آیا قسمتی از احساسات درون قلب قرار دارن؟ - صفحه 2
تالار گفتگوی هم میهن - Hammihan Forum            

بازگشت   تالار گفتگوی هم میهن - Hammihan Forum > تالارهای موضوعی > ادیان و مذاهب > گفتمان دینداران و منتقدین
ثبت نام آموزش کار با هم میهن آپلود عکس علامت گذاری بفرم خوانده شده بی پاسخ!
عضویت در هم میهن شبکه اجتماعی پخش زنده لیست کاربران کاربران آنلاین تبلیغات

گفتمان دینداران و منتقدین بحث و گفتگو درخصوص اصول و بنيان هاي اديان از ديدگاه منتقدين و معتقدين

پاسخ

LinkBack ابزارهاي موضوع نحوه نمايش
قديمي يك هفته پيش  
شهروند هم میهن

bisavad's Avatar

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض آیا قسمتی از احساسات درون قلب قرار دارن؟

برخی هنوز فکر می کنن بخشی از احساسات درون قلب قرار دارن.پرسش من از اونا اینه که تکلیف اونایی که قلب مصنوعی دارن چیه؟احساس ندارن؟!

مدیریت تاپیک بنده را حذف و پست اول را داخل این تاپیک که قبلا زده بودم قرار داد.اونایی که میتونن بیان تو اینجا و جوابمو بدن
https://forum.hammihan.com/thread296699.html
bisavad هم اکنون آنلاين است   پاسخ با نقل قول
3 نفر نوشته را پسندیده اند
نوشته را نپسندیده اند :
قديمي يك هفته پيش   #16 (لینک نوشته)
هم میهن دوست

octagon's Avatar

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : کمکم کنید تا پاسخ این شبهه را پیدا کنم

نوشته اصلي بوسيله bisavad نمايش نوشته ها
اینم شد جواب؟! تهش اینه که ثابت کنی قلب یکی از مراکز بروز احساساته.مانند خیلی دیگر از اعضای بدن.
خودت گفتی که:
از طرفی هم نمی توان پذیرفت که حتی قلب محل برخی از احساسات باشد
ما هم جواب دادیم

مثلا یکی از مراکز بروز احساسات پوست صورته که هنگام احساسات مختلف رنگش تغییر میکنه.
قلب مرکز اصلیه و فرمانده بدن,همونطور که اشاره شد

تو آیه رسما قلب رو ابزار تفکر میدونه.
نوچ ابزار پذیرش میدونه.

وقتی میگه :
فِي قُلُوبِهِمْ مَرَضٌ فَزَادَهُمُ اللَّهُ مَرَضًا ۖ وَلَهُمْ عَذَابٌ أَلِيمٌ بِمَا كَانُوا يَكْذِبُونَ

یعنی پیامبر براشون دلیل میاره و از لحاظ مغزی توجیه میشن اما به خاطر اون تپش کشنده قلب و از روی احساسات نمیپذیرن.خدا هم افزایش این تپش رو نوعی عذاب میدونه.

خب جنابعالی بفرما اگه قلب مرکز تعقل یا حتی احساسات(نه بروز احساسات) است
حرف تو دهن من نزار من گفتم فقط بروز نه بیشتر.

پس تکلیف اونایی که قلب مصنوعی دارن چی میشه؟!
بسیار ساده.دستگاه کار قلب را شبیه سازی میکند.این افراد باید هیجانات کمتری بروز بدن و افکار خودشون رو کنترل کنن.دستگاه بسیار دقیق است اما بالارفتن روحیه منفی و یک خطا در خون رسانی موجب از کار افتادن ارگان های اصلی بدن و حتی مرگ میشودقلب مصنوعی - متخصص قلب و عروق دکتر مهدی کریمی

