تفکر برجامی...
تالار گفتگوی هم میهن - Hammihan Forum            

بازگشت   تالار گفتگوی هم میهن - Hammihan Forum > تالارهای موضوعی > سیاست و روابط بین الملل
ثبت نام آموزش کار با هم میهن آپلود عکس علامت گذاری بفرم خوانده شده بی پاسخ!
عضویت در هم میهن شبکه اجتماعی پخش زنده لیست کاربران کاربران آنلاین تبلیغات

سیاست و روابط بین الملل گفتگو پیرامون "علوم سیاسی" و "روابط بین الملل "

پاسخ

LinkBack ابزارهاي موضوع نحوه نمايش
قديمي 05-17-2018   #1 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

paarss's Avatar

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض تفکر برجامی...

تفکر برجامی...
نوشته اصلي بوسيله tmma2020 نمايش نوشته ها
سلام
تجربه همیشه خوبه حتی اگر تجربه تلخ باشه همراه با شکست
اما فرمودید چرا نمیتوانند کره یا ژاپن اسلامی ایجاد کنند

برای اینکه شما خودتون بهتر از بنده حتما میدانید روش و علل رشد کشوری مثل ژاپن چه بوده مدیرت خاص اونها در اقتصاد که حتی سالها به عنوان مدیریت ژاپنی مورد تحقیقی خوبی برای اکثر کشورها برای الگو گیری اقتصادی بوده.مهمترین چیز در مسیر اقتصادی مدل و الگوی اقتصادی هست چیزی که در ایران وجود نداره و با تاکیدات موکد رهبری مبنی بر طراحی مدل و الگوی ایرانی و اسلامی اقتصاد هنوز در حد حرف باقی مونده طراحی الگو یعنی آقای روشنفگر اقای اقتصاد دان کسی که مدل اقتصاد غرب رو میشناسی آقای روحانی و ایت الله حاضر در حوزه همگی بنشینید چند ماه یا یک سال دو سال مدلی مبتنی بر فرهنگ ایرانی و اسلامی و حتی اگر جای مدلی از سیستم غربی که همخوانی با فرهنگ ایرانی دارد طراحی شود و طبق ان مسیر کشور مشخص شود مشکل کشورهایی مثل ایران فرد محور بودن جریانهای فرهنگی و اقتصادی هست مشکل ما امسال هاشمی و خاتمی و احمدی نژاد و روحانی و آیندگانی که قرار هست بیایند و هر کس بنا به اون برداشت فردی یا جناحی عمل کند که ممکن است در مقطعی اتفاقات خوبی بیفتد یا مثل برخی همین حضرات که فجایع اقتصادی با خودشون ایجاد کردند.
میشود در ایران ژاپن اسلامی ایجاد کرد از نظر فناوری به شرط داشتن مدل درست و البته کار و زحمت برای رسیدن به اون هدف تعیین شده.
که متاسفانه ما فعلا نه مدل درستی داریم نه خداییش حاضریم برای کشور زحمتی متحمل بشیم

متاسفانه و صدها بار متاسفانه بیشتر تبدیل شدیم به ماشین نق زدن

البته من منکر نواقض و سو مدیریتها و دست اندازی ها به بیت المال نیستم

سلام. به اینجا انتقال دادم که نگران انحراف موضوع ان تاپیک نباشیم.

ایبابا اقا محمد، مدل ایرانی اسلامی اکنون یک ضرورت اما مانند یک رویا میماند.
قدمهایی هم برای ان بوده. ولی اشکال اصلی وجود طیف هایی هستند که اساسا اعتقادی به مبانی اسلامی یا حتی ایرانی در هیچ زمینه ای ندارند و قویا جلوی ان ایستاده اند.

مناظره ای زیباکلام با اقای احمد رهدار را نگاه کنید.جلوه کاملی از خودفروختگی و حس نفرت از نمونه وطنیِ هرچیزی است. هر مقدار که جناب رهدار به ایشان میفرماید من با فروتنی همه کتب و اثار شما را خوانده ام، شما فقط یکی از اثار بنده را مطالعه کنید نقد کنید بعد بفرمایید ارزش ندارد و قابل اجرا نیست. اینکار شما و رد کتاب نخوانده یک نوع دیکتاتوری است.
اما مسئله اینجا بود که اصلا زیباکلام محتوا برایش اهمیتی نداشت که به ان ورود کند او صرفا با مدل ایرانی ان مخالفت میکرد. تنها کلام ایشان هم این بود که هرچی که باشد ارزشی ندارد. شما نمیتوانید، این نگاهها دیگر خریدار ندارد. کسی تمایلی به این مدل ها ندارد ! و... مخلص کلام جمع کنید کاسه کوزتون رو...!

ببینید این عناد با مدل اسلامی و حتی ایرانی در سطح وسیعی در رجال کشور وجود دارد. حال یکی مانند زیباکلام عیان است و صراحتا میگوید سلول سلول بدن من لیبرال است و من محصول چند سالی هستم که انگلیس بوده ام. یا اقای سریع القلم که صراحتا در کتابش میگوید بزرگترین سد پیشرفت کشور تفکر خمینی ره است و ایران تا زمانیکه دست از تفکر شیعی برندارد رنگ پیشرفت را نخواهد دید! اساسا اعتقادی به هیچ مدل ایرانی ندارد. ایشان تنها راه پیشرفت کشور را نه تنها پذیرش اقتصاد غربی بلکه پذیرش همه چیز غربی از جمله فرهنگ و دین و اقتصاد و ... غربی معرفی میکند! و راهی غیر از ان برای پیشرفت متصور نیست!

ایشان مشاور رئیس جمهور کشور است و شخص رئیس جمهور روی کتاب ایشان پیش گفتار میزند . بله این تفکری است که الان داره پیاده میشه. وقتی بنده میگویم برجام حاصل یک تفکر بود که له شد. دارم از یک چیز بسیار عمیق تر از مذاکره و تحریم سخن میگم. که شاید وجود تحریم را توفیق اجباری برای حرکت به سمت انچه ایده ال خودشان است میپندارند.

مدلی که شما میفرمایید الگویی ایده ال برای کشور است اما سد محکمی سالهاست جلوی ان بوده و هست که اتفاقا مسلح به بیانی عوام فریب و روشنفکرنما نیز میباشد که شاید فقط یکسری تجربیات بتواند ملت را از انها برهاند!
قديمي 05-17-2018   #2 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

paarss's Avatar

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : تفکر برجامی...

برجام شاید در کف اجتماع صرفا دارای یک بُعد عملی باشد. توافقی ناچارا یا توافقی رفع تحریمی یا خِرد و تدبیر دولت یا بی تدبیری دولت یا... باشد که در همه اینها صرفا شرایط موجود، ما را به ان سو هدایت کرده است.
اما این موارد صرف نظر از درست یا نادرست بودنشان تنها یک بُعد مسئله است. برجام ماه عسل یک تفکر است. تفکری که شاید شرایط پیش امده را به فال نیک گرفته برای پیاده کردن چیزی همانند برجام و انرا نقطه شروعی تصور میکرد که برجام های 2 و3 نیز به همراه خواهد داشت!
تفکری که قائل به حل شدن در سیستم جهانی است و نمود انرا در گفتار نخبگان این جریان فکری به وضوح میتوان مشاهده کرد. بعنوان مثالی دیگر میتوان به اندیشه های اقای عبدالکریمی اشاره کرد. هرچند که اشاره و برسی دیدگاههای ایشان خود فرصت جدایی طلب میکند و روشنگر خیلی مسائل خواهد بود که در این مجال نمیگنجد. هرچند که باید درنظر داشت ایشان باز به نسبت سایرینی همچون سروش و امثالهم که از عاملین انحراف انقلاب فرهنگی در ایران بودند دیدگاههای بسیار معتدل تری دارد و بعضا منتقد برخی نگاههای دینی انهاست. اما...

