آيا با حضور زنان در جامعه و اشتغال آنها موافقيد ؟! - صفحه 2
تالار گفتگوی هم میهن - Hammihan Forum            

بازگشت   تالار گفتگوی هم میهن - Hammihan Forum > خانواده و زندگی > بانوان
ثبت نام آموزش کار با هم میهن آپلود عکس علامت گذاری بفرم خوانده شده بی پاسخ!
عضویت در هم میهن شبکه اجتماعی پخش زنده لیست کاربران کاربران آنلاین تبلیغات

بانوان بحث و گفتگوی بانوان گرامی و بررسی وضعیت زنان در اجتماع و در دیگر عرصه ها

نمايش نتيجه هاي نظرسنجي ها: آقايان بگويند : همسران شاغل آري يا خير ؟
آري ، من با شاغل بودن همسرم هيچ مشكلي ندارم ! 12 70.59%
خير ، من همسري را ترجيح مي دهم كه شاغل نباشد ! 1 5.88%
بسته به شغل و شرايط شغلي همسرم ، تنها اجازه فعاليت در معدود مشاغلي را به او خواهم داد . 4 23.53%
رای دهنده: 17. شما نمي توانيد در اين نظرسنجي راي دهيد

پاسخ

LinkBack ابزارهاي موضوع نحوه نمايش
قديمي 11-08-2008  
شهروند هم میهن

Luna's Avatar

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض آيا با حضور زنان در جامعه و اشتغال آنها موافقيد ؟!

آيا با حضور زنان در جامعه و اشتغال آنها موافقيد ؟!

آمارهای موجود حاکی از آن است که امروزه زنان ایران در جایگاه و منزلتی دوگانه قرار دارند. از نظر شاخص های بهداشتی – آموزشی ، زنان ایران در شرایطی به مراتب بهتر از اکثر کشورهای منطقه قرار دارند ، اما از نظر حضور در بازار کار و سهم درآمدی ، در میان کشورهای در حال توسعه رتبه بسیار پایینی دارند.

وجود نوعی نگرش اجتماعی و نگاه بسته ی فرهنگی مبتنی بر باورهای غلط و نیز برخی ابهامات و اشکالات در قوانین ناظر بر خانواده و قوانین کار ، خود به خود موانعی را برای اشتغال و حضور موثر زنان در عرصه های فعالیت های اجتماعی و اقتصادی فراهم نموده است :

1- حاكميت تفكر سنتي مرد سالاري در جامعه :

اين باور كه مردها تامين كننده ي اصلي و غالبا" منحصر به فرد اقتصادي خانواده ي خود هستند در جامعه ي ما گسترده است . در اين تعبير زنها به عنوان افرادي شناخته مي شوند كه از نظر اقتصادي وابسته هستند ، و براي مراقبت از خانواده و كودكان در خانه مي مانند يا براي تامين مخارج اضافي زندگي و كسب درآمد بيشتر به كاري مي پردازند .

وقتي اين باور كه مرد تامين كننده است با بيكاري گسترده و ناكافي بودن فرصت هاي شغلي همراه مي شود ، نتيجه ي حاصله تبعيض عليه زنان را توجيه مي كند .

اگر تعداد مشاغل آنقدر كم باشد كه نتوان به همه ي متقاضيان كار پيشنهاد كرد ، پس اولويت داشتن شغل را بايد به مردان داد كه نان آور خانه محسوب شوند و نقش ثانويه ي زنان در بازار كار هم همچنان ادامه مي يابد !

ماده ي 1117 قانون مدني دستور مي دهد : شوهر مي تواند زن خود را از حرفه يا صنعتي كه منافي مصالح خانوادگي يا حيثيات خود يا زن باشد منع كند ، بنابراين طبق قانون شوهر مي تواند تحت هر عنوان عامل تعيين كننده اي براي ادامه ي اشتغال يا قطع اشتغال زن به شمار آيد !!!

2- تفكر جنسيتي ( نقش دوگانه ي زنان در خانه و محل كار و پذيرش نقش زنان به عنوان مادر و همسر و عدم باور جامعه به توانايي زنان در اداره ي امور ) :

مشكل زنان در ارتباط با اشتغال از اينجا شروع مي شود كه يك تقسيم كار نه چندان درست پيش آمده است ، به اين صورت كه اداره ي امور داخل خانه صرفا" وظيفه ي زنان است .

