آریاییان همان مردان دارای R1a هستند
تالار گفتگوی هم میهن - Hammihan Forum            

بازگشت   تالار گفتگوی هم میهن - Hammihan Forum > تالارهای موضوعی > تاریخ و فرهنگ
ثبت نام آموزش کار با هم میهن آپلود عکس علامت گذاری بفرم خوانده شده بی پاسخ!
عضویت در هم میهن شبکه اجتماعی پخش زنده لیست کاربران کاربران آنلاین تبلیغات

تاریخ و فرهنگ گفتمان پیرامون تاریخ و فرهنگ ایران و جهان

پاسخ

LinkBack ابزارهاي موضوع نحوه نمايش
قديمي 09-21-2018   #1 (لینک نوشته)
هم میهن دوست

shaho.kurdistani's Avatar

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض آریاییان همان مردان دارای R1a هستند

آسیای میانه و اروپای شرقی جایگاه قدیمی ترین سایت های باستانی هست که مردان آنان دارای R1a بوده اند
محققان این فرهنگ های باستانی را اولین جوامع اروپایی و هندوایرانی(آریایی) میدانند

نقشه زیر مسیر مهاجرت و پراکندگی مردان R1a را نشان میدهد:

shaho.kurdistani آفلاين است   پاسخ با نقل قول
8 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي 09-21-2018   #2 (لینک نوشته)
هم میهن دوست

dnairan's Avatar

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : آریاییان همان مردان دارای R1a هستند

بررسی دقیق کروموزوم ایگریگ افراد منسوب به هاپلوگروپ R1a نشان داد که اکثر ایرانی های منسوب به این هاپلوگروپ با پشتون های افغانستان و قرقیزها دارای ریشه مشترک با قدمت حدود 4800 سال هستند یعنی می توان گفت جد مشترک آنان 4800 سال پیش می زیسته است:
حامل جهش Z2125 از شاخه R1a>Z93>Z94(Z95)

خلاصه شجرنامه ژنتیکی هاپلوگروپ R1a:

در جدول زیر میزان فراوانی زیرشاخه ها و جهش های مختلف هاپلوگروپ در بین ایرانیها-افغانیها و هندیها
گزارش شده است:
وجدول زیر ،جدول کامل میزان فراوانی زیرشاخه ها و جهش های مختلف R1aدر چندین کشور آسیایی و اروپایی:

باتوجه به آمار جداول فوق که حاصل بروزرسانی داده های منابع مختلف می باشد از میان 297 آذری فقط 41 نفر یعنی 13.8درصد دارای تباری ژنتیکی آریایی وحامل هاپلوگروپ R1aهستند و از میان 105 کرمانی 25 نفر
دارای تباری ژنتیکی آریایی وحامل هاپلوگروپ R1aهستند و در تمام ایران از میان 1363 نفر 193 نفر یعنی 14.1 درصد دارای تباری ژنتیکی آریایی وحامل هاپلوگروپ R1aهستند.

منبع: The phylogenetic and geographic structure of
Y-chromosome haplogroup R1a 2015

اکثر جمعیت شرق اروپا و آسیای مرکزی وافغانستان وشمال هند مربوط به هاپلوگروپ R1aمی باشد ودر ایران حاملین این هاپلوگروپ که اکثرا ساکن شرق ایران هستند منسوب به زیر شاخه R1a>Z93>Z94(Z95) هستند و همانطور که در نقشه واضح است انتشار Z93 در افغانستان،قرقیزستان و اطراف آن می باشد. آریاییان همان مردان دارای R1a هستند

میزان هاپلوگروپ R1a در بین مردم پشتون-افغانستان

dnairan آفلاين است   پاسخ با نقل قول
8 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي 09-21-2018   #3 (لینک نوشته)
هم میهن دوست

ارسال پیام خصوصی

در اوستا مجموعه ای از توصیفات جغرافیایی وجود داره از جمله مکان ایرانویج سرزمین اولیه آریاییان
همچنین مکان های دیگری مانند سغد،مرو،باختر و.....

