آیا فضای مجازی باعث شده ساده‌لوحی مردم زیاد بشه؟
تالار گفتگوی هم میهن - Hammihan Forum            

بازگشت   تالار گفتگوی هم میهن - Hammihan Forum > تالارهای موضوعی > هم اندیشی
ثبت نام آموزش کار با هم میهن آپلود عکس علامت گذاری بفرم خوانده شده بی پاسخ!
عضویت در هم میهن شبکه اجتماعی پخش زنده لیست کاربران کاربران آنلاین تبلیغات

هم اندیشی هم اندیشی و همفکری

پاسخ

LinkBack ابزارهاي موضوع نحوه نمايش
قديمي 06-19-2018   #1 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

Shina's Avatar

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض آیا فضای مجازی باعث شده ساده‌لوحی مردم زیاد بشه؟

بعضی ها هر خبری رو که میخونن سریع باور می کنن!
یاد مطلبی افتادم :
از کجا بفهمیم کی راست می‌گه؟

آیا می‌دانستید در دهه بیست میلادی ژوزف استالین با ترکیبِ ژن میمون و انسان قصد داشت تا ارتشی شکست‌ناپذیر برای شوروی خلق کند؟ بله، او تصمیم داشت ارتش سرخ جدیدی درست کند که نمونه‌های‌ش را در فیلم‌های علمی‌تخیلی دیدیم اما به دلیل فاصله‌ی واضحی که در خاستگاه زیستی انسان و میمون وجود دارد، موفق به انجام این کار نشد.

Scienceamerican.com
اولین بار این خبر عجیب و غریب رو از سریال تلویزیونی بیگ بنگ تئوری (یک سیت‌کام مشهور امریکایی) شنیدم که یکی از شخصیت‌ها ادعا داشت اون رو از مقاله‌ای "علمی" خونده و همه هم عین حقیقت پذیرفتنش. من هم از روی کنجکاوی کمی تحقیق کردم و به نتایج جالبی رسیدم:
حتماً می‌دونید که ژوزف استالین با تبعیت از کارل مارکس یکی از طرفداران پروپاقرص چارلز داروین بود و ازونجایی که مذهبی‌ها همیشه در تلاش هستند تا حقیقت علمیِ فرگشت رو تخریب کنند؛ از این قضیه سو استفاده کردند و مقالات طویلِ پرت و پلایی نوشته‌اند -مشابه همین متن بالا- که در آخر به هیچ منبع معتبر و قابل استنادی ارجاع ندارند.

اول از همه برای مطالبی که مطالعه می‌کنید چند منبع درست درمون پیدا کنید. اگر درمورد سیاست می‌خونید به جایی مثل huffingtonpost سر بزنید یا برنامه‌های بی‌طرف و پُرمشاجره‌ای مانند Real Time With Bill Maher را تماشا کنید. شبکه‌ی پُر سر و صدایی مثل FOX ممکنه مشهور و قابل استناد بنظر برسه اما خیلی واضح و مقرضانه‌ تحت تاثیر حزب جمهوری‌خواهه.
اما اگه مطلبی که خوندید کاملاً خارج از مطالعات روزمره‌تون بود چی؟ فرضاً خوندید که آلبرت اینیشتین در آخر عمر مسلمان شد یا حتی به خدا ایمان آورد. راه تشخیص صحت گزاره خیلی ساده‌ست. کافیه در گوگل کلمات کلیدی جمله را تایپ کنید: Einstein + Islam.
با یکم پیگیری از این سایت به اون سایت می‌فهمیم که نه فقط مسلمان شدنِ اینیشتین مهمله بلکه حتی سورس شایعه‌ هم ایران خودمونه! (اطلاعات عمومی: اینیشتین برخلاف تصور عموم آتئیست/آگنوستیک بود و تمام اصطلاحاتی که درمورد خدا بکار می‌برد جنبه‌ی استعاری داشتند - نمونه: خدا تاس نمی‌اندازد.)
مطمئن باشید خبرهای به این بزرگی همیشه در کلی سایت رنگارنگ و بزرگ نوشته می‌شن.

از نمونه‌های اخیر اون هم می‌شه به قضیه‌ی "دزدی استیون هاوکینگ از آیت الله مرتضی رضوی" اشاره کرد که البته به حدی بی شاخ و دمه که فکر نمی‌کنم برای رد کردنش نیاز باشه حتی دست به دامن گوگل بشیم!

