پس اين بلاک چين تلگرام چي شد؟ سره کاريم؟
تالار گفتگوی هم میهن - Hammihan Forum            

بازگشت   تالار گفتگوی هم میهن - Hammihan Forum > عمومی و اجتماعی > گفتگوي آزاد
ثبت نام آموزش کار با هم میهن آپلود عکس علامت گذاری بفرم خوانده شده بی پاسخ!
عضویت در هم میهن شبکه اجتماعی پخش زنده لیست کاربران کاربران آنلاین تبلیغات

گفتگوي آزاد بحث و گفتمان آزاد در مورد رویدادهای روز اجتماع و سایر مباحث عمومی

پاسخ

LinkBack ابزارهاي موضوع نحوه نمايش
قديمي 06-14-2018   #1 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

boyka's Avatar

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پس اين بلاک چين تلگرام چي شد؟ سره کاريم؟

سلام
پس از فيلتر شده تلگرام
خبري پخش شد که تلگرام با استفاده از فناوري بلاک چين برا هميشه رفع فيلتر شه..
يکي تاپيک ميزد 24 ساعت ديگه
يه تاپيک ديگه تا 72 ساعت ديگه
يه سري هم تاپيک زدن چندم خرداد ماه.
چي شد پس؟ سره کاريم؟

اينکه الان با فيلتر شکن يا پروکسي باز ميشه رو کاري ندارم
بلاک چين چي شد؟؟/

از هیتلر پرسیدند :پست ترین انسانها چه کسانی هستند ؟
گفت : کسانی هستند که در تصرف کشورهایشان ، با بیگانه ها همکاری می کنند ، زیرا که میهن مادر است و آنها زمینه سازی کردند تا بیگانه بر مادرشان مسلط شود ... !

boyka آفلاين است   پاسخ با نقل قول
2 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي 06-14-2018   #2 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

mamankhanum's Avatar

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : پس اين بلاک چين تلگرام چي شد؟ سره کاريم؟

تلگرام الان شبکه ای مستقل و مجزا به اسم ton یا همان The Open Network برای خودش راه اندازی کرده که برگرفته از بلاکچین بیت کوین هست نام پروتکل اختصاصی این شبکه هم mtproto هست.

Always Do Your Best
What You Plant Now,You Will Harvest Later
mamankhanum آفلاين است   پاسخ با نقل قول
4 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي 06-14-2018   #3 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

boyka's Avatar

ارسال پیام خصوصی

نوشته اصلي بوسيله mamankhanum نمايش نوشته ها
تلگرام الان شبکه ای مستقل و مجزا به اسم ton یا همان The Open Network برای خودش راه اندازی کرده که برگرفته از بلاکچین بیت کوین هست نام پروتکل اختصاصی این شبکه هم mtproto هست.
کاملا اشتباه!

MTProto ‏چیست؟
MTProto یک نوع پروتکل است که توسط سازنده تلگرام آقای دوروف برای ایجاد یک ارتباط امن و سریع معرفی شد که در این پروتکل، پیام های متنی و صوتی، ایموجی ها، استیکرها، عکس ها و فیلم ها به صورت end to end رمزنگاری می‌شوند.

تا این جا ردپایی از بلاکچین نمی‌بینیم و باید به این نکته توجه داشت که هرجا حرف از رمزنگاری می‌شود به معنی بلاکچین نیست بلکه رمزنگاری یکی از قابلیت هاییست که در بلاکچین از آن استفاده می‌شود.
ارتباط MTProto با بلاکچین
همانطور که گفته شد، در اینجا حرفی از راه اندازی تلگرام بر بستر بلاکچین زده نشده است و پیام هایی که در ابتدای مقاله به آن اشاره کردیم صرفا جهت افزایش بازدید از کانال ها و گاهی سو استفاده از کاربران می‌باشد و شاید حتی سیاست تلگرام برای استفاده‌ی کاربران از این پراکسی می‌باشد.

