بهشت معتادان( +18 ) + عكس
تالار گفتگوی هم میهن - Hammihan Forum            

بازگشت   تالار گفتگوی هم میهن - Hammihan Forum > عمومی و اجتماعی > اقوام و گردشگری > انجمن افغانستان
ثبت نام آموزش کار با هم میهن آپلود عکس علامت گذاری بفرم خوانده شده بی پاسخ!
عضویت در هم میهن شبکه اجتماعی پخش زنده لیست کاربران کاربران آنلاین تبلیغات

انجمن افغانستان تالار گفتگو افغانیان و کشور افغانستان - تالار افغانستان

پاسخ
 
LinkBack ابزارهاي موضوع نحوه نمايش
قديمي 04-09-2015   #1 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن
 
pesare_barooni's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض بهشت معتادان( +18 ) + عكس

بهشت معتادان( +18 ) + عكس
اعتیاد به مواد مخدر در افغانستان، پدیدۀ تازه‌ای نیست. سالهاست این کشور تولیدکنندۀ دو سوم هرویین جهان بوده است و مسیر اصلی قاچاق به شرق اروپا و روسیه محسوب می‌شود. با این وجود، همزمان با خروج نیروهای خارجی از این کشور، مشکلی جدید در این کشور رخ نشان داده است. در سال 2005، 130000 معتاد به هرویین در افغانستان وجود داشت. امروز این تعداد به یک میلیون و سیصد هزار نفر رسیده است.
در سال 2013 شاهد رکوردشکنی در برداشت تریاک بودیم. در این سال میزان تریاک برداشت شده به پنج میلیون و پانصد هزار کیلو رسید. طالبان که از گذشتۀ دور با تجارت تریاک یا مالیات گیری از کشت کنندگان این محصول کسب درآمد کرده، از این موضوع منافع زیادی بدست آورده است. به مدد این دوپینگ مالی، آنها اخیراً بسیار جسورتر شده‌اند و حتی به کابل حمله می‌کنند. در عین حال، با کاهش کمکهای خارجی به افغانستان و خروج تدریجی NGOها از این کشور، هزاران نفر در حال افتادن در دام اعتیادند.
در سه سال گذشته، معتادان در پی تخریب یک مرکز فرهنگی قدیمی شوروی که به پناهگاه معتان بدل شده بود در سطح شهر کابل پخش شده بودند. حالا معتادان جایی جدید برای خود یافته‌اند. در بخش غربی شهر، در سایۀ "پل سوخته"، شهرکی از معتادان، فروشندگان مواد مخدر و مجرمان شکل گرفته است.
در این بهشت جدید معتادان، خفت و رقتی را می‌توان دید که تصورش سخت است. بویی که از نئشه‌های جنازه‌گون متصاعد می‌شود به خودی خود غیرقابل تحمل است. هر روز که گذرتان به اینجا بیافتد، حداقل دو هزار معتاد را می‌توانید بیابید. از مجرمان سابقه‌دار تا جوانان بیکار و کهنه سربازان را می‌توان اینجا دید. غریبه‌ها را با تهدید و خشونت از اینجا بیرون می‌اندازند. از دست پلیس هم کاری برنمی‌آید.

بهشت معتادان( +18 ) + عكس


تجهیزات یکی از معتادان پل سوخته برای استعمال هرویین


بهشت معتادان( +18 ) + عكس


تصویری عادی از زیر پل سوخته در غرب کابل. معتادان در اینجا در میان زباله و فضولات انسانی زندگی می‌کنند. تا چندماه دیگر به خاطر بارانهای زمستانی و پر شدن رودخانه، این مکان دیگر قابل استفاده برای معتادان نخواهد بود و آنها مجبورند دوباره پراکنده شوند.


