پاتوق آذرى زبان ها - صفحه 454
تالار گفتگوی هم میهن - Hammihan Forum            

بازگشت   تالار گفتگوی هم میهن - Hammihan Forum > عمومی و اجتماعی > اقوام و گردشگری
ثبت نام آموزش کار با هم میهن آپلود عکس علامت گذاری بفرم خوانده شده بی پاسخ!
عضویت در هم میهن شبکه اجتماعی پخش زنده لیست کاربران کاربران آنلاین تبلیغات

اقوام و گردشگری پاتوق شیرازی ها / پاتوق آذری ها / پاتوق اصفهانی ها / پاتوق مشهدی ها / پاتوق خوزستانی ها / پاتوق کرمانی ها

پاسخ
 
LinkBack ابزارهاي موضوع نحوه نمايش
قديمي 05-25-2009  
چتر به دست
 
sajjad.m's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاتوق آذرى زبان ها

درود دوستان

نظر به دور هم بودن دوستان هم استانى و هم زبان و شناختشان نسبت به هم

اين تاپيك ايجاد شد

__________________

بسان رود ...

sajjad.m آفلاين است   پاسخ با نقل قول
قديمي 07-31-2016   #6796 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن
 
MARY-KHOSH's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : پاتوق آذرى زبان ها

پل قاری

پاتوق آذرى زبان ها
پاتوق آذرى زبان ها
قاري كورپوسو ) پل قاري(
دوره: قاجار موقعيت: ميدان چايي، روي مهرانرود
اين پل كه در آثار ملي به ثبت رسيده، شمسالعماره )استانداري فعلي( را به بخش شمالي شهر وصل ميكند، با
مصالح آجري و طاقهاي هلالي شكل و سرستونهاي كله قوچي بر روي ميدان چايي )مهرانرود( ساخته شده و
از جمله پرترددترين پلهاي شهر تبريز بوده است. قدمت اين اثر به دوره قاجار ميرسد و گويا باني آن پيرزني
بوده است كه هزينه سفر خود به مكه مكرمه را وقف ساخته شدن اين پل كرده است و از اين رو به قاري
كورپوسو به معناي پل پيرزن مشهور شده است. در سال 1327به موازات اين پل، پل ديگري براي تسهيل رفت
و آمد ميان دو سمت ايجاد شده است.
آجي چاي كورپوسو )پل آجي چاي(
دوره: صفوي موقعيت: ورودي جاده تبريزـ مرند
اين پل كه بر روي آجي چاي )تلخه رود( و در ورودي جاده فعلي تبريز، مرند واقع شده است، يكي از پلهاي
مهم و تاريخي شهر تبريز و تنها گذرگاه ايران به غرب و بخشي از مسير جاده ابريشم بوده است. اين پل داراي
16دهنه به شكلهلالي و جناغي و طول 100متر و عرض 5متر است و اولين بار در سفرنامه متعلق به ونيزيها،
در دوره شاه اسماعيل صفوي از آن ياد شده است. پل آجي چاي در دوره عباس ميرزا، توسط حاج
سيدحسينتاجرتبريزي تعمير شده است و واقعه تاريخي مقاومت پنج تن از سربازان گمنام تبريزي در مقابل
ارتش روس در اين محل اتفاق افتاده است.

__________________
پاتوق آذرى زبان ها
پاتوق آذرى زبان هاپاتوق آذرى زبان ها
MARY-KHOSH آفلاين است   پاسخ با نقل قول
2 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي 07-31-2016   #6797 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن
 
MARY-KHOSH's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : پاتوق آذرى زبان ها