پراکسی MTProto چگونه کار می کند؟
کارکرد این پراکسی در وبسایت تلگرام به طور کامل توضیح داده شده است که به طور کلی می‌توان به سه بخش تقسیم کرد:

زبان کوئری API : بوسیله آن پاسخ ها و درخواست های سرور به پیام های باینری تبدیل می‌شوند.
قرار گیری یک لایه Cryptographic که تمامی پیام ها و اطلاعات را قبل از ارسال رمزنگاری می‌کند.
ماژول Transport که داده های رمزنگاری شده از طریق یکی از پروتکل های شبکه http، tcp، udp و یا https منتقل می‌شوند.
تلگرام با معرفی پروتکل جدیدی به نام MTProto سعی دارد که به طریقی فیلترینگ را دور بزند. اما می‌توان IP پراکسی‌هایی که با این پروتکل کار می‌کنند را مسدود کرد. تلگرام نیز با تغییر مکرر پراکسی های خود مانع از این کار می‌شود و به همین دلیل است که تلگرام مداوم پراکسی‌های مختلفی را ارائه می‌دهد.
اما روشی وجود دارد که می‌توان رفتار پروتکل را شناسایی کرد و پروتکل را فیلتر کرد.
لازم به ذکر است که کاربرد بلاکچین رفع فیلتر نمی‌باشد، بلکه بلاک چین فناوری جدیدیست که می‌تواند دنیا را متحول کند و آینده‌ی اینترنت و عصر دیجیتال باشد. شرکت‌های بزرگی از جمله مایکروسافت و گوگل در صدد استفاده از بلاک چین هستند. بلاک چین دنیای بزرگیست که کاربردهای زیادی از جمله: ذخیره فایل، پیش بینی بازار، اینترنت اشیا، ثبت دارایی، مدیریت اطلاعات و … دارد که فیلترینگ هیچ جایگاهی در کاربردهای وسیع آن ندارد.

++++++++++++

ويرايش توسط boyka : 06-14-2018 در ساعت 04:08 PM
نوشته را پسندیده است :
قديمي 06-14-2018   #4 (لینک نوشته)
مردی از تبار باد

wooer's Avatar

ارسال پیام خصوصی

همون موقع هم گفتن برج چهار نه یه ربع دیگه

یونان توهمی بیش نیست
آیا هرم تئوتی اوآکان را کورش ساخت؟
اهرام مصر را کورش کبیر ساخت و فراعنه در ان سکنا گزیدند
wooer آفلاين است   پاسخ با نقل قول
قديمي 06-14-2018   #5 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

mamankhanum's Avatar

ارسال پیام خصوصی

خیر این چیزی که اینجا نوشته صحیح نیست ! شما هم دقیقا منتظر بودید کسی پستی بزند اسمی از این پروتکل بیاورد تا این متن را برایش کپی کنید :)
رمز گذاری end to end قبل از این هم در تلگرام انجام می‌شد و اصلا برای همین بود که حکومت های ایران و روسیه بعلت اینکه نمی‌تونستن داده هارو شنود کنند از مدیر تلگرام درخواست کد های رمزنگاری رو کرده بودند !
تلگرام نیز با تغییر مکرر پراکسی های خود مانع از این کار می‌شود و به همین دلیل است که تلگرام مداوم پراکسی‌های مختلفی را ارائه می‌دهد.
خود تلگرام هیچ پراکسی ای را ارائه نمیکند فقط پروتکل آن را راه اندازی کرده !
یعنی الان حتی اگر من هم یک سرور میکروتیک داشته باشم میتونم mtproto روی آن راه اندازی کنم و یوزر پسورد و سکرت کد به کلاینت هام بدم و اصلا شبکه ی خصوصی خودم رو داشته باشم که هیچکس بجز گروه خودم آی پی آنرا ندارند .چند تا از سایت های ایرانی رو هم دیدم که این سرور هارو با قیمت مناسب دارند ارائه میدن با تنظیمات کامل.
بدرد کسانی میخوره که کسب و کار تلگرامی دارند.
خیلی از سرویس های پراکسی عمومی هم از dns و آی پی های گوگل و کلودفلر و ... استفاده میکنند که اگر فیلتر بشن کارکرد این سرویس ها داخل کشور هم به مشکل میخوره و خیلی از وبسایت ها از کار می‌فتند‌.
ما از mtproto صرفا برای رفع فیلتر استفاده میکنیم اما کاربرد اصلی اون راه اندازی شبکه های خصوصی برای تبادل ارز دیجیتال هست.
اینترنت اشیا و iot و.. هم که سطر آخر نوشته ربطی به بلاکچین ندارند.
گفتم که بلاکچین سرویسی هست که بیت کوین برای خودش طراحی کرده و استفاده میکند.
شرکتهای دیگر هم مشابه این سرویس را دارند با نام های دیگر، تلگرام اسمش رو گذاشته ton یا گوگل اسم سرویس اش را چیز دیگری انتخاب کرده
3 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي 06-14-2018   #6 (لینک نوشته)
هم میهن دوست

