چرا شاه، دکتر فاطمی را به جوخه اعدام سپرد؟
تالار گفتگوی هم میهن - Hammihan Forum            

بازگشت   تالار گفتگوی هم میهن - Hammihan Forum > تالارهای موضوعی > سیاست و روابط بین الملل
ثبت نام آموزش کار با هم میهن آپلود عکس علامت گذاری بفرم خوانده شده بی پاسخ!
عضویت در هم میهن شبکه اجتماعی پخش زنده لیست کاربران کاربران آنلاین تبلیغات

سیاست و روابط بین الملل گفتگو پیرامون "علوم سیاسی" و "روابط بین الملل "

پاسخ
 
LinkBack ابزارهاي موضوع نحوه نمايش
قديمي 11-10-2018   #1 (لینک نوشته)
هم میهن دوست
 
omarn02's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض چرا شاه، دکتر فاطمی را به جوخه اعدام سپرد؟

چرا شاه، دکتر فاطمی را به جوخه اعدام سپرد؟
کرمیت روزولت، یکی از مهم ترین عوامل هدایتگر کودتای ۲۸ مرداد، در خاطرات خود می‌نویسد: «[از شاه پرسیدم:] میل دارم بدانم در مورد مصدق، ریاحی و دیگران، که علیه شما توطئه کرده‌اند، چه فکری کرده‌اید؟ او گفت: در این مورد زیاد فکر کرده‌ام.
چرا شاه، دکتر فاطمی را به جوخه اعدام سپرد؟
به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، کودتای 28 مردادماه سال 1332، پایانی بر یکی از مهم ترین نهضت‌های تاریخ معاصر ایران بود. با سقوط دولت دکتر مصدق، تحقق آرمان متعالی ملت ایران، یعنی ملی شدن صنعت نفت و کوتاه شدن دست اجانب و به ویژه استعمار انگلیس از ثروت‌های خدادادی کشور، با شکست مواجه شد. اما بر باد رفتن مجاهدت‌ها و تلاش‌های ملت برای رسیدن به استقلال، همه مصیبتی که در پی کودتای آمریکایی 28 مرداد بر سر ایرانیان فرود آمد، نبود؛ محمدرضا پهلوی که طی 12 سال قبل مقهور قدرت سیاستمداران کهنه‌کار و همچنین، خروش توده‌ها برای حفظ کیان و عظمت کشور بود، با وقوع کودتا، عرصه را برای جولان باز دید و به تدریج بساط دیکتاتوری را که پس از فرار و تبعید رضاشاه به طور نسبی جمع شده بود، گسترد. محمدرضا، در نخستین گام برای تثبیت استبداد و سپس دیکتاتوری خود، به تسویه حساب با مخالفانی پرداخت که طی یک دهه قبل، خواسته‌های او را بر نمی‌تابیدند و در این بین، هرچه این مخالفت‌ها غلظت بیشتری داشت، سرنوشت دردناک‌تری برای مخالفان رقم می‌خورد.دکتر مصدق، با پا در میانی عده‌ای و البته با این بهانه که به شخص شاه توهینی نکرده است، به سه سال حبس مجرد محکوم شد و بقیه نیروهای فعال در نهضت نیز، به تدریج، به حبس‌های کوتاه و بلند مدت محکوم شدند؛ اما سرنوشت برخی دیگر، مانند دکتر سید حسین فاطمی، فرق داشت. او پس از مدت‌ها زندگی مخفی در خانه‌های تیمی حزب توده، سرانجام در اسفندماه سال 1332، به دام مأموران امنیتی شاه افتاد. عکسی تاریخی، دکتر فاطمی را پس از بازداشت، با محاسن بلندی که احیاناً برای شناخته نشدن گذاشته بود، در حلقه افسران ساواکی و تیمور بختیار، نخستین رئیس نهاد مخوف امنیتی شاه، نشان می‌دهد. فاطمی را به حبس انداختند و هنگام انتقال وی به یکی از جلسات دادگاه، شعبان جعفری و دار و دسته‌اش، احتمالاً به اشاره دربار، به دکتر فاطمی حمله و او را با چاقو به شدت مضروب کردند. زخم‌های ناشی از آن حمله، در زندان به تدریج چرکی شد و بر اثر آن، وی به سختی تب کرد. وضعیت جسمانی دکتر فاطمی، روز به روز بدتر شد. با صدور حکم اعدام، به نظر می‌رسید که رژیم، برای حفظ ظاهر هم که شده، اجرای حکم را تا بازگشتن سلامت وی، به تعویق اندازد؛ اما شاه که به شدت از دکتر فاطمی کینه به دل داشت، دستور داد او را با 40 درجه تب، به جوخه اعدام بسپارند و به زندگی این مرد شجاع، خاتمه دهند. دکتر فاطمی را روز 19 آبان سال 1333، تیرباران کردند.

