مشکل توهم؟
تالار گفتگوی هم میهن - Hammihan Forum            

بازگشت   تالار گفتگوی هم میهن - Hammihan Forum > دانشگاه ، فناوری و علوم پزشکی > روانشناسی و مشاوره > پرسش و پاسخ
ثبت نام آموزش کار با هم میهن آپلود عکس علامت گذاری بفرم خوانده شده بی پاسخ!
عضویت در هم میهن شبکه اجتماعی پخش زنده لیست کاربران کاربران آنلاین تبلیغات

پاسخ

LinkBack ابزارهاي موضوع نحوه نمايش
قديمي 01-10-2018   #1 (لینک نوشته)
کاربر عضو

isa_m's Avatar

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض مشکل توهم؟

مشکل توهم؟
سلام به هممین های عزیز
عرضم به حضورتون که عضو جدید هستم و الانم در حال خدمت مقدس سربازی هستم
یه مشکلی انگاری دارم اینجا مطرح می کنم شاید شما بتونید بهم کمک کنید و شایدم نه
مشکلی که دارم اینه البته شاید به نظرتون مسخره بیاد ولی واقعا مشکلیه که من بهاهاش 3 چهار ساله درگیرشم
تو در و دیوار و عکس و ... کلا همه جا من عکس چهره می بینم
این چهره ها به حدی واضح هستند که من گیج شدم ایا اینا واقعی هستند یا نیستند
اصلا وقتی می بینم اون لحظه می گم واقعین شک نکن ولی بعد از مدتی می گم نه
البته این چهر ها تنها چهره های انسانی نیستند و تصاویر خر و اسب و گرگ و کلا هر چی بگی مشاهده می کنم
این چهره ها بیشترشون شیطانین و گاهی اوقات هم من حس می کنم به وقایع اون محیط اطرافم بستگی داره
جالبش اینجاست که من بارها به دوستام همین چهره ها رو نشون دادم ولی گفتند که دیونه شدم و چیزی مشاهده نکردند شایدم قدرت تشخیص چهره رو ندارند؟
اصلا تو اسفالت خالی من چهره می بینم و وقتی بعدا دوباره به همون نکته خیره می شم دیگه اون چهره رو نمی بینم

زیاد وقت ندارم اگر می تونید کمکم کنید کمک کنید چون فکر می کنم دارم دیونه میشم
و تو نت هم یه نفر مثل خودم که همچین مشکلی داشته باشه پیدا نکردم
ممنون
isa_m آفلاين است   پاسخ با نقل قول
نوشته را پسندیده است :
قديمي 01-10-2018   #2 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

Shina's Avatar

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : مشکل توهم؟

نوشته اصلي بوسيله isa_m نمايش نوشته ها
سلام به هممین های عزیز
عرضم به حضورتون که عضو جدید هستم و الانم در حال خدمت مقدس سربازی هستم
یه مشکلی انگاری دارم اینجا مطرح می کنم شاید شما بتونید بهم کمک کنید و شایدم نه
مشکلی که دارم اینه البته شاید به نظرتون مسخره بیاد ولی واقعا مشکلیه که من بهاهاش 3 چهار ساله درگیرشم
تو در و دیوار و عکس و ... کلا همه جا من عکس چهره می بینم
این چهره ها به حدی واضح هستند که من گیج شدم ایا اینا واقعی هستند یا نیستند
اصلا وقتی می بینم اون لحظه می گم واقعین شک نکن ولی بعد از مدتی می گم نه
البته این چهر ها تنها چهره های انسانی نیستند و تصاویر خر و اسب و گرگ و کلا هر چی بگی مشاهده می کنم
این چهره ها بیشترشون شیطانین و گاهی اوقات هم من حس می کنم به وقایع اون محیط اطرافم بستگی داره
جالبش اینجاست که من بارها به دوستام همین چهره ها رو نشون دادم ولی گفتند که دیونه شدم و چیزی مشاهده نکردند شایدم قدرت تشخیص چهره رو ندارند؟
اصلا تو اسفالت خالی من چهره می بینم و وقتی بعدا دوباره به همون نکته خیره می شم دیگه اون چهره رو نمی بینم

