مشکل علامت ممیز در زبان پارسی
تالار گفتگوی هم میهن - Hammihan Forum            

بازگشت   تالار گفتگوی هم میهن - Hammihan Forum > تالارهای موضوعی > تاریخ و فرهنگ > تاریخ ایران
ثبت نام آموزش کار با هم میهن آپلود عکس علامت گذاری بفرم خوانده شده بی پاسخ!
عضویت در هم میهن شبکه اجتماعی پخش زنده لیست کاربران کاربران آنلاین تبلیغات

پاسخ

LinkBack ابزارهاي موضوع نحوه نمايش
قديمي 11-02-2008   #1 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

Folaani's Avatar

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض مشکل علامت ممیز در زبان پارسی

مشکل علامت ممیز در زبان پارسی
علامت ممیز در زبان فارسی اسلش (/) نیست.
اما در متون فارسی بطور گسترده از علامت اسلش استفاده میکنن که بنظر بنده و با توجه به دانش و تجربه ای که دارم میتونه مشکل ساز بشه و حداقل غیراصولی هست و باید با روش بهتری جایگزین بشه. باید فکری براش کرد.
اسلش علامت تقسیم هست. هرچند در زبان فارسی شاید این معنا رو نداشته باشه، و کاربردهای دیگری داشته باشه (البته در لاتین هم کاربردهای دیگر نسبتا مشابهی داره بنظرم)، اما حداقل چیزی که تقریبا مطمئنم نیست علامت ممیز هست!

۳/۲ میشه ۳ تقسیم بر ۲ که برابر ۱٫۵ (یک و پنج دهم) هست.
یعنی نتیجهء این تقسیم برابر با مقدار اعشاری مورد نظر نیست.

علامت ممیز واقعی در رنج یونیکد که برای زبان فارسی/عربی درنظر گرفته شده ظاهرا همونی هست که شما در مثال بنده (۱٫۵) میبینید (اگر درست نمیبینیدش، فونت فارسی مورد استفادهء شما ناقصه). ظاهرش شبیه ویرگول (،) یا حتی بیشتر شبیه کامای لاتین (,) هست اما در اصل اساسا فرق داره و فقط ظاهرش میتونه شبیه باشه که شاید تهیه کنندگان فونت و/یا دست اندرکاران اشکال علامتگذاری زبان فارسی باید فکری بحال این مشکل بکنن. چون اینطور علامات مثلا در جداکننده های هزار هم ظاهرا شبیه بنظر میرسن. پس کاربردش هم یجور دیگه میتونه مشکل ساز باشه.

کدهای مربوطه در یونیکد:
كد:
Punctuation

066B  ARABIC DECIMAL SEPARATOR
066C  ARABIC THOUSANDS SEPARATOR
Forgive But Do Not Forget

www.hamidreza-mz.tk
Folaani آفلاين است   پاسخ با نقل قول
2 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي 11-02-2008   #2 (لینک نوشته)
مـدیر ارشـد هـم میـهن

Rayan's Avatar

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : مشکل علامت ممیز در زبان پارسی

مرسي نكته جالبي بود!

واقعيت اينه كه همون موقع نوشتن سيستم بطور خودكار اين اسلش بومي!! رو بين جاهايي كه لازمه قرار ميده.

يك نكته هم اين كه براي قرار دادن اين اسلش (از اونجا كه در صفحه كيبرد مشخص نشده) كافي هست اون عدد رو بنويسيم و در جايي كه ميخواييم اعشار رو جدا كنيم نقطه قرار بديم (.) اونوقت نقطه به طور خودكار به اسلش تبديل ميشه.

