آیا این چیزا در دین با عقل و وجدان بشری جور درمیاد؟
تالار گفتگوی هم میهن - Hammihan Forum            

بازگشت   تالار گفتگوی هم میهن - Hammihan Forum > تالارهای موضوعی > ادیان و مذاهب
ثبت نام آموزش کار با هم میهن آپلود عکس علامت گذاری بفرم خوانده شده بی پاسخ!
عضویت در هم میهن شبکه اجتماعی پخش زنده لیست کاربران کاربران آنلاین تبلیغات

ادیان و مذاهب بحث هایی در باب دین و مذهب بررسی و تبادل اطلاعات مسائل و موارد موجود

پاسخ

LinkBack ابزارهاي موضوع نحوه نمايش
قديمي 10-13-2018   #1 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

mahmood976's Avatar

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض آیا این چیزا در دین با عقل و وجدان بشری جور درمیاد؟

آیا این چیزا در دین با عقل و وجدان بشری جور درمیاد؟
یه روایت هایی هست در دین که دال بر سختگیری و خشونت و بیرحمی عجیبی است!
آیا اینا حقیقت داره؟ و چطور با عقل و وجدان بشری میشه اینطور چیزها رو توجیه پذیر دونست؟
بطور مثال:

شب اول قبر به روایت یک دختر
هنگامی كه جنازه مادر را در میان قبر گذاشتند، دختر فریاد می‏زد: من از مادرم جدا نمی‏شوم هر چه خواستند او را آرام كنند، مفید واقع نشد؛ دیدند اگر بخواهند با اجبار دختر را از مادر جدا كنند، ممكن است جانش به خطر بیفتد. سرانجام بنا شد دختر را در قبر مادرش بخوابانند، و دختر هم پهلوی بدن مادر در قبر بماند، ولی روی قبر را از خاك انباشته نكنند، و فقط روی قبر را با تخته‏ای بپوشانند و دریچه‏ای هم بگذارند تا دختر نمیرد و هر وقت خواست از آن دریچه بیرون آید.
به گزارش مشرق، آتی نوشت: علامه سید محمد حسین طباطبائی صاحب تفسیر المیزان نقل كردند كه: استاد ما عارف برجسته «حاج میرزا علی آقا قاضی» می‏گفت:
در نجف اشرف در نزدیكی منزل ما، مادر یكی از دخترهای اَفَنْدی‏ها (سنی‏های دولت عثمانی) فوت كرد.
این دختر در مرگ مادر، بسیار ضجه و گریه می‏كرد و جداً ناراحت بود، و با تشییع كنندگان تا كنار قبر مادر آمد و آنقدر گریه و ناله كرد كه همه حاضران به گریه افتادند.
هنگامی كه جنازه مادر را در میان قبر گذاشتند، دختر فریاد می‏زد: من از مادرم جدا نمی‏شوم هر چه خواستند او را آرام كنند، مفید واقع نشد؛ دیدند اگر بخواهند با اجبار دختر را از مادر جدا كنند، ممكن است جانش به خطر بیفتد. سرانجام بنا شد دختر را در قبر مادرش بخوابانند، و دختر هم پهلوی بدن مادر در قبر بماند، ولی روی قبر را از خاك انباشته نكنند، و فقط روی قبر را با تخته‏ای بپوشانند و دریچه‏ای هم بگذارند تا دختر نمیرد و هر وقت خواست از آن دریچه بیرون آید.
دختر در شب اول قبر، كنار مادر خوابید، فردا آمدند و سرپوش را برداشتند تا ببینند بر سر دختر چه آمده است، دیدند تمام موهای سرش سفیده شده است.
پرسیدند چرا این طور شده‏ای؟
در پاسخ گفت: شب كنار جنازه مادرم در قبر خوابیدم، ناگاه دیدم دو نفر از فرشتگان آمدند و در دو طرف ایستادند و شخص محترمی هم آمد و در وسط ایستاد، آن دو فرشته مشغول سؤال از عقائد مادرم شدند و او جواب می‏داد، سؤال از توحید نمودند، جواب درست داد، سؤال از نبوت نمودند، جواب درست داد كه پیامبر من محمد بن عبدالله(صلی الله علیه و آله و سلم)است.
تا این كه پرسیدند: امام تو كیست؟
آن مرد محترم كه در وسط ایستاده بود گفت: «لَسْتُ لَها بِاِمامِ؛ من امام او نیستم»
در این هنگام آن دو فرشته چنان گرز بر سر مادرم زدند كه آتش آن به سوی آسمان زبانه می‏كشید.
من بر اثر وحشت و ترس زیاد به این وضع كه می‏بینید كه همه موهای سرم سفید شده در آمدم.
مرحوم قاضی می‏فرمود: چون تمام طایفه آن دختر، در مذهب اهل تسنن بودند، تحت تأثیر این واقعه قرار گرفته و شیعه شدند (زیرا این واقعه با مذهب تشیع، تطبیق می‏كرد و آن شخصی كه همراه با فرشتگان بوده و گفته بود من امام آن زن نیستم، حضرت علی (علیه السلام) بوده‏اند) و خود آن دختر، جلوتر از آنها به مذهب تشیع، اعتقاد پیدا كرد.