ایشان اساسا مدلی ایرانی اسلامی که دوستان مطرح میکنند را فاقد قابلیت اجرایی در برابر لیبرالیسم، و انرا امری ناممکن میدانند! ایشان ظهور اندیشه انقلاب اسلامی بعنوان مدلی نو و جدای از سیستم حاکم جهانی، را یک توهم میداند که اتفاقا بستری برای اومانیسم و سکولاریسم است!
ایشان مسئله نفوذ را بعنوان سلاح غرب در شرایطی که تفکر نئولیبرالیسم هم در حال انحطاط است برای محار هرگونه آلترناتیو دیگر میپذیرد و حتی وجود نهادهای رسمی برای نفوذ را منکر نمیشود اما از گذاشتن نام نفوذ بر ان کراهت دارد و بر این اعتقاد است که الفاظ روابط ما را شکل میدهند و برایند کلام ایشان این است که با وجود علم به مسئله نفوذ باید در ان حل شد. راهی برای مقابله وجود ندارد. لیبرالیسم قدرتی است که سرانجام مقابله با ان ، گدایی همان است!!
چرایی این رخداد بحث دیگری را طلب میکند اما نمیتوان منکر شد که متاسفانه فضای کشور بدست این تفکر است. علوم انسانی و دانشگاهها و فضای سیاسی و... ما تحت سیطره این نگرش است که همواره سد بسیار بزرگی برای پرورش، معرفی و اجرای الترناتیوهای دیگری است.
که برای رهایی از این سد باید چاره ای اندیشید تا ناکارامدی این تفکر روشن شود. تلاش برای این ادغام غیر از دست و پا زدن بی حاصل و ماندن در شبه مدرنیته که هدف غرب است چیز دیگری برای ما به همراه نخواهد داشت.
paarss هم اکنون آنلاين است   پاسخ با نقل قول
3 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي 05-17-2018   #3 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

marmarin's Avatar

ارسال پیام خصوصی

نوشته اصلي بوسيله paarss نمايش نوشته ها
برجام ماه عسل یک تفکر است. .
ما حصل *
مگه عروسیه که ماه عسل داشته باشه ؟

ـــ ـــ
شالوده ی حرف شما مورد تایید بنده هم هست .
چه بهتر که به جای اینکه در زبان مرگ بر امریکا بگوییم و در عمل منت امریکا بکشیم ،کمی هم به جوانان خودمان اعتماد کنیم .

و به فکر مشکلات فعلی و اورژانسی کشور باشیم
قديمي 05-18-2018   #4 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

paarss's Avatar

ارسال پیام خصوصی

نوشته اصلي بوسيله marmarin نمايش نوشته ها
ما حصل *
مگه عروسیه که ماه عسل داشته باشه ؟

ـــ ـــ
شالوده ی حرف شما مورد تایید بنده هم هست .
چه بهتر که به جای اینکه در زبان مرگ بر امریکا بگوییم و در عمل منت امریکا بکشیم ،کمی هم به جوانان خودمان اعتماد کنیم .

و به فکر مشکلات فعلی و اورژانسی کشور باشیم
سلام.

ممنون از سخن شما. ولی خب منظور بنده چیزی توی مایه های همان عروسی بود. یعنی بهترین حالت نمود یک تفکر. به این منظور که حالت بهتری نمیتوان برای این تفکر قائل بود. ماه عسل ان بود.
این دیگه از غلط املایی هم رد بود. غلط معنایی و املایی و همه چیز با هم میشد ! .

دوست عزیز، نسبت دادن و محدود کردن مبارزات ایدئولوژیک یک طیف گسترده از جامعه به شعار مرگ بر امریکا، یک پروپاگاندا و یک بی انصافی رسانه ای بیش نیست که مانند صدها مورد دیگر با قدرت رسانه ای لیبرال برای خیلی ها جا افتاده است. شما هیچ تئوریسین انقلابی را نخواهید یافت که آلترناتیو جایگزین او مرگ بر امریکا باشد. یا قائل به این باشد که صرفا مرگ بر امریکا گفتن قرار است افق جدیدی را به روی کشور و جهان بگشاید. جای شک ندارد که مباحث عمیق تری چه در بُعد نظری و چه در بُعد عملی مطرح است که با همین پروپاگانداها از توجه ها دور مانده.
مثال ان همین توجه و تکیه به جوانان که میفرمایید. خب یکی از مطالبات اصلی این تفکر همین است. اصلا شاکله اصلی اختلاف در همین نوع نگاه به داخل و نیروی جوان است. همه این فریادهای تولید داخل و اقتصاد مقاومتی و تکیه بر نیرو و فکر داخلی .... برای تمرکز روی نیروی همین جوانان است.
با نگاهی ساده به کابینه دولت فعلی میتوان میزان اعتقاد مخالفین ما را به جوانان درک کرد.

بهرحال دوست گرامی شعار مرگ بر امریکا به جای خودش و فلسفه خاص خودش را دارد. و به هیچ وجه نفی کننده عمل نیست. اصلا به این منظور هم نیست.
قديمي 05-18-2018   #5 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

pioneer's Avatar

ارسال پیام خصوصی

متاسفانه برجام به جای اینکه یک توافق باشد بیشتر پیرهن عثمانی شد برای هر موضوعی در کشور!
اگر 300 سال پیش ما شرایط زندگی اجتماعی خوبی نداشتیم به خاطر برجام امروز بود و اگر 300 سال
اینده هم کم و کاستی در کشور بوجود بیاید به خاطر برجام بوده .

اینکه برجام خوب بود یا بد اتفاقی هست که مقصر آن مردم نبودند ! از ب برجام تا اخرش را تمام مسئولین
بالا و پایین و زیر و رو کردند و دست اخر بالاترین سطح نیز چراغ سبز نشان داد ! حالا اینکه بعد از این اتفاقات
عده ای خودشون رو از دایره "تمام مسئولین" بودن خارج کرده و شروع به انتقاد و وا ویلا گفتن کردند موردی
هست که ما سالهاست دچارش هستیم و علت اصلی عقب گرد کشور ایران هم هست .

بی مسئولیتی و عدم پذیرش مشکل در هر سطحی از طرف مسئولین و پیدا کردن اولین نفر به عنوان
خاطی برای شکست همه چیز بر سر اون . با این تفاسیر ، برجام پیرهن عثمانیست که فعلا به دست
مسئولین کشور میچرخد و برگ برنده ی عده ای کم کار و خطا کار میشود.

...Pioneer
.
.
.

pioneer آفلاين است   پاسخ با نقل قول
نوشته را پسندیده است :
نوشته را نپسندیده اند :
قديمي 05-18-2018   #6 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

paarss's Avatar

ارسال پیام خصوصی

نوشته اصلي بوسيله pioneer نمايش نوشته ها
متاسفانه برجام به جای اینکه یک توافق باشد بیشتر پیرهن عثمانی شد برای هر موضوعی در کشور!
اگر 300 سال پیش ما شرایط زندگی اجتماعی خوبی نداشتیم به خاطر برجام امروز بود و اگر 300 سال
اینده هم کم و کاستی در کشور بوجود بیاید به خاطر برجام بوده .