جالب اینجاست بیشتر این نواحی به ترتیب اولویت جاهایی هستند که در عصر برنز و امروزه حتی جایگاه دارندگان R1a هست

آریاورته سرزمین آریاییان هند در متون ودایی هم امروزه جایگاه اصلی R1a در شمال شبه قاره هند هست.

نقشه پراکنش R1a:

سرزمین آریاورته، سرزمین آریاییان هند:

7 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي 09-21-2018   #4 (لینک نوشته)
هم میهن دوست

dnairan's Avatar

ارسال پیام خصوصی

حتما به این فایل صوتی گوش فرمایید که صاحب صوت کلمه آریایی را به همسایگان شرقی ایران ارجاع می دهد:
توضیح کارشناس پیرامون آریایی و مصدر آن
6 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي 09-21-2018   #5 (لینک نوشته)
مدیر تالار تاریخ

Archimonde's Avatar

ارسال پیام خصوصی

مسکن آریاییان به شرق ایران کنونی بیشتر تمایل دارد تا غرب ایران، غرب ایران محل پراکندگی یهودیان، اعراب و بین النهرینی ها بوده است. ولی شرق ایران از قدیم با نام آریانا پیوند خورده است. زبان کنونی مردم ایران نیز ریشه در شرق دارد، و نیز گفته می شود که خاستگاه زرتشت شرق (بلخ) بوده است.

هر شخصیّت مهم، دو وجۀ تاریخی و فراتاریخی دارد. وجۀ تاریخی که معمولاً وجوه مثبت و منفی را توأمان دارد، حاصل گزاره‌ها، اسناد و مدارک تاریخی است؛ امّا وجۀ فراتاریخی به «فرامتن» تعلّق دارد و ماحصل متغیّرهایی بیرون از تاریخ، و تابع شرایط نزدیک به حال است.

_سهند ایرانمهر
Archimonde آفلاين است   پاسخ با نقل قول
5 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي 09-21-2018   #6 (لینک نوشته)
هم میهن دوست

dnairan's Avatar

ارسال پیام خصوصی

نتایج تحلیل تبار ژنتیکی اسکلت های تپه حصار دامغان

جهت مشاهده با اندازه اصلی روی تصویر فوق کلیک یا لمس نمایید

نمونه شماره i2337 مطابق نمونه های شهر سوخته می باشد هم از لحاظ میتوکندری مادری و هم ایگرگ پدری

برخی باستان شناسان ایرانی بر تپه حصار دامغان حساب می کردند

می گفتند از اولین اماکن مهاجران تازه وارد آریایی است!
اما نتایجی مشابه با نتایج مردم شهر سوخته در تپه حصار دامغان و با قدمتی کمتر آن طرف تر در ترکمنستان-ازبکستان-قرقیزستان و پاکستان،نظریه حرکت برخی بومیان کشاورز بعد از خشکسالی به دنبال زمین هایی حاصلخیز برای کشاورزی را تقویت می کند. و گسترش هاپلوگروپ J2 از ایران به اطراف را نشان می دهد
.
کما اینکه زیرشاخه و قدمت اسکلت با شناسه J2 تپه حصار که مشابه با مردم شهر سوخته است
بیانگر گسترش این شناسه در هزاران سال پیش در ایران از جنوب گرفته تا شمال با وسعت هزاران کیلومتر است

ويرايش توسط dnairan : 09-21-2018 در ساعت 02:23 PM
2 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي 09-24-2018   #7 (لینک نوشته)
هم میهن دوست

dnairan's Avatar

ارسال پیام خصوصی

میزان هاپلوگروپ R1a در بین مردم هند و پاکستان:

سرزمین های آریایی توصیف شده در اوستا با داده ها و نقشه های فوق تطابق دارد.
پس آریایی که از نظر تاریخی مد نظر است مربوط به حاملین شاخه Z94 از هاپلوگروپ R1a است
که در شرق ایران-افغانستان-پاکستان و هند وقرقیزستان میزانش بالا است.

