لابی قومیتی برای تایید اعتبارنامه سلمان خدادی/درسی برای تاریخ
تالار گفتگوی هم میهن - Hammihan Forum            

بازگشت   تالار گفتگوی هم میهن - Hammihan Forum > تالارهای موضوعی > سیاست و روابط بین الملل
ثبت نام آموزش کار با هم میهن آپلود عکس علامت گذاری بفرم خوانده شده بی پاسخ!
عضویت در هم میهن شبکه اجتماعی پخش زنده لیست کاربران کاربران آنلاین تبلیغات

سیاست و روابط بین الملل گفتگو پیرامون "علوم سیاسی" و "روابط بین الملل "

پاسخ
 
LinkBack ابزارهاي موضوع نحوه نمايش
قديمي 01-10-2019   #1 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن
 
iran84's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض لابی قومیتی برای تایید اعتبارنامه سلمان خدادی/درسی برای تاریخ

لابی قومیتی برای تایید اعتبارنامه سلمان خدادی/درسی برای تاریخ

🔸آنچه می‌خوانید چکیده‌ای از گزارش روزنامه دنیای اقتصاد از روند تایید اعتبارنامه سلمان_خدادادی نماینده ملکان در مجلس هشتم است. این روزها با پیدا شدن جسد بی‌جان شاکی او، پرونده خدادادی مجددا در میان مردم مطرح شده است:


🔹اگرچه خبرنگاران انتظار داشتند كه طرح پرونده بررسي اعتبارنامه سلمان خدادادي در صحن علني به جلسه ويژه اي تبديل شود، اما برخلاف انتظارشان با جلسه غيرعلني در اين باره مواجه شدند.

🔸مجلس روز گذشته به منظور بررسي كميسيون تحقيق از رد اعتبارنامه سلمان خدادادي، نماينده ملكان به طور غيرعلني تشكيل جلسه داد.

🔹سلمان خدادادي از نمايندگان مجلس هفتم بود كه به اتهام برخي مسائل اخلاقي بازداشت شد و سپس اعتبارنامه وي به دليل اعتراض فاطمه آليا و الياس نادران به شعبه13 رفت كه در آنجا رد شد.

🔸هر چند وي نسبت به اين مساله اعتراض و تاكيد كرده بود كه قصد دارد در صحن علني از خودش دفاع كند، اما ظاهرا از آنجا كه موضوع به مباحث اخلاقي مربوط بود، نمايندگان ترجيح دادند تا گزارش كميسيون تحقيق و دفاعيات خدادادي را در جلسه غيرعلني استماع كنند.

🔹بر همين اساس هم پس از علني شدن جلسه روز گذشته، تصويب يا عدم تصويب اعتبارنامه خدادادي به عنوان اولين دستور جلسه مورد بررسي قرار گرفت و كاظم دلخوش، مخبر كميسيون تحقيق در گزارش خود در صحن علني گفت: در اجراي ماده 69 آيين نامه، اعتبارنامه خدادادي كه پس از رد در شعبه 13 به رياست روح ا... حسينيان، به كميسيون تحقيق ارجاع شده بود، در جلسات مختلف با معترضان مورد بررسي قرار گرفت و در نهايت اعتبارنامه وي در جلسه هجده تير امسال پس از كسب راي مخفي، با اكثريت آرا رد شد.

🔸دلخوش سپس ادامه داد: با عنايت به اينكه دوستان در جلسه غيرعلني اعتراضات معترضان و گزارش هاي كميسيون و دفاعيات خدادي را شنيدند بايد تاكيد كرد كه كميسيون تحقيق با حضور 13نفر، اعتبارنامه خدادادي را با 7راي منفي، 5راي مثبت و يك راي سفيد رد كرد.