اینکه برجام خوب بود یا بد اتفاقی هست که مقصر آن مردم نبودند ! از ب برجام تا اخرش را تمام مسئولین
بالا و پایین و زیر و رو کردند و دست اخر بالاترین سطح نیز چراغ سبز نشان داد ! حالا اینکه بعد از این اتفاقات
عده ای خودشون رو از دایره "تمام مسئولین" بودن خارج کرده و شروع به انتقاد و وا ویلا گفتن کردند موردی
هست که ما سالهاست دچارش هستیم و علت اصلی عقب گرد کشور ایران هم هست .

بی مسئولیتی و عدم پذیرش مشکل در هر سطحی از طرف مسئولین و پیدا کردن اولین نفر به عنوان
خاطی برای شکست همه چیز بر سر اون . با این تفاسیر ، برجام پیرهن عثمانیست که فعلا به دست
مسئولین کشور میچرخد و برگ برنده ی عده ای کم کار و خطا کار میشود.

سلام.

موضوع این تاپیک برسی اینطور مسائل نبود انرا جدا کرده بودم که از اینطور دعواها عبور کنم. اما حقیقتا پست شما با عرض معذرت انقدر مغالطه امیز بود که ناچارا چند نکته ای را بیان میکنم.

دقیقا عملکردتان را دارید به طرف مقابل نسبت میدهید!بجای پذیرش اشتباهتان بدنبال ائتلاف مقصرین میگردید! ما تنها نبودیم شما هم بودید ! (من و شمای نوعی منظور است. مسئول و غیر مسئول). برای انکه از این طریق باب هرگونه نقدی را بسته باشید!
اگر میگفتیم نمیشه میگفتید دیکتاتوری است و کسی در این مملکت کاره ای نیست! توصیه کردیم ، نقد کردیم ، گفتید خفه شید کاسبان تحریم، بابک زنجانی ها، میگیم بفرمایید این هم اخر و عاقبتش، ایا وقتش نیست گوشی برای شنیدن باشید؟ میگید خفه شید شما هم با ما بودید! حق نقد ندارید! در هر ایامی به طریقی دهانها را بستید.

نمیدانم واقعا از چه راهی باید به شما بگویم دعوای جناحی با شما ندارم. دوست دارید ما هم مقصر این ماجرا باشیم؟ باشه ما هم مقصر. شاید مثلا من باید میرفتم درب وزارت کشور خودم را اتش میزدم. رسایی فلان کار را میکرد. دیگری فلان میکرد. ما هم داخل. من تقصیرات خودم را میپذیرم و دانستم تفکر برجام عامل مخربی برای کشور است. حالا حاضرید گوش شنوا باشید؟ چشم بینا باشید و با نگاهی به اطرافتان مخرب بودن انرا درک کنید تا در اینده دوباره درگیر این سد نباشیم؟
کسی نگفت مقصر اصلی برجام مردم هستند! مقصر اصلی ان برخی مسئولین هستند که نزد من لیست بلندی از هر دو جناح است. اما مردم هم به میزان چیزیکه انتخاب کردند و از ان حمایت کردند و انرا درست میدانستند به همان اندازه نقش دارند. حالا کم یا زیاد. ما که فراموش نکردیم جوی را که اگر حرف میزدیم فحش میخوردیم! الان هم ما بحثی با مردم غیر از انکه صدا را بشنوند نداریم. همین و بس.
در این مجال وقت پرداختن به ان نیست اما بصورت اشاره باید گفت واقعا دارید ظلم میکنید که برجام را به چراغ سبز شخص اول کشور تعبیر میکنید! والله این ظلم است. بنده حاضرم در قسمت دیگر شما را جای ایشان و با تفکر ایشان قرار دهم بعد از شما بخوام راه و عملکرد بهتری پیشنهاد بدید که مصلحت و منافع اینده کشور را بهتر تامین کند انوقت بنده ایرادات انرا برایتان عنوان کنم. ما با جو سیاسی کثیفی روبرو هستیم که تا زمانیکه برجام افتاب تابان است تیتر میزند همه مسئولیت برجام با من است. زمانیکه گلابی ها گندید تیتر میزند بدون رهبری قدمی برنداشتیم!(که ظریف هم حتی بعدا گفت اینگونه نبوده!). شما در برابر یک رفتار سیاسی کثیف اینچنینی هستید که هر راهی را بروید در نهایت به طریق دیگری شما مقصر هستید! حالا مقصر در تحریم یا مقصر در برجام یا مقصر در... و شما باید در این شرایط از تفکری که وظیفه حفاظت از انرا دارید دفاع کنید و به بهترین روش مردم را از ان اگاه کنید.حتی با تجربه.
هیچکدام از راههای پیش روی ایشان مسیر ایده آل نبوده اما انتخاب این مسیر، مصلحت کشور و هوشمندانه ترین راه ممکن بوده است. من به شما قول میدهم نخواهید توانست راه دیگری بیان کنید که بنده ابتدا تفکر شما را مقصرِ مصیبت بزرگتری نکنم و دوم نتیجه این مقصر سازی اسیب بیشتری به کشور نباشد.
اتفاقا برسی کامل و دقیق انچه رهبری انجام داده خیلی مسائل را بخوبی روشن خواهد کرد.

2 نفر نوشته را پسندیده اند
نوشته را نپسندیده اند :
قديمي 05-18-2018   #7 (لینک نوشته)
هم میهن دوست

eshaq21's Avatar

ارسال پیام خصوصی

نکته مهم که دلواپسان باید توجه داشته باشند نیاز کشور به ماهیت برجام است ،حال چه ترامپ از آن خارج شود چه نشود چه از ما خوشش بیاد چه نیاد کشور بهای لغو تحریمجوز و تحریم نبودن نیاز داره و هیچ شکی توش نیست
مگر اینکه با ابعاد تحریم و ضرر های اون آشنا نباشند
بنابراین به جای تفکر برجام باید توهم برجام برخی رو رفع کرد!
با تشکر از نویسنده که فرصت خوبی برای نوشتن این متن برآیم براهم کرد،
eshaq21 آفلاين است   پاسخ با نقل قول
قديمي 05-18-2018   #8 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

pioneer's Avatar

ارسال پیام خصوصی

سلام.

موضوع این تاپیک برسی اینطور مسائل نبود انرا جدا کرده بودم که از اینطور دعواها عبور کنم. اما حقیقتا پست شما با عرض معذرت انقدر مغالطه امیز بود که ناچارا چند نکته ای را بیان میکنم.

دقیقا عملکردتان را دارید به طرف مقابل نسبت میدهید!بجای پذیرش اشتباهتان بدنبال ائتلاف مقصرین میگردید! ما تنها نبودیم شما هم بودید ! (من و شمای نوعی منظور است. مسئول و غیر مسئول). برای انکه از این طریق باب هرگونه نقدی را بسته باشید!
اگر میگفتیم نمیشه میگفتید دیکتاتوری است و کسی در این مملکت کاره ای نیست! توصیه کردیم ، نقد کردیم ، گفتید خفه شید کاسبان تحریم، بابک زنجانی ها، میگیم بفرمایید این هم اخر و عاقبتش، ایا وقتش نیست گوشی برای شنیدن باشید؟ میگید خفه شید شما هم با ما بودید! حق نقد ندارید! در هر ایامی به طریقی دهانها را بستید.