بهشت معتادان( +18 ) + عكس


عبدل رحمان غدل، یک معتاد به هرویین است. در زمان طالبان (1996-2001) او، در 14 سالگی، به همراه خانواده به ایران فرار کردند تا از بند محرومیتهای شدید طالبان بگریزند. وقتی که جامعۀ ایران، آنها را به عنوان پناهندگانی بی‌سواد پس زد، آنها به خیابان زدند و از طریق کارهای مجرمانه و هر کار سطح پایینی که گیرشان می‌آمد، ارتزاق می‌کردند. یک دوست خیابانی اولین بار در 16 سالگی او را با هرویین آشنا کرد و تا امروز که 29 سال دارد معتاد است. خانواده‌اش او را ترد کردند و به تهران رفتند. او در سال 2003 به کابل بازگشت. او از ضعف شدید اعتماد به نفس رنج می‌برد و رنج و بدبختی زندگیش را به عدم توانش در ترک نسبت می‌دهد.


بهشت معتادان( +18 ) + عكس


از چپ به راست: امال، اجمل و وحید؛ آنها دو هفته است که با هم در یک چادر زندگی می‌کنند.


بهشت معتادان( +18 ) + عكس


نمایی از پل سوخته؛ این شهرک غیررسمی لجنزاری از سوزن و چشمان قرمز است. در بالای پل سوخته زندگی عادی جریان دارد.


بهشت معتادان( +18 ) + عكس


بهشت معتادان( +18 ) + عكس


بلال، 18 ساله، در حال آماده شدن برای مصرف تریاک در نزدیکی استادیوم المپیک در شمال کابل. پس از آنکه وی در سال 16 سالگی از ناحیۀ پا دچار آسیب دیدگی شد، صاحب کارش او را با مواد مخدر، به عنوان آرامبخش، آشنا کرد. وقتی خانواده، متوجه اعتیادش شدند، او را از خانه بیرون کردند. از آن زمان او به پایتخت آمده و در خیابانها سعی می‌کند، خود را زنده نگاه دارد. او احساس می‌کند جامعه او را فراموش کرده و به خاطر نداشتن سواد و ارتباط نمی‌تواند کار پیدا کند.


بهشت معتادان( +18 ) + عكس


اجمل، 32 ساله، 18 سال است که اعتیاد دارد. او وقتی که برای فرار از دست طالبان به ایران پناه برده بود، هرویینی شد. امال (راست)، 20 ساله، پس از مرگ والدینش در سال گذشته، جذب گروههای مجرم در کابل شد. این دو برادر که در ژانویۀ امسال دوباره در کنار هم قرار گرفتند، با گدایی روزگار می‌گذرانند. اجمل، امال را از دنیای جرم بیرون کشید و او را متقاعد کرد تا به جای تزریق به هرویین را دود کند. او ادعا می‌کند که مصمم است به خاطر برادرش، مواد را ترک کند.


بهشت معتادان( +18 ) + عكس


معتادان در محوطۀ بیرونی استادیوم المپیک کابل، از آفتاب پناه گرفته‌اند.


بهشت معتادان( +18 ) + عكس


وحید، 53 ساله، 23 سال است که به هرویین اعتیاد دارد. او به اتفاقی از هرویینی‌های دیگر در استادیوم مشغول استعمال هرویین به روش‌های مختلف هستند. او 9 سال در ایران پناهنده بوده است.


بهشت معتادان( +18 ) + عكس


معتادان در حال ترک در مرکز توانبخشی دولتی "جنگلک" واقع در کابل. اینجا یکی از تنها نهادهایی در این شهر است که چنین خدماتی ارایه می‌کنند. این مرکز میزبان 300 بیمار است. برنامۀ ترک مواد در این مرکز سه هفته طول می‌کشد، و در طول این مدت به بیماران غذا، دارو و لباس داده می‌شود. اگرچه بسیاری از کسانی که در این مرکز بستری هستند، بسیار مشتاق به نظر می‌رسند، ولی میزان بازگشت دوباره به مواد در میان افرادی که از اینجا مرخص می‌شوند بسیار بالاست.