Shina آفلاين است   پاسخ با نقل قول
12 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي 06-19-2018   #2 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

marmarin's Avatar

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : آیا فضای مجازی باعث شده ساده‌لوحی مردم زیاد بشه؟

اتفاقا بر عکس .

فضای مجازی باعث آگاهی افراد شده
قديمي 06-19-2018   #3 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

sun_boy2's Avatar

ارسال پیام خصوصی

بیشتر حماقتشون رو نمایان کرده و راه سواستفاده رو باز.توهم اگاهی و قدرت و یا مهم بودن به وجود اورده و به ادم های کم ارزش اعتماد به نفس کاذب داده..در کل بدون اینکه فرهنگ سازی بشه اومد ایران و تاثیر جالبی هم نداشت.مفید هست ولی اسیب هاش هم جدی بود.

باز این چه نوحه و چه عزا و چه ماتم است

باز این چه رستخیز عظیم است کز زمین

بی نفخ صور خاسته تا عرش اعظم است..
sun_boy2 آفلاين است   پاسخ با نقل قول
2 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي 06-19-2018   #4 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

kharak-e-sabz's Avatar

ارسال پیام خصوصی

کمی دقت نشون میده این موارد همیشه بوده ،
و با توسعه شبکه های اجتماعی فراگیر و گسترده تر شده ،
مراجع انتشار هم هویت کاذب پیدا کردند ،
قبلا درباره یک درخت یا خانه یا یک اتفاق شایعه ای پخش میشد ،
اعتراض هم میکردی می گفتند ،
« برادر زنم اهل همون شهره » ، یا « همسایه خواهرشوهر حمیرا خانم رفته دیده »

ولی الان یه خبر علمی کاملا کذب تو کمتر یک روز تو کل کشور پخش میشه ،
حرف بزنی ،
استدلال میکنن تو کانال پزشکی نوشته بود ،

ويرايش توسط kharak-e-sabz : 06-19-2018 در ساعت 06:40 PM
kharak-e-sabz آفلاين است   پاسخ با نقل قول
قديمي 06-19-2018   #5 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

canary's Avatar

ارسال پیام خصوصی

نمونش همین marmarin و mohammad kkk هرچی میبینن میذارن واسه تخریب حکومت یکم هم نمیرن تحقیق کنن درسته یا غلط.
نوشته را نپسندیده اند :
قديمي 06-19-2018   #6 (لینک نوشته)
هم میهن دوست

porsche's Avatar

ارسال پیام خصوصی

نوشته اصلي بوسيله Shina نمايش نوشته ها
بعضی ها هر خبری رو که میخونن سریع باور می کنن!
یاد مطلبی افتادم :
از کجا بفهمیم کی راست می‌گه؟

آیا می‌دانستید در دهه بیست میلادی ژوزف استالین با ترکیبِ ژن میمون و انسان قصد داشت تا ارتشی شکست‌ناپذیر برای شوروی خلق کند؟ بله، او تصمیم داشت ارتش سرخ جدیدی درست کند که نمونه‌های‌ش را در فیلم‌های علمی‌تخیلی دیدیم اما به دلیل فاصله‌ی واضحی که در خاستگاه زیستی انسان و میمون وجود دارد، موفق به انجام این کار نشد.

Scienceamerican.com
اولین بار این خبر عجیب و غریب رو از سریال تلویزیونی بیگ بنگ تئوری (یک سیت‌کام مشهور امریکایی) شنیدم که یکی از شخصیت‌ها ادعا داشت اون رو از مقاله‌ای "علمی" خونده و همه هم عین حقیقت پذیرفتنش. من هم از روی کنجکاوی کمی تحقیق کردم و به نتایج جالبی رسیدم:
حتماً می‌دونید که ژوزف استالین با تبعیت از کارل مارکس یکی از طرفداران پروپاقرص چارلز داروین بود و ازونجایی که مذهبی‌ها همیشه در تلاش هستند تا حقیقت علمیِ فرگشت رو تخریب کنند؛ از این قضیه سو استفاده کردند و مقالات طویلِ پرت و پلایی نوشته‌اند -مشابه همین متن بالا- که در آخر به هیچ منبع معتبر و قابل استنادی ارجاع ندارند.