1. آریانَه وئیجَه Airyana Vaēǰah
  2. Gava = ناحیه سغد
  3. Mōuru = مَرگوش
  4. Bāxδī = باکتریا (بلخ امروزی)
  5. Nisāya = ناحیه‌ای بین مَرگوش و باکتریا، احتمالاً میمنه
  6. Harōiva = آریا، هرات
  7. Vaēkərəta = گنداره
  8. Urvā = احتمالاً ناحیه غزنی
  9. Xnənta = ناحیه تعریف شده vəhrkānō. šayana
  10. Haraxᵛaitī = رخج
  11. Haētumant = ناحیه‌ای در هلمند که احتمالاً با زرنگ (ساتراپی) هخامنشی متناظر است.
  12. Raγa = ناحیه شمالی Haraxᵛaitī و Haētumant در مسیر ناحیه Čaxra که متمایز از Ragā مادی و همچنین احتمالاً Raγa زرتشتی در یشت (۱۹٫۱۸) است.
  13. Čaxra = Čarx بین غزنی و کابل، در دره لوگر (و نه آنطور که کریستین‌سن می‌پنداشت: مازندران)
  14. Varəna = Bunēr از Mahāmāyūrī، ناحیه‌ای که آخرین نبرد اسکندر مقدونی رخ داد 0Aornos)، سرزمین فریدون (Θraētaona/Frēdōn/Afrīḏūn)
  15. Hapta Həndu = در جغرافیای ودایی، Sapta Sindhavaḥ. در شمال شرقی ناحیه پنجاب
  16. Raŋhā = معادل Rasā در جغرافیای ودایی، در زمان‌هایی، باهمدیگر کوبها (کابل) و کرومو (خرم) ذکر شده است. یک رودخانه در ناحیه کوهستانی قرار دارد، که احتمالاً مرتبط با رودخانه سند (و نه با رود سیحون یا ولگا) مرتبط است

نقشه میزان انتشار برخی هاپلوگروپ ها در هند:

2 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي 09-29-2018   #8 (لینک نوشته)
هم میهن دوست

dnairan's Avatar

ارسال پیام خصوصی

منبع:
تاريخ(1 ) ایران و جهان باستان

http://www.chap.sch.ir/sites/default...37/C110219.pdf
نوشته را پسندیده است :
قديمي 10-08-2018   #9 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

