پاتوق خوزستانی ها - صفحه 449
تالار گفتگوی هم میهن - Hammihan Forum            

بازگشت   تالار گفتگوی هم میهن - Hammihan Forum > عمومی و اجتماعی > اقوام و گردشگری
ثبت نام آموزش کار با هم میهن آپلود عکس علامت گذاری بفرم خوانده شده بی پاسخ!
عضویت در هم میهن شبکه اجتماعی پخش زنده لیست کاربران کاربران آنلاین تبلیغات

اقوام و گردشگری پاتوق شیرازی ها / پاتوق آذری ها / پاتوق اصفهانی ها / پاتوق مشهدی ها / پاتوق خوزستانی ها / پاتوق کرمانی ها

پاسخ

LinkBack ابزارهاي موضوع نحوه نمايش
قديمي 06-09-2008  
شمع جمع

dezfuli's Avatar

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض آشنايي بچه هاي خوزستان

سلام من علي 23از دزفول خوشحال مي شم با بچه هاي ديگه همشهري آشنا بشم.

ويرايش توسط dezfuli : 06-09-2008 در ساعت 01:37 PM
dezfuli آفلاين است   پاسخ با نقل قول
قديمي 03-20-2017   #6721 (لینک نوشته)
همیار تالار خانواده و ازدواج

sadegh47's Avatar

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : پاتوق خوزستانی ها

ازطبیعت بکر روستای مال آقا تا رقص نور در پل کارون

در این بسته خبری سعی داریم تا شما را با جاذبه های گردشگری استان خوزستان آشنا کنیم.

به گزارش خبرنگار حوزه اخبار داغ گروه فضای مجازی باشگاه خبرنگاران جوان؛استان خوزستان در قسمت جنوب غربی کشور واقع شده که به عنوان پنجمین استان پرجمعیت کشور شناخته شده است.
استان خوزستان از لحاظ تاریخی، به عنوان یکی از قدیمی‌ترین منطقه فلات ایران شناخته شده که در این فلات 2700سال پیش از میلاد مسیح و شکل گیری تمدن عیلام بشر درآن ساکن بوده است.

از جاذبه های گردشگری و تفریحی این استان می توان به قلعه تاریخی شوش. زیگورات چغازنیل.روستای مال آقا.شوش دانیال.پ‍ل کارون اشاره کرد.

قلعه تاریخی شوش :

پاتوق خوزستانی ها

معمار و سازنده این قلعه ژاک دموران فرانسوی بود که آن را روی بلند ترین نقطه شهر شوش بنا کرد .گردشگران می توانند از این بنای تاریخی در خیابان طالقانی شهر شوش بازدید به عمل آورند.

پاتوق خوزستانی ها

در ادامه تعدادی از نظرات کاربران شبکه اجتماعی در رابطه این بنای تاریخی مشاهده می کنید.

• دلم برای شهرم خیلی تنگ شده.
  • بهترین سالهای عمرم تو شوش گذشت.
  • خیلی جاتون خالی بود .حتما برید شوش.
  • اینجا خیلی زیباست.
  • وقتی اولین بار رفتم اینجا عظمت اینجا گرفتم.

زیگورات چغازنیل:

پاتوق خوزستانی ها

چُغازَنبیل که حدود 1250 سال پیش از میلاد مسیح ساخته شده است در گذشته مکانی برای نیایش بوده در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. چغازبیل در 40 کیلومتری جنوب شرقی شوش و 35 کیلومتری غرب شهر شوشتر قرار گرفته که گردشگران می توانند با بازدید از این مکان لحظات نابی را در دفتر خاطرات خود به ثبت برسانند.

