پرتره یک اتم
تالار گفتگوی هم میهن - Hammihan Forum            

بازگشت   تالار گفتگوی هم میهن - Hammihan Forum > هنر و سینما > عکس و نقاشی
ثبت نام آموزش کار با هم میهن آپلود عکس علامت گذاری بفرم خوانده شده بی پاسخ!
عضویت در هم میهن شبکه اجتماعی پخش زنده لیست کاربران کاربران آنلاین تبلیغات

عکس و نقاشی تالاری در زمینه عکسها و دیدنی های مختلفی که بصورت عکس قابل انتشار میباشند.

پاسخ

LinkBack ابزارهاي موضوع نحوه نمايش
قديمي 02-16-2018   #1 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

Shina's Avatar

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پرتره یک اتم

پرتره یک اتم
مرکز این عکس راببینید: یک اتم منفرد! این تصویر، جایزه بهترین عکس علمی انگیس را در سال ۲۰۱۷ دریافت کرده است.
پرتره یک اتم
Shina آفلاين است   پاسخ با نقل قول
9 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي 02-16-2018   #2 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

mahmood976's Avatar

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : پرتره یک اتم

قاعدتا خود اتم که نباید باشه. چون اتم کوچکترین از این حرفهاست که با چشم بشه دید.
این احتمالا یک تابشی چیزی به علتی ازش ساطع شده و این نور واکنش هست که دیده میشه. یعنی خود اتم از اون نقطه میلیون ها بار ریزتره.
mahmood976 آفلاين است   پاسخ با نقل قول
5 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي 02-16-2018   #3 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

taj24's Avatar

ارسال پیام خصوصی

اون نقطه کوچیکه که اندازه سر سوزنه رو میگه به سختی دیده میشه
taj24 آفلاين است   پاسخ با نقل قول
قديمي 02-16-2018   #4 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

mahmood976's Avatar

ارسال پیام خصوصی

ببین چه علمی دارن چه میکنن!
یک اتم رو دقیقا تئوریکش رو دارن محاسبه میکنن تحت چه شرایطی مثلا با چه میدان مغناطیسی چه زمانبندی ای و خلاصه چه تشکیلاتی چکار کنن در اون مکان قرار بگیره...
حالا علم و دانشمندان ما رو مقایسه کن با مال اونا!
ما خیلی عقبیم.
بیشتر نخبه هامون هم رفتن کشورهای دیگه.
بخاطر اینکه واقعا اینجا علم و دانشمندی و نخبه بودن کاربرد زیادی نداره شاید نتونی حتی زندگی خودت رو باهاش بچرخونی.
2 نفر نوشته را پسندیده اند
نوشته را نپسندیده اند :
قديمي 02-16-2018   #5 (لینک نوشته)
هم میهن دوست