5[نقطه]5 = 5.5

ويرايش توسط Rayan : 11-02-2008 در ساعت 07:38 PM
Rayan آفلاين است   پاسخ با نقل قول
قديمي 11-02-2008   #3 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

Folaani's Avatar

ارسال پیام خصوصی

ضمنا کاربرد اسلش بجای علامت ممیز یک مشکل دیگر هم در میان متون فارسی ایجاد میکنه و اون جابجا بودن عددهای علامت اسلش در بعضی نرم افزارها هست.
این امر خودش باعث اضافه شدن مشکلات بیشتری میشه، مثلا شخص برای نمایش درست، دو طرف علامت اسلش رو جابجا تایپ میکنه (کاری که خودم چندبار کرده ام) و این خودش در این زمینه (علم رایانه و کاربردش) یک فاجعه بحساب میاد که نتایج و عواقب بدی میتونه داشته باشه.
خلاصه قضیه خیلی پیچیده میشه!
نرم افزارها و موتورهای جستجو و کپی پیست در اونها و در برنامه های دیگر همه چیز رو بهم میریزه. نه نمایش استاندارد و ثابت میمونه و نه معنای تفسیر شده از اون متون صحیح خواهد بود و فهم و اصلاح در مامی اینهمه موارد میتونه خیلی دشوار یا حتی غیرممکن بشه.

بطور نمونه من یکی از اعداد اعشاری این صفحه رو: http://foss.ir/modules.php?op=modloa...ticle&sid=2153
در مرورگر فایرفاکس نسخهء ۱٫۵ بصورت ۸ اسلش ۱۰ میبینم (وقتی عدد رو مطابق قاعدهء عمومی اعداد و ریاضی از چپ به راست بخونیم). اما همزمان در مرورگر دیگری (konqueror ۳٫۵ آ) ۱۰ اسلش ۸ میبینم.
و چیزی که با کمی تست برمیاد اینه که خود طرف در اصل به اینصورت تایپ کرده: ۸ اسلش ۱۰ (اول ۸ رو تایپ کرده).
اما اینکه منظورش بالاخره چی بوده تنها از متن انگلیسی منبع معرفی شده میشه متوجه شد که ۱۰ ممیز ۸ بوده (cost $10.8 billion).
پس طرف برعکس تایپ کرده که درست نشون داده بشه. و یعنی نرم افزاری که اون باهاش کارمیکرده با اسلش رفتاری شبیه ممیز فارسی نداشته.
اگر یک نرم افزار رایانه ای این متن رو بخونه مسلما نه تنها ۱۰ ممیز ۸ نمیخونه، بلکه ۱۰ اسلش/تقسیم ۸ هم نمیخونه و چیزی که میخونه ۸ اسلش/تقسیم ۱۰ خواهد بود. مگر اینکه سعی کنه کمی هوشمند و بصورت حدسی و با توجه به زبان محتوا و احتمالا پارامترهای دیگری عمل کنه که این خودش کار رو پیچیده و مشکل ساز میکنه و در نهایت اطمینانی هم از صحت تفسیرش وجود نداره.

پس ای پارسی دوستان و وطن دوستان عزیز، به داد زبان فارسی برسید و فکری بحال این مسایل ظاهرا پیش پا افتاده ولی نه قابل نادیده گیری بکنید.
دقیقا باید مشخص کرد و بصورت استاندارد درآورد و آموزش داد و ابلاغ کرد، تا همه جا از چه علامتی استفاده شود.
بعد نرم افزارها نیز میتوانند خود را بهتر تطبیق دهند.

ويرايش توسط Folaani : 11-02-2008 در ساعت 08:17 PM
قديمي 11-02-2008   #4 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

Folaani's Avatar

ارسال پیام خصوصی

نوشته اصلي بوسيله rayan نمايش نوشته ها
مرسي نكته جالبي بود!

واقعيت اينه كه همون موقع نوشتن سيستم بطور خودكار اين اسلش بومي!! رو بين جاهايي كه لازمه قرار ميده.
بستگی داره چه سیستم عامل یا چه برنامه ای باشه. و طبق استاندارد خاصی باشه یا نه و هوشمند عمل کنه یا نه و غیره. پس روی اینطور چیزها نمیشه اتکا کرد.

يك نكته هم اين كه براي قرار دادن اين اسلش (از اونجا كه در صفحه كيبرد مشخص نشده) كافي هست اون عدد رو بنويسيم و در جايي كه ميخواييم اعشار رو جدا كنيم نقه قرار بديم (.) اونوقت نقطه به طور خودكار به اسلش تبديل ميشه.

