اختلال شخصیت پارانویید
تالار گفتگوی هم میهن - Hammihan Forum            

بازگشت   تالار گفتگوی هم میهن - Hammihan Forum > دانشگاه ، فناوری و علوم پزشکی > روانشناسی و مشاوره
ثبت نام آموزش کار با هم میهن آپلود عکس علامت گذاری بفرم خوانده شده بی پاسخ!
عضویت در هم میهن شبکه اجتماعی پخش زنده لیست کاربران کاربران آنلاین تبلیغات

روانشناسی و مشاوره روانشناسی و مشاوره ؛ شامل پرسش و پاسخ ، مقالات ، تحقیقات و پژوهش های روانشناسی

پاسخ
 
LinkBack ابزارهاي موضوع نحوه نمايش
قديمي 09-16-2018   #1 (لینک نوشته)
هم میهن دوست
 
peymankarami's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

Thumbs down اختلال شخصیت پارانویید

اختلال شخصیت پارانویید
اگر از شما بپرسند که خوش‌بين هستيد يا بدبين؛ چه جوابي مي‌دهيد؟ به نظرم مي‌رسد که در خوش‌بينانه‌ترين حالت نيز پاسخ شما دو وجهي است و نمي‌توانيد بگوييد که من کاملا خوش‌بين يا کاملا بدبين هستم! روان‌پزشکان مي‌گويند اگر بدبيني از حد و حدودي بگذارد، نوعي اختلال رواني پيش مي‌آورد؛ موسوم به پارانويا. پارانوييد، نامي است که روان‌پزشکان و روان‌شناسان به بيماران مبتلا به پارانويا اطلاق مي‌کنند. براي‌ آشنايي بيشتر با پارانويا و پارانوييدها به سراغ دکتر فربد فدايي، روا‌ن‌پزشک و مدير گروه روان‌پزشکي دانشگاه علوم بهزيستي و توان‌بخشي، رفته‌ايم و گفتگويي در همين زمينه با ايشان ترتيب داده‌ايم...

سلامت : آقاي دکتر! گاهي با افرادي برخورد مي‌کنيم که بيش از حد به ديگران بدگمان و ظنين هستند. از کجا بفهميم که اين قبيل افراد، اظهارنظرهايشان بيمارگونه و از سر پارانويا است يا واقع‌بينانه و ناشي از يک بينش درست؟

خب، مهم‌ترين ويژگي افراد بدبين يا پارانوييد همان سوءظن و بي‌اعتمادي به ديگران است. مبتلايان به اين اختلال شخصيتي مي‌پندارند که ديگران آنان را مورد آزار، بهره‌کشي يا فريب قرار مي‌دهند، در حالي که واقعيت چنين نيست، اين افراد بدون هيچ دليل، يا بر پايه شواهد ناچيز و بي‌اهميت دچار اين شک هستند که ديگران بر ضد آنان توطئه مي‌کنند. احساس مي‌کنند که از فرد يا افراد ديگر به شدت صدمه ديده‌اند در حالي که ممکن است هيچ شاهد عيني براي مدعا موجود نباشد.

سلامت : آيا چنين تفکري ممکن است باعث آسيب رساندن به نهاد خانواده هم بشود؟

بله، اين افراد معمولا درباره وفاداري همسر، بستگان و دوستان خويش ترديدهاي هميشگي و جدي دارند و اعمال آنها را به دقت مورد ريزبيني قرار مي‌دهند تا شواهدي حاکي از ثبات خصمانه آنان بيابند. هنگامي که از يک دوست يا خويشاوند محبت و وفاداري ببينند، چنان شگفت‌زده مي‌شوند که نمي‌توانند اين امر را باور کنند زيرا انتظار دارند که دوستان و خويشاوندان‌شان فقط درصدد صدمه رسانيدن به آنها باشند.

سلامت : پس دوستان کمي هم دارند!

همين‌طور است. مبتلايان به پارانويا از اعتماد کردن و صميميت نسبت به ديگران اکراه دارند زيرا مي‌ترسند اگر چيزي از خود به ديگران بگويند، آن اطلاعات عليه خودشان به کار رود. آنان در رويدادهاي عادي زندگي معاني پنهاني تحقيرکننده و توهين‌آور و تهديدکننده‌اي را درک مي‌کنند. براي نمونه، فرد بدبين (پارانوييد) ممکن است يک بي‌توجي غيرعمدي را از سوي همکار خود به‌عنوان يک اقدام برنامه‌ريزي شده براي توهين به شخصيت خود تلقي کند و يا اشتباه جزيي محاسبه از طرف يک فروشنده را اقدامي عمدي براي دزدي بخواند.

