چرا مردم از عنکبوت ها می ترسند؟
تالار گفتگوی هم میهن - Hammihan Forum            

بازگشت   تالار گفتگوی هم میهن - Hammihan Forum > طنز ، تفریح و سرگرمی > مطالب جالب و خواندنی
ثبت نام آموزش کار با هم میهن آپلود عکس علامت گذاری بفرم خوانده شده بی پاسخ!
عضویت در هم میهن شبکه اجتماعی پخش زنده لیست کاربران کاربران آنلاین تبلیغات

پاسخ

LinkBack ابزارهاي موضوع نحوه نمايش
قديمي 09-17-2018   #1 (لینک نوشته)
تن تشنه مثل خورشید

hamed1988's Avatar

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض چرا مردم از عنکبوت ها می ترسند؟

ترس از عنکبوت یک ترس رایج و عمومی است. بسیاری از ما سعی می‌کنیم تا حد زیادی از عنکبوت دوری کنیم.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، چندین فرضیه روانشناسی و علمی در با ترس از عنکبوت ها وجود دارد که تعدادی از آنها را در ادامه این مطلب برایتان نوشته‌ایم.

برخی محققان بر این باور هستند که مردم به خاطر چیزی موسوم به «ترومای عنکبوت» از این حشره ۸ پا وحشت دارند.

در برخی موارد فرد حتی قادر نیست نقطه شروع ترسش را به خاطر بیاورد.

آیا اولین باری که از دیدن عنکبوت جیغ کشیدید را یادتان می‌آید؟ در واقع باید این‌طور بگوییم که اولین ترس ممکن است اثر منفی زیادی در ذهن شما گذاشته باشد.

شماری از محققان در مجموعه آزمایشات خود به این نتیجه رسیدند که «ترومای عنکبوت» ریشه اصلی هراس از این حشره است. تروما در لغت یعنی ضربه روحی، آسیبی که به روح و روان فرد وارد می‌شود. ترومای عنکبوت می‌تواند در نتیجه حوادث تلخی که به واسطه این حشره روی داده یا تار عنکبوت در ذهن فرد ایجاد شده باشد. اغلب مردم در کودکی دچار این ترس می‌شوند و در بزرگسالی آن را به فراموشی می‌سپارند. اما ترس از عنکبوت برای همیشه باقی می‌ماند.

بر اساس تحقیقات علمی باید گفت کودکانی که از عنکبوت‌ها وحشت دارند اغلب تجربه‌های ترس زیادی هم نسبت به کودکانی که از عنکبوت نمی‌ترسند، داشته‌اند. بیشتر این کودکان اعلام کرده‌اند که ترس از عنکبوت بزرگ‌ترین وحشت زندگی آنهاست و پس از آن بچه‌دزدی و حیوانات شکارچی وحشت‌زده‌شان می‌کند.

تئوری دیگر این است که ترس از عنکبوت می‌تواند ریشه ژنتیکی داشته باشد
تقریبا بیشتر کسانی که از این موجود می‌ترسند اذعان داشته‌اند که می‌دانند عنکبوت نیش خطرناکی ندارد. به گزارش سازمان سلامت روزانه در آمریکا، بیش از ۴۰ هزار گونه عنکبوت در جهان وجود دارد که فقط تعداد بسیار کمی از آنها خطرناک هستند.

اما خب این سوال پیش می‌آید اگر مطمئن هستیم که عنکبوت هم همچون کفش‌دوزک یا ماهی قرمز هیچ خطری برای ما ندارد، پس چرا از آن می‌ترسیم؟

محققان دانشگاه Graham Davey شهر لندن به این نتیجه رسیده‌اند که «عنکبوت‌هراسی» می‌تواند ریشه ژنتیکی داشته باشد. از میان ۱۱۸ شرکت‌کننده در یک بررسی علمی، ۷۵ درصدشان از این حشره وحشت داشتند. در تحقیقات بعدی مشخص شد که در نسل‌های قبلی تقریبا همه آنها یک نفر بوده که از این حشره ۸ پا می‌ترسیده است.

