سخنان کوتاه دکتر فرهنگ هلاکویی - صفحه 24
تالار گفتگوی هم میهن - Hammihan Forum            

بازگشت   تالار گفتگوی هم میهن - Hammihan Forum > دانشگاه ، فناوری و علوم پزشکی > روانشناسی و مشاوره > مقالات
ثبت نام آموزش کار با هم میهن آپلود عکس علامت گذاری بفرم خوانده شده بی پاسخ!
عضویت در هم میهن شبکه اجتماعی پخش زنده لیست کاربران کاربران آنلاین تبلیغات

پاسخ

LinkBack ابزارهاي موضوع نحوه نمايش
قديمي 01-08-2018  
تن تشنه مثل خورشید

hamed1988's Avatar

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض سخنان کوتاه دکتر فرهنگ هلاکویی

سخنان کوتاه دکتر فرهنگ هلاکویی

فرهنگ هُلاکوئیِ نایینی معروف به دکتر هلاکویی (زادهٔ ۱۰ شهریور ۱۳۲۳ در شیراز) جامعه‌شناس ایرانی مقیم آمریکا است.

هلاکویی دارای مدرک دکترا در رشتهٔ جامعه‌شناسی و سه کارشناسی ارشد در رشته‌های روان‌شناسی، اقتصاد و «مشاوره ازدواج، خانواده و کودکان» است. او پیش از انقلاب مدرس دانشکدهٔ علوم اجتماعی دانشگاه تهران بوده‌است.

قبل از انقلاب

هلاکویی، پس از به پایان بردن تحصیلاتش در آمریکا در سال ۱۳۵۳، به ایران بازگشت. مدتی سرپرست «کمیته فرهنگی ـ اجتماعی» در «معاونت برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری» سازمان رادیو و تلویزیون ملی ایران بود و در دانشگاه تهران نیز به تدریس می‌پرداخت. هلاکویی، پس از چند سال به‌دلیل اختلاف نظر با مسئولان تلویزیون، به آمریکا بازگشت.

هلاکویی در حال حاضر مدیر مرکز بهزیستی بورلی هیلز است و به‌عنوان مشاور ازدواج، خانواده و کودکان در این مرکز مشغول فعالیت است. وی همچنین از سال ۲۰۰۰ میلادی تاکنون برنامهٔ تلویزیونی و همچنین رادیوییِ «رازها و نیازها» را اداره و اجرا می‌کند که در آن به پرسش‌های تلفنیِ مخاطبان فارسی‌زبان از سراسر دنیا درباره ی مسائل روان‌شناختی، اجتماعی، خانوادگی و موارد وابسته می‌پردازد و جنبه‌های مختلف آنها را مورد بحث قرار می‌دهد و شمار تماس گیرندگان به بیش از ۲۹٬۰۰۰ نفر رسیده‌است. وی همچنین سمینارهای دوره‌ای را نیز دربارهٔ مسائل روانیِ مربوط به رفاه و بهزیستی در شهرهای مختلف اروپا و آمریکا برگزار می‌کند. هلاکویی در سال‌های ۱۹۸۰ و ۱۹۸۱ عضو محفل روحانی سنتا مونیکا بوده‌است.

در تاریخ ۵ اسفند ۱۳۹۲ فرهنگ هلاکویی رادیویی فارسی‌زبان برای ایرانیان در شهر لس آنجلس تأسیس کرد.
او در ادامهٔ برنامهٔ تلویزیونی و رادیویی «رازها و نیازها»، در این رادیو هفته‌ای ۲۰ ساعت برنامهٔ زنده اجرا می‌کند

آثار

آثار علمی مکتوب هلاکویی شامل موارد زیر است:
پایان‌نامه دکتری در رشتهٔ جامعه‌شناسی از دانشگاه یوتا با عنوان «تحلیلی جامعه‌شناختی بر انقلاب مشروطیت ایران».

کتاب جامعهٔ امروز که ترجمه و اقتباسی از کتاب Society today است که متنی درسی و دانشگاهی برای آشنایی با مقدمات علم جامعه‌شناسی است.

مقاله «مطالعه‌ای تجربی روی ایرانیان ساکن آمریکا: تمایل به بازگشت به زادگاه به‌عنوان تابعی از ترجیح زبان گفتار». از آثار دیگر او می‌توان به ده‌ها سخنرانی ضبط‌شده در موضوعات مختلف روانشناسی اشاره کرد که به‌صورت سی‌دی عرضه شده‌است.

دکتر هلاکویی تأکید دارد که به‌دلیل رویگردانی عمومی جامعه از مطالعه، بهتر است آثارش را به‌صورت صوتی و تصویری منتشر کند. بااین‌حال، بخشی از گفته‌های وی در کتابی با عنوان گفته‌هایی از فرهنگ هلاکویی چاپ شده‌است.

به نقل از ویکی پدیا

این پشته‌ی خاکستر، یادآورِ میهن نیست.
hamed1988 آفلاين است   پاسخ با نقل قول
قديمي يك هفته پيش   #346 (لینک نوشته)
تن تشنه مثل خورشید

hamed1988's Avatar

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : سخنان کوتاه دکتر فرهنگ هلاکویی

برخی اوقات متاسفانه در زندگی زناشویی زن و شوهر به جای اینکه از خودشان و یکدیگر بهترین را بسازنند، بدترین خود را بنا می کنند.