پاتوق خوزستانی ها

در ادامه تعدادی از نظرات کاربران شبکه اجتماعی در رابطه چغا زنبیل را مشاهده می کنید.
  • به نظر من زیگورات چغازنبیل سمبل هنر و معماری ایلامی است.
  • اینجا خیلی خوبه حتما آمدید شوش یه سر بزند به زیگورات .
  • من یک سال عیدآمدم اینجا خیلی شلوغ بود ولی کلی خاطره شد برام.
  • من خیلی به این بنا علاقه دارم چون رشته ام معماریه کلی مطلب درمورد می دونم.
  • چغازنبیل زیگورات شوش بسیار زیبابسیار غرور آفرین

روستای مال آقا:

پاتوق خوزستانی ها

این روستا یکی از مکان خوش آب و هوای استان خوزستان است که به دلیل وجود رودخانه ای که آب خنک در آن جریان دارد درختان پربار انار زیادی وجود دارد و باغ های انار زیادی هم در این منطقه وجود دارد . این روستا در فصل بهار گردشگران زیادی را از اقصی نقاط کشور به خود جلب می کند .مال آقا از نظر جغرافیایی در6کیلومتری شهر قلعه تل و 35 کیلومتری باغملک واقع شده است.

پاتوق خوزستانی ها

در ادامه تعدادی از نظرات کاربران شبکه اجتماعی درباره روستای مال آقامشاهده می کنید.

• مال آقا. تا حالا طبیعت به این زیبایی ندیده بودم.
  • اولین بار بود که هوا پاک و طبیعت بدون اشغال و بدون انسان های ... بود. هنوز در عجبم.
  • جای فوق العاده زیبا و با صفایی هست.
  • من یه ایرانگردم تازگیا با این مکان آشنا شدم ، خیلی جای خوبیه.
  • همه دنیا یه طرف روستای مال آقا یه طرف دیگر.

شوش دانیال:

پاتوق خوزستانی ها

آرامگاه شوش دانیال نبی متعلق است به حضرت دانیال که کی از پیامبران بنی اسراپیل بوده است که توجه بسیاری از ادیان را به خود جلب کرده است.این آرامگاه یکی از مکان های مورد توجه گردشگران شهر شوش در استان خوزستان می باشد که در ساحل شرقی رودخانه شاوور، روبروی تپه ارگ واقع شده است.

پاتوق خوزستانی ها

در ادامه تعدادی از نظرات کاربران شبکه اجتماعی درباره مقبره شوش دانیال نبی مشاهده می کنید.
  • من یک سال با اردوهای راهیان نور رفتم اینجا ، خیلی خوب بود.
  • حس و حال معنوی خوبی اره اینجا.
  • عید خیلی شلوغ میشه اینجا ولی هواش عالیه.
  • یادش به خیر با خانواده عموم رفتیم اینجا ، ناهار خوردیم بعد راه افتادیم به سمت اهواز.
  • هر کس رفته اینجا میگه یه سفر خاصه، واقعا یه سفر خاص بود.

پ‍ل کارون:

پاتوق خوزستانی ها

در زیر پل کارون که به پل معلق نیز معروف است زیباترین و طولانی ترین آبشار مصنوعی خاور میانه قرار گرفته و همچنین این پل چهارمین پل معلق دنیاست که توسط یک مهندس آلمانی ساخته شده است و همواره گردشگران زیادی هنگام سفر به اهواز از این پل دیدن می کنند. این پل دراهواز حدفاصل میدان شهدا و خیابان فلسطین(اداره پست) قرار گرفته است.

پاتوق خوزستانی ها

در ادامه تعدادی از نظرات کاربران شبکه اجتماعی در رابطه با پل کارون مشاهده می کنید.
  • یکی از بی نظیر ترین مکانی هایی که دیدم پل کارون بود.
  • زیبایی خوزستان گفتنی نیست،سفری پراز خاطره و پراز جذابیتهای تاریخی ،و افسوس و هزاران افسوس برای رسیدگی نکردن به اماکن تاریخی و باستانی این استان،کاش درگذشته به این استان سفر میکردم قبل از جنگ .
  • خیلی بی نظیره واقعا من که شیفتش شدم.
  • خیلی آرام می شم وقتی میام اینجامن.
  • وای آبشار موزیکالش عالیه اینجا مخصوصا شب ها . حتما بیایید.

sadegh47 آفلاين است   پاسخ با نقل قول
2 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي 03-20-2017   #6722 (لینک نوشته)
گل سرخ

ava222's Avatar

ارسال پیام خصوصی

هم ..عید برید خوزستان.
خصوصا ابادان عالیه.
ava222 آفلاين است   پاسخ با نقل قول
نوشته را پسندیده است :
قديمي 03-24-2017   #6723 (لینک نوشته)
همیار تالار خانواده و ازدواج

sadegh47's Avatar

ارسال پیام خصوصی

گردشگری ایران؛
بهترین آب آشامیدنی ایران در کدام منطقه پیدا می‌شود؟ + تصاوير

عید نوروز فرصت مناسبی است تا به گوشه ای از سرزمین پهناور ایران سری بزنیم و از تماشای جاذبه های طبیعی و تاریخی آن لذت ببریم .