فیلم avengers رو دیدی؟ وقتی لوکی عصای کنترل ذهن افراد رو به قلب آیرون من میزنه که نوچه اش بشه عمل نمیکنه. چون آیرون من قلبش با باتری کار میکنه.
octagon آفلاين است   پاسخ با نقل قول
قديمي يك هفته پيش   #17 (لینک نوشته)
شمع جمع

sillence's Avatar

ارسال پیام خصوصی

یکی بره مونی را صدا کنه
sillence آفلاين است   پاسخ با نقل قول
قديمي يك هفته پيش   #18 (لینک نوشته)
هم میهن دوست

octagon's Avatar

ارسال پیام خصوصی

اینم دوتا نما از قلب که اتصال بین قلب و مغز رو نشنون میده. وقتی قلب رو برمیدارن عملا ارتباط بین قلب و مغز از دست میره و فرد باید محدودیت هایی رو در زندگی بپذیره
آیا قسمتی از احساسات درون قلب قرار دارن؟
آیا قسمتی از احساسات درون قلب قرار دارن؟

پی نوشت: میبینم که اسم تاپیک تغییر کرده!

ويرايش توسط octagon : يك هفته پيش در ساعت 12:04 AM
نوشته را پسندیده است :
نوشته را نپسندیده اند :
قديمي يك هفته پيش   #19 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

bisavad's Avatar

ارسال پیام خصوصی

نوشته اصلي بوسيله octagon نمايش نوشته ها
خودت گفتی که:

ما هم جواب دادیم

قلب مرکز اصلیه و فرمانده بدن,همونطور که اشاره شد

نوچ ابزار پذیرش میدونه.

وقتی میگه :
فِي قُلُوبِهِمْ مَرَضٌ فَزَادَهُمُ اللَّهُ مَرَضًا ۖ وَلَهُمْ عَذَابٌ أَلِيمٌ بِمَا كَانُوا يَكْذِبُونَ

یعنی پیامبر براشون دلیل میاره و از لحاظ مغزی توجیه میشن اما به خاطر اون تپش کشنده قلب و از روی احساسات نمیپذیرن.خدا هم افزایش این تپش رو نوعی عذاب میدونه.

حرف تو دهن من نزار من گفتم فقط بروز نه بیشتر.

بسیار ساده.دستگاه کار قلب را شبیه سازی میکند.این افراد باید هیجانات کمتری بروز بدن و افکار خودشون رو کنترل کنن.دستگاه بسیار دقیق است اما بالارفتن روحیه منفی و یک خطا در خون رسانی موجب از کار افتادن ارگان های اصلی بدن و حتی مرگ میشودقلب مصنوعی - متخصص قلب و عروق دکتر مهدی کریمی

فیلم avengers رو دیدی؟ وقتی لوکی عصای کنترل ذهن افراد رو به قلب آیرون من میزنه که نوچه اش بشه عمل نمیکنه. چون آیرون من قلبش با باتری کار میکنه.
محل احساسات با محل بروز احساسات فرق داره.اعضای دیگر بدن هم به نوعی محل بروز احساسات هستن.مثلا عصبانی میشی دندوناتتو به هم فشار میدی.اما این دلیل نمیشه که اگه دندون نداشته باشه احساسی به نام خشم نداشته باشی

اونی هم که قلب مصنوعی داره احساساتش از بین نمیره و تو مغز وجود دارن فقط به قول خودت باید کنترلش کنه تا به قلب مصنوعی فشار نیاد.
قديمي يك هفته پيش   #20 (لینک نوشته)
هم میهن دوست

octagon's Avatar

ارسال پیام خصوصی

قهوه پاسخ : کمکم کنید تا پاسخ این شبهه را پیدا کنم

محل احساسات با محل بروز احساسات فرق داره.اعضای دیگر بدن هم به نوعی محل بروز احساسات هستن.
خب اینو که من از اول گفتم!
مثلا عصبانی میشی دندوناتتو به هم فشار میدی.اما این دلیل نمیشه که اگه دندون نداشته باشه احساسی به نام خشم نداشته باشی
ولی یه آدم فلج رو در نظر بگیر که فقط میتونه چشاش رو حرکت بده. از کجا می خوای بفهمی عصبانیه یا خوشحال؟
بنده گفتم قلب در بروز احساس نقش داره نه بیشتر

