ارتباط رنگ ها با حالات روحي افراد
تالار گفتگوی هم میهن - Hammihan Forum            

بازگشت   تالار گفتگوی هم میهن - Hammihan Forum > دانشگاه ، فناوری و علوم پزشکی > روانشناسی و مشاوره > مقالات
ثبت نام آموزش کار با هم میهن آپلود عکس علامت گذاری بفرم خوانده شده بی پاسخ!
عضویت در هم میهن شبکه اجتماعی پخش زنده لیست کاربران کاربران آنلاین تبلیغات

پاسخ
 
LinkBack ابزارهاي موضوع نحوه نمايش
قديمي 06-17-2010   #1 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن
 
mohmmadi's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض ارتباط رنگ ها با حالات روحي افراد

ارتباط رنگ ها با حالات روحي افراد
ارتباط رنگ ها با حالات روحي افراد


شادها زرد را دوست دارند؛ افسرده ‌ها خاکستري را

ارتباط رنگ ها با حالات روحي افراد

دانشمندان متوجه شدند با استفاده از رنگ ‌ها مي ‌توانند ميزان افسردگي و شادي انسان‌ ها را تخمين بزنند.
تحقيقات جديد نشان مي ‌دهد افراد افسرده و نااميد بيشتر حالت روحي خود را با رنگ خاکستري نشان مي ‌دهند، اما افراد شادتر رنگ زرد را انتخاب مي‌ کنند.
اين يافته ‌ها که به تازگي منتشر شده است مي ‌تواند به پزشکان در بررسي وضعيت کودکان و بيماراني که در برقراري ارتباط مشکل دارند کمک کند. دکتر پيترورول از داشتگاه سوث ‌منچستر در اين باره گفت: " اين يک روش جديد براي اندازه‌ گيري ميزان افسردگي افراد بدون استفاده از زبان است. "
نکته جالب اين است که اين روش خيلي بهتر از پرسيدن سوال از بيماران مي ‌تواند ميزان افسردگي آن ها را مشخص کند.

تحقيقي جالب
هميشه از رنگ‌ ها در تشبيه حالات روحي استفاده شده است اما تاکنون هيچ‌ کسي روي رنگ‌ ها به ‌صورت سيستماتيک تحقيق نکرده بود.
براي بررسي دقيق اين موضوع ورول و همکارانش هشت رنگ قرمز، نارنجي، سبز، بنفش، آبي، زرد، صورتي و قهوه‌اي را انتخاب کردند و آن ها را با چهار نوع درجه رنگ متفاوت تقسيم ‌بندي و شماره ‌گذاري کردند.
آن ها سپس به اين رنگ ‌ها، سفيد، سياه و چهار رنگ خاکستري با شدت رنگ ‌هاي متفاوت اضافه کردند و به اين ترتيب 38 رنگ متفاوت به دست آوردند.
سپس آن ها تحقيقي را روي 105 مرد سالم، 110 فرد نااميد و 108 فرد افسرده انجام دادند و از آن ها خواستند رنگ مورد علاقه خود را انتخاب کنند.
همچنين از آن ها خواسته شد رنگي را که نشان ‌دهنده حالت روحي آن ها در طول 7 ماه گذشته بوده است، برگزينند.
ارتباط رنگ ها با حالات روحي افراد
نتايج اين تحقيق:
* در اين تحقيقات مشخص شد انسان‌ ها چه سالم باشند و چه افسرده رنگ آبي و زرد را بيش از ساير رنگ‌ ها انتخاب مي‌ کنند.
* رنگ آبي شماره 28 محبوب ‌ترين رنگ در ميان افراد سالم بود، در حالي که رنگ آبي شماره 27 که مقداري تيره ‌تر از آبي 28 است بيشترين انتخاب را در ميان افراد افسرده و نااميد داشت.
* رنگ زرد شماره 14 نيز از رنگ‌ هاي مورد علاقه هر دو گروه بود اما زماني که از افراد مورد تحقيق خواسته شد رنگ مورد علاقه خود را بر اساس حالت روحي خود انتخاب کنند وضعيت کمي تفاوت پيدا کرد. در اين حالت رنگ زرد شماره 14 بيشترين انتخاب را در ميان افراد سالم داشت.
* نزديک به 30 درصد از افراد نااميد و بيش از 50 درصد از افراد نااميد رنگ خاکستري را براي توصيف حالت روحي خود انتخاب کردند.
* دانشمندان متوجه شدند در زماني که از فردي خواسته مي ‌شود حالت روحي خود را با يک رنگ خاص بيان کند، تيرگي و روشني رنگ‌ ها اهميت زيادي پيدا مي ‌کند. براي مثال، رنگ آبي روشن نشانه ‌اي از افسردگي نيست، اما رنگ آبي تيره مي ‌تواند بيان‌ کننده افسردگي و نااميدي در انسان ‌ها باشد. به عبارت ديگر، تيره و روشن بودن رنگ‌ ها بيشتر از خود آن ها در اين حالت اهميت دارد.
کارشناسان اميدوار هستند بتوانند با استفاده از اين تکنيک جديد، ميزان افسردگي و نااميدي انسان‌ ها را معين کنند و بتوانند روش ‌هاي درماني دقيق ‌تري براي اين بيماران به کار ببرند.