تصور عمومي و خانوادگي در مورد كار كردن زن اين است كه زني كه كار مي كند خودش دوست دارد كار كند و ظاهرا" روي درآمدي كه او كسب مي كند و اتفاقا" موثر هم هست ، اصلا حساب نمي شود .
به اين ترتيب زنان شاغل عملا" دو برابر شوهرانشان كار مي كنند و از دو طرف تحت فشارند !

سوال اول من :

آيا مردان مي توانند ( و اين حق را دارند ) كه تحت هر عنوان عامل تعيين كننده اي براي ادامه ي اشتغال يا قطع اشتغال همسرانشان به شمار آيند ؟!

ويرايش توسط Luna : 11-09-2008 در ساعت 03:27 PM
Luna آفلاين است   پاسخ با نقل قول
2 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي 11-09-2008   #16 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

Antonio*'s Avatar

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : آيا با حضور زنان در جامعه و اشتغال آنها موافقيد ؟!

نوشته اصلي بوسيله luna نمايش نوشته ها
اتفاقا" اسلام ما هم همين رو ميگه : نوع انسان ارزش بالايي دارد و هيچ يك ( زن يا مرد ) نسبت به ديگري ، ارزش و مقام بالاتري ندارد !

به كار بردن «ما»، در نوشته ي شما جالب نيست، راي هر انسان و زاويه نگاه كردن او، ميتواند با ديگري تفاوت داشته باشد، پس ديدگاه شما و عقيده شما تنها براي خودتان، هيچ گاه راي خود را، براي همگان در نظر نگيريد، اين، توهين بزرگي به شعور و فهم و درك و خرد انسان هاي ديگر است.
اگر با ژرف انديشيدن پيرامون اين كيش، منطق شما آن را تائيد ميكند و آرامش رابه شما هديه ميدهد ، براي عقيده خود ارزش بالايي قائل شويد، اما به ديگران تحميل نكنيد .

( من نميدانم مگر آنچه در قرآن نوشته شده است، اسلام ناب نيست؟!، آيا ميشود قرآن را براي خود طور ديگر تفسير كرد؟!، تفسير قرآن يكي ست و به زبان ساده نوشته شده ست، يك مسلمان بايد همان تكاليف را انجام دهد. گفتگويي با منطق خودم بود.)
پيروز باشيد.
Antonio* آفلاين است   پاسخ با نقل قول
3 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي 11-09-2008   #17 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

Zahraa's Avatar

ارسال پیام خصوصی

اگر خودشون دوست داشته باشند خوبه.....

خط به خط مي خواني

در انتظار معجزه ؟!

ببين پيامبر قلبت چي ميگويد

نويسنده ها امامزاده نيستند!!!
Zahraa آفلاين است   پاسخ با نقل قول
قديمي 11-09-2008   #18 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

م.آزاد's Avatar

ارسال پیام خصوصی

اولا" اينكه من هر حديثي رو بدون اطمينان از موثق بودن منبع قبول نمي كنم !
ولي قرآن رو كاملا" قبول دارم ، و معتقد به حقوقي كه مرد بر زن و زن بر مرد ( در زندگي مشترك ) دارند هم هستم .
پس روایت موثق نیست؟!
قرآن رو که قبول دارید؟

اثبات رياست‏شوهر بر خانواده از ناحيه قرآن و روايات روشن و قطعى است.

1- «الرجال قوامون على النساء بما فضل الله بعضهم على بعض و بما انفقوا من اموالهم‏» . (۲۸)
مردان سرپرست زنان هستند، به خاطر برتريهايى كه خداوند براى بعضى نسبت‏به بعضى ديگر قرار داده است و به خاطر نفقه‏ايى كه از اموالشان به زنان مى‏پردازند.

بنابراين، اصل اعطاى رياست‏خانواده به شوهر از منظر قرآن و روايات جاى ترديد نيست و ماده ۱۱۰۵ قانون مدنى (۳۵) نيز به صراحت آن را بيان نموده است.

حقوق و تکالیف زن از دیدگاه اسلام ( استقلال مالی ، اطاعت از شوهر )
نویسنده مرتضی محمدی

تبعيض مستقيم زنان در همه عرصه ها از نابرابري در شغل ، ارتقاء شغلي و دستمزد گرفته تا مزاياي جانبي، اضافه كاري و پاداش و ... توي جامعه ي ما به شدت ديده ميشه ، و اين همون چيزي بود كه ازش به عنوان " نابساماني جامعه " ياد كردم !