جاده ابریشم
جاده ابریشم جاده قدیمی تجارت چین که بیش از دو هزار سال پیش مورد استفاده بود، کماکان در جهان بسیار شهرت دارد. جاده ابریشم به عنوان پلی بین چین و کشورهای اروپا، آسیا و آفریقا برای تبادلات مادی و تمدنی شرقی و غربی سهم مهمی ادا نموده است.
شهر تبریز به مناسبت قرار گرفتن در مسیر جاده ابریشم از دیرباز مرکز مبادله کالا میان خاور دور و اروپا بوده‌ است و وصف بازارهای آن در خاطرات بسیاری از بازرگانان و جهانگردان آمده ‌است.
جاده ابریشم راه تجارت زمینی چین با آسیای جنوبی، غربی و اروپا و آفریقا از راه آسیای مرکزی در روزگار قدیم بود. به سبب آنکه بسیاری ابریشم و پارچه های ابریشمی چین از این جاده به غرب توزیع می‌شد، بدین سبب "جاده ابریشم" نام گرفت. نتایج مطالعات نشان می‌دهد که این جاده اساساً در سلسله "هان" چین در قرن یکم قبل از میلاد شکل گرفت. در آن زمان جاده ابریشم به افغانستان، ازبکستان و ایران و شهر "اسکندریه" مصر در غرب امتداد می‌یافت. راه دیگر این جاده نیز از پاکستان و کابل در افغانستان به خلیج فارس و از کابل به طرف جنوب یعنی شهر کراچی پاکستان امتداد می‌یافت و اگر به راه دریایی تغییر می‌کرد پارس و رم را شامل می گردید.

پاتوق آذرى زبان ها

راه، نخستين و طبيعي ترين وسيله ارتباطي ميان انسانها است كه بدون آن حركت و چرخش اقتصادي واجتماعي ممكن و ميسر نيست. محققان راه را، آغاز تمدن و مدنيت بشر مي دانند. انسان هاي اوليه با نشانه گذاري در كوه ها و سنگ ها و درختان، مسيرهاي باريك و پرپيچ و خم را ايجاد مي كردند كه با پيدايش و توسعه شهرها، اساس زندگي شهري را دستخوش تغيير وتحولات بسياري نمود. با تحول جامعه ها و گذر از مرحله ي پيش تاريخي، راهها نيز از حالت ابتدايي در آمدند و هماهنگ با پيشرفت و كارآيي ديگر نهادهاي اجتماعي، پيشرفت و تكامل يافتند و در اين ميان كساني هم شرق و غرب عالم رادر جست وجوي راههاي تازه اي براي زندگي بهتر كاويدند و با روش هايي متفاوت به دستاوردهاي مشتركي نايل شدند كه دستمايه قرن ها ارتباط مسالمت آميز انسان با انسان و انسان با طبيعت شد. و موجب پيدايش راه هاي طولاني و مهمي شد و آن را چنان هموار كرد كه منجر به پيدايش راه هاي مشهوري چون جاده ابريشم شد. در اواخر قرن نوزدهم فرديناند فون ريشتوفن ( Ferdinand von Richthofen) جغرافيدان و زمين شناس آلمانی 1905-1833 در توصيف جاده هاي بازرگاني ميان چين ، آسياي مركزي و اروپا، براي اولين بار اصطلاح جاده ابريشم رابكار برد. از آن پس محققان پي بردند كه اين مفهوم، واقعيت پيچيده اي را در برمي گيرد؛ اين جاده كه از ارتباط شبكه كاملي از جاده ها شكل يافته، با گذشت قرنها راه خود را در طول اوراسيا، پي گرفته و تنظيم كننده عملكردهاي متنوع سياسي، اجتماعي، فرهنگي، هنري، مذهبي و ... بوده است. اصطلاح جاده ابريشم القاء كننده اين مفهوم نيست كه ابريشم تنها كالاي تجاري در اين جاده بوده، بلكه كالاهايي چون سنگهاي قيمتي، ادويه، چاي، كاغذ و چيني آلات نيز مورد نظر بوده و ابريشم نقش اساسي پول رايج را ايفا مي كرد و از اهميت افزون تري برخوردار بود و به سبب ويژگي تجملي محض آن، نامش را به مجموعه اين جاده ها و راهها داد. مبادلاتي كه در طول راه ابريشم صورت مي گرفت عمدتاً اقتصادي بود و به كالاهاي كشاورزي، صنعتي، صنايع دستي و معدني تعلق داشت، اما داد و ستدهاي اقوام مختلف، صرفاً به اين حوزه خاص محدود نمي شد، بلكه تبادلات فرهنگي، اجتماعي و سياسي نيز دستاورد اين طي طريق طولاني و مداوم بود كه هرگز نبايد از ديد مخفي بماند. این راه از شهرستان توان هوانگ در چین به ولایت کانسو می‌آمد و از آنجا داخل ترکستان شرقی امروزی می‌شد و از طریق بیش‌بالیغ و آلمالیغ و اترار به سمرقند و بخارا می‌رسید. در بخارا قسمت اصلی آن از راه مرو، سرخس، نیشابور، گرگان به ری می‌آمد و از ری به قزوین و زنجان و تبریز و ایروان می‌رفت و از ایروان به طرابوزان یا به یکی از بنادر شام منتهی می‌گردید.
MARY-KHOSH آفلاين است   پاسخ با نقل قول
قديمي 08-01-2016   #6798 (لینک نوشته)
همیار تالار خانواده و ازدواج
 
