روزی که نویسنده 2 قرن سکوت به خاطر دروغ هایش احساس شرمندگی کرد
تالار گفتگوی هم میهن - Hammihan Forum            

بازگشت   تالار گفتگوی هم میهن - Hammihan Forum > کتاب و ادبیات > کتاب و کتابخوانی
ثبت نام آموزش کار با هم میهن آپلود عکس علامت گذاری بفرم خوانده شده بی پاسخ!
عضویت در هم میهن شبکه اجتماعی پخش زنده لیست کاربران کاربران آنلاین تبلیغات

کتاب و کتابخوانی کتابشناسی - نقد کتاب و بحث پیرامون کتاب هایی که خوانده اید

پاسخ

LinkBack ابزارهاي موضوع نحوه نمايش
قديمي يك هفته پيش   #1 (لینک نوشته)
هم میهن دوست

heshmat_khan's Avatar

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض روزی که نویسنده 2 قرن سکوت به خاطر دروغ هایش احساس شرمندگی کرد

زرین کوب در چاپ نخست از کتاب «دو قرن سکوت» از ایران باستان مبالغه آمیز دفاع کرده که برخی زرتشتیان و باستان ستاهای افراطی را شادمان ساخته اما توجه ندارند که او شش سال بعد (سال ۱۳۳۶) ضمن اصلاح نوشته ی پیشین، در مقدمه ی چاپ دوم، به بازگشت از موضع قبلی اش تصریح کرده است.

وی در مقدمه (ص ۱۹ ـ ۲۰) چنین نگاشته است:
«در جایی که سخن از حقیقت جویی است چه ضرورت دارد که من بیهوده از آنچه سابق به خطا پنداشته ام دفاع کنم و عبث لحاج و عناد ناروا ورزم؟
از این رو، درین فرصتی که برای تجدید نظر پیش آمد، قلم برداشتم و در کتاب خویش برهرچه مشکوک و تاریک و نادرست بود، خط بطلان کشیدم.
بسیاری از این موارد مشکوک و تاریک جاهایی بود که من در آن روزگار گذشته، نمی دانم از خامی یا تعصب، نتوانسته بودم به عیب و گناه و شکست ایران به درست اعتراف کنم.
در آن روزگاران، چنان روح من از شور و حماسه لبریز بود که هرچه پاک و حق و مینوی بود از آن ایران می دانستم و هرچه را از آن ایران ـ ایران باستانی را می گویم ـ نبود، زشت و پست و نادرست می شمردم.
در سالهایی که پس از نشر آن کتاب بر من گذشت و در آن مدت، دمی از کار و اندیشه و در باب همین دوره از تاریخ ایران، غافل نبودم، در این رأی ناروای من چنان که شایسته است، خللی افتاد. خطای این گمان را ـ که صاحب نظران از آن عافل نبودند ـ دریافتم و درین فرصتی که برای تجدید نظر در کتاب سابق دست آمد لازم دیدم که آن گمان خطای تعصب آمیز را جبران کنم.»
heshmat_khan آفلاين است   پاسخ با نقل قول
6 نفر نوشته را پسندیده اند
نوشته را نپسندیده اند :
قديمي يك هفته پيش   #2 (لینک نوشته)
هم میهن دوست

heshmat_khan's Avatar

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : روزی که نویسنده 2 قرن سکوت به خاطر دروغ هایش احساس شرمندگی کرد

جالبه که این بنده خدا به دروغگویی خودش اعتراف کرد ولی هنوز یک عده اعتقاد دارن که دروغ گفته که دروغ گفته و هرچی در کتاب اول گفته راست گفته

امان از بلاهت اینها
5 نفر نوشته را پسندیده اند
نوشته را نپسندیده اند :
قديمي يك هفته پيش   #3 (لینک نوشته)
هم میهن دوست

octagon's Avatar

ارسال پیام خصوصی

نوشته اصلي بوسيله heshmat_khan نمايش نوشته ها
جالبه که این بنده خدا به دروغگویی خودش اعتراف کرد ولی هنوز یک عده اعتقاد دارن که دروغ گفته که دروغ گفته و هرچی در کتاب اول گفته راست گفته

امان از بلاهت اینها
بعضی از اشتباهات بخشیدنی نیستن.....
octagon آفلاين است   پاسخ با نقل قول
3 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي يك هفته پيش   #4 (لینک نوشته)
هم میهن دوست

heshmat_khan's Avatar

ارسال پیام خصوصی

نوشته اصلي بوسيله octagon نمايش نوشته ها
شاید تا ده ها سال دیگه هم برخی از مردم به واسطه این کتاب گمراه بشن ولی به هرحال خدا بهتر از ما حساب کتاب میکنه .
4 نفر نوشته را پسندیده اند
نوشته را نپسندیده اند :
قديمي يك هفته پيش   #5 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

edmund's Avatar

ارسال پیام خصوصی

این بنده خدا بعدش کتاب کارنامه اسلام رو هم نوشت و چون به تصحیح کتاب دو قرن سکوت هم پرداخت نشون میده کار خطای خودش رو کاملا جبران کرده .