🔹پس از پايان اظهارات دلخوش، نمايندگان در پاسخ به سوال لاريجاني كه پرسيد، سلمان خدادادي از خود دفاع كند يا خير، گفتند: خير و راي گيري آغاز شد و درنهايت هم نمايندگان با 149راي موافق به اعتبارنامه اين نماينده، اجازه دادند تا خدادادي همچنان به مسووليت خود در مجلس ادامه دهد.

🔸اما ديروز اعتبارنامه خدادادي درحالي تصويب شد كه از راهروهاي مجلس اين طور شنيده شد كه لابي نمايندگان ترك زبان و البته اظهارات پزشكيان نماينده مردم تبريز در مقام دفاع از خدادادي درجلسه غيرعلني باعث شده است كه نمايندگان درمجموع اعتبارنامه نماينده ملكان را مورد پذيرش قرار دهند.

🔹براين اساس هم برخي نمايندگان كه نخواستند نامشان فاش شود، بر اين مساله يعني لابي نمايندگان ترك زبان و اظهارات پزشكيان صحه گذاشتند.

🔸به گفته اين نمايندگان، پزشكيان دردفاع از خدادادي، نكونام و ساير روحانيون مجلس را كه خواستار رد اعتبارنامه خدادادي شده بودند مورد خطاب قرارداده و با بيان اين شعر حافظ گفته است: «واعظان كاين جلوه در محراب و منبر مي كنند / چون به خلوت مي روند آن كار ديگر مي كنند»، كه ظاهرا همين جمله موجبات نارضايتي نمايندگان روحاني مجلس را در پي داشته است.

🔹پزشكيان همچنين به روايتي مشابه آنچه براي خدادادي روي داده در زمان حضرت علي(ع) اشاره كرده است و با اين توضيحات توانسته نمايندگان را قانع كند.

یک عدالتخواه با کفش های آهنی
iran84 آفلاين است   پاسخ با نقل قول
قديمي 01-11-2019   #2 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن
 
iran84's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : لابی قومیتی برای تایید اعتبارنامه سلمان خدادی/درسی برای تاریخ

مجلس دهم روزهای پرحاشیه و پرخبری را سپری می کند به گونه ای که در در یک ماه اخیر نقش اول چند موضوع و سوژه خبری در فضای رسانه ای را نمایندگان مجلس دهم برعهده داشته اند. از ضرب و شتم یک مامور راهنمایی گرفته تا رفتار توهین آمیز با چند مخاطب و درگیری با کارمند گمرک همه اخباری بودند که یک طرف آن یک نماینده مجلس قرار داشته و همگی هم موجی از انتقاد و واکنش ها را در پی داشته اند.
در ادامه همین سلسله اخبار چند روز پیش اکبر اعلمی یکی از نمایندگان اسبق مجلس خبر داد جسد خانمی به نام زهرا نوید پور در منزلش پیدا شده است. آنگونه که اعلمی نماینده ادوار مجلس گفته این خانم همان فردی است که پیش از این مدعی بود که یکی از نمایندگان فعلی مجلس او را مورد آزار و اذیت قرار داده است.البته این مسایل از سوی نماینده مورد نظر چندین بار تکذیب و اعلام گردید که این مسائل در جهت خبرسازی و تضعیف مجلس و نمایندگان منتشر می شوند.بر همین اساس حجت‌الاسلام علیرضا سلیمی نماینده مردم محلات و عضو هیات نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس، با اشاره به حواشی ایجاد شده در باره خودکشی دختر جوان و ارتباط آن با یک نماینده مجلس در فضای مجازی اظهار داشت: تا این لحظه گزارش در این خصوص به ما داده نشده و در حد همان مطالبی است که در فضای مجازی منتشر شده است.

وی افزود: اطلاعات ما فقط در حد مطالبی است که در فضای مجازی پخش شده است حال اگر گزارشی دال بر این موارد بدست ما برسد بررسی خواهیم کرد تا به صحت و سقم این موضوع پی ببریم.

