نظر امیرالمؤمنین علیه السلام دربارهء خلفای ثلاثه(ابوبکر ، عمر ، عثمان)
تالار گفتگوی هم میهن - Hammihan Forum            

بازگشت   تالار گفتگوی هم میهن - Hammihan Forum > تالارهای موضوعی > ادیان و مذاهب > گفتگوی شیعه و سنی
ثبت نام آموزش کار با هم میهن آپلود عکس علامت گذاری بفرم خوانده شده بی پاسخ!
عضویت در هم میهن شبکه اجتماعی پخش زنده لیست کاربران کاربران آنلاین تبلیغات

گفتگوی شیعه و سنی گفتگو بين مذاهب اسلامي ، شيعيان و مذاهب وفرق اهل سنت

پاسخ

LinkBack ابزارهاي موضوع نحوه نمايش
قديمي 12-12-2017   #1 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

mahdi128's Avatar

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض نظر امیرالمؤمنین علیه السلام دربارهء خلفای ثلاثه(ابوبکر ، عمر ، عثمان)

فرازی_از_تاریخ

نظر امیرالمؤمنین علیه السلام دربارهء خلفای ثلاثه(ابوبکر ، عمر ، عثمان)《1》

▪️از مصادر شیعی

امیرالمومنین علی علیه السلام خلفای ثلاثه را "اشرار" می دانند ؛

امیر المؤمنین علیه السّلام در نامه خود به مالک می ‌نویسد :

فإنّ هذا الدین قد کان أسیراً فى أیدى الأشرار، یعمل فیه بالهوى و تطلب به الدنیا

این دین اسیر دست اشرار ، و وسیله هوسرانى و دنیا طلبى گروهى بوده است.

نهج البلاغه - ج3 ص95 خطبه53

http://shiaonlinelibrary.com/الكتب/1...?pageno=95#top

امیرالمومنین علی علیه السلام خلفای ثلاثه را "أئمه ضلالت" و "دعوت کنندگان به آتش" می‌دانند ؛

امیر المؤمنین علیه السّلام در کلامش راجع به منافقان این‌گونه می‌فرماید :

ثمّ بقوا بعده ، فتقربّوا إلى أئمة الضلالة و الدعاة إلى النار بالزور و البهتان، فولّوهم الاعمال و جعلوهم حکّاماً على رقاب الناس، فأکلوا بهم الدنیا

پس از پیامبر صلّی الله علیه و آله وسلّم به پیشوایان گمراه ، و داعیان دوزخ با دروغ و بهتان تقرب جستند ، پیشوایان گمراه نیز به این‌ها ولایت و ریاست بخشیدند ، و آنان را حاکم ساختند و بر گُرده مردم سوار نمودند ، و به وسیله این‌ها به خوردن دنیا مشغول شدند.

نهج البلاغه ج2 ص 189 خطبه 210

http://www.shiaonlinelibrary.com/الك...فحة_189#top
نظر امیرالمؤمنین علیه السلام دربارهء خلفای ثلاثه(ابوبکر ، عمر ، عثمان)نظر امیرالمؤمنین علیه السلام دربارهء خلفای ثلاثه(ابوبکر ، عمر ، عثمان)نظر امیرالمؤمنین علیه السلام دربارهء خلفای ثلاثه(ابوبکر ، عمر ، عثمان)نظر امیرالمؤمنین علیه السلام دربارهء خلفای ثلاثه(ابوبکر ، عمر ، عثمان)نظر امیرالمؤمنین علیه السلام دربارهء خلفای ثلاثه(ابوبکر ، عمر ، عثمان)نظر امیرالمؤمنین علیه السلام دربارهء خلفای ثلاثه(ابوبکر ، عمر ، عثمان)نظر امیرالمؤمنین علیه السلام دربارهء خلفای ثلاثه(ابوبکر ، عمر ، عثمان)لعن الله ظالمیک و حاسدیک یا علینظر امیرالمؤمنین علیه السلام دربارهء خلفای ثلاثه(ابوبکر ، عمر ، عثمان)نظر امیرالمؤمنین علیه السلام دربارهء خلفای ثلاثه(ابوبکر ، عمر ، عثمان)نظر امیرالمؤمنین علیه السلام دربارهء خلفای ثلاثه(ابوبکر ، عمر ، عثمان)نظر امیرالمؤمنین علیه السلام دربارهء خلفای ثلاثه(ابوبکر ، عمر ، عثمان)نظر امیرالمؤمنین علیه السلام دربارهء خلفای ثلاثه(ابوبکر ، عمر ، عثمان)نظر امیرالمؤمنین علیه السلام دربارهء خلفای ثلاثه(ابوبکر ، عمر ، عثمان)نظر امیرالمؤمنین علیه السلام دربارهء خلفای ثلاثه(ابوبکر ، عمر ، عثمان)

قال رسول الله صلی الله علیه وآله وسلم :عنوان صحیفة المؤمن حب علی بن ابی طالب علیه السلام
یا مرتضی علی مددی" وهوالعلی العظیم "1001 ,اللهم عجل لولیک الفرج
اللهم العن اول ظالم ظلم حق محمد وآل محمد وآخر تابع له علی ذلک اللهم العنهم جمیعا بعدد ما احاط به علمک وبعدد فضائل امیرالمومنین علی بن ابی طالب علیه السلام وبعدد رذائل اعدائه
اللهم العن قاتلی فاطمة الزهراء نظر امیرالمؤمنین علیه السلام دربارهء خلفای ثلاثه(ابوبکر ، عمر ، عثمان) نظر امیرالمؤمنین علیه السلام دربارهء خلفای ثلاثه(ابوبکر ، عمر ، عثمان) نظر امیرالمؤمنین علیه السلام دربارهء خلفای ثلاثه(ابوبکر ، عمر ، عثمان) نظر امیرالمؤمنین علیه السلام دربارهء خلفای ثلاثه(ابوبکر ، عمر ، عثمان)

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ عَجِّلْ فَرَجَهُم والعن اعدائهم

کرکس دون پنجه زد بر روی طاووس ازل
عالمی از حسرت آن جلوه مستانه سوخت

mahdi128 آفلاين است   پاسخ با نقل قول
5 نفر نوشته را پسندیده اند
2 نفر نوشته را نپسندیده اند :
قديمي 12-12-2017   #2 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

mahdi128's Avatar

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : نظر امیرالمؤمنین علیه السلام دربارهء خلفای ثلاثه(ابوبکر ، عمر ، عثمان)

اهل_تسنن_لطفا_تامل_کنند

نظر امیر المومنین علیه السلام در مورد خلافت ابوبکر ، عمر و عثمان《2》

امیرالمومنین علیه السلام‌ خلافت ابابکر را خلافتی استبدادی می دانند :

و لكنك إستبددت علينا بالأمر

و اما تو در رابطه با خلافت در حق ما استبداد كردي.

صحيح البخاري،کتاب المغازی ، باب غزوه خیبر ، ح 3998

http://library.islamweb.net/newlibra...d=0&startno=39

امیرالمومنین علیه السلام ، عمر را شایستهء خلافت نمی داند :

لما حضرت أبابكر المتوفي استخلف عمر فدخل عليه علي و طلحة فقالا من استخلفت قال عمر قالا فماذا أنت قائل لربك قال بالله تعرفاني لأنا أعلم بالله وبعمر منكما

وقتی زمان مرگ ابوبکر فرا رسيد، عمر را به جانشينی خويش انتخاب کرد ؛ پس علی و طلحه به نزد او آمده و گفتند: چه کسی را انتخاب کرده ای؟
پاسخ داد : عمر را !
گفتند: با اين كار پاسخ پروردگارت را چه خواهی داد؟
ابوبكر گفت : خدا را به من ميشناسانيد؟ من به خدا و به عمر از شما داناتر هستم!!

