تنها صداست که می ماند؛ يادياران رفته ! (فرهنگ شریـف) - صفحه 2
تالار گفتگوی هم میهن - Hammihan Forum            

بازگشت   تالار گفتگوی هم میهن - Hammihan Forum > هنر و سینما > ترانه و موسیقی > اخبار دنیای موسیقی
ثبت نام آموزش کار با هم میهن آپلود عکس علامت گذاری بفرم خوانده شده بی پاسخ!
عضویت در هم میهن شبکه اجتماعی پخش زنده لیست کاربران کاربران آنلاین تبلیغات

پاسخ

LinkBack ابزارهاي موضوع نحوه نمايش
قديمي 11-15-2014  
"ه"مثل"هانا"يعني ﻧﻔﺲ

Hanna's Avatar

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض تنها صداست که می ماند؛ يادياران رفته ! (فرهنگ شریـف)

سلام خدمت همه کاربران هم میهن
با اجازه ایی که از جناب
bollywood گرفتم میخوام یه تاپیک جدید داشته باشیم
واسه اون خوانندگانی که دیگه الان در بین ما نیستند روحشون شاد

زنده یاد غلامرضا رستمی شاعر معاصر کشورمان می گوید :
سایه ام می گوید ....عزم رفتن دارد
لیک این قصه چه گفتن دارد
سایه بودن ها ....رفتنهاست
رفت هر آنچه که بود
می رود آنچه که هست
می توان بود و نرفت ....می توان رفت و نبود
می توان در جهت رفتن بود ....

تنها صداست که می ماند؛ يادياران رفته ! (فرهنگ شریـف)

سلام ای غروب غریبانه دل
سلام ای طلوع سحرگاه رفتن
سلام ای غم لحظه های جدایی
خداحافظ ای شعر شبهای روشن
خداحافظ ای شعر شبهای روشن
خداحافظ ای قصه عاشقانه
خدا حافظ ای آبی روشن عشق
خداحافظ ای عطر شعر شبانه
خداحافظ ای همنشین همیشه
خداحافظ ای داغ بر دل نشسته
تو تنها نمی مانی ای مانده بی من
تو را می سپارم به دلهای خسته
تو را میسپارم به مینای مهتاب
تو را میسپارم به دامان دریا
اگر شب نشینم اگر شب شکسته
تو را میسپارم به رویای فردا
به شب میسپارم تو را تا نسوزد
به دل میسپارم تو را تا نمیرد
اگر چشمه واژه از غم نخشکد
اگر روزگار این صدا را نگیرد
خداحافظ ای برگ و بار دل من
خدا حافظ ای سایه سار همیشه
اگر سبز رفتی اگر زرد ماندم
خداحافظ ای نوبهار همیشه

"دلم نمی خواهد از آرامش توی نگاهت چشم بردارم آرامش تو اوج آرزوهای من است."

ويرايش توسط Hanna : 11-17-2014 در ساعت 09:15 PM
Hanna آفلاين است   پاسخ با نقل قول
قديمي 11-16-2014   #16 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

rahg0zar's Avatar

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : تنها صداست که می ماند؛ يادياران رفته ! (مرتضی پاشایی)

به راستی که ایرانیان مرده پرست هستن
چرا قبل از مردنش این کارها رو براش نکردین ؟!
تا مرد شد بهترین آدم روی زمین ؟!
مگر کم آدم ناعلاج فقر بی پول رو تخت بیمارستانها داریم ؟ اونا آدم نیستن ؟
برای سید ذاکر که صداش رو برای امام حسین رخصت میداد چکار کردین ؟
ای کاش بجای این تجمعات هر کدام از این آدم های به ظاهر عزادار سوره ای
برای شادی روح مرحوم پاشایی قرائت میکردن
متاسفم برای اینها برای تخلیه خودشون پاشایی رو بهونه کردن
البته نظرم ارتباطی با استارتر ندارد کلی گفتم
rahg0zar هم اکنون آنلاين است   پاسخ با نقل قول
قديمي 11-16-2014   #17 (لینک نوشته)
هم میهن دوست

victor_2014's Avatar

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض «مرتضی پاشایی» روی دوش هزاران نفر

پیکر «مرتضی پاشایی» با حضور هزاران نفر از دوستداران این خواننده‌ی جوان موسیقی پاپ تشییع شد.

به گزارش خبرنگار بخش موسیقی ایسنا، صبح امروز (یکشنبه، 25 آبان‌ماه) هزاران نفر در مراسم تشییع پیکر «مرتضی پاشایی» حضور یافتند و برگزاری این آیین را با دشواری روبه‌رو کردند.

آیین تشییع پیکر پاشایی امروز از مقابل تالار وحدت در تهران آغاز شد و به‌دلیل ازدحام بیش از حد و غیرقابل پیش‌بینی مردم، بسیار بیشتر از زمان تعیین‌شده به طول کشید و در نهایت، پیکرش به سمت بهشت زهرا (س) منتقل شد.

جمعیت علاوه بر محوطه‌ی تالار وحدت، خیابان‌های استاد شهریار، حافظ، انقلاب و چهارراه ولیعصر را نیز مسدود کردند، به اندازه‌ای که تردد اتومبیل‌ها و مردم در این مسیر دچار مشکل شد. همچنین از ساعت‌ها پیش از آغاز مراسم تشییع، کار مترو در ایستگاه‌های نزدیک به این محل به‌شدت با اخلال مواجه شده بود.

در این مراسم، مردم در مسیرهای مسدودشده آهنگ‌های این خواننده را به‌شکل دسته‌جمعی می‌خواندند. این در حالی بود که در حریم تئاترشهر نیز بسیاری از مردم حضور یافته بودند و با تشکیل دادن حلقه‌ای بزرگ و در دست داشتن تصاویری از پاشایی، آهنگ «نگران منی» را می‌خواندند.

تعداد زیادی از هنرمندان نیز در میان ازدحام جمعیت که بخشی از آن‌ها دوستداران این خواننده بودند که از شهرستان‌های مختلف به تهران آمده‌اند، متوقف شدند و نتوانستند در مراسم داخل محوطه‌ی تالار وحدت حضور یابند.