منشاء این تبعیض ها کجاست و چطور با آوردن حدیث پیامبر و قرآن تبعیض ها رو به اسلام غیر اصیل ارتباط دادی؟

ويرايش توسط م.آزاد : 11-09-2008 در ساعت 08:28 PM
م.آزاد آفلاين است   پاسخ با نقل قول
قديمي 11-09-2008   #19 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

م.آزاد's Avatar

ارسال پیام خصوصی

نوشته اصلي بوسيله mph1 نمايش نوشته ها
بازم از اين جوكا داري؟
منظورم اينه كه يه چيزي مثل زن نمي تونه بدونه اجازه ي شوهرش روزه بگيره!
چيزاي ديگه نيست؟
مثلا نمي تونه بدون اجازه ي شوهرش حجاب داشته باشه يا نمي تونه بدون اجازه ي شوهرش ...
آخه وقتي شوهر اون قدر كارش درسته ما بايد از مسلماني رو بذاريم كنار!
آخه اين دين جديد (شوهراني) مي گه حرف مرد نسبت به خدا ارجحيت داره! كه واقعا بي نظير بود!
مورد ديگر كه باز از اين قماش مشاهده مي شود كه يه سيكلي هست كه در تمام تاپيك ها طي مي شود و من بعد فيزيك كوانتوم را هم به اسلام نسبت مي دهند نبايد تعجب كنيم!

اما نكتهي مسخره اين هست كه اين افراد در عقايد شخصي كنكاش و تجسس مي كنند (اسم اصلي فعل رو نمي گم!) بعد مي گن عقيده يه چيز شخصي است!
خيلي مضحكه واقعا!

اما به جاي كل كل هاي بي جا كه عده اي با انجام و باب آنها وقت ديگر اعضاي تاپيك رو مي گيرن بهتره به بحث بپردازيم:
بازم کارشناس 17 ساله فروم

اینجا میتونی چند تا پیدا کنی کتاب هم زیاد هست :

http://www.hawzah.net/Per/Magazine/ks/056/KS05604.ASP

الان من باید به اینها درس مسلمانی بدهم خب بچه جان به جای اینکه فقط تو جستار احمدی و اولمرت بچرخی یه چند تا منبع حدیث پیدا کن بخون سوادت تو این موضوعات بالا بره. اینطوری کمتر هم بچه های این فاروم رو میخندونی. هنوز انزجارت از موسیقی پاپ و قضیه ترکیه و تزهای من درآوردیت رو یادم هست (سن پائین این چیزها رو هم داره)

جناب فوق سیکل ، من چیزی را به چیزی نسبت ندادم. قوانین مدنی بر اساس فقه اسلامی تدوین شدند و نظر مراجع در آنها دخیل بوده. همانطور که در کتاب مورد اشاره گفته شده و بچه پنجم دبستانی هم این را می داند! حالا من باید جور بی سوادی تو رو بکشم و برات توضیح بدهم؟!

عقیده شخصی تا جایی شخصی است که وارد زندگی دیگران نشود ، تاثیر نگذارد ، تکلیف تعیین نکند.

همین که پی من و علی متال در جستارهای مختلف (که چند بار شستشویت دادیم و خشکت کردیم) مرتبا روان هستی خود نشان می دهد چه کسی به دنبال کل کل هست.

این آخرین جواب من به تو بود هر موقع سوادت هم به اندازه ادعایت قد کشید آنوقت ...

در یکی از فارومها نکته جالبی دیدم! اعضای فاروم سر در جستارها این جمله را می نویسند:

ورود افراد زیر 18 سال ممنوع است

ويرايش توسط م.آزاد : 11-09-2008 در ساعت 08:48 PM
م.آزاد آفلاين است   پاسخ با نقل قول
قديمي 11-09-2008   #20 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

Maria-deppIII's Avatar

ارسال پیام خصوصی

شوربختانه در ایران به پشتوانه چند صد سال حکومت مردسالاری تفکر برتری مرد به زن تفکر غالب اکثر ایرانیان هست !
و حتی با پیشرقت علم و ارتقای سطح دانش و خرد افراد هنوز این تفکر از افکار اکثر خانواده های ایرانی ریشه کن نشده !
در نگر اکثر آقایان ایرانی زن نقش همسری، مادری، خانه داری و حمایت از شوهر و فرزندان با گرم ساختن کانون خانواده و بوجود آوردن خیالی آسوده برای حضور پر قدرت آنها در عرصه اجتماع؛ برای مفید به فایده بودن و درک بهتر جایگاه زن باید عنوان کرد زن، نردبانی برای پیشرفت و فراغت سایر اعضای خانواده است و حال اینکه زن در نگاه نخست به عنوان یک انسان چه قدر حق آزادی انتخاب دارد را چندان اهمیتی ندارد !

