گران ترین عکس خبری در تاریخ ایران
تالار گفتگوی هم میهن - Hammihan Forum            

بازگشت   تالار گفتگوی هم میهن - Hammihan Forum > طنز ، تفریح و سرگرمی > مطالب جالب و خواندنی > خواندنی ها و رویدادها
ثبت نام آموزش کار با هم میهن آپلود عکس علامت گذاری بفرم خوانده شده بی پاسخ!
عضویت در هم میهن شبکه اجتماعی پخش زنده لیست کاربران کاربران آنلاین تبلیغات

پاسخ

LinkBack ابزارهاي موضوع نحوه نمايش
قديمي 01-14-2019   #1 (لینک نوشته)
همیار تالار بانوان

asemoni's Avatar

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض گران ترین عکس خبری در تاریخ ایران

کشورمان به دلیل قرار گرفتن میان کریدور هوایی مسیر بسیاری از خطوط هواپیمایی بین المللی، در دهه ۶۰ شمسی شاهد هواپیماربایی های فراوانی بوده که فرودگاه مهرآباد را به عنوان مقصد خود انتخاب می کردند. عکس های گروگان گیری هواپیمای کویتی در سال ۱۳۶۳ یکی از مهم ترین و شناخته ترین آثار علی فریدونی عکاس خبرگزاری ایرناست. ماجراییکه با تدبیر مسئولان اجرایی و کادر اطلاعات پرواز سپاه فرودگاه مدیریت شد و عوامل مربوطه دستگیر و گروگان ها آزاد شدند.
مرداد ۱۳۶۳، یک هواپیمای خطوط هوایی فرانسه توسط فلسطینی ها ربوه شد. آنها هواپیما را در فرودگاه مهرآباد به زمین نشاندند و برای رسیدن به خواسته های خود شروع به چانه زنی کردند. یازدهم آذرماه همین سال نیز هواپیما با ۱۶۱ مسافر و خدمه از فرودگاه دبی به طرف کراچی پاکستان می‌رفت که توسط چهار فلسطینی ربوده شد.

ماجرا از زبان علی فریدونی

آذرماه ۱۳۶۳، هواپیمای دیگری از خطوط هوایی کویت که به سمت کراچی پرواز می کرد، مجددا توسط فلسطینی ها ربوده شد. علی فریدونی دوباره توانست این موقعیت را به بهترین شکل برای تاریخ عکاسی خبری ایران ثبت کند. او می گوید: «هواپیما ۱۶۱ مسافر داشت و هواپیمارباها خواستار آزادی ۱۷ هموطن زندانی خود در کویت بودند. روز اول و دوم با آزادی یک زن باردار و یک نوجوان مبتلا به ناراحتی قلبی سپری شد همچنین در این هواپیما سه نفر از مقامات بلندپایه کویت و سه دیپلمات آمریکایی نیز حضور داشتند که این سه دیپلمات آمریکایی به دست ربایندگان کشته شدند.روز سوم تهدیدها جدی تر شد. هواپیمارباها تقاضای تصویربردار کردند. می خواستند اعلام کنند دو نفر از مسافران را کشته اند. هیچ کس از همکارانی که با من بودند حاضر نشدند پا پیش بگذارند. و من به عنوان عکاس داوطلب شدم. با نگرانی خود را پای پله های هواپیما رساندم. یکی از هواپیمارباها در حالی که صورتش را پوشانده بود اسلحه کلت را مستقیما به طرف من نشانه رفته بود. پایین آمد. از پشت سر، اسلحه را روی شقیقه ام گذاشت و به مترجم گفت: بگو اگر از ما عکس بگیرد با یک تیر خلاصش می کنم. من با حالت تسلیم و در حالی که هر دو دوربینم را بالا گرفته بودم. لرزان و نگران از پله ها بالا رفتم دومین هواپیماربا در بالای پله ها نارنجکی را در دست داشت. در آستانه ورودی هواپیما دو جنازه افتاده بود. جا خورده بودم، هواپیماربا با اشاره فهمند تا نباید از او عکسی بگیرم. دستش را جلو آورد تا یکی از دو دوربین را از من بگیرد. آخرین لحظه دست چپم را جلو بردم و دوربینی را که فیلم رنگی و لنز واید ۲۸ میلی متری داشت به او دادم. دومین نفر همچنان از پشت مراقبم بود و با فشار دادن اسلحه به پشتم حضورش را یادآوری می کرد. کمی خم شدم و ناخودآگاه با دست چپ به هواپیماربا اشاره کردم کنار برود. هواپیماربا کنار رفت اما نصف بدنش هنوز در کادر بود. دو فریم عکس سیاه و سفید گرفتم. کار من ظاهرا اعتمادش را جلب کرده بود. اشاره کردم بگذارد با آن دوربین هم عکس بگیرم. دوربین ها را جا به جا کردم. می خواستم با این دوربین که هم فیلم رنگی و هم لنز واید داشت عکس بگیرم. اشهدم را گفتم و کمی دوربین را به سمت هواپیما چرخاندم تا او را کاملا در کادر داشته باشم. دومین شاتر را که زدم، هواپیماربای عقبی پیراهنم را کشید و بعد با لگد به پایین پله ها پرتاپم کرد. تعادلم را از دست دادم و به سختی به پایین رسیدم. سیستم عصبی ام به هم ریخته بود و از شدت ترس، حال مساعدی نداشتم. خبرنگارهای خارجی از من درخواست عکس کردند، می خواستند عکس ها را با قیمت بالایی بخرند، پیشنهاد چک سفید دادند، زیر بار نرفتم و مستقیم به سمت لابراتوار ایرنا حرکت کردم.
سیف الله صمدیان دبیر وقت سرویس عکس ایرنا گفت چه کردی؟ گفتم نمی دانم رفتم لابراتوار و در پانزده دقیقه ای که فیلم ها ظهور می شد، خدا می داند به من چه گذشت. نگاتیو ظهور شد. زمانی که آن دوفریم را دیدم می خواستم از خوشحالی پر در بیاورم، صمدیان پس از دیدن عکس ها مرا بغل کرد و بوسید و گفت پسر می دانی چه شاهکاری کرده ای؟

