 
pesare_barooni's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : معبد آناهیتا

استان زیبای کرمانشاه

قدمت سكونت در محدوده استان فعلي كرمانشاه به هزاره هاي قبل از ميلاد مي رسد . در آثار سارگن - شاه اكد - كه از سال 2048 تا 2030 قبلاز ميلاد بر جنوب بين النهرين فرمان رانده ، از مردم زاگرس به عنوان « آريزان باغلي » ياد شده است . به استناد كتيبه هاي بابل ، آشور و ايلام ، ساكنان دامنه هاي زاگرس طايفي به ناميهاي لولويي ، گوتي ، مانايي ، فايري ، آموا و پارسوا بوده اند . در خصوص اصل و نژاد اين طوايف ، نظرات متضادي ابراز شده است ، طوايف آمادا و پارسوا آريايي ، در طوايف گوتي و كاسي نيز به احتمال زياد آريايي ثبت شده اند ، ولي محققان در آريايي بودن لولويي ها و مانايي ها ترديد داردند .
لولويي ها اي لولوها اجداد لرها هستند و در گذشته دور در ذهاب كرمانشاه ، شهر باستاني زور و سليمانيه زندگي مي كرده اند. در حدود سال 1200 قبل از ميلاد ، شاه ايلام بر اين طايفه غلبه كرده است . لولويي ها به استناد مندرجات كتيبه اي در ذهاب كرمانشاه ، شهرياري مقتدر به نام « آنوباني تي » داشته اند .
در سالهاي 1115 - 1100 قبل از ميلاد ، ارمنستان و حوالي درياچه وان توسط شاه آشور فتح شد و كوهستان اورامانبه تصرف آشوريان درآمد . شلمانسر سوم در ناحيه سقز كنوني استحكاماتي ساخت ، ولي به دليل شورش داخلي آشور ، طوايف زاگرس از اطاعت وي سرباز زدند . تكلات پالاسر سوم ( 728 - 746 ق . م ) براي سركوبي عشاير ساكن زاگرس سپاهي تجهيز كرد . در كتيبه هاي آشوري اين دوره ، به نام ولايتهايي مانند پارسوا ، زكروتي ، مادهاي توانا و سرزمينهاي نيشابي اشاره شده است . نيشابي به اطراف كرمانشاه و ماهيدشت فعلي اطلاق مي شده كه مراتع معروف آن براي پرورش و نگهداري اسب مشهور بوده است . در اسناد تاريخي اين دوره از شهري به نام « آلي پي » ذكر شده و برخي مورخان اين شهرستان را ولايتي بين كرمانشاه فعلي معرفي كرده اند كه ساكنان آن از بقاياي قوم كاسي بوده اند .
نام ماد براي نخستين بار به صورت « آماده اي » در حملات آشوريان به نواحي كردستان فعلي ذكر شده است . بنابراين مي توان دريافت كه از هزار سال قبل از ميلاد ، قوم ماد در دامنه هاي زاگرس سكونت داشته است . علل سقوط نينوا و انقراض دولت آشور به دست هوخشتر ، اسبهاي نيرومند سواره نظام ماد ( كه در نيشابي تربيت شده بودند ) بيان شده است . گذشته از ماد ، دو طايفه ديگر به نام پارس و كرد نيز جزء ساكنان دامنه هاي زاگرس ذكر شده است .
مورخان در دامنه كوه طاقبستان فعلي ، شهري را گزارش كرده اند كه نام يكي از محلات آن « گمبادنه » بوده است . در روزگار ساسانيان ، نواحي غرب و مخصوصاً كرمانشاه مورد توجه شهرياران ساساني بود و به علت نزديكي با تيسفون ( پايتخت ) ، ايام تابستان ( ييلاق ) را در آن مي گذرانده اند . قباد اول و خسرو اول ( انوشيروان ) ساساني بدين ناحيه توجه خاصي داشته اند . در اخبار مورخان اسلامي به كرت آمده است كه خسرو اول انوشيروان در نواحي طاقبستان ، قصرهايي ساخته كه در آنها از بزرگان چيني ، هندي و قيصر روم و ديگر حكمرانان پذيرايي مي كرده است . خسرو دوم ملقب به پرويز نيز در اين منطقه باغهاي زيبا احداث كرده بود كه در آن قصرها و عمارات با شكوه وجود داشته است .