به گزارش خبرنگار حوزه میراث و گردشگری گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛ عید نوروز فرصت مناسبی است تا به گوشه ای از سرزمین پهناور ایران سری بزنیم و از تماشای جاذبه های طبیعی و تاریخی آن لذت ببریم و با دلی آسوده به شهر خود بازگردیم. بدین منظور به معرفی جاذبه های شهر اندیمشک در این مجال می پردازم تا علاقه مندان به سفر به این شهر زیبا با جاهای دیدنی آن بیشتر آشنا شوند.

اَندیمِشک از شهرهای شمال استان خوزستان است که در ارتفاع ۱۷۶ متری از سطح دریا، در کوه‌پایه زاگرس میانی قرار دارد. در این شهر سه سد به نام‌های کرخه، دز (شهدای چهارآذر) و بالارود دیده می شود.

پاتوق خوزستانی ها

اندیمشک در کنار خرابه‌های شهر قدیم «لور» و «اری‌ترین» ساخته شد. لور شهری آباد بود که مورخین نیز از آن نام برده‌اند، اما به مرور از آبادی آن کاسته شد. تاریخ نگارانی همچون اصطخری و … در نوشته‌های خود به این شهر اشاره کرده اند و آن را شهری آباد خوانده‌اند. نام اندیمشک در دهه بیست خورشیدی به پیشنهاد فرهنگستان ایران برای دهکده صالح آباد برگزیده شد.

سدی استوار در ناحیه اندیمشک به نام اندمشن (گیلگرد) برپا بود که به «انوشبرد» شهرت داشت. در برخی از مآخذ کهن، نام آن دژ را اَنوش یا انهش، به معنای فراموش شده آورده‌اند. به نقل از کریستن سن، شخصی موسوم به صالح خان مکری (حکمران شوشتر در زمان قاجار) بناهایی چند از جمله دژی برای سکونت خویش ساخت که به قلعه صالح یا قلعه لور معروف شد و در دوره حکومت رضاشاه پهلوی و مقارن با احداث راه آهن در ایران، در مجاورت قلعه لور، ایستگاه راه آهن اندیمشک بنا نهاده شد که به تدریج با آغاز ساختمان سازی در اطراف آن، اندیمشک رو به گسترش نهاد.

در دوره پهلوی دوم با ورود شرکت‌های متعدد داخلی و خارجی، اندیمشک به شهری صنعتی تبدیل شد و بدین ترتیب از هزاران نفر از پزشکان، مهندسان، کارمندان و کارگران داخلی و خارجی میزبانی کرد. اندیمشک در این دوران راه گسترش و پیشرفت را پیمود. این شهر تنها شهری است که استان خوزستان، لرستان، ایلام و کرمانشاه را به هم مرتبط می کند. در سمت شمال شرقی شهر، دشتی بایر دیده می شود که از قدیم مردم به آن لور گفته‌اند و همان سرزمین عیلامِ تاریخی است.

اندیمشک در شمالی‌ترین قسمت استان خوزستان قرار دارد و از غرب با شهرستان دره شهر هم‌مرز است. به همین سبب آب و هوای این شهر در اواخر زمستان و بهار به علت بودن در دامنه‌های سبز زاگرس بسیار مطلوب و یکی از مقصدهای مسافران نوروزی در ایام بهار است. این شهر در فصل تابستان روزهای نسبتاً گرم و شب‌های خنک را تجربه می کند. در روزهای سرد فصل زمستان نیز در برخی مناطق بارش برف در اندیمشک دیده می شود. دمای این منطقه در روزهای گرم سال به ۵۰ درجه بالای صفر و در روزهای سرد سال در پایین‌ترین حد خود در برخی مناطق به چند درجه زیر صفر نیز می‌رسد.