قديمي يك هفته پيش   #347 (لینک نوشته)
تن تشنه مثل خورشید

hamed1988's Avatar

ارسال پیام خصوصی

افراد مهرطلب معمولا با افراد مهربان اشتباه گرفته می شوند چون از آن تیپ آدم هایی هستند که می خواهند دائما به دیگران کمک کنند و برای این کار حاضرند حتی از خودشان هم بگذرند و هر سختی را به جان بخرند.

در ابتدای آشنایی با یک مهرطلب، ممکن است خیلی تحت تاثیر محبت بی حد و مرز او قرار گیرید اما همین که وارد یک رابطه جدی و ازدواج با او شوید، می بینید که همه چیز بسیار طاقت فرساست.

کم کم همه خونتان، انرژی، فردیت، هویت، آرامش و امنیت تان مکیده می شود ولی چون همه چیز در قالب مهربانی اتفاق می افتد، و نمی توانید به راحتی از فرد مهر طلب فاصله بگیرید.

زیرا مهرطلب ها نیاز به تایید دائمی دیگران دارند و اگر کار یا رفتارشان توسط دیگران تایید نشود، احساس رضایت و آرامش نمی کنند.
قديمي يك هفته پيش   #348 (لینک نوشته)
تن تشنه مثل خورشید

hamed1988's Avatar

ارسال پیام خصوصی

شما انسانی هستید که یا اطمینان دارید یا ندارید.

به همین دلیل نظر کسی که اطمینان دارد این است که من در جهانی زندگی میکنم و یا در ارتباط با کسانی هستم که همه گل هستند،

در حالیکه کسانی که اطمینان ندارند باورشان بر این است که من در جهانی زندگی می کنم و در ارتباط با افرادی هستم که خار هستند.

نوشته را پسندیده است :
قديمي يك هفته پيش   #349 (لینک نوشته)
تن تشنه مثل خورشید

hamed1988's Avatar

ارسال پیام خصوصی

پنج توصيه ي تضمين شده براي موفقيت

1️⃣ بلد باشيد چطور نه بگوييد

2️⃣ به استقبال انتقادات برويد

3️⃣ خوش بين باشيد

4️⃣ از شکست نهراسيد

5️⃣ روي يک هدف متمرکز شويد و از حرکت به سمت آن باز نايستيد
نوشته را پسندیده است :
قديمي يك هفته پيش   #350 (لینک نوشته)
تن تشنه مثل خورشید

hamed1988's Avatar

ارسال پیام خصوصی

وقتي صحبت از استرس مي‌كنيم درباره‌ي يك سيستم و سازماني صحبت مي‌كنيم كه زير فشار است و هم اكنون دارد بر هم مي‌ريزد و تفاوتش را هم مي‌شود به راحتي با اضطراب ديد، زیرا اضطراب يك مقدار مربوط به آينده است.

يعني شما در رابطه با اضطراب مي‌گوييد:

راجع به ايام پيري خود نگران هستم.
راجع به آينده‌ي بچه‌هاي خود نگران هستم.
درباره‌ي آينده‌ي تحصيلاتم و يا شغل و يا كار خودم نگران هستم.
نوشته را پسندیده است :
قديمي يك هفته پيش   #351 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

marmarin's Avatar

ارسال پیام خصوصی

خیلی شعاری صحبت میکنه .

در واقع حرفهاش فقط واسه نصیحت دیگران قشنگه .

البته که با نهایت احترام به استارتر گرامی اینو عرض کردم
قديمي يك هفته پيش   #352 (لینک نوشته)
تن تشنه مثل خورشید

hamed1988's Avatar

ارسال پیام خصوصی

دو محور اصلی و بسیار مهم هر رابطه‌ای و به‌ خصوص در زندگی مشترک ، اعتماد و احترام است‌ و اگر هرکدام از این دو محور آسیب ببینند ممکن است رابطه کاملاً از بین برود.

این دو ،خط قرمز‌هایی هستند که هیچگاه نباید از آنها عبور کرد. به محض اینکه بی‌اعتمادی در رابطه‌ای به‌ وجود بیاید رابطه به سمت ویرانی می‌رود.

شک به همسر از آن چیزهایی است که می‌تواند هم احترام و هم اعتماد را در زندگی زناشویی از بین ببرد و به‌ تدریج پناهگاه امن خانه و زندگی مشترک را به جهنمی تبدیل کند.
2 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي يك هفته پيش   #353 (لینک نوشته)
تن تشنه مثل خورشید

hamed1988's Avatar

ارسال پیام خصوصی

اگر دائما خود را با نقاب هایی که برای دیگران به چهره می زنی بشناسانی، آن لحظه که فرا می رسد و باید نقاب از چهره برداری پشت آن نقاب دیگر هیچ چیز نیست.
2 نفر نوشته را پسندیده اند
پاسخ

ابزارهاي موضوع
نحوه نمايش

قوانين ارسال