ترانه علیدوستی: من فمینیستم و کاش شما هم فمینیست بشوید
تالار گفتگوی هم میهن - Hammihan Forum            

بازگشت   تالار گفتگوی هم میهن - Hammihan Forum > هنر و سینما > سينما و تلويزيون
ثبت نام آموزش کار با هم میهن آپلود عکس علامت گذاری بفرم خوانده شده بی پاسخ!
عضویت در هم میهن شبکه اجتماعی پخش زنده لیست کاربران کاربران آنلاین تبلیغات

سينما و تلويزيون گفتگو و بحث در باب هنر و سینما و مباحث مربوط به این زمینه ها

پاسخ

LinkBack ابزارهاي موضوع نحوه نمايش
قديمي 05-26-2015   #1 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

meysam.p's Avatar

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض ترانه علیدوستی: من فمینیستم و کاش شما هم فمینیست بشوید

خانم بازیگر در صفحه اش از فمنیست بودنش گفته. ابتدا معنی اش کرده و گفته فمنیست این چیزی است که من میگویم نه این چیزی که رسانه میگوید.
بعد هم از خودش و همسرش گفته و از سکسیسم و اینکه اگر فمنیست باشیم و باشند ، چقدر همه چیز خوب و منطقی است و زندگی شیرین است.
فمنیست اقسام گوناگونی دارد (۳نوع بطور کلی) که البته هر سه نوعش مذموم است و در شرع مقدس هم چنین چیزی نداریم به این عنوان که اگر لازم بود باشد ، خدا عاقل تر از همه ماست.
به غیر از ریشه تاریخی فمنیست که برمیگردد به قرائت های عهدینی و تاریخ کثیف یونان باستان ، در تاریخ معاصر جهان از اواسط جنگ جهانی اول جریان فمنیست پا گرفت ، به چند دلیل که مهم ترینش تغیییر لایف استایل زندگی سنتی اروپای جنگ زده و آمریکای جنگ نزده بود.
از این ها هم که بگذریم هر احمقی میداند که همیشه و همه جا و در هر کشوری ، یک پای ثابت اعتراضات خیابانی و جنبش های رنگی و تجمع های آزادیخواهانه ی به ظاهر مدنی ، فمنیست ها هستند ، که اگر نبودند و نباشند خیلی از کودتاهای رنگی دهه های اخیر رخ نمیداد. در همین کشور خودمان هم بگردیم ، پدیده ای هست بنام "فمنیست چادری" که زمزمه هایش از سال ۷۸ شروع شد و در جامعه مذهبی ایران طی ده دوازده سال اخیر بطور کامل رسوخ کرده. در اتفاقات سال ۸۸ هم که خودم به چشم خودم ، روند اعتراضات گروه های فمنیستی را دیدم و البته اگر نبودند یک پای اعتراضات ۸۸ قطعالنگ میزد.
جالب است که بدانیم ابتدایی ترین خواسته هر گروه فمنیستی در هر جامعه ای ، حق سقط جنین است.
خواستم بگویم که اگر متن خانم بازیگر را خواندید ، لطفا فکر نکنید ما چقدر هنرمندهای روشنفکری داریم که مدام سرشان در کتاب است و دارند برای فرهنگ این مملکت وقت میگذارند...خیر
از این خبرها نیست.
.
بنظرم صد و هفتاد و پنج تا غواص ، دستشان بسته شد ، زنده به گور شدند ، تا شرافت زن ایرانی که بعد از مشروطه به یغما رفته بود ، برگردد ، نه اینکه صدای مظلومییتشان زیر صدای تق تق کفش های پاشنه بلند حضرات گم شود.

.

برای مخالفت با واژه‌ی فمینیسم، بهتر است ابتدا معنی دقیق آن را بدانیم. «فمنیست: شخصی که به برابری اجتماعی، سیاسی و اقتصادی هر دو جنس معتقد است»
(از کتاب همه باید فمینیست باشیم، نوشته‌ی چیماناندا انگوزی آدیچی)

اگر سوتفاهم یا واهمه‌ای از این کلمه دارید به جای اتکا به روایت رسانه ‌هایی که عمری است اخبارمان را تحریف و روند رسیدن اطلاعات به ما را مهندسی می‌کنند، از گوگل استفاده کنید. خودتان تحقیق کنید و اگر فمینیسم همان فرقه‌ی عقده‌گشایانه‌ی مردستیز و خانمان برانداری بود که در گوش ما خواندند، باز آن را پس بزنید.