با حضور بانوان در اجتماع مخالفند چون اگر زن به آن اندازه از پیشرفت برسد ممکن است دیگر فرصتی نداشته باشد بستری برای موفقیت آقایان در جامعه ایجاد کند !
و این نهایت نقص حق انتخاب و آزادی و خودخواهی است !

البته توجیحی که میکنند جالب است ! میگویند کار خارج از خانه باعث سختی و فرسودگی روح می گردید و مانع از انجام وظایف زنانگی اش می شود!؟
در تفکر آنان زنان چون نفقه می گیرند نیازی به کار در بیرون از خانه ندارند
قديمي 11-09-2008   #21 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

Al.Capone's Avatar

ارسال پیام خصوصی

اولا" اينكه من هر حديثي رو بدون اطمينان از موثق بودن منبع قبول نمي كنم !
ولي قرآن رو كاملا" قبول دارم ، و معتقد به حقوقي كه مرد بر زن و زن بر مرد ( در زندگي مشترك ) دارند هم هستم .
بانو لونا ، زن و مرد يا كاملاً برابر هستند ، يا نيستند .
اگر هستند ، پس در تمام موارد اين مساوات بايد رعايت بشه ، اما اگر نباشه ، چه يك مورد چه تمامي موارد ميشه كه نابرابري حكم بكنه .
در قرآن چيزهايي درباره ي سهم ارث و چند مورد ديگه اومده كه مرد بيش از زن حق و سهم داره .
پس با اين حساب قرآن نميگه مرد و زن برابر هستند .
دوست ندارم وارد بحث ديني بشم و تاپيك رو منحرف كنم پس ميرم سر اصل مطلب .
ايران تا همين 102 سال پيش حكومت مرد محوري داشت .
با آغاز مشروطه زنان هم طالب حقوق بيشتر و برابري شدند و تلاش هاي زيادي كردند و چه بسيار زن ها كه از خانواده هاشون طرد نشدن . بعد از چندين سال زنان كم كم تونستن جاي خودشون رو در جامعه ي مردانه ي ايران باز كنند . امّا با انقلاب ، اين سير صعودي به شدّت افت كرد و حالا باز هم كم كم داره رشد ميكنه .
ميشه گفت اشتغال بانوان در ايران امري نيست كه امروز و فردا درست بشه و نيازمند چند دهه زمانه .

نبندي دل به رويا ها
بدوني بي من و با من همينه رسم اين دنيا
Al.Capone آفلاين است   پاسخ با نقل قول
نوشته را پسندیده است :
قديمي 11-09-2008   #22 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

kayvan's Avatar

ارسال پیام خصوصی

نوشته اصلي بوسيله Luna نمايش نوشته ها
بحث كاملا جديه جناب كيوان ، خواهش مي كنم نظر واقعي تون رو بگيد..

دوستان خواهش مي كنم دقت كنيد ، سوال اول من اينه :
آيا مردان مي توانند ( و اين حق را دارند ) كه تحت هر عنوان عامل تعيين كننده اي براي ادامه ي اشتغال يا قطع اشتغال همسرانشان به شمار آيند ؟!
خب از نظر قانونی گویا بنده این حق را دارم

از دیدگاه انسانی خیر ،انسان ازاد است که تصمیم گیرنده باشد و می تواند از مشورت دیگران نیز استفاده کند.

حال شما مشخص کنید کدام دیدگاه مد نظرتان است ؟
دیدگاه انسانی یا دینی یا قانون یک کشور؟
قديمي 11-09-2008   #23 (لینک نوشته)
هم میهن دوست

DragMan's Avatar

ارسال پیام خصوصی

اگر تصميم داريد از نا بساماني هاي جامعه رو به پاي اسلام بريزد و اينطور وانمود كنيد كه اسلام چنين خواسته ، بايد عرض كنم سخت در اشتباهيد !
بیش از 80 درصد نابسامانی های جامعه ایران ناشی از قوانین و اصول همین اسلام است.
چون بحث سر مسئله دیگری است فقط به ابراز نظر شخصی خودم اکتفا می کنم تا بحث به حاشیه کشیده نشود.