تبیان
علامه سید محمد حسین حسینی تهرانی، معادشناسی، ج ۳، ص ۱۱۰.
یعنی واقعا خداوند اینقدر بیرحمه؟ حضرت علی (ع) راضیه به این خشونت و بیرحمی؟
خیلی از این سنی ها اصلا اطلاعات و آگاهی درستی ندارن در محیط و خانواده ای به دنیا میان که همه یا اکثریت سنی هستن...
خود ما مثلا با اینکه شیعه هستیم ولی صرفا بخاطر اینکه در خانواده و محیط شیعه به دنیا اومدیم اینطور هستیم و میگیم به ولایت حضرت علی (ع) اعتقاد داریم و کجا رفتیم دنبال تحقیق و تشخیصی که واقعا از خودمون باشه؟
حالا تازه خیلی از اینها که صرفا اسم و برچسب و زبانی است و افراد خیلی کمی در واقعیت معیارهای عملی اعتقاد و التزام به این ادعاها رو دارا میباشند.

آیا ممکنه اینطور روایت ها جعلی باشن؟
شاید عده ای حالا نه با نیت بد و شخصی ولی به خیال خودشون بخاطر باایمان کردن و هدایت مردم بعضی از این موارد رو از خودشون ساخته اند.
یا شاید هم اینها صرفا یک نمایش و ایجاد توهمی بوده اند در عالم معنا برای ترساندن و آگاه کردن مردم

اگر خدا و حساب و کتاب بخواد اینقدر سخت باشه که بیشتر انسانها دخلشون اومده
بعد چطور میشه با صفات خداوند اینطور چیزها رو درک کرد... بنظرم تقریبا غیرممکنه!
مثلا صفت ارحم الراحمین بودن خداوند، چطور با اینطور چیزها جور درمیاد؟

Bruce Lee

هرچه ما از نظر درونی فقیرتر باشیم بیشتر تلاش میکنیم تا از نظر برونی خود را غنی کنیم

بروس لی

mahmood976 آفلاين است   پاسخ با نقل قول
2 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي 10-13-2018   #2 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

stivi's Avatar

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : آیا این چیزا در دین با عقل و وجدان بشری جور درمیاد؟

در روایات هست که برای اکثر انسان ها پرسش و پاسخ قبر وجود ندارد .
در روایتی از یکی از امامان آمده که پرسش و پاسخ قبر فقط برای مومن و کافر محض انجام میشود و برای انسانهایی که بین ایمان و کفر هستند و برای متوسطین چیزی بنام پرسش قبر وجود ندارد .
قديمي 10-13-2018   #3 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