بهشت معتادان( +18 ) + عكس


غلام خان یک سرباز ارتش ملی افغانستان است. او از یک تیراندازی شدید در استان هلمند جان سالم به در برد. او از بیماران مرکز توانبخشی جنگلک است و جای جراحات خود را به ما نشان داد. یکی از اصلیترین دلایلی که برای میزان بالای اعتیاد در افغانستان ذکر می‌شود، آسیب‌های ناشی از جنگ است. غلام خان همچنان از دردی که جراحاتش برایش ایجاد می‌کند رنج می‌برد و مدعی است که مواد مخدر تنها تسکین بخش اوست. خانواده‌اش او را رها کرده‌اند و جراحاتش باعث شده نتواند به راحتی شغلی بیابد.


بهشت معتادان( +18 ) + عكس


غلام خان


بهشت معتادان( +18 ) + عكس


فاروق، 5 ساله، از سندروم پرهیز نوزادی رنج می‌برد. دلیل ابتلای او به این سندروم، مصرف هرویین توسط مادرش در دوران بارداری بوده است. این سندروم باعث ایجاد معلولیت‌های اعصاب، و عوارض دردناکی همچون تب، تشنج، اسهال و استفراغ در فاروق شده است.


بهشت معتادان( +18 ) + عكس


"نیروی واکنش سریع ضد مواد مخدر" در حال انجام مانور. متاسفانه خود نیروی پلیس افغانستان شدیداً به فساد آلوده است. از طرفی یک بررسی از سوی سازمان ملل متحد در سال 2012 نشان داد که 41 درصد نیروهای پلیس افغانستان، مواد مخدر مصرف می‌کنند.


بهشت معتادان( +18 ) + عكس


ماموران پلیس در حال اجرای مانور


بهشت معتادان( +18 ) + عكس


امیر شاه، یکی مسئولان ارشد در امر آموزش ماموران نیروی واکنش سریع ضد مواد مخدر است. او می‌گوید: "ما سه جرم عمده داریم: مواد مخدر، فساد، و تروریسم. مهمترینشان مواد مخدر است، چرا که فساد در ادارات و تروریسم به مدد آن است که فرصت ادامۀ حیات می‌یابند." مسئولان ارشد دولتی، از جمله برادر حامد کرزای، به حضور در این صنعت دو میلیارد و ششصد میلیون پوندی متهم شده‌اند.


بهشت معتادان( +18 ) + عكس


هر ساله، 600 مامور مرد و 30 مامور زن پس از شش ماه آموزش از آکادمی پلیس کابل فارغ التحصیل می‌شود.


بهشت معتادان( +18 ) + عكس


عبداله، 36 ساله، 19 سال است که به هرویین و تریاک معتاد است. با وجود داشتن همسر و پنج فرزند در جلال آباد، او در پنج تلاشی که برای ترک داشته است، ناموفق بوده است. او علت عدم موفقیتش را نبود فرصت شغلی مناسب می‌داند.


بهشت معتادان( +18 ) + عكس


گروهی از جوانان بیکار در حال حشیش کشیدن در قبرستان "کارت ساخی". آنها نبود فرصت شغلی مناسب را مهمترین مانع برای ترک می‌دانند: "بلایی که جنگ بر سر اقتصاد و جامعۀ ما آورده، دلیل روی آوردن ما به این است. شغل و پول در استانهای خودمان وجود ندارد." بر اساس گزارش سازمان ملل در سال 2013، تجارت غیرقانونی مواد مخدر، 23 درصد از تولید ناخالص ملی افغانستان را تشکیل می‌دهد و یک ستون حیاتی برای اقتصاد فلج شدۀ این کشور محسوب می‌شود.


بهشت معتادان( +18 ) + عكس


اجتماعی که زیر پل سوخته شکل گرفته، روز به روز شکل پیچیده‌تری به خود می‌گیرد. با وجود این شرایط اینجا مشمئزکننده است، یک بازار موقت در آن شکل گرفته است. با آمدن زمستان، باران و آبدار شدن رودخانه، اجتماع معتادان دوباره در سطح شهر پراکنده خواهند شد.