5[نقطه]5 = 5.5
اصلا اسلش نیست (حتی از نظر کاربرد) که میگی «این اسلش» و «به اسلش تبدیل میشه»!
مثل اینکه حواست نبوده؟!
ضمنا نقطه هم در فارسی به معنای نقطه هست (در لاتین هم نقطه و هم اعشار) و تبدیل سرخودش به یک کاراکتر دیگه بنظرم استاندارد نیست. حداقل هرجایی و در هر شرایطی استاندارد و درست نیست. اینکه یک نرم افزاری یا در شرایط و جاهای خاصی اینکار رو بکنن دلیل بر درستی و عمومیت این مطلب نمیشه.

من روی کیبورد خودم با شیفت+۳ این کاراکتر (ممیز فارسی) رو تایپ میکنم.
شما هم دونه دونه کلیدهاتون رو تست کنید ببینید پیدا میکنید یا نه.
بنده روی «گنو/لینوکس فدورا ۵» هستم که تاجایی که میدونم کیبوردش طبق استاندارد ملی ایران هست.
اما ظاهرا ویندوز در این زمینه استاندارد نیست و یکسری کاراکترهای دیگش هم جابجا هستن.
احتمالا باگهایی هم داشته باشه. حتی بنظرم یکی از فونتهاش این کاراکتر رو نداشت؛ البته شاید نسخهء قدیمی ای بوده و جدیدا اصلاح شده باشه.
امیدوارم این اشکالات هم اصلاح شده باشه در نسخه های جدیدتر سیستم عاملها و نرم افزارها.
اما پیش از اون ما باید استاندارد خودمون رو تاکید و اعلام و ترویج کنیم. استاندارد خیلی مهمه! پارسی دوستان به پیش! بنظرم قبل از جایگزین سازی واژه های تخصصی لاتین بهتره فکری بحال استانداردهای خودمون بکنیم.

امروز در دنیای رایانه و فناوری اطلاعات و استفاده از اینترنت و نرم افزارهایی که بطور گسترده و همه جانبه باهاشون سروکار داریم، بحث استاندارد و مفهوم و ساختار صحیح مطالب علاوه بر نمایش اونها به دیگران، بسیار مهمتر از پیش هست و تاثیر جدی عملی میتونه داشته باشه.

ويرايش توسط Folaani : 11-02-2008 در ساعت 07:45 PM
قديمي 11-02-2008   #5 (لینک نوشته)
مـدیر ارشـد هـم میـهن

Rayan's Avatar

ارسال پیام خصوصی

خب اسلش كه، منظورم بخصوص از اسلش بومي = مميز فارسي بود. ولي خب درسته بايد از همون لفظ مميز استفاده ميكردم!

براي من شيفت+3 علامت # هست!

آهان پس پشت اين تبليغ مميز فارسي هم دستهاي پنهان گنو و لينوكس و .... پنهان شدن!

ولي در كل موافقم با استاندارد سازي كاراكتر ها براي زبان خودمون.
Rayan آفلاين است   پاسخ با نقل قول
قديمي 11-02-2008   #6 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

Folaani's Avatar

ارسال پیام خصوصی

راستی درمورد کاربرد خود کاراکتر نقطه بعنوان ممیز در زبان فارسی باید بگم که بازهم اشکالات خاص خودش رو داره که بزرگترین اونها شاید شباهت زیادش در اکثر فونتها با عدد صفر فارسی باشه.
در نهایت این کاراکتر برای ممیز زبان فارسی انتخاب نشده. نه استاندارد اینطور هست و نه اکثر افراد این روش رو انتخاب کردن، که نشون میده اینکار بعلت مشکلات و تداخل ایجاد شده بوده. احتمالا بیشتر همون شباهت نمایشی با عدد صفر فارسی.
قديمي 11-02-2008   #7 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

Folaani's Avatar

ارسال پیام خصوصی

نوشته اصلي بوسيله Rayan نمايش نوشته ها
خب اسلش كه، منظورم بخصوص از اسلش بومي = مميز فارسي بود. ولي خب درسته بايد از همون لفظ مميز استفاده ميكردم!

براي من شيفت+3 علامت # هست!