iman.sh's Avatar

ارسال پیام خصوصی

وعده تیرماه داده اند
iman.sh آفلاين است   پاسخ با نقل قول
قديمي 06-14-2018   #7 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

goftegoft's Avatar

ارسال پیام خصوصی

دوستان و استارتر گرامی اصلا بلاچین فیلتر شکن نیست.بلاچین بستری دیگر را دنبال میکند و ربطی به فیلتر دور زدن تلگرام ندارد.....
قديمي 06-14-2018   #8 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

mamankhanum's Avatar

ارسال پیام خصوصی

نوشته اصلي بوسيله goftegoft نمايش نوشته ها
دوستان و استارتر گرامی اصلا بلاچین فیلتر شکن نیست.بلاچین بستری دیگر را دنبال میکند و ربطی به فیلتر دور زدن تلگرام ندارد.....
خب ما هم همین رو میگیم.
میگم بلاکچین اسم سرویس رمزنگاری بیت کوین هست ربطی به بقیه شرکت ها مثل گوگل یا تلگرام ندارد آنها هم سرویس های مشابه خودشان را راه اندازی کردند با نام های دیگر
قرار هم نبوده ربطی به دور زدن فیلترینگ داشته باشد.
مورد استفاده اش چیز دیگریست ولی چون از dns ها و ip های خصوصی استفاده میکند باعث دورزدن فیلترینگ می‌شود.اگر بخواهند جلویش را بگیرند باید میلیارد ها میلیارد آی پی را بلاک کنند که هم خیلی وقت‌گیر هست هم اینکه کلا اینترنت را در داخل کشور مختل میکند.
فیسبوک هم یک همچین ویژگی مشابهی دارد با اینکه فیلتر هست اما گاهی نوتیفیکیشن پست های جدید میاد یا برای مدتی بدون فیلتر شکن میشود ازش استفاده کرد.
قديمي 06-14-2018   #9 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

boyka's Avatar

ارسال پیام خصوصی

نوشته اصلي بوسيله mamankhanum نمايش نوشته ها
خیر این چیزی که اینجا نوشته صحیح نیست ! شما هم دقیقا منتظر بودید کسی پستی بزند اسمی از این پروتکل بیاورد تا این متن را برایش کپی کنید :)
رمز گذاری end to end قبل از این هم در تلگرام انجام می‌شد و اصلا برای همین بود که حکومت های ایران و روسیه بعلت اینکه نمی‌تونستن داده هارو شنود کنند از مدیر تلگرام درخواست کد های رمزنگاری رو کرده بودند !