گفته مي شود كه نام كرمانشاه به بهرام ، شاه ساساني منسوب است كه در روزگار پدر ، فرمانروايي ايالات كرمان را داشت و بدين جهت به « كرمانشاه » لقب يافت . كرمانشاه پس از شكست ايرانيان در جنگ نهاوند به فتح عربها درآمد .
هارون الرشيد به اين سامان توجه خاص داشت . اين فضلان در سال 309 هـ . ق كه از طرف المقتدر به ماموريت مي رفت در سفرنامه خود از كرمانشاه ياد كرده است . ابن حوقل و اصطخري نيز از اين شهر به عنوان منطقه اي زيبا با اشجار و آب فراوان ياد كرده است .
در قرن چهارم هـ . ق سلسله كوچكي از اكراد به نام حسنويه در ولايت غرب استقلال يافتند . موسس اين سلسله نزديك به 50 سال حكمفرمايي كرد و قلعه بزرگ « سرماج » را در مجاورت دينور مقر و محلدفاين و نقايس خود قرار داد . حكومت جانشينان حسنويه به علت اختلافات داخلي مدت زمان طولاني دوام نياورد . در سال 400 هـ . ق ، هلال نواده حسنويه بر پدر خود عصيان نمود و پدر براي تنبيه فرزند از « ابوالفتح ابن عناز » - والي حلوان - ياري خواست . در سال 437 هـ . ق مهلهل ابن محمد عناز شهر قرميس ( كرمانشاه ) و دينور را فتح كرد . در سال 441 هـ . ق سلطان طغرل سلجوقي با صد هزار سپاهي قلعه سرماج را تسخير كرد .
در قرن ششم هـ . ق سلطان سنجر ، كرمانشاه و توابع آن را در حوزه حكمراني برادرزاده خود به نام سليمان شاه ملقب به ايوه قرار داد . در قرن هفتم اين نواحي از حمله و هجوم مغول در امان نماند و در جريان حمله هلاكو به بغداد صدمات فراوان ديد .
در قرن هشتم سپاه امير تيمور به اين ناحيه يورش آورد و در قرن نهم و اوايل قرن دهم هـ . ق كرمانشاه مورد تجاوز عثماني ها قرار گرفت .
همزمان با حمله افغان و سقوط اصفهان ، اين منطقه نيز با تجاوز عثماني ها مواجه شد و رو به ويراني نهاد . نادرشاه به منظور آماده كردن شهر كرمانشاه در مقابل هجوم عثماني ها در عمران و آباداني آن كوشيد .
به امر نادرشاه قلعه قديم كرمانشاه خراب و قلعه جديدي بنا گرديد .
در روزگار زنديه ، خوانين زنگنه و اهالي قلعه كرمانشاه نخست از گردن نهادن به حكومت وكيل الرعايا خودداري كردند و از اين رو كرمانشاه با محاصره و خرابي روبرو گرديد .
عمران و آبادي جدي و پيوسته اين نواحي به ويژه شهر كرمانشاه از دوران قاجار آغاز شده است . فتحعلي شاه قاجار در سال 1221 هـ . ق فرزند خود محمد علي ميرزاي دولتشاه را به سمت سرحد دار عراقين منصوب كرد و ايالت خوزستان را نيز در قلمرو او قرار داد . دولتشاه ، كرمانشاه را مركز ايالت و مقر فرمانروايي خود قرار داد و با بناي ديوانخانه ، حمام و مساجد به توسعه و زيبايي آن پرداخت .
امام قلي ميرزاي عمادالدوله فرزند دولتشاه در دوران ناصري 25 سال در كرمانشاه حكومت كرد و اصلاحات پدر را در عمران و توسعه شهر پي گرفت . بناي بازارهاي مسقف فعلي و مسجد عمادالدوله يادگارهاي دوران حكومت اوست . كرمانشاه در جنگ جهاني اول و دوم به تصرف قواي بيگانه درآمد و پس از پايان جنگ تخليه شد . در دوره پهلوي به آباداني آن افزوده شد .
متاسفانه در طول مدت 8 سال جنگ تحميلي عراق عليهايران ، اين استان متحمل خسارتهاي فراواني شد كه طي سالهاي بعد از جنگ مرمت و بازسازي شد .