آهان پس پشت اين تبليغ مميز فارسي هم دستهاي پنهان گنو و لينوكس و .... پنهان شدن!

ولي در كل موافقم با استاندارد سازي كاراكتر ها براي زبان خودمون.
چند وقت پیش در یک سایتی از نقطه بجای ممیز استفاده کردم (چون به ذهنم میرسید که اسلش نباید درست باشه و ضمنا نمایش رو هم بهم میریخت) و بعدش یکی بهم پیغام خصوصی داد که «داداش ممیز فارسی همون اسلش هست و نقطه نذار که با صفر هم اشتباه میشه و برو همهء اون نقطه ها رو به اسلش تبدیل کن!»
بعد من یکم تحقیق کردم و واقعیتش رو فهمیدم و بهش گفتم (مشابه همین حرفا رو).

درمورد گنو/لینوکس هم ربط خاصی نداره و انگیزهء بنده نبوده؛ جز اینکه پس از اون ماجرا امروز که این مقاله راجع به آمار لینوکس رو داشتم میخوندم و دربارهء اعداد دچار ابهام و شک منطقی شدم گفتم دیگه باید به این بساط خاتمه داد!

و گذشته از این حرفها، مسلما از آزادی و استقلال علمی کشورم، در حد توان و صلاحیتم در برابر اشتباه یا انگیزه های سیاسی و انحصارگرایانهء هر موجودیتی دفاع میکنم.
میکروسافت هم از این دید صرفا یک شرکت انحصارگر هست که هم اشتباه میکنه و هم بنا به سیاست و ترفندهای بعضا نامشروع تجاری ای که برای خودش داره به هیچ وجه نباید نقطهء اتکای ما در مسایل اساسی و مهم باشه و نسبت بهش اعتماد و پذیرش کورکورانه داشته باشیم.
ضمنا همهء نرم افزارهاش هم همیشه از نظر فنی بهترین نیستن

------------

ضمنا این امور کاملا تخصصی و جدی و ظریف هست، بنابراین باید درش کاملا حرفه ای عمل کرد.
اگر به ویژگی و موردی اشاره میکنید، سیستم عامل و نرم افزاری رو که استفاده میکنید با نسخهء اونها مشخص کنید.

ويرايش توسط Folaani : 11-02-2008 در ساعت 08:15 PM
نوشته را پسندیده است :
قديمي 11-22-2008   #8 (لینک نوشته)
رهگذر

afsharm's Avatar

ارسال پیام خصوصی

جناب «فلانی» بحث ممیز عربی واقعا مشکل جدی و بدی است و واقعا لازم است همه به حل آن توجه کنیم. در ویندوز با توجه به خاصیت Regional Settings که عملا عملکرد قدیمی و غیر استانداری است این موضوع کمتر مورد توجه کاربران فارسی زبان است.
ممیز فارسی در فونت‌های فارسی وب درست پیاده سازی شده‌اند ولی همچنان ابهامات زیادی وجود دارد. مثلا این‌که چرا همچون «ی» فارسی و عربی دو کاراکتر مختلف یونیکد برای آن در نظر گرفته نشده است.
به هر حال امیدوارم زودتر فکری برای آن بشود.
afsharm آفلاين است   پاسخ با نقل قول
نوشته را پسندیده است :
قديمي 11-24-2008   #9 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

Folaani's Avatar

ارسال پیام خصوصی

«ی» فارسی و عربی از لحاظ شکل با هم فرق داره.
اما ممیز برای چی باید تفاوت بکنه؟ من تا یادم میاد ممیز فارسی هم همون شکلی بوده.
منظورم در دوران مدرسه هست. وگرنه اینقدر دیگه کم دیدیم و کم استفاده کردیم تقریبا یادمون رفته!!
اینکه دو کاراکتر در زبان فارسی و عربی یک کد داشته باشن (و بنظرم بنابراین یک شکل - بنا به مسایل منطقی و فنی عملی) بخودی خود اشکالی داره بنظر شما؟ بهرحال مثلا حروف ما عربی هستن، و تنها اونهایی که در فارسی اضافه (مثل گچپژ و احتمالا یکسری علامتگذاریها) هستن یا شکلشون فرق داره کد مستقل دارن.