azarakhash's Avatar

ارسال پیام خصوصی

j2 هاپلوگروپ بومی ایران است. R1a هم در نزدیکی ایران بوجودامده است. انچه به نظر میرسد احتمالا سکاها و پارت ها و یا به عبارتی مردم شرق و شمال شرق ایران همان R1a ها بوده اند که به دلیل طبیعت زندگی خود کوچگر بوده ودائم در حال جا به جایی بوده اند. مادها و پارس ها و احتمالا ایلامی ها بیشتر j2 بوده انذ که متمدن تر و یک جا نشین بوده اند. من فکر میکنم این دو نژاد در زمانی دور در مجاورت هم زیست میکرده اند. بنابراین فرهنگ و زبان مشابه داشته انذ و هر ذو اریایی نامیده میشدند. ولی نژادهای مختلفی بوده اند. زرتشتی ها ایران از پارس ها هستند بنابراین j2 در انها زیاد دیده میشود. در مناطق شرقی که الان افغانستان شده R1a حداکثر است. تحقیقات هم نشان میدهد که r1a در سکاهای کلاسیک حداکثر بوده است.
مردم شرق و غرب ایران حتی تا زمان ساسانیان دو ملت کمی متفاوت بوده اند. مادها و پارس ها به هم نزدیکتر بوده اند و پارت ها که بعدا پهلو نامیده شدند کمی با مردم ایران غربی متفاوت بوده و حتی زبان هایی متفاوت داشته اند.
شاهنامه و اوستا داستان های ایران شرقی است. احتمالا اگر مهاجرتی روی داده توسط پارت ها و یا سکاها بوده است.
در بعضی منابع اسلامی گفته شده که مردم خراسان زرد مو هستند. در واقع این ها همان سکاها بوده اند که نژادی نزدیک به اروپایی داشته اند. و الان هم در شرق حداکثر و در تمام ایران هم این هاپلوگروپr1a دیده میشود.
طبق منابع داریوش خود را اریایی نامیده. طبق کتب یونانی مادها اریایی نامیده شده اند. طبق کتب یونانی شرق ایران اریانا نامیده میشده. بنابراین طبق اسناد بیشتر مناطق ایرانی فعلی خود را اریایی میدانستند. حال اگر فرض کنیم اریایی ها مهاجم و اشغالگر بوده اند این اریایی های مهاجم کی بوده اند؟؟؟ پارس ها یا مادها یا پارت ها؟؟؟ اولا اینها بخصوص پارت ها ملت متفاوت با زبان متفاوت ولی نزدیک به پارس ها بوده اند و کلا متفاوت از انها و به نظر نمی اید و سندی نداریم که زمانی متحد پارس ها بوده و به فلات ایران حمله کرده انذ.
دوما اسناد بین النهرینی یافته شده حاکی از قدمت حظور پارس و مادها تا حدود 5000 سال پیش وجود دارد.
احتمال دارد که r1a ها که همان سکاها بوده اند زمانی ا ایران دور شده و زمانی به مناطق شرقی ایران دوباره وارد شده اند
azarakhash آفلاين است   پاسخ با نقل قول
قديمي 10-08-2018   #10 (لینک نوشته)
هم میهن دوست

ارسال پیام خصوصی

نوشته اصلي بوسيله azarakhash نمايش نوشته ها
j2
دوما اسناد بین النهرینی یافته شده حاکی از قدمت حظور پارس و مادها تا حدود 5000 سال پیش وجود دارد.
احتمال دارد که r1a ها که همان سکاها بوده اند زمانی ا ایران دور شده و زمانی به مناطق شرقی ایران دوباره وارد شده اند
اگر منظورتان از اسناد بین النهرینی ، اشارات به پارس و پارسوا و ماد در متون آشوری هستش
قدمت این ها مربوط به 2800 سال پیش است نه 5000 سال پیش
قديمي 10-08-2018   #11 (لینک نوشته)
هم میهن دوست

ارسال پیام خصوصی

j2 من فکر میکنم این دو نژاد در زمانی دور در مجاورت هم زیست میکرده اند. بنابراین فرهنگ و زبان مشابه داشته انذ و هر ذو اریایی نامیده میشدند. ولی نژادهای مختلفی بوده اند. زرتشتی ها ایران از پارس ها هستند بنابراین j2 در انها زیاد دیده
از آنجا که در عصر اوستا و ریگ ودا خبری از حکومت ها یا اقوام آریایی در ایران کنونی نیست میتوان دارنده های احتمالی (j) رو که بعدها خودشون رو آریایی دونستن با لاتین های آمریکایی غیر سفیدپوست قابل مقایسه دانست که ابتدا لاتین نبوده و بعدن در اثر حکومت لاتین شدن یا اهالی آناتولی که بعدن ترک شدن
قديمي 10-08-2018   #12 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

