فلسفه را خودخوان از کدام کتاب شروع کنم؟
تالار گفتگوی هم میهن - Hammihan Forum            

بازگشت   تالار گفتگوی هم میهن - Hammihan Forum > تالارهای موضوعی > فلسفه و منطق
ثبت نام آموزش کار با هم میهن آپلود عکس علامت گذاری بفرم خوانده شده بی پاسخ!
عضویت در هم میهن شبکه اجتماعی پخش زنده لیست کاربران کاربران آنلاین تبلیغات

فلسفه و منطق بحث و گفتگو در باب فلسفه و منطق آشنایی با فیلسوفان و بررسی مسائل و موارد موجود

پاسخ

LinkBack ابزارهاي موضوع نحوه نمايش
قديمي 12-31-2017   #1 (لینک نوشته)
شمع جمع

hossein1285's Avatar

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض فلسفه را خودخوان از کدام کتاب شروع کنم؟

فلسفه را خودخوان از کدام کتاب شروع کنم؟
درود بر همه.

میخوام فلسفه را به صورت آکادمیک و خودخوان شروع کنم. آیا ممکن است؟
از کدام کتاب شروع کنم.

کسی لیسانس فلسفه دارد؟ لیست کتب را از کجا بگیرم؟
ممنون همتون.

ويرايش توسط hossein1285 : 12-31-2017 در ساعت 06:54 PM
hossein1285 آفلاين است   پاسخ با نقل قول
2 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي 01-14-2018   #2 (لینک نوشته)
هم میهن دوست

milatave's Avatar

ارسال پیام خصوصی

Post پاسخ : فلسفه را خودخوان از کدام کتاب شروع کنم؟

1. منطق. کتاب حسینی نسب.
2. کتاب فلسفه علم سمیر اکاشا.
3. اصول فلسفه و روش رئالیسم مطهری.
4. تاریخ فلسفه غرب و تاریخ فلسفه اسلامی خسروپناه.
5. از اینجا به بعد اگر باز فکر میکنید به فلسفه‌ی اسلامی یا غرب هنوز علاقه دارید میتوانید کتاب‌های خود فیلسوفان را بخوانید که مهم تر از اسفار ملاصدرا، نقد عقل محض کانت، هستی و زمان هیدگر وجود ندارد. در غیر اینصورت می‌توانید فلسفه تحلیلی را شروع کنید.
6. فلسفه ذهن کیت مسلین + درامدی بر علوم شناختی پل تاگارد
7. آشنایی با منطق ریاضی محمد اردشیر + فلسفه‌ی منطق کتابچه مارک سینزبری(که بخشی از کتاب آشنایی با فلسفه تحلیلی است)

milatave آفلاين است   پاسخ با نقل قول
4 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي 01-15-2018   #3 (لینک نوشته)
شمع جمع

hossein1285's Avatar

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : فلسفه را خودخوان از کدام کتاب شروع کنم؟

دست درد نکنه.
خدا خیرت بده. ان شاالله همه استفاده کنیم. من که هیچ اصطلاح فلسفی نمیدونم ب نظرت 1 تا 4 میفهمم بدون استاد؟
hossein1285 آفلاين است   پاسخ با نقل قول
قديمي 01-15-2018   #4 (لینک نوشته)
محروم از فعالیت

majid889's Avatar

ارسال پیام خصوصی

توصیه بنده:
1-اگر ظرفیت فهمیدن برخی حقایق را ندارید اصلا طرفش نروید.
2-مباحث مربوط به شک گرایی در فلاسفه را نخوانید.
3-اگر نظر مرا میخواهید فلاسفه ی اسلامی را مطالعه بفرمایید تا به دین و ایمان و باورهای قلبیتان هم لکه وارد نشود.
4-از بین فلاسفه ی غربی بیشتر طرف کانت باشید که طرف ماست.