بهشت معتادان( +18 ) + عكس


یک معتاد در حال مصرف تریاک


بهشت معتادان( +18 ) + عكس


حسیب الله می‌گوید: "اینجا جهنم است. ما میان خاک و گه می‌خوابیم. همه همیشه در حال دعوا هستند، اما به محض اینکه تزریق می‌کنند به خواب می‌روند، می‌افتند و یادشان می‌روند کجا هستند. وقتی کسی می‌میرد، دولت می‌آید و جسدش می‌برد و نگه می‌دارد تا خانواده‌اش برای بردنش بیاید. اینجا دستیار دکتر هست، فارغ التحصیل دانشگاه هست، سرباز سابق هست—آنها مشکل خانوادگی دارند، عزیزی را در جنگ از دست داده‌اند، مشکل اقتصادی دارند. بعضیشان زمانی پولدار بودند. آنها تفننی شروع کردند و حالا نمی‌توانند مواد را کنار بگذارند.__________________
بارخدایا...از عشق امروزمان برای فرداهایمان چیزی باقی بگذار
برای روزی که فراموش می کنیم عاشق بوده ایم.اندازه یک مشت ،
یک لبخند...یک خاطره.... یک نگاه....تا دوباره بشکفد
تا دوباره ببارد و سیراب گرداند همۀ قلب و روح و جانمان را..


بهشت معتادان( +18 ) + عكس
بهشت معتادان( +18 ) + عكس
بهشت معتادان( +18 ) + عكس

ويرايش توسط pesare_barooni : 04-09-2015 در ساعت 09:54 AM
pesare_barooni آفلاين است   پاسخ با نقل قول
6 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي 04-09-2015   #2 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن
 
Opal's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : بهشت معتادان( +18 ) + عكس

همه هم ایدز دارن :|
__________________
قــدری

حالِ خوبِ
بی ترسِ فردا را

آرزوست

:(
Opal آفلاين است   پاسخ با نقل قول
نوشته را پسندیده است :
قديمي 04-09-2015   #3 (لینک نوشته)
آزردۀ هجــر
 
jhoan's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : بهشت معتادان( +18 ) + عكس

ورای ِ تصورم بودم این فاجعه . . .
هر سطر ُ عکس حاوی ِ یک درد . . .
.
.
.
نمیخوام از کسی ک ِ مسئولِ بگم ،
فقط ی لحظه فکر کردم .:
" یعنی اینها از زندگی چی فهمیدن ؟ ؟ به دنیا اومدن ک. . .
واقعا خودشون مقصر ِ اصلی هستند ؟ ؟ "
.
.
.هرچند ِ واقعا دردناک بود ، اما دیدن ُ خواندنش گاهی ،
شاید ، جایی ، برای ِ ما تلنگری باشـــد .

|سپاس جناب ِ بارونی ...|
__________________
برای ِ فریب دادن ؛

عده ای را شیر میکنند و عده ای را خر . . .

مواظب باشید ! حیوان صفت نشوید ،

بازنده ، بازنده است ؛ چه درنده چه چرنده . . .
|خورخه_لوئیس_بورخس|
jhoan آفلاين است   پاسخ با نقل قول
نوشته را پسندیده است :
قديمي 04-26-2015   #4 (لینک نوشته)
فعال هم میهن
 
amir_dj's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : بهشت معتادان( +18 ) + عكس

نوشته اصلي بوسيله rabbi نمايش نوشته ها
این موضوع مطرح شده با نیت افغان ستیزی است
بله در افغانستان هم مواد مخدر وجود دارد ولی در ایران بیشتر تصاویر خبری از فقر و فحشا و اعتیاد سانسور میشود و در سایتی مثل مهر فقط از گل و بلبل خبر میزارن

ناموس ایرانی توسط ایرانی قاچاق میشود به کشورهای عربی تا در هتلهای مجلل برای رابطه جنسی!
ناموس ایرانی بعنوان رقاص یا برده و خدمتکار در امارات قطر کویت خرید و فروش میشود
قبل از اینکه بخواهید ما افغانها را تحقیر کنید ببینید نوامیس ایرانیان کجا صادر میشوند؟


نهایت بی شرمی یک انسان زمانی هست که از رنج یک انسان
شاد شود.
حال تصور کن ان انسان برادران افغانی ما باشند
تصاویر به قدر کفایت دردبار هست اما نظر شما که در آن گفتید
حاوی افغان ستیزی هست سخت در اشتباهید.