هفته نامه سلامت
__________________
یا لطیف ...
mohmmadi آفلاين است   پاسخ با نقل قول
2 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي 06-23-2010   #2 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن
 
mohmmadi's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : ارتباط رنگ ها با حالات روحي افراد

رنگ درمانی چیست؟


استفاده از رنگ (معمولاً به شكل نور رنگی) برای تولید آثار شفابخش را رنگ درمانی می‌نامند.

ارتباط رنگ ها با حالات روحي افراد
رنگ درمانی یك روش جدید نیست و پیشینه كهن دارد. این روش درمانی را هزاران سال پیش در معبد «نور و رنگ شفابخش» در منطقه هلیوپولیس مصر باستان و در یونان پیش از میلاد مسیح و در فرهنگ‌های باستانی چین و هند استفاده می‌كرده‌اند.
نفوذ رنگ‌‌ها و اثرگذاری آن‌ها را در بدن انسان به طرق گوناگون ثابت كرده‌اند. پژوهش‌های متعدد درباره علل ترجیح رنگی بر رنگی دیگر، آثار رنگ‌ها بر ذهن آدمی، بر رفتار آدمی، بر حس تعادل فكری و جسمی، در تولید شادمانی یا افسردگی، در تولید آرامش یا بی قراری و چندی موارد دیگر سال‌ها در جریان بوده‌اند و آثار رنگ‌ها را در زندگی انسان نشان داده‌اند.
پژوهش‌های جدیدتر سال‌های اخیر نیز گزارش داده‌اند كه استفاده دقیق از رنگ‌هایی خاص می‌تواند آثار مفید در سلامتی و تعادل فكر، در آرامش جسمی و روانی، در بازیابی سریع‌تر تندرستی در دوران نقاهت و در تحریك یا تشویق مثبت كودكان کم هوش داشته باشد.

