فاصله دستمزد کارگران ایرانی و عراقی
تالار گفتگوی هم میهن - Hammihan Forum            

بازگشت   تالار گفتگوی هم میهن - Hammihan Forum > تالارهای موضوعی > سیاست و روابط بین الملل
ثبت نام آموزش کار با هم میهن آپلود عکس علامت گذاری بفرم خوانده شده بی پاسخ!
عضویت در هم میهن شبکه اجتماعی پخش زنده لیست کاربران کاربران آنلاین تبلیغات

سیاست و روابط بین الملل گفتگو پیرامون "علوم سیاسی" و "روابط بین الملل "

پاسخ

LinkBack ابزارهاي موضوع نحوه نمايش
قديمي يك هفته پيش   #1 (لینک نوشته)
شمع جمع

omarn02's Avatar

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض فاصله دستمزد کارگران ایرانی و عراقی

فاصله دستمزد کارگران ایرانی و عراقی
حداقل دستمزد در عراق در سال ۲۰۱۸، از ۲۵۰ هزار دینار عراق به ۳۵۰ هزار دینار افزایش یافت. باتوجه به ارزش برابری دینار در مقابل دلار، این میزان از حداقل دستمزد برابر ۲۹۵ دلار است.

به گزارش افکارنیوز، در جلساتِ سه‌جانبه‌ی کمیته دستمزد بعد از چانه‌زنی‌های پیاپی، کارفرمایان و دولتی‌ها «قبول» کردند که به میزانِ هشتصد هزار تومان، هزینه‌های زندگی افزایش یافته است و بایستی این سربارِ هزینه جبران شود. حال قرار است این ۸۰۰ هزار تومان از طریق بن غیرنقدی پرداخت شود؛ البته قبل از هر چیز شورای عالی کار بایستی تصمیمات کمیته دستمزد را تایید نهایی کند. در چنین شرایطی می‌توان امیدوار بود که در این حقِ حداقلی کارگران دیگر اما و چرا آورده نشده و هر سه طرف مذاکره پای تصمیمات را امضا بزنند.

حداقل دستمزد در عراق در سال ۲۰۱۸، از ۲۵۰ هزار دینار عراق به ۳۵۰ هزار دینار افزایش یافت. باتوجه به ارزش برابری دینار در مقابل دلار، این میزان از حداقل دستمزد برابر ۲۹۵ دلار است. حال اگر دستمزد کارگر ایرانی را به همراه بُن و سایر مزایا، یک میلیون و ۴۰۵ هزار تومان بگیریم و نرخ ارز را که البته هر ثانیه تغییر می‌کند و بسیار متغیر است، ۱۴ هزار تومان درنظر بگیریم، حداقل دستمزد در ایرانِ امروز، فقط معادلِ ۱۰۰.۳۵ دلار است!

حتی اگر قبل از جهش ناگهانی ارز، با همان دلار ۵ هزار تومانی هم حساب کنیم، حداقل مزد فقط ۲۸۱ دلار می‌شود! یعنی بازهم ماهی بیش از ده دلار کمتر از عراق آشوب زده! در نظر بگیریم عراق، نمونه‌ای از بی‌ثبات‌ترین و آشوب‌زده ترین کشورهای منطقه است که در همین ماه‌ها و هفته‌های اخیر، کارگران و کارمندان آن، بارها در اعتراض به پایین بودن دستمزد به خیابان‌ها آمدند. از ترکیه سخن نمی‌گوییم که حداقل دستمزد در ترکیه ۱۷۷۷ لیره معادل ۴۷۲ دلار در ماه است! یعنی درست بیش از چهار برابر حداقل مزد کارگر ایرانی!