الطبقات الكبري - ج 3 ص 196

ألبانی این حدیث را صحیح دانسته است:

إرواء الغليل في تخريج أحاديث منار السبيل - ج 6 ص 80 ح 1642

http://islamport.com/d/1/krj/1/7/50....D8%E1%CD%C9%22

امیرالمومنین علیه السلام‌ به انتخاب عثمان برای خلافت ، به شدت اعتراض می کنند :

پس از انتخاب عثمان توسط عبدالرحمن بن عوف به خلافت ، امیرالمومنین علیه السلام با ناراحتی فرمودند:

حبْوَتَهُ حَبْو دَهْرٍ ، لَيْسَ هَذَا أَوَّلَ يَوْمٍ تَظَاهَرْتُمْ فِيهِ عَلَيْنَا ، فَصَبْرٌ جَمِيلٌ وَاللَّهُ الْمُسْتَعَانُ عَلَى مَا تَصِفُونَ سورة يوسف آية 18 ، وَاللَّهِ مَا وَلَّيْتَ عُثْمَانَ إِلا لِيَرُدَّ الأَمْرَ إِلَيْكَ ، وَاللَّهِ كُلَّ يَوْمٍ هُوَ فِي شَأْنٍ سورة الرحمن آية 29 ، فَقَالَ عَبْدُ الرَّحْمَنِ : يَا عَلِيُّ ، لا تَجْعَلْ عَلَى نَفْسِكَ سَبِيلا ، فَإِنِّي قَدْ نَظَرْتُ وَشَاوَرْتُ النَّاسَ فَإِذَا هُمْ لا يَعْدِلُونَ بِعُثْمَانَ ، فَخَرَجَ عَلِيٌّ وَهُوَ يَقُولُ : سَيَبْلُغُ الْكِتَابُ أَجَلَهُ ، فَقَالَ الْمِقْدَادُ : يَا عَبْدَ الرَّحْمَنِ ، أَمَا وَاللَّهِ لَقَدْ تَرَكْتُهُ مِنَ الَّذِينَ يَقْضُونَ بِالْحَقِّ وَبِهِ يَعْدِلُونَ ، فَقَالَ : يَا مِقْدَادُ ، وَاللَّهِ لَقَدِ اجْتَهَدْتُ لِلْمُسْلِمِينَ ، قَالَ : إِنْ كُنْتَ أَرَدْتَ بِذَلِكَ اللَّهَ فَأَثَابَكَ اللَّهُ ثَوَابَ الْمُحْسِنِينَ ، فَقَالَ الْمِقْدَادُ : مَا رَأَيْتُ مِثْلَ مَا أُوتِيَ إِلَى أَهْلِ هَذَا الْبَيْتِ بَعْدَ نَبِيِّهِمْ ، إِنِّي لأَعْجَبُ مِنْ قُرَيْشٍ أَنَّهُمْ تَرَكُوا رَجُلا مَا أَقُولُ إِنَّ أَحَدًا أَعْلَمُ وَلا أَقْضَى مِنْهُ بِالْعَدْلِ ، أَمَا وَاللَّهِ لَوْ أَجِدُ عَلَيْهِ أَعْوَانًا ، فَقَالَ عَبْدُ الرَّحْمَنِ : يَا مِقْدَادُ اتَّقِ اللَّهَ فَإِنِّي خَائِفٌ عَلَيْكَ الْفِتْنَةَ.

بخشيدى مدتى از زمان حكومت را، اين اولين روزى نيست كه برعليه ما كار مى كنيد، جز صبر راه ديگرى را در پيش نمى گيرم و خدا را كمك مى گيرم به آنچه شما نسبت مى دهيد. به خدا سوگند تو عثمان را به حكومت برنگزيدى مگر اين كه بعد از او حكومت به تو باز گردد و خدا هر روزى در كار جديدى است.
عبد الرحمن به امام على علیه السلام گفت: اى على بيعت كن و راه قتل را بر خود مگشا! زيرا در اينكار انديشيدم و با مردم مشورت كردم و ديدم آنان كسى را به خلافت نظير عثمان نمیدانند.على بيرون آمد و میگفت : بزودى آنچه مقدر شده است ‏بسر می رسد.
مقداد گفت : ای عبد الرحمن ! سوگند به خدا تو ولايت را ترك كردى و واگذاردى و برداشتى از مردمى كه به حق حكم می كنند و به حق گرايش دارند! من هيچگاه نديدم مثل آنچه بر اين اهل بيت‏ بعد از پيغمبرشان وارد شده است‏ بر كسى وارد شده باشد ؛ من از كار قريش در شگفتم كه ايشان ترك كردند مردى را كه نمی توانم بگويم يكنفر در ميان همه امت از او داناتر،
و در قضاوت به عدل استوارتر است. سوگند به خدا، اى كاش يارانى می يافتم و براى يارى و كمك او قيام می كردم.
عبد الرحمن گفت: اى مقداد از خدا بپرهيز! من بيم دارم كه بواسطه تو فتنه‏ اى بر پا شود.

تاریخ المدینة لإبن شبة نمیری - ح 1481 با سند صحیح

http://library.islamweb.net/hadith/d...1481&pid=42082

کانال برهان و نقل نکات ناب از کتب مخالفین

نظر امیرالمؤمنین علیه السلام دربارهء خلفای ثلاثه(ابوبکر ، عمر ، عثمان)نظر امیرالمؤمنین علیه السلام دربارهء خلفای ثلاثه(ابوبکر ، عمر ، عثمان)نظر امیرالمؤمنین علیه السلام دربارهء خلفای ثلاثه(ابوبکر ، عمر ، عثمان)نظر امیرالمؤمنین علیه السلام دربارهء خلفای ثلاثه(ابوبکر ، عمر ، عثمان)نظر امیرالمؤمنین علیه السلام دربارهء خلفای ثلاثه(ابوبکر ، عمر ، عثمان)نظر امیرالمؤمنین علیه السلام دربارهء خلفای ثلاثه(ابوبکر ، عمر ، عثمان)لعن الله ظالمیک و حاسدیک یا علینظر امیرالمؤمنین علیه السلام دربارهء خلفای ثلاثه(ابوبکر ، عمر ، عثمان)نظر امیرالمؤمنین علیه السلام دربارهء خلفای ثلاثه(ابوبکر ، عمر ، عثمان)نظر امیرالمؤمنین علیه السلام دربارهء خلفای ثلاثه(ابوبکر ، عمر ، عثمان)نظر امیرالمؤمنین علیه السلام دربارهء خلفای ثلاثه(ابوبکر ، عمر ، عثمان)نظر امیرالمؤمنین علیه السلام دربارهء خلفای ثلاثه(ابوبکر ، عمر ، عثمان)نظر امیرالمؤمنین علیه السلام دربارهء خلفای ثلاثه(ابوبکر ، عمر ، عثمان)
اللهم صل علی محمد وآ ل محمد وعجل فرجهم والعن من عاداهم
اللهم صل علی فاطمة وابیها وبعلها وبنیها والسر المستودع فیها ان تصلی علی محمد وآل محمد
قال رسول الله صلی الله علیه وآله وسلم :عنوان صحیفة المؤمن حب علی بن ابی طالب علیه السلام

3 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي 12-14-2017   #3 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

mahdi128's Avatar

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : نظر امیرالمؤمنین علیه السلام دربارهء خلفای ثلاثه(ابوبکر ، عمر ، عثمان)

#اهل_تسنن_لطفا_تأمل_كنند

نظر امیرالمؤمنین علی علیه السلام درباره خلیفه اول و دوم و سوم《3》

امیرالمومنین امام علی علیه السلام از دیدن عمر کراهت داشت :

علی علیه السلام تا ۶ ماه با ابوبکر بیعت نکرد ، بعد از شهادت حضرت زهراءنظر امیرالمؤمنین علیه السلام دربارهء خلفای ثلاثه(ابوبکر ، عمر ، عثمان) جهت از هم نپاشیدن امت و بعد در خواست های مکرر عوامل حکومت غاصب:

... فَأَرْسَلَ إِلَى أَبِی بَکْرٍ أَنْ ائْتِنَا وَلَا یَأْتِنَا أَحَدٌ مَعَکَ کَرَاهِیَةً لِمَحْضَرِ عُمَرَ
حضرت امیر علیه السلام به دنبال ابوبکر فرستاد و بخاطر اینکه از همنشینی با عمر کراهت داشت ، فرمود به او بگوئید تنها بیاید و کسی را با خودش نیاورد.

امیرالمؤمنین علیه السلام سیره ی ابوبکر و عمر را قبول ندارد :

در روز شوری عبدالرحمن بن عوف امام علی نظر امیرالمؤمنین علیه السلام دربارهء خلفای ثلاثه(ابوبکر ، عمر ، عثمان) را خواست و گفت: لنا الله عليك، إن وليت هذا الامر، أن تسير فينا بكتاب الله وسنة نبيه وسيرة أبي بكر وعمر. فقال: أسير فيكم بكتاب الله وسنة نبيه ما استطعت. فخلا بعثمان فقال له: لنا الله عليك، إن وليت هذا الامر، أن تسير فينا بكتاب الله وسنة نبيه وسيرة أبي بكر وعمر. فقال: لكم أن أسير فيكم بكتاب الله وسنة نبيه وسيرة أبي بكر وعمر، ثم خلا بعلي فقال له مثل مقالته الأولى، فأجابه مثل الجواب الأول، ثم خلا بعثمان فقال له مثل المقالة الأولى،
فأجابه مثل ما كان أجابه، ثم خلا بعلي فقال له مثل المقالة الأولى، فقال: إن كتاب الله وسنة نبيه لا يحتاج معهما إلى إجيرى أحد

ما با تو بیعت می‌کنیم به شرطی که وقتی حکومت به دست تو رسید ، به کتاب خدا ، سنت پیامبر و روش ابو بکر و عمر رفتار کنی . امام فرمود : من فقط بر طبق کتاب خدا و سنت پیامبر ؛ تا اندازه‌ای که توان دارم رفتار خواهم کرد .
عبد الرحمن بن عوف پیش عثمان رفت و گفت : ما با تو بیعت می‌کنیم به شرطی که وقتی حکومت به دست تو رسید ، به کتاب خدا ، سنت پیامبر و روش ابو بکر و عمر رفتار کنی . عثمان در جواب گفت : بر طبق کتاب خدا ، سنت رسول و روش ابو بکر و عمر با شما رفتار خواهم کرد .
عبد الرحمن دو باره رفت پش امام و همان جواب اول را شنید ، دو باره رفت پیش عثمان و بازهم همان سخنی را گفت که بار اول گفته بود . برای بار سوم پیش علی بن أبی طالب رفت و همان پشنهاد را داد ، امام علی [ علیه السلام ] فرمود:
وقتی کتاب خدا و سنت پیامبر در میان ما هست ، هیچ نیازی به عادت و روش کسی دیگری نداریم ،‌ تو تلاش می‌‌کنی که خلافت را از من دور کنی .
برای بار سوم پیش عثمان رفت و همان پشنهاد اول را داد و عثمان هم همان جواب اول را داد ؛
عبد الرحمن دست عثمان را فشرد و خلافت را به او داد.

