[ جـرم منفـی ]
تالار گفتگوی هم میهن - Hammihan Forum            

بازگشت   تالار گفتگوی هم میهن - Hammihan Forum > دانشگاه ، فناوری و علوم پزشکی > دانش و فناوری
ثبت نام آموزش کار با هم میهن آپلود عکس علامت گذاری بفرم خوانده شده بی پاسخ!
عضویت در هم میهن شبکه اجتماعی پخش زنده لیست کاربران کاربران آنلاین تبلیغات

دانش و فناوری بحث و گفتگو درباره دانش و فن آوری و تبادل اطلاعات با دیگران در این تالار

پاسخ
 
LinkBack ابزارهاي موضوع نحوه نمايش
قديمي 04-20-2017   #1 (لینک نوشته)
Đįrector Ręnđeżvoųs
 
kimiagar's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض [ جـرم منفـی ]

[ جـرم منفـی ]


فیزیکدان ها مایعی با "جرم منفی" تولید کرده اند که وقتی نیرویی به آن وارد می شود با نقض قانون دوم نیوتن در جهت عکس به حرکت در آید.
در زندگی روزمره، وقتی شیئی را هل می دهیم، در همان جهتی که نیرو به آن وارد شده شتاب می گیرد؛ رابطه ای که قانون دوم نیوتن آن را توضیح می دهد.
اما از لحاظ نظری، ماده می تواند جرم منفی داشته باشد همانطور که بار الکتریکی می تواند مثبت یا منفی باشد.
این پدیده در نشریه "فیزیکال ریویو ژورنال" تشریح شده است.


«پژوهشگران در آزمایشگاه "جرم منفی" پدید آوردند»
—----------------------------------------------

* فیزیکدانان دانشگاه ایالتی واشنگتن (WSU) شاره‌ای با جرم منفی پدید آورده‌اند که درست همان‌ چیزیست که از نامش بر می‌آید: اگر بر آن نیرو وارد شود، برخلاف همه‌ی اجرام فیزیکی شناخته شده‌ی جهان در راستایی که فشار بر آن وارد شده شتاب نمی‌گیرد، بلکه رو به عقب بر می‌گردد.

به گفته‌ی مایکل فوربز، استادیار فیزیک و اخترشناسی WSU و استادیار وابسته در دانشگاه واشنگتن، این پدیده به سختی در شرایط آزمایشگاهی به وجود آمده و می‌توان از آن برای کاوش برخی از مفاهیم پیچیده‌تر کیهان بهره جست. گزارش این پژوهش در نشریه‌ی فیزیکال ریویو لترز زیر عنوان "پیشنهاد سردبیر" منتشر شده.

بر پایه‌ی فرضیه، ماده می‌تواند دارای #جرم_منفی باشد، درست همان گونه که بار الکتریکی مثبت و منفی وجود دارد. مردم به سختی به چنین چیزی فکر می‌کنند، و در زندگی روزمره تنها جنبه‌های مثبت قانون دوم حرکت ایزاک نیوتن را می‌بینند که در آن، نیرو برابر است با جرم یک شی ضربدر شتاب آن، یا F=ma. به بیان دیگر، اگر جسمی را هل بدهید، در همان جهتی که بر آن فشار آورده‌اید شتاب خواهد گرفت. جرم همراستا و هم‌جهت با نیرو شتاب می‌گیرد.

فوربز می‌گوید: «این همان رفتاریست که از بیشتر چیزهایی که به کار می‌بریم سر می‌زند. [ولی] با جرم منفی، اگر بر چیزی فشار بیاورید رو به خودتان شتاب خواهد گرفت.»

شرایط برای جرم منفی
فوربز و همکارانش شرایط برای جرم منفی را با سرد کردن اتم‌های روبیدیم تا مرز #صفر_مطلق، و پدید آوردن چیزی که به نام #چگالش_بوز_اینشتین شناخته می‌شوند فراهم آوردند. در چنین دمایی به پیش‌بینی ساتیندرا نات بوز و آلبرت اینشتین، ذرات بی‌اندازه کُند می‌شوند و با پیروی از اصول مکانیک کوانتومی، رفتاری موجی پیدا می‌کنند. آنها در این حالت با هم هماهنگ شده و در حرکتی یکپارچه، آنچه به عنوان یک ابرشاره شناخته می‌شوند را پدید می‌آورند، گونه‌ای شاره با گرانروی (ویسکوزیته‌ی) صفر که در آن، اتم‌ها بدون هیچ اصطکاکی و بدون از دست دادن انرژی حرکت می‌کنند، انگار که همگی یک ماده‌ی جامد یگانه باشند.