ويرايش توسط majid889 : 01-15-2018 در ساعت 10:15 PM
majid889 آفلاين است   پاسخ با نقل قول
قديمي 01-15-2018   #5 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

s.zee's Avatar

ارسال پیام خصوصی

«فیلسوف، فلسفه‌اش را زندگی می‌کند» جمله باید از دیوید ثورو باشد، فلسفه‌خواندن ساده‌ترین کارها، اما یافتنِ فلسفه خود یعنی یافتنِ خود یعنی یافتنِ حقیقت هستی سخت‌ترینِ کارها، خواندنِ حقیقی فلسفه این است که فیلسوف خودش را می‌خواند و با خواندن خودش فلسفه‌ی خود و طبیعتا فلسفه هستی را می‌خواند.

Rudyard Kipling ─

.Philosophy is transcendental homelessness
George Lukacs~
s.zee آفلاين است   پاسخ با نقل قول
قديمي 01-16-2018   #6 (لینک نوشته)
هم میهن دوست

milatave's Avatar

ارسال پیام خصوصی

Post پاسخ : فلسفه را خودخوان از کدام کتاب شروع کنم؟

نوشته اصلي بوسيله hossein1285 نمايش نوشته ها
دست درد نکنه.
خدا خیرت بده. ان شاالله همه استفاده کنیم. من که هیچ اصطلاح فلسفی نمیدونم ب نظرت 1 تا 4 میفهمم بدون استاد؟
خواهش. بله حتما بدون استاد هم درک می‌کنید. فلسفه تحلیلی هم نیاز به درک خاصی ندارد و کاملا منطقی ساده بر آن حکم‌فرماست غیر از فلسفه‌ی منطق و فلسفه‌‌ی زبان و منطق ریاضی که با کمی مشکل مواجه خواهید شد و در صورت مشکل بهتر است مبانی زبان شناسی و مبانی علوم ریاضی را قبل از آن بخوانید.
اصطلاحات منطقی کاملا قابل درک و توضیح هستند که در کتاب اول آمده است
اصطلاحات فلسفی هم در هر کتابی و ضمیمه اش موجود است.
یک سری اصطلاحات هستند مربوط به مکاتب که فهم اساسی آن از عهده هیچکس بر نمی‌آید مانند مدرنیته و اگزیستانس و اصطلاح دازاین.
درکل به اصطلاحی برخوردید که نمی‌دانید سرچ کنید، حتما یاد می‌گیرید.

ويرايش توسط milatave : 01-16-2018 در ساعت 11:03 AM
milatave آفلاين است   پاسخ با نقل قول
نوشته را پسندیده است :
نوشته را نپسندیده اند :
قديمي 01-21-2018   #7 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

canary's Avatar

ارسال پیام خصوصی

نوشته اصلي بوسيله majid889 نمايش نوشته ها
توصیه بنده:
1-اگر ظرفیت فهمیدن برخی حقایق را ندارید اصلا طرفش نروید.
2-مباحث مربوط به شک گرایی در فلاسفه را نخوانید.
3-اگر نظر مرا میخواهید فلاسفه ی اسلامی را مطالعه بفرمایید تا به دین و ایمان و باورهای قلبیتان هم لکه وارد نشود.
4-از بین فلاسفه ی غربی بیشتر طرف کانت باشید که طرف ماست.
نه اتفاقا در فلسفه غربی دکارت و آکویناس خیلی بیشتر به فلسفه اسلامی شباهت دارن.
canary آفلاين است   پاسخ با نقل قول
نوشته را پسندیده است :
قديمي 01-21-2018   #8 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

canary's Avatar

ارسال پیام خصوصی

برای آشنایی مقدماتی با فلسفه به صورت جامع تاریخ فلسفه 9 جلدی کاپلستون رو پیشنهاد میکنم اما برای برای خوندن آکادمیکش بهتره کتب فلسفی خود فیلسوف ها رو مستقیما بخونی.
قديمي 01-21-2018   #9 (لینک نوشته)
محروم از فعالیت