sadegh47's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : پاتوق آذرى زبان ها

توضیح ناسا درباره قرمز شدن آب دریاچه ارومیه


ناسا با انتشار تصویر جدیدی از دریاچه ارومیه از تغییر رنگ این دریاچه در 3 ماه گذشته خبر داده و علت آن را تشریح کرده است.

کد خبر: ۶۱۰۷۱۵

تاریخ انتشار: ۱۱ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۰:۳۸ 01 August 2016ناسا با انتشار تصویر جدیدی از دریاچه ارومیه از تغییر رنگ این دریاچه در 3 ماه گذشته خبر داده و علت آن را تشریح کرده است.


به گزارش مهر ماهواره ناسا، با نام آکوا ۱۰ هفته گذشته با انتشار تصویری از دریاچه ارومیه، از تغییر رنگ این دریاچه نسبت به سه ماه گذشته خبر داد.


بر اساس این گزارش دریاچه ارومیه نسبت به سه ماه گذشته تعییر رنگ داده و از رنگ سبز کم رنگ به سمت رنگ قرمز رفته است.


ناسا اعلام کرده است: دریاچه شور ارومیه، همانند دریاچه آرال در ازبکستان، طی دهه های گذشته رو به تحلیل رفته است. این ماهواره خاطر نشان کرد: هر مقدار از آب این دریاچه کاسته و وسعت کوچک تر شود، شوری آب آن نیز بیشتر خواهد شد. در اثر فعالیت موجودات میکروسکوپی در داخل این دریاچه و با توجه به کوچک شدن وسعت، رنگ این دریاچه به طور متناوب به رنگ های قرمز و نارنجی تغییر می کند. در ماه های آوریل و می با وارد شدن مقادیر زیادی از آب شیرین به این دریاچه مواجه هستیم. در این دو ماه که برف های کوه های اطراف ذوب می شود و همزمان بارندگی در مناطق شمال غرب ایران افزایش می یابد منابع آب شیرین وارد این دریاچه می شوند. اما از تابستان، ورودی این منبع آب شیرین به دریاچه قطع می شود. در فصل بهار افزایش ورود آب شیرین به این دریاچه، نمک موجود در این دریاچه شور را پایین می برد اما با آغاز فصل تابستان و قطع شدن ورود آب شیرین و افزایش دما سطح شوری و خشکی این دریاچه نیز افزایش می یابد. این درست زمانی است که میکرو ارگانیسم های موجود در آب این دریاچه رنگ خودشان را بهتر نشان می دهند.