سلامت : اگر از اين افراد تعريف و تمجيد کنيم؛ آيا فايده‌اي دارد؟ ممکن است ذهن‌شان عوض شود؟

نه! تشويق و تعريف معمولا مورد سوءتعبير قرار مي‌گيرد. براي نمونه، اگر کسي از آنان به دليل کار خوبي که انجام داده‌اند تعريف کند، فرد پارانوييد با خود مي‌انديشد: «منظور اين است که کارهاي اضافي و تحميلي را به عهده من بگذارند.» اگر دوست‌شان از روي خيرخواهي پيشنهاد ياري در کار را به آنان بدهد، با خود مي‌پندارند: «منظور اين است که من به تنهايي از عهده کارم برنمي‌آيم.» توجه داشته باشيد که مبتلايان به اختلال شخصيت بدبين هميشه در حالت لجاجت و کينه‌توزي هستند و تمايلي به بخشودن توهين‌ها، يا تحقيرهاي تصوري ندارند. هر بي‌توجهي جزيي سبب برانگيختن دشمني عمده از سوي آنان مي‌شود و احساس دشمني براي زماني طولاني ادامه مي‌يابد. آنان هميشه گوش به زنگ هستند که منويات بدخواهانه ديگران را کشف کنند و اغلب احساس مي‌کنند که منش يا اعتبار آنان مورد حمله قرار گرفته و از اين رو با خشم دست به ضد حمله مي‌زنند.

سلامت : آيا حسادت‌ورزي نيز در اين افراد ديده مي‌شود؟

بله، افراد گرفتار اين اختلال ممکن است به صورتي بيمارگونه حسود باشند. اغلب بدون اينکه شواهدي موجود باشد، مظنون به خيانت همسرشان هستند. آنان ممکن است شواهد متعدد و مفصل، اما نامربوط و جزيي در حمايت از عقايد نادرست حاسدانه خويش گرد آورند. اين بيماران ممکن است پيوسته رفت و آمد، اعمال، نيات و وفاداري همسر خود را مورد مراقبت، پرسش و مجادله قرار دهند و از ترس اينکه مورد خيانت قرار گيرند، همه جنبه‌هاي رابطه را زير تسلط خويش درمي‌آورند.سلامت : پس قاعدتا زندگي با اين افراد خيلي سخت است!

دقيقا. به سر بردن با مبتلايان به اختلال شخصيت پارانوييد مشکل است و اغلب از نظر روابط نزديک دچار اشکال هستند. طبيعت بدبين و مجادله‌گر آنان ممکن است واکنش خصمانه‌اي را در ديگران پديد آورد که موجب تاييد بدبيني‌‌هاي آنان مي‌شود.

سلامت : احتمالا چنين افرادي بايد از شنيدن انتقاد هم دلخور شوند.

از آنجا که مبتلايان به اختلال شخصيت پارانوييد قادر به اعتماد به ديگران نيستند، نياز شديد به خودکفايي و استقلال دارند. آنها هميشه احتياج دارند بر اطرافيان خود مسلط باشند و در غير اين صورت احساس آرامش نمي‌کنند. اين‌گونه افراد انعطاف‌ناپذير و منتقد هميشگي ديگران هستند، گر چه خود قادر به شنيدن هيچ انتقادي نيستند. به‌طور کلي افرادي هستند مدافعه‌جو و به‌طور متناوب در مجادلات قانوني درگير مي‌شوند. اين افراد انگيزه شريرانه‌اي را به ديگران نسبت مي‌دهند که برون‌فکني ترس‌هاي خود آنان است. اغلب، خيال‌پردازي‌هايي در مورد قدرت و منزلت خويش دارند. به جمع‌بندي‌هايي ساده‌انگارانه از جهان که مردم را به دو گروه متمايز خوب و بد تقسيم مي‌کند تمايل دارند نسبت به ديگران، به‌ويژه در مورد گروه‌ها و اقوامي که از آنان متمايز هستند ديدگاه منفي قالبي ابراز مي‌کنند. موقعيت‌هاي مبهم آنان را هراسان مي‌کند. گاهي به صورتي خطرناک نسبت به عقايد خود تعصب مي‌ورزند. در واکنش به فشارهاي رواني شديد ممکن است دچار روان‌پريشي کوتاه‌مدت، از چند دقيقه تا چند ساعت بشوند.