البته انتقادات زیادی در مورد این ادعا وجود دارد. بیشتر کارشناسان علمی بر این باور هستند وقتی کودک در خانه‌ای رشد می‌کند که یکی از والدین از عنکبوت می‌ترسد، ناخواسته این وحشت را می‌آموزد و عنکبوت را موجودی خطرناک می‌پندارد که باید بعد از دیدنش جیغ کشید.

نوع بشر ممکن است برای ترس از عنکبوت از قبل برنامه‌ریزی شده باشد
بسیار آسان است تصور کنیم که ریشه خانوادگی یا ترس والدین از این حشره سبب شکل‌گیری ترس کودک از عنکبوت می‌شود. اما ریشه اولیه ترس از عنکبوت به کجا می‌رسد؟

برخی از محققان انگلیسی بر این عقیده هستند که ترس از حیوانات در وجود انسان در واقع نوعی واکنش اکتسابی است که در طول زمان شکل گرفته است.

بر این اساس، بشر مدرن و امروزی به این خاطر از برخی از حیوانات هراس دارد که آبا و اجداد او از آنها می‌ترسیده. یعنی انسان‌ها نسل به نسل به هم منتقل کرده‌اند که برخی از مخلوقات ترسناک هستند و باید از آنها دوری کرد. این دوری کردن هم آنها را سالم و زنده نگه می‌دارد.

عنکبوت هم جزو مخلوقاتی است که هرگز مورد توجه قرار نگرفته و از گذشته تا کنون مردم از آن می‌ترسند.

مردم اغلب از نیش عنکبوت یا کشنده بودن آن نمی‌ترسند
شاید تصور کنید چون نیاکان ما از نیش حشرات موذی گریزان بودند و برای حفظ جان خود از این حشرات دوری می‌کردند، ما در حال حاضر از این حشره می‌ترسیم.

اما دانشمندان ثابت کرده‌اند که عامل اصلی وحشت مردم از عنکبوت به نیش یا زهر کشنده آن مربوط نمی‌شود، بلکه همه چیز به «پا»های این حشره و نحوه راه رفتن او مربوط می‌شود

اصولا مردم از پاهای پرزدار و حرکات ترسناک این ۸ عدد پا در کنار هم بدشان می‌آید و حس چندش در آنها به وجود می‌آورد. وقتی عنکبوت راه می‌رود انسان نمی‌تواند حدس بزند در چه جهتی حرکت می‌کند. همین بیشتر احساس ترس در او ایجاد می‌کند.

اگر نیاکان شما اروپایی باشند، بیشتر ازبقیه مردم از عنکبوت می‌ترسید
برخی یافته‌های روانشناسی نشان می‌دهد که ترس از عنکبوت در کشورهای اروپایی بیشتر بوده و هست. به این خاطر که اروپایی‌ها تصور می‌کنند عنکبوت‌ها ناقل بیماری‌هایی همچون طاعون سیاه و جنون رقص هستند.

علم جدید روانشناسی، مدعی است ترس از عنکبوت در کشورهای غیر اروپایی کمتر است. به طور مثال در کشورهایی همانند آفریقا، هند، کارائیب و برخی از کشورهای استرالیا مردم خیلی کمتر از این موجود ۸ پا می‌ترسند.
hamed1988 آفلاين است   پاسخ با نقل قول
7 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي 09-17-2018   #2 (لینک نوشته)
هم میهن دوست

00mehrazin's Avatar

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : چرا مردم از عنکبوت ها می ترسند؟