زیاد وقت ندارم اگر می تونید کمکم کنید کمک کنید چون فکر می کنم دارم دیونه میشم
و تو نت هم یه نفر مثل خودم که همچین مشکلی داشته باشه پیدا نکردم
ممنون
سلام
باید فکر کنی ببینی چهار سال پیش چه اتفاقی افتاده که روح و روان ات دچار بهم ریختگی شده.بعضی از داروها هم باعث توهم در انسان میشه.مثل همین قرص های مخدر صنعتی.بعضی بیماری ها هم ریشه در کودکی داره.
این مطلب رو مطالعه کن:

اختلالات روان پریشانه (سایکوز):
این گونه بیماران به صورت چشمگیر حس واقعیت سنجی آنان مختل می شود و فرد علی
رغم داشتن توهم یا هذیان نسبت به بیماری خود بصیرت و آگاهی ندارد که انواع آن عبارتند از :

الف
– اسکیزوفرنی : فرد از علائم هذیان ، توهم ، تکلم نابسامان ، رفتار نابسامان ، علائم منفی حداقل ۲
تای آن را به مدت ۶ماه یا بیشتر داشته باشد درصورتیکه علائم کمتر از ۶ ماه باشد به آن اسکیزوفرنی
فرم اطلاق می شود.

ب – عاطفه گسیختگی( اسکیزوافکتیو ) : در این بیماری فرد هم خصایص اختلال خلقی و هم خصایص اختلال روانپریشی
را دارد.

ج – اختلال هذیانی : اختلالی است که بیمار علامت غالبش عمدتاً یک هذیان ثابت می باشد و سایر حوزه
های کارکرد او مشکلی ندارد که انواع مختلفی مانند : بدگمانی یا پارانوئید ، خودبزرگ بینی ، عاشقی ، حسادت
و….
دارد .

د- اختلال روانپریشی گذرا: فرد در عرض یک روز تا حداکثر یک ماه به دنبال یک فشار شدید روانی ،
اجتماعی ، حس واقعیت سنجی او مختل شده باشد.

Shina آفلاين است   پاسخ با نقل قول
3 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي 01-10-2018   #3 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

gorbat's Avatar

ارسال پیام خصوصی

توهم نیس واقعيته
بزودی تو رو نابود خاهن کرد
اونا ب تو هجوم میارن و ميکشنت
gorbat آفلاين است   پاسخ با نقل قول
4 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي 01-10-2018   #4 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

deepnorth's Avatar

ارسال پیام خصوصی

فکر می کنم عاملش بیشتر مسائل شیمیایی در مغر باشد که اگر به روانپزشک مراجعه کنید تا حد زیادی حل می شود. بخشی از مغز که وظیفه تداعی تصاویر و اشکال را به واسطه حافظه تصویری دارد، دچار اختلال شده.

البته می تواند دلایل فلسفی و عاطفی هم داشته باشد که فکر نکنم بیانش اینجا بتواند گرهی از کار شما باز کند و بشتر باعث گیج شدن می شود.

زن کامل نوع انسانی والاتری از مرد کامل است، هر چند بسیار کمیاب تر از مرد است.

نیچه، انسانی بسیار انسانی، پاره 377

deepnorth آفلاين است   پاسخ با نقل قول
نوشته را پسندیده است :
قديمي 01-10-2018   #5 (لینک نوشته)
░M░e░h░r░a░

far-k's Avatar

ارسال پیام خصوصی

سلام
خوش اومدین

بهترین راه آزاد کردن ذهنتونه و اینکه به اطرافتون کمتر دقت کنید و دنبال چهره ها نگردید...
در صورت نیاز می تونید از روانشناس یا روانپزشک کمک بگیرید.

مطلب زیر رو هم ببینید به نظرم بی ارتباط نباشه:

بارها پیش آمده که در سنگ، ماه، ابر و دیگر چیزها تصویر یا چهره‌ی کسی دیده شده است. این پدیده پاریدولیا (Pareidolia) نام دارد.