تاریخ الیعقوبی - ج 2 ص 162

http://shiaonlinelibrary.com/الك...فحة_161#top
تاریخ مختصر الدول لإبن العبری - ج 1 ص 54

http://islamport.com/w/tkh/Web/376/54.htm

مسند احمد - ح 546 با سند معتبر ✅

http://library.islamweb.net/hadith/d...=60229&hid=546

حتی در زمان خلافت خود حضرت علی علیه السلام وقتی شخصی خواست با امیرالمومنین امام علی علیه السلام به شرط عمل به کتاب خدا ، سنت پیامبر و سنت ابوبکر و عمر بیعت کند ، امام علی علیه السلام آن را رد کرده و فرمودند:

ويلك لو أن أبا بكر وعمر عملا بغير كتاب الله وسنة رسول الله نظر امیرالمؤمنین علیه السلام دربارهء خلفای ثلاثه(ابوبکر ، عمر ، عثمان) لم يكونا على شئ من الحق

وای برتو ؛ اگر ابو بکر و عمر به غیر کتاب خدا و سنت پیامبر او عمل کرده باشند ذره ای بر حق نبوده اند.

تاریخ الطبری - ج 4 ص 56

http://shiaonlinelibrary.com/الك...?pageno=56#top
کانال برهان و نقل نکات ناب از کتب مخالفین

نظر امیرالمؤمنین علیه السلام دربارهء خلفای ثلاثه(ابوبکر ، عمر ، عثمان)نظر امیرالمؤمنین علیه السلام دربارهء خلفای ثلاثه(ابوبکر ، عمر ، عثمان)نظر امیرالمؤمنین علیه السلام دربارهء خلفای ثلاثه(ابوبکر ، عمر ، عثمان)نظر امیرالمؤمنین علیه السلام دربارهء خلفای ثلاثه(ابوبکر ، عمر ، عثمان)نظر امیرالمؤمنین علیه السلام دربارهء خلفای ثلاثه(ابوبکر ، عمر ، عثمان)نظر امیرالمؤمنین علیه السلام دربارهء خلفای ثلاثه(ابوبکر ، عمر ، عثمان)لعن الله ظالمیک و حاسدیک یا علینظر امیرالمؤمنین علیه السلام دربارهء خلفای ثلاثه(ابوبکر ، عمر ، عثمان)نظر امیرالمؤمنین علیه السلام دربارهء خلفای ثلاثه(ابوبکر ، عمر ، عثمان)نظر امیرالمؤمنین علیه السلام دربارهء خلفای ثلاثه(ابوبکر ، عمر ، عثمان)نظر امیرالمؤمنین علیه السلام دربارهء خلفای ثلاثه(ابوبکر ، عمر ، عثمان)نظر امیرالمؤمنین علیه السلام دربارهء خلفای ثلاثه(ابوبکر ، عمر ، عثمان)نظر امیرالمؤمنین علیه السلام دربارهء خلفای ثلاثه(ابوبکر ، عمر ، عثمان)
اللهم صل علی فاطمة وابیها وبعلها وبنیها والسر المستودع فیها ان تصلی علی محمد وآل محمد

ويرايش توسط mahdi128 : 12-14-2017 در ساعت 04:27 PM
قديمي 12-14-2017   #4 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

mahdi128's Avatar

ارسال پیام خصوصی

#اهل_تسنن_لطفا_تأمل_كنند

نظر امیرالمؤمنین علی علیه السلام درباره خلیفه اول و دوم و سوم《4》

امیرالمؤمنین علی علیه السلام به انتخاب عثمان برای خلافت ، به شدت اعتراض می کنند :

پس از انتخاب عثمان توسط عبدالرحمن بن عوف به خلافت ، امام علی علیه السلام با ناراحتی فرمودند:
حَبْوَتَهُ حَبْو دَهْرٍ ، لَيْسَ هَذَا أَوَّلَ يَوْمٍ تَظَاهَرْتُمْ فِيهِ عَلَيْنَا ، فَصَبْرٌ جَمِيلٌ وَاللَّهُ الْمُسْتَعَانُ عَلَى مَا تَصِفُونَ سورة يوسف آية 18 ، وَاللَّهِ مَا وَلَّيْتَ عُثْمَانَ إِلا لِيَرُدَّ الأَمْرَ إِلَيْكَ ، وَاللَّهِ كُلَّ يَوْمٍ هُوَ فِي شَأْنٍ سورة الرحمن آية 29 ، فَقَالَ عَبْدُ الرَّحْمَنِ : يَا عَلِيُّ ، لا تَجْعَلْ عَلَى نَفْسِكَ سَبِيلا ، فَإِنِّي قَدْ نَظَرْتُ وَشَاوَرْتُ النَّاسَ فَإِذَا هُمْ لا يَعْدِلُونَ بِعُثْمَانَ ، فَخَرَجَ عَلِيٌّ وَهُوَ يَقُولُ : سَيَبْلُغُ الْكِتَابُ أَجَلَهُ ، فَقَالَ الْمِقْدَادُ : يَا عَبْدَ الرَّحْمَنِ ، أَمَا وَاللَّهِ لَقَدْ تَرَكْتُهُ مِنَ الَّذِينَ يَقْضُونَ بِالْحَقِّ وَبِهِ يَعْدِلُونَ ، فَقَالَ : يَا مِقْدَادُ ، وَاللَّهِ لَقَدِ اجْتَهَدْتُ لِلْمُسْلِمِينَ ، قَالَ : إِنْ كُنْتَ أَرَدْتَ بِذَلِكَ اللَّهَ فَأَثَابَكَ اللَّهُ ثَوَابَ الْمُحْسِنِينَ ، فَقَالَ الْمِقْدَادُ : مَا رَأَيْتُ مِثْلَ مَا أُوتِيَ إِلَى أَهْلِ هَذَا الْبَيْتِ بَعْدَ نَبِيِّهِمْ ، إِنِّي لأَعْجَبُ مِنْ قُرَيْشٍ أَنَّهُمْ تَرَكُوا رَجُلا مَا أَقُولُ إِنَّ أَحَدًا أَعْلَمُ وَلا أَقْضَى مِنْهُ بِالْعَدْلِ ، أَمَا وَاللَّهِ لَوْ أَجِدُ عَلَيْهِ أَعْوَانًا ، فَقَالَ عَبْدُ الرَّحْمَنِ : يَا مِقْدَادُ اتَّقِ اللَّهَ فَإِنِّي خَائِفٌ عَلَيْكَ الْفِتْنَةَ.

بخشيدى مدتى از زمان حكومت را، اين اولين روزى نيست كه برعليه ما كار مى‌كنيد، جز صبر راه ديگرى را در پيش نمى گيرم و خدا را كمك مى گيرم به آنچه شما نسبت مى دهيد. به خدا سوگند تو عثمان را به حكومت برنگزيدى مگر اين كه بعد از او حكومت به تو باز گردد و خدا هر روزى در كار جديدى است.
عبد الرحمن به امام على علیه السلام گفت: اى على بيعت كن و راه قتل را بر خود مگشا! زيرا در اينكار انديشيدم و با مردم مشورت كردم و ديدم آنان كسى را به خلافت نظير عثمان نمى‏دانند.على بيرون آمد و می‏گفت بزودى آنچه مقدر شده است ‏بسر می‏رسد.
مقداد گفت ای عبد الرحمن ! سوگند به خدا تو ولايت را ترك كردى و واگذاردى و برداشتى از مردمى كه به حق حكم مى‏كنند و به حق گرايش دارند! من هيچگاه نديدم مثل آنچه بر اين اهل بيت‏بعد از پيغمبرشان وارد شده است‏بر كسى وارد شده باشد.من از كار قريش در شگفتم كه ايشان ترك كردند مردى را كه نمى‏توانم بگويم يكنفر در ميان همه امت از او داناتر، و در قضاوت به عدل استوارتر است.سوگند به خدا، اى كاش يارانى مى‏يافتم و براى يارى و كمك او قيام مى‏كردم.عبد الرحمن گفت: اى مقداد
از خدا بپرهيز! من بيم دارم كه بواسطه تو فتنه‏اى بر پا شود.