turk777's Avatar

ارسال پیام خصوصی

نوشته اصلي بوسيله mahmood976 نمايش نوشته ها
ببین چه علمی دارن چه میکنن!
یک اتم رو دقیقا تئوریکش رو دارن محاسبه میکنن تحت چه شرایطی مثلا با چه میدان مغناطیسی چه زمانبندی ای و خلاصه چه تشکیلاتی چکار کنن در اون مکان قرار بگیره...
حالا علم و دانشمندان ما رو مقایسه کن با مال اونا!
ما خیلی عقبیم.
بیشتر نخبه هامون هم رفتن کشورهای دیگه.
بخاطر اینکه واقعا اینجا علم و دانشمندی و نخبه بودن کاربرد زیادی نداره شاید نتونی حتی زندگی خودت رو باهاش بچرخونی.
دانشمندی تو ایران نمانده یک مشت پیر و خرفت تو ایران اسم شان گذاشتن داشمند. دکتر و... رفتم بودم دکتر برای درمان بیماری فشار خون پایین وقتی گفتم علت فشار خون پایین چیست؟؟؟ مثل بز مرا نگاه می کرد !!! تعجب می کرد از سوالم . خوب مردک بلد نیستی چرا اسم دکتر را یدک می کشی روی تابلو بنویس نسخه پیچ فوری!!! بیخودی 40 هزار تومان پول ویزیت دادم. برخی مواقع فکر می کنم اکثر اینها اگر درسیستم درست وحسابی مدرک می گرفتن حداکثر سیکل و یا دیپلم می شدند نه دکترودانشمند
کتاب مقدمات بورس . مدیریت مالی 1 و اصول حسابداری 1را مطالعه کنیدسپس وارد بورس شوید . بازار سرمایه ( بورس ) می تواند بعنوان درامد دوم شما تلقی شود . فقط گزارشات شرکت را بادقت بخوانید که تا چه حد سود ساخته , وچه میزان دارایی های جاری و سود انباشته اش تغیرات داشته است. مثلا × ریال سود ساخته باید قیمتش 100× شود و یا اینکه سود انباشته اش تقسیم بر تعداد سهام ضربدرعدد 5 کنید قیمت سهام باید به ان عدد برسد
turk777 آفلاين است   پاسخ با نقل قول
7 نفر نوشته را پسندیده اند
نوشته را نپسندیده اند :
قديمي 02-17-2018   #6 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

mahmood976's Avatar

ارسال پیام خصوصی

نوشته اصلي بوسيله turk777 نمايش نوشته ها
دانشمندی تو ایران نمانده یک مشت پیر و خرفت تو ایران اسم شان گذاشتن داشمند. دکتر و... رفتم بودم دکتر برای درمان بیماری فشار خون پایین وقتی گفتم علت فشار خون پایین چیست؟؟؟ مثل بز مرا نگاه می کرد !!! تعجب می کرد از سوالم . خوب مردک بلد نیستی چرا اسم دکتر را یدک می کشی روی تابلو بنویس نسخه پیچ فوری!!! بیخودی 40 هزار تومان پول ویزیت دادم. برخی مواقع فکر می کنم اکثر اینها اگر درسیستم درست وحسابی مدرک می گرفتن حداکثر سیکل و یا دیپلم می شدند نه دکترودانشمند
واقعا هم علم امروز گسترده و پیچیده است. کار هرکسی نیست. ضریب هوشی بالا میخواد. بعد باید اینقدر آرامش و فراغت خیال داشته باشی بتونی دنبالش بری. سالها باید مطالعه کنی تحقیق کنی. امروزه روز کسی که میخواد دانشمند بشه محقق بشه باید تقریبا شغلش این باشه یا یک چیز مرتبط و چیزی که زیاد مانعش نشه. درحالیکه توی ایران حتی خرج خودت رو شاید نتونی دربیاری گرچه دنیای علم باشی. اینجا علم ارزش و کاربرد زیادی نداره. حداقل از نظر مقام و جایگاه اجتماعی و شغل و درآمد که امکانش خیلی کمه. ولی خب علم بهرحال علمه و همیشه یک چیز برتر و قدرت و لذتی که چیز دیگری مشابهش نیست، و میشه ازش استفاده های شخصی یا حتی کاری گرچه محدودی هم کرد.
ملت ما که تقریبا همه فقط فکر پول و تفریحات و رفاه هستن و بخصوص زن ها چشمشون رو گرفته چیز دیگری رو اصلا نمیبینن
البته خیلی ها که مجبورن چون با این وضع اقتصاد و خرج و دخل اصولا کاری نمیتونن بکنن.
همین علم پزشکی الان اینقدر گسترده و پیچیده است که بیا و ببین. یه مریضی ها و علل و عواملی هست اصلا عجیب، که من چون مطالعه منابع انگلیسی زیاد دارم اینور و اونور بعضا برخورد کردم و خوندم پیش خودم گفتم وای خدای من واقعا در ایران شاید یک نفر هم پیدا نشه که از چنین چیزی خبر داشته باشه!
تازه علم پزشکی الان با ژنتیک و یکسری مسائل دیگر عمیقا ارتباط داره گره خورده.
اصلا وحشتناک حجم و پیچیدگی داره کسی بخواد واقعا این همه علم رو یاد بگیره پخی بشه.
حالا اینقدر زحمت بکش وقت و انرژی بذار سرمایه گذاری کن، یا باید از جای دیگه تامین باشی یا عاشق و شیفتهء علم و دانایی و قدرتش که همچین کاری بکنی.
نوشته را نپسندیده اند :
قديمي 02-17-2018   #7 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