شاه و نفرت او از فاطمی

کرمیت روزولت، یکی از مهم ترین عوامل هدایتگر کودتای 28 مرداد، در خاطرات خود می‌نویسد: «[از شاه پرسیدم:] میل دارم بدانم در مورد مصدق، ریاحی و دیگران، که علیه شما توطئه کرده‌اند، چه فکری کرده‌اید؟ او گفت: در این مورد زیاد فکر کرده‌ام. مصدق محاکمه می‌شود و به سه سال محکوم خواهد شد ... ریاحی نیز مجازات مشابهی در پیش خواهد داشت؛ ولی یک استثنا وجود دارد و آن حسین فاطمی است. او هنوز دستگیر نشده [است،] ولی به زودی او را پیدا می‌کنند ... او، پس از دستگیری، اعدام خواهد شد.» دلیل این همه نفرت از دکتر فاطمی چه بود؟ چرا شاه نمی‌توانست مانند دیگر فعالان جبهه ملی که نسبت به شاه عرض ارادت و تمکین کرده و حتی بعدها به مقامات دولتی نیز رسیدند، برای دکتر فاطمی نیز تخفیف در نظر بگیرد؟

راز یک نفرت کور!

دکتر حسین فاطمی، یکی از معدود سیاستمداران و روزنامه‌نگاران آن دوره بود که عملاً، برای دربار و شاه، شمشیر را از رو بست. مقالات تند او در روزنامه‌اش، باختر امروز، بسیار نیش‌دار و پُرکنایه بود و بی‌پروا و بدون واهمه، شاه را با شدیدترین الفاظ ممکن، خطاب قرار می‌داد. این رویکرد، پس از کودتای نافرجام 25 مرداد و فرار شاه به بغداد و سپس رم، شدت و حدت بیشتری پیدا کرد. او به صراحت در سرمقاله‌های خود، از شاه با عنوان «جوان خوش خط و خال»، «مار افسرده» و «جوان هوسباز» یاد می‌کرد و با بی‌باکی تمام، برای مردم از حقیقت فساد دربار پهلوی می‌نوشت. روزنامه باختر امروز که یکی از پر طرفدارترین روزنامه‌های این دوره تاریخی محسوب می‌شود، مملو از مقالاتی است که با هدف افشای ماهیت شاه و خانواده او منتشر می شد. دکتر فاطمی در شماره 1172 روزنامه باختر امروز نوشت:«یکی نیست از او (شاه) بپرسد دیگر شما و فامیل شما از این یک مشت پابرهنه و لختی که بیست سال پدرت آن ها را به نفت جنوب زیر نظر مستقیم خویش فروخت و برای چهل سال بعد از خود نیز، قرارداد 1933 را باقی گذاشته، چه می‌خواهید؟» او به صراحت به افشای ماهیت کودتای انگلیسی رضاخان و برگزیده شدن او توسط استعمار پیر اشاره می‌کرد و می‌نوشت:«پدر شما(شاه) یک مرتبه به دستیاری آیرن ساید، کلنل انگلیسی، به روی هموطنان خود شمشیر کشید و عاقبت در منتهای نکبت در گوشه ژوهانسبورگ چشم بر هم گذاشت. او از این جنایت چه چیزی دید که امروز شما از روی نقشه فرستاده‌ سفارت انگلیس در بغداد و ایادی جیره‌خوار اجنبی، همان راه نکبت بار و ملعنت خیز را از نو می پیمایید؟»