در حالی که دوستداران پاشایی برای بدرقه‌ی این هنرمند به سمت قطعه‌ی هنرمندان بهشت زهرا (س) در تالار وحدت جمع شده بودند، محمد علیزاده - خواننده‌ی پاپ - با بغض، قطعه‌ی «هواتو کردم» را برای دوست درگذشته‌اش خواند و مردم نیز با صدای بلند این قطعه را هم‌خوانی کردند.

اجرای این مراسم نیز برعهده‌ی سیدعباس سجادی - رییس بنیاد آفرینش‌های فرهنگسرای نیاوران - بود که پیام تسلیت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی - علی جنتی - را خواند.

همچنین در فیسبوک منسوب به جنتی پیامی با این مضمون منتشر شده است: «درگذشت جانگداز هنرمند محبوب ملت ایران، مرتضی پاشایی را به همه فرهیختگان، هنرمندان و علاقه‌مندان آن فقید سعید، بویژه خانواده معزز وی تسلیت می‌گویم و از خداوند متعال برای آن مرحوم مغفور علودرجات و برای همه بازماندگان صبر جمیل آرزومندم. یادش گرامی باد».

سپس معاون امور هنری وزیر ارشاد پشت تریبون قرار گرفت و با بیان این‌که این روزها شاهد تجلی احساسات مردم بوده است، گفت: حدود یک‌ماه پیش، همراه با مرتضی پاشایی در مشهد بودیم و همراه با او جایزه‌ی هنرمندان تئاتر را اهدا کردیم. در حالی که خیلی برای هنرمندان تئاتر جالب بود که یک هنرمند موسیقی جایزه‌ی آن‌ها را می‌دهد.

علی مرادخانی افزود: از خداوند می‌خواهم، روح متعالی این خواننده‌ی عزیز را با اولیا محشور کند. شوری که در این مراسم هست، به من ثابت کرد که این ملت به دنیا نشان می‌دهد که همه‌ی ما برای ستاره‌ها و کسانی که برای فرهنگ و هنر این سرزمین تلاش می‌کنند، احترام قائلیم.

او از مردم خواست تا امروز کاری کنند که روح مرتضی پاشایی شاد شود.

همچنین محمد علیزاده با صدایی بغض‌آلود در سخنانی گفت: خوشحالم که دوستم، مرتضی پاشایی، به یک اسطوره تبدیل شده است.

این خواننده‌ی پاپ اضافه کرد: رفیق عزیزم، خوشحالم که لحظات تلخ و شیرین زندگی‌ام را با تو تجربه کردم و از شنیدن موسیقی‌ات بسیار لذت بردم. اگر امروز گریه می‌کنم، این اشک‌ها را در مقام «محمد علیزاده» نمی‌ریزم، من برای برادرم گریه می‌کنم. برای کسی که تا ابد به یادش خواهم بود.

بنیامین بهادری نیز در کنار پیکر پاشایی، قطعه‌های «صدای بی‌صدا» و «یکی هست» را خواند.

به گزارش ایسنا، عموی مرتضی پاشایی هم در این مراسم سخن گفت و در حالی که مقابل تابوت برادرزاده‌اش ایستاده بود، اظهار کرد: شما مرتضی را بهتر از من می‌شناسید، عاشق او بودید و اتفاقا او هم عاشق شما بود. یادم می‌آید، وقتی برای ملاقاتش به بیمارستان می‌رفتم، با این‌که ناخوش بود، باز هم نگران مردمی بود که در آن هوای سرد در محوطه‌ی بیمارستان حضور داشتند.

او افزود: مطمئن باشید که مرتضی اکنون ما را نگاه می‌کند. او فقط متعلق به ما نیست، بلکه روح او در دل همه‌ی شما مردم مهربان است.

در این مراسم، چهره‌هایی مانند ایرج نوذری، بنیامین بهادری، بهنام صفوی، سیروان و زانیار خسروی، سینا حجازی، محمدرضا گلزار، اعضای گروه «سون» و ... حضور داشتند.

مرتضی پاشایی - خواننده پاپ - متولد سال 1363 از چندی پیش به‌دلیل بیماری سرطان معده در بیمارستان بستری شده بود. او که در زمان بیماری نیز کنسرت‌هایی برگزار کرد، صبح روز جمعه (23 آبان‌ماه) در تهران درگذشت.
منبع:دل تو موزیک
victor_2014 آفلاين است   پاسخ با نقل قول
5 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي 11-16-2014   #18 (لینک نوشته)
"ه"مثل"هانا"يعني ﻧﻔﺲ

Hanna's Avatar

ارسال پیام خصوصی

این خبر تکمیل می شود..
اخبار فرهنگی - (تصاویر) مراسم تشییع مرتضی پاشایی
صبح امروز مراسم تشییع پیکر مرتضی پاشایی خواننده جوان کشورمان با حضور خیل علاقه‌مندان از مقابل تالار وحدت برگزار شد.
پیکر زنده‌یاد مرتضی پاشایی خواننده جوان کشورمان که به دلیل عارضه سرطان درگذشته بود، لحظاتی پیش با بدرقه باشکوه علاقمندان و دوستدارانش راهی بهشت‌زهرای تهران شد تا در قطعه هنرمندان به خاک سپرده شود.

در این مراسم باشکوه که از ساعات اولیه صبح با حضور جمع کثیری از علاقمندان در مقابل تالار وحدت آغاز شده بود، محمد علیزاده از خوانندگان کشورمان و بنیامین بهادری هریک ابتدا به قرائت اشعاری پرداخته و سپس در وصف این خواننده جوان صحبت کردند.

در این مراسم، جمع کثیری از علاقمندان، هنرمندان، ورزشکاران، اهالی سینما و تئاتر حضور داشته و اجرای برنامه برعهده سجادی بود.

در این برنامه سخنرانی‌های فراوانی درنظر گرفته شده بود، اما به دلیل استقبال زیاد و حضور حاضران فراوان در مقابل تالار وحدت تمامی این برنامه‌ها کنسل شد. اما محمد علیزاده که از دوستان نزدیک وی و از خوانندگان پرطرفدار کشور است به اجرای برنامه پرداخت.

