معلومات درباهٔ تُـــرکـها: - صفحه 3
تالار گفتگوی هم میهن - Hammihan Forum            

بازگشت   تالار گفتگوی هم میهن - Hammihan Forum > تالارهای موضوعی > تاریخ و فرهنگ > تاریخ جهان
ثبت نام آموزش کار با هم میهن آپلود عکس علامت گذاری بفرم خوانده شده بی پاسخ!
عضویت در هم میهن شبکه اجتماعی پخش زنده لیست کاربران کاربران آنلاین تبلیغات

گفتگو قفل شد

LinkBack ابزارهاي موضوع نحوه نمايش
قديمي 01-20-2018  
هم میهن دوست

werer's Avatar

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض معلومات درباهٔ تُـــرکـها:

تَــرْک ْTark:تَــرْکْ کَلٌ Tzark- kak یعنی: زود بیا، شتاب کن. هر گاه انجام فوری کاری را فرمان دهند، گویند:تَــرْکْ قلِ tark qıl یعنی: بسرعت عمل کن، زود باش!
تُـــرک Türk:نام پسر نوح«ع»است که خداوند «ج» به فرزندان تُــرک بن نوح عطا فرموده است. چنانکه مراد از «انسان» در قول خداوند:، هَلْ اَتی عَلَی ألِانسانِ حین مِنَ الدْهر،«آدم» علیه السلام است و به یک تن اطلاق می شود. و نیز در این:
لَقَدْخَلَقْناألِانسان فی اَحْسَنْ تَقْویم.ثُمَّ رَںٌىاه«اَسْفَلَ سافِـِلین اِلا الّذين اَمَنُوا وعَمِلُوالصٌالِحاتِ
کلمه ی «انسان» اسم جمع است.چنانکه نمی توان از مفرد چیزی سوال کرد،در اینجا نیز چنین است: چون لفظ «تُــرک» نام فرزند نوح«ع» است، جز به خودی به یکی دیگر دلالت نمی کند،اما وقتی اولاد او را شامل میشود،مانند لفظ«بشر» است که آن،هم بر مفرد و برجمع،هر. دو اطلاق می شود.
و یا مانند کلمه ی «روم» که نام روم بن عیصو بن اسحاق«ع»است
و فرزندان وی نیز، چنین نامیده شده اند. کلمه ی «تُــرک» نیز چنین است.
گفتیم که نام:«تُــرک» را خداوند متعال نهاده است چونکه روایت است که از «الشیخ. الامام الزاهد الحسین بن خلف الکاشغری» به او نیز «ابن اُلعَرقی» گفته است که شیخ ابوبکرامفید الجر جرایی از شخص معروف به ابن ابی الدںَيا كه در کتابش که موضوع آن «آخر الزمان» اشاره میکند، که نقل کرد که استناد رسول اکرم(ص) حدیثی صحیح نوشته است و آن حدیث، چنین است:
يَقُولُ جَلَّ و عَزّا # نٌ لی جُنْدا # سَمّیْتُهُمٔ التُــرک
وَ اَسـٔکَنتُهم المَشرِق فَـِاذا غضِـبـْتُ علی قَوْمٍ سَـَّلطْتُهُمْ عَلیٔهمْ
یعنی: خداوند عزو جل می فرماید: من سپاهی دارم،که «تـرک» نامیدم. آنان را در خاور زمین سکونت دادم.
هر گاه بر قومی خشم گیرم،آنان را بر آن قوم مسلّط میکنم.
و این خود، در برابر‌همه ی مخلوقات،برتری برای ترکان به شمار می رود. زیرا خداوند نام دادن به آنان خود ولایت فرموده است و در بلندترین جایگاه زمین و در پاکیزه هوا سکونت داده است و آنان را «سپاهیان خودم» خوانده(سپاهیان خودش خوانده است).
که گذشته از آن،در ترکان صفانی همانند زیبایی،محبت،خوشرویی ادب،احترام به بزرگترها، پایبندی به سخن و وفای به عهد،صفا و سادگی روح حماسی و قهرمانی،دلاوری و جوانمردی که شایسته ی هر گونه مدح و ستایش است، و نیز خصوصیات دیگری که به شمار و اندازه در نمی آید،نهاد.
چنانکه در این قطعه نیز آمده است:
قَجَن کُرْسا اَنی تُــرْک
بُدُنْ اَنْعا ایٔلَجی
مُنْکَرٔتکرِاُلُغْلُق
اَغْدی بُلـِتْ کُکْرَیُو
یَغمُرْتُلی سَکْرَیُو
قَلِقْ اَنی اُکْرَیُو
قنٔجا بَریرْبَلٔکُسُوزْ
...
منبع:ص:۲۲۳-۲۲۶.«دیوان الـغات التُــرک»
شیخ محمود کاشغری.
قديمي 02-06-2018   #31 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