mahmood976's Avatar

ارسال پیام خصوصی

نوشته اصلي بوسيله stivi نمايش نوشته ها
در روایات هست که برای اکثر انسان ها پرسش و پاسخ قبر وجود ندارد .
در روایتی از یکی از امامان آمده که پرسش و پاسخ قبر فقط برای مومن و کافر محض انجام میشود و برای انسانهایی که بین ایمان و کفر هستند و برای متوسطین چیزی بنام پرسش قبر وجود ندارد .
خب اینکه سوال اصلی رو پاسخ نمیده و مسئله رو حل نمیکنه، بلکه شاید بدترش هم میکنه!
چون میتونیم بگیم وقتی خدا به مومن اینقدر سخت میگیره انتظار میره وضع برای انسانهای دیگر بدتر باشه.
من منظورم این روایات خاص هست که دال بر سختگیری و خشونت و بیرحمی عجیبی نسبت به انسانها هستند.
جوابی که شما دادی هیچ کمک روشنی به پاسخ این پرسش نمیکنه. با استثناء کردن یک عده این مسئله حل نمیشه که!
قديمي 10-13-2018   #4 (لینک نوشته)
هم میهن دوست

seyyed.mm's Avatar

ارسال پیام خصوصی

نوشته اصلي بوسيله mahmood976 نمايش نوشته ها
یه روایت هایی هست در دین که دال بر سختگیری و خشونت و بیرحمی عجیبی است!
آیا اینا حقیقت داره؟ و چطور با عقل و وجدان بشری میشه اینطور چیزها رو توجیه پذیر دونست؟
بطور مثال:

یعنی واقعا خداوند اینقدر بیرحمه؟ حضرت علی (ع) راضیه به این خشونت و بیرحمی؟
خیلی از این سنی ها اصلا اطلاعات و آگاهی درستی ندارن در محیط و خانواده ای به دنیا میان که همه یا اکثریت سنی هستن...
خود ما مثلا با اینکه شیعه هستیم ولی صرفا بخاطر اینکه در خانواده و محیط شیعه به دنیا اومدیم اینطور هستیم و میگیم به ولایت حضرت علی (ع) اعتقاد داریم و کجا رفتیم دنبال تحقیق و تشخیصی که واقعا از خودمون باشه؟
حالا تازه خیلی از اینها که صرفا اسم و برچسب و زبانی است و افراد خیلی کمی در واقعیت معیارهای عملی اعتقاد و التزام به این ادعاها رو دارا میباشند.

آیا ممکنه اینطور روایت ها جعلی باشن؟
شاید عده ای حالا نه با نیت بد و شخصی ولی به خیال خودشون بخاطر باایمان کردن و هدایت مردم بعضی از این موارد رو از خودشون ساخته اند.
یا شاید هم اینها صرفا یک نمایش و ایجاد توهمی بوده اند در عالم معنا برای ترساندن و آگاه کردن مردم

اگر خدا و حساب و کتاب بخواد اینقدر سخت باشه که بیشتر انسانها دخلشون اومده
بعد چطور میشه با صفات خداوند اینطور چیزها رو درک کرد... بنظرم تقریبا غیرممکنه!
مثلا صفت ارحم الراحمین بودن خداوند، چطور با اینطور چیزها جور درمیاد؟

سلام این جستار رو ندیدم
توی جستار قبلی که متن شما هم از اونجا برداشته شده مطالبی از یکی از مولف ها که ازش خوشم میاد اوردم

در باره عذاب قبر

ابو بصير مي گويد:
به امام جعفر صادق(عليه السّلام) گفتم: أيفلت من ضغطه القبر احد؟ آيا احدى هست كه از فشار قبر نجات پيدا كند؟ فرمود: نعوذبالله منها، ما أقل من يفلت من ضغطه القبر؛ پناه بخدا مى‏بريم از فشار قبر. چقدر قليل و اندك هستند آن افرادى كه از فشار قبر نجات پيدا كنند.(بحارالانوار، ج 6، ص260)

