پادشاهان ایرانی در کوماژن از قرن نهم قبل از میلاد
تالار گفتگوی هم میهن - Hammihan Forum            

بازگشت   تالار گفتگوی هم میهن - Hammihan Forum > تالارهای موضوعی > تاریخ و فرهنگ
ثبت نام آموزش کار با هم میهن آپلود عکس علامت گذاری بفرم خوانده شده بی پاسخ!
عضویت در هم میهن شبکه اجتماعی پخش زنده لیست کاربران کاربران آنلاین تبلیغات

تاریخ و فرهنگ گفتمان پیرامون تاریخ و فرهنگ ایران و جهان

پاسخ
 
LinkBack ابزارهاي موضوع نحوه نمايش
قديمي 12-08-2018   #1 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن
 
arminus's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پادشاهان ایرانی در کوماژن از قرن نهم قبل از میلاد

پادشاهان ایرانی در کوماژن از قرن نهم قبل از میلاد
کتیبه های آشوری و اورارتویی به دو پادشاه کوماژن (منطقه در شمال سوریه و جنوب شرقی ترکیه) با نامهای ایرانی ونداسپ (کونداشپی) و ویشتاسپ/گشتاسپ (کوشتاشپی) در اواسط قرن نهم و هشتم ق.م اشاره می کنند.
نکته اولی که وجود دارد این است که با اینکه تعداد بسیاری کتیبه به زبان لووی و خط هیتی هیروگلیفی در این منطقه کشف شده اند ولی نام این دو پادشاه در آنها ذکری نشده است ولی نامهایی که ریشه ایرانی ندارند، مثل سوپیلولیوما، پادشاه کوماژن در نیمه اول قرن هشتم ق.م، هم در کتیبه های لووی و هم آشوری و بعضا اوراتویی نیز آمده اند.
نکته دوم تبدیل شدن w به «گو» در زبان پارسی است که برخی آن را مرتبط با تغییر اصوات در زبان پارسی میانه می دانند (مثل ورد > گل، ورک > گرگ، وراز > گراز، ...).
در هر صورت به نظر می رسد کیمری ها حداقل یک قرن قبل از ورود به ایران در بخشهایی از ترکیه و شمال سوریه حضور داشته اند.
arminus هم اکنون آنلاين است   پاسخ با نقل قول
نوشته را پسندیده است :
قديمي 12-08-2018   #2 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن
 
arminus's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : پادشاهان ایرانی در کوماژن از قرن نهم قبل از میلاد

ابتدا در مورد منطقه تابال در شمال کوماژن:


تابال را می توان با توپال در زبان پارسی مقایسه کرد: معنی توبال | لغت‌نامه دهخدا


توبال . (معرب ، اِ) توپال . بمعنی مس باشد که به عربی نحاس گویند و براده و سونش مس و نقره و امثال آن را نیز گفته اند و بعضی گویند مس و آهن و امثال آن را چون بتابند و چکوش و پتک بر آن زنند ریزه هائی که از آن می ریزد و می پاشد آنها را توبال می گویند، و این اصح است ، چه توبال النحاس ، ریزه هائی را گویند که بوقت چکوش زدن از مس تافته می پاشد و آن را پوست مس می گویند ...


توبال کیست؟ بنا بر منابع عبری او یک از فرزندان یافث، پسر نوح، است: https://en.wikipedia.org/wiki/Tubal

Modern scholarship has identified the biblical Tubal with Tabal, an Anatolian state and region mentioned in Assyrian sources.
Tabal was a post-Hittite Luwian state in Asia Minor in the 1st millennium BC.
Some historians further connect Tabal and Tubal with the tribe on the Black Sea coast later known to the Greeks as Tibareni.
The Tibareni and other related tribes, the Chalybes (Khalib/Khaldi) and the Mossynoeci (Mossynoikoi in Greek), were sometimes considered the founders of metallurgy.

بنابراین توبال هم با تابال و هم قوم تیبارنی در قفقاز مرتبط است، تیبارنی ها را مبدع صنعت فلزکاری می دانند.


در مورد تیبارنی: https://en.wikipedia.org/wiki/Tibareni


They could have relations with pre-Sumerian mesopotamian city of Bad-Tibira, known as "Fortress of the Smiths" as Tibareni are one of the Kartvelian tribes which were early metalsmiths.


پس احتمالا پیش از سومری ها آنها شهری به نام بادتیبیرا (دژ آهنگران) را در بین النهرین بنیان نهاده بودند.


