اگرقصد سفر به ارمنستان را دارید با فرهنگ آنها آشنا شوید
تالار گفتگوی هم میهن - Hammihan Forum            

بازگشت   تالار گفتگوی هم میهن - Hammihan Forum > عمومی و اجتماعی > اقوام و گردشگری > جهانگردی
ثبت نام آموزش کار با هم میهن آپلود عکس علامت گذاری بفرم خوانده شده بی پاسخ!
عضویت در هم میهن شبکه اجتماعی پخش زنده لیست کاربران کاربران آنلاین تبلیغات

پاسخ
 
LinkBack ابزارهاي موضوع نحوه نمايش
قديمي 11-11-2018   #1 (لینک نوشته)
هم میهن دوست
 
mobinmaster's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض اگرقصد سفر به ارمنستان را دارید با فرهنگ آنها آشنا شوید

اگرقصد سفر به ارمنستان را دارید با فرهنگ آنها آشنا شوید
فرهنگ ارمنی بر پایه فرهنگ اقوام و طوایفی است که از دیرباز ساکن سرزمین کوهستانی ارمنستان بوده‌اند؛ لذا در گرامیداشت ومعرفی این فرهنگ، اورارتوها نقش موثر ومهمی داشتند. بخش‌های زیادی از فرهنگ و آداب و رسوم این کشور براساس جغرافیا، ادب و هنر و موسیقی ارمنی پایه‌گذاری شده ‌است.زبان ارمنی یکی از زبان‌های هندواروپایی است که در منطقه قفقاز و به ویژه در کشور ارمنستان و آرتساخ و سایر کشورهای دیگر که ارمنیان به عنوان جماعت ارمنیان پراکنده شناخته می‌شوند، به‌کار می‌رود. خط ارمنیان تا پایان سده چهارم میلادی سریانی یا یونانی بوده و به همین دلیل ادبیات و تاریخ آنان به خط و زبانی غیرارمنی نوشته شده است. پس از رسمیت یافتن دین مسیح در ارمنستان و مسیحی شدن ارمنیان، در مراسمات مذهبی و کلیساها به زبان سریانی یا یونانی صحبت میکردند و دعا می خواندند. حروف خط ارمنی نخستین بار به کوشش و مجاهدت یک روحانی ارمنی به نام مسروب ماشتوتس که با زبان‌های یونانی و زبان پارتی و ساسانی آشنایی کامل داشت، اختراع شد.
اما در زمان های خیلی دور حادثه ای باعث شد که مردم ارمنستان به دین مسیحیت بپیوندندو زندگی مردم این ناحیه را به کلی دگرگون شود . می‌توان این حادثه را به عنوان نقطه عطف تاریخ این ملت به حساب آورد و در واقع دنباله همه حوادث بعدی در رابطه با این حادثه بوده‌ است.آئین مسیحیت برای ارمنستان عامل تحول و حفظ و نگهداری قلمداد می شود. کلیسا در این کشور، نمادی از فرهنگ ملی به شمار می‎رود و فرقه‌های کاتولیک و پروتستان نیز طرفداران خودش را در میان مردم ارمنستان دارند.مردم ارمنستان اهمیت زیادی برای اموات خود قائل هستند و برگزاری مراسم هفت و چهل در این کشور نیز رواج دارد و به قبرستان‌ها به خوبی رسیدگی می‎شود.
رقص ارمنی، میراثی قدیمی، غنی و متنوع است که در مناطق بالاتر از ارمنستان و سرزمینی به نام آیرارات به جا مانده ‌است. در رقص ارمنی یک احساس شور، ظرافت و فصاحت خاصی وجود دارد.
همه رقصنده‌ها با پوشیدن لباس سنتی، تجسمی از تاریخ و فرهنگ خود و داستان‌های اجدادشان را نشان می‌دهند و با این کار سعی در نگه داشتن فرهنگ اجدادی خود دارند. در طراحی لباس رقص از عوامل متعددی نظیر سنت‌های مذهبی و زندگی خانواده‌های قدیمی و سنتی بهره میگیرند. رقص محلی و مذهبی ارمنی همیشه با آواز، سرودها و آلات موسیقی سنتی همراه است.
مردم ارمنستان به خصوص در نواحی روستایی، مهمان‌نواز هستند و اغلب بازدیدکنندگان را برای صرف قهوه به خانه خود دعوت می‌کنند. هر چقدر هم که خانواده‌ای فقیر باشد، بهتر است با احترام دعوت او را بپذیرید. اگر برای شام به خانه‌ی یک ارمنی دعوت شده‌اید، آمادگی خوردن غذای زیادتر از حد معمول را داشته باشید زیرا امتحان کردن همه غذاها عادتی مودبانه است. از آنجا که میزبان مدت زمان زیادی را صرف طبخ و تهیه غذاها می‌کند، حتما با یک جعبه شکلات یا گل (البته همیشه تعداد گل‌ها باید عدد فرد باشد زیرا عدد زوج برای قبرستان استفاده می‌شود) برای میزبان از او سپاسگذاری کنید.