اگر خدا و حساب و کتاب بخواد اینقدر سخت باشه که بیشتر انسانها دخلشون اومده آیا این چیزا در دین با عقل و وجدان بشری جور درمیاد؟
من گمانم این است که دخلمون اومده اونم حسابی
بقول سعدی شاید که ز مشاطه نرنجیم که زشتیم
البته بسیار تاکید شده مردم را از رحمت خداوند ناامید نکنید ایشالا بقیه مشکلی نداشته باشن
seyyed.mm هم اکنون آنلاين است   پاسخ با نقل قول
نوشته را پسندیده است :
قديمي 10-13-2018   #5 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

stivi's Avatar

ارسال پیام خصوصی

خب اینکه سوال اصلی رو پاسخ نمیده و مسئله رو حل نمیکنه، بلکه شاید بدترش هم میکنه!
چون میتونیم بگیم وقتی خدا به مومن اینقدر سخت میگیره انتظار میره وضع برای انسانهای دیگر بدتر باشه.
من منظورم این روایات خاص هست که دال بر سختگیری و خشونت و بیرحمی عجیبی نسبت به انسانها هستند.
جوابی که شما دادی هیچ کمک روشنی به پاسخ این پرسش نمیکنه. با استثناء کردن یک عده این مسئله حل نمیشه که!
پرسش و پاسخ قبر از مومن توسط بشیر و مبشر انجام می شود و پس از آن مومن را به بهشت برزخی می برند و
پرسش و پاسخ قبر از کافر توسط نکیر و منکر انجام می شود و او را به جهنم برزخی می برند ،
برای اکثر مردم پرسش و پاسخ قبر وجود ندارد .

یکی از ایرادات اساسی و مشترک در خواندن و تفهیم قرآن این است که خواننده به مخاطب قرآن در آن سوره یا آیات توجه ندارد کافران ؟ مومنان ؟ اهل کتاب ؟ منافقان ؟ و ...
stivi آفلاين است   پاسخ با نقل قول
نوشته را پسندیده است :
قديمي 10-13-2018   #6 (لینک نوشته)
هم میهن دوست

seyyed.mm's Avatar

ارسال پیام خصوصی

پرسش و پاسخ قبر از مومن توسط بشیر و مبشر انجام می شود و پس از آن مومن را به بهشت برزخی می برند و
پرسش و پاسخ قبر از کافر توسط نکیر و منکر انجام می شود و او را به جهنم برزخی می برند ،
برای اکثر مردم پرسش و پاسخ قبر وجود ندارد .
بردار من طوری صحبت نکن که انگار چندروز پیش از عالم برزخ برگشتی
نقل قولی لینکی منبعی چیزی
نوشته را پسندیده است :
قديمي 10-14-2018   #7 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

stivi's Avatar

ارسال پیام خصوصی

نوشته اصلي بوسيله seyyed.mm نمايش نوشته ها
بردار من طوری صحبت نکن که انگار چندروز پیش از عالم برزخ برگشتی
نقل قولی لینکی منبعی چیزی

روايت‌ ميكند أبوعليّ أشعري‌ از محمّد بن‌ عبدالجبّار از حَجّال‌ از ثَعْلبَه‌ از أبوبكر حَضْرَمي‌ كه‌:
قَالَ: قَالَ أَبُوعَبْدِاللَهِ عَلَيْهِ السَّلَامُ: لَا يُسْأَلُ فِي‌ الْقَبْرِ إلَّا مَنْ مَحَضَ الإيمَانَ مَحْضًا أَوْ مَحَضَ الْكُفْرَ مَحْضًا وَا لا خَرُونَ يُلْهَوْنَ عَنْهُمْ. [86] و[87]
«حضرت‌ امام‌ جعفر صادق‌ عليه‌ السّلام‌ فرمودند: در قبر از كسي‌ سؤال‌ نمي‌شود مگر آن‌ كسي‌ كه‌ ايمان‌ خود را كاملاً خالص‌ نموده‌ باشد، و يا آن‌ كسي‌ كه‌ كفر خود را خالص‌ نموده‌ باشد ؛ و امّا بقيّۀ افراد از سؤال‌ قبر آنها صرف‌ نظر ميشود.»
stivi آفلاين است   پاسخ با نقل قول
2 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي 10-14-2018   #8 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