در این شرایط آیا بازهم می‌شود استدلال کرد که حداقل مزد در ایران، زیاد و دست‌وپاگیر است و باید جرح و تعدیل شود؟! آیا می‌شود گفت هشتصد هزار تومان بُنِ وعده‌داده شده می‌تواند «تورم‌زا» باشد؟! آیا بازهم می‌شود از کارگر ایرانی خواست که ریاضت بکشد و دم برنیاورد؟!
omarn02 آفلاين است   پاسخ با نقل قول
نوشته را پسندیده است :
قديمي يك هفته پيش   #2 (لینک نوشته)
هم میهن دوست

heshmat_khan's Avatar

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : فاصله دستمزد کارگران ایرانی و عراقی

همه دنیا هر روز پیشرفت میکنه و ما هر روز بیشتر به قهقهرا میریم .

چرا ؟ چون ذاتمون خرابه . ما ایرانیا نمیدونم در طول چند صد سال چی بهمون گذشت که اینقدر پست شدیم .
heshmat_khan آفلاين است   پاسخ با نقل قول
نوشته را پسندیده است :
نوشته را نپسندیده اند :
قديمي يك هفته پيش   #3 (لینک نوشته)
هم میهن دوست

farzadfar's Avatar

ارسال پیام خصوصی

نوشته اصلي بوسيله omarn02 نمايش نوشته ها
حداقل دستمزد در عراق در سال ۲۰۱۸، از ۲۵۰ هزار دینار عراق به ۳۵۰ هزار دینار افزایش یافت. باتوجه به ارزش برابری دینار در مقابل دلار، این میزان از حداقل دستمزد برابر ۲۹۵ دلار است.

به گزارش افکارنیوز، در جلساتِ سه‌جانبه‌ی کمیته دستمزد بعد از چانه‌زنی‌های پیاپی، کارفرمایان و دولتی‌ها «قبول» کردند که به میزانِ هشتصد هزار تومان، هزینه‌های زندگی افزایش یافته است و بایستی این سربارِ هزینه جبران شود. حال قرار است این ۸۰۰ هزار تومان از طریق بن غیرنقدی پرداخت شود؛ البته قبل از هر چیز شورای عالی کار بایستی تصمیمات کمیته دستمزد را تایید نهایی کند. در چنین شرایطی می‌توان امیدوار بود که در این حقِ حداقلی کارگران دیگر اما و چرا آورده نشده و هر سه طرف مذاکره پای تصمیمات را امضا بزنند.

حداقل دستمزد در عراق در سال ۲۰۱۸، از ۲۵۰ هزار دینار عراق به ۳۵۰ هزار دینار افزایش یافت. باتوجه به ارزش برابری دینار در مقابل دلار، این میزان از حداقل دستمزد برابر ۲۹۵ دلار است. حال اگر دستمزد کارگر ایرانی را به همراه بُن و سایر مزایا، یک میلیون و ۴۰۵ هزار تومان بگیریم و نرخ ارز را که البته هر ثانیه تغییر می‌کند و بسیار متغیر است، ۱۴ هزار تومان درنظر بگیریم، حداقل دستمزد در ایرانِ امروز، فقط معادلِ ۱۰۰.۳۵ دلار است!

حتی اگر قبل از جهش ناگهانی ارز، با همان دلار ۵ هزار تومانی هم حساب کنیم، حداقل مزد فقط ۲۸۱ دلار می‌شود! یعنی بازهم ماهی بیش از ده دلار کمتر از عراق آشوب زده! در نظر بگیریم عراق، نمونه‌ای از بی‌ثبات‌ترین و آشوب‌زده ترین کشورهای منطقه است که در همین ماه‌ها و هفته‌های اخیر، کارگران و کارمندان آن، بارها در اعتراض به پایین بودن دستمزد به خیابان‌ها آمدند. از ترکیه سخن نمی‌گوییم که حداقل دستمزد در ترکیه ۱۷۷۷ لیره معادل ۴۷۲ دلار در ماه است! یعنی درست بیش از چهار برابر حداقل مزد کارگر ایرانی!