پیکر زنده‌یاد مرتضی پاشایی لحظاتی پیش به سوی قطعه هنرمندان با بدرقه بسیار پرشور راهی شد و از بلندگوهای مراسم اعلام شد علاقمندانی که می‌توانند با وسیله شخصی و یا با وسایل نقلیه تدارک دیده شده به سمت بهشت‌زهرا می‌توانند حرکت کنند.

حضور زیاد علاقه‌مندان مرتضی پاشایی در اطراف تالار وحدت به حدی بود که خیابان‌های اطراف دچار ترافیک شدید شده و رفت در آن به کندی صورت می‌گیرد.

4 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي 11-16-2014   #19 (لینک نوشته)
"ه"مثل"هانا"يعني ﻧﻔﺲ

Hanna's Avatar

ارسال پیام خصوصی

3 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي 11-16-2014   #20 (لینک نوشته)
"ه"مثل"هانا"يعني ﻧﻔﺲ

Hanna's Avatar

ارسال پیام خصوصی

اخبار فرهنگی - فرارو,مهر
قديمي 11-16-2014   #21 (لینک نوشته)
کاربر فعال هم میهن

hengameh_24's Avatar

ارسال پیام خصوصی

نوشته اصلي بوسيله rahg0zar نمايش نوشته ها

در اینکه ایرانیا مرده پرست هستند که شکی نیست ...
ولی ببخشید ؟! قبل از مرگش چه کاری باید براش می کردند که نکردند ؟؟؟
باید براش عزاداری می کردند و تو سر و مغز خودشون می زدند؟؟
قبل از مرگش هم همین هواداران و حامیان بودند...
با خرید آلبومهاش حمایتش می کردند... داخل کنسرتاش حمایتش می کردند ...
هیچ کاری هم که نمی کردند همین که آهنگاشو گوش می کردند و صداشو دوست داشتند یعنی حمایتش می کردند...
همین مردمی که الان تو سر و مغز خودشون می زنن هنرمندا رو محبوب می کنند...
نکنه باید وقتی زنده بود جلوی در خونه شون جمع می شدند و شعراشو می خوندند و براش شمع روشن می کردند که بقیه باورشون بشه مردم واقعا دوستشون داشتند؟؟
پاشائی بهونه نشده.... پاشائی خودش بهونه هست... اگه شما هم یه درصد از خاطراتی که طرفدارانش ازش داشتند ، رو داشتید اینجوری قضاوت نمی کردید...
حال طرفداران مرتضی پاشائی رو فقط طرفدارانش می تونن درک کنند و هیچ کس دیگه...
هرچند به نظر من همه مشکل مربوط به اون جمله قرمز رنگه!!
کسی نمی تونه برای بقیه تصمیم بگیره چه کسی رو به چه دلیلی دوست داشته باشند...

ويرايش توسط hengameh_24 : 11-16-2014 در ساعت 01:14 PM
hengameh_24 آفلاين است   پاسخ با نقل قول
قديمي 11-16-2014   #22 (لینک نوشته)
"ه"مثل"هانا"يعني ﻧﻔﺲ

Hanna's Avatar

ارسال پیام خصوصی

اخبار فرهنگی - گلایه شدید احسان علیخانی از انتشار عکس‌های پایانی «پاشایی»
احسان علیخانی در برنامه «گلخانه» گفت: در حال حاضر خانواده مرتضی پاشایی به آرامش احتیاج دارند و به نظرم ترانه تیتراژ ماه عسل گفتگو بین مرتضی با خداست.
«احسان علیخانی» طراح، تهیه کننده و مجری برنامه ماه عسل شب گذشته در گفت‌وگوی زنده تلفنی که با برنامه «گلخانه» داشت در مورد مرحوم مرتضی پاشایی به صحبت پرداخت.

این مجری ادامه داد: از تیتراژهایی که این خواننده جوان برای تلویزیون خواند، می‌توانم علاوه بر تیتراژ ابتدایی ماه عسل، به تراکی که برای ویژه برنامه نوروز(سه ستاره) شبکه سه و برای یادبود از ناصر عبدالهی ساخته شده بود، اشاره کنم که پاشایی بخش فارسی از ترانه «فصل بهار» را همراه با رضا صادقی، سعید شهروز، محمد علیزاده و پیام عزیزی خواند. هم چنین تیتراژ سریال «عصر پاییزی» را برای شبکه یک خواند.

وی ادامه داد: امروز روز تلخی برای همه ما بود چراکه حدود ساعت 7 صبح به عیادت مرتضی رفته بودیم و درست دو ساعت بعدش خبر فوت این عزیز را شنیدیم. در این روزها آنقدر بیمارستان و خیابان های اطرافش شلوغ بود که ما در ساعاتی خلوت برای دیدن مرتضی به بیمارستان می رفتیم و به دنبال عکس و فیلم گرفتن از این شرایط هم نبودیم.

علیخانی افزود: تنها چیزی که دوست دارم از او با مردم در میان بگذارم برمی گردد به خاطره ای از شب تاسوعا که در بیمارستان و کنارش بودم. آن روزها دقیقا روزهایی بودند که مرتضی هوشیاری کاملی داشت و با هم صحبت می کردیم.

وی با اشاره به حضور پاشایی در برنامه اش گفت: نکته ای هست که خیلی دوست دارم در موردش صحبت کنم تا ما را به مرده پرستی متهم نکنند. به گواه تک تک مهمان های برنامه که هر کدام از قصه و غصه های زندگی شان گفته اند باید بگویم من هر آنچه از این عزیز می گویم برگرفته از بطن و شخصیت حقیقی و حاصل یک سال و اندی رفاقت بین ما بود. ادب، نجابت و صبوری مرتضی زبازند بین تمانی دوستانش است که همه او را با این خصایص می شناسند.او بی اندازه صبور بود و مرگ را پذیرفته و تسلیم محض بود، در صورتیکه درد داشت و حالش اصلا خوب نبود همیشه بعد از احوالپرسی های من می گفت: شکر، خوبم، بهترم. قبول اینکه او در سن کم آنقدر صبور بود بسیار سخت است، اما خیلی ها از جمله بزرگترها قطعا از صبوری او درس خواند گرفت.