malekeashtar's Avatar

ارسال پیام خصوصی

منبع را یادم رفته ،باید دوباره پیدا کنم
گفته می شود فشار قبر فیزیکی نیست بلکه روحی است یعنی پس از مرگ بعضی ها روحشان چنان به این دنیا تعلق و علاقه دارد که ترک این دنیا برایشان بسیار سخت است و این همان فشار قبر است
malekeashtar آفلاين است   پاسخ با نقل قول
نوشته را پسندیده است :
قديمي 10-14-2018   #9 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

mahmood976's Avatar

ارسال پیام خصوصی

روايت‌ ميكند أبوعليّ أشعري‌ از محمّد بن‌ عبدالجبّار از حَجّال‌ از ثَعْلبَه‌ از أبوبكر حَضْرَمي‌ كه‌:
قَالَ: قَالَ أَبُوعَبْدِاللَهِ عَلَيْهِ السَّلَامُ: لَا يُسْأَلُ فِي‌ الْقَبْرِ إلَّا مَنْ مَحَضَ الإيمَانَ مَحْضًا أَوْ مَحَضَ الْكُفْرَ مَحْضًا وَا لا خَرُونَ يُلْهَوْنَ عَنْهُمْ. [86] و[87]
«حضرت‌ امام‌ جعفر صادق‌ عليه‌ السّلام‌ فرمودند: در قبر از كسي‌ سؤال‌ نمي‌شود مگر آن‌ كسي‌ كه‌ ايمان‌ خود را كاملاً خالص‌ نموده‌ باشد، و يا آن‌ كسي‌ كه‌ كفر خود را خالص‌ نموده‌ باشد ؛ و امّا بقيّۀ افراد از سؤال‌ قبر آنها صرف‌ نظر ميشود.»
یعنی الان این زنه که ازش پرسیدن ایمان خالص داشته یا کفر خالص؟
اگر ایمان خالص داشته چرا باهاش اونقدر خشونت و عذابش کردن؟
اگر کفر خالص داشته پس چطور گفته من مسلمان هستم و پیامبرم حضرت محمد است؟ یعنی منافق بوده؟
قديمي 10-14-2018   #10 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

malekeashtar's Avatar

ارسال پیام خصوصی

مشحمید عزیز
شما بچسب به واجبات
بعد ببین چطور می شی
malekeashtar آفلاين است   پاسخ با نقل قول
نوشته را پسندیده است :
قديمي 10-14-2018   #11 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

didar's Avatar

ارسال پیام خصوصی

نه فشار قبری درکاراست ونه سوال وجوابی اگر چنین چیزی بود خداوند به آن اشاره می کردند

تازه اگر قرآن را خوانده باشید قوم پیامبر بارها درباره زنده شدن مردگان از پیامبر سوال پرسیدند ویا از روزقیامت ولی تا بحال شنیده اید که از قبر وفشار قبر و برزخ از پیامبر سوالی پرسیده باشند ؟
didar آفلاين است   پاسخ با نقل قول
2 نفر نوشته را نپسندیده اند :
قديمي 10-14-2018   #12 (لینک نوشته)
هم میهن دوست