اسلام اصيل كاملا" منطبق بر عقل بوده ، در برابري زن و مرد هم هرگز تفاوتي نگذاشته است .
این اسلام عزیز شما اصلا زن را آدم حساب نمی کند که بخواهد حقوق مساوی با مرد هم برایش قائل شود.

پيشنهاد مي كنم سخنان آيت الله جناتي رو تحت عنوان " زنان مي توانند رييس جمهور شوند ! " حتما" مطالعه بفرماييد :
سخنان علی ابن ابیطالب از نظر شما معتبرترند یا آیت الله جناتی؟
علی در نهج البلاغه به صراحت می نویسد زنان به صورت ذاتی ناقص العقلند.

اما پيامبر درباره زندگي مشترك مي‌گويد:
همان پیامبری که با دختر 6 ساله ازدواج کرد؟
DragMan آفلاين است   پاسخ با نقل قول
قديمي 11-09-2008   #24 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

Al.Capone's Avatar

ارسال پیام خصوصی

نوشته اصلي بوسيله dragman نمايش نوشته ها
همان پیامبری که با دختر 6 ساله ازدواج کرد؟
مطمئنيد 6 ساله بود ؟
من شنيدم كه در آن زمان 7 سالش بود عايشه خانوم .
Al.Capone آفلاين است   پاسخ با نقل قول
نوشته را پسندیده است :
قديمي 11-09-2008   #25 (لینک نوشته)
هم میهن دوست

DragMan's Avatar

ارسال پیام خصوصی

بر اساس ماده ی 6 قانون مدنی، زنان در انتخاب شغل در جایی که شئونات خانوادگی آنان رعایت شود ، آزادند.
شعونات از نظر کی باید در محل کار رعایت شده باشد؟ تنها از نظر همسر شخص مهم است؟ یا دولت هم می تواند در این امر دخالت کند؟ (طبق قوانین ایران)

مثلا‌ خانم مي‌خواهد يك ماه برود اروپا يا دو ماه برود سفر. خب مرد حق همبستري دارد و بايد اينجا اجازه گرفت.
به عکس این مطلب هم اعتقاد دارید؟

می خواهید از خود قرآن چند مثال بیاورم که گفته شما نقض شود؟

آقاي هاشمي گفتن دادن مديريتهاي كلان جامعه به زن شرعا اشكال نداره مشكل سليقه اي است!
منظور از مدیریت کلان چیست؟ احیانا وزرات محیط زیست نیست که از نظر جانشین معظم خدا پشیزی ارزش ندارد؟

مهمترن عاملي هم كه گفت و يادمه اينه كه با نصف حقوق مرد راضي مي شن!!

اما تنها دو مورد هست كه مرد بايد باشه!
يكي موقع خلاقيت يكي موقعي كه پره اي تو فضاي باز و زير آفتاب هست و زن به دليل قدرت بدني كمش نمي تونه زير آفتاب بمونه!
تو چند سالته پسرم؟
مدیر پیشین شرکت هیولت پاکارد را می شناسی؟ به اندازه 5000 نفر از کارمندان مرد شرکت پول می گرفت و راضی نبود.
در مورد قدرت بدنی هم چیزی نمی گم تا فعلا دور هم باشیم. اگه خواستی بری و بر نگردی بهم بگو.

اتفاقا" اسلام ما هم همين رو ميگه : نوع انسان ارزش بالايي دارد و هيچ يك ( زن يا مرد ) نسبت به ديگري ، ارزش و مقام بالاتري ندارد !
اتفاقا باز هم دارید دروغ می گوئید و از نظر اسلام حتی از ارث هم، زنان سهم کمتری می برند چه برسد به مسائل اساسی.
قديمي 11-09-2008   #26 (لینک نوشته)
هم میهن دوست

DragMan's Avatar

ارسال پیام خصوصی

نوشته اصلي بوسيله al-capone نمايش نوشته ها
مطمئنيد 6 ساله بود ؟
من شنيدم كه در آن زمان 7 سالش بود عايشه خانوم .
نه بابا. احتمالا شما شنیدی در 7 سالگی حرف زدن یاد گرفته.
قديمي 11-09-2008   #27 (لینک نوشته)
مـدیر ارشـد هـم میـهن

Rayan's Avatar

ارسال پیام خصوصی

بنابراين، اصل اعطاى رياست‏خانواده به شوهر از منظر قرآن و روايات جاى ترديد نيست

در خانواده هاي غير اسلامي و خارجي هم در سراسر دنيا مرد سرپرست و هدايتگر خانواده است در كنار مشورت با زن و حتي فرزندان. و اين ربطي به دين ندارد بلكه به ذات مرد و زن ربط دارد كه مرد در كل توانايي بيشتري براي احاطه خانواده اش دارد....

