افسرده خانه - صفحه 3
تالار گفتگوی هم میهن - Hammihan Forum            

بازگشت   تالار گفتگوی هم میهن - Hammihan Forum > دهکده جهانی هم‌میهن > پای درد دل شما
ثبت نام آموزش کار با هم میهن آپلود عکس علامت گذاری بفرم خوانده شده بی پاسخ!
عضویت در هم میهن شبکه اجتماعی پخش زنده لیست کاربران کاربران آنلاین تبلیغات

پای درد دل شما پای درد دل شما هم میهنان عزیز. به عبارتی هر چه میخواهد دل تنگت بگو!

پاسخ

LinkBack ابزارهاي موضوع نحوه نمايش
قديمي يك هفته پيش  
شهروند هم میهن

gorbat's Avatar

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض افسرده خانه

مایلم اینجا حرفای دپ خودمُ بزنم تا جای دیگ..

لدفن قبل از ورود در بزنید
gorbat آفلاين است   پاسخ با نقل قول
2 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي يك هفته پيش   #31 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

hosseincheraghi's Avatar

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : افسرده خانه

نوشته اصلي بوسيله _shatoot_ نمايش نوشته ها
سلام آقای چراغی . خوبید ؟
میتونید دموی باشید و محیط رو شادتر کنید برای بچه ها بجای اینکه دائم کتکشون بزنید . البته کمی هم خطرناکه :)

.
.

رها !

امیدوارم هرچه زودتر حالت بهتر بشه عزیزم .

ولی خب در نظر داشته باش اگر میخوای از تیر طعنه در امان باشی , باید کمتر سفره ی دلت رو باز کنی .

.
.
اینم رفع اسپم :

ای باد !

سرانجام تو هم گوشه نشینی ست ...

.

.
سلام ممنونم
اخه این افرادی که من باهاشون درگیر میشم ...به خودشون بر میگرده...منم درمقابل اینها صبرم کمه وگرنه افراد زیادی در هم میهن هستن که من حتی یکبار باهاشون تند رفتار نکردم برعکس با خیلی ها رفتار نرم و لطیفی دارم اما بعضی ها اون روحیه خش من رو بالا میارن
قديمي يك هفته پيش   #32 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

gorbat's Avatar

ارسال پیام خصوصی

نوشته اصلي بوسيله hosseincheraghi نمايش نوشته ها
نه از خشکی هست
خشکی باعث سبکی هم میشه
تری باعث کندی مشه

خشکی فرد رو حساس میکنه
حتی دردهارو زودتر حس میکنه درک بالاتری هم دارن در بعضی موارد...
ولی بلغمی ها حتی درد رو کمتر احساس میکنن
بیخیال تر هستن بی احساس تر هستن بی تفاوت تر هستن
البته مزاج موضعی هم هست ممکنه یک نفر مزاج مغز گرم باشه ولی کبد سرد....پس نمیشه

من بارها مزاجم رو به سمت گرم و تر بردم دعوا بحثها متر میکردم و اگر کسی در هم میهن چزی میگفت بی تفاوت بودم...البته بلغم هم میتونه اینطور باشه

ولی اگر برم سونای خشک یا زیاد ورزش کنم یا تندی زیاد بخورم یا اگر کرسی استفاده کنم زیادی به سمت گرم و خشک میرم

وقتی مزاج گرم و خشک هست صبر کمتره
عجلول هستن زود از کوره در میرن و زود عصبانی میشن اما باهوش هستن حافظه قویی دارن خوابشون کمتر هست