خود تلگرام هیچ پراکسی ای را ارائه نمیکند فقط پروتکل آن را راه اندازی کرده !
یعنی الان حتی اگر من هم یک سرور میکروتیک داشته باشم میتونم mtproto روی آن راه اندازی کنم و یوزر پسورد و سکرت کد به کلاینت هام بدم و اصلا شبکه ی خصوصی خودم رو داشته باشم که هیچکس بجز گروه خودم آی پی آنرا ندارند .چند تا از سایت های ایرانی رو هم دیدم که این سرور هارو با قیمت مناسب دارند ارائه میدن با تنظیمات کامل.
بدرد کسانی میخوره که کسب و کار تلگرامی دارند.
خیلی از سرویس های پراکسی عمومی هم از dns و آی پی های گوگل و کلودفلر و ... استفاده میکنند که اگر فیلتر بشن کارکرد این سرویس ها داخل کشور هم به مشکل میخوره و خیلی از وبسایت ها از کار می‌فتند‌.
ما از mtproto صرفا برای رفع فیلتر استفاده میکنیم اما کاربرد اصلی اون راه اندازی شبکه های خصوصی برای تبادل ارز دیجیتال هست.
اینترنت اشیا و iot و.. هم که سطر آخر نوشته ربطی به بلاکچین ندارند.
گفتم که بلاکچین سرویسی هست که بیت کوین برای خودش طراحی کرده و استفاده میکند.
شرکتهای دیگر هم مشابه این سرویس را دارند با نام های دیگر، تلگرام اسمش رو گذاشته ton یا گوگل اسم سرویس اش را چیز دیگری انتخاب کرده
نخير اين رمز نگاري از اول نبوده!!
چرا که اخيرا اين پروتکل رو توسعه داده!!
اگه از قبل بوده چرا برا استفادش بايستي نسخه جديد تلگرام نصب بشود!!؟
خوب اول باس پروتکل راه اندازي بشود تا پروکسي بتواند از آن پروتکل استفاده کنه!!
براي شبکه خصوصي خيلي هم نياز به اين کارها نيست
نخير کي گفته خيلي از پروکسي ها؟..باراها مشاهد کردم بعضي از پروکسي ها فيلتر مي شوند اما .تاثير و يا جايي مختل نمي شود..
اما اين پروتکل از چندين روش هاي انتقال داده استفاده ميکنه.. برا همين نميشه تمام راه هاي انتقال داده رو بست..چون پروتل هاي مهمي از کار ميفتن!!
وقتي بيت کوين از بلاک چين استفاده مي کنه قطعا در آينده با اينترت اشيا با اين فناوري ارتباط خواهد داشت..

بهتره مقاله هاي در اين زمينه بخوانيد فناوري بلاک چين با اينترنت اشيا
قديمي 06-14-2018   #10 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

boyka's Avatar

ارسال پیام خصوصی

نوشته اصلي بوسيله goftegoft نمايش نوشته ها
درسته اما يکي کاربردهاش بحث دور زدن فيلتر هاست
قديمي 06-14-2018   #11 (لینک نوشته)
فعال هم میهن

marde_barani's Avatar

ارسال پیام خصوصی

اگر منظور استفاده از تلگرامه اصلا چه نیازی به بلاک چین هست . من با سایفون براحتی به تلگرام وصل میشم و هیچ مشکلی هم نداره .

اون اوایل که تلگرام رو فیلتر کرده بودند چند روزی سایفون کار نمیکرد ولی الان مدتیه خیلی خوب و راحت کار میکنه و سرعت تلگرام با سایفون تقریبا مثل اونزمانیه که فیلتر نشده بود .

marde_barani آفلاين است   پاسخ با نقل قول
نوشته را پسندیده است :
قديمي 06-14-2018   #12 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

mahmood976's Avatar

ارسال پیام خصوصی

اون بحث بلاکچین که همون موقع مطرح شد بنده یک سرچ و تحقیقی کردم و هیچ جمله و اشاره ای نشده بود که ارتباطی به فیلترشکن داره. ظاهرا بحث بلاکچین فقط مربوط میشد به پول مجازی گمنامی که تلگرام میخواست پیاده سازی کنه.
احتمالا این وسط یک عده عمدا یا غیرعمدا این قضیه رو با فیلترشکن قاطی کردن، مثلا شاید چون درمورد پول مجازی گمنام هم Durov گفته بود که قابل کنترل توسط حکومت هایی که توی کار مردم فضولی میکنن نیست و این حرفها.