همه حشرات و خزندگان ترسناکن
من خودم اعتراف میکنم فقط از مورچه نمیترسم از بقیشون به طرز وحشتناکی میترسم و دوری میکنم
00mehrazin هم اکنون آنلاين است   پاسخ با نقل قول
3 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي 09-17-2018   #3 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

hosseincheraghi's Avatar

ارسال پیام خصوصی

تنها چیزی که ازش میترسم عقرب و مار هست
من واقعا ادم نترسی بودم سالها ترس رو اونطور تجربه نکرده بودم
تا اینکه امثال بعد مدتها عقرب امده بود روی پام واقعا بعد ۷ سال ترس رو برای اولین بار شدیدا تجربه کردم
قديمي 09-17-2018   #4 (لینک نوشته)
هم میهن دوست

00mehrazin's Avatar

ارسال پیام خصوصی

نوشته اصلي بوسيله hosseincheraghi نمايش نوشته ها
تنها چیزی که ازش میترسم عقرب و مار هست
من واقعا ادم نترسی بودم سالها ترس رو اونطور تجربه نکرده بودم
تا اینکه امثال بعد مدتها عقرب امده بود روی پام واقعا بعد ۷ سال ترس رو برای اولین بار شدیدا تجربه کردم
من کاملا درکتون میکنم ، دوسال پیش که به این خونه جدیدمون نقل مکان کردیم من از فاصله خیلی نزدیک توی اتاقم هزارپا دیدم اونم چه هزارپاهایی ، البته تابستون از شرشون راحت بودم ولی دیگه کم کم فک کنم پیداشون شه ، چون تو اینترنت سرچ‌کردم وقتایی که خاک خیس یا نم دار بشه هزارپاها بیرون میان ، یسریاشونم گوشت خوارن و از گوش یا بینی وارد بدن انسان میشن و مغز آدمو میخورن ،، هرچند ما خیلی سوراخ سمبه های اتاق و کیپ کردیم و سم پاشی هم میکنیم اما باز میترسم . واقعا چندش آور و ترسناک . چندبار هم وقتایی هم دیدم شب که خوابیدم کابوسشون و دیدم
4 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي 09-17-2018   #5 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

hosseincheraghi's Avatar

ارسال پیام خصوصی

نوشته اصلي بوسيله 00mehrazin نمايش نوشته ها
من کاملا درکتون میکنم ، دوسال پیش که به این خونه جدیدمون نقل مکان کردیم من از فاصله خیلی نزدیک توی اتاقم هزارپا دیدم اونم چه هزارپاهایی ، البته تابستون از شرشون راحت بودم ولی دیگه کم کم فک کنم پیداشون شه ، چون تو اینترنت سرچ‌کردم وقتایی که خاک خیس یا نم دار بشه هزارپاها بیرون میان ، یسریاشونم گوشت خوارن و از گوش یا بینی وارد بدن انسان میشن و مغز آدمو میخورن ،، هرچند ما خیلی سوراخ سمبه های اتاق و کیپ کردیم و سم پاشی هم میکنیم اما باز میترسم . واقعا چندش آور و ترسناک . چندبار هم وقتایی هم دیدم شب که خوابیدم کابوسشون و دیدم
اره گستاخن من خواب بودم که دیدم یه چیزی روی پام حرکت میکنه داشت وارد شلوارم میشد که بیدار شدم به بدترین شکل ممکن نیست و نابودش کردم

سم بریز دور خونه یا گازوعیل
از بوی نفتالین هم خوششون نمیاد
از جای رطوبتی خوششون میاد ولی عقرب و اینا بیشتر تو بهار و تابستونه پاییز زمستون خبری نیست

در نهایت اگر دیدی فایده نداره و بازم دست از سرت بر نمیدارن تسلیم شو ! و مرگ تلخ دردناک رو بپذیر و خودت رو بسپار دست سر نوشت فوق فوقش با نیش یک عقرب از دنیا میری یا شاید مغزت رو خوردن نوشجانشون
hosseincheraghi هم اکنون آنلاين است   پاسخ با نقل قول
4 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي 09-17-2018   #6 (لینک نوشته)
هم میهن دوست