مبارزه با سکسیسم فقط در جهت زنان نیست. مبارزه با نقشهایی است که جای اینکه خود انتخابشان کنیم جامعه و فرهنگ از پیش آن را به ما تحمیل کنند. فقط چون زن یا مرد هستیم. برچسب‌هایی روی زنان و مردان هست که الزاما واقعیت ندارند. نیازی نیست ما این چرخه بیمار را بازتولید کنیم.
اگر زنی انتخاب کند که خانه دار باشد این انتخاب حق اوست و قابل احترام.
اگر مردی انتخاب کند وظیفه کار بیرون را داشته باشد این حق اوست
مساله این است که مردان و زنان خودشان بنا به فردیتشان تصمیم بگیرند میخواهند چگونه زندگی کنند، نه اینکه جامعه از روزهای ابتدای کودکی رفته رفته ما را به جبر در این نقشها قرار بدهد. و کم کم طلبکار شود و این نقشها را از ما بخواهد.

این شوخی کودکی مان یادتان هست؟ «پسرا شیرن، مثل شمشیرن. دخترا بادکنکن، دست بزنی می‌ترکن»

اینگونه متل‌ها فرهنگسازی نامنصفانه‌ای بود برای کودکانی که هنوز حتی تفاوتهایشان با هم را نمی‌شناختند. کار فمینیسم نزدیک کردن مرد و زن به هم است نه جنگ انداختن بین آنها. فمینیسم یعنی حق هر انسان فارغ از جنسیتش، این است که فردیتی داشته باشد و طبق آن زندگی‌ای که دوست دارد را برگزیند. می‌خواهد ان زندگی خانه‌داری باشد و لذت بچه بزرگ کردن و غذا دادن به همسر، می خواهد آن زندگی در راستای شغلی باشد که دوست دارد، و می‌خواهد هر دو با هم باشد یا حتی هیچکدام نباشد. مساله فقط این است: جامعه نباید بنا به جنسیت اعضایش را دسته‌بندی و برای حقوقشان تبعیض قائل شود. ما گاهی با شوخیهای نا به جا هم به چرخه این
روند بیمار کمک میکنیم.

من و همسرم هر دو شاغلیم، هر دو درآمدمان را برای زندگیمان خرج
میکنیم، هر دو در بزرگ کردن فرزندمان نقش برابر داریم، و هر دو بخشی از نظافت خانه را هم به عهده می‌گیریم.
ما مبارزه با سکسیسم را اینطور آموخته‌ایم.

به این دلایل من خودم را قطعا فمینیست می‌دانم
فمینیسم معرف اتحاد و انصاف است. من فمینیستم و کاش شما هم فمینیست باشید، یا بشوید.

پ.ن:
جوابیه از من نیست

بعد نوشت:
دوباره تاکید میکنم که نظر اول نظر من نیست :-)

ويرايش توسط meysam.p : 05-26-2015 در ساعت 01:40 PM
meysam.p آفلاين است   پاسخ با نقل قول
9 نفر نوشته را پسندیده اند
4 نفر نوشته را نپسندیده اند :
قديمي 05-26-2015   #2 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

mohiy's Avatar

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : ترانه علیدوستی: من فمینیستم و کاش شما هم فمینیست بشوید.