آيا با حضور زنان در جامعه و اشتغال آنها موافقيد ؟!

صبح به خير!
الان 70 درصد كاركنان بيمارستانها زنها هستند. كمتر شركتي منشي مرد برميدارد و منشي ها اكثرا زن هستند. در بسياري از شغلهاي اداري و بانكي زنها هم هستند. حتي در بعضي كارخانجات هم كارگران زن استخدام ميشوند. همه مراكز آموزشي دختران از پايه توسط زنان اداره ميشود. ورزشهاي زنان هم كه در اين چند وقت پيشرفت كرده و حتي منجر به مدال آوري هم شده است. هنرمندان و بازيگران زن هم كه ماشاالله غوغا ميكنند و براحتي از همه مدل زن آرايشي اسلامي غير اسلامي و .... در فيلمها و صدا و سيما استفاده ميشود.

باز هم به نظر شما زن در جامعه حضور ندارد؟
Rayan آفلاين است   پاسخ با نقل قول
نوشته را پسندیده است :
قديمي 11-09-2008   #28 (لینک نوشته)
مـدیر ارشـد هـم میـهن

Rayan's Avatar

ارسال پیام خصوصی

نوشته اصلي بوسيله babak bakhoda نمايش نوشته ها
دارم فکر می کنم اگه زن بودم و می خواستم برم دنیا رو بگردم و شووهرم! به من به خاطر حق همبستری اجازه ی رفتن نده چه احساسی خواهم داشت ؟
این احساس که اگه من الان تو خونه ام و تو هواپیما نیستم به خاطر عضو شریف این آقاهه ست !

بده به من اون تبرو .
زني كه ميخواهد تنها دنيا را بگردد بيخود ميكند كه ازدواج ميكند.
Rayan آفلاين است   پاسخ با نقل قول
نوشته را پسندیده است :
قديمي 11-10-2008   #29 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

dokhtar-irony's Avatar

ارسال پیام خصوصی

موضوعی که لونا عزیز مطرح کرد یه روز پایان نامه من بود
فکر کنم چند مورد اساسی در زمینه آموزه های دینی مرتبط با اشتغال هست که مناسبه اینجا مطرح کنم
- حضور زنان در عرصه فعاليت‏هاي اقتصادي درآمدزا هيچگاه تحريم نشده است. در شرع اسلام به درستي به اين نكته توجه شده است كه گاه زنان براي تأمين اقتصادي خود نيازمند كسب درآمدند، گاه خانواده نيازمند كار زن است و گاه جامعه به فعاليت زنان نيازمنداست. از سوي ديگر، احترام عمل هر شخصي و استحقاق اجرت در مقابل عمل مفيد ـ در مواردي كه انجام عمل وظيفه واجب شخص نباشد ـ از ضروريات ديني و عقلايي است.[1] در آيه 233 بقره به استحقاق اجرت زن در مقابل رِضاع تصريح شده است.

- گاه فقيه، احكام فرد مكلف در موضوع اشتغال را بيان مي‏كند. در اين صورت اشتغال زنان به امور مباح را منوط به كسب رضايت همسر در خروج از منزل، امري مجاز مي‏داند و گاه درصدد است تا وظيفه نظام اسلامي را در موضوع اشتغال زنان ترسيم نمايد. در فرض دوم، موضوع، در حوزه مصلحت امت اسلامي مورد تحليل قرار خواهد گرفت و حكومت موظف است آن‏چه را به مصلحت امت اسلام است، پي‏گيري كند. در حوزه سنجش مصلحت، آموزه‏هاي فقهي، اعتقادي و اخلاقي دين همراه با تحليل شرايط اجتماعي يك جا ملاحظه مي‏شوند؛ به عنوان مثال برخي آموزه‏هاي ديني به تفكيك جنسيتي در عرصه اشتغال نظر داشته‏اند؛ برخي مشاغل را متناسب با مردان و برخي را متناسب با وضعيت طبيعي زنان دانسته‏اند؛ به عنوان مثال بر اين نكته تأكيد كرده‏اند كه واگذاري مشاغل سنگين به زنان، پيامدهايي بر خود زنان خواهد داشت. از اين رو در برنامه‏ريزي اجتماعي حكومت موظف است زنان را به سمت عهده‏داري مشاغل سبك و متناسب با طبيعت آنان تشويق نمايد.