برخلاف بلغمی ها حافظه ضعیفی دارن تنبل هستن کند هستن حال ندارن فعال نیستن و...
صفرا تند و عصبی میشه ولی بلغم درسته تنبله ولی تا ي چی میگی بهش برمیخوره گریه میکنه بخاطر اینکه زودرنجه
من چن تا دوست بلغمی دارم بشدت لوس و حساس دارم ولی من خودم صفراویم زيادم دوا میکنم ولی سودامم زده بالا
قديمي يك هفته پيش   #33 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

hosseincheraghi's Avatar

ارسال پیام خصوصی

نوشته اصلي بوسيله gorbat نمايش نوشته ها
صفرا تند و عصبی میشه ولی بلغم درسته تنبله ولی تا ي چی میگی بهش برمیخوره گریه میکنه بخاطر اینکه زودرنجه
من چن تا دوست بلغمی دارم بشدت لوس و حساس دارم ولی من خودم صفراویم زيادم دوا میکنم ولی سودامم زده بالا
نه بلغم اینطور نیست
اگر شخصی بلغم داشته باشه و به یکباره تندی مصرف کنه این میتونه باعث افسردگی شخص بشه و به شدت زود رنج میشه در واقع سودا سوخته ایجاد میکنه که از سودای طیعی هم مضر تره
چون سودا انواع مختلف داره..

یه چیز دیگه که در مزاج صفرا دوست دارم هر نوع مسئله ای پیش بیاد من هررگز ناراحت یا افسرده نمیشم و اصلا اهل گریه نستم این خاصیت مزاج صفرا هست درکل خیلی راحت نمیتونن گریه کنن
و اگر مسئله ای پیش بیاد بجای افسردگی دچار عصبانیت میشن..وحتی در روابط عاطفی وابستگی کمتری دارن ...
hosseincheraghi آفلاين است   پاسخ با نقل قول
3 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي يك هفته پيش   #34 (لینک نوشته)
هم میهن دوست

sorrow26's Avatar

ارسال پیام خصوصی

از کجا تشخیص میدین مزاج و ؟
قديمي يك هفته پيش   #35 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

gorbat's Avatar

ارسال پیام خصوصی

نه بلغم اینطور نیست
اگر شخصی بلغم داشته باشه و به یکباره تندی مصرف کنه این میتونه باعث افسردگی شخص بشه و به شدت زود رنج میشه در واقع سودا سوخته ایجاد میکنه که از سودای طیعی هم مضر تره
چون سودا انواع مختلف داره..

یه چیز دیگه که در مزاج صفرا دوست دارم هر نوع مسئله ای پیش بیاد من هررگز ناراحت یا افسرده نمیشم و اصلا اهل گریه نستم این خاصیت مزاج صفرا هست درکل خیلی راحت نمیتونن گریه کنن
و اگر مسئله ای پیش بیاد بجای افسردگی دچار عصبانیت میشن..وحتی در روابط عاطفی وابستگی کمتری دارن ...
من هم عصبی میشم هم گریه میکنم خم افسرده میشم تن تن
احساس میکنم غلبه سودا دارم
نوشته را پسندیده است :
قديمي يك هفته پيش   #36 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

hosseincheraghi's Avatar

ارسال پیام خصوصی

نوشته اصلي بوسيله sorrow26 نمايش نوشته ها
هر مزاج علاعم خاص خودش رو داره باید پش یک متخصص طب سنتی برید و یک بار بهص ورت حضوری معاینه کنن
اگر مطالعه خودتون در زمینه مزاج رو زیاد کنید کم کم با مزاج اشنا میشید و میتونید مدیریت کنید

من فقط خلاصه و پراکنده چند مورد رو اشاره میکنم
فصل ها مزاج دارن
طبیعت سیارات...ادویه جات خوراکیها صیفی جات و سبزی جات و همه خوراکی ها و هرچه در این دنیا هست مزاج داره

مثلا خورشید مزاج گرم و خشکی داره اگر یک وسیله که تر هست بزارید جلوی افتاب خشک میشه

یا اگر یک لباس رو بتکونید اب اون جدا میشه....همونطور که در بدن تحرک میتونه باعث دفع تعرق(رطوبت بدن)بشه و مزاج رو به سمت گرم و خشک ببره
زنجبیل گرم گدازنده است مزاج گرم و خشکی داره

ولی ماست و دوغ مزاج سردوتری دارن اگر ترش باشن مزاج سردو خشکی دارن

پرتقال کیوی نارنگی اگر شیرین باشن سردوتر هست...اگر ترش باشن سردو خشک ...