تهیه کننده برنامه ماه عسل افزود: یادم است زمانیکه می خواستیم برای تیتراژ ماه عسل شروع به صحبت کنیم از او پرسیدم خب الان که از وجود بیماری ات مطلع هستی، زندگی ات چه تغییری کرده و او هم در پاسخ گفت: زندگی من هیچ فرقی نکرده فقط من با تو یک تفاوتی دارم و آنهم این است که من از هر ثانیه زندگی ام نهایت لذت را می برم، اگر در چشمان مادرم، به دستان پدرم، طبیعت و ... نگاه می کنم میزان لذتم از تمامی اینها به نسبت شما ها بیشتر است.

وی ادامه داد: در این روزها خیلی باب شده که مردم پشت سر یکدیگر حرف می زنند و غیبت می کنند و ... اما من هیچ گاه این موضوع را در مورد مرتضی ندیدم و حتی یک بار هم پیش نیامد که او بخواهد حرفی از کسی بزند و برای کسی بدی بخواهد. خیلی پیش آمده بود که خیلی ها گفته بودند او مریض نیست و این بیماریش هم شایعه است و هم یک شو و نمایش، اما او در پاسخ به این گفته آنها فقط لبخند می زد و نه عصبانی می شد و نه اینکه گلایه ای می کرد، به خوبی در خاطر دارم آخرین قابی که از او در ذهنم نقش بسته همان صورت با لبخند حتی در بدترین شرایط و در آی سی یو.

وی ضمن اشاره به اینکه شرایط خوبی برای کنار هم قرار دادن واژه ها ندارم، بیان داشت:ضمن اینکه برای خانواده مرتضی و عزیزانش آرزوی آرامش دارم اما احساس می کنم که پرواز باشکوهی داشت آنهم از این حیث که تا این حد با عزت و آبرو آنهم در اوج محبوبیتی که در دل مردم داشت پرکشید و من به موقعیت او و پروازش غبطه می خورم.

وی به خاطره ای مشترک در شب تاسوعا اشاره کرد و گفت: مرتضی در زندگی اش یک حسرت بزرگ داشت و من هیچ گاه آن لحظه را یادم نمی رود که در پاسپورتش ویزای عراق، کارت بیمه و بلیط سفر به کربلای معلی و آرزوی رفتن به کربلا و نجف آنهم در دهه اول محرم را داشت و ...

و خوش به سعادتش از این جهت که مردم ما در مراسم عزای ابا عبدالله الحسین(ع) برایش این همه ذکر و زمزمه و دعا خواندند.

وی در ادامه گفت: فقط خواهشی دارم و امیدوارم پدر و مادر مرتضی صحبت های مرا نشنوند، امیدوارم یک روزی بشر بتواند خودش را از فضای مجازی پس بگیرد و این حداقل نگاه من است و البته در برخی موارد هم می شود استفاده درست و به جا از همین فضای مجازی کرد و من این را کتمان نمی کنم. من خودم به این فضاها دسترسی ندارم و چند ساعت پیش دوستانم به من چندین عکس از روزهای آخر و ثانیه های پایانی زندگی مرتضی نشان دادند و ... به نظرم این موضوع یک فاجعه است و نمی دانم چه کسی این فیلم و عکس را گرفته اما در همین حد می خواهم بپرسم آیا خودتان راضی هستید کسی با عزیزتان چنین کاری را بکند؟ شما را به خدا و امام حسین (ع) قسم می دهم که خودتان را جای خانواده و پدر و مادر مرتضی بگذارید و این خانواده را رها کنید تا اندکی آرامش بگیرند.

باز هم می گویم: مردم توروخدا نبینید و یا اگر هم می بینید لایک نکنید و یا نشر ندهید تا دیگران هم این عکس و فیلم ها را ببینند.

علیخانی در ادامه اظهار داشت: به حرمت اینکه مرتضی سی شب افطار مهمان خانه های ما بود از تهیه کننده برنامه آقای قانع خواهش می کنم تا دوباره تیتراژ ابتدای ماه عسل را پخش کنند، منتهی با این توضیحی که می دهم. زمانیکه برای سپردن تیتراژ برنامه با او تماس گرفتم به دفتر آمد و گفت این برنامه مخاطب زیادی دارد و من همیشه دوست داشتم تا برای این برنامه بخوانم، تو از من چه می خواهی؟ من هم گفتم هیچی از تو نمی خواهم، فقط اینکه می خواهم تا حال امروزت را برایمان بخوانی.

علیخانی افزود: ما خیلی ترانه و آهنگ کار کردیم و شنیدیم که ممکن است هر کدام استعاره ای داشته باشند از یک عشق زمینی و عشق حقیقی، اما این ترانه کاملا زمزمه مرتضی در آن روزهایش است و خیلی صریح هم مشخص است که با چه کسی حرف می زند و عشقبازی بین خود و خدایش است که مهرزاد امیرخانی زحمت ترانه اش را کشید. حالا دوست دارم تا خواسته ام را اجابت کنید تا مردم با این ذهنیت که این ترانه حرف های مرتضی با خدای خود است، آهنگ را بشنوند.

وی ادامه داد: من در کنسرت پاشایی حضور پیدا کردم و این جمله را که شاید از دهان من بزرگتر باشد را گفتم: امان از درد بی دردی. آدم هایی ماندگار و صاحب نفوذ می شوند که یک دردی دارند، مرتضی هم به همین خاطر عاشقانه زندگی می کرد چراکه یک دردی را با خود به همراه داشت و در کنار دردش کار می کرد. به همین خاطر هم قدرت نفوذ کلامش بیشتر شده بود. او که توانسته در همین مدت زمان کوتاه تا این میزان تاثیر کذار باشد حداقل کمترین بدهی که ما به او داریم همین نشر ندادن این فیلم ها و عکس ها است که با عدم نشر آنها باعث آرامش مرتضی و خانواده اش خواهیم شد.

از مردم خوبمان بابت اینکه آنقدر عاشقانه به مرتضی لطف داشتند و در این شب ها او را از دعای خبر خود محروم نکردند دارم و باز هم می گویم اسباب عدم آرامش خانواده مرتضی نشویم.