azarakhash's Avatar

ارسال پیام خصوصی

نوشته اصلي بوسيله shaho.kurdistani نمايش نوشته ها
اگر منظورتان از اسناد بین النهرینی ، اشارات به پارس و پارسوا و ماد در متون آشوری هستش
قدمت این ها مربوط به 2800 سال پیش است نه 5000 سال پیش
من کتاب دکتر جهانشاه درخشانی رو شخصا مطالعه نکرده ام اقای رستم فرخزاد بیشتر اطلاع دارند. جهانشاه درخشانی اعتقاد دارند تا حدود 4000 یا 5000 سال پیش اشاره به اقوام مادی و پارسی در کتیبه های بین النهرین رفته است. تحقیقات سورنا فیروزی را به صورت فایل صوتی و مقاله ای که دارند مطالعه کردم ام ایشان اسنادی حاکی از وجود پادشاهی ماد تا حدود 4200 سال پیش بر مبنای اسناد بین النهریی و کتب یونانی( تاریخ دیودور به نقل از کتزیاس) یافته اند. طبق صحبت های ایشان نام شهر هگمتانه قرن ها قبل از انچه هرودوت گفته در اسناد بین النهرینی دیده شده است.
مقاله ایشان که 36 صفحه است و چاپ شده است رو من دارم اگر فرصت شد من قسمت هایی از انرا میدارم. کلا همانطوریکه اشاره رفت به نظر می اید ان قومی که مهاجر بوده اند. r1a ها بوده اند و j2 ها که احتمالا همان مادها و پارس ها ایلامی بوده اند از گذشته در فلات ایران بوده اند. الیته سکاها ها از قدیم بوده اند ولی احتمالا فلات را ترک و بعدا گروهی از انها به شرق ایران برگشته اند.
به هر حال نه من نه کسی با اطمینان نمی تواند بگوید اول R1a ها فرهنگ اریایی را داشته اند یا j2 ها. ولی به نظر میرسد که j2 ها متمدن تر و ساکن بوده اند. من احتمال میدهم که j2 ها اول خود را اریایی نامیده اند و فرهنگ انها به r1a ها که همان سکاها باشد منتقل شده است. سکاها و پارت ها کلا فرهنگ و تمدن پائین تری داشته اند. احتمالا این دو قوم زمانی کنار هم میزیسته اند و بعد r1a ها که کوچگر بوده اند از منطقه دور شده و مجددا بعد از قرن ها در شرق ایران مستقر شده اند. بنابراین اریایی های اصلی را من j2 ها میدانم. اگر هم مهاجرتی بوده به این ترتیب بوده است. ولی پارس ها و مادها احتمالا حضور چند هزار ساله در منطقه دارند. سکاها زرد مو بوده اند ولی پارس ها و مادها شبیه مردم دیگر خاورمیانه بوده اند. در هر حال ایرانی کنونی ترکیب انها و دیگر اقوام است
اگر این فرضیه رو بپدیریم که البته یک فرضیه است. تشابه فرهنگی و زبانی ایلامی ها و پارس ها که اقای فرخزاد روی ان اصرار دارد روشن میشود چون همه از ریشه مشترک اقوام j2 هستند.

ويرايش توسط azarakhash : 10-08-2018 در ساعت 04:08 PM
قديمي 10-08-2018   #13 (لینک نوشته)
هم میهن دوست