اما دلیل چنین ادعاهایی از دید روان‌شناسی چیست؟ آیا پاریدولیا یک اختلال روانی یا خرافه است یا یک پدیده‌ی طبیعی به شمار می‌آید؟

پاریدولیا چیست؟

پاریدولیا یک پدیده‌ی روان‌شناختی است که در آن فرد، نشانه‌ها یا صداهایی را ادراک می‌کند که به شیوه‌ای معنادار برای او آشناست. کودکان هنگامی که به ابرها نگاه می‌کنند هر ابر را به شکلی می‌بینند که برایشان آشناست برای نمونه ابری را به شکل سگ یا مار می‌بینند. پاریدولیا واژه‌ای یونانی است که از «پارا» به معنی کنار یا همراه و «ایدولون» به معنی تصویر ساخته شده است و در کل، به معنی و مفهوم جانبی یک شکل اشاره دارد.

پاریدولیا را نمی‌توان یک اختلال روان‌شناختی نامید اما اگر این پدیده‌ی روان‌شناختی بیش از تخیل با هذیان و توهم همراه شود می‌تواند زمینه‌ساز بروز اختلال روان‌شناختی شود.

آن‌چه روشن است پاریدولیا را نمی‌توان یک خرافه‌ی محض یا اختلال روان‌شناختی نامید چون این پدیده‌ای عصبی و روان‌شناختی است که در انسان پدید می‌آید تا اجزای پیرامون هم را به صورت یک مجموعه‌ی کلی درک کند.

+

البته پاریدولیا به صورت افراطی هم می‌تواند نشانه‌ای از اختلال روانی وسواسی- جبری باشد.
+

توجه داشته باشید که این بیماری در بعضی از موارد بسیار حاد نیاز به دارو داشته و بهتر است بیمار مدت یک هفته تحت نظر پزشک متخصص قرار بگیرد .

ويرايش توسط far-k : 01-10-2018 در ساعت 05:11 PM
far-k آفلاين است   پاسخ با نقل قول
نوشته را پسندیده است :
قديمي 01-11-2018   #6 (لینک نوشته)
کاربر عضو

isa_m's Avatar

ارسال پیام خصوصی

نوشته اصلي بوسيله Shina نمايش نوشته ها
سلام
باید فکر کنی ببینی چهار سال پیش چه اتفاقی افتاده که روح و روان ات دچار بهم ریختگی شده.بعضی از داروها هم باعث توهم در انسان میشه.مثل همین قرص های مخدر صنعتی.بعضی بیماری ها هم ریشه در کودکی داره.
این مطلب رو مطالعه کن:

اختلالات روان پریشانه (سایکوز):
این گونه بیماران به صورت چشمگیر حس واقعیت سنجی آنان مختل می شود و فرد علی
رغم داشتن توهم یا هذیان نسبت به بیماری خود بصیرت و آگاهی ندارد که انواع آن عبارتند از :

الف
– اسکیزوفرنی : فرد از علائم هذیان ، توهم ، تکلم نابسامان ، رفتار نابسامان ، علائم منفی حداقل ۲
تای آن را به مدت ۶ماه یا بیشتر داشته باشد درصورتیکه علائم کمتر از ۶ ماه باشد به آن اسکیزوفرنی
فرم اطلاق می شود.

ب – عاطفه گسیختگی( اسکیزوافکتیو ) : در این بیماری فرد هم خصایص اختلال خلقی و هم خصایص اختلال روانپریشی
را دارد.

ج – اختلال هذیانی : اختلالی است که بیمار علامت غالبش عمدتاً یک هذیان ثابت می باشد و سایر حوزه
های کارکرد او مشکلی ندارد که انواع مختلفی مانند : بدگمانی یا پارانوئید ، خودبزرگ بینی ، عاشقی ، حسادت
و….
دارد .

د- اختلال روانپریشی گذرا: فرد در عرض یک روز تا حداکثر یک ماه به دنبال یک فشار شدید روانی ،
اجتماعی ، حس واقعیت سنجی او مختل شده باشد.

سلام علیکم
ولی من هذیان نگفتم تو زندگیم ولی نمی دونم شاید گفته باشم
این چهرها خیلی واضح هستند حتی سایه زنی هم شده اند
نمونش عکس چهره زن که هیچ شباهتی به انسان ندارد رو می بینم با ابروهای خشن و گردنی دراز و موهای ژولیده و ...