عکس ها به طور اختصاصی به مجله نیوزویک به قیمت ۱۳ هزاردلار فروخته شد و فردای آن روز خیلی از رسانه های خبری دنیا آن عکس ها را انتشار دادند.» و این گونه بود که علی فریدونی تصویری را ثبت کرد که علاوه بر جنازه ها، یکی از هواپیماربایان را هم در کادر داشت. عکسی که بلافاصله در روزنامه ها و مجلات معتبر دنیا چون نیوزویک، تایم و پاری ماچ منتشر شد. البته سهم فریدونی از این ۱۳ هزار دلار، ۲۵۰۰ تومان با درج تشویقی در پرونده بود. اما عکس دیگری که در خلال همان روزها ثبت شد، درگیری یکی از مسافران با هواپیماربایان را در پلکان هواپیما به تصویر کشیده است. درگیری که منجر به کشته شدن مسافر در پلکان شد.
عکس در گاوصندوق
این عکس اما سال های سال اجازه فروش یا حتی انتشار نیافت. بنا به برخی روایت ها، مبلغ پیشنهادی برای خرید این عکس تا رقم سرسام آور ۴۰ هزار دلار نیز پیش رفت. تا جایی که برای اجازه انتشار یا فروش این عکس با بسیاری از مسئولان بلند پایه وقت کشور نیز مذاکره شد، اما نهایتا با در نظر گرفتن بسیاری از شرایط، این عکس راهی به جز گاوصندوق دفتر مدیرعامل ایرنا نیافت.
روایت علی فریدونی از عکس تاریخی که به دلیل حساسیت ها هرگز اجازه انتشار نیافت، هم خواندنی است "روز چهارم گروگانگیری، یکی دیگر از مسافران هواپیما به دست هواپیما رباها کشته شد. عکس های آن صحنه به دلیل نگرانی آقای خرازی – مدیر عامل خبرگزاری ایرنا – نسب به سیاسی شدن موضوع برای ایران، به رسانه های خارجی فروخته نشد."

این عکس پس از ۲۶ سال، در جریان سومین جشنواره هنرهای تجسمی فجر در خانه هنرمندان ایران در گالری مخصوصی که آثار علی فریدونی را به نمایش گذاشته شد

تا جایِ تو باشد...♥️
سعدی

ويرايش توسط asemoni : 01-14-2019 در ساعت 03:06 PM
asemoni آفلاين است   پاسخ با نقل قول
3 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي 01-14-2019   #2 (لینک نوشته)
همیار تالار بانوان

asemoni's Avatar

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : گران ترین عکس خبری در تاریخ ایران

۱۵ مورد هواپیما ربایی فقط در ایران در دهه شصت اتفاق افتاد
که شاید خیلی از مردم ندونن
اگه اون زمان تکنولوژی به این اندازه پیشرفته بود چی میشد !!!
asemoni آفلاين است   پاسخ با نقل قول
نوشته را پسندیده است :
پاسخ

ابزارهاي موضوع
نحوه نمايش

قوانين ارسال