اونی هم که قلب مصنوعی داره احساساتش از بین نمیره و تو مغز وجود دارن فقط به قول خودت باید کنترلش کنه تا به قلب مصنوعی فشار نیاد.
بر منکرش لعنت. ولی یادم نمیاد حرفی زده باشم که بخوام این جواب رو بشنوفم.
قديمي يك هفته پيش   #21 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

canary's Avatar

ارسال پیام خصوصی

یه شبهه ای چند وقتیه ذهنمو کلا به خودش مشغول کرده و هرجور سعی می کنم توجیهش کنم نمیشه.خیلی سعی کردم جوابش رو پیدا کنم اما نتونستم.اگه کسی جوابش رو داره بگه.به سایتها و اشخاص دیگه هم منو حواله ندید.اگه کسی احساس میکنه تو یه سایتی جواب شبهه من وجود داره بخونه و اینجا برداشت خودش رو بنویسه.
اما متن شبهه:

(در آیه ی 46 سوره ی حج از قلب به عنوان مرکز تفکر نام برده شده و از همین آیه نیز برداشت میشود که منظور از قلب قلبی است که درون سینه جا دارد تا کسی نگوید که منظور از قلب در اینجا روح است.
از طرفی هم نمی توان پذیرفت که حتی قلب محل برخی از احساسات باشد چون دیده نشده که احساسات و عواطف افرادی که قلب مصنوعی دارند دچار تقصان شده باشد.
از طرفی نیز در هیچ جای قرآن از مغز به عنوان ابزار تفکر نام برده نشده. اگر قرآن از طرف خدا بود چرا باید چنین اشتاه واضی در آن باشد؟!)

خلاصه بدون تعارف عرض کنم که اگه کسی نتونه ثابت کنه که منظور از قلب در این آیه قلبی که درون سینه وجود دارد نیست اعتقادم نسبت به اسلام رو از دست میدم.
مفهوم شناسی واژه‌ی «قلب»
در لغتنامه‌های معتبر «لسان العرب» و «المصباح المنیر» و «اقرب الموارد» آمده است: واژه قلب همانطوری که در زبان عربی نام عضوی از بدن است، به معنای عقل نیز بکار می‌رود.[5] ابن‌منظور در لسان العرب می‌‌گوید: فرّاء [لغت شناس معروف زبان عرب] در معنای آیه‌ی «إِنَّ فی‌ ذلِکَ لَذِکْرى‌ لِمَنْ کانَ لَهُ قَلْب»می گوید: قلب در این آیه به معنای عقل است؛ فراء در توضیح این معنی می‌گوید: در زبان عربی قلب به معنای عقل نیز بکار می‌رود مانند «ما لک قلبٌ»، «ما قلبُک معک»، «أین ذهب قلبک؟» که در تمام این مثال‌ها قلب به معنای عقل است؛ یعنی «برای تو عقلی نیست»، «عقل تو با تو نیست»، «عقل تو کجا رفته است؟».

ابن فارس در «مقائیس اللغة» می‌گوید: به بُعد خالص و شریف هر چیزی، قلب آن چیز گفته می‌شود.

پس به نفس و روح انسان هم که بُعد خالص، شریف و حقیقت انسان است، می توان قلب گفت.

در لغتنامه‌های «التحقیق» و «مفردات الفاظ القرآن» آمده است: واژه قلب به معنای روح نیز بکار می‌رود؛ و علاّمه مصطفوی در «التحقیق» می‌گوید: هر انسانی دارای دو قلب است: 1. قلب مادّی ظاهری که همان قلب صنوبری است. 2. قلب روحانی باطنی که حقیقت انسان است.نظیر این مطلب در «کشّاف اصطلاحات الفنون و العلوم» و نیز در کتاب «التعریفات» آمده است.[
مفهوم شناسی واژه‌ی «صدر»
در لغتنامه‌های «لسان العرب» و «اقرب الموارد» و «العین» واژه صدر به معنای «أعلی مقدّم کل شیء» آمده است که به معنای قسمت بالا از قسمت جلوی هر چیزی است.و سینه انسان نیز، از آنجا که قسمت بالا از قسمت جلوی بدن است، صدر گفته می‌شود.