captain_haddock's Avatar

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : معلومات درباهٔ تُـــرکـها:

نوشته اصلي بوسيله pahlavan نمايش نوشته ها
اگر چنین است پس چرا پیامهای ترکانه مربوط به تاریخ را می‌پسندید؟
افسانه افسانه است! این رفتار شما نشان میدهد که صادق نیستید.

برایم جالب است که این سه نفز از اینکه بنده منبع و مدرک خواستم
ناراحت شدند! و البته همه ترک هستند!!
نوشته اصلي بوسيله nsolhdoust نمايش نوشته ها
با درود،

جناب پهلوان بین گرد و گردو فرق است و اینها بیشتر پان تورک هستند تا تورک و بدون پان تقریبا بی هویت می شوند...
من چجوري ميتونم ترك نبودن خودمو ثابت كنم ؟ عجب گرفتاري شديما!! گر چه برام هيچ فرقي نداره.
نوشته را پسندیده است :
نوشته را نپسندیده اند :
قديمي 02-06-2018   #32 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

pahlavan's Avatar

ارسال پیام خصوصی

نوشته اصلي بوسيله captain_haddock نمايش نوشته ها
من چجوري ميتونم ترك نبودن خودمو ثابت كنم ؟ عجب گرفتاري شديما!! گر چه برام هيچ فرقي نداره.
کافیست چند جستار در تایید کارهای نیک پارسیان و ایرانیان باستان باز کنید و
پیامها و جستارهای ترکانه را تایید نکنید. کار سختی که نیست؟
pahlavan آفلاين است  
نوشته را پسندیده است :
نوشته را نپسندیده اند :
قديمي 02-06-2018   #33 (لینک نوشته)
White Tree

nsolhdoust's Avatar

ارسال پیام خصوصی

مهم ترک بودن و نبودن نیست مهم پان بودن و نبودن است... البته این موارد از دید من مهم هستند و گاها دوستان هر پانی را هم بد نمی بینند و برخی را کم خطرتر و برخی را کم اثرتر ولیکن از دید من کلا پان بودن فقط بدرد بازیهایی نظیر پاگردولک (فوت بال) و غیره می خورد و نه موارد مهمی از این دست یعنی هویت

هر که باورش بیش power اش بیش "نوید صلح دوست"

nsolhdoust آفلاين است  
3 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي 02-06-2018   #34 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

canary's Avatar

ارسال پیام خصوصی

نوشته اصلي بوسيله nsolhdoust نمايش نوشته ها
فرق بین یک ترک و پان ترک عین فرق بینمن ترک و شمای پان (هوادار) ترک است یکی از ما دوستی اش به مثال دوستی خاله خرسه است البته اگر با این مثل آشنایی داشته باشید.
شما ترکید واقعا؟
John 14:28
canary آفلاين است  
قديمي 02-06-2018   #35 (لینک نوشته)
کلیبیناری

mojtabaw000w's Avatar

ارسال پیام خصوصی

من چجوري ميتونم پان ترك نبودن خودمو ثابت كنم ؟ عجب گرفتاري شديما!! گر چه برام هيچ فرقي نداره.
شما ابتدا ایرانستیز نبودنت را ثابت کن
اصلا بیخیال!
شما ایران را به سخره نگیر !
پرچمشو از اواتارت بردار
از امضایت و ...
لایک های انتقادات و ... تالار تاریخ و سای هم میهن را ببینید که چه کاربرانی مقابله به مثل کردند و نام کاربریشان " ترک فلان " است و محل سکونت را مغولستان ذکر کرده اند و در امضایشان چنگیز ! و ...
هر گاه از این کودکانگی ها دست کشیدید دیگر شاهد چنین برخورد تند از سوی دیگران و موارد دیگری از سوی ما نخواهید شد !

