روزی که نویسنده 2 قرن سکوت به خاطر دروغ هایش احساس شرمندگی کرد - صفحه 2
تالار گفتگوی هم میهن - Hammihan Forum            

بازگشت   تالار گفتگوی هم میهن - Hammihan Forum > کتاب و ادبیات > کتاب و کتابخوانی
ثبت نام آموزش کار با هم میهن آپلود عکس علامت گذاری بفرم خوانده شده بی پاسخ!
عضویت در هم میهن شبکه اجتماعی پخش زنده لیست کاربران کاربران آنلاین تبلیغات

کتاب و کتابخوانی کتابشناسی - نقد کتاب و بحث پیرامون کتاب هایی که خوانده اید

پاسخ

LinkBack ابزارهاي موضوع نحوه نمايش
قديمي يك هفته پيش  
هم میهن دوست

heshmat_khan's Avatar

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض روزی که نویسنده 2 قرن سکوت به خاطر دروغ هایش احساس شرمندگی کرد

روزی که نویسنده 2 قرن سکوت به خاطر دروغ هایش احساس شرمندگی کرد

زرین کوب در چاپ نخست از کتاب «دو قرن سکوت» از ایران باستان مبالغه آمیز دفاع کرده که برخی زرتشتیان و باستان ستاهای افراطی را شادمان ساخته اما توجه ندارند که او شش سال بعد (سال ۱۳۳۶) ضمن اصلاح نوشته ی پیشین، در مقدمه ی چاپ دوم، به بازگشت از موضع قبلی اش تصریح کرده است.

وی در مقدمه (ص ۱۹ ـ ۲۰) چنین نگاشته است:
«در جایی که سخن از حقیقت جویی است چه ضرورت دارد که من بیهوده از آنچه سابق به خطا پنداشته ام دفاع کنم و عبث لحاج و عناد ناروا ورزم؟
از این رو، درین فرصتی که برای تجدید نظر پیش آمد، قلم برداشتم و در کتاب خویش برهرچه مشکوک و تاریک و نادرست بود، خط بطلان کشیدم.
بسیاری از این موارد مشکوک و تاریک جاهایی بود که من در آن روزگار گذشته، نمی دانم از خامی یا تعصب، نتوانسته بودم به عیب و گناه و شکست ایران به درست اعتراف کنم.
در آن روزگاران، چنان روح من از شور و حماسه لبریز بود که هرچه پاک و حق و مینوی بود از آن ایران می دانستم و هرچه را از آن ایران ـ ایران باستانی را می گویم ـ نبود، زشت و پست و نادرست می شمردم.
در سالهایی که پس از نشر آن کتاب بر من گذشت و در آن مدت، دمی از کار و اندیشه و در باب همین دوره از تاریخ ایران، غافل نبودم، در این رأی ناروای من چنان که شایسته است، خللی افتاد. خطای این گمان را ـ که صاحب نظران از آن عافل نبودند ـ دریافتم و درین فرصتی که برای تجدید نظر در کتاب سابق دست آمد لازم دیدم که آن گمان خطای تعصب آمیز را جبران کنم.»
heshmat_khan هم اکنون آنلاين است   پاسخ با نقل قول
6 نفر نوشته را پسندیده اند
نوشته را نپسندیده اند :
قديمي يك هفته پيش   #16 (لینک نوشته)
هم میهن دوست

octagon's Avatar

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : روزی که نویسنده 2 قرن سکوت به خاطر دروغ هایش احساس شرمندگی کرد

نوشته اصلي بوسيله aramesh.h نمايش نوشته ها
من اهل مد هستم چیع انتظار داری امل بازی در بیارم؟ نه عزیزم کاربر باس اهل مد روز باشه
مد؟ داری ادا بازی در میاری
octagon آفلاين است   پاسخ با نقل قول
نوشته را پسندیده است :
قديمي يك هفته پيش   #17 (لینک نوشته)
محروم از فعالیت

aramesh.h's Avatar

ارسال پیام خصوصی

نوشته اصلي بوسيله octagon نمايش نوشته ها
مد؟ داری ادا بازی در میاری
خداوکیلی متوجه نشدم چی بلغور میکنی!
aramesh.h آفلاين است   پاسخ با نقل قول
قديمي يك هفته پيش   #18 (لینک نوشته)
محروم از فعالیت

aramesh.h's Avatar

ارسال پیام خصوصی

نوشته اصلي بوسيله heshmat_khan نمايش نوشته ها
روزی که نویسنده 2 قرن سکوت به خاطر دروغ هایش احساس شرمندگی کرد

زرین کوب در چاپ نخست از کتاب «دو قرن سکوت» از ایران باستان مبالغه آمیز دفاع کرده که برخی زرتشتیان و باستان ستاهای افراطی را شادمان ساخته اما توجه ندارند که او شش سال بعد (سال ۱۳۳۶) ضمن اصلاح نوشته ی پیشین، در مقدمه ی چاپ دوم، به بازگشت از موضع قبلی اش تصریح کرده است.