نمیدانم واقعا از چه راهی باید به شما بگویم دعوای جناحی با شما ندارم. دوست دارید ما هم مقصر این ماجرا باشیم؟ باشه ما هم مقصر. شاید مثلا من باید میرفتم درب وزارت کشور خودم را اتش میزدم. رسایی فلان کار را میکرد. دیگری فلان میکرد. ما هم داخل. من تقصیرات خودم را میپذیرم و دانستم تفکر برجام عامل مخربی برای کشور است. حالا حاضرید گوش شنوا باشید؟ چشم بینا باشید و با نگاهی به اطرافتان مخرب بودن انرا درک کنید تا در اینده دوباره درگیر این سد نباشیم؟
کسی نگفت مقصر اصلی برجام مردم هستند! مقصر اصلی ان برخی مسئولین هستند که نزد من لیست بلندی از هر دو جناح است. اما مردم هم به میزان چیزیکه انتخاب کردند و از ان حمایت کردند و انرا درست میدانستند به همان اندازه نقش دارند. حالا کم یا زیاد. ما که فراموش نکردیم جوی را که اگر حرف میزدیم فحش میخوردیم! الان هم ما بحثی با مردم غیر از انکه صدا را بشنوند نداریم. همین و بس.
در این مجال وقت پرداختن به ان نیست اما بصورت اشاره باید گفت واقعا دارید ظلم میکنید که برجام را به چراغ سبز شخص اول کشور تعبیر میکنید! والله این ظلم است. بنده حاضرم در قسمت دیگر شما را جای ایشان و با تفکر ایشان قرار دهم بعد از شما بخوام راه و عملکرد بهتری پیشنهاد بدید که مصلحت و منافع اینده کشور را بهتر تامین کند انوقت بنده ایرادات انرا برایتان عنوان کنم. ما با جو سیاسی کثیفی روبرو هستیم که تا زمانیکه برجام افتاب تابان است تیتر میزند همه مسئولیت برجام با من است. زمانیکه گلابی ها گندید تیتر میزند بدون رهبری قدمی برنداشتیم!(که ظریف هم حتی بعدا گفت اینگونه نبوده!). شما در برابر یک رفتار سیاسی کثیف اینچنینی هستید که هر راهی را بروید در نهایت به طریق دیگری شما مقصر هستید! حالا مقصر در تحریم یا مقصر در برجام یا مقصر در... و شما باید در این شرایط از تفکری که وظیفه حفاظت از انرا دارید دفاع کنید و به بهترین روش مردم را از ان اگاه کنید.حتی با تجربه.
هیچکدام از راههای پیش روی ایشان مسیر ایده آل نبوده اما انتخاب این مسیر، مصلحت کشور و هوشمندانه ترین راه ممکن بوده است. من به شما قول میدهم نخواهید توانست راه دیگری بیان کنید که بنده ابتدا تفکر شما را مقصرِ مصیبت بزرگتری نکنم و دوم نتیجه این مقصر سازی اسیب بیشتری به کشور نباشد.
اتفاقا برسی کامل و دقیق انچه رهبری انجام داده خیلی مسائل را بخوبی روشن خواهد کرد.

سلام

من کاری به فایده و ضرر برجام ندارم . کما اینکه از سو استفاده هایی که احزاب ازین عمل
کردند صحبت کردم که تنها جهت سو استفاده و تفرقه شد . مخصوصا وقتی بعضی عزیزان

منتظر شدند و کمین کردند که ایرادی چیزی ازین توافق پیدا کنند و ...

میدونم که شما تمام حرف و زدید تا به جایی برسید که بگید تقصیر بالاترین سطح نیست!
در این زمینه شخصا معتقدم چه این مشکل و چه سایر مشکلات مملکت در درجه اول تقصیر
شخص اول مملکت است . اما خب متاسفانه باز کردن موضوع درین انجمن باعث بن شدن

من میشه و ترجیح میدم در همین حد اکتفا کنم . حالا اگر شما میگید نیست ، خب نظر شما
هم محترم هست .

pioneer آفلاين است   پاسخ با نقل قول
قديمي 05-18-2018   #9 (لینک نوشته)
شمع جمع

future's Avatar

ارسال پیام خصوصی

برجام یک شیوه حل مشکلات اقتصادی بود . جزئیاتش هم مشخصه که بر چه پایه ای استوار است.
حال منتقدین برجام باید برنامه خود را هم بگویند . اقتصاد مقاومتی ، جلوگیری از قاچاق ، تولید ملی ، جوانگرایی ، اتکا به داخل و ... همه و همه تنها شعار محض است .
شعارهای که هیچ برنامه ای از پس آن وجود ندارد و به هرحال باید در این خصوص شفاف سازی کنند که چگونه می خواهند اثر تحریم را بلااثر کنند. چپِ اصلاحات معتقد است
با گفتگو باید تحریم ها را بلااثر کرد ، با اروپایی ها نشست و برخاست کرد و یک معامله انجام داد. یه چیز داد یه چیز گرفت . اما راست اصولگرا چنین برنامه مشخصی ندارد.

حال که استارتر نمایندگی گفتمان اصولگرا را برعهده گرفته است خوب می شود که آلترناتیو این جریان در خصوص تحریم و مسائل اقتصادی را بیان کند و این که
ایا این جریان اصلا برنامه ای دارد یا فقط به همان شعارهای کلی و جامع بسنده می کند ؟!
future آفلاين است   پاسخ با نقل قول
قديمي 05-18-2018   #10 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

asef110's Avatar

ارسال پیام خصوصی

چند نکته مهم در مورد توافق برجام وجود داره که مورد اشاره اقای احمدی نژاد هم هستش و اینجا مطرح می کنم:

1. برجام حاصل مذاکرات محرمانه عُمان بود نه رای اوردن اقای روحانی

2. علت اصلی شکست برجام، انتخاب اشتباه زمان مذاکره بود نه خود شیوه مذاکرات ما با اونا. زمان مذاکره موقعی بود که ما در موضع ضعف و اونا در موضع قوت بودن.

3. همه گروه ها و سلیقه های سیاسی و شخصیت ها با این مذاکرات محرمانه عمان موافقت کردند. تاکید می کنم همه به جز احمدی نژاد. پس نباید مدام دنبال مقصر باشیم که کی دلواپس بود و کی به امریکا اعتماد کرد.

4. یک اشکال بزرگ برجام هم این بود که با مردم در میان گذاشته نشد. تصمیم به این بزرگی برای اینده کشور نیاز به رفداندوم سراسری داشت.

ويرايش توسط asef110 : 05-18-2018 در ساعت 02:10 PM
asef110 آفلاين است   پاسخ با نقل قول
نوشته را پسندیده است :
قديمي 05-18-2018   #11 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

paarss's Avatar

ارسال پیام خصوصی

نوشته اصلي بوسيله future نمايش نوشته ها
برجام یک شیوه حل مشکلات اقتصادی بود . جزئیاتش هم مشخصه که بر چه پایه ای استوار است.
حال منتقدین برجام باید برنامه خود را هم بگویند . اقتصاد مقاومتی ، جلوگیری از قاچاق ، تولید ملی ، جوانگرایی ، اتکا به داخل و ... همه و همه تنها شعار محض است .
شعارهای که هیچ برنامه ای از پس آن وجود ندارد و به هرحال باید در این خصوص شفاف سازی کنند که چگونه می خواهند اثر تحریم را بلااثر کنند. چپِ اصلاحات معتقد است
با گفتگو باید تحریم ها را بلااثر کرد ، با اروپایی ها نشست و برخاست کرد و یک معامله انجام داد. یه چیز داد یه چیز گرفت . اما راست اصولگرا چنین برنامه مشخصی ندارد.