تاپیک زده اید در مدح و پرستش چنگیز و میگویید من نمیدانم فلان و بهمان ؟
بفرمایید آقا !
And oxidation is the compromise you own
But this is beginning to feel like the dog wants her bones saved

You force your fire then you falsify your deeds
Your methods dot the disconnect from all your creeds
And fortune strives to fill the vacuum that it feeds
But this is beginning to feel like the dog's lost her lead :) say

ويرايش توسط mojtabaw000w : 02-06-2018 در ساعت 05:18 PM
mojtabaw000w آفلاين است  
4 نفر نوشته را پسندیده اند
2 نفر نوشته را نپسندیده اند :
قديمي 02-06-2018   #36 (لینک نوشته)
هم میهن دوست

robinhood's Avatar

ارسال پیام خصوصی

نوشته اصلي بوسيله mojtabaw000w نمايش نوشته ها
شما ابتدا ایرانستیز نبودنت را ثابت کند
اصلا بیخیال!
شما ایران را به سخره نگیر !
پرچمشو از اواتارت بردار
از امضایت و ...
لایک های انتقادات و ... تالار تاریخ و سای هم میهن را ببینید که چه کاربرانی مقابله به مثل کردند و نام کاربریشان " ترک فلان " است و محل سکونت را مغولستان ذکر کرده اند و در امضایشان چنگیز ! و ...
هر گاه از این کودکانگی ها دست کشیدید دیگر شاهد چنین برخورد تند از سوی دیگران و موارد دیگری از سوی ما نخواهید شد !

تاپیک زده اید در مدح و پرستش چنگیز و میگویید من نمیدانم فلان و بهمان ؟
بفرمایید آقا !
درود برشما

به نقل از گذشتگان ترک عادت برای اینان موجب ابتلا به مرضی دیگر است! :)

+اینها چه ترک باشند چه کرد و ... یک چیز درباره شان مصداق دارد وان این است که مسلماً ایرانی نیستند فعالیت و بحثهای انجام شده اینان با اکانتهای مورد نظر تنها یک هدف داشته زیرسوال بردن هویت ، تاریخ و تمامیت ارضی ایران سایر کاربران مداوم در حال مناظره و بحثهای تاریخی هستند ولی زیر یک پرچم و هویت واحدی بنام کشور ایران برای همین تنها شما شاهد کل کل های تاریخی در زیر سایه هویت ملی هستید ولی اینان برعکس هستند تنها بحثشان حذف کشور ایران و ایجاد مناطقی به سبک خلیفه های خودگردان است!
باز به نقل از گذشتگان توبه گرگ مرگ است
قديمي 02-06-2018   #37 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

stivi's Avatar

ارسال پیام خصوصی

ایران دوبار توسط تازیان و اعراب اشغال گردیده و هر دو بار توسط ترکان آزاد گشته است ،
بار سوم نیز که خیلی نزدیک است تنهایتان می گذاریم تا ببینید بدون ترکان هیچ نیستید .
این را به عینه خواهید دید .
قديمي 02-06-2018   #38 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

pahlavan's Avatar

ارسال پیام خصوصی

نوشته اصلي بوسيله stivi نمايش نوشته ها
ایران دوبار توسط تازیان و اعراب اشغال گردیده و هر دو بار توسط ترکان آزاد گشته است ،
بار سوم نیز که خیلی نزدیک است تنهایتان می گذاریم تا ببینید بدون ترکان هیچ نیستید .
این را به عینه خواهید دید .
مانند پانترکان صهیونیست باکو سخن میگویید که در 30 سال گذشته مدام میگفتند اگر ترکهای ایران
نبودند ایران هم نبود و جمعیت 15 میلیونی ترکزبانان ایران را 30 تا 40 میلیون معرفی میکردند! پس
از آن میگفتند با این جمعیت زبان رسمی ایران باید ترکی شود و بودجه‌های کلان و بیش از استانهای
دیگر به استانهای آذربایجان بویژه شرقی داده شود! که بعدها در خیال خام خود اران و شروان را که
بنام جعلی آذربایجان نامیدند با آذربایجان یکی کنند و مثلا تبریز هم پایتختش باشد. اما توجه ندارید
که ترکزبانان ایران هرگز به پانترکهایی که افسار صهیونیستها را بر گردن دارند اصلا اهمیت نمیدهند.