mahmood976's Avatar

ارسال پیام خصوصی

ولی خوبیش اینه الان دنیای ارتباطات و منابع آزاد و مجانی در دسترسی جهانی هست به لطف اینترنت. ولی بازم میبینی آدمش نیست که از پس این کار بربیاد!
اکثرا اینقدر حتی زبان انگلیسی بلد نیستن بتونن برن این منابع رو بخونن ببینن چه خبره!
گاهی فکر میکنم شاید من واقعا آدم بی عرضه ای هستم چون همینطور منابع رو فقط اگر ترجمه کنم میتونم چندین کتاب ارزنده ازشون دربیارم. بریم منتشر کنیم شاید یه پولی چیزی ازش دراومد
همین ویکیپدیا به تنهایی یک دریای عظیمی از علم است!
نوشته را پسندیده است :
قديمي 02-17-2018   #8 (لینک نوشته)
کلیبیناری

mojtabaw000w's Avatar

ارسال پیام خصوصی

این اتم نیست عزیزانم !
اتم ! :/
طول موچ نور (!) از اتم بیشتره ( اگر اشتباه نکرده باشم چون سواد کافی در این زمینه ندارم )
قديمي 02-17-2018   #9 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

mahmood976's Avatar

ارسال پیام خصوصی

بنده یک منبع برای این مورد پیدا کردم: https://www.sciencealert.com/photo-o...ce-photo-prize

خلاصه اش رو میگم.

این یک اتم Strontium است.
به این اتم بار مثبت داده شده (تعدادی الکترون ازش جدا کردن) تا بتونن توسط میدان الکتریکی اون رو معلق نگه دارن.

این اتم توسط میدان الکتریکی اعمال شده توسط اون دو الکترود دو طرفش معلق نگه داشته شده.
فاصلهء بین الکترودها 2 میلیمتر است. پس قاعدتا عرض اون نقطه هنوز هم برای یک اتم خیلی زیاده چون اتم خیلی ریزتر از این حرفهاست که بتونه اون کسر کوچک از 2 میلیمتر رو هم اشغال کنه.

اما پس این اتم چطور دیده میشه؟

The atom is being illuminated by a blue-violet laser. The energy from the laser causes the atom to emit photons which Nadlinger could capture on camera using a long exposure.

ترجمه: «به اتم لیزر آبی-بنفش تابانده میشود. انرژی لیزر باعث میشود اتم از خود فوتون هایی را ساطع کند که روی یک دوربین با در معرض گذاری طولانی مدت ثبت شده».

پس روشش رو فهمیدیم! درواقع این فوتون های نوری هست که از اتم ساطع شده و تعداد زیادی از این فوتون ها در مدت زمانی طولانی به یک فیلم عکاسی یا شاید هم سنسور دوربین دیجیتال که بخورن، در نهایت اون نقطه روی یک یا چند پیکسل ثبت میشه.
اما پیکسل های دوربین یا محدوده ای که این فوتون ها در مدت ساطع شده بهش برخورد کردن از سایز اتم بسیار بزرگ تره و بنابراین درواقع این تصویر سایز واقعی اتم نیست بلکه یک محدودهء خیلی بزرگ تره.