درمورد فیلترشکنی تلگرام هم هیچ چیز جدید و غیرقابل فیلتری ندیدم تاحالا. من خودم چند بار تلاش کردن و پراکسی های متعددی رو هم سعی کردم فعال کنم ولی همه رو بسته بودن، درحالیکه مثلا کس دیگه میگفت بازه و مشکلی نداره. حالا اینکه چرا برای بعضیا بازه و برای بعضیا بسته و یا بعضی وقتا انگار موقتا باز میشه یا انواع و اقسام عجایب دیگه، اینا بخاطر پیچیدگی ها و مسائل فنی و پارامترهای مختلفی هست و فکر نمیکنم تلگرام در این زمینه تونسته باشه اختراع جدیدی چیزی ارائه کنه. کاری که تلگرام کرده فقط با ارائهء دینامیک تعداد زیادی پراکسی و تعویض راحت و سریع پراکسی های جدید، کار فیلترکردن رو پیچیده تر و مشکل تر کرده.

MTProto هم تاجاییکه میدونم صرفا یک پروتکل رمزنگاریه که اونم اساسا اختراع جدیدی نیست و خیلی پیام رسان های دیگر هم از پروتکل های مشابهی استفاده میکنن. ارتباطی با فیلترشکنی هم نداره.
اینم متن ویکیپدیا درموردش:
Telegram uses a symmetric encryption scheme called MTProto. The protocol was developed by Nikolai Durov and other developers at Telegram and is based on 256-bit symmetric AES encryption, 2048-bit RSA encryption and Diffie–Hellman key exchange
اما اون بحث پراکسی های MTProto چیه که توی بخش پراکسی تلگرام نسخه های جدید مشاهده میکنیم؟ دقیقا نمیدونم ولی احتمالا پراکسی هایی هست که برای کارکرد بهینه با پروتکل MTProto تلگرام طراحی شدن، اما شاید مکانیزم هایی برای دشوار کردن فیلترینگ هم درشون درنظر گرفته شده باشه.
بهرحال در کل تاجاییکه میدونم هنوز هیچ دلیل و سند روشنی بر وجود یک فناوری عملا غیرقابل فیلتر وجود نداره!

Bruce Lee

هرچه ما از نظر درونی فقیرتر باشیم بیشتر تلاش میکنیم تا از نظر برونی خود را غنی کنیم

بروس لی

mahmood976 هم اکنون آنلاين است   پاسخ با نقل قول
نوشته را پسندیده است :
قديمي 06-14-2018   #13 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

boyka's Avatar

ارسال پیام خصوصی

نوشته اصلي بوسيله marde_barani نمايش نوشته ها
اگر منظور استفاده از تلگرامه اصلا چه نیازی به بلاک چین هست . من با سایفون براحتی به تلگرام وصل میشم و هیچ مشکلی هم نداره .

اون اوایل که تلگرام رو فیلتر کرده بودند چند روزی سایفون کار نمیکرد ولی الان مدتیه خیلی خوب و راحت کار میکنه و سرعت تلگرام با سایفون تقریبا مثل اونزمانیه که فیلتر نشده بود .
در جملات پست اولم گفتم،بحثم رو این نیست که الان چطور باز میشه،
در همين سایت چند نفر تاپیک زدن فناوري بلاک چین برا تلگرام فعال میشه..چرا نشده تا الان،گفته بودن خرداد..
قديمي 06-14-2018   #14 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