اول از همه برای مطالبی که مطالعه می‌کنید چند منبع درست درمون پیدا کنید. اگر درمورد سیاست می‌خونید به جایی مثل huffingtonpost سر بزنید یا برنامه‌های بی‌طرف و پُرمشاجره‌ای مانند Real Time With Bill Maher را تماشا کنید. شبکه‌ی پُر سر و صدایی مثل FOX ممکنه مشهور و قابل استناد بنظر برسه اما خیلی واضح و مقرضانه‌ تحت تاثیر حزب جمهوری‌خواهه.
اما اگه مطلبی که خوندید کاملاً خارج از مطالعات روزمره‌تون بود چی؟ فرضاً خوندید که آلبرت اینیشتین در آخر عمر مسلمان شد یا حتی به خدا ایمان آورد. راه تشخیص صحت گزاره خیلی ساده‌ست. کافیه در گوگل کلمات کلیدی جمله را تایپ کنید: Einstein + Islam.
با یکم پیگیری از این سایت به اون سایت می‌فهمیم که نه فقط مسلمان شدنِ اینیشتین مهمله بلکه حتی سورس شایعه‌ هم ایران خودمونه! (اطلاعات عمومی: اینیشتین برخلاف تصور عموم آتئیست/آگنوستیک بود و تمام اصطلاحاتی که درمورد خدا بکار می‌برد جنبه‌ی استعاری داشتند - نمونه: خدا تاس نمی‌اندازد.)

از نمونه‌های اخیر اون هم می‌شه به قضیه‌ی "دزدی استیون هاوکینگ از آیت الله مرتضی رضوی" اشاره کرد که البته به حدی بی شاخ و دمه که فکر نمی‌کنم برای رد کردنش نیاز باشه حتی دست به دامن گوگل بشیم!

سلام
شایعه و جعل خبر همانطور که بوده و خواهد بود ، میتواند در فضای مجازی هم چه با هدف تخریب یا منفعت یا ترول کردن وجود داشته باشد .
گاهی ما دوست داریم ، نظر و دیدگاه یا حتی عقیده ما درست باشد ، بدنبال یافتن مدرک و دلیل در اینترنت هستیم .
همین تفکر میتواند زمینه پذیرش دروغ را در ما ایجاد کند .
البته من صداقت بسیار بسیار کمتری در رسانه های داخلی دیدم .
بهتر است خودمان مطالعه و تحقیق کنیم و با شنیدن هر خبری به صرف منبع یا وجود پیشوند هایی مثل :
بنابر یافته دانشمندان ،
طبق نظریه علمی
طبق شواهد بررسی شده
طبق گفته های شاهدان
و ...

هر چیزی را باور نکنیم و قدری هم احتمال دروغ و شایعه بودن یا حتی اغراق نویسنده را هم بدهیم .
در مورد مسائل اعتقادی ، باورمند ممکن است نظریه علمی را در جهت یافتن خدا یا حقانیت عقیده اش تفسیر کند ، یک بیخدا ممکن است همان نظریه علمی را در جهت کوبیدن ادیان و رد خدا تفسیر کند .

در نتیجه بیشتر خود ما باعث دامن زدن و علاقه و اشتیاق به چنین خبرهایی داریم و مولدان چنین خبرهایی را امیدوار به داغ شدن کاسبی شان میکنیم .

یک انتقاد هم از شخص شما دارم ، بسیاری از مطالبی را که در انجمن کپی میکنید و اکثرا هم بسیار طولانی هستند و در موضوعات مختلف نیز هستند ، آیا از صحت و درستی این مطالب اطمینان دارید ؟
porsche آفلاين است   پاسخ با نقل قول
3 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي 06-19-2018   #7 (لینک نوشته)
کاربر فعال هم میهن

mph1's Avatar

ارسال پیام خصوصی

نوشته اصلي بوسيله Shina نمايش نوشته ها
از بین این همه چرا هافینگتون پست؟
بیل مار شده ملاک صحت و سقم اخبار؟ و مهم تر از اون بی طرفی؟؟؟!!
حتی عقاید شخصیش که توسط خودش تو برنامه ش مطرح میشه بسیار با الفاظ گزنده، و رادیکال هست.

فکر میکنم همه مون وقتی می خوایم بگیم اظهارات یک آدم عوامانه یا منفعت طلبانه است، میگیم شو من هست! و ایشون هم یک شو منه، اونم شو من کمدی:))

[/right]
[/right]
اینم حرف عجیب غریب تر!