اینم نکتهء علمی آخر:

The whole thing is housed inside an ultra-high vacuum chamber and dramatically cooled to keep the atom still.

تمام این مجموعه داخل یک خلاء بسیار شدید قرار گرفته و به شدت سرد شده است تا اتم را ثابت نگه دارند.

ويرايش توسط mahmood976 : 02-17-2018 در ساعت 01:37 AM
5 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي 02-17-2018   #10 (لینک نوشته)
هم میهن دوست

milatave's Avatar

ارسال پیام خصوصی

Post پاسخ : پرتره یک اتم

بنده یک منبع برای این مورد پیدا کردم: https://www.sciencealert.com/photo-o...ce-photo-prize

خلاصه اش رو میگم.

این یک اتم strontium است.
به این اتم بار مثبت داده شده (تعدادی الکترون ازش جدا کردن) تا بتونن توسط میدان الکتریکی اون رو معلق نگه دارن.

این اتم توسط میدان الکتریکی اعمال شده توسط اون دو الکترود دو طرفش معلق نگه داشته شده.
فاصلهء بین الکترودها 2 میلیمتر است. پس قاعدتا عرض اون نقطه هنوز هم برای یک اتم خیلی زیاده چون اتم خیلی ریزتر از این حرفهاست که بتونه اون کسر کوچک از 2 میلیمتر رو هم اشغال کنه.

اما پس این اتم چطور دیده میشه؟

the atom is being illuminated by a blue-violet laser. The energy from the laser causes the atom to emit photons which nadlinger could capture on camera using a long exposure.

ترجمه: «به اتم لیزر آبی-بنفش تابانده میشود. انرژی لیزر باعث میشود اتم از خود فوتون هایی را ساطع کند که روی یک دوربین با در معرض گذاری طولانی مدت ثبت شده».

پس روشش رو فهمیدیم! درواقع این فوتون های نوری هست که از اتم ساطع شده و تعداد زیادی از این فوتون ها در مدت زمانی طولانی به یک فیلم عکاسی یا شاید هم سنسور دوربین دیجیتال که بخورن، در نهایت اون نقطه روی یک یا چند پیکسل ثبت میشه.
اما پیکسل های دوربین یا محدوده ای که این فوتون ها در مدت ساطع شده بهش برخورد کردن از سایز اتم بسیار بزرگ تره و بنابراین درواقع این تصویر سایز واقعی اتم نیست بلکه یک محدودهء خیلی بزرگ تره.

اینم نکتهء علمی آخر:

The whole thing is housed inside an ultra-high vacuum chamber and dramatically cooled to keep the atom still.

تمام این مجموعه داخل یک خلاء بسیار شدید قرار گرفته و به شدت سرد شده است تا اتم را ثابت نگه دارند.
مولکول، اتم، پروتون، نوترون و دیگر ذرات زیراتمی فقط یک فرضیه‌ی مدلسازی شده هستند که خوب کار میکنند و هنوز وجودشان اثبات نشده است. همچنین فوتون
milatave آفلاين است   پاسخ با نقل قول
3 نفر نوشته را پسندیده اند
نوشته را نپسندیده اند :
قديمي 02-17-2018   #11 (لینک نوشته)
هم میهن دوست

milatave's Avatar

ارسال پیام خصوصی

نوشته اصلي بوسيله mojtabaw000w نمايش نوشته ها
این اتم نیست عزیزانم !
اتم ! :/
طول موچ نور (!) از اتم بیشتره ( اگر اشتباه نکرده باشم چون سواد کافی در این زمینه ندارم )

بله مشخصات موجی از نور که آشکار ساز ذرات اتمی باشه از مشخصات ذرات تشکیل دهنده اتم بیشتره.یا ذرات نور از یک الکترون بزرگتر هستند و آشکار ساز مناسبی نیستند. دو اینکه خود نور به ذرات تاثیر میزاره. و اینکه ذرات قطعیتی در مکان و زمان و متعاقبا سرعت و تکانه ندارند که قابل مشاهده باشند.
البته منم سواد کافی درباره فیزیک ندارم اما در کتب فلسفه علم در این باره بحث شده