حال که استارتر نمایندگی گفتمان اصولگرا را برعهده گرفته است خوب می شود که آلترناتیو این جریان در خصوص تحریم و مسائل اقتصادی را بیان کند و این که
ایا این جریان اصلا برنامه ای دارد یا فقط به همان شعارهای کلی و جامع بسنده می کند ؟!
نمیدانم نمایندگی جریان اصولگرایی را بر چه مبنایی به استارتر نسبت دادید ولی بنظر میرسه نیاز هست از این نام ها عبور کنید. حداقل از دیدگاه بنده امروزه چیزی به اسم اصولگرایی و اصلاح طلبی، ظهور و بروز عینی و واقعی در فضای سیاسی کشور ندارد.

اما فرمودید مخالفین راهکارشان را بگویند. صرف نظر از اینکه تا کنون چه راهکارهایی ارائه شده بنظر میرسد دوباره همان مسئله فرار از اشتباهی که صورت گرفته اجرا میشود اما با شیوه ی دیگری. بجای انکه روی مبحث ارائه شده معطوف باشید و نگاهی واقع گرایانه به نتیجه ان داشته باشید.
شما در مرحله اول چیزی که بیشتر از همه ذهنتان را مشغول کرده و از اندیشیدن جدی به راههای دیگر باز داشته. تکلیفش را روشن بکنید. نتیجه انرا بدرستی رویت بکنید. سپس میتوان درباره سایر مطالب گفتگوی منطقی و ازادتری داشت. این سخن که شما هم بیاید اول ببینیم چی توی استین خود دارید متعلق به الان نیست. برای انزمانی است که تازه قصد انجام کاری وجود دارد. اما اکنون که راه خود را انتخاب کرده اید و تا بن بست ان پیش رفتید زمان است که به مسیری که رفتید نیک بنگرید، اگر گمان میکنید حاصلی دارد پس هنوز منتظرش باشید تا به سرانجامش برسد. اگر هم درک کردید حاصلی به همراه نداشته انرا بعنوان یک اشتباه و نظریه ای سوخته کنار بگذارید سپس بعنوان کسیکه چنین راهی دیگر برایش قابلیت اجرایی ندارد با فکر باز به طرح راهکارهای جایگزین بپردازید. راهکارهای ما را قبول ندارید؟ شعار هستند؟ بنده مشکلی ندارم شما راهکار دهید من روی ان فکر و اجرا میکنم. ولی ابتدا درک کنیم راهی که در ان بودیم سرانجامش کجاست. بعد باب همفکری باز و بازتر است.

اینکه همینطور بطور کلی و بدون تامل و اجرایی شدن برای منکوب کردن، به همان روش قدیمی دیدگاههای طرف مقابل را شعار بنامیم و از ان عبور کنیم. که نه سرانجامی دارد و نه نشان دهنده ان است که طالب واقعی راهکار هستید. بیشتر به این میماند که هنوز درگیر راهی هستید که دارید انرا طی میکنید و بدنبال توجیه ان هستید.
از نظر بنده هم راهکاری که شما رفتید از ابتدا چیزی غیر از شعار و حاصل یک درک غلط از موقعیت ایران و مناسبات جهانی بیش نبود و اکنون مشخص شده که ظرفیت بیشتری در ان نبوده.

شما هنوز در کمال تعجب میگویید جناح چپ با اروپا میخواهد مشکلات را حل کند! بگذریم از اینکه روزی دولتمردان بارها رسما گفتند اگر امریکا خارج شود دیگر برجامی نخواهد بود دیگر فایده ای نخواهد داشت. اما امروز ....بگذریم از اینکه فدریکا موگرینی همین چند روز قبل رسما گفت هیچ
تضمینی به ایران نمیتوانیم بدهیم !! ولی از روحانی قول گرفتیم با وجود تحریم هم در برجام بماند!!! بگذریم که....
از همه اینها که بگذریم بنده درستش را ان میدانم حالا که هنوز گمان میکنید این راهی که رفتید گلابی دارد منتظر باشیم ببینیم سرانجامش چه میشود؟ سپس با ذهنی باز و تجربه ای بزرگ، به برسی راهکارهای دیگر بپردازیم.
(در اینجا شمای نوعی را عرض میکنم. هرکسیکه هنوز منتظر اروپا یا ادامه این مسیر به هر طریق دیگری است)
قديمي 05-18-2018   #12 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

paarss's Avatar

ارسال پیام خصوصی

نوشته اصلي بوسيله asef110 نمايش نوشته ها
چند نکته مهم در مورد توافق برجام وجود داره که مورد اشاره اقای احمدی نژاد هم هستش و اینجا مطرح می کنم:

1. برجام حاصل مذاکرات محرمانه عُمان بود نه رای اوردن اقای روحانی

2. علت اصلی شکست برجام، انتخاب اشتباه زمان مذاکره بود نه خود شیوه مذاکرات ما با اونا. زمان مذاکره موقعی بود که ما در موضع ضعف و اونا در موضع قوت بودن.

3. همه گروه ها و سلیقه های سیاسی و شخصیت ها با این مذاکرات محرمانه عمان موافقت کردند. تاکید می کنم همه به جز احمدی نژاد. پس نباید مدام دنبال مقصر باشیم که کی دلواپس بود و کی به امریکا اعتماد کرد.

4. یک اشکال بزرگ برجام هم این بود که با مردم در میان گذاشته نشد. تصمیم به این بزرگی برای اینده کشور نیاز به رفداندوم سراسری داشت.

سلام.

مورد اول شما که حاصل درک غلط از وقایع رخ داده و همچنین فهم ناصحیح از اصل اشکال وارده از سوی مخالفین است.
برجام و نوع مذاکرات و سیاستگذاری منتهی به برجام و بطور کلی توافق برجام و بندهایش ، حاصل رای اوردن و سیطره تفکر روحانی بر کشور است. انچه که حاصل فعالیت عمان است، اصل اعتقاد نظام به امر مذاکره بصورت مشروط و در شرایط برابر و در صورت کسب منافع ملت و با حفظ چارچوب سیاستهای کلی نظام است. که اینها همگی انزمان ذکر شده بود.
هیچ مجنونی نمیگوید جمهوری اسلامی قائل به هیچگونه مذاکره و گفتگویی نبوده و نیست! تفکر مذاکره ی مشروط یک چیز است، تفکر منتهی به برجام مسئله ای دیگر است که باید تفکیک شود.

برسی موضوع مذاکره و نحوه ان، مخصوصا پرداختن به اصل اتفاقات افتاده در عمان، مطالب زیاد و روشنگری را به همراه خواهد داشت. اما متاسفانه و با عرض معذرت بنده پتانسیل یک گفتگوی تحلیلی را اصلا در شما مشاهده نمیکنم. یعنی اساسا طی این مدت شما را قائل به هیچگونه تحلیلی ندیدم! برای شما راه و بیراه همان است که احمدی نژاد مستقیم از دهانش درامده. تحلیل کلام احمدی نژاد هم نه. فقط همان لفظی که بکار رفته! این دیگه سنده! برجامی که هزار مشکل حقوقی و نظری و عملی دارد بزرگترین اشکالش وقت نامناسب است چون احمدی نژاد گفته بود بعدا مذاکره کنیم! (بگذریم که فیلم احمدی نژاد هست که میگه ما اماده مذاکره در هر سطحی هستیم. و فقط یکی از شروط رهبری رضایت رئیس جمهور بوده! حالا چرا احمدی نژاد بعدا خودش را کنار میکشه تحلیل نیاز دارد که شما پذیرای ان نیستید.)