امیرالمؤمنین علی علیه السلام در دوران خلافت خود می فرمایند:

فَیَا لَلَّهِ وَ لِلشُّورَى مَتَى اعْتَرَضَ الرَّیْبُ فِیَّ مَعَ الْأَوَّلِ مِنْهُمْ حَتَّى صِرْتُ أُقْرَنُ إِلَى هَذِهِ النَّظَائِرِ لَکِنِّی أَسْفَفْتُ إِذْ أَسَفُّوا وَ طِرْتُ إِذْ طَارُوا فَصَغَا رَجُلٌ مِنْهُمْ لِضِغْنِهِ وَ مَالَ الآخَرُ لِصِهْرِهِ مَعَ هَنٍ وَ هَنٍ إِلَى أَنْ قَامَ ثَالِثُ الْقَوْمِ نَافِجاً حِضْنَیْهِ بَیْنَ نَثِیلِهِ وَ مُعْتَلَفِهِ وَ قَامَ مَعَهُ بَنُو أَبِیهِ یَخْضَمُونَ مَالَ اللَّهِ خِضْمَةَ الْإِبِلِ نِبْتَةَ الرَّبِیعِ إِلَى أَنِ انْتَکَثَ عَلَیْهِ فَتْلُهُ وَ أَجْهَزَ عَلَیْهِ عَمَلُهُ وَ کَبَتْ بِهِ بِطْنَتُهُ.

پناه به خدا از این شورا ! در کدام زمان من با اعضاء شورا برابر بودم که هم اکنون مرا همانند آن ها پندارند و در صف آن ها قرارم دهند ،ناچار ، باز هم کوتاه آمدم ، و با آنان هماهنگ گردیدم ، یکى از آن ها با کینه‏ اى که از من داشت روى برتافت و دیگرى دامادش را بر حقیقت برترى داد و آن دو نفر دیگر (طلحه و زبیر) که زشت است آوردن نامشان. تا آن که سومى به خلفت رسید ، دو پهلویش از پرخورى باد کرده ، همواره بین آشپزخانه و دستشویى سرگردان بود ، و خویشاوندان پدرى او از بنى امیه بپا خاستند ، و همراه او بیت المال را خوردند و بر باد دادند ، چون شتر گرسنه‏اى که به جان گیاه بهارى بیافتد ، عثمان آن قدر اسراف کرد که ریسمان بافته او باز شد ، و اعمال او مردم را برانگیخت ، و شکم بارگى او نابودش ساخت.
نهج البلاغه، خطبه ی سوم
این خطبه حدود 7 سند در کتاب های شیعه و سنی دارد.

کانال برهان و نقل نکات ناب
@borrhan

ويرايش توسط mahdi128 : 12-14-2017 در ساعت 04:31 PM
قديمي 12-14-2017   #5 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

mahdi128's Avatar

ارسال پیام خصوصی

نظر امیرالمؤمنین علی علیه السلام درباره خلیفه اول و دوم و سوم《5》

شکایت امیرالمؤمنین علی علیه السلام درباره وقایع بعد از رسول خدا صلی الله علیه و آله

خلفای پیش از امیرالمومنین علیه السلام ربایندگان حق ایشان

ایشان می فرمایند :

حتی اذا قبض اللَّه رسوله (ع) رجع قوم علی الاعقاب، و غالتهم السبل و اتکلوا علی الولائج و وصلوا غیر الرحم و هجروا السبب الذی أمروا بمودته و نقلوا البناء عن رصّ اساسه فبنوه فی غیر موضعه معادن کل خطیئة و ابواب کل ضارب فی غمرة قد ماروا فی الحیرة و ذهلوا فی السّکرة علی سنّة من آل فرعون: من منقطع الی الدنیا راکن أومفارق للدین مباین.

و (اما افسوس که آنها) پس از رحلت رسول خدا (ص) به گذشته خود بازگشتند و با پیمودن راه های گوناگون گمراه شدند. و به دوستان و همفکران فاسد خود اعتماد و از غیر خویشاوندان پیامبر پیروی کردند و از وسیله ای که به دوستی آن مأمور بودند (اهل البیت علیهم السلام) جدا گشتند ؛
از ریسمان هدایت فاصله گرفتند و بنای استوار دین را از جایگاه اصلی خود انتقال دادند و آن را در جایی دیگر نهادند جایی که مرکز هر گونه گناه و فساد بود و آغاز هر فتنه و فتنه جویی، و پناه و گمراهانی که از این سو بدان سو سرگردانند و در غفلت، به سنت فرعونیان از همه بریده و به دنیا دل بسته اند یا پیوند خود را با دین گسسته اند.

نهج البلاغه - ج 2 ص 36 بخشی از خطبه 150

http://www.shiaonlinelibrary.com/الصفحة_36

اللَّهُمَّ إِنِّی أَسْتَعْدِیکَ عَلَى قُرَیْش وَ مَنْ أَعَانَهُمْ فَإِنَّهُمْ قَطَعُوا رَحِمِی وَ صَغَّرُوا عَظِیمَ مَنْزِلَتِیَ وَ أَجْمَعُوا عَلَى مُنَازَعَتِی أَمْراً هُوَ لِی .

بار خدایا از قریش و تمامى کسانى که یاریشان کردند به پیشگاه تو شکایت مى کنم ؛ زیرا قریش پیوند خویشاوندى مرا قطع کردند و مقام و منزلت بزرگ مرا کوچک شمردند و در ربودن حقی که برای من بود ، با یکدیگر هم داستان شدند.

نهج البلاغه - ج 2 ص 85 خطبه ۱۷۲

http://shiaonlinelibrary.com/الكفحة_85#top

@borrhan

@borrhan

ويرايش توسط mahdi128 : 12-14-2017 در ساعت 04:34 PM
2 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي 12-14-2017   #6 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

malakut's Avatar

ارسال پیام خصوصی

روایت می كنند كه عده ای از عراق نزد امام سجاد آمدند واز ابوبكر و عمر و عثمان سخنانی بد و زشت گفتند وقتی كه سخنشان تمام شد زین العابدین علیه السلام پرسید : به من خبر بدهید كه ایا شما مهاجرین نخستین هستید كه خداوند در موردشان فرمود :

الَّذِینَ أُخْرِجُوا مِنْ دِیارِهِمْ وَأَمْوَالِهِمْ یَبْتَغُونَ فَضْلاً مِنْ اللَّهِ وَرِضْوَاناً وَیَنْصُرُونَ اللَّهَ وَرَسُولَهُ أُوْلَئِكَ هُمْ الصَّادِقُون

گفتند خیر نیستیم

پرسید ایا از افرادی هستید كه خداوند در موردشان فرمود :

الَّذِینَ تَبَوَّءُوا الدَّارَ وَالإِیمَانَ مِنْ قَبْلِهِمْ یُحِبُّونَ مَنْ هَاجَرَ إِلَیْهِمْ وَلا یَجِدُونَ فِی صُدُورِهِمْ حَاجَةً مِمَّا أُوتُوا وَیُؤْثِرُونَ عَلَى أَنْفُسِهِمْ وَلَوْ كَانَ بِهِمْ خَصَاصَة

گفتند خیر از آنها نیستیم

پس امام فرمود: الان شماها اعتراف كردید كه شامل این دو آیه نمی شوید كه صحابه شاملشان میشوند.اما من می گویم شماها حتی شامل این آیه هم نمی شوید

یقُولُونَ رَبَّنَا اغْفِرْ لَنَا وَلإِخْوَانِنَا الَّذِینَ سَبَقُونَا بِالإِیمَانِ وَلا تَجْعَلْ فِی قُلُوبِنَا غِلاًّ لِلَّذِینَ آمَنُوا

سپس فرمود از نزد من خارج شوید خدا به حسابتان برسد

کتاب شریف کشف الغمه جلد دوم باب ذکر الامام الرابع ابی الحسن علی بن الحسین زین العابدین ـ الصوارم المهرقه صفحه ۲۴۹

البته این روایت حاکی این مطلب نیست که اشتباهات صحابه و گناهان ایشان در باب نادیده گرفتن حقانیت حضرت علی علیه السلام فراموش شود بلکه فقط تذکره ای است تا به ما بگوید که زندگی صحابه خالی از نقاط بزرگ نورانیت نبوده و فضائل بزرگی نیز داشته اند لذا تقوا پیشه کرده و به جای توهین امور اشان به خداوند واگذار کنیم که والله احکم الحاکمین ...
قديمي 12-14-2017   #7 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

mahdi128's Avatar

ارسال پیام خصوصی

نوشته اصلي بوسيله malakut نمايش نوشته ها

روایت می كنند كه عده ای از عراق نزد امام سجاد آمدند واز ابوبكر و عمر و عثمان سخنانی بد و زشت گفتند وقتی كه سخنشان تمام شد زین العابدین علیه السلام پرسید : به من خبر بدهید كه ایا شما مهاجرین نخستین هستید كه خداوند در موردشان فرمود :