از جمله کاربردهای دیگر واژه صدر در این معنا می‌توان به این موارد اشاره نمود: «صدر القناة» یعنی بالای نیزه و «صدر الأمر» یعنی اوّل کار و «صدر النهار» یعنی اوّل روز و «صدر المجلس» یعنی قسمت بالای مجلس و «صدر القدم» یعنی سینه پا.

پس با ملاحظه این موارد به خوبی متوجه می‌شویم که صدر در هر چیزی متناسب با آن چیز است؛ بنابراین صدر در مورد قلب به معنای روح بایستی متناسب با آن و به معنای صدر روحانی باشد؛ که در «التحقیق» آمده است: همانطوری که قلب مادّی، مرکز زندگی جسمانی است و صدر (سینه) مانند صندوقی آن را در بر می‌گیرد، قلب روحانی نیز، مرکز زندگی روحانی است و صدر روحانی مرتبه‌ای است که آن را در بر می‌‌گیرد.

به عنوان مثال:

« أَ فَلَمْ یَسِیرُواْ فىِ الْأَرْضِ فَتَکُونَ لهَُمْ قُلُوبٌ یَعْقِلُونَ بهَِا أَوْ ءَاذَانٌ یَسْمَعُونَ بهَِا فَإِنهََّا لَا تَعْمَى الْأَبْصَارُ وَ لَاکِن تَعْمَى الْقُلُوبُ الَّتىِ فىِ الصُّدُور» (حجّ/46)

«آیا در زمین سیر نکردند تا آنان را قلبهایی باشد که با آن تعقل کنند یا گوشهایی که با آن بشنوند چرا که چشم‌های آنان کور نمی‌شود بلکه قلبهایی که در سینه‌هاست کور می‌شود»
اگر منظور در اینجا قلب فیزیکی انسان است که کور شدن آن بی معناست و اگر منظور روح یا مرتبه ای از انسان که به منزله چیزی که دارای احساسات و عواطف انسانیست باشد،که اصلا در سینه فیزیکی انسان جای ندارد.
پس همانطور که قلب در اینجا مجازی و به معنای روح آگاه و دارای احساسات اسان است صدر هم در اینجا مجاز و به معنی در بردارنده و جایگشت مجازی روح است.

پ.ن:البته واژه روح در اینجا بهترین واژه ای نیست که برای توصیف قبل غیر فیزیکی انسان میتوان به کاربرد ولی من معادل بهتری در ذهن خود برای توصیف قلب غیر فیزیکی انسان نیافتم.

ويرايش توسط canary : يك هفته پيش در ساعت 08:31 AM
canary آفلاين است   پاسخ با نقل قول
نوشته را پسندیده است :
قديمي يك هفته پيش   #22 (لینک نوشته)
هم میهن دوست

sheyda_zand's Avatar

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : آیا قسمتی از احساسات درون قلب قرار دارن؟

دل جایی در مغزه
sheyda_zand آفلاين است   پاسخ با نقل قول
قديمي يك هفته پيش   #23 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

canary's Avatar

ارسال پیام خصوصی

کل جمله جمله ای استعاره ایه مشابه ˝دردی که در سینه دارم˝ که هم درد معنای استعاری رنج روحیه و هم سینه اینجا به معنی وجود و جایگاه درده روحیه.
سینه در قلبی که در سینه دارند هم سینه مجازی و به معنی وجود و جایگاه روحه.

