انتخابات استانی؟ / عجب توهین خنده داری به مردم سالاری
تالار گفتگوی هم میهن - Hammihan Forum            

بازگشت   تالار گفتگوی هم میهن - Hammihan Forum > تالارهای موضوعی > سیاست و روابط بین الملل > ویژه انتخابات ریاست جمهوری 96
ثبت نام آموزش کار با هم میهن آپلود عکس علامت گذاری بفرم خوانده شده بی پاسخ!
عضویت در هم میهن شبکه اجتماعی پخش زنده لیست کاربران کاربران آنلاین تبلیغات

پاسخ
 
LinkBack ابزارهاي موضوع نحوه نمايش
قديمي 01-14-2019   #1 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن
 
iran84's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض انتخابات استانی؟ / عجب توهین خنده داری به مردم سالاری

انتخابات استانی؟ / عجب توهین خنده داری به مردم سالاری
در تهران پهناور با بیش از ده میلیون واجد شرایط شرکت در انتخابات، بیش از هزار نفر از میان کاندیداهای انتخابات مجلس تایید صلاحیت می شوند تا در یک بازه یک هفته ای رقابت کنند.

شما بفرمایید در طول هفت روز، آیا اصلا مردم تهران فرصت میکنند از روی اسامی آن هزار چندصد نفر یک دور شب امتحانی، فقط از رو بخوانند؟ برگزیدن اصلح اصلا پیشکش.
اسم این را چطور می شود گذاشت انتخابات؟

🔸استانی شدن انتخابات یعنی تعمیم مدل تهران به سراسر کشور...

🔹یعنی دیگر رودربایستی را بگذاریم کنار و کار همین مدل پر از ابهام و اشکال فعلی را هم یکسره کنیم برود پی کارش...
اسم انتخابات برای همین روال موجود و با این وضع شفافیت و قوانین چقدر نچسب بود، حالا با استانی شدن، دیگر حرف زدن از انتخابات عجب توهین خنده داری به مردم سالاری خواهد بود.

🔸مردم در این چرخه بیش از مضحکه ای برای صف بستن و نشان دادن انگشت های جوهری به دوربین چه چیزی خواهند بود؟!

دیگر مگر کوچکترین روزنه و امکانی وجود خواهد داشت برای آنکه سهمی از مجلس را کسی از چنگ دورازهی و فاطمه_حسینی و امثالهم در بیاورد؟

🔸با این وضعیت دو تا میله در نماز جمعه کم یا زیاد بشود اصلا چه توفیری به حال مردم و جایگاهشان دارد؟


حسین شهبازی
iran84 آفلاين است   پاسخ با نقل قول
نوشته را پسندیده است :
قديمي 01-14-2019   #2 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن
 
iran84's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : انتخابات استانی؟ / عجب توهین خنده داری به مردم سالاری

پر کردن نماد جمهوریت نظام با نمایندگان جناح‌های قدرت و ثروت بی_‌عدالتی است


⭕️دبیر اتحادیه جنبش عدالتخواه دانشجویی گفت: تا وقتی سازوکارهای لازم وجود نداشته باشد، استانی شدن انتخابات نه تنها مشکلی را حل نمی کند، بلکه به آسیب‌های مجلس فعلی نیز اضافه خواهد کرد.

🔸محمدحسین صبوری دبیر اتحادیه جنبش عدالتخواه دانشجویی در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس، در رابطه با طرح استانی شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی گفت: ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ‌‌در مقاطع مختلفی این طرح ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ‌‌‌‌‌‌از سوی برخی نمایندگان در دستور کار مجلس قرار گرفته و برای تصویبش تلاش شده است.

♦️وی ادامه داد: به این طرح ایرادات و مسائل مختلفی وارد شده که نیاز به بحث و بررسی دارد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ‌‌‌‌‌‌ و اهمیت این موضوع می‌طلبد نظرات مختلف کارشناسان و نتیجه بررسی‌های آنها مورد توجه قرار گیرد.‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ‌‌‌‌

🔸صبوری تاکید کرد: وقتی ضعف استدلالی موافقان طرح را ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌مشاهده می‌کنیم، متوجه می‌شویم که عملا دلایل منطقی و کارشناسی‌ای برای اجرای این طرح وجود ندارد و این مسئله نیز موجب نگرانی بیشتری می‌شود. به همین دلیل نیاز است جای طرح چنین مسائلی، به ایرادات واقعی انتخابات مجلس و شیوه های مرسوم برای رأی آوری فکر کرد و اذهان را به سمت موضوعات فرعی سوق ندهیم.

♦️دبیر اتحادیه جنبش عدالتخواه دانشجویی تصریح کرد: ما مجلس را به عنوان جایی که نمونه بارز و عینی ‌‌‌‌‌‌‌نمایندگی مرد‌م در حاکمیت است، می‌بینیم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ‌‌‌‌‌‌‌‌‌ و مردم جای جای نقاط مختلف کشور و شهرستان‌ها با نمایندگان خود می‌توانند مطالبات خود را مطرح کنند ولی اجرای این طرح ‌عملاً منجر به این می‌شود که در مجلس بیشتر از گذشته شاهد جماعتی باشیم که برای خود ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شأن نمایندگی مردم مناطق محروم، شهرها و شهرستان‌های کوچک قائل نیستند، و.بیشتر به دنبال تأمین منافع احزاب و حامیان مالی شان باشند.

