احمدی نژاد در انتخابات و 96 شکست روحانی ؟ - صفحه 6
تالار گفتگوی هم میهن - Hammihan Forum            

بازگشت   تالار گفتگوی هم میهن - Hammihan Forum > تالارهای موضوعی > سیاست و روابط بین الملل
ثبت نام آموزش کار با هم میهن آپلود عکس علامت گذاری بفرم خوانده شده بی پاسخ!
عضویت در هم میهن شبکه اجتماعی پخش زنده لیست کاربران کاربران آنلاین تبلیغات

سیاست و روابط بین الملل گفتگو پیرامون "علوم سیاسی" و "روابط بین الملل "

پاسخ
 
LinkBack ابزارهاي موضوع نحوه نمايش
قديمي 12-01-2015  
آغازگر برتر گفتگو
 
nasr12's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض احمدی نژاد در انتخابات و 96 شکست روحانی ؟

احمدی نژاد در انتخابات و  96 شکست روحانی ؟یکی از سوالاتی که طی ماه های اخیر همواره مطرح بوده و اذهان کارشناسان سیاسی را به خود مشغول داشته، فعالیت های محمود احمدی نژاد ریاست جمهوری سابق و اطلاع از کم و کیف فعالیت های وی و یاران نزدیکش می باشد.
در انتخابات آینده ، نامزدی که با برنامه کار و کارآفرینی و بالا بردن سطح زندگی مردم وارد عرصه انتخابات شود ، پیروز خواهد شد ...

اکبر هاشمی رفسنجانی ( دوره پنجم و ششم ) ، محمد خاتمی ( دوره هفتم و هشتم ) و محمود احمدی نژاد ( دوره نهم و هشتم ) ، به کرسی ریاست جمهوری ایران رسیدند . اگر این سناریو دوباره تکرار شود ، دکتر روحانی در دوازدهمین دوره ، ریاست جمهوری ایران خواهد شد . رمز پیرروزی دکتر حسن روحانی در یازدهمین انتخابات ریاست جمهوری ، اعتماد مردم به جریان اعتدالگرا بوده است و به عبارتی " مردم به اعتدال پناه آوردند " . در این انتخابات ، روحانی نزدیک به 51 درصد آرا را به خود اختصاص داد .

رقبای اصلی رئیس جمهوری کنونی ایران ، دکتر حسن روحانی در انتخابات آینده ریاست جمهوری ؛ به احتمال زیاد عبارت است از : محمود احمدی نژاد ، علی لاریجانی ، محمد باقر قالیباف ، سعید جلیلی ، حسن خمینی ، محمد رضا عارف ، محسن رضایی و اسفندیار رحیم مشایی . اگر این چیدمان در انتخابات خرداد ماه سال 1396 قطعی شود ، مسلما دکتر حسن روحانی با چالش اساسی مواجه خواهد شد .