در پایان هم یکی از مجریان برنامه از علیخانی درخواستی داشت و گفت: همانطور که پاشایی برای زنده نگه داشتن یاد و خاطره ناصر عبدالهی آمد و ترانه فصل بهار او را همراه با چند خواننده خواند، شما هم برای پاشایی چنین کاری را انجام دهید و یکی از ترانه های معروف او را با چند خواننده بسازید، مثل همان کاری که برای ناصر عبدالهی انجام دادید و علیخانی هم با کمال میل از این پیشنهاد استقبال کرد.

اخبار فرهنگی - فارس
2 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي 11-16-2014   #23 (لینک نوشته)
"ه"مثل"هانا"يعني ﻧﻔﺲ

Hanna's Avatar

ارسال پیام خصوصی

اخبار فرهنگی - تسلیت آلن ایر برای درگذشت پاشایی آلن ایر سخنگوی فارسی زبان وزارت خارجه آمریکا درگذشت مرتضی پاشایی خواننده ایرانی پاپ را تسلیت گفت.
متن منتشر شده از سوی آلن ایر در فیس بوک به این شرح است:

انا لله و انا الیه راجعون
با کمال تاسف با خبر شدم که بعد از مدت ها مبارره با سرطان, خواننده, نوازنده و آهنگساز پاپ فارسی مرتضی پاشایی دار فانی را وداع گفت. خاموش شدن این شمع نورانی را خدمت خانواده محترم ایشان تسلیت عرض می کنم.

روحش شاد و یادش گرامی باد.

اخبار فرهنگی - دنیای اقتصاد
نوشته را پسندیده است :
قديمي 11-16-2014   #24 (لینک نوشته)
"ه"مثل"هانا"يعني ﻧﻔﺲ

Hanna's Avatar

ارسال پیام خصوصی

نوشته اصلي بوسيله rahg0zar نمايش نوشته ها
من نمیدونم از دید شما و خیلی ها محبوب به کی میگن به چی میگن
آدم میتونه خیلی ها رو دوست داشته باشه و ازشون خاطره داشته باشه
حالا با صدا و با تصویر و......چطوری محبوب میشن رو هم نمیدونم
ولی اینو رو میدونم که نباید مقایسه کرد آدما رو با هم نباید قضاوت کرد
خیلی ها با صدای آقای پاشایی دارن زندگی میکنند خواننده نسل جوانی
که زود پرکشید و رفت روحشون شاد
قديمي 11-16-2014   #25 (لینک نوشته)
"ه"مثل"هانا"يعني ﻧﻔﺲ

Hanna's Avatar

ارسال پیام خصوصی

خبار فرهنگی - پیام تسلیت «محمد اصفهانی» به مناسبت درگذشت «مرتضی پاشایی» مرتضی پاشایی خوش درخشید و سپیدی و سادگی را برای دوستداران و هوادارانش رقم زد.
مرتضی پاشایی خوش درخشید و سپیدی و سادگی را برای دوستداران و هوادارانش رقم زد.

از روز گذشته و همزمان با خبر اسف بار فقدان «مرتضی پاشایی» جمع کثیری از هنرمندان پیام های تسلیتی را منتشر کردند. اهالی هنر فارغ از هر شاخه و سبکی از شخصیت، آثار و زندگانی زنده یاد پاشایی سخن گفتند. دکتر «محمد اصفهانی» هم که یکی از چهره های با سابقه موسیقی پاپ است پیامی را پیرامون این موضوع منتشر کرد. متن پیام ایشان بدین شرح است:

همه از خداییم و بسوی او بازگشت می کنیم
بدینوسیله درگذشت هنرمند جوان و محجوب ؛ مرحوم مرتضی پاشایی را به خانواده ی داغدار و دوستدارانش ؛ تسلیت عرض می کنم . زندگی کوتاه او علیرغم محبوبیت و شهرت ؛ دلیل دیگری بر بی اعتباری دنیای فانی است . مهم آن است که در عرض این زندگی کوتاه ؛ خوش درخشید و " سپیدی و سادگی " را برای دوستان و هوادارانش رقم زد که همین حاصل؛ برایعاشقانه زیستن کافیست . روحش شاد و قرین آرامش باد .

دنیی آن قدر ندارد که برو رشک برند / یا وجود و عدمش را غم بیهوده خورند
نظر آنان که نکردند درین مشتی خاک / الحق انصاف توان داد که صاحب نظرند
این سراییست که البته خلل خواهد کرد / خنک آن قوم که در بند سرای دگرند
دوستی با که شنیدی که به سر برد جهان / حق عیانست ولی طایفه‌ای بی‌بصرند
ای که بر پشت زمینی همه وقت آن تو نیست / دیگران در شکم مادر و پشت پدرند
آنکه پای از سر نخوت ننهادی بر خاک / عاقبت خاک شد و خلق به دو می‌گذرند
کاشکی قیمت انفاس بدانستندی / تا دمی چند که ماندست غنیمت شمرند
سعدیا مرد نکونام نمیرد هرگز / مرده آنست که نامش به نکویی نبرند

اخبار فرهنگی - موسیقی ما
قديمي 11-16-2014   #26 (لینک نوشته)
"ه"مثل"هانا"يعني ﻧﻔﺲ

Hanna's Avatar

ارسال پیام خصوصی

اخبار فرهنگی - وداع هزاران نفر با خواننده پاپ / گزارشی از حضور عاشقانه طرفداران مرتضی پاشایی مقابل تالار وحدت
امروز خیابان‌های اطراف تالار وحدت از خیابان حافظ تا چهارراه ولیعصر مملو از آدم‌هایی بود که با پیراهن مشکی و چشمانی اشکبار به تشییع جنازه مرتضی پاشایی آمده بودند.
این مراسم با پخش قطعاتی از آثار این خواننده موسیقی پاپ آغاز شد. ترانه‌هایی که با همخوانی مردم به صورت گسترده همراه بود. در این میان گروهی هم با سنج و دمام‌نوازی همدردی خود را نشان می‌دادند.

بالاخره مراسم شروع شد. نخست، پیام تسلیت علی جنتی وزیر ارشاد خوانده شد و بعد علی مرادخانی معاون هنری وزیر ارشاد طی سخنانی گفت اینجا چهره‌های نورانی را می‌بیند که این روزها شاهد تجلی احساس آنها بوده است.

او ادامه داد: «برای شما ملتی که محبت را به عنوان اساسی‌ترین و ماندگارترین چهره مردم ایران نشان دادید، آرزوی سلامتی می کنم و امیدوارم خداوند روح مرتضی پاشایی را شاد کند که می‌دانم شاد هم هست.»