تیترهای دکتر فاطمی در باختر امروز نیز، بسیار جنجالی و علیه دربار بود: «خائنی که می‌خواست وطن را به خاک و خون بکشد، فرار کرد»، «امروز مردم آزادی طلب تهران مجسمه‌های رضاخان میرپنج را سرنگون ساختند»، «شاه فراری با یک هواپیمای انگلیسی به طرف لندن پرواز کرد» و ... . نوک تیز پیکان انتقادات دکتر فاطمی، به سوی استعمار انگلیس نیز، نشانه گرفته می‌شد. او در شماره 1174 روزنامه وطن امروز نوشت:«لندن که صد و پنجاه سال است در شرق تاج می‌دهد و تاج می‌ستاند، سلسله منقرض می‌کند، دودمان پادشاهی می‌سازد ... دوستان ملت‌ها را به خاک سیاه می‌نشاند، چند سال است از قیام مردم ما سخت رنج می‌برد.» او در همان روز، در تیتری جنجالی نوشت: «مطبوعات انگلیسی دروغ پردازی خود را درباره حوادث ایران مجدداً آغاز کرده و از محمدرضاپهلوی حمایت می‌کنند.» فاطمی که یک‌بار با پیشنهاد مصدق و به دلیل فعالیت در جریان مبارزات ملی شدن صنعت نفت، از شاه نشان «همایون» دریافت کرده بود، در شماره 1172 روزنامه خود نوشت: «من در طول دوازده سال اخیر هرگز به آستان این جوان خوش خط و خال که مثل ماری افسرده موقع ضعف و جبن سر درهم می‌کشد و در فرصت مناسب نیش جانگزای خود را می‌زند، سر فرود نیاورده‌ام و این آخرین دفعه هم که ... نشان همایون به من داد، هرگز نشان اهدایی را به سینه نزدم زیرا که می‌دانستم این همایون از قماش همان همایون‌هایی است که پنجاه شصت راجه نظیر او را، انگلیس‌ها در موقع اشغال هند در خاک وسیع آن کشور ایجاد کردند.»

فرجام سخت

بی‌تردید، شجاعت و بی‌پروایی دکتر فاطمی، در کنار احساسات وطن دوستی او و نیز متوجه بودن انتقاداتش به دربار، به عنوان اصل و مرکز فساد و تباهی کشور، باعث شد که محمدرضا پهلوی از او و دوستانش متنفر شود و درصدد انتقام برآید. فرجام دکتر فاطمی را از این نظر، می‌توان با سرنوشت تلخ امیرمختار کریم‌پور شیرازی مقایسه کرد. او نیز به دلیل انتقادات تند و صریحش از اشرف پهلوی، پس از بازداشت، زنده زنده در آتش سوزانده شد و بعد، شایع کردند که برای خودکشی دست به این کار زده است! رویکرد دکتر فاطمی در افشای برخی زوایای کمتر دیده شده خاندان پهلوی که حتی روزنامه‌های به ظاهر تندرو و ملی هم، مایل نبودند سراغ آن بروند و درباره‌اش مطلبی را منتشر کنند، زمینه‌ساز اعدام وحشیانه و غیرانسانی او شد. گزارش‌های ساواک نشان می‌دهد که دکتر فاطمی، در لحظات پایانی حیات نیز، از خود ضعف نشان نداد و بدون واهمه در مقابل جوخه اعدام ایستاد و مرگ را با آغوش باز پذیرا شد.

منبع:خراسان
omarn02 آفلاين است   پاسخ با نقل قول
4 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي 11-10-2018   #2 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن
 
mahmood976's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : چرا شاه، دکتر فاطمی را به جوخه اعدام سپرد؟

خدا لعنتشون کنه هرچی شاهان مستبد و فاسد و وابستگانشون.
بطور کلی هر قدرتمندی که با قدرتش به مردم ظلم میکنه.
در این دنیا هرکاری بکنی هر فسادی داشته باشی ولی هیچی به قدر ظلم و جنایت در حق بقیهء انسانها و موجودات بد و نابخشودنی نیست.
__________________
The poorer we are inwardly, the more we try to enrich ourselves outwardly

Bruce Lee

هرچه ما از نظر درونی فقیرتر باشیم بیشتر تلاش میکنیم تا از نظر برونی خود را غنی کنیم

بروس لی

mahmood976 آفلاين است   پاسخ با نقل قول
قديمي 11-10-2018   #3 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن
 
mahmood976's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : چرا شاه، دکتر فاطمی را به جوخه اعدام سپرد؟