من مدیر بازنشسته نیستم من استعفا داده ام
dokhtar-irony آفلاين است   پاسخ با نقل قول
نوشته را پسندیده است :
قديمي 11-10-2008   #30 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

sayan_67's Avatar

ارسال پیام خصوصی

نوشته اصلي بوسيله Luna نمايش نوشته ها
اگر تصميم داريد از نا بساماني هاي جامعه رو به پاي اسلام بريزد و اينطور وانمود كنيد كه اسلام چنين خواسته ، بايد عرض كنم سخت در اشتباهيد !
اسلام اصيل كاملا" منطبق بر عقل بوده ، در برابري زن و مرد هم هرگز تفاوتي نگذاشته است .
پيشنهاد مي كنم سخنان آيت الله جناتي رو تحت عنوان " زنان مي توانند رييس جمهور شوند ! " حتما" مطالعه بفرماييد :

http://www.iwna.ir/shownews.aspx?newsid=13562

طبق گفته ي ايشون :

"روايت هست كه زن بدون اذن شوهر حق خروج از منزل را ندارد اما اين بازنگري مي‌خواهد.
بايد ببينيد روايات ديگر چه مي‌گويند؟ آيا اين روايت معارض دارد يا ندارد؟
حضرت امير فرموده‌اند: < ان آدم لم يلد عبدا و لا‌ امه و الا‌نسان كلهم احرار> يعني آدم بنده و كنيز نزاييده، همه انسان‌ها آزادند و يا مي‌فرمايند: <ان الله جعلك حرا و لا‌تجعل نفسك عبدا> يعني خداوند تو را آزاد خلق كرده.
پس زن و مرد ندارد. اما پيامبر درباره زندگي مشترك مي‌گويد: <ان لكم علي نسائكم حقا و لهن عليكم حقوقا> به اين معنا كه مرد بر زن يك حقي و زن بر مرد حقوقي پيدا مي‌كند. اجازه‌اي هم كه گفته شده زن بايد از همسرش بگيرد، مخصوص جايي است كه با حق مرد منافات دارد .

مثلا‌ خانم مي‌خواهد يك ماه برود اروپا يا دو ماه برود سفر. خب مرد حق همبستري دارد و بايد اينجا اجازه گرفت. اما مي‌خواهد برود منزل پدرش، قوم و خويش‌اش، كلا‌س درس و دانشگاه و سر كار، اجازه نمي‌خواهد. اين‌طور نيست كه زن براي خروج از منزل به اذن شوهر نياز داشته باشد. بلكه اگر جايي برود كه منافات با حق شوهر دارد - حقي كه خدا برايش قرار داده - آن را بايد اجازه بگيرد. جاي فساد هم اگر مي‌گويند كه خب مرد هم اگر جاي فساد برود بايد جلويش را گرفت. لذا اينها را اسلا‌م قرار نداده؛ اينها بدعت‌هايي است كه تبديل به سنت شده است . "

اما در مورد شاغل بودن زنان و ارتباط آن با اجازه ي شوهر :

بر اساس ماده ی 6 قانون مدنی، زنان در انتخاب شغل در جایی که شئونات خانوادگی آنان رعایت شود ، آزادند.

بنابراين هيچ مردي حق نداره به دليل تعصبات و خواسته هاي شخصي خودش و صرفا" به اين دليل كه امورات خونه ش و فرزندش به بهترين شكل بگذره (!!!) ، مانع اشتغال همسرش در شغل هايي بشه كه منافي حيثيات خود يا همسرش هم نيست !
فقط میتونم بگم خییییلی باحالی،خیلی فهمیده ای،خیلی باشعوری
کاشکی بقیه هم یکم از تو یاد بگیرن
sayan_67 آفلاين است   پاسخ با نقل قول
نوشته را پسندیده است :
پاسخ

برچسب ها
موافقيد, اشتغال, جامعه, حضور, زنان

ابزارهاي موضوع
نحوه نمايش

قوانين ارسال