شايد از الان صحبت در مورد انتخابات 96 خيلي زود باشد اما تحليل آن مي تواند كمك شاياني به همه ي جناح ها در جهت چگونگي طي مسير تا آن زمان بكند. طبق تجربه ي چندين ساله ي برگزاري انتخابات در كشورمان مي توان گفت كه در تمام آنها رقابت بين دو قطب صورت پذيرفته است.
با مروري بر چند انتخابات اخير مي توان دريافت كه تنها دو قطبي واقعي در كشور مربوط به جريان محمود احمدي نژاد و جريان اكبر هاشمي رفسنجاني بوده است كه شايد بتوان از آنها تحت عناويني مثل كوخ نشيني-كاخ نشيني و يا عدالت خواهي-اشرافيگري نام برد ولي در ديگر دوره ها دوقطبي هاي به وجود آمده كاملا كذايي و ساخته ي برخي گروه ها و رسانه هاي تحت امرشان بوده است؛ مانند انتخابات سال 76 كه رقابت بين دو نامزدي بود كه در ظاهر كاملا متفاوت از يكديگر نمايش داده شدند اما در باطن، " هم قبله " بودند. يا انتخابات 92 كه به دليل عدم حضور گزينه احمدي نژاد، زمينه براي شكل گيري يك دوقطبي واقعي از بين رفت و به همين دليل فضا براي القاي يك دوقطبي بچه گانه فراهم شد. دو قطبي سازش - مقاومت كه با توجه به شرايط آن زمان كاملا مشخص بود كه به شكست طرف مقاومت منتج خواهد شد.
پس خيلي دور از ذهن نيست اگر بگوييم انتخابات 96 نيز بين دو قطب برگزار خواهد شد. حال اين سوال بوجود مي آيد كه آيا انتخابات سال 96 بين دو قطب واقعي و اصلي برگزار خواهد شد يا خير ؟
ابتدا بايد بررسي شود كه دو قطبي 96 بين چه كساني خواهد بود. همانطور كه گفته شد فقط و فقط جريان احمدي نژاد و هاشمي هستند كه مي توان به آنها لقب قطب داد و باقي جريانات در كشور كاملا فرعي و حاشيه اي هستند و با توجه به بصيرت و هم اين طور منافع جناحي، دائما بين اين دو قطب حركت سيالي دارند. تقريبا واضح است كه تيم آقاي هاشمي به هيچ عنوان نمي خواهد جايگاه فعلی خود را از دست بدهد و به دنبال تمديد سيطره ي 4 +24 ساله ي خودش بر قوه مجريه خواهد بود. پس تا حدودي حضور يكي از قطب هاي اصلي را بايد قطعي دانست. اما طرف ديگر اين مسئله احمدي نژاد است. با شناختي كه از هوشياري و ذكاوت او سراغ داريم شايد تا آخرين لحظات نتوان حدس زد كه او خواهد آمد يا خير؟! اما قطعا جريان هاشمي از حضور او استقبال نخواهد كرد. زيرا بدون حضور احمدي نژادبه راحتي مي تواند گروه هاي ديگر را در دستانش بازي دهد و گزينه هايشان را مغلوب كند. به همين دليل تا آن زمان اقدامات لازمه براي جلوگيري از ورود احمدي نژاد به انتخابات را انجام خواهد داد. شايد يكي از راه هاي جلوگيري از حضور احمدي نژاد كه مخالفين خيلي بر روي آن مانور مي دهند بحث تاييد صلاحيت وي باشد كه به نظر مي رسد با سابقه اي كه احمدي نژاد دارد و تاييدات مكرر رهبري طي سالهاي رياست جمهوري او و پس از آن و حمايت هاي ايشان از سياست ها و گفتمان دولت احمدي نژاد و همچنين درخواست ها و فشار مردم براي حضور احمدي نژاد كه احتمالا تا آن زمان به اوج خواهد رسيد، مخالفين نتوانند به خواسته ي خود در اين زمينه برسند.
پس حضور و يا عدم حضور احمدي نژاد مي تواند تمام برنامه هاي جريانات مختلف را دچار دگرگوني كند.در صورت عدم حضور او تقريبا شرايط انتخابات همان چيزي ميشود كه در سال 92 اتفاق افتاد و يك دو قطبي پوشالي و زيركانه توسط جريان هاشمي طرح ريزي خواهد شد و يك پيروزي آسان را به دست خواهند آورد. اما در صورتي كه احمدي نژاد در انتخابات حضور داشته باشد، معادلات انتخاباتي بسيار پيچيده مي شود و مي توان اميد وار بود كه يك رقابت جذاب شكل بگيرد.
جريان سيال اصولگرايي دو راه بيشتر ندارد: يا از سر ناچاري بايد زير پرچم احمدي نژاد باشد (مانند سال 88) و يا اينكه همچون سال 84 بخواهد گزينه و يا گزينه هاي مخصوص به خود را روانه ي انتخابات كند که در اين صورت گزينه هايي مانند محمدباقر قاليباف مي توانند انتخاب آنها باشند. شايد هم در برابر جريان هاشمي سر تعظيم فرود آورند و به حمايت از گزينه ي او بپردازند.
جريان اصلاحات نيز به مانند اصولگرايان، اشتراكات زيادي با آقاي هاشمي دارد و به دليل حساسيتي كه پس از فتنه ي 88 بر روي آنها به وجود آمده است ممكن است همچنان زير خيمه ي جريان هاشمي به كار خود ادامه دهد. ديگر احتمالي كه براي ورود اصلاح طلبان مي توان در نظر گرفت، معرفي يك نامزد اختصاصي و جداي از هاشمي است كه البته با توجه به تجربه ي سال 84 و معرفي مصطفي معين و شكست مفتضحي كه متحمل شدند بعيد است چنين خبطي را دوباره مرتكب شوند.
راه سومي كه براي آنها باقي مي ماند، سناريو سال 76 است. به گونه اي كه طي زمان باقيمانده تا انتخابات 96 بتوانند در اذهان عمومي خودشان را منفك از هاشمي و دولت يازدهم نشان دهند و با فضا سازي رسانه اي بخواهند گزينه ي خود را ناجي مشكلات اقتصادي و اجتماعي و... كشور مطرح كنند.
اما جريان هاشمي در صورت حضور احمدي نژاد چند راهكار پيش روي خود دارد.
1-به دليل آنكه گزينه هاي اعتدال و كارگزاران ياراي رقابت با احمدي نژاد را ندارند و پايگاه اجتماعی اصلاحات نسبت به كارگزاران قویتر است، ممكن است روي به گزينه اي از اصلاح طلبان بياورد كه بهترين گزينه براي آنها محمد خاتمي است كه البته احتمال تاييد شدن صلاحيتش بسيار پايين است.