مرادخانی به ذکر خاطره‌ای از پاشایی هم پرداخت: «یادم می‌اید که حدود یک ماه پیش به اتفاق مرتضی پاشایی در مشهد حضور داشتیم و به هنرمندان برگزیده جشنواره تئاتر مناطق جایزه می‌دادیم و این برای هنرمندان تئاتر آن مراسم جالب بود که مرتضی پاشایی جایزه آنها را می‌دهد کما اینکه از او خواستند که در این مراسم برای‌شان بخواند.»

او دعا کرد که روح پاشایی با اولیا محشور شود و افزود: «با همه این شوری که در انیجا هست بار دیگر به من ثابت شد که این ملت با این وحدت و بزرگی برای ما عزت و افتخار می‌آورند و به دنیا نشان می‌دهند که همه ما برای ستاره‌ها و کسانی که برای فرهنگ و هنر این سرزمین تلاش می‌کنند احترام قائلیم.»

معاون هنری ارشاد خطاب به مردم گفت: «چند روز پیش که در بیمارستان بهمن او را ملاقات کردم همواره می‌خواست مراسم تشییع پیکرش جوری برگزار شود که روحش شاد باشد. حالا شما کاری کنید که امروز روح مرتضی شاد باشد.»

محمد علیزاده:‌ مرتضی اسطوره شد

یکی دیگر از کسانی که در این مراسم سخنرانی کرد محمد علیزاده خواننده پاپ بود. او در حالی که می‌گریست گفت: «این روزها در خلوتم خیلی با مرتضی حرف زدم و شاید به خاطر این حرف‌ها بسوزم اما دست آخر روحم آرام شده است چرا که دوست و برادر همیشگی من مرتضی پاشایی تبدیل به یک اسطوره شد.»

او در سخنانش با پاشایی هم حرف زد و گفت: «رفیق خیلی خوشحالم که لحظات تلخ و شیرین زندگی‌ام را با تو تجربه کردم و از شنیدن موسیقی تو به اندازه شنیدن موسیقی خودم لذت بردم.

این خواننده در پایان سخنانش به طور ضمنی جواب برخی انتقادهایی که به حضور هنرمندان در روزهای آخر عمر پاشایی در بیمارستان شده بود را هم داد:‌«عمری است که با دلم زندگی می‌کنم و اگر هم گریه کردم و فیلم‌بردارها و عکاس‌های گریه‌های من را دیدند بدانند که این گریه‌ها در مقام محمد علیزاده نبود، من برای برادرم گریه کردم، بمن برای دوست عزیزم گریه کردم که تا پایان عمر به یاد او خواهم ماند.»

علیزاده بعد از سخنانش قطعه «هواتو کردم» را خواند و گفت:‌«دوست دوست‌داشتنی من، دوست مهربان و رفیق بی‌عقده من، همه در این مدت برای زنده ماندن تو تلاش کردند و هر کاری کردند تا تو بمانی اما نشد ولی تو ما را به بزرگی‌ات ببخش. اگر روزی فرزندی داشتم مطمئن باشید که از عمو مرتضی برایش خواهم گفت که این بار نه به عنوان یک خواننده بلکه به عنوان یک انسان دوست داشتنی همراه من بود چرا که او برای من فقط یک خواننده نبود.»

بعد از علیزاده عموی مرتضی پاشایی هم از حضور مردم تشکر کرد و خطاب به مردم گفت: «شما خودتان مرتضی را بهتر از من می‌شناسید، شما عاشق مرتضی پاشایی بودند چون مرتضی عاشق شما بود. خوب یادم هست هر شب که برای ملاقات او به بیمارستان می‌رفتم او با همان حال مریض باز هم به فکر مردمی بود که در آن هوای سرد در محوطه بیمارستان حضور داشتند. مرتضی در همان جا هم حتی در بیمارستان به فکر شما مردم بود.»

او ادامه داد: «شما شفای مرتضی را خواستید و خداوند مرتضی را یک سال دیگر به ما داد در حالی که قرار بود به گفته پزشکان او سال گذشته ما را ترک کند، اما خدا مرتضی را به شما و ما هدیه کرد و او یک سال دیگر همراه بود. مطمئن باشید هم اکنون مرتضی ما را نگاه می‌کند، مرتضی فقط متعلق به ما نیست. روح او در دل شماست و من مطمئنم او همچنان به فکر ملت شریف و مهربان ایران است. به همین جهت از شما می‌خواهم در این چند روز با همین آرامش و با همین شکوه او را همراهی کنید.»

بعد از عموی پاشایی، نوبت به بنیامین بهادری رسید که قطعه «صدای بی‌صدا» را برای مردم اجرا کرد. اما در کنار آن در میان مردمی که از گوشه و کنار ایران به این مراسم آمده بودند هر گروه بنا بر آداب و رسوم خود برای این خواننده عزاداری کردند.

سرانجام تابوت پاشایی که برای نخستین بار به عنوان یک شخصیت فرهنگی به پرچم ایران مزین شده بود در میان انبوه طرفدارانش روانه بهشت زهرا شد.

اخبار فرهنگی - خبرآنلاین
قديمي 11-16-2014   #27 (لینک نوشته)
"ه"مثل"هانا"يعني ﻧﻔﺲ

Hanna's Avatar

ارسال پیام خصوصی

اخبار فرهنگی - پيام تسليت شجریان براي درگذشت پاشایی
همایون شجریان در پیامی، درگذشت «مرتضی پاشایی» را تسلیت گفت.
در پیام این خواننده‌ی موسیقی ایرانی آمده است: «جامیست که عقل آفرین میزندش / صد بوسه ز مهر بر جبین میزندش / این کوزه گر دهر چنین جام لطیف / می‌سازد و باز بر زمین میزندش

تسلیت عرض می‌کنم، خدمت خانواده محترم هنرمند محبوب و گرامی مرتضی پاشایی و دوستدارانش. قلب همگی به درد آمد و افسوس می‌خوریم. روحش شاد.»