به عقیده شما همه با برجام موافق بودند چون یک تیکه کلامی از صالحی پیدا شده که بازهم سخنی مستقیم است و به کار شما می اید تا از داخل ان احمدی نژاد را بعنوان یگانه مخالف معرفی کنید! پس همین نقل خوب است. دیگه حتی نگاه هم نمیکنید که صالحی روباه صفت ده جا حرف زده یک جای دیگر هم گفته برای همان عمان هم رهبری موافق نبودند! اما به هر ترتیب اجازه یک مذاکره مشروط و بسیار محدود را داده است که هیچکس مخالف چنین مذاکره ای نیست.

متاسفانه برای شما تحلیل سخنان احمدی نژاد هم اتفاق نمیافتد! یک پدیده جدیدی است که شامل تنها شما نیز نمیشود! به شکل عجیبی مدتی است با ان برخورد میکنم که حتی یکی مثل من را که سالها وقت و عمرم را برای دفاع از بخش های خوب احمدی نژاد گذاشتم به واکنش واداشته است! در جایی با یک بنده خدایی روی یکی از فتواهای دینی مشایی بحث میکردم زمانیکه از او سند دینی طلب میکردم من را به سخن مشایی ارجاع میداد! متذکر میشدم که اقاجان من دارم خود مشایی را نقد میکنم ! میگفت نه مشایی گفته!

متاسفانه مشابه چنین نگاههایی را بنده در شما میبینم که اصلا مناسب شما نیست و بنظر میرسد نیاز است کمی در نوع برخوردتان با مسائل تجدید نظر کنید. تحلیل داشته باشید و مسائل را از دریچه نگاه خودتان بنگرید. باور بفرمایید بنده از روی علاقه اینطور با شما سخن میگم.

موفق پیروز باشید.
نوشته را نپسندیده اند :
قديمي 05-18-2018   #13 (لینک نوشته)
شمع جمع

future's Avatar

ارسال پیام خصوصی

نمیدانم نمایندگی جریان اصولگرایی را بر چه مبنایی به استارتر نسبت دادید ولی بنظر میرسه نیاز هست از این نام ها عبور کنید. حداقل از دیدگاه بنده امروزه چیزی به اسم اصولگرایی و اصلاح طلبی، ظهور و بروز عینی و واقعی در فضای سیاسی کشور ندارد.

اما فرمودید مخالفین راهکارشان را بگویند. صرف نظر از اینکه تا کنون چه راهکارهایی ارائه شده بنظر میرسد دوباره همان مسئله فرار از اشتباهی که صورت گرفته اجرا میشود اما با شیوه ی دیگری. بجای انکه روی مبحث ارائه شده معطوف باشید و نگاهی واقع گرایانه به نتیجه ان داشته باشید.
شما در مرحله اول چیزی که بیشتر از همه ذهنتان را مشغول کرده و از اندیشیدن جدی به راههای دیگر باز داشته. تکلیفش را روشن بکنید. نتیجه انرا بدرستی رویت بکنید. سپس میتوان درباره سایر مطالب گفتگوی منطقی و ازادتری داشت. این سخن که شما هم بیاید اول ببینیم چی توی استین خود دارید متعلق به الان نیست. برای انزمانی است که تازه قصد انجام کاری وجود دارد. اما اکنون که راه خود را انتخاب کرده اید و تا بن بست ان پیش رفتید زمان است که به مسیری که رفتید نیک بنگرید، اگر گمان میکنید حاصلی دارد پس هنوز منتظرش باشید تا به سرانجامش برسد. اگر هم درک کردید حاصلی به همراه نداشته انرا بعنوان یک اشتباه و نظریه ای سوخته کنار بگذارید سپس بعنوان کسیکه چنین راهی دیگر برایش قابلیت اجرایی ندارد با فکر باز به طرح راهکارهای جایگزین بپردازید. راهکارهای ما را قبول ندارید؟ شعار هستند؟ بنده مشکلی ندارم شما راهکار دهید من روی ان فکر و اجرا میکنم. ولی ابتدا درک کنیم راهی که در ان بودیم سرانجامش کجاست. بعد باب همفکری باز و بازتر است.

اینکه همینطور بطور کلی و بدون تامل و اجرایی شدن برای منکوب کردن، به همان روش قدیمی دیدگاههای طرف مقابل را شعار بنامیم و از ان عبور کنیم. که نه سرانجامی دارد و نه نشان دهنده ان است که طالب واقعی راهکار هستید. بیشتر به این میماند که هنوز درگیر راهی هستید که دارید انرا طی میکنید و بدنبال توجیه ان هستید.
از نظر بنده هم راهکاری که شما رفتید از ابتدا چیزی غیر از شعار و حاصل یک درک غلط از موقعیت ایران و مناسبات جهانی بیش نبود و اکنون مشخص شده که ظرفیت بیشتری در ان نبوده.

شما هنوز در کمال تعجب میگویید جناح چپ با اروپا میخواهد مشکلات را حل کند! بگذریم از اینکه روزی دولتمردان بارها رسما گفتند اگر امریکا خارج شود دیگر برجامی نخواهد بود دیگر فایده ای نخواهد داشت. اما امروز ....بگذریم از اینکه فدریکا موگرینی همین چند روز قبل رسما گفت هیچ
تضمینی به ایران نمیتوانیم بدهیم !! ولی از روحانی قول گرفتیم با وجود تحریم هم در برجام بماند!!! بگذریم که....
از همه اینها که بگذریم بنده درستش را ان میدانم حالا که هنوز گمان میکنید این راهی که رفتید گلابی دارد منتظر باشیم ببینیم سرانجامش چه میشود؟ سپس با ذهنی باز و تجربه ای بزرگ، به برسی راهکارهای دیگر بپردازیم.
(در اینجا شمای نوعی را عرض میکنم. هرکسیکه هنوز منتظر اروپا یا ادامه این مسیر به هر طریق دیگری است)
راهکار دولت فعلی هنوز سوخت نشده است. ممکن است مخالفین برجام از لغو آن خوشحال و آن را به ناکارامدی مذاکرات بسط دهند ولی این مبنا هیچ وقت قانع کننده نبوده است.
حداقل برای طرفداران برجام و مذاکره. به این دلیل که تنها نقص از طرف مقابل نیست. پس موشک پراکنی با شعار محو کردن یک کشور میلیونی ، بسط و توسعه نفوذ در کشورهای
مختلف و ... (بخوانیم انواع و اقسام سیاست های خصمانه متقابل) باعث می شود مذاکره شکست بخورد پس با کناز گذاشتن عقاید کهنه ِ انقلابی می توان مذاکره کرد!

از نگرش این گروه هم چنان مذاکره یک پتانسیل بالقوه است اگر مانع ایجاد نکنند و چوب لای چرخ تنش زادیی نگذارند در نهایت این مسیر همچنان می تواند باز باشد و عقیده
بر این است که این مسیر بهترین مسیر است (نتایج انتخابات 92 و نهایتا 96) البته که می توان با انتخابات 1400 دقیقتر ارزیابی کرد نگرش مذاکره نه مقابله چقدر در بین ایرانیان
جایگاه دارد.

پس این گزینه سوخت نشده است و اینجاست که مخالف برجام باید راه دوم و مسیر خودش را بازگو کند که این برنامه ی x می تواند آلترناتیوی برای برجام و در مقابل تحریم ها
و تنش های اقتصادی آینده باشد . خب حال این گروه چه برنامه ای دارند ؟ تولید ملی ؟ چگونه و به چه شکل ؟ و این سیاست نگاه کامل به داخل چگونه موفق می شود در حالی
که نمی توانیم نمونه موفقی در جهان و تاریخ برای آن بیابیم.