در تورات یک توبال دیگر هم وجود دارد که او را اولین آهنگر می دانند: https://en.wikipedia.org/wiki/Tubal-cain
arminus هم اکنون آنلاين است   پاسخ با نقل قول
نوشته را پسندیده است :
قديمي 12-08-2018   #3 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن
 
arminus's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : پادشاهان ایرانی در کوماژن از قرن نهم قبل از میلاد

اما ارتباط تابال و تیبارنی با ایرانیان در چیست؟ اقوام هندو-ایرانی یکی از شاخه های اقوام هندواروپایی بودند که از تابال در آسیای مرکزی به منطقه تیبارنی در قفقاز و سپس به جنوب روسیه و اوکراین مهاجرت کردند. در اصل می توان گفت فرهنگ هندوایرانی در این منطقه جدید به وجود آمد.


آهنگر ایرانی کاوه نام دارد که پس از نبرد با اژدها (اژی دهاک) شهر کی‌یف، پایتخت اوکراین، را بنا نهاد: Kiev. History


Kiev. History

According to legend, the city was founded by three brothers - Kyi, Schek and Khoryv - and their sister Lybid. As the ancient Ukrainian legend, the mighty blacksmiths named Quzma and Domian joined the fight with the dragon, bringing terror to the whole neighborhood and forcing people to pay an incredible tribute. Having won the battle, blacksmiths harnessed defeated them in a huge snake plow and plowed the land . From the furrows of the plow and embankments, according to legend, later emerged the Dnieper River, its rapids and trees along the river shores, which were named Zmiyev shafts.

لقب پادشاهان کیانی (Kauui/Kyi) مرتبط با نام کاوه است.
arminus هم اکنون آنلاين است   پاسخ با نقل قول
قديمي 12-08-2018   #4 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن
 
arminus's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : پادشاهان ایرانی در کوماژن از قرن نهم قبل از میلاد

به نظرم تغییر w به گو یا کو در نامهای پادشاهان کوماژن اتفاق نیافتده است، بلکه ک یا کو در ابتدای نامهای کونداشپی و کوشتاشپی مرتبط با همان پیشوند کیانی Kauui/Kyi است، یعنی در اصل نام ایشان «کی ونداسپ» و «کی ویشتاسپ» بوده است.


پادشاهی که در این منطقه در زمان سارگون دوم آشوری در اواخر قرن هشتم ق.م. زندگی می کرده در منابع آشوری کیاکو (Kiakku) و در منابع لووی کیاکیا (Kiyakiya) بوده است، او از دادن باج و خراج به آشوریان خودداری کرده بود و به همین دلیل سارگون او و همه خاندانش و جنگجویانش (7350 نفر) را از این منطقه بیرون راند. نام این پادشاه شبیه به نام کی قباد (Kauui Kauuata) است و در منبع ایرانی می خوانیم که او از سرزمین دیگری وارد ایران می شود به پادشاهی می رسد.


سارگون سپس در منطقه خارخار در شمال غربی ایران با پادشاه دیگری به نام کیبایا (Kibaba) مقابله کرده و او را دستگیر می کند. این شخص احتمالا کی اپیوه (Kauui Abiwah) فرزند کیقباد است.


در نهایت سارگون از شخصی به نام اوکشتر/اوکستر (Uksatar) نام می برد که احتمالا فرزند ارشد کی اپیوه یعنی کیکاوس (Kauui Us) است، نام وی در کتیبه بیستون هوخشتره است، به نظر می رسد پسوند «خشتره» (شاه)، جایگرین پیشوند «کی» شده است.
arminus هم اکنون آنلاين است   پاسخ با نقل قول
قديمي 12-08-2018   #5 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن
 
arminus's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : پادشاهان ایرانی در کوماژن از قرن نهم قبل از میلاد

سارگون قصد شکست دادن اوکستر (هوخشتره/کیکاووس) را نیز داشت ولی در این مبارزه خود او توسط کیمری ها کشته می شود و فرزندش سنخریب به جای او به پادشاهی می رسد، کیکاووس قلمرو خود را گسترش می دهد و مازندران را فتح می کند و پایتخت خود را به آمل منتقل می نماید، سپس برای اینکه بتواند موقعیت خود را تثبیت کند، دختر سنخریب به نام سادیتو/شادیتو (Saditu) یا همان سودابه را خواستگاری می کند ولی پادشاه هاماوران (آشور) او را با ترفندی اسیر می کند.


