من اینو قبلا تو خواب دیده بودم !! - صفحه 3
تالار گفتگوی هم میهن - Hammihan Forum            

بازگشت   تالار گفتگوی هم میهن - Hammihan Forum > تالارهای موضوعی > فلسفه و منطق > متافیزیک و علوم ماوراء
ثبت نام آموزش کار با هم میهن آپلود عکس علامت گذاری بفرم خوانده شده بی پاسخ!
عضویت در هم میهن شبکه اجتماعی پخش زنده لیست کاربران کاربران آنلاین تبلیغات

پاسخ

LinkBack ابزارهاي موضوع نحوه نمايش
قديمي يك هفته پيش  
همیار تالار بانوان

asemoni's Avatar

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض من اینو قبلا تو خواب دیده بودم !!

چقدر این صحنه برای من آشناست
من اینو قبلا جایی دیده بودم.....

احتمالا برای شما هم گاهی این اتفاق عجیب رخ داده است که پس از دیدن صحنه‌ای احساس می‌کنید آن صحنه را قبلاً دیده‌اید و رویدادی که اکنون برای شما رخ داده است،عینا تکرار واقعه‌ای است که قبلا برای شما رخ داده است!

شما به شیراز سفر كرده‌اید و هنگام گشت و گذار در میان آثار تاریخی ناگهان احساس می‌كنید قبلا اونجا بودید
فردی را برای نخستین بار ملاقات می‌كنید ولی احساس می‌كنید قبلا او را جایی دیدید یا او را می‌شناسید. در حال گفت‌و‌گوی عمیق با دوستی هستید و ناگهان احساس می‌كنید دقیقا همین مكالمه را قبلا داشتید؛ این حسی كه تقریبا همه ما دست‌كم برای یك بار در زندگی‌ چنین تجربه‌ای را داشته‌ایم با كلمه‌ای فرانسوی توصیف می‌شود؛ دژاوو (Déjà vu ) كه به سختی به «آشنا پنداری» در فارسی ترجمه شده است؛ و اکثر مردم جهان حداقل یک بار آن را تجربه کرده اند
حسی عجیب و غریب كه در مواجهه با یك اتفاق، منظره یا حتی تجربه‌ای كاملا جدید به آن دچار می‌شویم و مدام با خودمان تصور می‌كنیم که در گذشته این اتفاق برایمان رخ داده است.
طبق مطالعات ٤ نفر از شهروندان انگليسى به طور مداوم دچار دژاوو ميشن و حتى اخبار را هم تماشا نميكنن چون فكر ميكنن قبلا ديدن و ميدونن چه اتفاقى ميافته! پژوهشگران دانشگاه ام اى تى روى اين افراد تحقيق كردن و به اين نتيجه رسيدن كه مركز مغز افراد كه هيپوكمپوس نام داره، نوعى ماشين حساب، تجسم كننده و بررسى كننده اطلاعات مربوط به حافظه ست.

اين فضا از مكان هايى كه يه شخص ميبينه يا تجربه ميكنه نقشه بردارى و براى اينده ذخيره ميكنه؛ اما وقتى دو تا تجربه شبيه هم آغاز ميشه ،اين نقشه هاى ذهنى به روش هاى مختلفى تعبير و بازخوانى ميشن. اين تحقيقات و بررسى ها نشون ميده اين پديده نتيجه عملكرد ناهنجار مغز در حال بررسى و محاسبه اطلاعات جديده.اونا احتمال ميدن مدار هايى كه وقتى چيزى رو به خاطر مياريم فعال ميشه و أفرادا كه تجربه كردن دژاوو هميشه در حالت روشنه!!!!

در طول سال ها بسيارى از دانشمندان سعى در ناديده گرفتن ارتباط اين پديده با تجارب زندگى گذشته داشتن اما حالا اونا سعى ميكنن با مطالعته حافظه به كشف چيزاى بيشترى درباره اينكه چگونه حافظه شكل ميگيره،ذخيره و بازيابى ميشه دست پيدا كنن.

علاوه بر اين:

برخی از دانشمندان ميگن که دژاوو ناشی از واکنش‌های عاطفی به وقایع مشابست؛ عده اى ديگه هم معتقدن که مدارهای کوتاهی در مغز ایجاد می‌شه كه رویدادی را کسری از ثانیه زودتر از واردشدن آن به خودآگاهی فرد به حافظش می‌فرسته!
بدین ترتیب که پیام های الکتریکی در مسیر اعصاب بواسطه محرکهایی آنی و بر اثر برانگیختگی لحظه ای دچار کم و زیاد شدن سرعت شده و در نتیجه دو نسخه مشابه از پیام در زمانهای متفاوت به مغز رسیده و و در نتیجه فرد احساس می‌کنه که این واقعه قبلا برای او رخ داده!