میکنیم، هر دو در بزرگ کردن فرزندمان نقش برابر داریم، و هر دو بخشی از نظافت خانه را هم به عهده می‌گیریم.
این خوب بود.
چون می دونم خیلی از زن ها شاغل از این بابت بهشان ظلم می شود و شوهرهایشان دست به سیاه و سفید نمی زنند.
mohiy آفلاين است   پاسخ با نقل قول
6 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي 05-26-2015   #3 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

mohaddeseh's Avatar

ارسال پیام خصوصی

با توضيحات منطقى ايشون پس من هم يک فمينيستم...
حالا نويسنده چرا سعى داره حرفهاى ايشون رو چپ و راست کنه و به نفع خودش تحليل کنه جاى سوال داره....
آن که هیچ نمی داند به چیزی عشق نمی ورزد آن که از عهده هیچ کاری بر نمی آید هیچ نمی فهمد آن که هیچ نمی فهمد بی ارزش است ولی آن که می فهمد بی گمان عشق می ورزد هر چه بیشتر دانش آدمی در چیزی ذاتی باشد عشق بدان بزرگتر است......هر که فکر می کند همه میوه ها همان وقت می رسند که توت فرنگی از انگور هیچ نمی داند.
mohaddeseh آفلاين است   پاسخ با نقل قول
8 نفر نوشته را پسندیده اند
نوشته را نپسندیده اند :
قديمي 05-26-2015   #4 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

mstschp's Avatar

ارسال پیام خصوصی

این کجاش مشکل داشت؟

فقط از برابری های زن و مرد گفته به جای امیال جنسی
قديمي 05-26-2015   #5 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

SAMKING's Avatar

ارسال پیام خصوصی

زن و مرد با هم برابر نیستن

فمینیست ها نادون هستن
گفتند گور بابای بقیه!! و در خواب شدند

SAMKING آفلاين است   پاسخ با نقل قول
4 نفر نوشته را پسندیده اند
5 نفر نوشته را نپسندیده اند :
قديمي 05-26-2015   #6 (لینک نوشته)
مردی از تبار باد

wooer's Avatar

ارسال پیام خصوصی

جنبش فمینیسم باعث بالارفتن تجردگرایی میشه و این برای ایران کنونی که می خواد جمعیتشو دو برابر کنه ، چیزی نیست جز خرابکاری های منافقین و اسرائیل :) ما خواهان حفظ حق چهار برده می باشیم!

یونان توهمی بیش نیست
آیا هرم تئوتی اوآکان را کورش ساخت؟
اهرام مصر را کورش کبیر ساخت و فراعنه در ان سکنا گزیدند
wooer آفلاين است   پاسخ با نقل قول
7 نفر نوشته را پسندیده اند
11 نفر نوشته را نپسندیده اند :
قديمي 05-26-2015   #7 (لینک نوشته)
فعال هم میهن

shadab's Avatar

ارسال پیام خصوصی

به من میگن توفمنیستی..ایا معتقدبودن به متن بالا و تلاش برای رسیدن به اون یعنی فمنیست؟
shadab آفلاين است   پاسخ با نقل قول
3 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي 05-26-2015   #8 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

mstschp's Avatar

ارسال پیام خصوصی

نوشته اصلي بوسيله shadab نمايش نوشته ها
به من میگن توفمنیستی..ایا معتقدبودن به متن بالا و تلاش برای رسیدن به اون یعنی فمنیست؟
سلام

باید توجه داشت اگه ایشون فمنیسته پس چجوری حاضر به ازدواج شده

اگه نیست پس چرا میگه هستم

البته فمنیستی که ما میدونیم یعنی آدم حساب نکردن مردا مقابل زنا
mstschp آفلاين است   پاسخ با نقل قول
قديمي 05-26-2015   #9 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

mohiy's Avatar

ارسال پیام خصوصی

نوشته اصلي بوسيله mstschp نمايش نوشته ها
سلام

تو گوگل بزنید Feminism این تعریف کلی می یاد:

فمینیسم مجموعه جنبش ها و ایدئولوژی هایی ست که هدفی مشترک را عرضه می کند: تعریف، بنیانگزاری و توسعه حقوق سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، فردی و اجتماعی برابر برای زنان. این شامل تلاش برای بنیان نهادن فرصت های برابر برای زنان در آموزش و استخدام می شود.