زمستان سردوتر هست
بهار گرم تر
تابستان گرم و خشک
پاییز سردو خشک
مزاج ها هم همیطنوره
مثلا سرامیک مزاج سردی داره ...ولی پشم ها وبعضی الیاف ها مزاج گرم دارن شما پاتون رو بزارید رو سرامیک سردی رو احساس میکنید
اما وقتی روی قالی بزارید گرمی رو احساس میکنید با توجه به اینکه هر دو در یک محیط هست

بحثش گسترده است باید زیاد مطالعه کنید همیشه هم به دردتون میخوره ....

اگر میخواید درک بهتری نسبت به مزاج ها داشته باشید باید خودتون رو زیر نظر بگیر درکنار مطالعه زیاد...ولی بعد مدتی خیلی چیزارو به راحتی میتونید مدیریت کنید
3 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي يك هفته پيش   #37 (لینک نوشته)
هم میهن دوست

sorrow26's Avatar

ارسال پیام خصوصی

هر مزاج علاعم خاص خودش رو داره باید پش یک متخصص طب سنتی برید و یک بار بهص ورت حضوری معاینه کنن
اگر مطالعه خودتون در زمینه مزاج رو زیاد کنید کم کم با مزاج اشنا میشید و میتونید مدیریت کنید

من فقط خلاصه و پراکنده چند مورد رو اشاره میکنم
فصل ها مزاج دارن
طبیعت سیارات...ادویه جات خوراکیها صیفی جات و سبزی جات و همه خوراکی ها و هرچه در این دنیا هست مزاج داره

مثلا خورشید مزاج گرم و خشکی داره اگر یک وسیله که تر هست بزارید جلوی افتاب خشک میشه

یا اگر یک لباس رو بتکونید اب اون جدا میشه....همونطور که در بدن تحرک میتونه باعث دفع تعرق(رطوبت بدن)بشه و مزاج رو به سمت گرم و خشک ببره
زنجبیل گرم گدازنده است مزاج گرم و خشکی داره

ولی ماست و دوغ مزاج سردوتری دارن اگر ترش باشن مزاج سردو خشکی دارن

پرتقال کیوی نارنگی اگر شیرین باشن سردوتر هست...اگر ترش باشن سردو خشک ...

زمستان سردوتر هست
بهار گرم تر
تابستان گرم و خشک
پاییز سردو خشک
مزاج ها هم همیطنوره
مثلا سرامیک مزاج سردی داره ...ولی پشم ها وبعضی الیاف ها مزاج گرم دارن شما پاتون رو بزارید رو سرامیک سردی رو احساس میکنید
اما وقتی روی قالی بزارید گرمی رو احساس میکنید با توجه به اینکه هر دو در یک محیط هست

بحثش گسترده است باید زیاد مطالعه کنید همیشه هم به دردتون میخوره ....

اگر میخواید درک بهتری نسبت به مزاج ها داشته باشید باید خودتون رو زیر نظر بگیر درکنار مطالعه زیاد...ولی بعد مدتی خیلی چیزارو به راحتی میتونید مدیریت کنید
اوه.. اولین بار بود ک میشنیدم، ولی جالب بود واقعن
میرم دنبالش حتمن.
ممنون از توضیحاتتون
sorrow26 آفلاين است   پاسخ با نقل قول
قديمي يك هفته پيش   #38 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

hosseincheraghi's Avatar

ارسال پیام خصوصی

نوشته اصلي بوسيله gorbat نمايش نوشته ها
من هم عصبی میشم هم گریه میکنم خم افسرده میشم تن تن
احساس میکنم غلبه سودا دارم
قبلا هم گفتم هیچ چیزی به اندازه ورزش منظم و مرتب سودا و بلغم رو از بدن دفع نمیکنه

حتی اگر قوی ترین داروهارو استفاده کنید ممکنه موقتا دفع بشه اما بدن به دارو عادت میکنه
و بعد از مدتی دوباره روز از نو روزی از نو....
خیلی از بیماریهای که الان در بین مردم وجود داره بخاطر همین مزاج بلغم و سودا هست
که بهترین راهش اصلاح تغذیه است و ورزش
ورزش اصلا نباید متوقف بشه مگر اینکه مزاج دیگه خیلی به سمت گرم و خشک بره یا به سمت خشکی
در این صورت یا بهتره از راه تغذیه مایعات و میوه جات سبزی جات رطوبت رو جبران کرد یا شدت ورزش رو کمتر کرد