رنگ‌های خاص بی‌تردید آثار اقتصادی (فروش تولیدات، خدمات)، آثار اجتماعی (كسب اعتماد و احساس رضایت، یا تحریك و تشویق توده‌های مردم و بسیاری موارد دیگر)، آثار جنسی (تحریك یا جذب جنس مخالف)، آثار روانی (خوشحالی یا افسردگی)، آثار تعلیمی و تربیتی (به ویژه برای كودكان) و چندی دیگر دارند.
رنگ زرد را در آیین بودائیسم، رنگ كاه گلی را در آیین تصوف، رنگ سرخ را در آیین كمونیسم، و رنگ سیاه را در مراسم سوگواری همه ملل بر رنگ‌های دیگر ترجیح می‌دهند.
محبوب‌ترین رنگ‌ها بین عامه مردم غرب رنگ آبی است. پس از آن رنگ سرخ است. نفرت انگیزترین رنگ، بنا به تحقیق روانشناسی به نام گرنجر از دانشگاه دورهام، رنگ زرد است. چندی پیش در انستیتوی هنرهای معاصر لندن، درون سه تالار را سه رنگ متفاوت زدند و در هر سه آن‌ها تعدادی اسباب‌های بازی فكری قرار دادند. حاصل این كه پس از چند روز افرادی كه در تالار زرد رنگ گرد می‌آمدند، همه اسباب‌های بازی‌های فكری آن تالار را یا شكستند یا دزدیدند، ولی چنان پدیده‌ها در دو تالار دیگر اتفاق نیفتاد. هیچ توضیحی برای چنان رفتار ناپسند به غیر از رنگ تالار یافت نشد. این دستاورد پژوهشی زمینه فرضیه پردازی‌های روانشناختی و جامعه شناختی شده و از جمله آن‌ها یكی این است كه تعداد و چگونگی تبهكاری در هر خیابان شهر، بستگی به رنگ نور چراغ‌های آن خیابان دارد. پاسخ قطعی به این گونه مسائل نظری را پژوهش های بیشتر عرضه خواهند كرد.
مسئله‌ای جدا از رنگ‌ها ولی مربوط به آن‌ها این است كه تنها رنگ‌ها نیستند كه بر ما نفوذ دارند و آثار گوناگونی بر ما می‌گذارند، بلکه شكل شیء نیز بی‌تردید آثاری بر انسان دارد. اشكال اشیاء مختلف، دلالت بر تولید آثاری با ریشه‌های عمیق روانی بر انسان دارند، و آن‌گاه كه اشكال اشیاء را با رنگ‌ها پیوسته می‌كنیم یا به طریقی ربط می‌دهیم، كل موضوع پیچیدگی و شگفتی بیش‌تر می‌یابد. تئوگیمبل كه یكی از مشهورترین رنگ درمانگران انگلستان است در تحقیقی كه روی 1100 آدم بالغ در انگلستان انجام داده گزارش می‌دهد كه نه تنها بیش‌تر مردم رنگ آبی را به رنگ‌های دیگر ترجیح می‌دهند بلكه رنگ‌ها و شكل‌های اشیاء را به طرقی شگفت‌انگیز به یكدیگر ربط می‌دهند.
واكنش ما به رنگ، به احتمال زیاد واكنشی عاطفی است، در حالی كه واكنش ما به شكل، واكنشی فكری است. روانشناسی مشهور به نام دیوید كتس در تحقیقی كلاسیك، از گروهی كودك خواست كه دوایری سبز رنگ را با مجموعه‌ای از دوایر سرخ رنگ و مثلث‌های سبز رنگ كنار هم بچینند. كودكان بی‌درنگ هر شكل را كنار شكل همرنگ آن گذاشتند یا به عبارت دیگر اشیاء را با رنگ آن‌ها طبقه‌بندی كردند. او همین آزمایش را با گروهی بزرگسال انجام داد و دید كه هر یك از افراد گروه، پیش از طبقه‌بندی می‌پرسد كه اشیاء ‌در دسترس را باید براساس شكل یا رنگ آن‌ها طبقه‌بندی كند.
به هر حال ما درباره اهمیت و ماهیت رابطه بین رنگ و شكل هنوز خیلی كم می‌دانیم. برخی فرهنگی‌های باستان شناختی عمیق از این مسئله داشته‌اند و آثاری كه نمودارهای جالب آن شناخت هستند باقی گذاشته‌اند ولی من اینجا بیش از این به این مسئله می‌پردازم.

ادامه دارد...

منبع: کتاب 32 روش درمانی نامتعارف
اثر: دکتر اندرواستنوی
مترجم: پرویز پهلوان
mohmmadi آفلاين است   پاسخ با نقل قول
قديمي 07-28-2010   #3 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن
 
mohmmadi's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : ارتباط رنگ ها با حالات روحي افراد

درماني براي افسردگي فصلي


ارتباط رنگ ها با حالات روحي افراد

در اواخر فصل پاييز و اوايل زمستان قرار داريم و با شاخصه بارز اين فصل يعني ابري بودن هوا روبه‌رو هستيم.
هواي ابري زمينه‌ساز بروز افسردگي فصلي در عده‌اي از افراد است كه آنها را از فعاليت‌هاي فردي و اجتماعي باز مي‌دارد. اين مشكل معمولا با شروع بهار و تابستان كه نور هوا بيشتر مي‌شود و آفتاب بيشتري به زمين مي‌تابد، بهبود مي‌يابد يا به كلي از بين مي‌رود. بنابراين مي‌توان از "نور" به عنوان يك "عامل درماني" براي اين گونه افسردگي‌ها بهره جست.

عوامل موثر در نور درماني

در نور درماني، سه عامل، كليد اصلي بهبودي است:
1- شدت نور كه بسته به نوع استفاده از منبع نور، اين شدت كم و زياد مي‌شود.
2- مدت زمان استفاده از نور كه معمولا در نور درماني زمان استفاده روزانه بين 30 دقيقه تا 2 ساعت است كه اين زمان در شروع ممكن است طبق نظر پزشك از 15 دقيقه شروع شود و به حداكثر زمان خود برسد.
3- زمان استفاده از نور. استفاده از نور درماني هنگام صبح و زماني كه از خواب برمي‌خيزيد، مفيدتر از هنگام عصر است و استفاده از آن در شب باعث اختلال در خواب مي‌شود.