والا من همه نوع فشار که بگی کشیده ام ولی نمی دونم منظورتون کدوم فشار می باشد با تشکر از شوما
وقت ندارم کمک کنید دگه
نوشته را پسندیده است :
قديمي 01-11-2018   #7 (لینک نوشته)
کاربر عضو

isa_m's Avatar

ارسال پیام خصوصی

نوشته اصلي بوسيله gorbat نمايش نوشته ها
توهم نیس واقعيته
بزودی تو رو نابود خاهن کرد
اونا ب تو هجوم میارن و ميکشنت
واقعیت تو در و اسفالت و دیوار و عکس چیکار می کنه
واقعیت اینه که تا اونا بکشنم خودم خودمو نکشم
قديمي 01-11-2018   #8 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

Shina's Avatar

ارسال پیام خصوصی

سلام علیکم
ولی من هذیان نگفتم تو زندگیم ولی نمی دونم شاید گفته باشم
این چهرها خیلی واضح هستند حتی سایه زنی هم شده اند
نمونش عکس چهره زن که هیچ شباهتی به انسان ندارد رو می بینم با ابروهای خشن و گردنی دراز و موهای ژولیده و ...

والا من همه نوع فشار که بگی کشیده ام ولی نمی دونم منظورتون کدوم فشار می باشد با تشکر از شوما
وقت ندارم کمک کنید دگه
سلام
دارم کمک می کنم دیگه
خب در مورد دوران کودکی ات چیزی بخاطرت میرسه؟
کافیه فقط یکبار کابوس دیده باشی یا کسی شما رو ترسونده باشه
به نظر میاد ترسی در وجودت رخنه کرده و ماندگار شده
نوشته را پسندیده است :
قديمي 01-11-2018   #9 (لینک نوشته)
کاربر عضو

isa_m's Avatar

ارسال پیام خصوصی

سلام
دارم کمک می کنم دیگه
خب در مورد دوران کودکی ات چیزی بخاطرت میرسه؟
کافیه فقط یکبار کابوس دیده باشی یا کسی شما رو ترسونده باشه
به نظر میاد ترسی در وجودت رخنه کرده و ماندگار شده
یا علی
سرعت جوابو نیگا
والا ترس به اون صورت یادم نمیاد که ماندگار شده باشه
قديمي 01-11-2018   #10 (لینک نوشته)
کاربر عضو

isa_m's Avatar

ارسال پیام خصوصی

نوشته اصلي بوسيله deepnorth نمايش نوشته ها
فکر می کنم عاملش بیشتر مسائل شیمیایی در مغر باشد که اگر به روانپزشک مراجعه کنید تا حد زیادی حل می شود. بخشی از مغز که وظیفه تداعی تصاویر و اشکال را به واسطه حافظه تصویری دارد، دچار اختلال شده.

البته می تواند دلایل فلسفی و عاطفی هم داشته باشد که فکر نکنم بیانش اینجا بتواند گرهی از کار شما باز کند و بشتر باعث گیج شدن می شود.
فکر کنم این رم مغزم معیوب شده و تصاویر دریافتی را زمان مخصوص خود به نمایش نمی گذارد
نوشته را پسندیده است :
قديمي 01-11-2018   #11 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

Shina's Avatar

ارسال پیام خصوصی

یا علی
سرعت جوابو نیگا
خب عزیزم من که نمی شناسمت.شما حضوری هم بری پیش روانکاو چندین جلسه برات میذاره و تا تمام داستان زندگیت رو نگی نمی تونه کمکی بهت کنه.
همینجوری که نمیشه توهم بزنی.یکچیزی باعث شده که باید فکر کنی ببینی ریشه اش کجاست.
یکجور دیگه هم میشه،اینکه چه موقع اینحالت بهت دست میده و صورتک می بینی.بعد می تونی ریشه یابی کن.
نوشته را پسندیده است :
قديمي 01-11-2018   #12 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

Shina's Avatar

ارسال پیام خصوصی

یا علی
سرعت جوابو نیگا
توهم بینایی
برخی اوقات توهم بینایی رخ می‌دهد. توهم بینایی با دیدن تصاویری که واقعیت عینی ندارند مشخص می‌شوند. فرد ممکن است موجودات یا تصاویر دیگر را رویت کنند و آنها را واقعی بپندارد. دیدن چنین تصاویری بویژه در مراحل اولیه شروع بیماری برای فرد ترسناک و وحشت آور است.