ولی ورزش نباید اصلا ترک بشه....فقط درصورتیکه شخص مزاجش خیلی به سمت خشکی بره در اون صورت موقتا بهتره ورزش یک روز درمیان باشه یا با فصله بیشتر که بعد از جبران رطوبت ورزش منظم رو شروع کنن با شدت کمترو...و درکل مزاج غالب چیز ثابتی نیست باید مراقبت کرد و قلقل مزاج و بدن خودت رو بدست بیاری
بعضی شرایط هم به محیط بر میگیرده
که بنظرم با تغییر محیط یا انتخاب یک مشاور خوب...و یا انتخاب یک هدف میتونه حال انسان رو بهتر کنه

ويرايش توسط hosseincheraghi : يك هفته پيش در ساعت 02:36 AM
قديمي يك هفته پيش   #39 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

hosseincheraghi's Avatar

ارسال پیام خصوصی

اوه.. اولین بار بود ک میشنیدم، ولی جالب بود واقعن
میرم دنبالش حتمن.
ممنون از توضیحاتتون
هر کدوم این مزاج ها خط خاص خودش رو ایجاد میکنه
مزاج سردو خشک خلط سنگین و سختی هست و در طبیعت برابر هست با عنصر خاک

مزاج سردوتر باز هم خلط سنگینی هست و جنس لزج و چسپنده ای داره اکثر مواقع بهصخوص اگر غلیظ تر باشه ...که در طبیعیت برابر هست با عنصر اب

مزاج گرم و تر باز هم کمی سنگین تر هست اما از دو مزاج قبل سبکتره در طبیعت برابر با عنصر هوا

مزاج گرم خشک سبکترین مزاج هست و در طبیعت برابر هست با عنصر اتش

حالا در طبیعت اگر دقت کنید خاک سنگین ترین عنصر هست و پاینترین عنصر هم قرار میگیره...مثله زمین...عنصر بعدی اب هست که از خاک سبکتره و روی خاک قرار گرفته
هوا از اب خاک سبکتره و اتش از هوا سبکتره
ترتیب قرار گیری اینها در بدن انسان هم همینطوره....
دوتا مزاج سنگین هست که به سمت پایین حرکت میکنن سردو خشک سردوتر و معدل خاک و اب هستن

و دوتا مزاج گرم هست که تمایل دارن به سمت بالا حرکت کنن گرم و خشک گرم تر که معادل هوا و اتش بودن

هرجا بلغم باشه خون کمتر نفوذ میکنه مثلا بعضی افراد دست پاهاشون سرد مشه...این یک دلیلش بخاطر همین هست که جاذبه زمین اخلاط سرد رو بیشتر به انتهای اندام ها میبره
مثله نوک انگشتا نوک بیننی پاها و...بخار همین دست ها و پاها زودتر سرد میشن با اینحال ممکنه شخص وقتی دست بزاری روی پیشونی احساس گرما کنه

البته هر عضوی و هر بخشی از بدن میتونه سودا بلغم هم جمع بشه اینجوری نیست که فقط در انتهای دستها و پاها باشه انتهای کبد معده کمر و....هر عضو دیگه ای حتی مغز

بخصوص وقتی سودا زیاد بشه مغز رو هم زیاد درگیر میکنه

معده کار هضم اصلی رو انجام میده و از نظر ابن سینا بیشترین عضویکه روی مغز و سر تاثیر میزاره معده است
یک بطری نصف اب رو در نظر بگیرید وقتی برعکس روی زمین بزارید اب تا سر بطری میاد بخاطر جاذبه است ...در بدن ما هم دقیقا همینطوره با دراز کشیدن بلغم و سودا همان دو خلط سردوتر و سردوخشک که درحالت ایستاده به سمت انتهای اندام ها میره با دراز کشیدن به سمت قلب سر بینی ریه و بالای اندام ها حرکت میکنه.