majid889's Avatar

ارسال پیام خصوصی

نوشته اصلي بوسيله canary نمايش نوشته ها
نه اتفاقا در فلسفه غربی دکارت و آکویناس خیلی بیشتر به فلسفه اسلامی شباهت دارن.
ولی اکویناس از گرایش های ارسطو استفاده میکرد چون که گرایشات شدید مذهبی مسیحی داشت که پر از اشتباه بود همانند ثابت بودن زمین و چرخیدن خورشید و سایر سیارات به دور زمین یا برتری مرد به زن یا صاف بودن زمین و .....
ارسطو» مدّت هيجده قرن نوع بشر را در ظلمت جهل نگاه داشت و نگذاشت كه انسان بتواند خود را از آن ظلمتكده نجات بدهد و مى ‏توان به جرئت گفت كه ارسطو مدت هيجده قرن پيشرفت علمى بشر را به تأخير انداخت.
جهل بشر در مورد حركت زمين و سيّارات ديگر به دور خورشيد كه عامل آن ارسطو شد ، مدّت هيجده قرن دو بال آدمى را براى پرواز در عرصۀ علم بست و نفوذ ارسطو ، آنچنان زياد بود كه هيچ كس نمى‏ توانست نظريّه او را در مورد ثابت بودن زمين محكوم به بطلان كند .
عامل دوّم كه قوّت نظريّۀ ارسطو را افزايش داد اين بود كه در اروپا ، كليساى مسيحى بر نظريّۀ ارسطو صحّه گذاشت و گفت : بدون ترديد آنچه ارسطو راجع به ثبات زمين و اين كه مركز جهان مى ‏باشد گفته حقيقت است . چون اگر زمين ثابت و مركز جهان نبود ، پسر خدا (يعنى حضرت مسيح) در آن ظهور نمى‏ كرد
قديمي 01-21-2018   #10 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

canary's Avatar

ارسال پیام خصوصی

ولی اکویناس از گرایش های ارسطو استفاده میکرد چون که گرایشات شدید مذهبی مسیحی داشت که پر از اشتباه بود همانند ثابت بودن زمین و چرخیدن خورشید و سایر سیارات به دور زمین یا برتری مرد به زن یا صاف بودن زمین و .....
ارسطو» مدّت هيجده قرن نوع بشر را در ظلمت جهل نگاه داشت و نگذاشت كه انسان بتواند خود را از آن ظلمتكده نجات بدهد و مى ‏توان به جرئت گفت كه ارسطو مدت هيجده قرن پيشرفت علمى بشر را به تأخير انداخت.
جهل بشر در مورد حركت زمين و سيّارات ديگر به دور خورشيد كه عامل آن ارسطو شد ، مدّت هيجده قرن دو بال آدمى را براى پرواز در عرصۀ علم بست و نفوذ ارسطو ، آنچنان زياد بود كه هيچ كس نمى‏ توانست نظريّه او را در مورد ثابت بودن زمين محكوم به بطلان كند .
عامل دوّم كه قوّت نظريّۀ ارسطو را افزايش داد اين بود كه در اروپا ، كليساى مسيحى بر نظريّۀ ارسطو صحّه گذاشت و گفت : بدون ترديد آنچه ارسطو راجع به ثبات زمين و اين كه مركز جهان مى ‏باشد گفته حقيقت است . چون اگر زمين ثابت و مركز جهان نبود ، پسر خدا (يعنى حضرت مسيح) در آن ظهور نمى‏ كرد
اینکه ارسطو بشر رو در جهل نگه داشت چه ربطی به حرف من داره؟
قديمي 01-21-2018   #11 (لینک نوشته)
محروم از فعالیت

majid889's Avatar

ارسال پیام خصوصی

نوشته اصلي بوسيله canary نمايش نوشته ها
اینکه ارسطو بشر رو در جهل نگه داشت چه ربطی به حرف من داره؟
Canay گرامی ایا میشود فلسفه خوان شد ولی شک گرا نشد؟
نوشته را پسندیده است :
قديمي 01-21-2018   #12 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