ارسال پیام خصوصی

من کتاب دکتر جهانشاه درخشانی رو شخصا مطالعه نکرده ام اقای رستم فرخزاد بیشتر اطلاع دارند. جهانشاه درخشانی اعتقاد دارند تا حدود 4000 یا 5000 سال پیش اشاره به اقوام مادی و پارسی در کتیبه های بین النهرین رفته است. تحقیقات سورنا فیروزی را به صورت فایل صوتی و مقاله ای که دارند مطالعه کردم ام ایشان اسنادی حاکی از وجود پادشاهی ماد تا حدود 4200 سال پیش بر مبنای اسناد بین النهریی و کتب یونانی( تاریخ دیودور به نقل از کتزیاس) یافته اند. طبق صحبت های ایشان نام شهر هگمتانه قرن ها قبل از انچه هرودوت گفته در اسناد بین النهرینی دیده شده است.
مقاله ایشان که 36 صفحه است و چاپ شده است رو من دارم اگر فرصت شد من قسمت هایی از انرا میدارم. کلا همانطوریکه اشاره رفت به نظر می اید ان قومی که مهاجر بوده اند. R1a ها بوده اند و j2 ها که احتمالا همان مادها و پارس ها ایلامی بوده اند از گذشته در فلات ایران بوده اند. الیته سکاها ها از قدیم بوده اند ولی احتمالا فلات را ترک و بعدا گروهی از انها به شرق ایران برگشته اند.
به هر حال نه من نه کسی با اطمینان نمی تواند بگوید اول r1a ها فرهنگ اریایی را داشته اند یا j2 ها. ولی به نظر میرسد که j2 ها متمدن تر و ساکن بوده اند. من احتمال میدهم که j2 ها اول خود را اریایی نامیده اند و فرهنگ انها به r1a ها که همان سکاها باشد منتقل شده است. سکاها و پارت ها کلا فرهنگ و تمدن پائین تری داشته اند. احتمالا این دو قوم زمانی کنار هم میزیسته اند و بعد r1a ها که کوچگر بوده اند از منطقه دور شده و مجددا بعد از قرن ها در شرق ایران مستقر شده اند. بنابراین اریایی های اصلی را من j2 ها میدانم. اگر هم مهاجرتی بوده به این ترتیب بوده است. ولی پارس ها و مادها احتمالا حضور چند هزار ساله در منطقه دارند. سکاها زرد مو بوده اند ولی پارس ها و مادها شبیه مردم دیگر خاورمیانه بوده اند. در هر حال ایرانی کنونی ترکیب انها و دیگر اقوام است
اگر این فرضیه رو بپدیریم که البته یک فرضیه است. تشابه فرهنگی و زبانی ایلامی ها و پارس ها که اقای فرخزاد روی ان اصرار دارد روشن میشود چون همه از ریشه مشترک اقوام j2 هستند.
در متون دیگر من تا حالا ندیدم با این قدمتی که میگویید از مادها و پارس ها در فلات ایران صحبت کرده باشن
اما مواردی که دکتر درخشانی گفته و جناب فرخزادم گفتن از دید زبان شناسان و محققان نمیتواند اشاره به قوم آریا باشد چون این کلمات معنی دیگری میدهند.
قديمي 10-08-2018   #14 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

azarakhash's Avatar

ارسال پیام خصوصی

نوشته اصلي بوسيله shaho.kurdistani نمايش نوشته ها
در متون دیگر من تا حالا ندیدم با این قدمتی که میگویید از مادها و پارس ها در فلات ایران صحبت کرده باشن
اما مواردی که دکتر درخشانی گفته و جناب فرخزادم گفتن از دید زبان شناسان و محققان نمیتواند اشاره به قوم آریا باشد چون این کلمات معنی دیگری میدهند.
مطالبی که اقای فرخزاد در جستارشون گذاشتن فکر میکنم مطالب مرحوم درخشانی در مورد ایلامی ها بود نه پارس ها و مادها. بررسی های مفصلی ایشان در مورد قدمت حضور مادها و پارس ها دارند که البته من مطالعه نکردم.
اصلا حتی مطالب ایشان و مطالب سورنا فیروزی که من بعدا تو سایت میزارم رو ما نادیده بگیریم 80-90 سال پیش گیرشمن و دیگران گفته اند که اریایی ها به داخل ایران کوچ کرده اند. اولا در همان موقع هم دلایل انها خیلی قوی نبوده و نکته دیگر اینکه با پیشرفت ژنتیک ما الان میتوانیم نگاه دقیقتر و بهتری به داستان داشته باشیم. که ان موقع گیرشمن نمی توانسته
البته این نظر من است بالا هم گفتم به نظر میرسد دو گروه اریایی وجود داشته j2 ها و r1a. حالا به هر حال یکی از این دو گروه اول اریایی نامیده شده است. البته بعدا گروه های نژادی دیگری هم به این ترکیب اولیه اضافه شده اند
سوال اینجاست
1- مادها و پارس ها بیشتر به کدامیک از این دو گروه تعلق داشته اند.؟ به نظر من احتمالا j2
2- j2 ها ایا مهاجر بوده اند یا بومی؟ کاملا مشخص است که نژاد بومی ایران بوده اند. هیچ شواهدی حاکی از مهاجر بودن انها نیست.
پس کلا با این دو پیش فرض میتوان به قدمت حضور پارس ها و مادها در ایران رسید.