2-معرفي چهره اي كه هم از لحاظ كاريزما(فاكتوري كه در راي آوري يك فرد به شدت موثر است) توانمند باشد و هم از لحاظ مشروعيت نزد شوراي نگهبان مشكلي نداشته باشد. شايد تنها گزينه اي كه هر دو فاكتور ياد شده را مي تواند داشته باشد كسي نيست جز سيد حسن خميني.
3- در صورتي كه دولت كنوني بتواند موضوع هسته اي را به سرانجام مطلوب و مقبول برساند ,محمدجواد ظريف به عنوان قهرمان و بازكننده ي قفل پرونده ي هسته اي بازتاب داده خواهد شد و همين مسئله او را يكي از گزينه هاي بالقوه ي جريان هاشمي براي سال 96 خواهد كرد. البته احتمال دارد كليد را از دست روحاني نگيرند و او را به عنوان رييس دولتي كه توانست پرونده را حل و فصل كند به رقابت با احمدي نژاد بفرستند. شايد به همين دليل است كه ظريف و روحاني مدام پالس هايي را مبني بر وجوب رسيدن به يك توافق (خوب و بدش خيلي اهميتي ندارد) به طرف غربي مي فرستند.
4-ديگر تاكتيكي كه ممكن است توسط آنها در پيش گرفته شود معرفي يك گزينه اي است كه در بين هر دو طيف اصولگرا و اصلاح طلب مقبوليت نسبي داشته باشد. محمدرضا عارف از اين جمله گزينه ها مي تواند باشد.
5-شايد هم يك گزينه ي اصولگرا كه قرابت بيشتري با آنها داشته باشد را معرفي نمايند. با اين كار هم بين اصولگرايان دودستگي ايجاد مي كند و هم از نزديك شدن بخشي از آنها به احمدي نژاد جلوگيري مي كند.علي لاريجاني و محسن رضايي و همين طور علي اكبر ولايتي گزينه هاي اصولگرا و به شدت نزديك به هاشمي هستند اما به دليل عدم مقبوليت اين گزينه ها نزد افكار عمومي به نظر مي رسد اگر جريان هاشمي بخواهد با اصولگرايان بر عليه احمدي نژاد ائتلاف كند بايد بر روي باقر قاليباف سرمايه گذاري كند.
6-يك راه ديگري نيز وجود دارد و آن هم حضور شخص هاشمي در انتخابات 96. البته احتمال تحقق اين موضوع بسيار كم است اما با توجه به شناختي كه از آقاي هاشمي داريم بعيد نيست بتواند تبصره اي قانوني براي حضور در انتخابات دست و پا كند. همانطور كه در انتخابات 92 اگر گزينه ي احمدي نژاد تاييد مي شد قطعا هاشمي نيز ساكت نمي نشست و هر طور بود خود را وارد گود انتخابات مي كرد.(به هر شكل استوانه ي نظام بودن، يك سري مزايا نيز با خود دارد).
7-شكست حصر نامزدهاي شكست خورده ي سال 88 نيز مي تواند به عنوان يكي از راهكارهاي اين جريان براي حضور در انتخابات باشد. بدون شك حمايت محصورين كنوني از هر نامزدي مي تواند احساسات هوادارانشان را براي حمايت از آن گزينه به وجد آورد.
البته نبايد از انتخابات مجلس شوراي اسلامي و مجلس خبرگان به راحتي عبور كرد. شايد قدرت گرفتن جريان هاشمي در اين دو نهاد مهم و تاثير گذار بتواند زمينه هاي نفوذ بيش از پيش او را براي تاييد صلاحيت گزينه ي مد نظرش و همچنين برداشتن حصر محصورين فراهم آورد.
به هر حال يك هدف مشترك بين تمامي اين گروه ها وجود دارد(هم اصولگرا و هم اصلاح طلب و هاشمي) و آن هم هراس وعدم استقبال از حضور احمدي نژاد در انتخابات آتي رياست جمهوري است. و براي كنار گذاشتن او از هيچ كاري دريغ نخواهند كرد. حتي ممكن است گروه هاي مختلف با رقباي ظاهري و سنتي خود نيز متحد شوند تا شايد بتوانند از روي كار آمدن مجدد جريان عدالتخواه جلوگيري كنند .
نه تنها در داخل بلكه در آن سوي مرزها نيز كساني هستند كه انتخابشان هر كسي هست به غير از احمدي نژاد؛ زيرا همانطور كه احمدي نژاد در داخل توانست هيمنه جريان اشرافيت و سرمايه داري را بر هم بزند در نظم بين المللي مورد نظر نظام سرمايه داري نيز مصيبت هاي فراواني را براي آنها پديد آورد. يكي از بارزترين مخالفين خارجي احمدي نژاد "شيمون پرز" (رييس رژيم صهيونيستي) است. جمله ي تاريخي او شايد بتواند بهترين راهكار براي جريانات داخلي در جهت عدم ورود و يا عدم موفقيت احمدي نژاد باشد:
" ما باید وضعیتی به وجود بیاوریم که در آن، بودن با احمدی نژاد به یک ننگتبدیل شود. او یک دیکتاتور است. او یک قاتل است. او یک تروریست است… اوتقریبا به عنوان یک قهرمان فرهنگی پذیرفته شده است. چنین وضعیتی مایهشرمساری است. ما باید ارزشهایمان را تقویت کنیم. باید اهمیت شرمسار بودن رابرگردانیم."....."نباید گذاشت که محمود احمدی نژاد از مجازات در امان بماند. او در حالیدوران خود را به پایان برد که مصیبت های زیادی پدید آورد. تاریخ هرگز احمدینژاد را نخواهد بخشید."
مي توان گفت هر فردي غير از احمدي نژاد پيروز انتخابات 96 باشد هيچ كدام از اين گروه هاي داخلي و خارجي احساس شكست نخواهند داشت. از نگاه اين جريانات هر كسي اجازه دارد رييس دولت دوازدهم باشد غير از احمدي نژاد. غافل از اينكه قانون اساسي در اين زمينه حقي براي جريانات و گروه هاي سياسي قائل نشده است و ريش و قيچي را به دست ملت سپرده است. پس بهتر است گروه هاي مختلف خيلي به فكر مهندسي آاراي مردم نباشند. به قول احمدي نژاد:" مردم نشان داده اند كه هر كسي بخواهد ملت را مهندسي كند، ملت، آنها را مهندسي خواهد كرد."
بايد منتظر ماند تا گذر زمان نشان دهد كه آيا احمدي نژاد براي انتخابات 96 حضور مي یابد يا خير؟ البته تا آن زمان قطعا جريانات مختلف تمام تلاششان را براي عدم ورود او به كار خواهند بست.