اون دیگه مشکل خواننده است که به کتاب چاپ اول استناد میکنه اما کتاب چاپ دوم به تصحیح خود جناب زرینکوب رو قبول نداره !!!

edmund آفلاين است   پاسخ با نقل قول
2 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي يك هفته پيش   #6 (لینک نوشته)
هم میهن دوست

heshmat_khan's Avatar

ارسال پیام خصوصی

نوشته اصلي بوسيله edmund نمايش نوشته ها
این بنده خدا بعدش کتاب کارنامه اسلام رو هم نوشت و چون به تصحیح کتاب دو قرن سکوت هم پرداخت نشون میده کار خطای خودش رو کاملا جبران کرده .

اون دیگه مشکل خواننده است که به کتاب چاپ اول استناد میکنه اما کتاب چاپ دوم به تصحیح خود جناب زرینکوب رو قبول نداره !!!

البته این بنده خدا 2 سال قبل از مرگش وقتی ازش پرسیدن بهترین اثرت و مورد علاقه ترین برای خودت کدوم بود جواب داد 2 قرن سکوت . فکر کنم تا آخر عمرش آدم نشد
قديمي يك هفته پيش   #7 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

edmund's Avatar

ارسال پیام خصوصی

البته این بنده خدا 2 سال قبل از مرگش وقتی ازش پرسیدن بهترین اثرت و مورد علاقه ترین برای خودت کدوم بود جواب داد 2 قرن سکوت . فکر کنم تا آخر عمرش آدم نشد
اینو نمیدونم .

اون چاپ دوم 2 قرن سکوتش هم خیلی چیز خاصی نداشت . بیشتر حول محور تحولات زبان فارسی بود احتمالا از این بابت بهش افتخار میکرده که من نشون دادم زبان پهلوی چجوری شد فارسی !!

به هرحال اون زمانی که کتاب رو نوشته حکومت اسلامی هم نبوده بگیم بهش فشار آوردن ! شاه بوده تازه کلی کیف میکرده چنین آثاری نشر بشه !!!
edmund آفلاين است   پاسخ با نقل قول
قديمي يك هفته پيش   #8 (لینک نوشته)
محروم از فعالیت

aramesh.h's Avatar

ارسال پیام خصوصی

زرین کوب حرام زاده اعدام باید گردد و بعدش این کافر قرتی کراباتی باید جلوی دروبین صدا و سیما اعتراف کنه از کجا پول گرفته دروغ بگه بعدش برن دستگیرش کنن تا ببینیم بعدها چی میشه
aramesh.h آفلاين است   پاسخ با نقل قول
2 نفر نوشته را نپسندیده اند :
قديمي يك هفته پيش   #9 (لینک نوشته)
محروم از فعالیت

aramesh.h's Avatar

ارسال پیام خصوصی

زرین کوب در چاپ نخست از کتاب «دو قرن سکوت» از ایران باستان مبالغه آمیز دفاع کرده که برخی زرتشتیان و باستان ستاهای افراطی را شادمان ساخته اما توجه ندارند که او شش سال بعد (سال ۱۳۳۶) ضمن اصلاح نوشته ی پیشین، در مقدمه ی چاپ دوم، به بازگشت از موضع قبلی اش تصریح کرده است.

«در جایی که سخن از حقیقت جویی است چه ضرورت دارد که من بیهوده از آنچه سابق به خطا پنداشته ام دفاع کنم و عبث لحاج و عناد ناروا ورزم؟
از این رو، درین فرصتی که برای تجدید نظر پیش آمد، قلم برداشتم و در کتاب خویش برهرچه مشکوک و تاریک و نادرست بود، خط بطلان کشیدم.
بسیاری از این موارد مشکوک و تاریک جاهایی بود که من در آن روزگار گذشته، نمی دانم از خامی یا تعصب، نتوانسته بودم به عیب و گناه و شکست ایران به درست اعتراف کنم.
در آن روزگاران، چنان روح من از شور و حماسه لبریز بود که هرچه پاک و حق و مینوی بود از آن ایران می دانستم و هرچه را از آن ایران ـ ایران باستانی را می گویم ـ نبود، زشت و پست و نادرست می شمردم.
در سالهایی که پس از نشر آن کتاب بر من گذشت و در آن مدت، دمی از کار و اندیشه و در باب همین دوره از تاریخ ایران، غافل نبودم، در این رأی ناروای من چنان که شایسته است، خللی افتاد. خطای این گمان را ـ که صاحب نظران از آن عافل نبودند ـ دریافتم و درین فرصتی که برای تجدید نظر در کتاب سابق دست آمد لازم دیدم که آن گمان خطای تعصب آمیز را جبران کنم.»
حشمت خان من حساب دوم شما نیستم؟
قديمي يك هفته پيش   #10 (لینک نوشته)
هم میهن دوست

