خلبانان پیشکسوت نیروی هوایی ارتش یاد سپهد نادر جهانبانی را گرامی ‎داشتند
تالار گفتگوی هم میهن - Hammihan Forum            

بازگشت   تالار گفتگوی هم میهن - Hammihan Forum > تالارهای موضوعی > سیاست و روابط بین الملل
ثبت نام آموزش کار با هم میهن آپلود عکس علامت گذاری بفرم خوانده شده بی پاسخ!
عضویت در هم میهن شبکه اجتماعی پخش زنده لیست کاربران کاربران آنلاین تبلیغات

سیاست و روابط بین الملل گفتگو پیرامون "علوم سیاسی" و "روابط بین الملل "

پاسخ

LinkBack ابزارهاي موضوع نحوه نمايش
قديمي 02-13-2018   #1 (لینک نوشته)
شمع جمع

x-agnostic's Avatar

ارسال پیام خصوصی

ستاره گرامیداشت تیمسار نادر جهانبانی در تهران توسط خلبانان پیشکسوت نیروی هوایی ارتش

گرامیداشت تیمسار نادر جهانبانی در تهران توسط خلبانان پیشکسوت نیروی هوایی ارتش
گروهی از خلبانان پیشکسوت ارتش ملی ایران و از دوستداران سپهبد نادر جهانبانی آخرین فرمانده نیروی هوایی با حضور بر سر مزار او یادش را گرامی داشتند.
این افسران بازنشسته که از بهترین خلبانان ایران در دوران خدمت به ارتش شاهنشاهی بودند سال‎ها تجربه پرواز در نیروی هوایی تحت فرماندهی جهانبانی را دارند و اوج اقتدار و امکانات ارتش پیش از انقلاب اسلامی را با جدیدترین تجهیزات و تسلیحات با چشم دیده‎اند. ارتشی که توانست پس از انقلاب حمله‌ی متجاوزانه‌ی رژیم صدام به خاک ایران را به پشت مرزهای کشور براند.

تیمسار جهانبانی مشهور به «ژنرال چشم آبی» پس از انقلاب ۵۷ در ستاد فرماندهی نیروی هوایی در دوشان تپه فرح‌‏آباد (پیروزی) بازداشت شد و در دادگاه انقلابی و محکمه‌ی شرع حجت‌الاسلام صادق خلخالی حکم اعدام‌اش صادر و ۲۲ اسفند ۱۳۵۷ بر پشت بام مدرسه علوی تیرباران شد.

جهانبانی نه‌تنها جرمی نداشت بلکه افسری میهن‌دوست و متخصص بود و هنگامی که انقلابیون او را برای به اصطلاح دادگاه آماده می‌‏کردند بر روی پلاکاردی که بر گردنش آویزان کرده بودند، نوشته بودند: «فساد فی‏‎الارض»!
yخلبانان پیشکسوت نیروی هوایی ارتش یاد سپهد نادر جهانبانی را گرامی ‎داشتند

متن دفاعیات جهانبانی در بیدادگاه انقلاب هنوز در بین خلبانان ارتش و دوستداران او ارزش والایی دارد و به‌ویژه در بهمن‎ماه که مصادف با سالگرد بازداشت‎ و دستگیری‎ پایوران و نظامیان حکومت پهلوی است بیشتر بازخوانی می‎شود. در این متن آمده است:

«آنچه را که شما مطرح کردید آنقدر مسخره و احمقانه‌ است که من لزومی به پاسخ گفتن به آن نمی‌بینم اما چند دروغ بزرگ گفتید که همراه با اتهام زدن‌های شما نشان می‌دهد که حکم شما علیه من مثلا صادر شده و همچنین حکایتگر این حقیقت است که شما نه تنها مسلمان نیستید بلکه مشتی بی‌وطن، بی‌دین و مزدور که به دستور اربابانتان فقط و فقط قصد ویرانی کشور من و ارتش سرزمین مرا دارید.

پدر من جاسوس روس نبود، بلکه افسری ایرانی بود که در روسیه درس خوانده، من هم هرگز عامل کشوری نبودم بلکه در سال‌هایی که شما برای لقمه نان مزدوری، سر حسین را از این منبر به آن منبر می‌کشاندید، در آمریکا به عنوان بهترین و با استعدادترین خلبان ایرانی، بر اوج ابرها پرواز می‌کردم.

حال شما چگونه به خود اجازه می‌دهید به من تهمت خیانت بزنید؟

شما از خود خجالت نمی‌کشید؟ شما از مردم شرم نمی‌کنید؟

شما از هزاران جوان ایرانی که من با همه تلاش در راه فراهم کردن وسایل ورزشی و ایجاد امکانات جهت تربیت روح و جسم آنها، در ماه‌های گذشته کوشیده‌ام، آزرم نمی‌کنید؟

شما که هستید؟ آیا به جز جمعی غارتگر و خونخوار و دور از هر نوع صفت انسانی! کسانی را می‌شناسید که چون شما بر هر آنچه ملی و ایرانی است تیغ بکشند؟

آقایان، من پنجاه و یک سال به خوبی و نیکی زندگی کرده‌ام و قرارگاهم آسمان‌ها بود. پاسخی به یاوه گویی‌های شما ندارم.

به دستوری که اربابانتان داده‌اند عمل کنید، ولی مطمئن باشید که مردم ایران خیلی زود از خواب فعلی بیدار می‌شوند و این تب که با دروغ و تزویر شما در جان و روح آنها رخنه کرده، بسیار سریع‌تر از آنچه فکر کنید فرو خواهد نشست. آنگاه شما هستید و خشم ملتی که به تار و پود شما آتش می‌کشد.

من دفاع خاصی ندارم ولی من هیچ وقت بر ضد انقلاب کاری نکرده‌ام، به هر حال دیگر مهم نیست و من آماده‌ اعدام هستم.»

گفته می‌شود به هنگام تیرباران، تیمسار نادر جهانبانی اجازه نداد چشمانش را ببندند و خود فرمان آتش را صادر کرد.

حضرت امام خمینی :
همه از همه بدتر.

ويرايش توسط x-agnostic : 02-13-2018 در ساعت 08:01 PM
x-agnostic آفلاين است   پاسخ با نقل قول
نوشته را پسندیده است :
قديمي 02-13-2018   #2 (لینک نوشته)
شمع جمع

x-agnostic's Avatar

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : خلبانان پیشکسوت نیروی هوایی ارتش یاد سپهد نادر جهانبانی را گرامی ‎داشتند

عکس فوق:
1965 نادرجهانبانی با هواپیمای خود با نمایشی خیره‌کننده از زیر پل کارون عبور کرد
قديمي 02-13-2018   #3 (لینک نوشته)
شمع جمع

x-agnostic's Avatar

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : خلبانان پیشکسوت نیروی هوایی ارتش یاد سپهد نادر جهانبانی را گرامی ‎داشتند

قديمي 02-13-2018   #4 (لینک نوشته)
شمع جمع

x-agnostic's Avatar

ارسال پیام خصوصی

https://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%86...A7%D9%86%DB%8C
قديمي 02-13-2018   #5 (لینک نوشته)
فعال هم میهن

marde_barani's Avatar

ارسال پیام خصوصی

تیمسار نادر جهانبانی ان خلبان شجاع و آزاده که به ناحق کشته شد

marde_barani آفلاين است   پاسخ با نقل قول
نوشته را پسندیده است :
پاسخ

ابزارهاي موضوع
نحوه نمايش

قوانين ارسال