در این شرایط آیا بازهم می‌شود استدلال کرد که حداقل مزد در ایران، زیاد و دست‌وپاگیر است و باید جرح و تعدیل شود؟! آیا می‌شود گفت هشتصد هزار تومان بُنِ وعده‌داده شده می‌تواند «تورم‌زا» باشد؟! آیا بازهم می‌شود از کارگر ایرانی خواست که ریاضت بکشد و دم برنیاورد؟!
کی میگه 800 هزار تومن؟؟؟؟ الان کارگرها حداقل حقوقشون دو میلیون تومنه...کارگری هم هست که 7.5 میلیون تومن همین امروز داره از من حقوق میگیره...همینجوری واسه خودتون پرت پلا ننویسید....کارگر سر میدون با صبحانه و نهار روزی 80 هزار تومن حقوقشه...من پونزده ساله کارمه...هیچ کارگری الان با اون نرخ کار نمیکنه که مصوب شده...تازه با پول نهار و بیمه و ایاب و ذهاب و ملزومات ایمنی و مصرفی واسه کارفرما حداقل حقوق کارگر ماهی 3 تومن در میاد...من موافق سیاستهای جمهوری اسلامی نیستم ولی این چیزایی رو هم که مینویسید همش غیر واقعیه...مصوب شده ولی واقعیت چیز دیگه ایه
farzadfar هم اکنون آنلاين است   پاسخ با نقل قول
نوشته را پسندیده است :
قديمي يك هفته پيش   #4 (لینک نوشته)
شمع جمع

omarn02's Avatar

ارسال پیام خصوصی

نوشته اصلي بوسيله farzadfar نمايش نوشته ها
کی میگه 800 هزار تومن؟؟؟؟ الان کارگرها حداقل حقوقشون دو میلیون تومنه...کارگری هم هست که 7.5 میلیون تومن همین امروز داره از من حقوق میگیره...همینجوری واسه خودتون پرت پلا ننویسید....کارگر سر میدون با صبحانه و نهار روزی 80 هزار تومن حقوقشه...من پونزده ساله کارمه...هیچ کارگری الان با اون نرخ کار نمیکنه که مصوب شده...تازه با پول نهار و بیمه و ایاب و ذهاب و ملزومات ایمنی و مصرفی واسه کارفرما حداقل حقوق کارگر ماهی 3 تومن در میاد...من موافق سیاستهای جمهوری اسلامی نیستم ولی این چیزایی رو هم که مینویسید همش غیر واقعیه...مصوب شده ولی واقعیت چیز دیگه ایه
سلام
اولا 800000 تومان نگفته و 1405000 تومان حقوق کارگر ساده
دوما خودم با این همه درس و دانشگاه رفتن حقوقم 1500000 هست
سوما ایران فقط تهران نیست برو شهرستانها ببین که حتی حداقل رو هم نمیدن
omarn02 آفلاين است   پاسخ با نقل قول
2 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي يك هفته پيش   #5 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

pahlavan's Avatar

ارسال پیام خصوصی

البته همیشه کار نیست. اگر بود این همه کارگر از صبح تا ظهر در میدانها و چهارراهها نمی‌ایستادند.
کارهای ساختمانی به شدت کاهش یافته و کارهای صنعتی نیز همینطور. نگهبان ساختمانها گاهی
کمتر از 800 هزار تومان در ماه میگیرند. اعتراض هم بکنند جماعتی از نگهبانان بال بال میزنند که همین
را هم داشته باشند.

اغلب کاسبان کارشان با مشکل روبرو شده است زیرا هرچه که در سالهای گذشته خریده‌اند باید
جلوی چشم بگذارند و بفروشند تا محتکر به حساب نیایند. قیمت هم دستوری محاسبه میشود
این یعنی کم شدن سرمایۀ بازاریان!
pahlavan آفلاين است   پاسخ با نقل قول
قديمي يك هفته پيش   #6 (لینک نوشته)
هم میهن دوست