heshmat_khan's Avatar

ارسال پیام خصوصی

نوشته اصلي بوسيله aramesh.h نمايش نوشته ها
حشمت خان من حساب دوم شما نیستم؟

لیکن خدا شمارا آدم کند
نوشته را پسندیده است :
قديمي يك هفته پيش   #11 (لینک نوشته)
هم میهن دوست

octagon's Avatar

ارسال پیام خصوصی

نوشته اصلي بوسيله aramesh.h نمايش نوشته ها
زرین کوب حرام زاده اعدام باید گردد و بعدش این کافر قرتی کراباتی باید جلوی دروبین صدا و سیما اعتراف کنه از کجا پول گرفته دروغ بگه بعدش برن دستگیرش کنن تا ببینیم بعدها چی میشه
خداییش فازت چیه؟
octagon آفلاين است   پاسخ با نقل قول
3 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي يك هفته پيش   #12 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

mehdiali's Avatar

ارسال پیام خصوصی

جناب حشمت خان یکی از علت هایی که تاریخ ایران به پارس گرایی رفت سیاست هایی بود هم زمان رضاخان ترک آیرملو و اتاترک بر ملت های منطقه دیکته می شد تا در مقابل استعمار نوین مقابله کنند. آنها از قدرت اسلام استفاده نمی کردند چون آتا ترک اسلام را با اعراب قاطی کرده بود و فکر می کرد افول عثمانی به خاط خیانت آنها بوده است و چون رضاخان نیز مبنای سیاستی اش آتا ترک بود هردو ملی گرایی محض روی آوردند.

رضاخان نه تنها از تاریخ ایران هیچ نمی دانست بلکه به آن قلبا اعتقادی هم نداشت ولی در این میان مورخین از جو پیش امده استفاده می کردند و اغراق گویی می کردند که به مرور پنچر شدند که جناب زرین کوب مردانگی کرد خود اعلام پنچری کرد.
mehdiali آفلاين است   پاسخ با نقل قول
نوشته را پسندیده است :
قديمي يك هفته پيش   #13 (لینک نوشته)
هم میهن دوست

heshmat_khan's Avatar

ارسال پیام خصوصی

نوشته اصلي بوسيله mehdiali نمايش نوشته ها
جناب حشمت خان یکی از علت هایی که تاریخ ایران به پارس گرایی رفت سیاست هایی بود هم زمان رضاخان ترک آیرملو و اتاترک بر ملت های منطقه دیکته می شد تا در مقابل استعمار نوین مقابله کنند. آنها از قدرت اسلام استفاده نمی کردند چون آتا ترک اسلام را با اعراب قاطی کرده بود و فکر می کرد افول عثمانی به خاط خیانت آنها بوده است و چون رضاخان نیز مبنای سیاستی اش آتا ترک بود هردو ملی گرایی محض روی آوردند.

رضاخان نه تنها از تاریخ ایران هیچ نمی دانست بلکه به آن قلبا اعتقادی هم نداشت ولی در این میان مورخین از جو پیش امده استفاده می کردند و اغراق گویی می کردند که به مرور پنچر شدند که جناب زرین کوب مردانگی کرد خود اعلام پنچری کرد.
درود گرامی .

بله متاسفانه این موج جاهلانه از رضا خان شروع و در دوره پادشاهی فرزندش به اوج رسید و به قول جلال آل احمد زرتشتی بازی مد روز و به اوج رسیده بود .

انواع و اقسام دروغ ها و افسانه ها رو به تاریخ ایران باستان پیوند زدن و در کله مردم فرو کردن ولی خوب برخی مثل همین زرین کوب به قول شما بعدها اعلام پنچری کردن از این باد کاذب عاریایی .
نوشته را پسندیده است :
قديمي يك هفته پيش   #14 (لینک نوشته)
محروم از فعالیت

aramesh.h's Avatar

ارسال پیام خصوصی

خداییش فازت چیه؟
من اهل مد هستم چیع انتظار داری امل بازی در بیارم؟ نه عزیزم کاربر باس اهل مد روز باشه
قديمي يك هفته پيش   #15 (لینک نوشته)
محروم از فعالیت

aramesh.h's Avatar

ارسال پیام خصوصی

لیکن خدا شمارا آدم کند
بعنوان یکی از حساب هات همیشه هواتو دارم
فدایی داری دشمناتو بگو برم پیام خصوصی به استقبالشون من فدای حشمت خان و بن بشم حساب اصلی سرپا باشه
نوشته را پسندیده است :
پاسخ

ابزارهاي موضوع
نحوه نمايش

قوانين ارسال