ناسا در ادامه گفته است: در سال های گذشته تغییر رنگ دریاچه بارها دیده شده و رنگ آن بارها از سبز و آبی به قرمزی گراییده است که علت این پدیده در ماه های تابستان بیشتر به دلیل فعالیت های باکتریایی و جلبکی ناشی از گرمای هوا و کاهش ورود منابع آب شیرین به این دریاچه است.


ناسا همچنین به معضل خشکی و کمبود منابع آب شیرین نیز اشاره کرده و تاکید کرده است استفاده بیش از حد از آب در کشاورزی در فصل تابستان نیز مزید بر علت است. به گفته ناسا در ۱۴ سال گذشته ۷۰ درصد از وسعت سابق دریاچه ارومیه خشک شده است و تصاویر ماهواره ای نشان می دهد در سال های گذشته هر ساله نزدیک به ۲۲۰ کیلومتر مربع از این دریاچه خشک شده است.
__________________
sadegh47 آفلاين است   پاسخ با نقل قول
قديمي 09-22-2016   #6799 (لینک نوشته)
کاربر عضو
 
azari_sa's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : پاتوق آذرى زبان ها

سلام بعد از سه سال ونیم.شناختین؟منMan_khoda_toهستم
azari_sa آفلاين است   پاسخ با نقل قول
نوشته را پسندیده است :
قديمي 09-24-2016   #6800 (لینک نوشته)
کاربر عضو
 
babak-turan's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : پاتوق آذرى زبان ها

سلام
babak-turan آفلاين است   پاسخ با نقل قول
نوشته را پسندیده است :
قديمي 11-24-2016   #6801 (لینک نوشته)
همیار تالار خانواده و ازدواج
 
sadegh47's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : پاتوق آذرى زبان ها

دریاچه ای ایرانی که درس عبرتی برای دانش آموزان استرالیایی شد!


در روزگاری که در مدارس کشورمان تدریس درس جغرافیا و سرفصل های آموزشی آن به حاشیه رانده شده است، در کتاب جغرافیای مدارس کشور استرالیا، فرایند خشک شدن دریاچه ارومیه به عنوان یک نمونه عملیاتی دخل و تصرف اشتباه انسانی در طبیعت به دانش آموزان آموزش داده می شود؛ آموزش هایی که جز دانش آموزان شاید نیاز امروز برخی از مسئولان کشور نیز باشد.

کد خبر: ۶۴۳۳۷۸

تاریخ انتشار: ۰۴ آذر ۱۳۹۵ - ۱۷:۰۱ 24 November 2016امتیاز خبر: 91 از 100 تعداد رای دهندگان 4498


در روزگاری که در مدارس کشورمان تدریس درس جغرافیا و سرفصل های آموزشی آن به حاشیه رانده شده است، در کتاب جغرافیای مدارس کشور استرالیا، فرایند خشک شدن دریاچه ارومیه به عنوان یک نمونه عملیاتی دخل و تصرف اشتباه انسانی در طبیعت به دانش آموزان آموزش داده می شود؛ آموزش هایی که جز دانش آموزان شاید نیاز امروز برخی از مسئولان کشور نیز باشد.

به گزارش «تابناک»؛ در هفته جاری تصویری از کتاب جغرافیای دانش آموزان استرالیایی در شبکه‌های مجازی منتشر شد که در آن با کنار هم قرار دادن دو تصویر از دریاچه ارومیه در فواصل زمانی خشکی و پرآبی درباره پیامدهای ویرانگر دخالت انسان در اکوسیستم بحث می شود و در آن به صورت ویژه موضوع انتقال حوضه به حوضه آب با مثال ایرانی دریاچه ارومیه مورد نکوهش قرار می گیرد.

در این درس با اشاره به خشک شدن دریاچه ارومیه به عنوان یک درس عبرت برای دانش آموزان استرالیایی توضیح داده شده که به علت عدم انطباق فضایی توزیع منابع طبیعی مثل آب و جمعیت در بیشتر موارد نیاز به انتقال آب ایجاد می شود و بسیاری از کشورهای جهان در این حالت ابتدایی ترین راه یعنی انتقال آب را برای حل مشک انتخاب می کنند.