الَّذِینَ أُخْرِجُوا مِنْ دِیارِهِمْ وَأَمْوَالِهِمْ یَبْتَغُونَ فَضْلاً مِنْ اللَّهِ وَرِضْوَاناً وَیَنْصُرُونَ اللَّهَ وَرَسُولَهُ أُوْلَئِكَ هُمْ الصَّادِقُون

گفتند خیر نیستیم

پرسید ایا از افرادی هستید كه خداوند در موردشان فرمود :

الَّذِینَ تَبَوَّءُوا الدَّارَ وَالإِیمَانَ مِنْ قَبْلِهِمْ یُحِبُّونَ مَنْ هَاجَرَ إِلَیْهِمْ وَلا یَجِدُونَ فِی صُدُورِهِمْ حَاجَةً مِمَّا أُوتُوا وَیُؤْثِرُونَ عَلَى أَنْفُسِهِمْ وَلَوْ كَانَ بِهِمْ خَصَاصَة

گفتند خیر از آنها نیستیم

پس امام فرمود: الان شماها اعتراف كردید كه شامل این دو آیه نمی شوید كه صحابه شاملشان میشوند.اما من می گویم شماها حتی شامل این آیه هم نمی شوید

یقُولُونَ رَبَّنَا اغْفِرْ لَنَا وَلإِخْوَانِنَا الَّذِینَ سَبَقُونَا بِالإِیمَانِ وَلا تَجْعَلْ فِی قُلُوبِنَا غِلاًّ لِلَّذِینَ آمَنُوا

سپس فرمود از نزد من خارج شوید خدا به حسابتان برسد

کتاب شریف کشف الغمه جلد دوم باب ذکر الامام الرابع ابی الحسن علی بن الحسین زین العابدین ـ الصوارم المهرقه صفحه ۲۴۹

البته این روایت حاکی این مطلب نیست که اشتباهات صحابه و گناهان ایشان در باب نادیده گرفتن حقانیت حضرت علی علیه السلام فراموش شود بلکه فقط تذکره ای است تا به ما بگوید که زندگی صحابه خالی از نقاط بزرگ نورانیت نبوده و فضائل بزرگی نیز داشته اند لذا تقوا پیشه کرده و به جای توهین امور اشان به خداوند واگذار کنیم که والله احکم الحاکمین ...
جناب وهابی درغگو لطفا ادرس کشف الغمه رو بیاورید صوارم مهرقه از ارباب وابیهاست
جناب برهوت توجه بفرمائید به نوشته خودتون در باشگاه جوانان ایرانی :
عالم مقدس ملکوت
مهمان

تاريخ ثبت نام: Aug 2014
پاسخ‌ها: 126
روزنوشته ها: 2

ج: جناب عمر یک ثواب می برد یا دو ثواب ؟!
پست 81

واقعا متاسفم که یک مشت انسان بی خرد به دور هم گرد امدند و سخنانی میگویند که امروزه دیگر این تعصبات کور در محافل علمی و دانشگاهی و حتی بین عوام خریداری ندارد

عمر بن خطاب همان کسی است که شما و پدران و مادران شما واجداد ما را مسلمان کرده است
عمر بن خطاب همان کسی که در بین این همه خلق توفیق صحابه رسول خدا را داشته
عمر بن خطاب همان کسی است که بهترین و اشرف مخلوقات با او پیوند خویشاوندی برقرار کرد
عمر بن خطاب همان کسی است که صاحب بیعت رضوان است و خدا او را در قران کریم ستوده
عمر بن خطاب همان کسی است که جز اولین مهاجرین رنج دیده بود که خدا از ان ها اعلام رضایت کرده
عمر بن خطاب همان کسی است که در روز فتح خیبر منتخب شد که روز دوم پرچم بدست او داده شود
عمر بن خطاب همان کسی است که خدا محبت او را در قلب 80 درصد مسلمین جهان جای داده بلکه شیعیان واقعی غیر متعصب جای داده است
عمر بن خطاب همان فاتح سرزمین مجوس و شرکیات انان است
عمر بن خطاب کسی است که علی علیه السلام هیچ وقت از مشورت به او خودداری نکرد
عمر بن خطاب همان کسی است که علی علیه السلام او را عمود مسلمین معرفی میکند
عمر بن خطاب همان کسی است که از ملیون ها نام حضرت علی اسم او را بر فرزند خود برگزید
عمر بن خطاب همان کسی است که داماد امیرالمومنین علیه السلام است
عمر بن خطاب همان کسی است که صدها حدیث در فضل او از محدثین بزرگ نقل شده است که فقط یکی از انان نوشته بزرگ محدث جهان اسلام جناب سیوطی تحت عنوان الغرر فی فضائل عمر هست
عمر بن خطاب کسی است که رسول خدا او را هرگز از خود نراند و تا اخرین لحظات همراه رسول خدا بود و در کنار همو دفن شد

چنین کسی با این همه فضائل نورانی را فراموش کردن و فقط نقاط تاریک و اشتباه او را متذکر شدن جز تعصب کور و جهالت و سیاست کثیف مذهبیت چیزی نیست

جناب عمر یک ثواب می برد یا دو ثواب ؟! - صفحه 6 - باشگاه جوانان ایرانی / تالار گفتمان ایرانیان
نوشته را پسندیده است :
قديمي 12-14-2017   #8 (لینک نوشته)
هم میهن دوست

sajadss's Avatar

ارسال پیام خصوصی

نوشته اصلي بوسيله mahdi128 نمايش نوشته ها
اهل_تسنن_لطفا_تامل_کنند

نظر امیر المومنین علیه السلام در مورد خلافت ابوبکر ، عمر و عثمان《2》

امیرالمومنین علیه السلام‌ خلافت ابابکر را خلافتی استبدادی می دانند :

و لكنك إستبددت علينا بالأمر

و اما تو در رابطه با خلافت در حق ما استبداد كردي.

گفتی نظر علی ع از مصادر شیعی ؟

خوب ما هم یکی از نظرات ایشان را بگذاریم که شروع کنید به دست و پا زدن و کپی پیست کردن از سایت های کذاب

حضرت علی(رض) درباره شیخین حضرت ابوبکر و عمر رضی الله عنهما میفرماید:

«ﻭﻛﺎﻥ ﺃﻓﻀﻠﻬﻢ ﻓﻲ ﺍﻹﺳﻼﻡ ﻛﻤﺎ ﺯﻋﻤﺖ ﻭﺃﻧﺼﺤﻬﻢ ﻟﻠﻪ ﻭﻟﺮﺳﻮﻟﻪ ﺍﻟﺨﻠﻴﻔﺔ ﺍﻟﺼﺪﻳﻖ، ﻭﺍﻟﺨﻠﻴﻔﺔ ﺍﻟﻔﺎﺭﻭﻕ، ﻭﻟﻌﻤﺮﻱ ﺃﻥ ﻣﻜﺎﻧﻬﻢ ﻓﻲ ﺍﻹﺳﻼﻡ ﻟﻌﻈﻴﻢ ﻭﺃﻥ ﺍﻟﻤﺼﺎﺏ ﺑﻬﻤﺎ ﻟﺠﺮﺡ ﻓﻲﺍﻹﺳﻼﻡ ﺷﺪﻳﺪ. ﺭﺣﻤﻬﻤﺎ ﺍﻟﻠﻪ ﻭﺟﺰﺍﻫﻤﺎ ﺑﺄﺣﺴﻦ ﻣﺎ ﻋﻤﻼ»

ترجمه: «در اسلام از همه افضل و با خدا و رسولش مخلص ‏تر، أبوبکر صدیق و عمر فاروق هستند

و به جان خودم سوگند که مرتبه آن دو در اسلام بزرگ است و با وفات ایشان، به اسلام صدمه شدیدى رسیده است. خداوند هر دو را رحمت کند و پاداش نیک به آنها دهد
»..