رييس دولت دوازدهم، هر كسی غير از احمدی نژاد
__________________
احمدی نژاد در انتخابات و  96 شکست روحانی ؟

ويرايش توسط nasr12 : 12-03-2015 در ساعت 06:43 PM
nasr12 آفلاين است   پاسخ با نقل قول
10 نفر نوشته را پسندیده اند
13 نفر نوشته را نپسندیده اند :
قديمي 12-08-2015   #76 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن
 
adibdan's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : احمدی نژاد در انتخابات و 96 شکست روحانی ؟

نوشته اصلي بوسيله bisavad نمايش نوشته ها
می خواهی بدانی مراجع قم چقدر طرفدار دارند بهتر است بروی قم ببینی چند نفر پای سخنرانیشان می روند.به تعداد فروش توضیح المسایل ها نگاه کنی و....
در مورد سخنان مردم در کوچه و بازار و تاکسی، زیاد این حرفها رو جدی نگیر مردم ایران در بسیاری موارد غیرقابل پیش بینی هستند.
بععععععله مردم ایران غیر قابل پیش بینی هستند و در مسایل اهم. و مهم. میکنند . در این شکی. نیست . من به تحقیقات میدانی خودشون استناد کردم. هرچند قابل ارایه نیست و شما میتونی نپذیری . این موضوع جز در بزنگاه خودش. ازمایش. نمیشه . من. این باور را دارم که ملت
ایران مرز بین اشرافیت و خدمت و ریا و اخلاص را تشخیص میدن و بوقتش در فرصت مناسب خودشون را نشون میدن . هرچند جز در بزنگاه عمل از قبل. قابل اثبات نیست
adibdan آفلاين است   پاسخ با نقل قول
قديمي 12-09-2015   #77 (لینک نوشته)
یـــــــاس بــــــلـــــــــور
 
persian_girl's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : باآمدن احمدینژاددرانتخابات 96شکست دکترروحانی حتمیست؟ ایااوکلیدرا ازدست روحانی

نوشته اصلي بوسيله adibdan نمايش نوشته ها
تصورتون غلطه . بخاطر رحیمی هیچ کس نمیتونه ایشون را رد صلاحیت کنه . اگر اینجور باشه بیشتر نماینده های مجلس اصلا صلاحیت نخواهند داشت . موضوع رحیمی مربوط بدولت ایشون نیست .
ایشون کما کان مورد تایید رهبری و عضو مجمع تشخیص مصلحت با حکم رهبری هستن .