boyka's Avatar

ارسال پیام خصوصی

نوشته اصلي بوسيله mahmood976 نمايش نوشته ها
اون بحث بلاکچین که همون موقع مطرح شد بنده یک سرچ و تحقیقی کردم و هیچ جمله و اشاره ای نشده بود که ارتباطی به فیلترشکن داره. ظاهرا بحث بلاکچین فقط مربوط میشد به پول مجازی گمنامی که تلگرام میخواست پیاده سازی کنه.
احتمالا این وسط یک عده عمدا یا غیرعمدا این قضیه رو با فیلترشکن قاطی کردن، مثلا شاید چون درمورد پول مجازی گمنام هم durov گفته بود که قابل کنترل توسط حکومت هایی که توی کار مردم فضولی میکنن نیست و این حرفها.

درمورد فیلترشکنی تلگرام هم هیچ چیز جدید و غیرقابل فیلتری ندیدم تاحالا. من خودم چند بار تلاش کردن و پراکسی های متعددی رو هم سعی کردم فعال کنم ولی همه رو بسته بودن، درحالیکه مثلا کس دیگه میگفت بازه و مشکلی نداره. حالا اینکه چرا برای بعضیا بازه و برای بعضیا بسته و یا بعضی وقتا انگار موقتا باز میشه یا انواع و اقسام عجایب دیگه، اینا بخاطر پیچیدگی ها و مسائل فنی و پارامترهای مختلفی هست و فکر نمیکنم تلگرام در این زمینه تونسته باشه اختراع جدیدی چیزی ارائه کنه. کاری که تلگرام کرده فقط با ارائهء دینامیک تعداد زیادی پراکسی و تعویض راحت و سریع پراکسی های جدید، کار فیلترکردن رو پیچیده تر و مشکل تر کرده.

Mtproto هم تاجاییکه میدونم صرفا یک پروتکل رمزنگاریه که اونم اساسا اختراع جدیدی نیست و خیلی پیام رسان های دیگر هم از پروتکل های مشابهی استفاده میکنن. ارتباطی با فیلترشکنی هم نداره.
اینم متن ویکیپدیا درموردش:
Telegram uses a symmetric encryption scheme called mtproto. The protocol was developed by nikolai durov and other developers at telegram and is based on 256-bit symmetric aes encryption, 2048-bit rsa encryption and diffie–hellman key exchange
اما اون بحث پراکسی های mtproto چیه که توی بخش پراکسی تلگرام نسخه های جدید مشاهده میکنیم؟ دقیقا نمیدونم ولی احتمالا پراکسی هایی هست که برای کارکرد بهینه با پروتکل mtproto تلگرام طراحی شدن، اما شاید مکانیزم هایی برای دشوار کردن فیلترینگ هم درشون درنظر گرفته شده باشه.
بهرحال در کل تاجاییکه میدونم هنوز هیچ دلیل و سند روشنی بر وجود یک فناوری عملا غیرقابل فیلتر وجود نداره!
دلیل قسمت اخر حرفاتو بالا جواب دادم
این پروکسی. از اکثر روش های انتقال داده استفاده می کنه، نمیشه همه بستر ها رو بست
قديمي 06-14-2018   #15 (لینک نوشته)
فعال هم میهن

marde_barani's Avatar

ارسال پیام خصوصی

نوشته اصلي بوسيله boyka نمايش نوشته ها
در جملات پست اولم گفتم،بحثم رو این نیست که الان چطور باز میشه،
در همين سایت چند نفر تاپیک زدن فناوري بلاک چین برا تلگرام فعال میشه..چرا نشده تا الان،گفته بودن خرداد..

مسلما ماها از این چیزها اطلاعی نداریم که بلاک چین چی میشه و کی میاد و یا اصلا میاد یا نه . این چیزها مربط میشه به مسئولان تلگرام که اونها هم سیاستهای خودشون رو دارند .
marde_barani آفلاين است   پاسخ با نقل قول
پاسخ

ابزارهاي موضوع
نحوه نمايش

قوانين ارسال