ويرايش توسط canary : يك هفته پيش در ساعت 11:54 AM
canary آفلاين است   پاسخ با نقل قول
نوشته را پسندیده است :
قديمي يك هفته پيش   #24 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

amuslim's Avatar

ارسال پیام خصوصی

برخی هنوز فکر می کنن بخشی از احساسات درون قلب قرار دارن.پرسش من از اونا اینه که تکلیف اونایی که قلب مصنوعی دارن چیه؟احساس ندارن؟!
مگه کسی تا حالا با قلب‌ مصنوعی باهوش بوده؟
تا آنجا که من میدانم قلب مصنوعی اونقدر بزرگه که توی اطاق عمل استفاده میشه و تا حالا کسی در حال هوشیاری این قلب رو استفاده نکرده که ببینیم اثری داره روی خلقیاتش یا نه
amuslim آفلاين است   پاسخ با نقل قول
قديمي يك هفته پيش   #25 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

bisavad's Avatar

ارسال پیام خصوصی

کلمات معانی حقیقی خود را دارند و کسی که مدعی است فلان عبارت معنایی مجازی دارند باید قرینه بیاورند.
قديمي يك روز پيش   #26 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

amuslim's Avatar

ارسال پیام خصوصی

بسم الله الرّحمن الرّحیم

یه شبهه ای چند وقتیه ذهنمو کلا به خودش مشغول کرده و هرجور سعی می کنم توجیهش کنم نمیشه.خیلی سعی کردم جوابش رو پیدا کنم اما نتونستم.اگه کسی جوابش رو داره بگه.به سایتها و اشخاص دیگه هم منو حواله ندید.اگه کسی احساس میکنه تو یه سایتی جواب شبهه من وجود داره بخونه و اینجا برداشت خودش رو بنویسه.
شما مگه دنبال جواب نمیگردید؟
دیگه چه فرقی میکنه سایت هم میهن باشه یا سایت دیگه؟
جواب داده شده کپی، پیست باشه یا برداشت یکی از هم میهنی ها

اما متن شبهه:

(در آیه ی 46 سوره ی حج از قلب به عنوان مرکز تفکر نام برده شده و از همین آیه نیز برداشت میشود که منظور از قلب قلبی است که درون سینه جا دارد تا کسی نگوید که منظور از قلب در اینجا روح است.
طبق عادت ابتدا آیه را نوشته و سپس تحلیل خودم رو بیان میکنم انشاالله که مفید واقع بشه

أَفَلَمْ يَسِيرُوا فِي الْأَرْضِ فَتَكُونَ لَهُمْ قُلُوبٌ يَعْقِلُونَ بِهَا أَوْ آذَانٌ يَسْمَعُونَ بِهَا ۖ فَإِنَّهَا لَا تَعْمَى الْأَبْصَارُ وَلَٰكِن تَعْمَى الْقُلُوبُ الَّتِي فِي الصُّدُورِ (سوره حج آیه 46)
آیا آنان در زمین سیر نکردند، تا دلهایی داشته باشند که حقیقت را با آن درک کنند؛ یا گوشهای شنوایی که با آن (ندای حق را) بشنوند؟! چرا که چشمهای ظاهر نابینا نمی‌شود، بلکه دلهایی که در سینه‌هاست کور می‌شود.

آیا در این آیه بیان شده است که مرکز تفکر قلب است؟
من به این پاسخ نمیدم اما وجود خودم رو مورد بررسی قرار میدم...

اگر نیک بنگریم در وجود خودمان احساس میکنیم بعضی از الهامات از طریق قلب به ما القا میشود.... نمیدانم شاید عذاب وجدان یکی از این الهاماتی باشد که واقعا از طریق قلب به ما القا میشود...... هروقت حس مناجات و عبادات و تفکر در عظمت الهی داریم احساس میکنیم انگار ندایی در قلبمان با ما سخن میگوید....

حالا من نمیگویم که این قلبی که ندا را در آن میشنوم آیا واقعا آن تکه گوشتی است که خون را پمپاژ میکند و یا خیر مربوط به روح و چیز ناشناخته دیگر میشود... اما میتوانم تاکید کنم که این ندا را از قلبم احساس میکنم.....