در ادامه توضیح داده شده است که اگرچه انتقال آب شرایطی را فراهم می کند تا کمبود آب در منطقه جدید حل شود و کشاورزی و صنعت در مقصد انتقال آب توسعه یابد اما این اقدام یک روش پایدار برای توسعه نیست و با تبعات ویرانگری مانند خشک شدن دریاچه ارومیه در ایران به ویژه در مبدأ انتقال آب همراه خواهد شد.

در این درس، با مثال زدن شرایط حاکم بر دریاچه ارومیه، به دانش آموزان گفته می شود، کشاورزی غیرقانونی و مصرف بیش از حد آب در کنار خشکسالی های دراز مدت و اجرای پروژه های انتقال آب زمینه ساز ایجاد بحران زیست محیطی در یک منطقه مثل حوضه آبریز دریاچه ارومیه و خشک شدن بزرگ ترین دریاچه در خاورمیانه و بزرگ ترین دریاچه نمکی جهان خواهد شد؛ دریاچه ای که از سال 2005 میلادی تا کنون 65 درصد حجم سطحی خود را از دست داده است.

در بخش دیگری از این درس به پیمان نامه های زیست محیطی مانند پیمان نامه 1971 رامسر و 1976 یونسکو که در آنها بسیاری از کشورها از جمله ایران متعهد به حفاظت محیط زیست شده بودند، اشاره و تأکید می شود که خشک شدن دریاچه ارومیه و افزایش پخش شدن نمک سطح آن در محیط پیرامونی حیات حجم زیادی از گونه های حیوانی و گیاهی از جمله پرندگان مهاجر را نابود کرده است.

به دانش آموزان استرالیایی با نمایش تصاویر ماهواره ای سال 2011 و 1998 از سطح دریاچه ارومیه اثبات می شود که یک دریاچه نقطه پایانی دریافت آب رودخانه های حوضه آبریز است و خشکی آب و هوا، بهره برداری بیش از حد آب، تبخیر شدید و انتقال آب می تواند اثرات مخربی بر این اکوسیستم ها داشته باشد.

پاتوق آذرى زبان ها


البته در این درس همه آنچه در این سال ها بر دریاچه ارومیه رفته، مثل احداث پل میانگذر در گلوگاه دریاچه، احداث سدهای فراوان و... مورد اشاره قرار نگرفته، ولی با این حال در این رابطه ذکر چند نکته قابل توجه است؛

نخست اینکه در حالی که در مدارس استرالیا و احتمال زیاد شفاهی یا کتبی در بسیاری از مدارس جهان آنچه در ایران بر سر محیط زیست آمده است، به عنوان درس عبرت تدریس می شود، نه تنها در مدارس ایران صحبتی از این موضوعات نمی شود، بلکه چند سالی است درس جغرافیا به عنوان مهم ترین دانشی که به این مسائل می پردازد نیز از سرفصل دروس مدارس حذف شده است.

دیگر اینکه اگرچه در آن سوی مرزها فرایندهای تخریبی محیط زیستی ایران و به ویژه طرح های انتقال آب با مثال و تصویر مورد نکوهش و نقد قرار می گیرد و به زبان ساده به دانش آموزان کم سن و سال گفته می شود که طرح های انتقال آب شاید در کوتاه مدت مشکل نیاز به آب، توسعه صنعت و کشاورزی را حل کند اما در ادامه به آسیب های پایداری برای محیط زیست در حوضه مبدأ تبدیل خواهد شد؛ اما در ایران همچنان بسیاری از مسئولان دولتی، نمایندگان مجلس، مقامات بلند پایه و... به طرح های انتقال آب دل بسته اند و اجرایی شدن آنها را لازمه توسعه و پیشرفت کشور می دانند.