farzadfar's Avatar

ارسال پیام خصوصی

نوشته اصلي بوسيله omarn02 نمايش نوشته ها
سلام
اولا 800000 تومان نگفته و 1405000 تومان حقوق کارگر ساده
دوما خودم با این همه درس و دانشگاه رفتن حقوقم 1500000 هست
سوما ایران فقط تهران نیست برو شهرستانها ببین که حتی حداقل رو هم نمیدن
درود بر شما....البته در شهرستانها شاید حق با شما باشه هر چند اگر کارگر اداره کار بره شکایت کنه کارفرما موظفه حداقل حقوق روزانه به اضافه عیدی و سنوات و بیمه وحق مسکن و خوار و بار و...اینها رو تا ریال آخر به کارگر پرداخت کنه...عذر میخوام میتونم بپرسم رشته تحصیلی تون چیه و در چه زمینه ای فعالیت میکنین؟
قديمي يك هفته پيش   #7 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

setare72's Avatar

ارسال پیام خصوصی

:)
کارگر نمیخواین؟
خیلی خوب حقوق میدین
+
پایین تر از حقوق مصوب دارن کار میکنن
قديمي يك هفته پيش   #8 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

asasan's Avatar

ارسال پیام خصوصی

کارگری که شما بهش 7.5میلیون حقوق میدی کارش چیه؟!!!
کارگر سر میدون شاید روزی 100 تومن هم بگیره اما نکته اینه در ماه چند روز واسش کار هست؟!!
در ماه 15 روز هم کار کنه بازم 1.5میشه
تازه فقط تهرانه که به کارگر روزی 80میدن
در شهرستان بیشتر از 50نمیدن که اگر 20روز در ماه هم کار کنه میشه 1تومن!
این همه اطراف تهران کارخانه و شرکت هست.بیا من ببرمت تک تکشون رو نشونت بدم که با اضافه کار بهت 2تومن حقوق هم نمیدن.
من خودم الان انبار دار هستم.8صبح تا 7عصر دارم یک میلیون و سیصد میگیرم
حالا من 7.5نمیخوام.3تومن بده علاوه بر کار،کفشاتم واکس میزنم!
asasan آفلاين است   پاسخ با نقل قول
4 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي يك هفته پيش   #9 (لینک نوشته)
هم میهن دوست

farzadfar's Avatar

ارسال پیام خصوصی

نوشته اصلي بوسيله pahlavan نمايش نوشته ها
البته همیشه کار نیست. اگر بود این همه کارگر از صبح تا ظهر در میدانها و چهارراهها نمی‌ایستادند.
کارهای ساختمانی به شدت کاهش یافته و کارهای صنعتی نیز همینطور. نگهبان ساختمانها گاهی
کمتر از 800 هزار تومان در ماه میگیرند. اعتراض هم بکنند جماعتی از نگهبانان بال بال میزنند که همین
را هم داشته باشند.

اغلب کاسبان کارشان با مشکل روبرو شده است زیرا هرچه که در سالهای گذشته خریده‌اند باید
جلوی چشم بگذارند و بفروشند تا محتکر به حساب نیایند. قیمت هم دستوری محاسبه میشود
این یعنی کم شدن سرمایۀ بازاریان!
درود بر شما...طبق قانون اداره کار کارفرما حق نداره از حداقل دستمزد روزانه مصوب به کارگران حقوق پرداخت کنه حتی اگر کارگر با میل و رغبت خودش قرار داد داخلی امضا کرده باشه...پس وصول ما به التفاوتش از لحاظ قانونی برای کارگر زحمتکش قابل پیگیری هست و سریعا رسیدگی میشه....ثانیا سرمایه بازاریان اتفاقا بسیار زیادتر شده چون حجم ارزش افزوده اونها بسیار فراتر از قیمت خریدهای قبلیشون بوده و در واقع بسیار از این وضعیت نابسامان بازار سود بردند...به عنوان مثال یکی از دوستام که توی بازار تهران آهن فروشی داره در عرض این یکی دو هفته حدود سه میلیارد به دارایی و سرمایه ش همینطوری اضافه شده چون آهن آلات خرید قبلی و دپو شده داشت که یدفه قیمت آهن حدود سه برابر شد...بقیه اصناف هم همینطور کمتر یا بیشتر...این وسط فقط ماها که کار خدماتی و صنعتی انجام میدیم باید تاوان این وضعیت اسفناک رو بدیم و جنسی که من مثلا تا ماه پیش خریدم 7 تومن بود الان شده 15 تومن یا اگه الکترود رو دو ماه پیش کیلویی 9800 تومن میخریدم الان شده 22000 تومن و...
3 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي يك هفته پيش   #10 (لینک نوشته)
هم میهن دوست