البته موضوع رو در تاپیک های خودتون با ایرانی ستیزی و مسخره
کردن ایرانی ها شروع کردید که ...

شما میدانید چندین برادر افغان در جنگ با داعش در کنار ایرانی ها و
سایر مسلمانان در حال جنگ با داعش هستند!
شما میدانید که چند برادر افغان در جنگ با داعش شهید شده اند!


مسائل را به طرز اختلاف گونه با هم درنیامیز که...


متاسفانه آمریکایی ها با حضور در افغانستان بیشتر به بدبختی شوم
و سیاه اعتیاد و تولید مواد افزوده اند و این یک امر مشترک بین تمام
کشورهاست.
این شما و جوانان افغان هست که باید یک نه بزرگ به امریکایی ها
و تندرو های طالب بدید و جلوی تولید روز افزون مواد مخدر رو بگیرید
و مطمئنا خیلی ها کنار شما برای آبادانی افغانستان خواهند ایستاد.

آن قسمت از حرفتان را در مورد نوامیس ایرانی نمیتوانم نادیده بگیرم
چون شدید روی رگ غیرتم آن توهین اثر گذاشته

پناه بر خدا از شر شیطان رانده شده تا فحشی به شما ندهم...

ويرايش توسط amir_dj : 04-26-2015 در ساعت 03:38 AM
amir_dj آفلاين است   پاسخ با نقل قول
3 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي 04-26-2015   #5 (لینک نوشته)
هم میهن دوست
 
rabbi's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : بهشت معتادان( +18 ) + عكس

نوشته اصلي بوسيله amir_dj نمايش نوشته ها

آن قسمت از حرفتان را در مورد نوامیس ایرانی نمیتوانم نادیده بگیرم
چون شدید روی رگ غیرتم آن توهین اثر گذاشته

پناه بر خدا از شر شیطان رانده شده تا فحشی به شما ندهم...
چرا به من فحش بدی؟ شهرام همایون یک ایرانی هست مدیران شبکه من و تو هم ایرانی هستن اینها قاتچاق میکنن حقیقت همینه این رو نوشتم که به یاد داشته باشید که اگر افغانستان مشکلات دارد شما هم یک داغ بزرگ دارید که جگرتان را میسوزاند
من هرگز از خرید و فروش نوامیس ایرانیان دلشاد نمیشوم
خب شما دولت شما کشورهای عربی رو هیچوقت مجازات نکردین چرا به من باید فحش بدین؟
منطقی باشید هنوز هیچ جتمع اعتراضی درباره قاچاق دختران ایرانی انجام نشده است
rabbi آفلاين است   پاسخ با نقل قول
نوشته را نپسندیده اند :
قديمي 04-26-2015   #6 (لینک نوشته)
فعال هم میهن
 
amir_dj's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : بهشت معتادان( +18 ) + عكس

نوشته اصلي بوسيله rabbi نمايش نوشته ها
چرا به من فحش بدی؟ شهرام همایون یک ایرانی هست مدیران شبکه من و تو هم ایرانی هستن اینها قاتچاق میکنن حقیقت همینه این رو نوشتم که به یاد داشته باشید که اگر افغانستان مشکلات دارد شما هم یک داغ بزرگ دارید که جگرتان را میسوزاند
من هرگز از خرید و فروش نوامیس ایرانیان دلشاد نمیشوم
خب شما دولت شما کشورهای عربی رو هیچوقت مجازات نکردین چرا به من باید فحش بدین؟
منطقی باشید هنوز هیچ جتمع اعتراضی درباره قاچاق دختران ایرانی انجام نشده است

ربطی ندارد!
شما در تاپیک هایی مستقیما به تمسخر ما ایرانی ها
پرداختید و حالا اینجا در مورد افغانی ستیزی استارتر تاپیک
حرف زدید و ربط آن به قاچاق انسان و ...