[شرح نهج‏ البلاغه، إبن ‏میثم بحرانى، جزء ۳۱، ص‏488]

در مورد منابع اهل سنت هم آوردی :

اولا در منابع اهل سنت به تواتر از زبان مبارک امام علی هست که :

این از صحیح بخاری

حدثنا محمد بن كثیر، أخبرنا سفیان، حدثنا جامع بن أبي راشد، حدثنا أبو یعلى، « عن محمد ابن الحنفیة، قال :قلت لأبي أي الناس خیر بعد رسول الله صلى الله ». علیه وسلم؟ قال :أبو بكر، قلت :ثم من؟ قال :ثم عمر صحیح البخاري، محمد بن إسماعیل البخاري، دار طوق النجاة، ج7 ص ،5

این از نقل علما :

ابن کثیر به نقل از علی ع افضلیت ابوبکر را آورده: قد ثبت عنه بالتواتر أنه قال على منبر الكوفة :أیها الناس !إن خیر هذه الأمة « ». بعد نبیها أبو بكر ثم عمر 371 ص ،7 البدایة والنهایة، ابن كثیر، دار إحیاء التراث العربي، ج

– سیوطی می نویسد : وأخرج أحمد وغیره عن علي قال :خیر هذه الأمة بعد نبیها أبو بكر، وعمر،
قال الذهبي :هذا متواتر عن علي -----------تاریخ الخلفاء، السیوطي، مكتبة نزار مصطفى الباز، ص 39 ـــــــــ

حالا جالبه یک روایت از بخاری آوردی اما باز هم خیانت در امانت کردی و کل روایت را نیاوردی ؟

اگر لینک را باز میکردی و قبل از آن میدیدی که امام علی ع میگه که :
فتشهد علي فقال إنا قد عرفنا فضلك وما أعطاك الله ولم ننفس عليك خيرا ساقه الله إليك : امام علی خطاب به ابوبکر همانا ما به فضل تو اگاهیم............

مابقی نظرات و پست ها هم به شدت به ضرر ایشان هست که میاد و میگه امام علی با ابوبکر بیعت کرد ؟
مگر میشه از طرفی ادعا کنی نظر امام اون اوهاماتی باشه که شما نقل کردید و بعد بیاید و بیعت هم بدهد ؟ اگر این طور باشد امام علی بزرگترین اشتباه را مرتکب شده ( کلا و حاشا ) مگر در تاریخ انبیا داریم که پیامبری از نبوت خود کنار برود و بگوید خوب فعلا با حاکان بیعت میکنم تا هر وقت شد میگم من نبی مرسل از طرف خدا هستم ؟!!

ويرايش توسط sajadss : 12-14-2017 در ساعت 02:22 PM
sajadss آفلاين است   پاسخ با نقل قول
قديمي 12-14-2017   #9 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

mahdi128's Avatar

ارسال پیام خصوصی

https://forum.hammihan.com/thread278...ml#post6514403
قديمي 12-16-2017   #10 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

mahdi128's Avatar

ارسال پیام خصوصی

بسم الله الرحمن الرحیم

اعتراف عمر که امیرالمومنین علیه السلام او وابوبکر را کذاب ، خائن ، حیله گر و مکار می دانست

اهل_تسنن_لطفا_تأمل_كنند

نظر امیرالمومنین علی علیه السلام دربارهء خلیفه اول و دوم و سوم

.قبل از بیان نظر امیرالمومنین علیه السلام در این مورد ، به این روایت از قول عمر در صحیح بخاری توجه فرمایید:

قالَ عُمَرُ رَضِیَ اللَّهُ عَنْهُ أَقْرَؤُنَا أُبَیٌّ وَأَقْضَانَا عَلِیٌّ.
عمر گفت : بهترین قاری ما اُبی ، و بهترین قاضی ما ، علی بن ابی طالب است.

صحیح بخاری ص1098 چاپ دار ابن کثیر کِتَاب تَفْسِیرِ الْقُرْآنِ بَاب قَوْلِهِ{ مَا نَنْسَخْ مِنْ آیَةٍ أَوْ نُنْسِهَا نَأْتِ بِخَیْرٍ مِنْهَا }

پس به اعتراف خود خلیفه دوم , بهترین قاضی در بین همهء صحابه ، علی بن ابیطالب علیه السلام است و قضاوت او بهترین قضاوتهاست .

حال ببینیم قضاوت ایشان در مورد دو خلیفه طبق منابع اهل تسنن چیست⁉️

مسلم در صحیح خودش - که به همراه صحیح بخاری، صحیح ترین کتب نزد اهل سنت است - روایتی را نقل می کند که خلیفه دوم اعتراف می کند که حضرت علی علیه السلام من و ابوبکر را کذاب ، خائن ،
حیله گر و مکار می‌دانست

.فَلَمَّا تُوُفِّیَ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ قَالَ أَبُو بَکْرٍ أَنَا وَلِیُّ رَسُولِ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ فَجِئْتُمَا تَطْلُبُ مِیرَاثَکَ مِنْ ابْنِ أَخِیکَ وَیَطْلُبُ هَذَا مِیرَاثَ امْرَأَتِهِ مِنْ أَبِیهَا فَقَالَ أَبُو بَکْرٍ قَالَ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ مَا نُورَثُ مَا تَرَکْنَاهُ صَدَقَةٌ فَرَأَیْتُمَاهُ کَاذِبًا آثِمًا غَادِرًا خَائِنًا وَاللَّهُ یَعْلَمُ إِنَّهُ لَصَادِقٌ بَارٌّ رَاشِدٌ تَابِعٌ لِلْحَقِّ ثُمَّ تُوُفِّیَ أَبُو بَکْرٍ وَأَنَا وَلِیُّ رَسُولِ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ وَوَلِیُّ أَبِی بَکْرٍ فَرَأَیْتُمَانِی کَاذِبًا آثِمًا غَادِرًا خَائِنًا وَاللَّهُ یَعْلَمُ إِنِّی لَصَادِقٌ بَارٌّ رَاشِدٌ تَابِعٌ لِلْحَقِّ .. قَالَ أَکَذَلِکَ قَالَا نَعَمْ .

پس عمر [امیرمؤمنان و عبّاس عموی پیامبر را مخاطب قرار داده] چنین گفت:
آن هنگام که رسول خدا وفات یافت، ابوبکر گفت:
من جانشین رسول خدا هستم، پس شما دو نفر (امیرمؤمنان‌ و عبّاس) به نزد او آمدید ؛ در حالی که تو (عبّاس) میراث خودت را از پسر برادرت (رسول الله) طلب می‌کردی و این (اشاره به امیرمؤمنان) ارث همسرش [حضرت زهرا] را از پدرش [رسول خدا] طلب می‌کرد.
پس ابوبکر گفت که پیامبر گفته است: «از ما پیامبران ارث برده نمی‌شود؛ آنچه ما باقی می‌گذاریم، صدقه است».
پس شما دو نفر او را دروغگو، گناهکار، حیله‌گر و خائن دانستید
در حالی که خدا می‌داند که او راستگو، نیک‌کردار، درست‌رفتار و پیرو حق بود.
سپس ابوبکر مُرد و من جانشین رسول خدا و ابوبکر هستم ؛ پس شما دو نفر،
من را دروغگو ، گناهکار ، حیله‌گر و خائن دانستید.

در ادامه روایت هم عمر به علی(علیه السلام) و عباس گفت: آیا همین طور است که گفتم :علی(علیه السلام) و عباس تایید کرده و گفتند : بله همین طور است.

صحیح مسلم کتاب «الجهاد و السیر»، باب «حکم الفیء»، حدیث 3302

حال سوالی از اهل تسنن حق جو که پاسخی صریح می طلبد :

نظر شما در مورد این دو روایت ازکتاب خودتان چیست⁉️

شمایی که قصد دارید از وحدت شیعه و سنی ، کمال سواستفاده را بکنید و این چنین نشان دهید که رابطه‌ی بین اهل بیت علیهم السلام و خلفا ، بسیار خوب بوده ،
پاسخ شما به این دو روایت از بخاری و مسلم چیست⁉️

جالب است این را هم بدانید:

این روایت به قدری واضح و روشنگر است ، که موجب گشته تا وهابیون نظر مولا را از کتاب "التمهید" حذف کنند تا از آبروی نداشتهء خلفای خود دفاع کرده باشند‼️

دقت کنید:

التمهید إبن عبد البر ج8-ص 166
همین روایت در اینجا وجود دارد اما با دستکاری و خیانت وهابیون و حذف نظر علی علیه السلام درباره ابوبکر و عمر:

وتطلب أنت میراث امرأتک من أبیها فقال أبو بکر قال رسول الله صلى الله علیه وسلم لا نورث ما ترکنا صدقة فرأیتماه ............ والله یعلم أنه صادق بار راشد تابع للحق فولیها أبو بکر فلما توفی أبو بکر قلت أنا ولی رسول الله وولی أبی بکر فرأیتمانی .............والله یعلم أنی صادق بار راشد تابع للحق

http://s3.picofile.com/file/77303733...8%D8%A7_1_.png
http://s2.picofile.com/file/77303444...F%D9%87_1_.png

این قسمت را پاک کردند:

فرَأیتُماهُ و فرایتمانی کاذِباً آثِماً غادِراً
خائِنا

.وجدانهای بیدار کمی تفکر

نظر امیرالمؤمنین علیه السلام دربارهء خلفای ثلاثه(ابوبکر ، عمر ، عثمان)نظر امیرالمؤمنین علیه السلام دربارهء خلفای ثلاثه(ابوبکر ، عمر ، عثمان)نظر امیرالمؤمنین علیه السلام دربارهء خلفای ثلاثه(ابوبکر ، عمر ، عثمان)نظر امیرالمؤمنین علیه السلام دربارهء خلفای ثلاثه(ابوبکر ، عمر ، عثمان)نظر امیرالمؤمنین علیه السلام دربارهء خلفای ثلاثه(ابوبکر ، عمر ، عثمان)نظر امیرالمؤمنین علیه السلام دربارهء خلفای ثلاثه(ابوبکر ، عمر ، عثمان)نظر امیرالمؤمنین علیه السلام دربارهء خلفای ثلاثه(ابوبکر ، عمر ، عثمان)نظر امیرالمؤمنین علیه السلام دربارهء خلفای ثلاثه(ابوبکر ، عمر ، عثمان)نظر امیرالمؤمنین علیه السلام دربارهء خلفای ثلاثه(ابوبکر ، عمر ، عثمان)

http://www.iranclubs.org/forums/showthread.php?t=156994

https://forum.hammihan.com/thread278469.html

نوشته را پسندیده است :
قديمي 12-17-2017   #11 (لینک نوشته)
هم میهن دوست

sajadss's Avatar

ارسال پیام خصوصی

نوشته اصلي بوسيله mahdi128 نمايش نوشته ها
بسم الله الرحمن الرحیم

اعتراف عمر که امیرالمومنین علیه السلام او وابوبکر را کذاب ، خائن ، حیله گر و مکار می دانست

اهل_تسنن_لطفا_تأمل_كنند

نظر امیرالمومنین علی علیه السلام دربارهء خلیفه اول و دوم و سوم

.قبل از بیان نظر امیرالمومنین علیه السلام در این مورد ، به این روایت از قول عمر در صحیح بخاری توجه فرمایید:

قالَ عُمَرُ رَضِیَ اللَّهُ عَنْهُ أَقْرَؤُنَا أُبَیٌّ وَأَقْضَانَا عَلِیٌّ.
عمر گفت : بهترین قاری ما اُبی ، و بهترین قاضی ما ، علی بن ابی طالب است.

صحیح بخاری ص1098 چاپ دار ابن کثیر کِتَاب تَفْسِیرِ الْقُرْآنِ بَاب قَوْلِهِ{ مَا نَنْسَخْ مِنْ آیَةٍ أَوْ نُنْسِهَا نَأْتِ بِخَیْرٍ مِنْهَا }

پس به اعتراف خود خلیفه دوم , بهترین قاضی در بین همهء صحابه ، علی بن ابیطالب علیه السلام است و قضاوت او بهترین قضاوتهاست .

حال ببینیم قضاوت ایشان در مورد دو خلیفه طبق منابع اهل تسنن چیست⁉️

مسلم در صحیح خودش - که به همراه صحیح بخاری، صحیح ترین کتب نزد اهل سنت است - روایتی را نقل می کند که خلیفه دوم اعتراف می کند که حضرت علی علیه السلام من و ابوبکر را کذاب ، خائن ،
حیله گر و مکار می‌دانست

.فَلَمَّا تُوُفِّیَ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ قَالَ أَبُو بَکْرٍ أَنَا وَلِیُّ رَسُولِ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ فَجِئْتُمَا تَطْلُبُ مِیرَاثَکَ مِنْ ابْنِ أَخِیکَ وَیَطْلُبُ هَذَا مِیرَاثَ امْرَأَتِهِ مِنْ أَبِیهَا فَقَالَ أَبُو بَکْرٍ قَالَ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ مَا نُورَثُ مَا تَرَکْنَاهُ صَدَقَةٌ فَرَأَیْتُمَاهُ کَاذِبًا آثِمًا غَادِرًا خَائِنًا وَاللَّهُ یَعْلَمُ إِنَّهُ لَصَادِقٌ بَارٌّ رَاشِدٌ تَابِعٌ لِلْحَقِّ ثُمَّ تُوُفِّیَ أَبُو بَکْرٍ وَأَنَا وَلِیُّ رَسُولِ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ وَوَلِیُّ أَبِی بَکْرٍ فَرَأَیْتُمَانِی کَاذِبًا آثِمًا غَادِرًا خَائِنًا وَاللَّهُ یَعْلَمُ إِنِّی لَصَادِقٌ بَارٌّ رَاشِدٌ تَابِعٌ لِلْحَقِّ .. قَالَ أَکَذَلِکَ قَالَا نَعَمْ .

پس عمر [امیرمؤمنان و عبّاس عموی پیامبر را مخاطب قرار داده] چنین گفت:
آن هنگام که رسول خدا وفات یافت، ابوبکر گفت:
من جانشین رسول خدا هستم، پس شما دو نفر (امیرمؤمنان‌ و عبّاس) به نزد او آمدید ؛ در حالی که تو (عبّاس) میراث خودت را از پسر برادرت (رسول الله) طلب می‌کردی و این (اشاره به امیرمؤمنان) ارث همسرش [حضرت زهرا] را از پدرش [رسول خدا] طلب می‌کرد.
پس ابوبکر گفت که پیامبر گفته است: «از ما پیامبران ارث برده نمی‌شود؛ آنچه ما باقی می‌گذاریم، صدقه است».
پس شما دو نفر او را دروغگو، گناهکار، حیله‌گر و خائن دانستید
در حالی که خدا می‌داند که او راستگو، نیک‌کردار، درست‌رفتار و پیرو حق بود.
سپس ابوبکر مُرد و من جانشین رسول خدا و ابوبکر هستم ؛ پس شما دو نفر،
من را دروغگو ، گناهکار ، حیله‌گر و خائن دانستید.

در ادامه روایت هم عمر به علی(علیه السلام) و عباس گفت: آیا همین طور است که گفتم :علی(علیه السلام) و عباس تایید کرده و گفتند : بله همین طور است.

صحیح مسلم کتاب «الجهاد و السیر»، باب «حکم الفیء»، حدیث 3302

حال سوالی از اهل تسنن حق جو که پاسخی صریح می طلبد :

نظر شما در مورد این دو روایت ازکتاب خودتان چیست⁉️

شمایی که قصد دارید از وحدت شیعه و سنی ، کمال سواستفاده را بکنید و این چنین نشان دهید که رابطه‌ی بین اهل بیت علیهم السلام و خلفا ، بسیار خوب بوده ،
پاسخ شما به این دو روایت از بخاری و مسلم چیست⁉️

این روایت به قدری واضح و روشنگر است ، که موجب گشته تا وهابیون نظر مولا را از کتاب "التمهید" حذف کنند تا از آبروی نداشتهء خلفای خود دفاع کرده باشند‼️

دقت کنید:

همین روایت در اینجا وجود دارد اما با دستکاری و خیانت وهابیون و حذف نظر علی علیه السلام درباره ابوبکر و عمر:

وتطلب أنت میراث امرأتک من أبیها فقال أبو بکر قال رسول الله صلى الله علیه وسلم لا نورث ما ترکنا صدقة فرأیتماه ............ والله یعلم أنه صادق بار راشد تابع للحق فولیها أبو بکر فلما توفی أبو بکر قلت أنا ولی رسول الله وولی أبی بکر فرأیتمانی .............والله یعلم أنی صادق بار راشد تابع للحق

http://s3.picofile.com/file/77303733...8%d8%a7_1_.png
http://s2.picofile.com/file/77303444...f%d9%87_1_.png

این قسمت را پاک کردند:

خائِنا

.وجدانهای بیدار کمی تفکر

نظر امیرالمؤمنین علیه السلام دربارهء خلفای ثلاثه(ابوبکر ، عمر ، عثمان)نظر امیرالمؤمنین علیه السلام دربارهء خلفای ثلاثه(ابوبکر ، عمر ، عثمان)نظر امیرالمؤمنین علیه السلام دربارهء خلفای ثلاثه(ابوبکر ، عمر ، عثمان)نظر امیرالمؤمنین علیه السلام دربارهء خلفای ثلاثه(ابوبکر ، عمر ، عثمان)نظر امیرالمؤمنین علیه السلام دربارهء خلفای ثلاثه(ابوبکر ، عمر ، عثمان)نظر امیرالمؤمنین علیه السلام دربارهء خلفای ثلاثه(ابوبکر ، عمر ، عثمان)نظر امیرالمؤمنین علیه السلام دربارهء خلفای ثلاثه(ابوبکر ، عمر ، عثمان)نظر امیرالمؤمنین علیه السلام دربارهء خلفای ثلاثه(ابوبکر ، عمر ، عثمان)نظر امیرالمؤمنین علیه السلام دربارهء خلفای ثلاثه(ابوبکر ، عمر ، عثمان)

دوم اگر سه باره باز این نظر هم حذف نشه اگر عرضه داری کل روایت را بیار و مانند گذشتگان خود کتمان نکن و قطع و برید نکن تا رسوای دوعالم بشی
sajadss آفلاين است   پاسخ با نقل قول
نوشته را نپسندیده اند :
قديمي 12-18-2017   #12 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

mahdi128's Avatar

ارسال پیام خصوصی

دقت کنید:

http://s3.picofile.com/file/77303733...8%d8%a7_1_.png
http://s2.picofile.com/file/77303444...f%d9%87_1_.png

این قسمت را پاک کردند:

خائِنا

.وجدانهای بیدار کمی تفکر

قديمي 12-18-2017   #13 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

mahdi128's Avatar

ارسال پیام خصوصی

https://forum.hammihan.com/thread277158.html
وهابیها و نواصب از خجالت اینجا کی بردشون از کار افتاده
ادامه دارد....