موضوع مهم دیگر که می توان گفت، اینکه کشورهای توسعه یافته همچنان می توانند برای تدریس موضوعاتی مثل اهمیت محیط زیست و لزوم حفاظت از آن، از نمونه های فراوان تخریب محیط زیست در ایران مثل خشک شدن زاینده رود، خشک شدن کارون، خشک شدن تالاب هامون و... نیز برای تدریس به دانش آموزانشان استفاده کنند.
sadegh47 آفلاين است   پاسخ با نقل قول
2 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي 11-24-2016   #6802 (لینک نوشته)
هم میهن دوست
 
ipek's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : پاتوق آذرى زبان ها

حیدر بابا اورمو گولون سوزودی پاتوق آذرى زبان ها
__________________
او گون کے سنله باشلاسلا
تکجه بیر گون دییر
بیر آیرے دونیادی

پاتوق آذرى زبان ها
ipek آفلاين است   پاسخ با نقل قول
3 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي 11-30-2016   #6803 (لینک نوشته)
هم میهن دوست
 
ipek's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : پاتوق آذرى زبان ها

تبریز باشیــن ساغ اولسـون
ipek آفلاين است   پاسخ با نقل قول
نوشته را پسندیده است :
قديمي 01-10-2017   #6804 (لینک نوشته)
کاربر عضو
 
graywolf's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : پاتوق آذرى زبان ها

من عاشق تبریزم حیف که حیف ۲۰ ساله نرفتم
graywolf آفلاين است   پاسخ با نقل قول
نوشته را پسندیده است :
قديمي 02-02-2017   #6805 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن
 
mehrangizrezai's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : پاتوق آذرى زبان ها

سلام یولداش لار
__________________
دردهايم اگرچه بي تابند اما اميدم هنوز صبوري مي كند...

mehrangizrezai آفلاين است   پاسخ با نقل قول
نوشته را پسندیده است :
قديمي 02-10-2017   #6806 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن
 
fuzuli's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

رنگین کمان پاسخ : پاتوق آذرى زبان ها

نوشته اصلي بوسيله mehrangizrezai نمايش نوشته ها
سلام یولداش لار
سلام
نئجه سیز؟
دیوید راهل ، حضرت آدمین یاشادیغی جنتی آختاراندا ، تبریز شهرینی توراتین و سومئرلرین یازدیغلارینا گوره حضرت آدمین بهشتی اولدوغونو یازمیشدی.
__________________
اللهم صل علي محمد و آل محمد
fuzuli آفلاين است   پاسخ با نقل قول
قديمي 03-07-2017   #6807 (لینک نوشته)
شمع جمع
 
mohammad.h's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : پاتوق آذرى زبان ها

سلام به همگی
منو هم به گروه خود بپذیرید
من اورمولویوم
__________________
[SIGPIC][/SIGPIC]
mohammad.h آفلاين است   پاسخ با نقل قول
قديمي 03-07-2017   #6808 (لینک نوشته)
فعال هم میهن
 
momoosh's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : پاتوق آذرى زبان ها

پاتوق آذرى زبان ها


بایرامیدی، گئجه قوشی اوخوردی

آداخلی قیز،بیگ جورابین توخوردی
هر کس شالین بیرباجادان سوخوردی
آی نه گوزل قایدادی شال ساللاماق
بیگ شالینا بایراملیغین باغلاماق

شال ایسته دیم منده ائوده آغلادیم

بیر شال آلیب تئز بئلیمه باغلادیم
قولام گیله قاچیب شالی ساللادیم
فاطما خالا منه جوراب باغلادی
خان ننه می یادا سالیب آغلادی!/
momoosh آفلاين است   پاسخ با نقل قول
2 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي 03-07-2017   #6809 (لینک نوشته)
همیار تالار خانواده و ازدواج
 
sadegh47's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : پاتوق آذرى زبان ها