ارتباط رنگ ها با حالات روحي افراد

به افرادي كه قصد درمان افسردگي خود را دارند، توصيه مي‌كنيم اين درمان را از اوايل فصل پاييز و به محض شروع علائم اوليه آغاز كنند، علائمي چون سخت بيدار شدن از خواب، خواب‌آلودگي روزانه، و ميل به مصرف كربوهيدرات‌ها مي‌توانند هشداردهنده باشند. درمان معمولا بايد تا بهار ادامه يابد.
البته برخي از افراد در تابستان دچار افسردگي مي‌شوند كه در اين حالت بايد درباره زمان شروع نور درماني با پزشك خود مشورت كنند.
عوارض نور درماني

نور درماني روش مطمئني است، ولي گاهي عوارض جانبي دارد از جمله تحريك چشمي و خشكي چشم ، خستگي، اختلال خواب، آشفتگي، سردرد، حالت تهوع و خشكي پوست.
براي كاهش اين عوارض سعي كنيد نور درماني را آهسته آغاز كنيد و به بدن خود اجازه دهيد تا به آن عادت كند.
اگر بعد از مدتي با اين عوارض مواجه گشتيد، مدت زمان استفاده از آن را كم كنيد، دورتر از منبع نور بنشينيد، بين جلسات درماني فاصله قرار دهيد، ساعتي را كه در روز به درمان اختصاص مي‌دهيد تغيير دهيد و حتما با پزشك مشورت كنيد.

ارتباط رنگ ها با حالات روحي افراد

براي جلوگيري از خشكي پوست هم بهتر است از نرم‌كننده‌ها استفاده كنيد.
نور درماني براي همه مناسب نيست. به طور مثال در افراد مبتلا به اختلال "دو قطبي" كه نوعي بيماري رواني است ممكن است مشكل آنها دو برابر شود، يا درافراد مبتلا به افسردگي‌هاي حاد بايد با احتياط صورت گيرد.
تذکرات

با تمام فوايدي كه براي نور درماني ذکر شد، بايد اضافه كنم که اين روش را نبايد خودسرانه انجام داد و اين روش درماني، در كنار درمان‌هاي دارويي و روان درماني مفيد است و به تنهايي موثر نيست، يعني يک روش درماني مكمل محسوب مي‌شود نه يك روش درماني صرف.
دكتر محبوبه محمدزاده- جام جم
mohmmadi آفلاين است   پاسخ با نقل قول
قديمي 07-28-2010   #4 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن
 
mohmmadi's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : ارتباط رنگ ها با حالات روحي افراد