نهایتا مخالفین برجام هنوز نتوانسته اند اذهان را قانع کنند که در شدیدترین تحریم ها می توان کاری کرد که یک کارگر ، کشاورز و کارمند و ... به سمت فقر مطلق سقوط نکند.
اما هنوز ندیدیم کسی از بین راستِ مخالف برجام بیاید و بگوید این برنامه است و دیدیم برنامه هایی مانند ایجاد 5میلیون شغل و ... که روی هوا زده شده بود و کلی بودند و پر از ابهام
نتوانست اذهان عمومی را قانع کند.

پس بحث سوخت شدن مسیر اول نیست . بلکه مسیر اول با قوت خودش باقی است و حال مخالفان مسیر اول باید دلایل و برنامه خود را بگویند تا قانع کننده باشد برای حرکت
در مسیر دوم .

ويرايش توسط future : 05-18-2018 در ساعت 07:28 PM
future آفلاين است   پاسخ با نقل قول
نوشته را نپسندیده اند :
قديمي 05-18-2018   #14 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

asef110's Avatar

ارسال پیام خصوصی

سلام.

مورد اول شما که حاصل درک غلط از وقایع رخ داده و همچنین فهم ناصحیح از اصل اشکال وارده از سوی مخالفین است.
برجام و نوع مذاکرات و سیاستگذاری منتهی به برجام و بطور کلی توافق برجام و بندهایش ، حاصل رای اوردن و سیطره تفکر روحانی بر کشور است. انچه که حاصل فعالیت عمان است، اصل اعتقاد نظام به امر مذاکره بصورت مشروط و در شرایط برابر و در صورت کسب منافع ملت و با حفظ چارچوب سیاستهای کلی نظام است. که اینها همگی انزمان ذکر شده بود.
هیچ مجنونی نمیگوید جمهوری اسلامی قائل به هیچگونه مذاکره و گفتگویی نبوده و نیست! تفکر مذاکره ی مشروط یک چیز است، تفکر منتهی به برجام مسئله ای دیگر است که باید تفکیک شود.

برسی موضوع مذاکره و نحوه ان، مخصوصا پرداختن به اصل اتفاقات افتاده در عمان، مطالب زیاد و روشنگری را به همراه خواهد داشت. اما متاسفانه و با عرض معذرت بنده پتانسیل یک گفتگوی تحلیلی را اصلا در شما مشاهده نمیکنم. یعنی اساسا طی این مدت شما را قائل به هیچگونه تحلیلی ندیدم! برای شما راه و بیراه همان است که احمدی نژاد مستقیم از دهانش درامده. تحلیل کلام احمدی نژاد هم نه. فقط همان لفظی که بکار رفته! این دیگه سنده! برجامی که هزار مشکل حقوقی و نظری و عملی دارد بزرگترین اشکالش وقت نامناسب است چون احمدی نژاد گفته بود بعدا مذاکره کنیم! (بگذریم که فیلم احمدی نژاد هست که میگه ما اماده مذاکره در هر سطحی هستیم. و فقط یکی از شروط رهبری رضایت رئیس جمهور بوده! حالا چرا احمدی نژاد بعدا خودش را کنار میکشه تحلیل نیاز دارد که شما پذیرای ان نیستید.)

به عقیده شما همه با برجام موافق بودند چون یک تیکه کلامی از صالحی پیدا شده که بازهم سخنی مستقیم است و به کار شما می اید تا از داخل ان احمدی نژاد را بعنوان یگانه مخالف معرفی کنید! پس همین نقل خوب است. دیگه حتی نگاه هم نمیکنید که صالحی روباه صفت ده جا حرف زده یک جای دیگر هم گفته برای همان عمان هم رهبری موافق نبودند! اما به هر ترتیب اجازه یک مذاکره مشروط و بسیار محدود را داده است که هیچکس مخالف چنین مذاکره ای نیست.

متاسفانه برای شما تحلیل سخنان احمدی نژاد هم اتفاق نمیافتد! یک پدیده جدیدی است که شامل تنها شما نیز نمیشود! به شکل عجیبی مدتی است با ان برخورد میکنم که حتی یکی مثل من را که سالها وقت و عمرم را برای دفاع از بخش های خوب احمدی نژاد گذاشتم به واکنش واداشته است! در جایی با یک بنده خدایی روی یکی از فتواهای دینی مشایی بحث میکردم زمانیکه از او سند دینی طلب میکردم من را به سخن مشایی ارجاع میداد! متذکر میشدم که اقاجان من دارم خود مشایی را نقد میکنم ! میگفت نه مشایی گفته!

متاسفانه مشابه چنین نگاههایی را بنده در شما میبینم که اصلا مناسب شما نیست و بنظر میرسد نیاز است کمی در نوع برخوردتان با مسائل تجدید نظر کنید. تحلیل داشته باشید و مسائل را از دریچه نگاه خودتان بنگرید. باور بفرمایید بنده از روی علاقه اینطور با شما سخن میگم.

موفق پیروز باشید.
علیکم السلام

خوب هستید؟ نماز و روزه قبول باشد.

من هم به دلسوزی شما واقفم و از روی خیرخواهی مطلبی رو عرض میکنم.

این چه اشکالی داره حرف یک سیاستمدار دنیادیده مردم مدار رو تکرار کنیم؟

چرا تصور می کنید بنده بدون تامل و تحلیل مطلب ایشون رو پذیرفتم؟

خود من که برخلاف تحلیل ها پر از ضعفم ولی بهتر نیست بیایید نقد کنید و استدلال کنید که خیر. اتفاقا به جز احمدی نژاد افراد دیگری هم مخالف سرسخت مذاکره در اون شرایط بودند. یا نه! اصلا به فلان دلیل و فلان سند خود احمدی نژاد موافق مذاکره در اون شرایط بود.

بله. این که مسلم هست اقای احمدی نژاد که با اصل مذاکره مخالفتی نداشت. همواره هم میگفت در شرایط برابر ما اماده مذاکره ایم.

دقیقا خاطرم هست که اقای احمدی نژاد در ماه رمضان همون سال 90 یا 91 در جمع دانشجویان گفت در شرایط فعلی با مذاکره با امریکا مخالف هستم.

اما وقتی دشمن تحریم سرسختانه کرده و ما در موضع ضعف قرار داریم و دشمن در موضع قوت، مشخص است که بازنده مذاکره ما هستیم. حالا چه روحانی و ظریف انجام دهند چه جلیلی و حتی شخص احمدی نژاد. نتیجه باخت ماست.

مثل این می ماند که دشمن بخشی از خاک ما رو تصرف کرده و ما قبل از آزادی سرزمین های اشغالی خودمون با مذاکره برای صلح با دشمن موافقت می کنیم.

آیا نطفه و ریشه برجام مگر مذاکرات محرمانه عمان نبود؟

آیا در عمان در شرایطی مذاکره نکردیم که در موضع تحریم و ضعف بودیم؟ شما شک دارید که برجام میوه مذاکرات درخت عمان نبود؟

بله رهبر انقلاب اظهار بدبینی می کنند ولی اجازه می دهند. غیر از این است؟

همان رهبری که تا مدت قلیلی قبل از ان گفتند ما اماده مذاکره با امریکا نیستیم. قبلتر ها هم بارها گفتند مذاکره با امریکا هیچ فایده ندارد. اما این بار دستور منع ندادند بلکه اجازه دادند ولی گفتند که بدبینم.