farzadfar's Avatar

ارسال پیام خصوصی

نوشته اصلي بوسيله setare72 نمايش نوشته ها
:)
کارگر نمیخواین؟
خیلی خوب حقوق میدین
+
پایین تر از حقوق مصوب دارن کار میکنن
درود بر شما خانم ستاره...اختیار دارین کارگاه متعلق به شماست..ما فعلا رئیس نمیخوایم!
نوشته را پسندیده است :
قديمي يك هفته پيش   #11 (لینک نوشته)
هم میهن دوست

farzadfar's Avatar

ارسال پیام خصوصی

نوشته اصلي بوسيله asasan نمايش نوشته ها
کارگری که شما بهش 7.5میلیون حقوق میدی کارش چیه؟!!!
کارگر سر میدون شاید روزی 100 تومن هم بگیره اما نکته اینه در ماه چند روز واسش کار هست؟!!
در ماه 15 روز هم کار کنه بازم 1.5میشه
تازه فقط تهرانه که به کارگر روزی 80میدن
در شهرستان بیشتر از 50نمیدن که اگر 20روز در ماه هم کار کنه میشه 1تومن!
این همه اطراف تهران کارخانه و شرکت هست.بیا من ببرمت تک تکشون رو نشونت بدم که با اضافه کار بهت 2تومن حقوق هم نمیدن.
من خودم الان انبار دار هستم.8صبح تا 7عصر دارم یک میلیون و سیصد میگیرم
حالا من 7.5نمیخوام.3تومن بده علاوه بر کار،کفشاتم واکس میزنم!
من مهندس مکانیک هستم.... کارم دمونتاژ و نصب و راه اندازی تجهیزات صنعتیه...یه کارگاه ساخت کوچیکم داره قابل شما رو نداره...بیشتر توی کارخونه های سیمان و گچ و سیلیس و...اینا فعالیت میکنم...در واقع پیمانکار هستم...کارگر از روزی 60000 تومان دارم تا 250000 تومن...اون کارگری که ماهی 7.5 میگیره توی ارتفاع 60 متری روی داربست واسم تجهیزات چند تنی مونتاژ و جوش میده و یه نصاب حرفه ایه...مثلا یه قطعه 12 تنی رو با جرثقیل 200 تن تا 45 متر بالا میبریم و اونجا باید نصبش کنیم...خب کار هر کسی نیست...این کارگرها رو اصطلاحا بالارو میگن و قیمتهای بعضی هاشون تا روزی یه تومن هم میرسه...من مخلص شمام قربان...اختیار دارین خودمم پا به پای کارگرام کار میکنم بعضی مواقع توی ارتفاع...
نوشته را پسندیده است :
قديمي يك هفته پيش   #12 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

pahlavan's Avatar

ارسال پیام خصوصی

یکی از دوستام که توی بازار تهران آهن فروشی داره در عرض این یکی دو هفته حدود سه میلیارد به دارایی و سرمایه ش همینطوری اضافه شده چون آهن آلات خرید قبلی و دپو شده داشت که یدفه قیمت آهن حدود سه برابر شد...
درود گرامی
شاید دوستتان توانسته باشد فروش فوق‌العاده داشته باشد اما اکنون فروش آهن بصورت دستوری
شده است یعنی نمیتواند خیلی گران بفروشد. پس سرمایه‌اش کم میشود!