00mehrazin's Avatar

ارسال پیام خصوصی

اره گستاخن من خواب بودم که دیدم یه چیزی روی پام حرکت میکنه داشت وارد شلوارم میشد که بیدار شدم به بدترین شکل ممکن نیست و نابودش کردم

سم بریز دور خونه یا گازوعیل
از بوی نفتالین هم خوششون نمیاد
از جای رطوبتی خوششون میاد ولی عقرب و اینا بیشتر تو بهار و تابستونه پاییز زمستون خبری نیست

در نهایت اگر دیدی فایده نداره و بازم دست از سرت بر نمیدارن تسلیم شو ! و مرگ تلخ دردناک رو بپذیر و خودت رو بسپار دست سر نوشت فوق فوقش با نیش یک عقرب از دنیا میری یا شاید مغزت رو خوردن نوشجانشون
بسیار از راهنماییتون سپاسگزارم و بیشتر از دلداری دادن‌ آخرتون هرچند خیلی بیرحمانه بود
2 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي 09-17-2018   #7 (لینک نوشته)
فعال هم میهن

marde_barani's Avatar

ارسال پیام خصوصی

marde_barani آفلاين است   پاسخ با نقل قول
قديمي 09-17-2018   #8 (لینک نوشته)
فعال هم میهن

momoosh's Avatar

ارسال پیام خصوصی

احتمالا من جز اون مردم محسوب نمیشم
momoosh آفلاين است   پاسخ با نقل قول
نوشته را پسندیده است :
قديمي 09-17-2018   #9 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

setare72's Avatar

ارسال پیام خصوصی

از ادما ک ترسناکتر نیستن
قديمي 09-17-2018   #10 (لینک نوشته)
هم میهن دوست

henry888's Avatar

ارسال پیام خصوصی

استارتر عزیز. هم میهن پر از ملخ خور و ملخ خور پرسته . انتظار داری از عنکبوت بترسند ؟ نخورنش پیشکش
henry888 آفلاين است   پاسخ با نقل قول
قديمي 09-17-2018   #11 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

canary's Avatar

ارسال پیام خصوصی

نوشته اصلي بوسيله mehrbod نمايش نوشته ها
‏...
شما از عنکبوتا میترسی؟
قديمي 09-17-2018   #12 (لینک نوشته)
هم میهن دوست

henry888's Avatar

ارسال پیام خصوصی

نوشته اصلي بوسيله canary نمايش نوشته ها
شما از عنکبوتا میترسی؟
استاد بزرگ مدتی هست فعالیت نداره. میدونید چرا ؟
henry888 آفلاين است   پاسخ با نقل قول
نوشته را پسندیده است :
قديمي 09-18-2018   #13 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

blue_rose's Avatar

ارسال پیام خصوصی

رون هم ترس از عنکبوت داشت =)))

+
تقریبا هیچ ترسی برام بالاتراز مارمولک نیست :|
از عکسشم حتی میترسم :))
blue_rose هم اکنون آنلاين است   پاسخ با نقل قول
نوشته را پسندیده است :
قديمي 09-18-2018   #14 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

Mehrbod's Avatar

ارسال پیام خصوصی

نوشته اصلي بوسيله henry888 نمايش نوشته ها
استاد بزرگ مدتی هست فعالیت نداره. میدونید چرا ؟
چرا شاخک‌های من همیشه هشیار اند به من میگویند اگر کسی جایی مرا یاد کرد ..!
قديمي 09-18-2018   #15 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

Mehrbod's Avatar

ارسال پیام خصوصی

نوشته اصلي بوسيله canary نمايش نوشته ها
شما از عنکبوتا میترسی؟
نه آن چندان, در بیرون از ایران تارتــَن (عنکبوت) فراوان‌تر است و زود خومیگیرید.
Mehrbod آفلاين است   پاسخ با نقل قول
2 نفر نوشته را پسندیده اند
پاسخ

ابزارهاي موضوع
نحوه نمايش

قوانين ارسال