در حالی که کسی در این تاپیک به افغان ها توهینی نکرده
و اگر توهینی بکنند مطمئنا برخورد لازم صورت خواهد گرفت
توسط مدیریت فروم.


از معضلات و بدبختی های چند کشور همسایه کی خوشحال
میشه جز 4 تا انسان بی سروپا و غیر مسلمان و البته کسانی
که سازمان یافته این کار رو میکنند!

شما در نوشتارتان منظورتان اعلام انزجار نبود و با توهین آن نوشته
را اوردید که "قاچاق نوامیس ایرانی" و....ولی من ندیدم در این
تاپیک کسی از روی توهین به افغان ها و اعتیاد چیزی نوشته
باشد!

مگر خودمان اعتیاد نداریم که افغان هارو مسخره کنیم!!ولی شما
با هدف تمسخر وارد شده اید و این در سابقه فروم های شما هست!

امیدوارم ربطی به گروهی که توسط نیروهای ناتو تربیت دیده نداشته
باشید که ...
amir_dj آفلاين است   پاسخ با نقل قول
3 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي 10-15-2016   #7 (لینک نوشته)
شمع جمع
 
raima's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض Re: بهشت معتادان( +18 ) + عكس

جالب اینجاست که نیمی از افراد زیر همین پل سوخته برگشته از ایران هستند. پدرم همیشه نقل میکردن که ۲۰-۳۰ سال پیش با وجودیکه تجارت مخدرات برپا بود لیکن معتاد بسیار کم بود. مشکلات ایران و پاکستان با مهاجرین افغان با نسل این چند دهه بسیار خرابیها کرد. بسیاری از افغانهای نسل نو مهاجر ایران به نام نسل سوخته یاد میشوند به دلایل بسیار که معتاد شدنشان فقط یکی از آن مشاکل است.

خدا خودش سر مردم وطندار ما رحم کند.
raima آفلاين است   پاسخ با نقل قول
نوشته را پسندیده است :
قديمي 10-15-2016   #8 (لینک نوشته)
محروم از فعالیت
 
ninimoon's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : بهشت معتادان( +18 ) + عكس

بیا حالا یه عده همش میگفتن ببین افغانستان بعد از حملهء آمریکا چی شده داره پیشرفت میکنه از ما هم میزنه جلو سرعت اینترنتش فلانه واحد پولش از ما ارزشش بیشتره ...

قدر نعمت های کشور خودتون رو بدونید!
همین چیزهایی هم که دارید از سرتون زیاده خودتون عرضهء بدست آوردنش رو نداشتید.

نه بخوام بگم لاپوشانی کنم دزدی و فساد و بی عدالتی ها رو، ولی یک عده واقعا دیگه خیلی توهم میزنن فکر میکنن کی هستن چی هستن اونا سالم و محق هستن و مشکل فقط از بقیه و فلان و بهمانه.

نه آقاجان همه مشکل دارن.
مطمئنم خود شما هم فرصتش رو داشتی دزدی میکردی میزدی توی رگ دو قورت و نیمت هم باقی بود

جالبه مثلا یه عده جنس مذکر از خود زنها بیشتر نگران حقوق و آزادی زن ها هستن همش میان میگن حجاب نباید اجباری باشه خوب نیست ظلم و زور و تحجره و این حرفا...

یعنی نشانهء فساد و نفاق و دروغگویی و حقه بازی از این تابلوتر؟

خیلی ملت ضایع دوزاری هستید به خدا!
ninimoon آفلاين است   پاسخ با نقل قول
پاسخ

ابزارهاي موضوع
نحوه نمايش

قوانين ارسال
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is فعال
شکلکها فعال است
كد [IMG] فعال است
كدهاي HTML غير فعال است
Trackbacks are غير فعال
Pingbacks are فعال
Refbacks are فعال


ساعت جاري 05:47 AM با تنظيم GMT +4.5 مي باشد.