جدا بودن کامل رنج یونیکد (علیرغم یکسان بودن اشکال) بنظرم باعث میشه مثلا بشه حروف و متنهای فارسی رو از عربی به راحتی تشخیص داد. این شاید کاربرد فنی مفید اون باشه، اما در عین حال باید دید این قضیه تا چه حد مفید و مهم هست و اثرات جانبی احتمالی جدایی رنج چی هست و چه ضررهایی میتونه داشته باشه.
بهرحال شاید برای تشخیص زبان متون عربی و فارسی متدهای دیگری رو هم بشه بکار گرفت. در یکسری فرمتها که خب استانداردهای مخصوص این کار تعبیه شده. مثل مشخصه های نوع زبان در اچ تی ام ال. یا شاید هدرهای پروتکل نوع زبان و غیره. اما مزیت اینکه رنج جدا باشه اینه که صرفنظر از استاندارد و تمهیدات فرمت (یا عدم فرمت!) و طول و نوع کاراکترهای بکار رفته میشه نوع زبان رو بدقت تعیین کرد.
اما از سوی دیگه یکی بودن رنج فارسی (که تنها اختلافهای کمی داره) با عربی شاید مزیت های غیرمستقیم و مستقیمی داشته باشه که در وهلهء اول به ذهن نمیرسه و شاید این مزایا هنگام طراحی و اختصاص رنج مربوطه مورد نظر بودن و آگاهانه کار شده. البته در اینمورد مطمئن نیستم و نمیتونم مثالی رو در حال حاضر ذکر کنم.

ويرايش توسط Folaani : 11-24-2008 در ساعت 12:22 AM
نوشته را پسندیده است :
قديمي 11-24-2008   #10 (لینک نوشته)
رهگذر

afsharm's Avatar

ارسال پیام خصوصی

من اخیرا کد این کاراکتر را در سایت یونیکد پیدا کردم و فهمیدم که ممیز عربی و ممیز فارسی هر دو یکی هستند و اسم یونیکیدی آن ARABIC DECIMAL SEPERATOR است و کد آن هم برابر است با U+066B و شکل پیاده سازی شده برای آن هم شبیه همان اسلش معروف است. یعنی اگر فونتی مثل تاهوما آن را به شکل نقطه یا کاما یا کامای برعکس نشان می‌دهد یعنی مشکل از فونت است نه از استاندارد یونیکد.
لینک دانلود فایل مذکور: http://www.unicode.org/charts/PDF/U0600.pdf
قديمي 11-24-2008   #11 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