ارمنی‌ها اغلب لباس رسمی می‌پوشند و وقتی به خانه یا تئاتر دعوت می‌شوند، با لباس رسمی می‌روند. مردم در طول تابستان، شلوارک هم می‌پوشند ولی خیلی رایج نیست. اگر به مناطق روستایی سفر کردید آماده باشید که مردم محلی خیلی در مورد غریبه‌ها کنجکاو هستند و دوست دارند از شما سوالاتی در مورد مبدا سفرتان ،شغلتان و اینکه از ارمنستان خوشتان آمده یاارمنستان را چگونه توصف می کنید.برقراری رابطه با مردم محلی کار دشواری نیست هر چند که زبان مانع بزرگی است، مگر آنکه زبان روسی یا ارمنی بدانید.
اکثر ارمنی‌ها عاشق این هستند که از آنها عکس بگیرید؛اما حتما از آنها اجازه بگیرید. دراین کشور مردم بی دلیل نمی خندند، مگر آنکه طرف مقابل‌شان را بشناسند یا موضوع خنده‌داری مطرح شود؛ پس اگر با چهره جدی آنها مواجه شدید تعجب نکنید.
برخلاف کشورهای غربی که درب بسته به معنای بسته بودن آن مکان است، در ارمنستان هر در بسته‌ای را امتحان کنید زیرا احتمالا مشغول به فعالیت هستند و شما بی‌خبر هستید به عنوان مثال اگر درب اداره‌ای بسته بود، حتما در بزنید زیرا به احتمال قوی باز است.
مردم ارمنستان هنگام گفتگو، اغلب فاصله خیلی کمی با هم دارند و در زمان صحبت‌های کاری، به اندازه طول یک دست با هم فاصله می‌گیرند. در این کشور هر چقدر افراد یکدیگر را بیشتر بشناسند، بیشتر با هم تماس بدنی دارند. اساسا تماس بدنی زنان و مردان (فارغ از نوع رابطه‌شان) بدون هرگونه احساسی است.
لباس‌های سنتی مردم ارمنستان، بسیار رنگارنگ است.در لباس های ارمنی تعدادی از رنگ ها معنا و مفهومی خاص دارند، به عنوان مثال، رنگ مشکی بیانگر اوضاع سیاسی کشور، رنگ سفید بیانگر آب و پاکی، رنگ زرد بیانگر خاک، رنگ نارنجی بیانگر فروتنی، رنگ قرمز بیانگر رشادت و خون و رنگ آبی بیانگر عدالت است. این رنگ ها در لباس های سنتی ارمنستان تا به امروز دیده می شود، اما هر بخش و روستا در ارمنستان، دارای لباس سنتی و رنگ‌های مختص به خود هستند.
در ارمنستان، مردها اکثر با دست دادن به یکدیگر، احوالپرسی می‌کنند و اگر طرفین با هم رابطه نزدیکی داشته باشند صورت طرف مقابل را یک‌بار می‌بوسند. اما اگر تازه به هم معرفی شده باشند، فقط به دست دادن اکتفا می‌کنند. زنان ارمنی معمولا یکدیگر را در آغوش گرفته و صورت هم را یک‌بار می‌بوسند.در مورد احوالپرسی بین زنان و مردان در این کشور باید بدانید که طبق رسم و همینطور در مناطق روستایی، زنان باید صبر کنند تا مرد دست خود را برای احوالپرسی دراز کند.
هنگام عبور از خیابان حواستان را جمع کنید زیرا راننده‌های ارمنی معمولا توجهی به قوانین نمی‌کنند و عابران پیاده به این امر عادت دارند. اگرچه در این کشور پوششی خاص برای زنان و مردان تعریف نشده است، اما لازم است که در طول اقامت در خاک ارمنستان پوششی موجه و مناسب را انتخاب کنید. پس تا حد ممکن از لباس‌های مناسب استفاده کنید و با عامه‌ی مردم هماهنگ باشید. در این صورت می‌توانید بدون جلب توجه، آزادانه در شهر قدم بزنید و از تک‌تک لحظه‌های خود لذت ببرید.حتما قبل از سفر با برخی اصطلاحات و لغات ارمنی یا روسی آشنایی پیدا کنید چون در طئل سفر کمتر فردی را میتوانید پیدا کنید که انگلیسی بلد باشد
حتما وجود شما در شهر به عنوان گردشگر توجه عموم را جلب خواهد کردو محلی‌ها ممکن است با نگاه‌های عجیب و خیره شما را تماشا کنند. این نکته را فراموش نکنید که در سفر به هر نقطه از جهان با احترام گذاشتن به آداب ورسوم و سنن آن کشور ومنطقه میتوانید بدون حاشیه و دردسر از تمام لحظات سفرتان لذت کافی را ببرید
__________________
فوم بتن
mobinmaster آفلاين است   پاسخ با نقل قول
پاسخ

ابزارهاي موضوع
نحوه نمايش

قوانين ارسال
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is فعال
شکلکها فعال است
كد [IMG] فعال است
كدهاي HTML غير فعال است
Trackbacks are غير فعال
Pingbacks are فعال
Refbacks are فعال


ساعت جاري 11:26 AM با تنظيم GMT +4.5 مي باشد.