در مورد مردم هم . همه نظر سنجی های دولتی و دانشگاهی خارج از دولت ایشون را محبوب ترین سیاست مدار ایرانی معرفی میکنه .

شما توجه نکردی هر از چندی سیل تهمت ها و هجوم دولتی ها و عناصر چپ و راست بصورت سازمان یافته علیه ایشون شکل میگیره ؟؟؟؟؟ شما یک موقع این تصور را نداری که این موج سازی ها بی دلیله ؟ اینها همه بخاطر اون نظر سنجی هاست .

مردم تا سال ها خدمات دکتر احمدی نژاد را فراموش نخواهند کرد . شما به پست ها و کمنت های اینترنتی استناد نکن . اینترنت در قرق مخالفین دکتر احمدی نژاده .
موافقین دکتر و حامیان ایشون مردم اصیلی هستند که عزت ایرانی بودن را در همه اعصار جستجو میکردند و با امدن ایشون گوشه ای از این عزت را چشیدن

چه انها که دید و بینش سیاسی دارند و چه انها که خدمات ایشون این عزت را برای انها به ارمغان اورد
دقیقا کدوم خدمات آقای احمدی نژاد باید یادمون باشه؟ تورم 40 درصد؟ بیکار شدن صنعتگران ایرانی؟ بیکاری که روز به روز بیشتر شده یااختلاسهایی که الآن خبرش به گوش مردم میرسه؟ آقای احمدی نژاد هشت سال رئیس جمهور بود وعین هشت سال میگفت میخواد اسنادی رو بکنهاز اختلاسها و اتفاق های پشت پرده چی شد؟ هیچ حرفی برای گفتن نداشت عوضش وقتی رفت اختلاسهای اطرافیانش رو شد.
__________________
غصه هایت را با قاف بنویس
که باورشان نکنی
آنگاه فقط قصه است و بس
persian_girl آفلاين است   پاسخ با نقل قول
نوشته را پسندیده است :
نوشته را نپسندیده اند :
قديمي 12-09-2015   #78 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن
 
bisavad's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : احمدی نژاد در انتخابات و 96 شکست روحانی ؟

نوشته اصلي بوسيله adibdan نمايش نوشته ها
من به تحقیقات میدانی خودشون استناد کردم.
جالبه بدونی امثال محمد خاتمی تا قبل از انتخابات 92 آقای روحانی را از شرکت در انتخابات منع میکردند چون نظرسنجی ها به هیچ وجه حکایت از پیروزی روحانی نمی کرد.
__________________
خدمت دوستانی که قصد نقل قول گرفتن از من را دارند:
تا اطلاع ثانی نمی تونم از پستایی که طولانی هستن نقل قول بگیرم.پستتون از این امضا بزرگتر نشه
bisavad آفلاين است   پاسخ با نقل قول
قديمي 12-09-2015   #79 (لینک نوشته)
هم میهن دوست
 
18tir's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : احمدی نژاد در انتخابات و 96 شکست روحانی ؟

احمدی نژاد در انتخابات و  96 شکست روحانی ؟
احمدی نژاد در انتخابات و  96 شکست روحانی ؟

استاد احمدی‌نژاد صد درصد پیروز انتخابات میشن مگر اینکه نفوذی ها تقلب کنن و باز این اصلاحات چی ها بیان بالا
یادتون هست چقد درباره استاد مشایی شایعه ساختن و کاری کردن که رد صلاحیت بشن
اطمینان دارم استاد مشایی محبوبیت زیاد دارن و خیلی مردمی هستن درست مثله مولا علی

پایگاه اطلاع رسانی مهندس اسفندیار رحیم مشایی
احمدی نژاد در انتخابات و  96 شکست روحانی ؟
پایگاه اطلاع رسانی دکتر محمود احمدی نژاد
__________________
18 تیر
18tir آفلاين است   پاسخ با نقل قول
پاسخ

ابزارهاي موضوع
نحوه نمايش

قوانين ارسال
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is فعال
شکلکها فعال است
كد [IMG] فعال است
كدهاي HTML غير فعال است
Trackbacks are غير فعال
Pingbacks are فعال
Refbacks are فعال


ساعت جاري 07:29 AM با تنظيم GMT +4.5 مي باشد.