درمان توهم
توهم خود به تنهایی به عنوان بیماری نیست بلکه به عنوان نشانه‌ای از برخی اختلالات مورد توجه هستند از اینرو از بین بردن توهم معمولا مدنظر متخصصان بالینی نیست. آنها با عنوان نشانه شناسی بیماریهای روانی وجود یا عدم وجود توهم را مدنظر قرار می‌دهند و در صورت وجود چنین مورد و با تشخیص نوع اختلال به درمان اختلال مبادرت می‌ورزند که کاهش حالات توهمی را به دنبال دارد.

نوشته را پسندیده است :
قديمي 01-11-2018   #13 (لینک نوشته)
کاربر عضو

isa_m's Avatar

ارسال پیام خصوصی

نوشته اصلي بوسيله far-k نمايش نوشته ها
سلام
خوش اومدین

بهترین راه آزاد کردن ذهنتونه و اینکه به اطرافتون کمتر دقت کنید و دنبال چهره ها نگردید...
در صورت نیاز می تونید از روانشناس یا روانپزشک کمک بگیرید.

مطلب زیر رو هم ببینید به نظرم بی ارتباط نباشه:

.
.
.

البته پاریدولیا به صورت افراطی هم می‌تواند نشانه‌ای از اختلال روانی وسواسی- جبری باشد.
+

توجه داشته باشید که این بیماری در بعضی از موارد بسیار حاد نیاز به دارو داشته و بهتر است بیمار مدت یک هفته تحت نظر پزشک متخصص قرار بگیرد .
خیلی ممنون شاید مشکل منم همین پاریدولیا باشه
اما من ابرها رو تصویر سازی می کنم ولی نه این چهر هایی که می بینم در واقع این ابرها برای همه قابل درک هستند ولی اون چیزایی که من میبینم یا حالا تصویر سازی می کنم رو نمی تونن تشخیص بدن
نوشته را پسندیده است :
قديمي 01-11-2018   #14 (لینک نوشته)
کاربر عضو

isa_m's Avatar

ارسال پیام خصوصی

خب عزیزم من که نمی شناسمت.شما حضوری هم بری پیش روانکاو چندین جلسه برات میذاره و تا تمام داستان زندگیت رو نگی نمی تونه کمکی بهت کنه.
همینجوری که نمیشه توهم بزنی.یکچیزی باعث شده که باید فکر کنی ببینی ریشه اش کجاست.
یکجور دیگه هم میشه،اینکه چه موقع اینحالت بهت دست میده و صورتک می بینی.بعد می تونی ریشه یابی کن.
میگم که ایا مغز امکان دارد اون چهرهایی را که ندیده بتونه به این وضوح و روزولیشن بالا تصویر سازی بکنه یا نه
می دونی چیه من یه ادم افسرده هستم و پوچ گرا که برای زیبا دیدن زندگی مبارزه می کنم
نوشته را پسندیده است :
قديمي 01-11-2018   #15 (لینک نوشته)
کاربر عضو

isa_m's Avatar

ارسال پیام خصوصی

توهم بینایی
برخی اوقات توهم بینایی رخ می‌دهد. توهم بینایی با دیدن تصاویری که واقعیت عینی ندارند مشخص می‌شوند. فرد ممکن است موجودات یا تصاویر دیگر را رویت کنند و آنها را واقعی بپندارد. دیدن چنین تصاویری بویژه در مراحل اولیه شروع بیماری برای فرد ترسناک و وحشت آور است.

درمان توهم
توهم خود به تنهایی به عنوان بیماری نیست بلکه به عنوان نشانه‌ای از برخی اختلالات مورد توجه هستند از اینرو از بین بردن توهم معمولا مدنظر متخصصان بالینی نیست. آنها با عنوان نشانه شناسی بیماریهای روانی وجود یا عدم وجود توهم را مدنظر قرار می‌دهند و در صورت وجود چنین مورد و با تشخیص نوع اختلال به درمان اختلال مبادرت می‌ورزند که کاهش حالات توهمی را به دنبال دارد.

درمان رو ول کن من تنها می خوام بدونم با مشکلاتی هم که دارم دیاونگی هم بهش اضاف میشود یا نه با تچکر از شوما
پاسخ

ابزارهاي موضوع
نحوه نمايش

قوانين ارسال