واقعا این ها به مکافات اعمال خودشون رسیدن.
میگن این دنیا دار مکافاته.
مطمئن باشید خیلی های دیگر هم دیر یا زود با مکافات اعمالشون مواجه میشن.
دمی خوشند و مغرور و هرچه میخواهند میکنند، غافل از قوانین الهی لایتغیر جهان هستی و قدرت بی شکست خداوند و عالم ماوراء.
mahmood976 آفلاين است   پاسخ با نقل قول
قديمي 11-10-2018   #4 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن
 
mahmood976's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : چرا شاه، دکتر فاطمی را به جوخه اعدام سپرد؟

ولی آدم باید خودش هم بترسه که مبادا بهتر از اینها نباشه.
شاید ما هم اگر قدرت داشته باشیم مثل اونا بشیم.
اما اینم که به بعضیا قدرتی داده میشه که باهاش دچار انحراف و سقوط و جنایت میشن باز خودش حکمتی هست، وگرنه خیلی آدمهای دیگر هم ظرفیت قدرت رو ندارن اما اون قدرت به دستشون نمیاد و بنابراین مرتکب اون جنایات و بار عظیم گناه نمیشن.

منم باید روی خشم خودم تسلط کافی کسب کنم
خیلی بد و خطرناکه عدم کنترل بر خشم.
mahmood976 آفلاين است   پاسخ با نقل قول
نوشته را پسندیده است :
قديمي 11-10-2018   #5 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن
 
bisavad's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : چرا شاه، دکتر فاطمی را به جوخه اعدام سپرد؟

تسنیم که اینا رو نوشته نظرش درباره ی فداییان اسلام و عبدخدایی که دکتر فاطمی را ترور کردند چیست؟
__________________
فانوسهای ده میدانند بیهوده روشن اند.

و سگان باخبرند که بیهوده بیدارند.

وقتی در روشنی روز دزد ها به مهمانی کدخدا میروند…

حسین پناهی
bisavad هم اکنون آنلاين است   پاسخ با نقل قول
2 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي 11-11-2018   #6 (لینک نوشته)
هم میهن دوست
 
garfilde-gorbe's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : چرا شاه، دکتر فاطمی را به جوخه اعدام سپرد؟

نوشته اصلي بوسيله bisavad نمايش نوشته ها
تسنیم که اینا رو نوشته نظرش درباره ی فداییان اسلام و عبدخدایی که دکتر فاطمی را ترور کردند چیست؟
بله ولی جنایات رژیم شاه از کشتن گلسرخی و فاطمی و .. تا شکنجه و آزار و اذیت مخالفان سیاسی حقیقت تاریخی کشور ایرانه
garfilde-gorbe آفلاين است   پاسخ با نقل قول
قديمي 11-11-2018   #7 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن
 
iran84's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : چرا شاه، دکتر فاطمی را به جوخه اعدام سپرد؟

لعنت خدا بر انگلیس و ایادیشخداوند رحمت کنه دکتر فاطمی رو
iran84 هم اکنون آنلاين است   پاسخ با نقل قول
قديمي 11-11-2018   #8 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن
 
bisavad's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : چرا شاه، دکتر فاطمی را به جوخه اعدام سپرد؟

نوشته اصلي بوسيله garfilde-gorbe نمايش نوشته ها
بله ولی جنایات رژیم شاه از کشتن گلسرخی و فاطمی و .. تا شکنجه و آزار و اذیت مخالفان سیاسی حقیقت تاریخی کشور ایرانه
مقصود من اینجا دفاع از پهلوی نیست.به نظر من هم این کاز پهلوی جنایتی نابخشودنیست.تاریخ ایران انگلیس ستیزتر از فاطمی به خود ندیده.بحث من اثبات تناقضگویی امثال تسنیم است.از یک طرف چنین تعریف هایی از دکتر فاطمی می کنند و از طرفی فداییان اسلام و امثال عبدخدایی را نیز قبول دارند!
bisavad هم اکنون آنلاين است   پاسخ با نقل قول
2 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي 11-11-2018   #9 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن
 
iran84's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : چرا شاه، دکتر فاطمی را به جوخه اعدام سپرد؟