ضمن اینکه همه ایران برای دفاع از ایران جنگیدند نه فقط آذریها...

در پایان عرض کنم که شما مانند همه پانترکها منابع تاریخی را بنا به تفکر خودتان جعل میکنید و
هر زمان که منبع و مدرک میخواهیم پاسخ نمیدهید.
pahlavan آفلاين است  
قديمي 02-06-2018   #39 (لینک نوشته)
هم میهن دوست

azarakhash's Avatar

ارسال پیام خصوصی

مصاحبه نواده ستارخان و سخنی با تجزیه طلبان پان تورک

https://www.aparat.com/v/HI4Sl/%D9%8...88%D8%B1%DA%A9
azarakhash هم اکنون آنلاين است  
نوشته را نپسندیده اند :
قديمي 02-06-2018   #40 (لینک نوشته)
هم میهن دوست

azarakhash's Avatar

ارسال پیام خصوصی

نوشته اصلي بوسيله baltash نمايش نوشته ها

https://forum.hammihan.com/thread272181.html
به این پست هم مراجعه بفرمایید تا مدارکی که بنده خواستم و جوابی جز تمسخر و تهمت دربافت نکرده ام را هم مشاهده بقرمایید.
اقای بالتاش من شخصا ندرتا با امثال شما بحث میکنم. چون برای سواد و وقت خودم ارزش قائل هستم. دلیل نداره با هر کسی هر حرف نامرتبطی رو جواب بدم. معمولا به ادم ها در سطح خودشون جواب میدم. اگر جواب درست و علمی بدن درهمون سطح جواب میدم. وقتی سفسته میکنن یا حرف های مسخره میزنن احتمالا یا جواب نمی دم یا تمسخرشون میکنم.
شما یا خیلی کم سوادی یا خودت رو تا حدی به اون راه میزنی. به نظر من هر دوی اینها هستی.
مطلبی که ما از یک واقعه 300 سال پیش نوشتیم در لینکی که گذاشتی این بود
گفته اند از تمام شهر خوی قدیم فقط ۱۷ نفر زنده ماندند.
شما در جواب نوشته ای
ابن 17 نفر اسم ندارند ؟
فامیلی چه طور؟

جناب azarakhash
توهم توطعه هم که داری؟
اولا توجه شما رو به تاریخچه اسم فامیلی یا فامیلی به نقل از ویکیپدیا جلب میکنم

در ایران، انتخاب نام خانوادگی به شکل امروزین آن از سالهای انقلاب مشروطیت در میان قشر روشنفکر جامعه معمول شد. با پایان جنگ جهانی اول اداره سجل احوال تهران آغاز به کار نمود و بعدها در زمان رضا شاه و در سال ۱۳۰۴ لوایحی به تصویب مجلس شورای ملی رسید که بر اساس آن استفاده از القاب گذشته منسوخ و انتخاب نام خانوادگی برای کلیه اتباع ایران اجباری گردید.[۳][۴]
همانطورکه میبینی اصلا تا زمان رضاشاه اسم فامیل در ایران باب نبوده که شما اسامی فامیلی این 17 نفر رو که مال 300 سال پیش هست میپرسی.

حالا چرا جواب ندادم. چون احساس کردم این نکته رو یک بچه 16 ساله هم میدونه و دیدم ارزش بحث کردن نداری. الان هم همین رو بهت میگم.
نمی خواستم هم این رو بهت بگم. ولی خودت مجبورم کردی. یعنی به روت نیاوردم طلبکار هم شدیی. پس بهت توصیه میکنم همون زمینه تخصص like زدن رو همراه با جناب کاپیتان ادامه بده و وارد مباحث تاریخی نشو.