سلامت : براي تشخيص چنين اختلالي، به چه نکاتي بايد توجه کنيم؟

ابتدا توجه داشته باشيد که برخي رفتارها که ناشي از زمينه‌هاي اجتماعي،‌ فرهنگي يا موقعيت‌هاي ويژه زندگي است ممکن است به اشتباه «پارانويا» تلقي شود. براي نمونه، افراد وابسته به اقليت‌ها، مهاجران، پناهندگان سياسي و اقتصادي و يا افرادي از ريشه‌هاي قومي متفاوت شايد دستاوردهاي احتياط‌آميز يا تدافعي نشان دهند، اما اين رفتار ممکن است به علت ناآشنايي باشد؛ مثلا تسلط نداشتن به زبان کشور جديد و يا ناآگاهي از قوانين. گاهي احتياط و حالت تدافعي اين گروه‌ها واکنشي است نسبت به پيش‌داوري‌ها يا غفلت از سوي اکثريت جامعه. البته اين رفتارها به نوبه خود ممکن است در کساني که با اين افراد سر و کار دارند، خشم و سرخوردگي پديد آورد و به اين ترتيب يک چرخه معيوب از بي‌اعتمادي ‌ ايجاد مي‌شود که آن را نبايد با اين اختلال شخصيت اشتباه کرد.

سلامت : آيا ممکن است اين اختلال در دوران کودکي هم نشانه‌هايي داشته باشد؟

بله؛ در دوران کودکي اغلب مبتلايان به اختلال شخصيت پارانوييد نشانه‌هايي چون انزوا و تکروي، رابطه ضعيف با همسالان، احساس اضطراب در برابر جمع، نارسايي تحصيلي، حساسيت بيش از حد، نحوه تفکر و تکلم مخصوص به خود و خيال‌پردازي‌هاي مايه گرفته از درون ديده مي‌شود. اين افراد معمولا در کودکي عجيب يا نابه‌هنجار به نظر مي‌رسيده‌اند و شايد به همين دليل نيز مورد اذيت و‌ آزار قرار مي‌گرفته‌اند.

سلامت : اين بدبيني چه‌قدر شايع است؟

شيوع اين اختلال 5/0درصد تا 5/2 درصد کل جمعيت گزارش شده و شواهدي وجود دارد که اين اختلال بين بستگان به «اسکيزوفرنيا»ي مزمن و مبتلا به اختلال هذياني نوع گزند فروان‌تر است.

سلامت : پارانويا درمان هم دارد؟

بله، درمان اختصاصي در اختلال شخصيت پارانويا عبارت است از روان‌درماني. اما ويژگي‌هاي شخصيتي اين بيماران مانع عمده‌اي در ايجاد رابطه درماني مناسب است. درمان دارويي براي مقابله با اضطراب و پريشاني بيمار و يا دوره‌هاي آشفتگي شديد و انديشه‌هاي شبه هذياني او مفيد است.
__________________
آلفرد آدلر(روانپزشک نامدار و بنیانگذار روانشناسی فردنگر) به بیماران افسرده می گفت :
هر روز فكر كنید چطور مى توانید یك نفر دیگر را خوشحال كنید .زیرا اندیشه خوشحال كردن دیگران ما را از تفكر درباره خودمان باز میدارد !و بزرگترین عامل نگرانى ترس و اندوه اندیشیدن درباره خود است .شادمانى انسان و شادمانى دیگران به یكدیگر بستگى دارد
peymankarami آفلاين است   پاسخ با نقل قول
نوشته را پسندیده است :
پاسخ

ابزارهاي موضوع
نحوه نمايش

قوانين ارسال
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is فعال
شکلکها فعال است
كد [IMG] فعال است
كدهاي HTML غير فعال است
Trackbacks are غير فعال
Pingbacks are فعال
Refbacks are فعال


ساعت جاري 10:11 AM با تنظيم GMT +4.5 مي باشد.