seyyed.mm's Avatar

ارسال پیام خصوصی

تشييع‌ رسول‌ خدا از سعد بن‌ معاذ

در كتاب‌ «أمالي‌» شيخ‌ طوسي‌، با إسناد خود از شيخ‌ أبو عبدالله‌ حسين‌ بن‌ أبي‌ عبدالله‌ غضائري‌ از شيخ‌ صدوق‌، و نيز مرحوم‌ صدوق‌ در كتاب‌ «علل‌ الشّرآئع‌» از أبوالحسن‌ بن‌ إبراهيم‌ الهَمْدانيّ از جعفر بن‌ يوسف‌ الازْديّ از عليّ بن‌ نوح‌ حنّاط‌ از عَمْرو بن‌ يَسَع‌ از عبدالله‌ بن‌ سنان‌ از حضرت‌ امام‌ جعفر صادق‌ عليه‌ السّلام‌ روايت‌ كرده‌اند كه‌: به‌ خدمت‌ رسول‌ خدا صلّي‌ الله‌ عليه‌ وآله‌ وسلّم‌ آمده‌ و گفتند كه‌: سَعْد ابن‌ مُعاذ رحلت‌ نموده‌ است‌.
رسول‌ خدا صلّي‌ الله‌ عليه‌ وآله‌ وسلّم‌ با جماعتي‌ از اصحاب‌ بطرف‌ منزل‌ سعد حركت‌ كردند، و در حاليكه‌ تكيه‌ به‌ در داده‌ بودند امر نمودند تا سعد را غسل‌ دهند، و غسل‌ به‌ پايان‌ رسيد.
و سپس‌ سعد را حنوط‌ نموده‌ و كفن‌ كرده‌ و حمل‌ نمودند بسوي‌ قبرستان‌ بقيع‌، در حاليكه‌ رسول‌ خدا بدون‌ كفش‌، پاي‌ برهنه‌ و بدون‌ ردا بدنبال‌ جنازه‌ تشييع‌ مي‌نمود، و گاهي‌ طرف‌ راست‌ تابوت‌ را مي‌گرفت‌ و گاهي‌ جانب‌ چپ‌ را تا آنكه‌ جنازۀ سعد را كنار قبر پائين‌ آوردند.
رسول‌ خدا صلّي‌ الله‌ عليه‌ و آله‌ و سلّم‌ خود در قبر پائين‌ رفت‌ و براي‌ سعد، لَحْد معيّن‌ كرد و او را در لَحْد گذارد و خشت‌ها را يكي‌ پهلوي‌ ديگري‌ مي‌چيد و ميفرمود: به‌ من‌ سنگ‌ بدهيد، به‌ من‌ خاك‌ مرطوب‌ بدهيد، و با آن‌ خاكها خُلل‌ و فُرج‌ ميان‌ خشت‌ها را مسدود مينمود.
رسول‌ خدا صلّي‌ الله‌ عليه‌ و آله‌ و سلّم‌ چون‌ از قبر فارغ‌ شد و خاك‌ بر روي‌ آن‌ انباشت‌ و روي‌ قبر را تسويه‌ نمود فرمود:
إنِّي‌ لَاعْلَمُ أَنَّهُ سَيَبْلَي‌ وَ يَصِلُ الْبِلَي‌ إلَيْهِ، وَلَكِنَّ اللَهَ يُحِبُّ عَبْدًا إذَا عَمِلَ عَمَلاً أَحْكَمَهُ.
«حقّاً من‌ مي‌دانم‌ كه‌ بزودي‌ خواهد پوسيد و كهنگي‌ و اندراس‌ به‌ اين‌ قبر خواهد رسيد، وليكن‌ پروردگار دوست‌ دارد كه‌ بنده‌ كاري‌ را كه‌ انجام‌ ميدهد، در آن‌ محكم‌ كاري‌ كند و مُتْقَن‌ و استوار نمايد.»
چون‌ از تسويۀ قبر فارغ‌ شده‌ و خاك‌ بروي‌ آن‌ ريختند، مادر سَعد گفت‌: گوارا باد بر تو اي‌ سعد در اين‌ بهشتي‌ كه‌ داخل‌ ميشوي‌!
رسول‌ خدا صلّي‌ الله‌ عليه‌ و آله‌ و سلّم‌ فرمود: اي‌ مادر سعد! بطور جزم‌ بر خدا حكمي‌ نكن‌؛ اينك‌ سعد را فشار قبر گرفت‌!
رسول‌ خدا صلّي‌ الله‌ عليه‌ وآله‌ وسلّم‌ بعد از فراغ‌ از امر سعد مراجعت‌ كردند و مردم‌ نيز مراجعت‌ نمودند و عرض‌ كردند: اي‌ رسول‌ خدا! ما امروز از شما اموري‌ را مشاهده‌ كرديم‌ كه‌ دربارۀ سعد انجام‌ دادي‌ كه‌ تا به‌ حال‌ دربارۀ هيچ‌ كس‌ چنين‌ نديده‌ايم‌ كه‌ انجام‌ داده‌ باشي‌؛ شما به‌ دنبال‌ جنازۀ سعد بدون‌ ردا و كفش‌ حركت‌ كردي‌!
حضرت‌ فرمود: چون‌ ديدم‌ كه‌ فرشتگان‌ سماوي‌ بدون‌ كفش‌ و ردا تشييع‌ جنازۀ سعد مي‌نمايند، من‌ هم‌ به‌ آنها تأسّي‌ كردم‌.
عرض‌ كردند: شما گاهي‌ جانب‌ راست‌ سرير را مي‌گرفتيد و گاهي‌ جانب‌ چپ‌ را؟!
حضرت‌ فرمود: دست‌ من‌ در دست‌ جبرئيل‌ بود، او از هر جا كه‌ شروع‌ ميكرد و مي‌گرفت‌ من‌ نيز مي‌گرفتم‌.
عرض‌ كردند: شما خود امر به‌ غسل‌ سعد نموديد و خود بر جنازۀ او نماز گزارديد و خود براي‌ او لَحْد قرار داديد و سپس‌ فرموديد كه‌: فشار قبر، سعد را در بر گرفت‌!
حضرت‌ فرمود: آري‌، چون‌ سعد با اهل‌ منزلش‌ به‌ سوء اخلاق‌ رفتار ميكرد، اين‌ فشار قبر اثر سوء خلق‌ اوست‌. [175]
اين‌ روايت‌ را مرحوم‌ صدوق‌ در كتاب‌ «أمالي‌» نيز آورده‌ است‌.[176]
-----------------------------------------------------------------