ويرايش توسط azarakhash : 02-06-2018 در ساعت 11:58 PM
2 نفر نوشته را پسندیده اند
3 نفر نوشته را نپسندیده اند :
قديمي 02-07-2018   #41 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

pahlavan's Avatar

ارسال پیام خصوصی

همانطور که افسانه شاه نامه برای تان مجترم است افسانه های ما نیز هویت ما و محترم است.
شاهنامه و منابع دیگری که با شاهنامه همراه هستند کاملا در تاریخ روشن هستند شما چه
منبعی برای افسانه‌های ترکان دارید؟ امیدوارم مانند دوستانتان از این که منبع خواستم ناراحت
نشوید.
ادامه گفتارتان با حرف پیشینتان در تناقض است زیرا گفته بودید که: "کار به محتوای تاپیک ندارم
چون تاریخ کهن را امیخته با افسانه ها می پندارم" اما اکنون میگویید هویتتان همان افسانه‌‌ها
هستند.
اگر حرفتان را حق میدانید نباید وابسته به تفکر دیگران باشد. مانند این است که کسی بگوید
خدا مادی نیست اما چون شما بت میپرستید من هم بتهای پدرم را خدا و هویت خودم میدانم.

به قول بعضی ها اگر عقل خود را دریست در اختیار ایشان قرار دهید و ازادی عمل نداشته باشید دیگر ترک و پان ترک نخواهید بود
چه جالب !!!!!! تعریف غیر مستقیم جناب پهلوان از ترک و پان ترک را مشاهده بقرمایید
زیاد تعجب نکنید زیرا برای من فرقی نمیکند چه کسی چه قومیتی دارد خواه ترک باشید خواه
لزگی و... برایم محترم است. حتی مغول هم باشید باز محترمید! اصلا بی‌احترامی به انسانها
کار زشتی است. تمام بحث ما تاریخ است اگر میگوییم ترک و مغول منظور امروز نیست. دلیل
نمیشود که چون چندین سده پیش مغولها و ترکها به ایران حمله کرده‌اند فرزندانشان مجازات
شوند. نه تنها مجازات نمیشوند که کوچکترین فرقی میان ایشان و دیگر ایرانیان نمیبینم و همه
از دید من شهروند درجه نخست هستند حتی اگر یک زمانی مهاجم بوده باشند.

دوستتان گفت ترک نیست بنده و دوستان هم نشان دادیم که چه اندازه به تاریخ ترکهای مهاجم
گرایش دارد و ایرانستیزی هم میکند. این چه ربطی به ترکان امروز دارد؟!
pahlavan آفلاين است  
2 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي 02-07-2018   #42 (لینک نوشته)
هم میهن دوست

werer's Avatar

ارسال پیام خصوصی

نوشته اصلي بوسيله pahlavan نمايش نوشته ها
شاهنامه و منابع دیگری که با شاهنامه همراه هستند کاملا در تاریخ روشن هستند شما چه
منبعی برای افسانه‌های ترکان دارید؟ امیدوارم مانند دوستانتان از این که منبع خواستم ناراحت
نشوید.
ادامه گفتارتان با حرف پیشینتان در تناقض است زیرا گفته بودید که: "کار به محتوای تاپیک ندارم
چون تاریخ کهن را امیخته با افسانه ها می پندارم" اما اکنون میگویید هویتتان همان افسانه‌‌ها
هستند.
اگر حرفتان را حق میدانید نباید وابسته به تفکر دیگران باشد. مانند این است که کسی بگوید
خدا مادی نیست اما چون شما بت میپرستید من هم بتهای پدرم را خدا و هویت خودم میدانم.

زیاد تعجب نکنید زیرا برای من فرقی نمیکند چه کسی چه قومیتی دارد خواه ترک باشید خواه
لزگی و... برایم محترم است. حتی مغول هم باشید باز محترمید! اصلا بی‌احترامی به انسانها
کار زشتی است. تمام بحث ما تاریخ است اگر میگوییم ترک و مغول منظور امروز نیست. دلیل
نمیشود که چون چندین سده پیش مغولها و ترکها به ایران حمله کرده‌اند فرزندانشان مجازات
شوند. نه تنها مجازات نمیشوند که کوچکترین فرقی میان ایشان و دیگر ایرانیان نمیبینم و همه
از دید من شهروند درجه نخست هستند حتی اگر یک زمانی مهاجم بوده باشند.

دوستتان گفت ترک نیست بنده و دوستان هم نشان دادیم که چه اندازه به تاریخ ترکهای مهاجم
گرایش دارد و ایرانستیزی هم میکند. این چه ربطی به ترکان امروز دارد؟!
شاهنامه یا تزار نامه سندیت ندارد و در دوره ی پهلوی نوشته شده پرفسور پورپیرار جعلی و ساختگی بودن تزارنامه یا شاهنامه ی فردوسی را سابت کرده است
werer آفلاين است  
نوشته را نپسندیده اند :
قديمي 02-07-2018   #43 (لینک نوشته)
هم میهن دوست

azarakhash's Avatar

ارسال پیام خصوصی

مانند کسی که به ماه اشاره می کند و شما تا نوک انگشتش را می بینیدو از دیدن ماه به آن بزرگی و عظمت کورید.