🔸وی گفت: این بی عدالتی ست که نماد جمهوریت نظام را با نمایندگان جناح های قدرت و ثروت پر کنیم.

♦️صبوری با اشاره به مشکلات و معضلاتی که در انتخابات مجلس وجود دارد، یادآور شد: چه بسا مفاسد و معضلاتی که برای ورود به مجلس و انتخابات و نمایندگان با که پیش از این داشتیم با این مدلی که طرح قرار است اجرا شود،‌ بیشتر خواهد شد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ‌‌ و ما در انتخابات‌ها نمی‌توانیم وضعیت برابری برای نمایندگان مختلف مشاهده کنیم.

🔸وی گفت: طبیعتا نماینده‌ای که در سطح استان و کلانشهرها رقابت می‌کند، فرصت‌ها و امکانات بیشتری برای رقابت دارد؛ و فرصت برابری میان نمایندگان شهرهای کوچک و کلانشهرها وجود نخواهد داشت.‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ این اقدامات عجولانه‌ برای تصویب این طرح هم ابهامات را بیشتر می کند و این سوال پیش می‌آید که چرا نمایندگان با این عجله سعی دارند این طرح را تصویب کنند و ‌منافع کدام نمایندگان و جریان‌ها در تصویب این طرح نهفته است؟

♦️این فعال دانشجویی گفت: موضع ما این است که اساساً طرح موضوعاتی نظیر استانی شدن یا نشدن انتخابات، بحثی فرعی ست، چرا که ضعف های اساسی موجود را رفع نخواهد کرد.

🔸وی اظهار داشت: تا وقتی سازوکاری برای جلوگیری از ورود سرمایه داران وجود نداشته باشد، تا زمانی که سازوکاری برای شفاف شدن هزینه های انتخاباتی طراحی نشود، استانی شدن انتخابات نه تنها مشکلی را حل نمی کند، بلکه به آسیب های مجلس فعلی نیز اضافه خواهد کرد.

🔺دبیر جنبش عدالتخواه در پایان با دکر این نکته که، با تصویب این طرح برای همیشه باید با نمایندگان مستقل و واقعی مردم خداحافظی کنیم، گفت: معتقدیم که طرح اینگونه مسائل در هر دوره، دقیقا برای فرار از مباحث اصلی و ریشه ای ست که در سیاست های کلی انتخابات ابلاغ شده توسط رهبری نیز آمده است.
iran84 آفلاين است   پاسخ با نقل قول
قديمي 01-14-2019   #3 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن
 
iran84's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : انتخابات استانی؟ / عجب توهین خنده داری به مردم سالاری

به بهانه ی تصویب کلیات استانی شدن انتخابات در مجلس شورای اسلامی🔶مشارکت مردم در تعیین سرنوشت خود به وسیله انتخابات و افزایش استقلال و اعتماد به نفس مردم از جمله دستاوردهای نظام جمهوری اسلامی می باشد. مجلس شورای اسلامی یکی از نهادهایی است که مردم با رای به نماینده های معتمد خود در سرنوشت خود تاثیر گذار بوده اند.
🔴اما اخیرا با تصویب طرحی ضد جمهوریت، با عنوان استانی شدن انتخابات مجلس، لرزه ای به خانه ملت وارد شده است که سلب هویت مردمی بودن آن را هدف دارد. طرحی که متاسفانه با تصویب آن، خانه ملت به خانه احزاب اصلاح طلب و اصولگرا و اربابان قدرت و ثروت تبدیل می شود.


⭕️بر اساس این طرح مردم باید علاوه بر نماینده حوزه انتخابیه خود به نامزدهای سایر حوزه های انتخابیه در استانشان رای بدهند که در نهایت از هر حوزه انتخابیه موجود در استان، نامزد یا نامزدهایی که حداقل 20 درصد آرای صحیح ماخوذه حوزه انتخابیه را کسب کرده و بالاترین رأی را در کل استان به دست آورده اند، نماینده یا نمایندگان استان از آن حوزه انتخابیه محسوب می‌شوند. با این حساب اگر یک نامزد انتخاباتی در حوزه اختصاصی انتخابیه خود 70 درصد آرای مردمی را کسب کند اما موفق به اخذ حد نصاب رای از کل استان نشود، مجبور است صحنه رقابت را واگذار کند؛ مسئله‌ای که در عمل به یاس و سرخوردگی مردم شهرستان‌ها منجر خواهد شد و در عمل فقط برای همان افرادی که این طرح را با هدف افزایش قدرت احزاب و در نهایت حفظ قدرت چند ساله خود در مجلس تنظیم کرده اند و از آن حمایت می کنند امکان پذیر است.