همه اخلاط برای بدن لازم هستن ولی بهص ورت متعادل
واگر یکی در بدن بیشتر باشه عوارض ایجاد میکنه
...خلاصه از این دست مثالها و صحبتها فراوان هست که پیشنهاد میکنم کتابهای زیاد واز نویسنده های مختلف در این زمینه مطالعه کنید چون چند کتاب کافی نیست
نوشته را پسندیده است :
قديمي يك هفته پيش   #40 (لینک نوشته)
نابودگر / مدیر تالار روانشناسی

Shina's Avatar

ارسال پیام خصوصی

سلام

انواع مزاج‌ها

براساس طبیعیات قدیم، جهان نظام طبیعت بر پایه 4 عنصر اصلی آفریده شده است که عبارتند از: آتش، هوا، آب و خاک. این چهار عنصر در بدن انسان به 4 خلط (اخلاط اربعه: صفرا، دم، بلغم و سودا) تبدیل می‌شوند و هر یک تاثیرات خاصی در بدن انسان ایجاد می‌کند.
بر اساس طب سنتی9 نوع مزاج کلی وجود دارد:
  • مزاج معتدل
  • مزاج سرد
  • مزاج گرم
  • مزاج تر
  • مزاج خشك
  • مزاج گرم وتر
  • مزاج گرم وخشك
  • مزاج سرد وتر
  • مزاج سرد وخشك
افسرده خانه
علائم مزاج گرم و تر (دموی)

افراد با این مزاج پوست نرم، مرطوب و گرمي دارند، منافذ پوستي درشتي دارند كه از علايم منافذ درشت خوب عرق كردن است. رگهاي دست آشكار و برجسته است، رنگ پوست گندم‌گون يا گلگون است رنگ چشم (سفيدي) با گرايش قرمز است ،رنگ مردمك ميشي تيره و سياه است موي سر: درشت و قابل انعطاف و داراي پيچ درشت است، رنگ مو: سياه خرمايي تيره و روشن و معمولاً پر مو هستند.
مزه دهان،‌ شيريني صبحگاهي است، دهانشان كم رطوبت است و كم تشنه مي‌شوند. اشتهاي زياد و خوراك خوبي دارند، توان هضم غذا بسيار بالاست نفخ معده ندارند، يبوست ندارند، گرايش به شيريني كم دارند و گرايش به شوري هم بسيار اندك است. گرايش به ترشي كم دارند. بوي بد دهان ندارند، بوي بد مدفوع ندارند، قار و قور شكم ندارند تمايل به سردي‌ها ندارند ولي تمايل به گرمي‌ها اندكي دارند.
افراد دموي بايد غذاهاي خنک و سردي مثل آش انار، آش آلو، آب زرشك خيار، مركبات و ماست و... مصرف كننده تا حرارت بدن تعديل شود. اگر فرد دموي همراه با غذاي گرم مثل شيريني‌جات از مواد و اغذيه سرد استفاده نكند دچار جوش و خارش بدن، گر گرفتگي، بيقراري، كهير، سوزش ادرار، سوزش سر دل، و آفت دهان خواهد شد.
علائم مزاج گرم و خشک (صفراوی)

افراد با این مزاج دارای پوستي خشك و بدون رطوبت، داراي منافذ پوستي درشت، رگهاي دست گاهي آشكار و گاهي پنهان هستند، رنگ پوست گرايش به زردي دارد، سفيدي چشم سفيد با گرايش زرد است، مردمك چشم ميشي روشن است، موي سر، خشك و ضخيم و برجسته است، رنگ مو، سياه و خرمايي است و صفراوي‌ها غالباً كم‌مو هستند.
مزة دهان تلخ صبحگاهي است، غالباً دهان خشك و تشنه است، افراد صفراوي كم اشتها هستند، توان هضم غذا بالاست، نفخ معده ندارند، يبوست ندارند، گرايش به شيريني و شوري هم ندارند. افراد صفراوي غالباً گرايش به ترشي دارند، بوي بد دهان ندارند، بوي بد مدفوع ندارند، قار و قور شكم ندارند، تمايل به سردي‌ها دارند و از گرمي‌ها گريزانند.
افراد صفراوي غالباً در اثر حجامت تعديل مزاج يافته و رنگ و رويي به مراتب روشن‌تر از قبل خواهند داشت، اشتهاي آنان با حجامت افزايش مي‌يابد و در صورت تكرار حجامت فربه و چاق خواهند شد.
علائم مزاج سرد و تر (بلغمی)