در تاپیک قبلی جوابتان را ندانم چون دانستم که با کسی چون شما جدال بی ثمر است.

و اما در این قسمت لازم می دانم در مقابل سفسته شما جواب دهم

1- همان طوز که گفته شد بنده از امثال شما اول اسامی ان 17 نفر را خواستم ولی شما نه تنها اسامی در دست ندارید ایراد اوردید که ان 17نفر در ان زمان فامیلی نداشته اند
شما درست می فرمایید ولی اسم که داشته اند چرا اسامی شان را درج نکردید. شیادی تا به این حد!!!!!

2-در ثانی افراد شاید ان زمان فامیلی بدین صورت نداشته اند ولی جهت تمیز دادنشان از همدیگر ار القاب و کنیه و ... استفاده می شد مانند اسم مبارک رسول خاتم که میلیون ها میلیون در تاریخ و حال حاضر از این اسم استفاده می شود و جهت اشاره به هر یک از انها عناوینی به کار برده می شود، بدون سو برداشتی

3-این افراد باید جز قبیله ای بوده باشند هم چون قارچ که یک شبه نروییدند لااقل نام قبیله و طایفه شان را بیاورید؟

4-این 17 نفر به گفته شما رنده مانده اند ( عقیم هم نشده اند(ذکر نشده)) پس نوادگانی دارند که این واقعه را در سینه خود نگه داشته اند (حادثه کوچکی نبوده) نوادگانشان که در عصر حاضر زندگی می کنند آیا انها هم فامیلی ندارند!!!!!!
بنده از شما فامیلی انها را خواستم تا خدمت نوادگانشان شرفیاب شوم و صحت این مقاله کذایی را جویا
ولی با پاسخ هایتان دانستم که شما کذاب هستید و بیشتر اهل روده درازی

بنده ادعایی در خصوص اعلمیت به مباحث تاریخی ندارم ولی با اندک دانسته هایم در مقابل کثافت کاری، توهم گرایی ،فتنه انگیزی و تفرقه افکنی امثال شما در حد توانم می ایستم
الان قریب 4 ماه است که از انتشار ان مقاله کذایی در هم میهن می گذرد فردی را پیدا نکردید که زیر این مزخرفات را امضا کند؟؟؟
نبودددددددددددددددددددددد دددددددددد
عزیز من اولا شیاد خودتی. ادب و تربیت داشته باش. دوما جواب من رو نگرفتی. گفتم کسی که نمیدونه 300 سال پیش اسم فامیل وجود نداشته اصلا قابل بحث نیست که بشه باهاش بحث کرد. به درد همون like زدن میخوره. اون سری هم به علت مسائل اخلاقیت این گاف مسخرت رو به روت نیاوردم. گفتم شاید بچه سال باشی تو روحیه ایت نزدم. در مورد اسامی و القاب اون 17 نفر هم من یک خواهش میکنم از شما انجام بده بعد من هم خواسته شما رو انجام میدم.
اقا محمد خان چشم 20000 نفر را در کرمان در اورد. واقعه مال 200 سال پیش است. شما زحمت بکش لیست 200نفر از این 20000 نفر را واسه من با منبع بیار. تا من هم برم لیست اون 17 نفر رو واست بیارم.

اگر اسامی اون 200نفر رو با منبع اوردی که هیچی. وگرنه بر دیگران معلوم میشه چه سفسته مسخره و چه درخواست غیر معقولی کرده ای. شیاد و سفسته گر اینجا معلوم میشه کیه

ويرايش توسط azarakhash : 02-07-2018 در ساعت 09:45 AM
3 نفر نوشته را نپسندیده اند :
قديمي 02-07-2018   #44 (لینک نوشته)
همیار تالار تاریخ و فرهنگ

avini's Avatar

ارسال پیام خصوصی

تاپیک قفل شد .
avini آفلاين است  
نوشته را پسندیده است :