Folaani's Avatar

ارسال پیام خصوصی

بله ممیز عربی و ممیز فارسی هر دو یکی هستن؛ در پست اول که کدش رو درج کرده ام.
و نه، شکلش اسلش نیست! اسلش جداست؛ کد اسلش جداست و شکلش هم جداست و ارتباط خاصی با ممیز عربی/فارسی نداره، حتی شکلش!
گاهی بعلت ریز بودن این کاراکتر (ممیز) هست که ممکنه بنظر شبیه نقطه یا کاما بیاد. البته با کاما شباهتی داره، ولی شباهت تنها در دید سطحی و بدون توجه به جزییات و بدون بزرگنمایی هست. حالا اینکه در فونتی این شکل درست پیاده نشده باشه یا عینا شبیه کاما باشه یا مقداری شباهت بیشتر و کمتر با کاراکترهای دیگه داشته باشه مسئلهء جداگانه ای هست، و البته در استاندارد یونیکد هم آمده که شکل میتونه مقداری متفاوت باشه (شاید تاجایی که قابل تفکیک از کاراکترهای دیگه باشه و ضمنا از شکل استانداردش فاصلهء زیادی نداشته باشه و قابل شناخت باشه).
بهرحال هرگز نمیشه اسلش رو جایگزین این کاراکتر دونست. چه از نظر معنا و فنی و چه از نظر ظاهری.
شاید بازرترین تفاوت شکل این کاراکتر در وهلهء اول با اسلش همون ریز بودنش باشه؛ اسلش خیلی بزرگتر هست و یک خط صاف که از یک ظلع مستطیل فضای فونت به ظلع دیگر کشیده شده. اما ممیز تنها یک بخش کوچک تقریبا در نیمه پایینی این فضا رو اشغال کرده و بنابراین وقتی بین ارقام یک عدد قرار میگیره حکم یک تیک کوچک جداکنندهء اعشار رو داره که اگر یادتون باشه ما در مدرسه هم همین حالت رو یاد گرفتیم و بکار بردیم، نه یک خط مورب بزرگ مثل چیزی که در جداسازی اجزای تاریخ بکار میبردیم.
ضمنا در همون فایل پی دی اف اگر نگاه کنید شکلش بیشتر مثل یک « ر » کوچک شده هست تا یک اسلش کوچک.
البته فرضا در فونت FreeFarsi که بنده دارم شکل اون درواقع یک خط مورب ساده هست، ولی همونطور که گفتم خیلی کوچکتر از اسلش و در نیمهء پایینی مستطیل فونت هست. شکل دقیقش مهم نیست، مهم کوچک بودن و در نیمهء پایین بودن هست که در بین ارقام یک عدد کاملا با اسلش متفاوت هست و بیشتر با کاراکترهایی مثل کاما ممکنه اشتباه بشه تا اسلش.
این کاراکتر از ارقام یک عدد بزرگتر بنظر نمیرسه و کوچکتر هم هست.
اما درمورد فونت تاهوما حق با شماست و ممیز عربی در این فونت خیلی شبیه کامای لاتین در فونتهای دیگه هست. اما اگر به کاراکتر کامای لاتین در همین فونت نگاه کنید میبینید که خیلی شبیه شکل تعیین شده برای ممیز عربی هست، بنابراین احتمالا برای قابل تفکیک بودن ایندو، مجبور شدن که این یکی (ممیز عربی) رو تقریبا به شکل کاما دربیارن.
ضمنا تاجایی که دیدم Verdana هم دقیقا حالت همین قضیه رو داره.
قديمي 12-01-2008   #12 (لینک نوشته)
رهگذر

afsharm's Avatar

ارسال پیام خصوصی

اصل قضیه در اینجاست: http://www.unicode.org/charts/PDF/U0600.pdf
شرکت فارسی وب شریف و سایت کاربران ایرانی اپل مکینتاش هم کارهای با ارزشی انجام داده‌اند.
قديمي 12-01-2008   #13 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

Folaani's Avatar

ارسال پیام خصوصی

بله؟!
نه قربان اصل قضیه در آنجاست (همونجا).
آره بعضیا کارهای با ارزشی انجام میدن.
و نمیدونم چرا بعضیا کارهای بی ارزشی انجام میدن.
...
قديمي 12-28-2008   #14 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

Folaani's Avatar

ارسال پیام خصوصی

تازگی توی چنتا سایت دیدم که از کاراکتر نقطه بعنوان جداکنندهء هزار در اعداد استفاده کرده بودن.
دیگه شد قوز بالا قوز!
ما ممیز و جداکنندهء هزارمون مشخص نیست چیه و هرجا یجور عمل میکنیم، اونوقت میخوایم پیشرفتی هم در علم و جامعه بکنیم؟
خنده داره دیگه.
اصلا اغراق و بی ربط نیستا.
قديمي 01-25-2013   #15 (لینک نوشته)
رهگذر

mehrdadmem's Avatar

ارسال پیام خصوصی

ببخشید چطوری میشه این خاصیتو برداشت... یعنی وقتی دو عدد را با نقطه از هم جدا می کنیم نقطه باقی بماند و تغییر علامت ندهد؟
من وقتی فارسی میخواهم دو عدد را با نقطه از هم جدا کنم خود به خود نقطه به همون علامت کوچیکه تبدیل میشه

ويرايش توسط mehrdadmem : 01-25-2013 در ساعت 06:48 PM
mehrdadmem آفلاين است   پاسخ با نقل قول
پاسخ

برچسب ها
ممیز, مشکل, پارسی, زبان, علامت

ابزارهاي موضوع
نحوه نمايش

قوانين ارسال