آتییست یعنی عدم باور به خدا
آگنوستیک یعنی ندانم گرایی!(یعنی استدلالی نه واسه آوردن نه رد خدا می کنه ولی اغلب قلبا قبولش دارن)

اما در مورد ادعای این سایت شبه روشن فکر وطنی، که اینشتین ناخداباور بوده:
https://books.google.com/books?id=cdxWNE7NY6QC&pg=PT390

خودش رسما میگه من خداناباور یا آتییست نیستم،

میگن تو مجلس ختم، سخنران میگه مرحوم خواهش کرده واسم لباس سیاه نپوشین که راضی نیستم، یکی از ته جمعیت داد می زنه مرحوم غلط کرده! ما به احترامش سیاه می پوشیم!!

متاسفانه اون سایت هم از جمله دوستانی هستن که فکر می کنن تو قرن ۲۱ می تونن با دروغ عقایدشون و تحمیل کنن در حالیکه به قول خودشون با یک سرچ ساده تو گوگل همه چی مشخص میشه...

مرسی از موضوع خوبتون...
به نظرم چنین پدیده هایی مولود شبکه ی اجتماعی نیستن، قبلا اکادیبشون و در برگه ها منتشر می کردن حالا در صفحات وب:)

mph1 آفلاين است   پاسخ با نقل قول
5 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي 06-19-2018   #8 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

mahmood976's Avatar

ارسال پیام خصوصی

قدیما که اینترنت نبود فقط اونایی که رسانه های ملی دستشون بود سر مردم رو گول میمالن، الان تقریبا همه میتونن سر دیگران رو گول بمالن
گاهی شده حتی خود رسانه های ملی هم فریب خوردن و اخبار کذب پخش کردن

البته همچنان آدمهایی که از سواد و توانایی کافی برخوردار باشن به این سادگی ها گول نمیخورن!
ابزارهایی مثل اینترنت بیشتر به درد همچین آدمهایی میخوره، نه آدمهای معمولی کم سواد.
مثلا همون اول که گفتن نمیدونم تلگرام میخواد نسخهء ضد فیلتر بلاک چین بزنه، من درموردش تحقیق کردم و دیدم سند و دلیلی حاکی بر این مسئله وجود نداره! حدس زدم که خبر باید کذب یا اشتباه فهمیده شده باشه. ضمنا چون قبلا راجع به بلاک چین خونده بودم اطلاعات فنی داشتم میدونستم که کاربردش چیزهای دیگریست و ارتباط خاصی با فیلترشکنی درش نمیدیدم! هرچند بازم نمیتونستم 100% مطمئن باشم، ولی خب بخش بزرگی از مسائل و زندگی همینه و نمیشه به اطمینان مطلق رسید اما احتمالات نسبی مختلفی هست و مثلا میتونی مبنا رو بر اونی که احتمال بیشتری داره بذاری.

Bruce Lee

هرچه ما از نظر درونی فقیرتر باشیم بیشتر تلاش میکنیم تا از نظر برونی خود را غنی کنیم

بروس لی

mahmood976 آفلاين است   پاسخ با نقل قول
قديمي 06-19-2018   #9 (لینک نوشته)
کاربر فعال هم میهن

mph1's Avatar

ارسال پیام خصوصی

نوشته اصلي بوسيله canary نمايش نوشته ها
نمونش همین marmarin و mohammad kkk هرچی میبینن میذارن واسه تخریب حکومت یکم هم نمیرن تحقیق کنن درسته یا غلط.
تو خباثت اون طرفی ها شکی نیست.
امثال فلاحتی و صادق صبا(که نمی دونم بچه شون با کارمندای خبرگزاری شون دنبا اومد یا نه!) همیشه اثبات کردن ارتباطی با مفهوم اخلاق و صداقت ندارن.

متاسفانه یک عیب بزرگ حکومت خودمون، ضعف رسانه ایه کار تا جایی پیش می ره که یک نماینده ی معلوم الحال، در کمال عدم صداقت، دفاع یک ورزشکار فلسطینی از مراکش(که حتی همین خبر هم دروغ بود!) رو، دفاع کشور فلسطین از مراکش جا می زنه(در حالیکه دقیقا بر عکس بود یعنی فلسطین برای ایران آرزوی موفقیت کرده بود و حتی تماشاچی های فلسطینی هم از ایران دفاع کرده بودن). و تهشم اصلا عذرخواهی نمی کنه.
چون مطمین هست که با دوستاش می تونن هر دروغی رو به خوردمون بدن...
خوشبختانه گویا به لطف همین فضای مجازی، کم کم مردم دارن این طیف رو مجبور می کنن که دست از نشر اکاذیب بردارن
mph1 آفلاين است   پاسخ با نقل قول
3 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي 06-19-2018   #10 (لینک نوشته)
هم میهن دوست