عضو هیات نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس شورای اسلامی ادامه داد: به هر حال مواردی در این خصوص گفته می‌شود بنابراین اگر گزارشی مبنی بر این موضوع به هیات نظارت برسد ما حتما آن را بررسی خواهیم کرد چرا که هنوز در باره اصل ماجرا و درست بودن آن اطمینان ندارم.

وی بر همین اساس اضافه کرد: چنانچه گزارشی درباره سلمان خدادادی رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس و نماینده ملکان به ما در هیات نظارت بر رفتار نمایندگان ارائه شود قطعا این موضوع به صورت خاص و ویژه بررسی خواهد شد اما تاکنون چیزی به دست ما نرسیده است.

سلیمی با بیان اینکه اگر نماینده و یا هر شخص حقیقی دیگری درباره این موضوع و نماینده ملکان شکایتی دارد می‌تواند شکایت و همچنین مستندات خود را به هیات نظارت بر رفتار نمایندگان ارائه کند تا ما آن را به صورت جدی بررسی کنیم البته در همین رابطه تاکید می‌کنم که کلیه اطلاعات واصله به هیات نظارت از سوی افراد کاملا محرمانه خواهد بود.

عضو هیات نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنانش بیان کرد: ما در اینگونه موارد فقط به شکایت نمایندگان رسیدگی نمی‌کنیم و هر کسی از مردم عادی هم شکایتی در این خصوص داشته باشند می‌توانند به هیات نظارت ارائه کنند چرا که این هیات کلیه شکایات و گزارشات واصله را درباره رفتار نمایندگان مجلس بررسی می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: ما دهها مورد از شکایات اشخاص حقیقی درمورد نمایندگان داشتیم و آنها را هم بررسی کردیم بنابراین در این خصوص هم اگر شخص یا اشخاصی هرگونه شکایت و یا مستندات و مدارکی دارند می‌توانند به ما ارائه کنند تا ما این موضوع را بررسی کنیم.

*مردم مستندات خود را درباره سلمان خدادادی به ما ارائه کنند

سلیمی بر همین اساس اضافه کرد: مردم بدانند ما درباره این مساله (موضوع سلمان خدادادی) حتما بررسی‌های لازم را انجام خواهیم داد تا ببینیم صحت و سقم این موضوع تا به چه میزان است و قطعا هیات درباره اینکه چنین موضوعی صحت دارد یا خیر ارزیابی‌های لازم را صورت خواهد داد. البته تا این لحظه هنوز مورد مستندی به ما ارائه نشده است بنابراین افرادی که شکایتی در این خصوص دارند به هیات نظارت می‌توانند شکایت خود را ارسال کنند.

عضو هیات نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس شورای اسلامی ادامه داد: هر کس که مستنداتی درخصوص نماینده ملکان دارد می‌تواند به هیات نظارت ارائه کند و ا ین کمک بزرگی به بررسی‌ها و تصمیم‌گیری ما خواهد داد و مردم بدانند کلیه اطلاعات محرمانه خواهد ماند.

وی با بیان اینکه در اینگونه موارد هیات نظارت با وسواس و حساسیت مسائل را پیگیری می‌کند گفت: به هر حال ماهم باید اسنادی را داشته باشیم تا بتوانیم به صورت دقیق موضوع را دنبال کنیم.

سلیمی در خاتمه اعلام کرد قطعا و بدون شک ما مساله سلمان خدادادی نماینده مردم ملکان در مجلس را در هیات نظارت بر رفتار نمایندگان پیگیری خواهیم کرد و از شخص خدادادی هم سوال خواهیم کرد که اصل موضوع چیست؛ بنابراین طی نشست بعدی هیات نظارت ما این مساله را مطرح خواهیم کرد و ضمن آن از سلمان خدادادی توضیح می‌خواهیم؛ بنابراین اگر چنین موضوعی صحت نداشته باشد با مجلس بازی شده است و اگر هم صحت داشته باشد که در هر صورت اقدامات لازم و جدی صورت خواهد گرفت.
iran84 آفلاين است   پاسخ با نقل قول
قديمي 01-12-2019   #3 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن
 
iran84's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض لابی مسعود_پزشکیان و علی_لاریجانی برای تایید سلمان_خدادادی