مرتضی پاشایی - هنرمند موسیقی پاپ - صبح روز جمعه (23 آبان‌ماه) پس مبارزه‌ی طولانی با بیماری سرطان درگذشت. پیکر این هنرمند امروز (یکشنبه، 25 آبان‌ماه) با حضور هزاران نفر از تالار وحدت به سمت قطعه‌ی هنرمندان بهشت زهرا (س) تشییع شد.

اخبار فرهنگی - سینما خبر
قديمي 11-16-2014   #28 (لینک نوشته)
"ه"مثل"هانا"يعني ﻧﻔﺲ

Hanna's Avatar

ارسال پیام خصوصی

اخبار فرهنگی - وقتی خیابان‌ها قفل شد / در حاشیه مراسم مرتضی پاشایی چه گذشت؟
ترافیک از میدان هفت تیر آغاز می شود. جایی که می‌توان ماشین‌هایی را دید که عکس‌های مرتضی پاشایی را پشت شیشه‌هایشان نصب کرده‌اند و برای وداع با او راهی تالار وحدت شده‌اند.
نفس بلوار کریمخان زند از حجم ماشین‌ها تقریبا بند آمده است. رادیو پیام وضعیت آب و هوا را اعلام می‌کند و راننده در فاصله تنظیم آینه ماشین و مکث کردن روی چهره عابری که از عرض خیابان می‌گذرد، می‌گوید: «خدا رحمتشه کنه، جوون بود، خیلی جوون بود.»

مرد میانسالی که جلو نشسته، اما دلش برای خانواده پاشایی می‌سوزد: «بیچاره پدر و مادرش.»

مجری رادیو پیام از توده هوای سردی می‌گوید که از فردا بخش‌های مختلفی از ایران را در بر می‌گیرد و ارمغانش برف و باران است.

خیابان حافظ از تقاطع کریمخان زند بسته است، پلیسی که ماشین‌ها را راهنمایی می‌کند می‌گوید دلیلش ازدحام جمعیت در چهار راه کالج است.

خیابان‌های دیگری هم که منتهی به چهار راه کالج هستند هم بسته شده‌اند، این را راننده موتوری می‌گوید که راضی می‌شود 5 هزار تومان بگیرد و ما را تا چهار راه کالج ببرد.

45 سال دارد و تا پیش از فوت مرتضی پاشایی آهنگ‌های او را گوش نکرده است: «زیاد موسیقی گوش نمی‌کنم، گاهی شجریان، شهرام ناظری ... این جوون‌ها رو نمی‌شناسم ولی دلم برای این پاشایی خیلی سوخت. جوون بود.»

روی پل حافظ هستیم، زیر پای‌مان حوزه هنری است و تقاطع سمیه و طالقانی. می‌گوید: «از حق نگذریم ترانه‌هاش خوب بود.» منظورش چند ترانه‌ای است که پس از مرگ پاشایی از تلویزیون ایران و شبکه‌های فارسی زبان آن سوی آب شنیده. پل را که سرازیر می‌شویم به سمت چهار راه کالج انبوه جمعیت را می‌بینیم. جمعیتی که انگار خیابان انقلاب را بلعیده است. بیشتر مغازه‌ها بسته است، جز لوارم التحریر فروشی نبش چهارراه کالج. جایی که مردی 72 ساله پشت دخل ایستاده می‌گوید از وقتی آمده همین طور آدم‌هایی را دیده که پیاده به سمت تالار وحدت می‌روند: «از سال 1341 اینجا مغازه دارم. اتفاقات زیادی را دیده‌ام. از حوادث سال 42 که شما یادتان نیست گرفته تا انقلاب؛ 36 سال پیش.»

روی جوان بودن آدم‌هایی که امروز دیده تاکید دارد: «همه جوون هستند. زیر چهل سال، این حرف داره...» سکوتم را که می‌بیند با لحن خاصی می پرسد: «نداره...؟»

می‌پرسم مرتضی پاشایی را می‌شناختید؟

ــ نه، ولی وقتی مرد آهنگ‌هاش رو از همین رادیو شنیدم.

دستش را به سمت راست مغازه دراز می‌کند. جایی که یک رادیوی قدیمی آرام جا خوش کرده است. می‌گوید از این رادیو خبرهای زیادی را شنیده است. خوب و بد.

ادامه در پست بعد .......
قديمي 11-16-2014   #29 (لینک نوشته)
"ه"مثل"هانا"يعني ﻧﻔﺲ

Hanna's Avatar

ارسال پیام خصوصی

بیرون مغازه انبوه جمعیت آن قدر زیاد است که به سختی می‌شود در خیابان و پیاده رو راه رفت. همه جوان هستند و به قول صاحب مغازه لوازم التحریر فروشی، زیر 40 سال. پوسترهای مختلفی از مرتضی پاشایی را در دست گرفته‌اند. هنرمندی که سال 63 در تهران به دنیا آمد و پاییز 93 چشم‌هایش را به روی زندگی بست.

روبروی تالار وحدت جمعیت به حدی است که واژه ازدحام برای توصیفش کم می‌آورد. پسر جوانی که سمت راستم پشت به تالار حافظ ایستاده برای همراهانش دارد از مراسم جلو بیمارستان بهمن می‌گوید: «روز جمعه یکی از بچه‌ها که توی بیمارستان بود زنگ زد، گفت پاشو بیا اینجا، مرتضی رفت. نبودید ببینید علی دایی چه گریه‌ای می‌کرد.»

محمد علیزاده می‌خواند. همراهانش سرشان را تکان می‌دهند. یکی می‌گوید مرتضی عشق بود. می‌پرسم از کی مرتضی پاشایی را می‌شناختید، چپ چپ نگاهم می‌کنند، انگار حرف بدی زده باشم، پسر جوان درشت اندامی، موبایلش را سمتم می‌گیرد و می‌گوید: «ببین!! همه آهنگ‌هاش این توئه.» جرات نمی‌کنم بپرسم چرا دوستش داشته‌اند.

می‌روم به سمت تالار وحدت، اما جمعیت آنقدر زیاد شده که نمی‌شود به این راحتی‌ها در محوطه تالار رفت. خیلی‌ها گریه می‌کنند، مخصوصا دختران جوانی که بیشترشان عکس پاشایی را دست گرفته‌اند همراه با یک شاخه گلایل سفید.