نظر امیرالمؤمنین علیه السلام دربارهء خلفای ثلاثه(ابوبکر ، عمر ، عثمان)نظر امیرالمؤمنین علیه السلام دربارهء خلفای ثلاثه(ابوبکر ، عمر ، عثمان)نظر امیرالمؤمنین علیه السلام دربارهء خلفای ثلاثه(ابوبکر ، عمر ، عثمان)نظر امیرالمؤمنین علیه السلام دربارهء خلفای ثلاثه(ابوبکر ، عمر ، عثمان)نظر امیرالمؤمنین علیه السلام دربارهء خلفای ثلاثه(ابوبکر ، عمر ، عثمان)نظر امیرالمؤمنین علیه السلام دربارهء خلفای ثلاثه(ابوبکر ، عمر ، عثمان)نظر امیرالمؤمنین علیه السلام دربارهء خلفای ثلاثه(ابوبکر ، عمر ، عثمان)نظر امیرالمؤمنین علیه السلام دربارهء خلفای ثلاثه(ابوبکر ، عمر ، عثمان)نظر امیرالمؤمنین علیه السلام دربارهء خلفای ثلاثه(ابوبکر ، عمر ، عثمان)نظر امیرالمؤمنین علیه السلام دربارهء خلفای ثلاثه(ابوبکر ، عمر ، عثمان)نظر امیرالمؤمنین علیه السلام دربارهء خلفای ثلاثه(ابوبکر ، عمر ، عثمان)نظر امیرالمؤمنین علیه السلام دربارهء خلفای ثلاثه(ابوبکر ، عمر ، عثمان)نظر امیرالمؤمنین علیه السلام دربارهء خلفای ثلاثه(ابوبکر ، عمر ، عثمان)نظر امیرالمؤمنین علیه السلام دربارهء خلفای ثلاثه(ابوبکر ، عمر ، عثمان)
نوشته را پسندیده است :
قديمي 12-23-2017   #14 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

mahdi128's Avatar

ارسال پیام خصوصی

اهل_تسنن_لطفا_تأمل_كنند

نظر امیرالمؤمنین علی علیه السلام درباره خلیفه اول و دوم و سوم《6》

‍ اعتراض حضرت امير مؤمنان (عليه السّلام) به غصب خلافت‌شان و حق ایشان و برترى‌دادن ديگران بر آن‌حضرت

سيد رضى (قدس سرّه) در نهج البلاغة روايت مى‌كند:

فوَ اللَّه مَا زِلْتُ مَدْفُوعاً عَنْ حَقِّي مُسْتَأْثَراً عَلَيَّ مُنْذُ قَبَضَ اللَّه نَبِيَّه صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَ آلِه‏ حَتَّى يَوْمِ النَّاسِ هَذَا

به خدا سوگند ، پس از رحلت حضرت رسول اكرم (صلّى الله عليه وآله) تا امروز پيوسته حقّ مرا از من باز داشته‌اند ، و ديگرى را بر من مقدّم داشته‌اند .

نهج البلاغة - السيد الرضي - الصفحة ۶۱ - خطبة ۶.

‍ ولايت حق آل‌محمد (عليهم السلام) مى‌باشد

امير مؤمنان حضرت على بن أبی طالب (صلوات الله عليهما) در خطبه‌اى كه پس از قبول خلافت صورت گرفته است ، فرمودند:

لا يُقَاسُ بِآلِ مُحَمَّدٍ (صلّى اللّه عليه وآله) مِنْ هَذِه الأُمَّةِ أَحَدٌ ، ولَا يُسَوَّى بِهِمْ مَنْ جَرَتْ نِعْمَتُهُمْ عَلَيْه أَبَداً ، هُمْ أَسَاسُ الدِّينِ وعِمَادُ الْيَقِينِ ، إِلَيْهِمْ يَفِيءُ الْغَالِي وبِهِمْ يُلْحَقُ التَّالِي ، ولَهُمْ خَصَائِصُ حَقِّ الْوِلَايَةِ ، وفِيهِمُ الْوَصِيَّةُ والْوِرَاثَةُ ، الآنَ إِذْ رَجَعَ الْحَقُّ إِلَى أَهْلِه ونُقِلَ إِلَى مُنْتَقَلِه.

كسى را با خاندان رسالت عترت پيامبر (عليهم السّلام) نمى‌شود مقايسه كرد ، و آنان كه پرورده نعمت هدايت اهل بيت پيامبرند با آنان برابر نخواهند بود. عترت پيامبر (صلّى اللّه عليه وآله) اساس دين ، و ستونهاى استوار يقين مى‌باشند ، شتاب‌كننده ، بايد به آنان باز گردد ، و عقب مانده ، بايد به آنان بپيوندد . ولايت حق مسلم آل محمد است ، و اين ها وصى و وارث رسول اكرم (صلّى اللّه عليه وآله) هستند .و هم اكنون [با قبول ولايت من] ،حق به حقدار رسيد ، و حقيقت بجايگاه اصلى خود منتقل گشت .

نهج البلاغة - السيد الرضي - الصفحة ٤٧ ؛ خطبه ۲

دقت شود كه حضرت امير مؤمنان (عليه السّلام) پس از بيعت مردم با ايشان مى‌فرمايند:
و هم اكنون حق به حقدار رسيد ، به اين معنى كه تا كنون حق من [خلافت] را غصب كرده بوديد و اين مقام را به كسانى داده بوديد كه لياقت اين مقام را نداشتند ، یعنی حضرت امیر مؤمنان (علیه السّلام) بی‌لیاقتی امثال ابوبکر و عمر و عثمان را برای خلافت تبیین می‌کنند!

قديمي 12-24-2017   #15 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

mahdi128's Avatar

ارسال پیام خصوصی

‍ (https://attach.fahares.com/P2hYeUGDid7z7qCtvN5Rbw==) #کلیپ_تصویری

نظر امیرالمؤمنین علی علیه السلام درباره خلیفه اول و دوم و سوم《7》

مروری مستند بر فرازهای مختلف نهج البلاغه و بررسی دیدگاه امیرالمؤمنین علیه السلام در مورد خلفا و شکایت ایشان از غصب خلافت و حق خود ؛

معرفی مستند برخی از مدارک اهل سنت ، در اثبات امر رسول خدا صلی الله علیه و آله به صبر به امیرالمؤمنین علیه السلام

امیرالمؤمنین علی علیه السلام با خلفا هیچ گاه بیعت ننمودند حتی برای ۱ لحظه

کلیپ به زبان عربی است ولی برای بزرگوارانی که حداقل آشنایی با عربی را دارند ، کاملا قابل استفاده است.

نقد_وهابیت

دیدگاه جالب یکی از علمای اهل تسنن درباره محمد بن عبدالوهاب پایه گذار وهابیت

شیخ یوسف نبهانی (از علمای اهل تسنن) پس از نقل نامه ای که اساتیدِ محمد بن عبدالوهاب انحرافات او را متذكر شده بودند می گوید :

والحاصل أن الذين اعتنوا بالرد عليه خلائق لا يحصون من مشارق الأرض ومغاربها من أرباب المذاهب الأربعة في كتب مبسوطة ومختصرة، وبعضهم التزم الرد عليه بنصوص مذهب الإمام أحمد، ليبين له أنه كاذب ملبس في انتسابه لمذهب الإمام أحمد رضي الله عنه.

حاصل اينكه كساني كه محمد بن عبد الوهاب را رد كرده اند، عدهء زياد و غير قابل شمارش از شرق و غرب از بزرگان مذاهب اربعه هستند كه يا به صورت مفصل و يا مختصر در رد او كتاب نوشته اند، برخی حتی با نصوص مذهب احمد بن حنبل بر او رديه نوشته اند تا آشكار كنند كه اودروغگو در لباس مذهب امام احمد است.

شواهد الحق في الاستغاثة بسيد الخلق، صفحه 131 .

..همانطور که ملاحظه کردید این عالم سُنی مذهب نه تنها محمد بن عبدالوهاب را حنبلی مذهب نمیداند بلکه میگوید برخی از علما با نصوص مذهب احمد بر محمد بن عبدالوهاب رديه نوشته اند و گفته اند او دروغگو در لباس مذهب امام احمد است.

قـــــــــــــــضاوت باشـــــــــــــــــما

پاسخ

ابزارهاي موضوع
نحوه نمايش

قوانين ارسال