🔸آن‌چه در ادامه خواهید خواند روایت روزنامه اعتماد از نحوه تصویب اعتبارنامه #سلمان_خدادادی در مجلس هشتم است. نکته جالب در این گزارش تلاش علی‌ لاریجانی برای غیرعلنی برگزار شدن جلسه بررسی اعتبارنامه خدادادی، لابی‌های گسترده مسعود پزشکیان برای تایید او و اعتراض‌های مکرر نمایندگان مطلع از پرونده خدادادی نسبت به تایید او است.


🔸در حالي كه سرانجام پس از دو ماه و نيم 149 نماينده پذيرفتند منتخب ملكان نماينده شود، اما روح الله #حسينيان و مرتضي #آقاتهراني دو نماينده تهران معترض بودند كه بي توجهي به برخي مستندات و مدارك در پرونده خدادادي و تكرار تجربه راي اعتماد به كردان آن هم در كمتر از يك هفته و اين بار در مورد تصويب اعتبارنامه يك نماينده بسياري از شئون را زير سوال مي برد.

🔹در این جلسه #علي_لاريجاني رئيس مجلس هشتم صلاح دانست جلسه بررسي صلاحيت #سلمان_خدادادي را به جلسه غيرعلني تبديل كند.

🔸در اين جلسه غيرعلني #مسعود_پزشكيان نماينده تبريز به عنوان مدافع نماينده ملكان از نمايندگان خواست به آنچه هنوز در يك دادگاه مفتوح است و حكم صادر نشده استناد نكنند و توانست راي مجلس را به راي اعتماد برگرداند.

🔹در مقابل چهره هايي مانند نكونام، روح الله حسينيان، #فاطمه_رهبر و مرتضي آقاتهراني به برخي مستندات و شواهد استناد كرده و براساس آن از نمايندگان خواستند وظيفه سنگين نمايندگي را به شخصي با داشتن اين شبهات نسپارند.

🔸سلمان خدادادي وعده داد اگر دادگاه حكم مجرميت وي را صادر كند، از سمت نمايندگي استعفا دهد. اگر چه موافقان اين وعده را پذيرفتند اما فاطمه رهبر نماينده تهران معترض بود كه به هرحال اتهامي به خدادادي وارد است و نمي توان در چنين شرايطي وي را به عنوان نماينده ملكان پذيرفت.

🔹از سوي ديگر چهره هاي روحاني مانند آقاتهراني و حسينيان نگران لطمه خوردن وجهه اسلام و دين از ديدگاه مردم بودند. مرتضي آقاتهراني در این جلسه گفت: «نمي توان در مجلس تصميم گرفت به كسي مقامي سپرد اما احراز صلاحيت نكرد. وقتي ناموس ملت را به كسي مي سپاريم بايد به صلاحيت وي يقين بياوريم.»

🔸در شرايطي كه آقاتهراني اولين درس اخلاق خود را به ماجراي شبهات در پرونده كردان و خدادادي اختصاص داد تا به نمايندگان يادآوري كند كه در اين مورد «خاص» تحقيق در زندگي افراد «جايز» است، روح الله حسينيان هم معترض شد كه چرا نمايندگان به مستنداتي كه نكونام روحاني مجلس كه تا مدتي قبل از قضات بوده ارائه داده است، توجهي نمي كنند.

منبع: روزنامه اعتماد
iran84 آفلاين است   پاسخ با نقل قول
پاسخ

ابزارهاي موضوع
نحوه نمايش

قوانين ارسال
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is فعال
شکلکها فعال است
كد [IMG] فعال است
كدهاي HTML غير فعال است
Trackbacks are غير فعال
Pingbacks are فعال
Refbacks are فعال


ساعت جاري 05:21 AM با تنظيم GMT +4.5 مي باشد.