اجازه دهید مثالی ساده بزنم: فرض کنیم کسی 100 میلیون تومان جنس دارد. خواه نوشت‌افزار
باشد خواه لوازم آشپزخانه خواه دستگاههای صوتی و تصویری خواه برنج خواه خشکه‌بار و...
این عدد 100 میلیون را برای سادگی انتخاب کردم وگرنه بسیار بیشتر نیاز است.

اکنون اجناس مغازه بخاطر ناکارآمدی دولت به سه برابر قیمت رسیده است. پس سرمایه میشود
300 میلیون تومان. اما دولت دستور میدهد که شما اجازه ندارید بیش از 20% گران کنید یعنی
سرمایه‌تان میشود 120 میلیون تومان. شاید بگویید 20 میلیون تومان نسب به فروش پیشین بر پول
و سرمایه‌اش افزوده شده است. اما این نکته را درنظر نگرفته‌اید که او دیگر نمیتواند اجناسش را
جایگزین کند زیرا قیمت بازار 300 میلیون است. بنابراین آن مغازه‌دار تنها میتواند یکسوم جنسهایی
را که پیشتر فروخته بود جایگزین کند.

این یعنی سرمایۀ این بندۀ خدا یکسوم شده است! و چون قیمتها مدام بالا میرود این روند دوباره
رخ میدهد زیرا او اجناسش را تنها با 20% افزایش میتواند بفروشد.

ويرايش توسط pahlavan : يك هفته پيش در ساعت 07:15 PM
قديمي يك هفته پيش   #13 (لینک نوشته)
هم میهن دوست

farzadfar's Avatar

ارسال پیام خصوصی

درود گرامی
شاید دوستتان توانسته باشد فروش فوق‌العاده داشته باشد اما اکنون فروش آهن بصورت دستوری
شده است یعنی نمیتواند خیلی گران بفروشد. پس سرمایه‌اش کم میشود!

اجازه دهید مثالی ساده بزنم: فرض کنیم کسی 100 میلیون تومان جنس دارد. خواه نوشت‌افزار
باشد خواه لوازم آشپزخانه خواه دستگاههای صوتی و تصویری خواه برنج خواه خشکه‌بار و...
این عدد 100 میلیون را برای سادگی انتخاب کردم وگرنه بسیار بیشتر نیاز است.

اکنون اجناس مغازه بخاطر ناکارآمدی دولت به سه برابر قیمت رسیده است. پس سرمایه میشود
300 میلیون تومان. اما دولت دستور میدهد که شما اجازه ندارید بیش از 20% گران کنید یعنی
سرمایه‌تان میشود 120 میلیون تومان. شاید بگویید 20 میلیون تومان نسب به فروش پیشین بر پول
و سرمایه‌اش افزوده شده است. اما این نکته را درنظر نگرفته‌اید که او دیگر نمیتواند اجناسش را
جایگزین کند زیرا قیمت بازار 300 میلیون است. بنابراین آن مغازه‌دار تنها میتواند یکسوم جنسهایی
را که پیشتر فروخته بود جایگزین کند.

این یعنی سرمایۀ این بندۀ خدا یکسوم شده است! و چون قیمتها مدام بالا میرود این روند دوباره
رخ میدهد زیرا او اجناسش را تنها با 20% افزایش میتواند بفروشد.

عذر میخوام من پروفیل رو دو سه ماه پیش کیلویی 2300 تومن خرید کردم الان شده حدود 7 تومن...چند روز پیش خرید داشتم...فاکتور خریدش رو هم خواستین براتون میفرستم...افزایش حدود 300 درصد!! دولت و نظام خودشون دارن این وسط دارن کاسبی میکنن...نمیدونم حرفه تون چیه و در چه زمینه ای فعالیت میکنین ولی اینو بدونین زور دولت به بازاری ها و سرمایه دارها نمیرسه چون همشون پشتشون به حکومت گرمه و تا میتونن منو شما را میچاپن و به ریش من و شما و دولت مسخره تر از خودش هم می خندن!
قديمي يك هفته پيش   #14 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