Feminism is a collection of movements and ideologies that share a common goal: to define, establish, and achieve equal political, economic, cultural, personal, and social rights for women. This includes seeking to establish equal opportunities for women in education and employment.
البته به نظرم برای رسیدن به چنین آرمان هایی باید در حقوق مردان هم تجدیدنظرهایی بشود طبیعتا. چون نابرابری حقوق زنان معمولا در اسلام معادل هایی در حقوق مردان دارد. یعنی جایی به نفع زنان حکم شده و جایی به نفع مردان.
مثلا نفقه حق قانونی زن اعلام شده و همچنین مهریه. اما از سویی سهم ارث مرد دو برابر زن اعلام شده که معمولا در توجیه این نابرابری ها، این احکام را سر به سر و متعادل کننده اعلام می شوند.
mohiy آفلاين است   پاسخ با نقل قول
3 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي 05-26-2015   #10 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

tazkie's Avatar

ارسال پیام خصوصی

فمنیسیم، نه مکتبی عدالتخواه است و نه مکتبی تساوی خواه. نامش هم رویش هست: فمنیسم، یعنی مؤنث گرایی. من نظامی حقوقی دین خودم را بهترین می دانم، نیازی به پیروی از مکاتبی که ریشه در محوریت بشر به جای محوریت خدا دارند، بپردازم.
6 نفر نوشته را نپسندیده اند :
قديمي 05-26-2015   #11 (لینک نوشته)
فعال هم میهن

setareh11500's Avatar

ارسال پیام خصوصی

واقعیت این است که ظهور فمینیسم و رواج آن نشانة بحران در تفکر معاصر غربی محصول رنسانس است که در ستیز با واقعیات طبیعی و داده‌های علمی (روان شناختی و زیست شناختی و ...) قرار دارد. فمینیسم در تمامی شاخه‌ها و جلوه‌هایش، هدف و نتیجه‌ای جز ایجاد اختلاف و ناسازگاری بین دو جنس و تشدید بحران عدم تفاهم انسان‌ها ندارد.

فمینیست‌ها با نادیده گرفتن نقش‌ها و کارکردهای ویژه زنان و مردان سعی در ایجاد همانندی مصنوعی و بعضاً حتی انقیاد مردان توسط زنان دارند.

اندیشة فمینیستی از آثار تفکرات سکولاریسم، لیبرالیسم و اومانیسم است و تنها در قلمرو «هوس مداری» و «آزادی مطلق» و «عدم توجه به وحی و احکام دینی» قابل طرح است و لذا به هیچ وجه با حقیقت و ماهیت دینی نسبتی ندارد، به همین جهت شعارهای سطحی فمینیستی برای جامعه اسلامی وصله‌ای ناچسب است و کسانی که درصدد ارائه تفسیرهای ناصواب و بدون ضابطه و تخصصی از متون دینی ما، نوعی فمینیسم اسلامی را پدید می‌آورند در واقع به دامان التقاط و روشنفکری یا عوام فریبی درغلتیده‌اند.

setareh11500 آفلاين است   پاسخ با نقل قول
نوشته را پسندیده است :
نوشته را نپسندیده اند :
قديمي 05-26-2015   #12 (لینک نوشته)
فعال هم میهن

shadab's Avatar

ارسال پیام خصوصی

نوشته اصلي بوسيله mstschp نمايش نوشته ها
سلام

تعریف فمنیست جدای از تعریفی معمول درایرانه
منظورمن اون نوع فمنیست نیست والبته من خودم رو فمنیست نمیدونم وفقط دنبال احقاق حقوق زنان هستم ولی متاسفانه درکشور ما وقتی صحبت ازحقوق زن میکنی برچسب فمنیست میخوری
قديمي 05-26-2015   #13 (لینک نوشته)
کاربر عضو

alighafary's Avatar

ارسال پیام خصوصی

به نظر من چیزی به اسم تساوی حقوق زن و مرد درست نیست، درستش عدالت هست

تساوی اصلا معنی نمیده، فرض کن شما تو یه کلاس هستی که یه نفر هست ک ن تنها درس نمیخونه بلکه نمیزاره بقیه هم درس بخونن، حالا موقع نمره دادن ، استاد باید عدالت رو رعایت کنه و به اون فرد نمره ای که لایقش هست رو بده(نمره بد) ولی تساوی یعنی اینکه به همه نمره یه جور بده ک این کار اصلا منطقی نیست