🔶اکنون به جدی ترین خطرهای تصویب این طرح می پردازیم:

🔺۱_حذف مستضعفین از رأس امور!

در نتیجه اجرای این طرح هزینه های تبلیغاتی افزایش خواهد یافت و نامزدهایی که امکان پرداخت چنین هزینه های هنگفتی برای تبلیغاتشان را نداشته باشند به ناچار از صحنه رقابت حذف خواهند شد در صورتی که مستضعفین باید در رأس امور باشند!
و فقط برای صاحبان ثروت و قدرت یا نامزدهایی که وابسته به این افراد باشند امکان پذیر می باشد که در این صورت از حرّیت و استقلال نمایندگان مجلس کم میشود و عملکرد مجلس به زیر سلطه جریان های مفسد اقتصادی در می آید و نه مردم! آقایانی که در مجلس به این طرح رای مثبت داده اند چه توضیحی برای ورود این رانت ها و پول های کثیف به مجلس را دارند؟مجلسی که قانون وضع میکند خود با تصویب این طرح سلامت مجلس را بیش از پیش زیر سوال برده است!! آیا این طرح با هدف اصلاح نحوه ورود نماینده ها به مجلس تنظیم شده است یا درواقع راهی هموار است برای ادامه حضور دیکتاتوریشان؟!
🔺٢_تحمیل احزاب چپ و راست، حذف شایسته سالاری!

به دلیل تعداد بالای کاندیداها امکان شناخت نامزدها برای مردم کم می شود که در تعارض با بند سیاستهای کلی انتخابات ابلاغی مقام معظم رهبری است.
هم چنین به دلیل وجود لیست های باندی احزاب، مردم را دچار سردرگمی می کند که در پی آن به لیست های دیکته شده توسط احزاب رای می دهند که در مغایرت با آزادگی و عزت مردم است مردم باید بدانند به چه کسانی رای می دهند. فراهم کردن شرایطی که مردم بتوانند در آن فضا به خوبی از نامزدها شناخت پیدا کنند حق مردم است؛ در غیر اینصورت از مردمی بودن مجلس فقط نوشتن چند اسم روی برگ انتخاباتی می ماند و مجلس قدرت تفکر و تعقل را از مردمش گرفته است. همچنین شانس انتخاب افراد مستقل و افراد توانمند نخبه کاهش می یابد و به تدریج تعداد این نیروها در مجلس کاهش خواهد یافت و تبدیل به جولانگاه رانت باندهای قدرت و ثروت چپ و یا راست بی کفایت می شود! که این ضربه مهلکی به مجلس است.

🔺٣_کمرنگ شدن بیش از پیش ارتباط مردم با نمایندگان
هرچند که پیش از تصویب این طرح ارتباط نمایندگان با مردم کمرنگ بود؛ اما با گستردگی حوزه انتخابیه، ارتباط نمایندگان با مردم به خصوص در شهرهای کوچک و روستاها بشدت کاهش خواهد یافت و نارضایتی مردم را در پی خواهد داشت. ضمن اینکه امکان نظارت عمومی بر نمایندگان کاهش خواهد یافت و ارتباط شفاف بین مردم و نمایندگان نخواهد بود و امکان حکمرانی احزاب قومی_قبیله ای بیشتر خواهد شد.

🔺۴_افزایش تمرکز بر مراکز استان ها
با توجه به اینکه در مراکز استان ها جمعیت بیشتر است، کاندیداها برای جلب حداکثری آرای مردم وعده ها و پیگیری های خود را بیشتر در مراکز استان متمرکز کرده و شهرهای کوچک و روستاها در اثر این تبعیض بیش از پیش از امکانات و خدمات و پیگیری مشکلاتشان محروم خواهند شد و باعث اختلاف طبقاتی بین مراکز استان ها و شهرها و روستاهای دیگر می گردد که در تعارض با "عدالت انتخاباتی" در بند یک سیاستهای کلی انتخابات است.

🔺۵_حذف مردم سالاری دینی
با استانی شدن انتخابات و نظر به دلایلی که در 4 مورد قبل ذکر شد، جناح بندی های سیاسی در مجلس شورای اسلامی نیز افزایش یافته، نقش واسطه گری ها و لابی بازی های سیاسی برای ورود کاندیداها به لیست های انتخاباتی احزاب پررنگ تر خواهد شد.

فهیمه نیکخو، عضو شورای مرکزی مجمع عدالتخواهی دانشجویی"آرمان"دانشگاه شیراز
iran84 آفلاين است   پاسخ با نقل قول
پاسخ

ابزارهاي موضوع
نحوه نمايش

قوانين ارسال
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is فعال
شکلکها فعال است
كد [IMG] فعال است
كدهاي HTML غير فعال است
Trackbacks are غير فعال
Pingbacks are فعال
Refbacks are فعال


ساعت جاري 05:55 AM با تنظيم GMT +4.5 مي باشد.