pahlavan's Avatar

ارسال پیام خصوصی

عذر میخوام من پروفیل رو دو سه ماه پیش کیلویی 2300 تومن خرید کردم الان شده حدود 7 تومن...چند روز پیش خرید داشتم...فاکتور خریدش رو هم خواستین براتون میفرستم...افزایش حدود 300 درصد!! دولت و نظام خودشون دارن این وسط دارن کاسبی میکنن...نمیدونم حرفه تون چیه و در چه زمینه ای فعالیت میکنین ولی اینو بدونین زور دولت به بازاری ها و سرمایه دارها نمیرسه چون همشون پشتشون به حکومت گرمه و تا میتونن منو شما را میچاپن و به ریش من و شما و دولت مسخره تر از خودش هم می خندن!
خب اجازه دهید به سوی خوراک مردم رویم که بعنوان کالاهای اساسی شناخته میشود.
کارخانه‌های تولید لبنیات و مرغ و گوشت ناچارند قیمتهای دستوری را رعایت کنند این یعنی
مدام سرمایه‌شان کم میشود.

نکته‌ای که میخواهم بگویم این است که برخی از مسئولان یا حتی عوام به این اعتقاد دارند
که جنسی که ارزان خریده شده ارزان باید فروخته شود. تمام این مقدمه‌ها را گفتم که چنین
کاری سرمایه را کم میکند. آن فروشنده‌ای که تمام سرمایه‌اش 100 میلیون است اگر با قیمت
300 میلیون نفروشد نمیتواند همان جنسهای قبلی را جایگزین کند. و این روند ادامه می‌یابد
تا اینکه مغازه‌اش را به دلیل عدم جنس تعطیل کند و برود آخوند(!) شود.
قديمي يك هفته پيش   #15 (لینک نوشته)
هم میهن دوست

farzadfar's Avatar

ارسال پیام خصوصی

خب اجازه دهید به سوی خوراک مردم رویم که بعنوان کالاهای اساسی شناخته میشود.
کارخانه‌های تولید لبنیات و مرغ و گوشت ناچارند قیمتهای دستوری را رعایت کنند این یعنی
مدام سرمایه‌شان کم میشود.

نکته‌ای که میخواهم بگویم این است که برخی از مسئولان یا حتی عوام به این اعتقاد دارند
که جنسی که ارزان خریده شده ارزان باید فروخته شود. تمام این مقدمه‌ها را گفتم که چنین
کاری سرمایه را کم میکند. آن فروشنده‌ای که تمام سرمایه‌اش 100 میلیون است اگر با قیمت
300 میلیون نفروشد نمیتواند همان جنسهای قبلی را جایگزین کند. و این روند ادامه می‌یابد
تا اینکه مغازه‌اش را به دلیل عدم جنس تعطیل کند و برود آخوند(!) شود.
دقیقا همینطوره که شما میفرمایین...ولی دولت نمیتونه و عملا نتونسته بازار مواد خوراکی و مایحتاج روزمره مردم عادی مثل من و حضرتعالی رو تثبیت کنه...در واقع یه تعدیل مناسب چند ماهه حداقل لازم به نظر میرسه برای تولید کنندگان و حتی وارد کنندگان اقلام اساسی...ولی چون نرخ دلار در بازار ارز ثابت نمیشه کنترل قیمت غیر ممکنه...الان شما خودتون ملاحظه بفرمایین قیمت لبنیات مثل ماست و پنیر و کره و شبر و...حتی نوشابه چند درصد افزایش داشته و مردم مجبورن خرید کنن..دام و غلات مثل برنج و گوشت و مرغ و ....حالا به کنار...بیست درصد افزایش فقط یه شعار بدون پشتوانس خودتون دارین حتما خرید میکنین...در مورد آخوند شدن هم الان تقریبا قدری دیر شده چون به امید خدا امسال کارشون تمومه!
پاسخ

ابزارهاي موضوع
نحوه نمايش

قوانين ارسال