من نمیدونم اینا چ اسراری دارن ک زن مثل مرد باید بره سره کار، وقتی ما میگیم زن نره سره کار

واسه خودش میگیم ک اخلاقش مردونه نشه،بعضی ها هم یه تعبیر از رویه شیطنت دارن ک میگن

پس بشینه تو خونه بچه داری یا کلفتی کنه

در صورتی ک به نظر من درستش اینه که مرد بره سر کار ، زن هم میتونه خونه داری کنه هم میتونه از وقت آزادش استفاده کنه بره کلاس های آموزشی حالا هرچی که دوست داره، اصلا بره ورزشی ک دوست داره رو انجام بده، و هزار تا کار مفید و لذت بخش برای خودش داشته باشه، جون کندن و کار کردن هم باشه واسه مرد،واسه کار تویه خونه رو هم مرد میتونه به زنش کمک کنه،البته این به این معنا نیست ک زن فعالیت اجتماعی نداشته باشه

حالا اینا خوبه ، یا اینکه از زن صبح تا شب بره سره کار شبم خسته بیاد خونه ، از اون طرف شوهرشم خسته بیاد خونه، آخرشم مسه دو تا جنازه بگیرن بخوابن؟؟؟
alighafary آفلاين است   پاسخ با نقل قول
2 نفر نوشته را نپسندیده اند :
قديمي 05-26-2015   #14 (لینک نوشته)
فعال هم میهن

shadab's Avatar

ارسال پیام خصوصی

نوشته اصلي بوسيله alighafary نمايش نوشته ها

به نظر من چیزی به اسم تساوی حقوق زن و مرد درست نیست، درستش عدالت هست

تساوی اصلا معنی نمیده، فرض کن شما تو یه کلاس هستی که یه نفر هست ک ن تنها درس نمیخونه بلکه نمیزاره بقیه هم درس بخونن، حالا موقع نمره دادن ، استاد باید عدالت رو رعایت کنه و به اون فرد نمره ای که لایقش هست رو بده(نمره بد) ولی تساوی یعنی اینکه به همه نمره یه جور بده ک این کار اصلا منطقی نیست

من نمیدونم اینا چ اسراری دارن ک زن مثل مرد باید بره سره کار، وقتی ما میگیم زن نره سره کار

واسه خودش میگیم ک اخلاقش مردونه نشه،بعضی ها هم یه تعبیر از رویه شیطنت دارن ک میگن

پس بشینه تو خونه بچه داری یا کلفتی کنه

در صورتی ک به نظر من درستش اینه که مرد بره سر کار ، زن هم میتونه خونه داری کنه هم میتونه از وقت آزادش استفاده کنه بره کلاس های آموزشی حالا هرچی که دوست داره، اصلا بره ورزشی ک دوست داره رو انجام بده، و هزار تا کار مفید و لذت بخش برای خودش داشته باشه، جون کندن و کار کردن هم باشه واسه مرد،واسه کار تویه خونه رو هم مرد میتونه به زنش کمک کنه،البته این به این معنا نیست ک زن فعالیت اجتماعی نداشته باشه

حالا اینا خوبه ، یا اینکه از زن صبح تا شب بره سره کار شبم خسته بیاد خونه ، از اون طرف شوهرشم خسته بیاد خونه، آخرشم مسه دو تا جنازه بگیرن بخوابن؟؟؟
احسنت
منظورما همون عدالته و اصطلاحا میگیم تساوی
2 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي 05-26-2015   #15 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

mstschp's Avatar

ارسال پیام خصوصی

تعریف فمنیست جدای از تعریفی معمول درایرانه
منظورمن اون نوع فمنیست نیست والبته من خودم رو فمنیست نمیدونم وفقط دنبال احقاق حقوق زنان هستم ولی متاسفانه درکشور ما وقتی صحبت ازحقوق زن میکنی برچسب فمنیست میخوری
فمنیست در کشور ما یعنی زن سالاری تعریفش یعنی همین
mstschp آفلاين است   پاسخ با نقل قول
2 نفر نوشته را پسندیده اند
2 نفر نوشته را نپسندیده اند :
پاسخ

ابزارهاي موضوع
نحوه نمايش

قوانين ارسال