جاذبه های استان کرمانشاه__________________
بارخدایا...از عشق امروزمان برای فرداهایمان چیزی باقی بگذار
برای روزی که فراموش می کنیم عاشق بوده ایم.اندازه یک مشت ،
یک لبخند...یک خاطره.... یک نگاه....تا دوباره بشکفد
تا دوباره ببارد و سیراب گرداند همۀ قلب و روح و جانمان را..


جاذبه های استان کرمانشاه
جاذبه های استان کرمانشاه
جاذبه های استان کرمانشاه
pesare_barooni آفلاين است   پاسخ با نقل قول
قديمي 04-29-2008   #3 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن
 
pesare_barooni's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : معبد آناهیتاجاذبه های استان کرمانشاه
pesare_barooni آفلاين است   پاسخ با نقل قول
قديمي 07-11-2008   #4 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن
 
pesare_barooni's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : جاذبه های استان کرمانشاه

نمایی از شبهای زیبای طاق بستان:

جاذبه های استان کرمانشاه
pesare_barooni آفلاين است   پاسخ با نقل قول
قديمي 07-11-2008   #5 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن
 
pesare_barooni's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : جاذبه های استان کرمانشاه

جاذبه های استان کرمانشاه
pesare_barooni آفلاين است   پاسخ با نقل قول
قديمي 07-11-2008   #6 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن
 
pesare_barooni's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : جاذبه های استان کرمانشاه

منطقه تفریحی - ریجاب کرمانشاه:

جاذبه های استان کرمانشاه
pesare_barooni آفلاين است   پاسخ با نقل قول
قديمي 07-11-2008   #7 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن
 
pesare_barooni's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : جاذبه های استان کرمانشاه

لباس محلی دختران کرمانشاهی:


جاذبه های استان کرمانشاه
pesare_barooni آفلاين است   پاسخ با نقل قول
قديمي 07-11-2008   #8 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن
 
pesare_barooni's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : جاذبه های استان کرمانشاه

سراب نیلوفر - کرمانشاه:

جاذبه های استان کرمانشاه
pesare_barooni آفلاين است   پاسخ با نقل قول
قديمي 07-11-2008   #9 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن
 
pesare_barooni's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : جاذبه های استان کرمانشاه

مجسمه باستانی هرکول-بیستون کرمانشاه

جاذبه های استان کرمانشاه
pesare_barooni آفلاين است   پاسخ با نقل قول
قديمي 07-11-2008   #10 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن
 
pesare_barooni's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : جاذبه های استان کرمانشاه

لباس محلی دختران کرمانشاهی:


جاذبه های استان کرمانشاه
pesare_barooni آفلاين است   پاسخ با نقل قول
قديمي 07-11-2008   #11 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن
 
pesare_barooni's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : جاذبه های استان کرمانشاه

لباس محلی زنان کرمانشاهی:


جاذبه های استان کرمانشاه
pesare_barooni آفلاين است   پاسخ با نقل قول
قديمي 07-11-2008   #12 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن
 
pesare_barooni's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : جاذبه های استان کرمانشاه

لباس محلی دختران کرمانشاهی:


جاذبه های استان کرمانشاه
pesare_barooni آفلاين است   پاسخ با نقل قول
قديمي 07-11-2008   #13 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن
 
pesare_barooni's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : جاذبه های استان کرمانشاه

لباس محلی دختران کرمانشاهی:


جاذبه های استان کرمانشاه
pesare_barooni آفلاين است   پاسخ با نقل قول
قديمي 07-11-2008   #14 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن
 
pesare_barooni's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : جاذبه های استان کرمانشاه

روستایی در استان کرمانشاه:


جاذبه های استان کرمانشاه
pesare_barooni آفلاين است   پاسخ با نقل قول
قديمي 07-11-2008   #15 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن
 
pesare_barooni's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : جاذبه های استان کرمانشاه

نمایی از رقص کردی ( هلپرکه ) در مراسم عروسی و جشن ها

جاذبه های استان کرمانشاه
pesare_barooni آفلاين است   پاسخ با نقل قول
پاسخ

برچسب ها
کرمانشاه, استان, جاذبه

ابزارهاي موضوع
نحوه نمايش

قوانين ارسال
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is فعال
شکلکها فعال است
كد [IMG] فعال است
كدهاي HTML غير فعال است
Trackbacks are غير فعال
Pingbacks are فعال
Refbacks are فعال


ساعت جاري 07:33 AM با تنظيم GMT +4.5 مي باشد.