پاتوق خوزستانی ها

دسترسی شهر اندیمشک به آب شیرین و سرچشمه‌های دریاچه دز باعث شده این شهرستان صاحب یکی از بهترین آب‌های آشامیدنی کشور شود. سد دز اندیمشک در بیست کیلومتری شمال شرقی و سد کرخه اندیمشک در بیست و دو کیلومتری جنوب غربی این شهرستان واقع شده‌اند که برق مصرفی مناطق زیادی از استان و کشور را تأمین می‌کنند. سد دز یک سد بتُنی برق‌آبی است که در ۲۳ کیلومتری شمال شرقی «اندیمشک» و بر روی ارتفاعات سلسله کوه‌های زاگرس احداث شد. با احداث این سد دریاچه‌ای به طول ۵۶ کیلومتر و با ظرفیت ۳/۳ میلیارد متر مکعب به وجود آمد. احداث سد عظیم دز، در سال ۱۳۳۸ خورشیدی در دوران سلطنت محمدرضا پهلوی توسط ایتالیایی‌ها در کوه‌های زاگرس آغاز شد و در سال ۱۳۴۱ خورشیدی پایان یافت. این سد همواره یکی از مهم‌ترین بخش‌های شهرستان اندیمشک بود که در زندگی عده کثیری از مردم خوزستان تأثیر داشته است.

سد کرخه یکی از بزرگ‌ترین سدهای خاکی دنیا و بزرگ‌ترین سد خاکی ایران و خاورمیانه است که بر روی رودخانه کرخه در ۲۲ کیلومتری شمال غربی شهرستان اندیمشک در استان خوزستان ساخته شد. کرخه با تاجی به طول ۳۰۳۰ متر و ارتفاع ۱۲۷ متر از لحاظ حجم بدنه بزرگترین سد تاریخ ایران است و با حجم مخزنی به میزان ۷ میلیارد و ۳۰۰ میلیون مترمکعب، بزرگترین دریاچه مصنوعی ایران را پدید آورد.

تنگوان نام کوهی در شمال شهر اندیمشک است. این کوه از جمله کوه‌های مهم ناحیه شمال خوزستان محسوب می‌ شود و ضلع شمال غربی کوه تنگوان در بالارود شمالی با یک پرتگاه قطع می‌شود و سپس با یک شیب ملایم به طرف جنوب شرقی ادامه می‌یابد. ضلع جنوب شرقی تنگوان را کوه سنگ سیلان تشکیل می‌دهد که در نهایت به در ه‌های عمیق رود دز و قلعه مختار و چم سبز ختم می شود و رشته کوه تنگوان در این ناحیه پایان می‌پذیرد. ارتفاع تنگوان حداکثر ششصد متر است. هرچه به طرف جنوب شرقی تنگوان پیش می‌رویم از ارتفاع آن با یک شیب کند کاسته می‌شود.

پاتوق خوزستانی ها

منطقه گردشگری منگره از چند دره تشکیل می شود و در شمال بخش الوار گرمسیری واقع شده است؛ و یکی از مناطق کوهستانی محسوب می شود که و از شمال و غرب به کوه «چوونی» و دورق محدود است. رودخانه‌ای که از دهکده گرداب سرچشمه می‌گیرد، پس از عبور از تنگه کول گاو به رودخانه انارکی می‌پیوندد و جاده سراسری را در محلی موسوم به بالارود قطع می‌کند.

یکی از با ارزشترین آثار تاریخی اندیمشک از عهد ساسانیان پل بالارود بر روی رودخانه بالارود است که در روستای بالارود شمالی وجود دارد. از ویژگی‌های بارز پل می‌توان به سنگهای تراشیده شده که به صورت آجر چیده شده‌اند و به پایه‌های پل نمای مستحکم بخشیده است، اشاره کرد.
sadegh47 آفلاين است   پاسخ با نقل قول
قديمي 03-24-2017   #6724 (لینک نوشته)
محروم از فعالیت

renly-black's Avatar

ارسال پیام خصوصی

می بوس م خاک پاک ت را ای سرزمین مادر ی.
renly-black آفلاين است   پاسخ با نقل قول
پاسخ

برچسب ها
پاتوق،بچه های،خوزستانی

ابزارهاي موضوع