ويرايش توسط milatave : 02-17-2018 در ساعت 02:10 AM
نوشته را پسندیده است :
قديمي 02-17-2018   #12 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

mahmood976's Avatar

ارسال پیام خصوصی

نوشته اصلي بوسيله milatave نمايش نوشته ها
مولکول، اتم، پروتون، نوترون و دیگر ذرات زیراتمی فقط یک فرضیه‌ی مدلسازی شده هستند که خوب کار میکنند و هنوز وجودشان اثبات نشده است. همچنین فوتون
منظور شما از وجودشون ثابت نشده چیه دقیقا؟
بالاخره یک چیزی هستن و به شکل یک نقطه و توپ خیلی کوچکی میشه در نظر گرفت در اکثر کاربردها. ولی ماهیت حقیقی اونا حالا موج هست انرژی هست نمیدونم این نظریه ریسمان مثلا حلقه هست هرچی، بهرحال نفس وجودشون رو که نفی نمیکنه.
قديمي 02-17-2018   #13 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

mahmood976's Avatar

ارسال پیام خصوصی

اصلا شما هرچی رو بگیری همینطور بری توی نخ ماهیتش تا آخرین حدی که میتونی، نهایت میرسی به جایی که دیگه نمیتونی چیزی بفهمی! شاید چون عملا به خود خدا میرسیم
نوشته را پسندیده است :
قديمي 02-17-2018   #14 (لینک نوشته)
هم میهن دوست

milatave's Avatar

ارسال پیام خصوصی

منظور شما از وجودشون ثابت نشده چیه دقیقا؟
بالاخره یک چیزی هستن و به شکل یک نقطه و توپ خیلی کوچکی میشه در نظر گرفت در اکثر کاربردها. ولی ماهیت حقیقی اونا حالا موج هست انرژی هست نمیدونم این نظریه ریسمان مثلا حلقه هست هرچی، بهرحال نفس وجودشون رو که نفی نمیکنه.
وجود چیزی به نام الکترون و پروتون و نوترون که تشکیل مجموعه ای به نام اتم رو میدن اثبات نشده و اثبات نشده مدل اتمی بور آخرین مدلسازی هست. شاید روزی زیر سوال رود و دلیل رفتار نامتعارف ذرات اتمی در فیزیک کوانتوم، غلط بودن مدل بور باشد.

می‌توان فرض کرد زمین گرد نیست و فیزیک کیهان رو بر همین مبنا مدلسازی کرد و به کارکرد خوبی دست پیدا کرد و به تناقض هم نرسید و در پیشگویی حرکت اجرام و ستارگان و سیارات به فرمول‌های راحت‌تری از اخترفیزیک مدرن رسید. اما این دلیل نمیشه زمین گرد نیست.
قديمي 02-17-2018   #15 (لینک نوشته)
هم میهن دوست

milatave's Avatar

ارسال پیام خصوصی

اصلا شما هرچی رو بگیری همینطور بری توی نخ ماهیتش تا آخرین حدی که میتونی، نهایت میرسی به جایی که دیگه نمیتونی چیزی بفهمی! شاید چون عملا به خود خدا میرسیم
خب منظورت اینه که انتهای تحلیل مشخص نیست. یا علت مختار مشخص نخواهد شد. اما درباره الکترون و اتم حتی تا پله‌ی اول هم بشر نتونسته بره. پله‌ی اول یعنی مولکول رو اثبات کنه. مشخصات مولکول و زاویه ها و زنجیره‌ها هم فقط یک مدلسازی خوب است. نه پایان کار.
نوشته را پسندیده است :
پاسخ

ابزارهاي موضوع
نحوه نمايش

قوانين ارسال