نظریه هایی نیز وجود دارن که عدم ارتباط صحیح دو نیمکره مغز و همچنین تحریکات بیش از حد سریع نورونی را عامل این پدیده می دونه. شاید یکی از تصدیق شده ترین تئوریها مربوط به تاخیر در رسیدن نور به یکی از چشمها باشه. درواقع یک چشم به جای هماهنگی کامل با چشم دیگر، با تاخیری اندک پیام آنچه دیده را به مغز میرسونه این حالت به ایجاد حسی از آشنایی در برابر منظره ای منجر میشه که تنها یک بار دیده شده، اما پیام دیدن آن دوبار به مغز مخابره شده!!!!!
قبله اگر چه نیستی...

سعدی:)

ويرايش توسط asemoni : يك هفته پيش در ساعت 10:34 PM
asemoni آفلاين است   پاسخ با نقل قول
قديمي يك هفته پيش   #31 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

gom_jeshk's Avatar

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : من اینو قبلا تو خواب دیده بودم !!

نوشته اصلي بوسيله porsche نمايش نوشته ها
سلام

لطف میکنی یک منبع معتبر برای این گفته بیاری ؟

سلام
اگر چنین نگری داشته باشیم باید بپذیریم گذشته ، حال و آینده وجود دارند و فقط ما باید آنرا تجربه کنیم .
سلام
نمیدونم درست منظور رو متوجه شدم یا نه ؟

یعنی میگی گذشته، حال و آینده ی آدم از قبل مشخصه و ما فقط داریم اون لحظات رو سپری می کنیم؟

به نظرم اینطوری نیس

چون من یه وقتایی یه خواب هایی دیدم که نصفش تعبیر شده و اتفاق افتاده و در ادامه ی ماجرا اونجوری که تو خواب دیده بودم پیش نرفته و اتفاق های دیگه ای افتاده

اینی که گفتم فکر می کنم یه جنبه از قضیه باشه و دلایل دیگه ای هم وجود داره واسه این موضوع که من بی خبرم ازشون

با نامه ی سفارشی

یک خرده مهربانی

بیا، این هم نشانی

من اینو قبلا تو خواب دیده بودم !!
gom_jeshk آفلاين است   پاسخ با نقل قول
4 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي يك هفته پيش   #32 (لینک نوشته)
شمع جمع

porsche's Avatar

ارسال پیام خصوصی

نوشته اصلي بوسيله gom_jeshk نمايش نوشته ها
سلام
نمیدونم درست منظور رو متوجه شدم یا نه ؟

یعنی میگی گذشته، حال و آینده ی آدم از قبل مشخصه و ما فقط داریم اون لحظات رو سپری می کنیم؟

به نظرم اینطوری نیس

چون من یه وقتایی یه خواب هایی دیدم که نصفش تعبیر شده و اتفاق افتاده و در ادامه ی ماجرا اونجوری که تو خواب دیده بودم پیش نرفته و اتفاق های دیگه ای افتاده

اینی که گفتم فکر می کنم یه جنبه از قضیه باشه و دلایل دیگه ای هم وجود داره واسه این موضوع که من بی خبرم ازشون
سلام
نخیر ، من چنین دیدگاهی ندارم صرفا به عنوان یک احتمال و یک نگر انتقادی به مبحث رویای صادقه بیان کردم .
قطعیتی در کار نیست ، اگر بود اراده و اختیار انسان بسیار محدود میشد .
صرفا شاید چنین خواب هایی از آینده یک هشدار احتمالی باشد نه صرفا یک واقعه گریز ناپذیر .
قديمي يك هفته پيش   #33 (لینک نوشته)
کاربر عضو

bardia7777's Avatar

ارسال پیام خصوصی

چیزی نیس جز یه اختلال موقتی بین خوداگاه و ناخداگاه ذهنت...
bardia7777 آفلاين است   پاسخ با نقل قول
قديمي يك هفته پيش   #34 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

marmarin's Avatar

ارسال پیام خصوصی

آنگونه كه زندگيــم را زيسته ام ، غالبا به نظرم داستاني رسيده بود كه نه آغــازي داشته و نه پاياني .
همواره احساس كرده ام تكه اي از روايتي تاريخي بوده ام !
نوشته اي كه متن هاي قبل و يعد آن وجود ندارد .
كاملا قادر بوده ام تصور كنم كه در قرون گذشته زيسته باشم
و در آن هنگام با پرسش هايي مواجه بوده باشم كه پاسخــي برايشان نداشته ام ،
و اين كه بايد دوباره متولــد شوم ،
زيرا هنــوز ماموريتي را كه به عهده داشتم ،
به انجام نرسانده بودم .

كارل يونگ
پاسخ

ابزارهاي موضوع
نحوه نمايش

قوانين ارسال