پژوهشگران به رهبری پیتر انگلس، استاد فیزیک و اخترشناسی WSU، در طبقه‌ی ششم ساختمان وبستر دانشگاه، با بهره از لیزر سرعت ذرات را پایین آورده و این شرایط را پدید آوردند. آنها با تاباندن لیزر، ذرات را سرد کرده و اجازه دادند ذرات داغ و پرانرژی مانند بخار بگریزند و ماده باز هم سردتر شود.

لیزر اتم‌ها را مانند این که در ظرفی به پهنای کمتر از یک صدم میکرون باشند به دام انداخت. در این جا ابرشاره‌ی روبیدیم هنوز جرم معمولی داشت و با شکستن ظرف، روبیدیم بیرون می‌ریخت و چون از مرکزش نیروی بر آن وارد می‌آمد، رو به بیرون پخش می‌شد.

این پژوهشگران برای پدید آوردن جرم منفی یک بار دیگر از لیزر بهره جستند تا اتم‌ها را به پس و پیش رانده و شیوه‌ی اسپین آنها را تغیییر دهند. اکنون اگر روبیدیم با سرعت کافی از ظرف بیرون بریزد، رفتار ماده‌ای با جرم منفی خواهد داشت. فوربز که به عنوان نظریه‌پرداز این سامانه را بررسی می‌کرد گفت: «اکنون بر آن فشار بیاید رو به عقب شتاب پیدا می‌کند. انگار که روبیدیم به یک دیوار نادیدنی برخورد می‌کند.»

پرهیز از کاستی‌های زیربنایی
در شگردی که توسط پژوهشگران WSU به کار رفت، از برخی از نقص‌های اساسی که پژوهش‌های گذشته برای شناخت جرم منفی با آن روبرو شده بودند پرهیز شد.

فوربز می‌گوید: «نخست این که ما اینجا کنترل دقیقی بر سرشت این جرم منفی داریم، بدون هیچ پیامد دیگری.» پژوهش آنان در مورد جرم منفی، رفتاری همسان با آنچه در سامانه‌های دیگر دیده شده را نشان می‌دهد. این افزایش کنترل به پژوهشگران ابزاری تازه برای مهندسیِ آزمایش‌ها جهت بررسی پدیده‌های همسانی در اخترفیزیک، مانند ستارگان نوترونی، و پدیده‌های کیهانی مانند سیاهچاله‌ها و انرژی تاریک، که آزمایش مستقیمشان ناشدنیست می‌دهد. فوربز می‌گوید: «این محیط دیگری برای بررسی یک پدیده‌ی بنیادین که بسیار شگفت‌آور است فراهم می‌کند.»
Physicists Say They've Created a Fluid With 'Negative Mass' - ScienceAlert
فیزیکدان ها مایعی با 'جرم منفی' تولید کردند - BBC Persian


__________________


[ جـرم منفـی ]
kimiagar آفلاين است   پاسخ با نقل قول
4 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي 04-20-2017   #2 (لینک نوشته)
محروم از فعالیت
 
danielo's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : [ جـرم منفـی ]

یعنی چیزی که مادی نیست.
یعنی ماورا کشف شد.
danielo آفلاين است   پاسخ با نقل قول
نوشته را پسندیده است :
قديمي 04-22-2017   #3 (لینک نوشته)
محروم از فعالیت
 
ninimoon's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : [ جـرم منفـی ]

درود بر این ابرانسان ها، این دانشمندان نابغهء بزرگ!
ninimoon آفلاين است   پاسخ با نقل قول
پاسخ

ابزارهاي موضوع
نحوه نمايش

قوانين ارسال
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is فعال
شکلکها فعال است
كد [IMG] فعال است
كدهاي HTML غير فعال است
Trackbacks are غير فعال
Pingbacks are فعال
Refbacks are فعال


ساعت جاري 11:06 AM با تنظيم GMT +4.5 مي باشد.