viper22's Avatar

ارسال پیام خصوصی

خیر
قديمي 06-19-2018   #11 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

asasan's Avatar

ارسال پیام خصوصی

واسه ادم ساده لوح مجازی و غیرمجازی فرق نمیکنه.هرچی رو قبول میکنه
نمونش تاپیک دیشب که تخیلات و باورهای دینی رو در قالب واقعیت به خورد مخاطب دادن(تاپیک زن بی حجاب که در خواب توسط حججی باحجاب شد)
واسه ساده لوح،مجازی و غیرمجازی فرق نداره
قديمي 06-19-2018   #12 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

marmarin's Avatar

ارسال پیام خصوصی

خیلی جالبه ،این پست الان به چشمم خورد .

اگر خیال دارید درباره ی شخصی صبحت کنید ،بد نیس نقل قول بگیرید که لااقل خودش متوجه بشه و حرفتون غیبت محسوب نشه

البته اگر مسلمان هستید
marmarin آفلاين است   پاسخ با نقل قول
5 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي 06-19-2018   #13 (لینک نوشته)
هم میهن دوست

rastafa's Avatar

ارسال پیام خصوصی

ساده لوح ها همیشه وجود داشتن ولی فضای مجازی (در واقع شبکه های اجتماعی) بهشون قدرت داده.
نیازی به فکر کردن و تحقیق کردن وجود نداره. فقط به صورت فله ای یه سری مطلب لایک خور رو میشه share کرد. مطالب خوب توی فضای مجازی قطعا بیشتر از هر جای دیگه وجود داره ولی توی این حجم از چرندیات گم میشه.
rastafa آفلاين است   پاسخ با نقل قول
نوشته را پسندیده است :
قديمي 06-19-2018   #14 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

canary's Avatar

ارسال پیام خصوصی

نوشته اصلي بوسيله marmarin نمايش نوشته ها
خیلی جالبه ،این پست الان به چشمم خورد .

اگر خیال دارید درباره ی شخصی صبحت کنید ،بد نیس نقل قول بگیرید که لااقل خودش متوجه بشه و حرفتون غیبت محسوب نشه

البته اگر مسلمان هستید
میانگین پست شما در روز 35 تاست! یعنی به احتمال خیلی خیلی خیلی خیلی زیاد این تاپیک رو میدیدی و منم از این موضوع مطمئن بودم پس غیبتی در کار نیست کما اینکه اینجا هم یه جای عمومیه.
شما فقط زیاد به کانالای تلگرامی اعتماد نکنید یا دستکم قبل هر تاپیک(که منبعش اخبار تلگرامیه) اشاره کنید که محتوای اون مورد تایید یا تکذیب شما نیست.
canary آفلاين است   پاسخ با نقل قول
قديمي 06-19-2018   #15 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

marmarin's Avatar

ارسال پیام خصوصی

میانگین پست شما در روز 35 تاست! یعنی به احتمال خیلی خیلی خیلی خیلی زیاد این تاپیک رو میدیدی و منم از این موضوع مطمئن بودم پس غیبتی در کار نیست کما اینکه اینجا هم یه جای عمومیه.
شما فقط زیاد به کانالای تلگرامی اعتماد نکنید یا دستکم قبل هر تاپیک(که منبعش اخبار تلگرامیه) اشاره کنید که محتوای اون مورد تایید یا تکذیب شما نیست.
این تعداد و میانگین پستهای من ، چرا اسباب نگرانی شماست ، الله العلم !
یه جا دیگه هم اون اوایل فرمودید ، " شما نمونه ی بدبختی یا خوشبختی ملت ایرانی با ۷۰۰ تا پست تو یکماه "

بگذریم .

من فقط به اخبار رسانه ی میلی شک میکنم ، با این در صد بالای اشاعه ی اکاذیب و شایعاتش .

اگر تاپیکی که میزنم برای خودم قابل رد یا تایید نباشه ، حتما توی پست استارت این رو ذکر میکنم که شک و شبهه به وجود نیاد .

بقیه هر چه هست ینی یا مورد تاییدم هست یا هر چند شاید واقعی نباشه اما دوست دارم باور کنم

همانطور که عده ای دروغهای شاخدار رسانه های داخلی را بی چون و چرا و حتی با علم به اینکه دروغ هست ، باور میکنند ، چون باب میل و دلخواهشان ست .
marmarin آفلاين است   پاسخ با نقل قول
پاسخ

ابزارهاي موضوع
نحوه نمايش

قوانين ارسال