وی در مقدمه (ص ۱۹ ـ ۲۰) چنین نگاشته است:
«در جایی که سخن از حقیقت جویی است چه ضرورت دارد که من بیهوده از آنچه سابق به خطا پنداشته ام دفاع کنم و عبث لحاج و عناد ناروا ورزم؟
از این رو، درین فرصتی که برای تجدید نظر پیش آمد، قلم برداشتم و در کتاب خویش برهرچه مشکوک و تاریک و نادرست بود، خط بطلان کشیدم.
بسیاری از این موارد مشکوک و تاریک جاهایی بود که من در آن روزگار گذشته، نمی دانم از خامی یا تعصب، نتوانسته بودم به عیب و گناه و شکست ایران به درست اعتراف کنم.
در آن روزگاران، چنان روح من از شور و حماسه لبریز بود که هرچه پاک و حق و مینوی بود از آن ایران می دانستم و هرچه را از آن ایران ـ ایران باستانی را می گویم ـ نبود، زشت و پست و نادرست می شمردم.
در سالهایی که پس از نشر آن کتاب بر من گذشت و در آن مدت، دمی از کار و اندیشه و در باب همین دوره از تاریخ ایران، غافل نبودم، در این رأی ناروای من چنان که شایسته است، خللی افتاد. خطای این گمان را ـ که صاحب نظران از آن عافل نبودند ـ دریافتم و درین فرصتی که برای تجدید نظر در کتاب سابق دست آمد لازم دیدم که آن گمان خطای تعصب آمیز را جبران کنم.»

من یه سوال تخصصی داشتم چجوری میشه مخ یه دختر توی هم میهن رو زد؟
تو این کتاب 2 قرن سکوت چیزی درباره مخ زنی پیدا میشه؟
aramesh.h آفلاين است   پاسخ با نقل قول
قديمي يك هفته پيش   #19 (لینک نوشته)
هم میهن دوست

octagon's Avatar

ارسال پیام خصوصی

نوشته اصلي بوسيله aramesh.h نمايش نوشته ها
خداوکیلی متوجه نشدم چی بلغور میکنی!
دیگه مشکل من نیست. بنده به زبان فارسی صریح گفتم که حتی افغانیا هم متوجه میشن.
octagon آفلاين است   پاسخ با نقل قول
قديمي يك هفته پيش   #20 (لینک نوشته)
هم میهن دوست

c.o.c's Avatar

ارسال پیام خصوصی

اینکه استاد زرین کوب یک دفعه تغییر نظر بدهند، مشخص است از زیر فشار گروه های اسلام گرا بوده است و بدتر این موضوع روشن شده که کتابی هم می نویسه به نام کارنامه ی درخشان تمدن اسلامی! لابد یک شبه بهش مکاشفه شده بود و یا با اسناد تازه ای دست یافته بود... . یه عده فکر می کنن گروه های اسلام گرای سری(!)بعد از انقلاب ایجاد شده در حالی که پیش از انقلاب هم وجود داشتند و برای نمونه تهدیدات این گروه ها برای قتل استاد پورداود بوده است که نظرش درباره ی اشاعه ی زبان فارسی به جای عربی را ادامه ندهد.
قديمي يك هفته پيش   #21 (لینک نوشته)
فعال هم میهن

Eybaba's Avatar

ارسال پیام خصوصی

نوشته اصلي بوسيله c.o.c نمايش نوشته ها
اینکه استاد زرین کوب یک دفعه تغییر نظر بدهند، مشخص است از زیر فشار گروه های اسلام گرا بوده است و بدتر این موضوع روشن شده که کتابی هم می نویسه به نام کارنامه ی درخشان تمدن اسلامی! لابد یک شبه بهش مکاشفه شده بود و یا با اسناد تازه ای دست یافته بود... . یه عده فکر می کنن گروه های اسلام گرای سری(!)بعد از انقلاب ایجاد شده در حالی که پیش از انقلاب هم وجود داشتند و برای نمونه تهدیدات این گروه ها برای قتل استاد پورداود بوده است که نظرش درباره ی اشاعه ی زبان فارسی به جای عربی را ادامه ندهد.
نمونه بارزش ترور حسنعلی منصور بنیانگذار حزب ایران نوین بدست جوانک ناپخته اسلامگرا... اعضای حزب نخبگانی بودند که برای اصناف جامعه (زنان، کشاورزان و...) در قالب آموزشهای مبتدی (سپاه دانش، سپاه بهداشت و...) برنامه ریزی میکردند... ملی گراها همواره چندین پله جلوتر از اسلامگراها بودند و همین سطح اختلاف تفکر باعث شد استعمارگران برای نابودی کانونهای حمایتی نخبگان ملی گرا برنامه ریزی کنند و بجایش مغزهای منجمد تاریخ مصرف گذشته کنترل اوضاع را پس از ۵۷ بدست بگیرند..‌
پاسخ

ابزارهاي موضوع
نحوه نمايش

قوانين ارسال