نگفتم تنها اشکال برجام همین انتخاب نامناسب زمان مذاکره بود بلکه اون رو ضعف اصلی نامیدم. چون:

خشت اول گر نهد معمار کج

تا ثریا می رود دیوار کج
asef110 آفلاين است   پاسخ با نقل قول
قديمي 05-19-2018   #15 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

paarss's Avatar

ارسال پیام خصوصی

نوشته اصلي بوسيله future نمايش نوشته ها
راهکار دولت فعلی هنوز سوخت نشده است. ممکن است مخالفین برجام از لغو آن خوشحال و آن را به ناکارامدی مذاکرات بسط دهند ولی این مبنا هیچ وقت قانع کننده نبوده است.
حداقل برای طرفداران برجام و مذاکره. به این دلیل که تنها نقص از طرف مقابل نیست. پس موشک پراکنی با شعار محو کردن یک کشور میلیونی ، بسط و توسعه نفوذ در کشورهای
مختلف و ... (بخوانیم انواع و اقسام سیاست های خصمانه متقابل) باعث می شود مذاکره شکست بخورد پس با کناز گذاشتن عقاید کهنه ِ انقلابی می توان مذاکره کرد!

از نگرش این گروه هم چنان مذاکره یک پتانسیل بالقوه است اگر مانع ایجاد نکنند و چوب لای چرخ تنش زادیی نگذارند در نهایت این مسیر همچنان می تواند باز باشد و عقیده
بر این است که این مسیر بهترین مسیر است (نتایج انتخابات 92 و نهایتا 96) البته که می توان با انتخابات 1400 دقیقتر ارزیابی کرد نگرش مذاکره نه مقابله چقدر در بین ایرانیان
جایگاه دارد.

پس این گزینه سوخت نشده است و اینجاست که مخالف برجام باید راه دوم و مسیر خودش را بازگو کند که این برنامه ی x می تواند آلترناتیوی برای برجام و در مقابل تحریم ها
و تنش های اقتصادی آینده باشد . خب حال این گروه چه برنامه ای دارند ؟ تولید ملی ؟ چگونه و به چه شکل ؟ و این سیاست نگاه کامل به داخل چگونه موفق می شود در حالی
که نمی توانیم نمونه موفقی در جهان و تاریخ برای آن بیابیم.

نهایتا مخالفین برجام هنوز نتوانسته اند اذهان را قانع کنند که در شدیدترین تحریم ها می توان کاری کرد که یک کارگر ، کشاورز و کارمند و ... به سمت فقر مطلق سقوط نکند.
اما هنوز ندیدیم کسی از بین راستِ مخالف برجام بیاید و بگوید این برنامه است و دیدیم برنامه هایی مانند ایجاد 5میلیون شغل و ... که روی هوا زده شده بود و کلی بودند و پر از ابهام
نتوانست اذهان عمومی را قانع کند.

پس بحث سوخت شدن مسیر اول نیست . بلکه مسیر اول با قوت خودش باقی است و حال مخالفان مسیر اول باید دلایل و برنامه خود را بگویند تا قانع کننده باشد برای حرکت
در مسیر دوم .
روبرو شدن با مطالب شما واقعا عجیب و حیرت اور بود! گویی در سال 94 هستیم و هنوز هیچکدام از وقایع اخیر را مشاهده نکردید و تحلیلی به شما نداده است!
عجیب است که با وقایع پیش امده هنوز متوجه نشدید که هسته ای و موشکی و... بهانه ای بیش نیست و با دادن اینها هم چیز دیگری مطرح میشود!
اینگونه سخنان که تیکه کلام های دم انتخاباتی متعلق به ایام دور است! با بازگو کردن اینها تنها سطح بحث تقلیل پیدا میکند!

من خیلی ساده برای شما میگم که ما یک قراردادی بستیم که بندهای مشخصی دارد که دو طرف فقط و فقط ملزم به اجرای ان بندها شده اند. در هیچکجای این قرارداد سخنی از محدودیت های موشکی ما نیامده است که در صورت اجرا نشدن به توافق اسیب بزند. طبیعتا تحریمهای موشکی هم برداشته نشده است. ما اگر میخواستیم باید میرفتیم برای انها مذاکره دیگری میکردیم. بحث جدا و توافق جدایی است.
اژانس هر دوره پایبندی کامل ایران به برجام تایید کرده است. خیلی روشن است که وقتی اجرای تمامی تعهدات ما تایید شده، طرف مقابل نیز موظف است به تعهدات خودش عمل کند. که نکرده است. تعهدات ما را گرفته است بعد یکطرفه انرا برهم زده است. تمام کرده است. این توافق را به بن بست رسانده است.
دوم اینکه شما بر مبنای بندهای همین توافق امدید در مجلس گفتید این توافق همه تحریم های هسته ای را لغو میکند. تاکید کردید تعلیق هم نه فقط لغو میشود. بدون موشکی یا هر چیز دیگر... ظریف رفت در خارج قاطعانه از فعالیت موشکی ایران دفاع کرد و گفت نیاز حیاتی کشور است و قابل مذاکره نیست و یک قدم از ان عقب نخواهیم نشست. اکنون امدید با همان شیوه قدیمیِ اصطلاح سازی برای منکوب کردن طرفهای مقابل نامش را گذاشتید کارهای انقلابی کهنه شده و انرا به توافقی دیگر ربط میدهید! شما قرار بود بر مبنای بندهای همین توافق یکسری تحریم های خاص را بردارید. نتیجه چه شده است؟ طرف مقابل شما متعهد شده بود فقط به بندهای همین توافق عمل کند نتیجه چه شده است؟

حالا دوباره میفرمایید راه ادامه دارد و موشکی و... را هم میتوانیم بدهیم! از عجیب بودن این حرف که بگذریم و نیاندیشیم چگونه عبرت نمیشود. باید شما ابتدا پاسخ دهید حاصل توافق قبلیتان چه شد؟ چه تضمینی میتوانید ارائه دهید بعد از موشکی و... دوباره همین اتفاق تکرار نمیشود؟ شما یکبار این راه را رفتید و طرف مقابلتان به بندهای قراردادتان پایبند نبوده. خودتان درس نمیگیرید هیچ، چه تضمینی برای بقیه دارید که تکرار نمیشود؟

هرچند که درباره راهکار بسیار صحبت شده که اینجا محل بحث من و موضوع تاپیک نیست اما بصورت کلی تر میگویم با شرایط فعلیِ شما، راهکار هرچه که باشد نوع برخورد همین است که با تخریب و توجیه ، از جنس کل کل های دم انتخاباتی یا انها را شعار بنامید یا با تبلیغاتی از جنس هیچکس هیچی نگفته و اینها شدنی نیست و اقتصاد مقاومتی را به معنای به تنهایی رفتن و دیوار کشیدن کردن و طرف مقابل و راهش را دشمن مذاکره جلوه دادن و...با اینطور کارهای تبلیغاتی در صدد درگرگون نشان دادن مطلب هستید!
شما یک راهی را اغاز کرده اید هزینه های سنگین برای ان پرداخت کرده اید. اکنون باید مسیری که در ان هستید تکلیفش کاملا روشن شود.
هرچند که هیچکدام از این مسائل محل بحث من نیست. شما یک متن حقوقی مشخصی تنظیم کرده اید. بنده میتوانم در چارچوب بندهای ان با شما گفتگو کنم. امضای طرف مقابل را هم تضمین دانستید . حاصلش چه شد؟ اگر ما خطایی کردیم بفرمایید در کدام بند. اگر نکردیم پس طرف مقابل به تعهدش پایبند نبوده. چه تضمینی میدهید دوباره همینکار را نکند؟ خونه را فروختیم پولش را نداده، ماشین را هم میخواید بهش بدید. پولش را میده؟

ويرايش توسط paarss : 05-19-2018 در ساعت 12:31 PM
پاسخ

ابزارهاي موضوع
نحوه نمايش

قوانين ارسال