اثرات رنگ ها بر زندگی ما


ارتباط رنگ ها با حالات روحي افراد


آشكار است كه رنگ‌ها به طرق گوناگون بر زندگی ما اثر می‌گذارند. همگی تشخیص می‌دهیم كه چقدر وابسته به رنگ‌های خاص در كفش، لباس، آرایش، لوازم خانگی و اسباب كار در محیط زندگی خود هستیم. رنگ‌های مو و ناخن و لب از پُر فروش‌ترین تولیدات در سراسر دنیا هستند و نیازی نیست كه به نقش و اهمیت رنگ پوست انسان اشاره‌ای كنیم. اما اگر تصور می‌كنید كه آن وابستگی‌ها ربطی به خواص درمانی رنگ‌ها ندارند اشتباه می‌كنید، زیرا بنا به تأكید روانشناسان و مردم شناسان و كارشناسان روش رنگ درمانی، نقش رنگ در زندگی ما خیلی مهم تر از تنها قشنگ‌تر كردن ظاهر چیزها یا ظاهر خویشتن است. متأسفانه این موضوع نیز چون بعضی دیگر رشته‌های پزشكی مكمل، آن‌گاه كه مسئله ثابت كردن آن پیش كشیده می‌شود، وارد پهنه انرژی‌های نادیدنی یا به قول شكاكان وارد پهنه ماورا‌ءالطبیعه می‌شود و فهم آن برای غربی‌ها دشوار می‌گردد.
گرچه رنگ درمانی یك روش درمانی باستانی است تا سال 1933 كتابی معتبر به یكی از زبان‌های اروپایی درباره آن در دسترس نبود. در آن سال دانشمندی هندی به نام دینشاه قادیالی دایره‌المعارفی سه جلدی با عنوان the spectro chrometry encyclopidia چاپ كرد و شناخت رنگ درمانی و تعلیم و تربیت درمانگران این رشته به واقع پس از چاپ آن كتاب به زبان انگلیسی آغاز شد. او در دایره‌المعارف خود بر نكته‌ای مهم تأكید می‌كند؛ رنگ‌ها دارای نیروهای شیمیایی در فركانس‌های عالی رتبه هستند و این نیروها چنان ظریف و نادیدنی هستند كه ما معمولاً به توان و كیفیت و آثار آن‌ها دسترسی ادراكی نداریم. امروزه دانشمندان فیزیك و شیمی به یاری علم جدید طیف شناسی یا طیف نگاری توانسته‌اند برخی موضوعات كتاب دینشاه قادیالی را به شكلی قابل فهم‌تر توضیح دهند.
زمانی که عناصر شیمیایی در آتش می‌سوزند، هر عنصر رنگی خاص تولید می‌كند و این رنگ اساسی است كه قادیالی می‌گوید زمینه تندرستی است یا باید باشد. او می‌گوید نور به ظاهر سفید همه رنگ‌های طیف رنگ‌ها را با تعادلی هماهنگ دارد، اما هرگاه كه توانایی‌ها و كیفیات طیف بدن را با افزودن رنگی نامناسب یا به قول او رنگی غلط تغییر می‌دهیم، باید انتظار پیدایش آشفتگی (بیماری) در بدن را داشته باشیم. او می‌گوید مواد غذایی،‌ داروها، سموم‌ و به طور كلی همه مواد شیمیایی، توان‌ها و انرژی‌های فعال دارند، زیرا اتم‌های آنها دائماً در حال جذب و دفع و تغییر و تبدیل‌های خاص هستند، بنابراین وارد كردن بی‌توجه یا ناآگاهانه عناصر شیمیایی غیرآلی (داروهای مصنوعی و فلزات و شبه فلزات ودیگر مواد معدنی) درون دستگاهی آلی (بدن آدمی) مانند این است كه به طفلی براده فولاد بخورانیم كه او را قوی‌تر كنیم.
قادیالی در دایره‌المعارف خود راه ساختن چراغ‌های رنگ افشان خاص و خواص رنگ‌ها را شرح می‌دهد و راهنمایی می‌كند كه برای هر درد و بیماری از چه نوع رنگی استفاده كنیم. او همچنین شرح می‌دهد كه چگونه آب یا تكه‌ای ماده قندی لاكتوز را با افزودن رنگی خاص، دارای خواص درمانی برای یك بیماری خاص كنیم.
رنگ درمانی، نور درمانی و سنگ درمانی(سنگ كوارتز كریستال) كه رابطه نزدیك با آن دو دارد، در سی سال گذشته محبوبیت زیاد در ایالات متحده آمریكا یافته‌اند و اینك صدها درمانگر آن سه روش در آن كشور انواع قابل تصور از آن‌ها را به علاقمندان عرضه می‌كنند. اما تعداد رنگ درمانگران در كشورهای اروپایی آنچنان زیاد نیست.
رنگ درمانی بخشی مهم از طب آیورودا را شكل می‌دهد و استفاده‌ای گسترده در هندوستان و كشورهای همسایه آن دارد. گرچه رنگ درمانی در كشورهای غربی هنوز مرحله طفولیت خود را می‌گذارند، وضعیت كنونی و محبوبیت فزاینده ‌آن گویای آینده‌ای برجسته است، به ویژه اگر پژوهش‌های بیش‌تر به دانشمندان شكاك نسبت به پزشكی مكمل ثابت كنند كه این روش درمانی واقعاً مؤثر و مفید است. خوشبختانه در چند سال اخیر در بین ده‌ها كتاب كه درباره ویژگی‌های گوناگون رنگ‌ها و خواص درمانی آن‌ها چاپ و پخش شده‌اند چند كتاب با اعتبار علمی وجود داشته‌اند.
منبع: کتاب 32 روش درمانی نامتعارف
اثر: دکتر اندرواستنوی
مترجم: پرویز پهلوان
mohmmadi آفلاين است   پاسخ با نقل قول
پاسخ

برچسب ها
افراد, ارتباط, حالات, رنگ, روحي

ابزارهاي موضوع
نحوه نمايش

قوانين ارسال
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is فعال
شکلکها فعال است
كد [IMG] فعال است
كدهاي HTML غير فعال است
Trackbacks are غير فعال
Pingbacks are فعال
Refbacks are فعال


ساعت جاري 10:40 AM با تنظيم GMT +4.5 مي باشد.