افراد با این مزاج دارای پوستی نرم و مرطوب ، غالباً سرد ، با منافذ ريز ( تعرق كم ) و رگ های پنهان هستند ، رنگ پوست سفيد ، سفيدی چشم ، سفيد بی حال ، مردمک آبی و روشن دارای موهاي نرم و نازک و لخت با رنگ زرد ، بور و خرمايی روشن و سفيد و غالباً افراد بلغمي بی مو هستند.
دهانی بی مزه ، مرطوب و پر آب دارند ، اشتهای زياد و خوراک فراوان دارند ، توان هضم غذا در آنان كم است ، معده نفاخی دارند ، گاهی يبوست دارند و گرايش به شيرينی و شوری دارند به ميزان زياد.
گرايش به ترشی و بوی بد دهان ندارند ، بوی بد مدفوع ندارند ، قار و قور شكم دارند ، تمايل به سردی‌ها ندارند و در عوض تمايل به گرمی‌ها به شدت در آنان وجود دارد.
اگر بلغمی در سر اضافه شد بلاهت و حماقت ايجاد مي‌كند كه در اثر افزايش سردی در سر است ، تمام داروهای افزايش حافظه گرم هستند ، اوج سردی در مغز آلزايمر پديد می آورد. ( البته سرد و خشک ).
افراد بلغمی نبايد سردی‌جات را به تنهايی ميل كنند ( همراه با گرمی ميل شود ).
روغن نباتی ، كره گياهی ، نوشابه ، برنج ، گوشت گاو، سوسيس و كالباس و فرآورده‌های اين چنينی بلغم زا هستند و همه افراد به خصوص بلغمی‌ها باید از اين گونه مواد بايد پرهيز كنند.
علائم مزاج سرد و خشک (سوداوی)

افراد با این مزاج پوست خشک و بدون رطوبت و داراي منافذ متوسط، رگ هاي دست پنهان هستند، رنگ پوست تيره است، رنگ چشم (سفيدي) سفيد تيره است. رنگ مردمک ميشي و قهوه‌اي است. موي سر، خشک و ضخيم يا مجعد است، رنگ مو، سياه مات و جوگندمي است و فرد سوداوي معمولاً كم مو است
مزه دهان صبحگاهان شور مزه است و دهان، خشك و كم آب است، اشتها زياد، ولي خوراک كم است، توان هضم غذا بسيار كم است، نفخ معده فراوان دارند، يبوست دارند، گرايش به شوري و شيريني دارند، گرايش به ترشيي ندارند، بوي بد دهان ندارند، بوي بد مدفوع، ندارند، قار و قور شكم دارند، تمايل به سردي‌ها ندارند و تمايل به گرمي‌ها دارند.
سودا چون سرد و خشک است افراد سوداوي بايد از غذاهاي سرد و خشك پرهيز كنند و در عوض از غذاهاي گرم و تر مثل عسل استفاده نمايند. غذاهاي سرد و خشك مثل برنج كه بدن را با افت رطوبت مواجه مي‌كند، مهم ترين عامل يبوست است (به خاطر دفع رطوبت).
در کتاب هاي طبي قديمي چنين آمده است:«اگر طبيب بتواند شخص سوداوي مزاج را راضي کند هنر کرده است!»
سایر مزاج‌ها

علائم سایر مزاج‌ها ترکیبی از علائم بالاست. مثلا علائم مزاج سرد برآیندی از علائم مزاج «سرد و خشک» و مزاج «سرد و تر» است
Shina آفلاين است   پاسخ با نقل قول
نوشته را پسندیده است :
پاسخ

ابزارهاي موضوع
نحوه نمايش

قوانين ارسال