نوشته اصلي بوسيله bisavad نمايش نوشته ها
مقصود من اینجا دفاع از پهلوی نیست.به نظر من هم این کاز پهلوی جنایتی نابخشودنیست.تاریخ ایران انگلیس ستیزتر از فاطمی به خود ندیده.بحث من اثبات تناقضگویی امثال تسنیم است.از یک طرف چنین تعریف هایی از دکتر فاطمی می کنند و از طرفی فداییان اسلام و امثال عبدخدایی را نیز قبول دارند!
اینجاست که باید گفت نمیشود هم خدابیامرز شاه گفت و هم حامی دکتر فاطمی و دکتر شریعتی بود دوست من
iran84 هم اکنون آنلاين است   پاسخ با نقل قول
قديمي 11-11-2018   #10 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن
 
bisavad's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : چرا شاه، دکتر فاطمی را به جوخه اعدام سپرد؟

نوشته اصلي بوسيله iran84 نمايش نوشته ها
اینجاست که باید گفت نمیشود هم خدابیامرز شاه گفت و هم حامی دکتر فاطمی و دکتر شریعتی بود دوست من
اگه می خواستم با ادبیات طرفداران خامنه ای صحبت کنم می تونستم بگم خب قوه ی قضائیه ی شاه جنایت کرده باید اون قاضی رو محکوم کرد و ارتباطی به شاه نداره.شاه که نمیتونه از آسمون یه سری فرشته بیاره تا با کمکشون حکومت کنه.شاه دست تنهاست و مظلوم!
bisavad هم اکنون آنلاين است   پاسخ با نقل قول
قديمي 11-11-2018   #11 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن
 
iran84's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : چرا شاه، دکتر فاطمی را به جوخه اعدام سپرد؟

نوشته اصلي بوسيله bisavad نمايش نوشته ها
اگه می خواستم با ادبیات طرفداران خامنه ای صحبت کنم می تونستم بگم خب قوه ی قضائیه ی شاه جنایت کرده باید اون قاضی رو محکوم کرد و ارتباطی به شاه نداره.شاه که نمیتونه از آسمون یه سری فرشته بیاره تا با کمکشون حکومت کنه.شاه دست تنهاست و مظلوم!

قیاس مع الفارغ اینجاست دیگه
شاه اسمش روشه
شیوه انتخابی هم مشخصه
قانون هم درباره وظایفش مشخصه
رهبری هم اختیاراتش در قانون مشخصه

شاه نیست
دیکتاتور هم نیست
جکومت هم سلطنتی نیست
جمهوری اسلامی است
ولیکن حکومت پهلوی حکومت پادشاهی و سلطنتی بود که نگذاشت دولت مردمی دکتر مصدق به سرانجام برسه

چون میدونست با وجود مصدق و فاطمی دیگر حکومت سلطنتی ادامه نخواهد داشت

و یک حکومت جمهوری ایجاد خواهد شد که دیگر اعلی حضرت همایونی! اختیارات چندانی ندارد
iran84 هم اکنون آنلاين است   پاسخ با نقل قول
قديمي 11-12-2018   #12 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن
 
iran84's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : چرا شاه، دکتر فاطمی را به جوخه اعدام سپرد؟

نوشته اصلي بوسيله bisavad نمايش نوشته ها
اگه می خواستم با ادبیات طرفداران خامنه ای صحبت کنم می تونستم بگم خب قوه ی قضائیه ی شاه جنایت کرده باید اون قاضی رو محکوم کرد و ارتباطی به شاه نداره.شاه که نمیتونه از آسمون یه سری فرشته بیاره تا با کمکشون حکومت کنه.شاه دست تنهاست و مظلوم!
دوست عزیزم
مطلب را کامل بخوان


من قربانی نفت هستم! / سخنان شهید دکتر سیدحسین فاطمی

آقای آزموده من هیچ تصور نمی کردم شاه این قدر ترسو و کوچک فکر و بی وطن باشد که دست خود را به خون یک مریض و بی پناه نیز برای خاطر سفارت انگلیس آلوده نماید. او از کشتن من چه نتیجه ای خواهد گرفت؟. مرگ یک نفر مریض چه لذتی برای او دارد. من از این شهادت پر افتخار لذت می برم.
iran84 هم اکنون آنلاين است   پاسخ با نقل قول
قديمي 11-12-2018   #13 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن
 
bisavad's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : چرا شاه، دکتر فاطمی را به جوخه اعدام سپرد؟