تقریبا همه جوان پاشایی را به اسم کوچک صدا می‌زنند. آن قدر ساده و صمیمی می‌گویند: «مرتضی گفته بود»، «مرتضی خواسته بود»، «مرتضی خوانده بود» که فکر می‌کنی سال‌ها با او رفاقت داشته‌اند.

جرات می‌کنم و از دختر جوانی که با همراهانش دارد یکی از ترانه‌های مرتضی پاشایی را زمزمه می‌کند می‌پرسم که چرا این قدر ترانه‌هایش را دوست دارد. جوابش چند کلمه است: «چون خیلی با احساس است.»

بغل دستی‌اش که عکس او را دست گرفته می‌گوید: «متفاوت بود، آهنگ‌هایش با بقیه فرق داشت.»

مسئولان معاونت هنری مرکز موسیقی وزارت ارشاد که پیش بینی چنین حضوری را کرده بودند از شب قبل محوطه تالار وحدت را برای برپایی این مراسم آماده کرده‌اند، کار تا بامداد روز یکشنبه 25 آبان طول کشیده. داربست‌هایی که زده‌اند و برزنت‌هایی که کشیده‌اند، نظم خوبی به داخل محوطه داده است.

حضور چهره‌ها در بین جمعیت اما همه را به را به دردسر می‌اندازد. هم خودشان را، هم هواداران را که می‌خواهند از آن‌ها عکس بگیرند.

اول ترانه‌های پاشایی پخش می‌شود. بعد سخنرانی‌ها آغاز می‌شود.جمعیت لحظه به لحظه زیادتر می‌شود. مرد میانسالی که با دخترش آمده می‌گوید که کلا صدای خواننده‌های جدید را نمی‌پسندد، اما وقتی صدای مرتضی پاشایی را شنیده به دلش نشسته. او هم مثل خیلی از افراد میانسالی که امروز دیده‌ام غصه جوانمرگ شدن این هنرمند را می‌خورد. دخترش، اما همه چهره‌های جدید موسیقی را می‌شناسد.

پدرش می‌گوید: «همه مثل هم می‌خوانند.» دختر می‌گوید: «بابا کجا همه مثل هم هستند؟» کلمه بابا را جوری می‌کشد که شاکی بودنش را نشان دهد.

ادامه در پست بعد .......
قديمي 11-16-2014   #30 (لینک نوشته)
"ه"مثل"هانا"يعني ﻧﻔﺲ

Hanna's Avatar

ارسال پیام خصوصی

پیکر پاشایی که تشییع می‌شود آنهایی که شاهد تشییع مراسم هستند آرام آرام عزم رفتن می‌کنند. 20 دقیقه که می‌گذرد جای آدم‌ها تقریبا عوض می‌شود. همزمان شایعه‌ای دهان به دهان می‌چرخد. «جنازه مرتضی را هنوز تشییع نکرده‌اند منتظرند مردم بروند بعد جنازه را ببرند.»

تعدادی از چهره‌های هنری، ورزشی به خاطر ازدحام جمعیت به ساختمان تالار وحدت رفته‌اند تا از میزان جمعیت کاسته شود. در چهارراه کالج امین حیایی در بین مردم گیر کرده است و این طرف در محوطه تالار وحدت وقتی گلزار می‌خواهد برود جمعیت به سمت او هجوم می‌آورد.

خانم جوانی می پرسد: «کی بود؟» چند نفر می گویند: «گلزار» زن میانسالی که همراه دخترش کنار صندلی‌های توی محوطه ایستاده می‌گوید: «خوبه گلزاره، براد پیت نیست، این جوری می‌کنند مردم.»

خانم دیگری جوابش را می دهد: «براد پیت برای خارجی‌ها براد پیته، برای ما گلزار، گلزاره.»

جمعیت قصد برگشتن ندارد، شایعه دهان به دهان می چرخد. چند پسر جوانی که اکوهای مکعبی شکل را دارند از داخل محوطه بیرون می‌برند برای دو سه گروه آدم قسم می‌خورند که مراسم برگزار شده و جنازه پاشایی هم تشییع شده است و الان حتما در بهشت زهراست.

البته خیلی‌ها حرفش را جدی نمی‌گیرند و کماکان منتظر تشییع جنازه هستند. ساعت نزدیک 11 است. خیابان حافظ هم باز شده و ماشین‌ها راه افتاده‌اند. هنوز جمعیت زیادی در پیاده روی‌های خیابان انقلاب و حافظ هستند، به سمت فردوسی که می پیچیم پسر جوانی با دوستش دارد در مورد تعداد آدم هایی که برای این مراسم آمده اند حرف می زنند. عدد درستی را نمی توانند پیدا کنند. شروع می کنند به مقایسه و بعد یکی از آنها می گوید: «اگه کل جمعیت به بهشت زهرا می رفت، بهشت زهرا قرق می شد.»

دور میدان فردوسی نبیش خیابان سپهبد قرنی، یک تاکسی سبز نصیبم می شود که می گوید فقط تا زیر پل کریمخان می رود، توی ماشین هم بحث مرتضی پاشایی داغ است.

مردی که عقب کنار من نشسته می گوید از کرج می آید. از ترافیک امروز می نالد و می گوید خیلی شلوغ بود، خیلی. راننده تاکسی تائید می کند. پسر جوان که جلو نشسته مرتضی پاشایی را دوست دارد از آهنگ هایش تعریف می کند. مردی که از کرج آمده اصالتا اهل زنجان است. باید برود دفتر یکی از بیمه ها که توی خیابان سپند است. می گوید: «شبی که رحمت خدا رفت کرج شلوغ شده بود. عظیمیه، گوهردشت، گلشهر... مردم آمده بودند بیرون و شمع روشن کرده بودند.»

راننده می‌گوید: «من ترانه هایش را که گوش می کنم (اشاره می کند به توی ماشین که یعنی اینجا گوش می کند) احساس می کنم حرف هایش همه فهم است، حس دارد، آدم می فهمد.»

پسر جوان که جلو نشسته به ساختمان ها سمت راستش خیره شده و می گوید: «مرتضی کارش حرف نداشت.»
اخبر فرهنگی - خبرآنلاین
پاسخ

ابزارهاي موضوع
نحوه نمايش

قوانين ارسال