پس از سنخریب، اسرحدون به پادشاهی می رسد، در دوران او اتفاق متعددی می افتد، یکی از فرزندان هوخشتره (کیکاووس) به نام خشثریته (سیاوش) به همراه پادشاه ماد به نام مامی تیارشو و همچنین پادشاه ساپاردا به نام دوساننی یک امپراتوری جدید به نام ماد را تشکیل می دهد و شهرهایی که تحت تسلط آشوریها بودند را یکی پس از دیگری فتح می کند. او درصدد فتح نینوا پایتخت امپراتوری آشور است که ایشپکا (پشنگ) و فرزندش پرثتاوا (افراسیاب) کل سرزمین او را فتح می کنند، او به مقابله با آنها برمی گردد ولی درنهایت صلح می کند و با ترفندی کشته می شود.


پیش از این واقعه سکاها (تورانیان) با شاخه دیگری از کیمریها با نام نوذریان مبارزه کرده بودند و یکی از رهبران کیمری به نام توس (تئوشپا) با لشکر خود وارد تابال شده بود. به نظر می رسد که او در نبردی اسرحدون را شکست داده و کیکاووس را آزاد کرده است.


از طرفی اسرحدون از پادشاهی به نام اوپیش (Uppish) نام می برد که در منطقه پارتکا (فریدن/فریدون شهر) حکومت می کند، او احتمالا فرزند دیگر کی اپیوه یا کی قباد به نام کی پیشین یا همان چیش پیش است، داستان فریدون در شاهنامه (کوروش بزرگ) به این سرزمین تعلق دارد.
arminus هم اکنون آنلاين است   پاسخ با نقل قول
قديمي 12-08-2018   #6 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن
 
arminus's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : پادشاهان ایرانی در کوماژن از قرن نهم قبل از میلاد

پس از اسرحدون، آشوربانیپال پادشاه قدرتمند آشوری به سلطنت می رسد، در آن زمان کیمریها به رهبری شخصی به نام توگدامی (زوتهماسب) سرزمین الیپی در جنوب ماد و شمال ایلام را فتح می کنند و قصد شکست دادن پراثتاوا (افراسیاب) را هم داشتند که خشکسالی و قحطی ایران را فرا می گیرد و آن دو ناچار به صلح می شوند، وخامت این خشکسالی به حدی بود که آشوربانیپال کمک های غذایی بشردوستانه به ایران فرستاد.


پس از زوتهماسب، کوروش اول، احتمالا کی آرش فرزند دیگر کی اپیوه یا کی پیشین، به پادشاهی می رسد، او با آشوریان صلح می کند و فرزندش اروکو، یا همان اروندشاه یا ارپکساد، را به دربار آشوربانیپال می فرستد. در بخش غربی سرزمین ماد نیز شخصی به نام بیریشتری یا بیرخشتره، احتمالا کی بیرشن آخرین فرزند کی اپیوه، اعلام پادشاهی می کند که توسط آشوربانیپال دستگیر شده به نینوا فرستاده می شود.

ويرايش توسط arminus : 12-08-2018 در ساعت 05:46 PM
arminus هم اکنون آنلاين است   پاسخ با نقل قول
قديمي 12-30-2018   #7 (لینک نوشته)
مدیر تالار تاریخ
 
Archimonde's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : پادشاهان ایرانی در کوماژن از قرن نهم قبل از میلاد

با سپاس از شما؛ مطلب جدیدی است که برای بنده تازگی داشت.__________________
هر شخصیّت مهم، دو وجۀ تاریخی و فراتاریخی دارد. وجۀ تاریخی که معمولاً وجوه مثبت و منفی را توأمان دارد، حاصل گزاره‌ها، اسناد و مدارک تاریخی است؛ امّا وجۀ فراتاریخی به «فرامتن» تعلّق دارد و ماحصل متغیّرهایی بیرون از تاریخ، و تابع شرایط نزدیک به حال است.

_سهند ایرانمهر
Archimonde هم اکنون آنلاين است   پاسخ با نقل قول
نوشته را پسندیده است :
نوشته را نپسندیده اند :
پاسخ

ابزارهاي موضوع
نحوه نمايش

قوانين ارسال
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is فعال
شکلکها فعال است
كد [IMG] فعال است
كدهاي HTML غير فعال است
Trackbacks are غير فعال
Pingbacks are فعال
Refbacks are فعال


ساعت جاري 10:44 PM با تنظيم GMT +4.5 مي باشد.