انچه در بحث ها تناقض ایجاد کرده همین است که اریایی ها را کلا r1a میدانند. این پیش فرض کاملا غلط است. حتی معقول تر این است که اریایی های اولیهj2 بوده باشند. به هر حال احتمالا تعریف اریایی طی قرن ها عوض شده. اول به گروه نژادی خاصی تعلق داشته بعدا به گروه های بزرگتری اطلاق شده است

ويرايش توسط azarakhash : 10-08-2018 در ساعت 07:06 PM
قديمي 10-08-2018   #15 (لینک نوشته)
هم میهن دوست

ارسال پیام خصوصی

مطالبی که اقای فرخزاد در جستارشون گذاشتن فکر میکنم مطالب مرحوم درخشانی در مورد ایلامی ها بود نه پارس ها و مادها. بررسی های مفصلی ایشان در مورد قدمت حضور مادها و پارس ها دارند که البته من مطالعه نکردم.
اصلا حتی مطالب ایشان و مطالب سورنا فیروزی که من بعدا تو سایت میزارم رو ما نادیده بگیریم 80-90 سال پیش گیرشمن و دیگران گفته اند که اریایی ها به داخل ایران کوچ کرده اند. اولا در همان موقع هم دلایل انها خیلی قوی نبوده و نکته دیگر اینکه با پیشرفت ژنتیک ما الان میتوانیم نگاه دقیقتر و بهتری به داستان داشته باشیم. که ان موقع گیرشمن نمی توانسته
البته این نظر من است بالا هم گفتم به نظر میرسد دو گروه اریایی وجود داشته j2 ها و r1a. حالا به هر حال یکی از این دو گروه اول اریایی نامیده شده است. البته بعدا گروه های نژادی دیگری هم به این ترکیب اولیه اضافه شده اند
سوال اینجاست
1- مادها و پارس ها بیشتر به کدامیک از این دو گروه تعلق داشته اند.؟ به نظر من احتمالا j2
2- j2 ها ایا مهاجر بوده اند یا بومی؟ کاملا مشخص است که نژاد بومی ایران بوده اند. هیچ شواهدی حاکی از مهاجر بودن انها نیست.
پس کلا با این دو پیش فرض میتوان به قدمت حضور پارس ها و مادها در ایران رسید.

انچه در بحث ها تناقض ایجاد کرده همین است که اریایی ها را کلا r1a میدانند. این پیش فرض کاملا غلط است. حتی معقول تر این است که اریایی های اولیهj2 بوده باشند. به هر حال احتمالا تعریف اریایی طی قرن ها عوض شده. اول به گروه نژادی خاصی تعلق داشته بعدا به گروه های بزرگتری اطلاق شده است
اینکه میگویند R1a آریایی هست بدین خاطر هست افق جغرافیایی اوستا و ریگ ودا به عنوان متون کهن آریایی در حوزه R1a قرار داره و داده های اقلیمی و ژنتیک ، کوچ های آریاییان بنا به اوستا را از آسیای میانه میدانند جایی که منشا تمام R ها هستش

به طور کلی میتوان گفت آریاییان اوستا و ریگ ودا همگی R1a بودن
پاسخ

ابزارهاي موضوع
نحوه نمايش

قوانين ارسال