#یئل_چرشنبه

نیاکان ما سومین هفته از ماه آخر زمستان را «یئل چرشنبه‌سی» نامگذاری کرده‌اند، چون در این هفته باد با آمدن خود به زمین و طبیعت زندگی و نوید بیداری می‌دهد. به این چهارشنبه «کولک اویادان چرشنبه» و یا «کولک چرشنبه» نیز گفته می‌شود. مردم بر این باورند که باد با آمدنش آب و آتش را به حرکت وا می‌دارد و باعث بیداری طبیعت می‌شود. در مورد باد، در فرهنگ آذربایجان، افسانه‌ها، نغمه‌ها و داستانهای زیادی گفته شده است. مراسمات روز یئل چرشنبه‌سی با اجرای فردی با عنوان «یئل بابا» (باد بابا) برگذار می‌شود.
l1l.ir/17j7
نغمه‌ای در مورد یئل بابا:
آ یئل بابا، یئل بابا،
تئز گل، بابا، گل، بابا
سووور بیزیم خیرمانی،
آتینا وئر سامانی
دن داغیلیب داغ اولسون،
منیم جانیم ساغ اولسون
آ یئل بابا، یئل بابا،
قوربان سنه، گل بابا.
(باد بابا، زود بیا و خرمن ما را بوجاری کن و کاه را به اسب‌ها بده و دانه‌ها را همه جا بپاش و زندگی را احیا کن، با بابا قربانت برم زود بیا)

☄️ یئل چرشنبه نیز قوتلو
اولسون ☄️
sadegh47 آفلاين است   پاسخ با نقل قول
نوشته را پسندیده است :
قديمي 03-15-2017   #6810 (لینک نوشته)
همیار تالار خانواده و ازدواج
 
sadegh47's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : پاتوق آذرى زبان ها

فلسفه چرشنبه آخر سال در فرهنگ آذربایجان
از زمانهاي دور باور انسانها بر اين بود که چهار عنصر آب و آتش و باد و خاک هستند که باعث بيداري طبيعت ميشوند
ترکهاي آذربايجان چهار هفته قبل از عيد، و به مناسبت همين چهار عنصر روزهاي چهارشنبه را براي اجراي مراسم انتخاب کرده اند. اين مراحل عبارتند از:
) سوچرشنبه سي1
(2اُود چرشنبه سي
3) يئل چرشنبه سي
4) توپراق چرشنبه سي
اولين چهارشنبه را «سو چرشنبه سي» يا « ازل چرشنبه » يا « چيلله قاچدي » يا « اول چرشنبه » يا «يالانچي چرشنبه» مينامند
دومين هفته را نياكان ما تحت عنوان «اود چرشنبه سي» نام نهاده اند كه مظهر حرارت و نور و روشنايي است
سومين هفته آخر ماه فصل زمستان را پدران و مادران ما تحت عنوان «يئل چارشنبه سي» نامگذاري كرده اند، چون در اين هفته باد با آمدن خود به زمين و طبيعت زندگي و نويد بيداري ميدهد
آخرين چارشنبه(چرشنبه) سال نيز تحت عنوان «تورپاق چرشنبه سي» نامگذاري شده است كه طبيعت با جذب گرما و حرارت بيدار ميشود. اين روز در نزد مردم با نام «ايلين سون چرشنبه سي» مشهور است
sadegh47 آفلاين است   پاسخ با نقل قول
2 نفر نوشته را پسندیده اند
پاسخ

برچسب ها
پاتوق, آذرى, زبان

ابزارهاي موضوع
نحوه نمايش

قوانين ارسال
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is فعال
شکلکها فعال است
كد [IMG] فعال است
كدهاي HTML غير فعال است
Trackbacks are غير فعال
Pingbacks are فعال
Refbacks are فعال


ساعت جاري 01:31 PM با تنظيم GMT +4.5 مي باشد.