چه لزومی دارد که نگویم منظور خدا از قلب همینجایی است که من به عنوان قلب احساسش میکنم؟؟

و اما بعد یه سوال؟
آیا کسانی که برقلبهایشان مهر زده شده و نمی فهمند از کل محاسبات ناتوان میشوند؟ مثلا اگر به آنها بگویی 2+2 چند میشود نمیتوانند حساب کنند؟؟؟ یا فقط از محاسباتی ناتوان میشوند که مربوط به قلب میشود.... از محاسباتی که ندایش را از قلب میشنوند؟
من بعید میدانم اگر کسی بخواهد مغرضانه نزول این قرآن را به یک شخص ربط دهد بتواند ثابت کند که آن شخص فکر میکرده است که کفار از یک محاسبه ساده دو دوتا هم ناتوان هستند! که روایات زیاد و حتی آیاتی داریم که این سخن را به شدت رد میکند...

از طرفی هم نمی توان پذیرفت که حتی قلب محل برخی از احساسات باشد چون دیده نشده که احساسات و عواطف افرادی که قلب مصنوعی دارند دچار تقصان شده باشد.
البته هنوز هم دیده نشده است کسی با قلب مصنوعی به هوش باشد!
و این تصور غلطی است که در مورد قلب مصنوعی دارید

خلاصه بدون تعارف عرض کنم که اگه کسی نتونه ثابت کنه که منظور از قلب در این آیه قلبی که درون سینه وجود دارد نیست اعتقادم نسبت به اسلام رو از دست میدم.

امیدوارم توانسته باشم قدمی در برطرف کردن این شبهه در ذهن شما بردارم

ويرايش توسط amuslim : يك روز پيش در ساعت 10:31 AM
amuslim آفلاين است   پاسخ با نقل قول
قديمي يك روز پيش   #27 (لینک نوشته)
شمع جمع

eshaq21's Avatar

ارسال پیام خصوصی

اینم شد جواب؟! تهش اینه که ثابت کنی قلب یکی از مراکز بروز احساساته.مانند خیلی دیگر از اعضای بدن.مثلا یکی از مراکز بروز احساسات پوست صورته که هنگام احساسات مختلف رنگش تغییر میکنه.تو آیه رسما قلب رو ابزار تفکر میدونه.خب جنابعالی بفرما اگه قلب مرکز تعقل یا حتی احساسات(نه بروز احساسات) است پس تکلیف اونایی که قلب مصنوعی دارن چی میشه؟!
ببینید مساله اینه که شما راه رو درست نمیرید.
شما اگه واقعا با عدم جواب این سوال اسلام رو از دست میدی! ، خوب پس قبول داری که امر مهمی هستَش، پس برای این امر مهم باید از راه درست بری نه اینکه تو هم میهن تاپیک بزنی،
منم خودم تاپیک میزنم اما برای نظر گرفتن و آشنایی با دیدگاه دیگران هست،
برای این موضوعات مهم سایت های مخصوصی هست که دوستان اشاره کردن و آدرس دادن اما شما نخواستی توجه کنی و بعید هم میدونم به اونا سر زده باشی.
بر فرض هم اینجا کسی نتونه جوابی بده آیا به این معنا است که اون جوابی نداره؟ این منطقه؟ شما هم اگه کسی نتونست اینجا جواب بده ، میخوای از اسلام خارج شی؟ :)
eshaq21 آفلاين است   پاسخ با نقل قول
نوشته را پسندیده است :
قديمي يك روز پيش   #28 (لینک نوشته)
شمع جمع

ater's Avatar

ارسال پیام خصوصی

نوشته اصلي بوسيله jalalislami نمايش نوشته ها

خیلی منافقی و شیطنت میکنی همش یا شریعت رو به چالش میکشی یا روحانیت رو میخوای تخریب کنی یا با بازگویی شبهه میخوای پخشش کنی و یه عده رو گمراه کنی
اگر شریعت و... همش به حق هست پس این هم سوختن و عصبی شدن برای چیه؟

ابزارهاي موضوع
نحوه نمايش

قوانين ارسال