[175] ـ «أمالي‌» شيخ‌، طبع‌ نجف‌، جلد دوّم‌، جزءِ پانزدهم‌، ص‌ 41 و 42؛ و «علل‌ الشّرآئع‌» طبع‌ مطبعۀ حيدريّه‌ ـ نجف‌، باب‌ 262: العِلّةُ الّتي‌ مِن‌ أجلِها يكون‌ عَذابُ القَبر، ص‌ 309 و 310، از جلد اوّل‌؛ و «بحار» ج‌ 6، ص‌ 220

[176] ـ «أمالي‌» طبع‌ سنگي‌، مجلس‌ شصت‌ و يكم‌، ص‌ 231
نوشته را پسندیده است :
قديمي 10-14-2018   #13 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

didar's Avatar

ارسال پیام خصوصی

نوشته اصلي بوسيله seyyed.mm نمايش نوشته ها
تشييع‌ رسول‌ خدا از سعد بن‌ معاذ

پائين‌ آوردند.[/font]
رسول‌ خدا صلّي‌ الله‌ عليه‌ و آله‌ و سلّم‌ خود در قبر پائين‌ رفت‌ و براي‌ سعد، لَحْد معيّن‌ كرد و او را در لَحْد گذارد و خشت‌ها را يكي‌ پهلوي‌ ديگري‌ مي‌چيد و ميفرمود: به‌ من‌ سنگ‌ بدهيد، به‌ من‌ خاك‌ مرطوب‌ بدهيد، و با آن‌ خاكها خُلل‌ و فُرج‌ ميان‌ خشت‌ها را مسدود مينمود.
231[/font]
پیامبر برای سعد تلقین نخواندند ؟
didar آفلاين است   پاسخ با نقل قول
قديمي 10-15-2018   #14 (لینک نوشته)
هم میهن دوست

seyyed.mm's Avatar

ارسال پیام خصوصی

نوشته اصلي بوسيله didar نمايش نوشته ها
پیامبر برای سعد تلقین نخواندند ؟
اینجا که چیزی ذکر نشده

احتمالا بخاطر همین موارد هم تلقین رو واجب نمی دونن
گویا سنی و شیعه نظرشون اینه تلقین مستحب یا مباحه
پاسخ

ابزارهاي موضوع
نحوه نمايش

قوانين ارسال