canary's Avatar

ارسال پیام خصوصی

canay گرامی ایا میشود فلسفه خوان شد ولی شک گرا نشد؟
بله میشه فلسفه خوند ولی شک گرای محض نشد اما اینکه کسی فکر کنه بعد از خوندن فلسفه به یقین کامل میتونه برسه البته ادعای گزافیه.
یک دلیلش اینه که صحت و سقم بسیاری از ادعاهای فلسفی رو نمیشه مستقیما تو خود فلسفه به دست آورد و صحتش منوط به چیزیه که تو دنیای خارج و در عمل کشف میشه. مثلا برهان نظم یا وجود روح به شدت مربوط به نتایج غیر فلسفی و علمی هستن و با نشستن روی صندلی و عقل محض نمیشه قوت یا ضعفش رو تشخیص داد.
قديمي 01-21-2018   #13 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

deepnorth's Avatar

ارسال پیام خصوصی

اصل قضیه زیر سر سقراط بود: او بود که انسان را از از کنکاش در جهان بیرون و فلسفه ورزی بر اساس مشاهدات به درون و فلسفه ورزی بر اساس تاملات و اقلیم های درونی فرا خواند. (خودت را بشناس به جای هستی را بشناس) سقراط فلسفه مادی باستانی امثال هراکلیتوس که به فلسفه دهری ایرانی هایی مثل خیام و رازی شباهت زیادی داشت با فلسفه انتزاعی و منحط عبری ها و مصری ها جایگزین کرد و عملا بنیاد مسیحیت و سقوطهای بعدی اندیشه و دانش را در غرب منجر شد.

زن کامل نوع انسانی والاتری از مرد کامل است، هر چند بسیار کمیاب تر از مرد است.

نیچه، انسانی بسیار انسانی، پاره 377

deepnorth آفلاين است   پاسخ با نقل قول
نوشته را پسندیده است :
قديمي 01-21-2018   #14 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

deepnorth's Avatar

ارسال پیام خصوصی

گاهگداری میخواهم شروع کنم به خواندن فلسفه ولی به همین خاطر به شک بردن باورهای انسان همیشه خواندن آن را به تعویق انداخته ام.اینگونه فکر میکنم هیچگاه شروع به خواندن جدی فلسفه نکنم.شک کردن به باورهای کودکی و باورهایی که با ان متولد شده ادم همیشه مرا ازار میدهد هنوز هم همینطور هستم و به همین خاطر نمیخواهم پا را فراتر از این برای مطالعه عمیق فلسفه بگزارم.شاید مربوط به دوران و تربیت بچگی و همان جبر جغرافیایی باشد ولیهر چه هست باورهای ارثی ام را تا حودی دوست دارم ولو بخش اعظم آن اشتباه یا خرافه باشد.
ممنون از راهنماییتان
می شود در عین فلسفه ورزی و شک کردن و حتی رها کردن درونی اعتقادات پیشین همچنان ذوق هنری و احساسی اعتقادات پیشین را حفظ کرد. مثلا خیلی از هنرمندان دوره رنسانس در عمل اعتقاد چندانی به مسیحیت نداشتند اما در آثار خویش زیباترین و ژرفترین تفسیرها را از مسیحیت می کردند که حتی شاید یک مسیحیت معتقد هم در توان روحی اش نبود که آنها را خلق کند. مثلا نقاشی های مذهبی کاراواجیو یا مجسمه سانتا ترزای برنینی از این جمله اند.

https://upload.wikimedia.org/wikiped...bernini_04.JPG
این آثار از یک روح ژرف مسیحی برخودارند اما صاحبانشان مسیحی معتقد نبودند.
deepnorth آفلاين است   پاسخ با نقل قول
قديمي 01-22-2018   #15 (لینک نوشته)
هم میهن دوست

garfilde-gorbe's Avatar

ارسال پیام خصوصی

philosophy basics by Nigel Warburton
garfilde-gorbe آفلاين است   پاسخ با نقل قول
نوشته را پسندیده است :
نوشته را نپسندیده اند :
پاسخ

ابزارهاي موضوع
نحوه نمايش

قوانين ارسال