نوشته اصلي بوسيله iran84 نمايش نوشته ها
دوست عزیزم
مطلب را کامل بخوان


من قربانی نفت هستم! / سخنان شهید دکتر سیدحسین فاطمی

آقای آزموده من هیچ تصور نمی کردم شاه این قدر ترسو و کوچک فکر و بی وطن باشد که دست خود را به خون یک مریض و بی پناه نیز برای خاطر سفارت انگلیس آلوده نماید. او از کشتن من چه نتیجه ای خواهد گرفت؟. مرگ یک نفر مریض چه لذتی برای او دارد. من از این شهادت پر افتخار لذت می برم.
نوشته اصلي بوسيله iran84 نمايش نوشته ها

قیاس مع الفارغ اینجاست دیگه
شاه اسمش روشه
شیوه انتخابی هم مشخصه
قانون هم درباره وظایفش مشخصه
رهبری هم اختیاراتش در قانون مشخصه

شاه نیست
دیکتاتور هم نیست
جکومت هم سلطنتی نیست
جمهوری اسلامی است
ولیکن حکومت پهلوی حکومت پادشاهی و سلطنتی بود که نگذاشت دولت مردمی دکتر مصدق به سرانجام برسه

چون میدونست با وجود مصدق و فاطمی دیگر حکومت سلطنتی ادامه نخواهد داشت

و یک حکومت جمهوری ایجاد خواهد شد که دیگر اعلی حضرت همایونی! اختیارات چندانی ندارد
گرامی من هرگز در صدد تبرئه حکومت پهلوی نیستم.در جنایت بودن این کار هم شکی نیست.اما شما لطف کنید یک حکومت را در جهان امروز نشان بدهید که جنایتی مرتکب نمی شود.کم و زیاد دارد اما همه انجام می دهند.اما مساله این است که اولا شاه ادعای نیابت از طرف امام زمان و ولی امز مسلمین جهان بودن را نداشت در ثانی از حکومت الان ایران خیلی بهتر بود.امثال دکتر فاطمی با شاه مخالف بودند اما هیچ گاه حاضر نشدند به جای شاه کاشانی روی کار بیاید.
دوست گرامی که این همه به دکتر فاطمی علاقه و ارادت دارید لطف کنید بفرمایید چرا رهبرتان سید علی الگوی خودش را فدائیان اسلامی میداند که آن جنایات را در حق دکتر فاطمی انجام دادند؟
bisavad هم اکنون آنلاين است   پاسخ با نقل قول
قديمي 11-12-2018   #14 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن
 
secure's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : چرا شاه، دکتر فاطمی را به جوخه اعدام سپرد؟

نوشته اصلي بوسيله iran84 نمايش نوشته ها

قیاس مع الفارغ اینجاست دیگه
شاه اسمش روشه
شیوه انتخابی هم مشخصه
قانون هم درباره وظایفش مشخصه
رهبری هم اختیاراتش در قانون مشخصه

شاه نیست
دیکتاتور هم نیست
جکومت هم سلطنتی نیست
جمهوری اسلامی است
ولیکن حکومت پهلوی حکومت پادشاهی و سلطنتی بود که نگذاشت دولت مردمی دکتر مصدق به سرانجام برسه

چون میدونست با وجود مصدق و فاطمی دیگر حکومت سلطنتی ادامه نخواهد داشت

و یک حکومت جمهوری ایجاد خواهد شد که دیگر اعلی حضرت همایونی! اختیارات چندانی ندارد
داداش عدالتخواه
ستار بهشتی چرا کشته شد ؟
__________________
[ویرایش مدیریت]
غمگینمبرای تمام زنان سرزمینم
secure آفلاين است   پاسخ با نقل قول
پاسخ

ابزارهاي موضوع
نحوه نمايش

قوانين ارسال
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is فعال
شکلکها فعال است
كد [IMG] فعال است
كدهاي HTML غير فعال است
Trackbacks are غير فعال
Pingbacks are فعال
Refbacks are فعال


ساعت جاري 12:03 PM با تنظيم GMT +4.5 مي باشد.