حداقل هزینه زندگی 4 میلیون شد
تالار گفتگوی هم میهن - Hammihan Forum            

بازگشت   تالار گفتگوی هم میهن - Hammihan Forum > عمومی و اجتماعی > کار و اقتصاد
ثبت نام آموزش کار با هم میهن آپلود عکس علامت گذاری بفرم خوانده شده بی پاسخ!
عضویت در هم میهن شبکه اجتماعی پخش زنده لیست کاربران کاربران آنلاین تبلیغات

کار و اقتصاد بحث و گفتگو پیرامون مسائل اقتصادی ، بازار کار ، اشتغال ، سرمایه و سرمایه گذاری

پاسخ

LinkBack ابزارهاي موضوع نحوه نمايش
قديمي 01-14-2019   #1 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

edmund's Avatar

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض حداقل هزینه زندگی 4 میلیون شد

رویداد۲۴ بیست و سوم تیرماه امسال بود که نمایندگان کارگری شورای عالی کار با وجود گذشت ۴ ماه از سال، به دلیل شرایط ویژه اقتصادی طی نامه‌ای به وزارت کار، درخواست بازنگری در دستمزد ۹۷ و بررسی این موضوع در شورای عالی کار را ارائه کردند.

این درخواست به دلیل شرایط پیش آمده اقتصادی که منجر به تورم در اقلام ضروری خانوار و به تبع آن کاهش قدرت خرید کارگران شده است، به احمد مشیریان معاون وقت روابط کار وزیر کار ارسال شد.

پس از آن به رغم پیگیری‌های انجام شده فقط یک نشست شورای عالی کار با دستور کار « بازنگری در دستمزد ۹۷ » برگزار شد که خروجی این نشست نیز به بحث کارشناسی نمایندگان کارگری، کارفرمایی و وزارت کار در کارگروه ویژه این شورا منتج شد.

سپس استیضاح علی ربیعی و انتصاب محسنی بندپی به عنوان سرپرست این وزارتخانه، مذاکرات مزدی را بیش از یکماه به حاشیه برد و در نهایت پنجم آبانماه، محمد شریعتمداری بر صندلی وزارت بزرگ تعاون، کار و رفاه اجتماعی تکیه زد.

اما شریعتمداری در اولین روز کاری خود در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تشکیل جلسه مشترک با نمایندگان کارگری و کارفرمایی ، شرکای اجتماعی را به همراهی خود امیدوار کرد. در همان نشست شریعتمداری از توجه به معیشت و دستمزد کارگران سخن گفت و در عین حال مطرح کرد که در یک جلسه شورای عالی کار نمی توان در خصوص معیشت کارگران به نتیجه رسید.

با وجود این چراغ سبز اما در برابر تشکیل جلسات شورای عالی کار برای انجام مذاکرات مزدی مقاومت شد.

هر چند در فرایند مذاکرات مزدی باید با رعایت اصل سه جانبه گرایی، نگاهی به وضعیت تولید و کارفرمایی داشت اما لازم بود که وزیر کار با تشکیل دادن جلسات فوق العاده شورای عالی کار، نسبت به نزدیک کردن دیدگاه ها اقدام کرده و در برابر معیشت کارگران موضعی انفعالی نگیرد.

بویژه آنکه ماحصل جلسات کارگروه مزد کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور، از افزایش هزینه معیشت کارگران حکایت دارد. در این زمینه علی خدایی عضو کارگری شورای عالی کار با اشاره به کاهش قابل توجه قدرت خرید کارگران گفت: بر اساس محاسبات صورت گرفته در هفته اول آذرماه با بررسی گزارش‌های مراجع رسمی آماری، هزینه های حداقلی زندگی در یکماه به ۳ میلیون و ۹۸۰ هزار تومان رسیده است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر دستمزد یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومانی یک خانوار سه نفر فقط ۲۵ درصد از کل هزینه ماهیانه را پوشش می‌دهد، افزود: بنابراین دستمزد این گروه از کارگران ۷۵ درصد تا رسیدن به میزان تامین حداقلی زندگی فاصله دارد.

عضو کارگری شورای عالی کار تاکید کرد: البته این به معنای آن نیست که افزایش ۷۵ درصدی دستمزد می تواند هزینه معیشت را پوشش دهد، بلکه برای رسیدن دستمزد به هزینه معیشت یک فاصله ۲ میلیون و ۵۸۰ هزار تومانی وجود دارد که برای جبران این فاصله، دستمزد باید حدود ۱۸۰ درصد افزایش پیدا کند.

با این حال و با وجود گذشت ۶ ماه از درخواست نمایندگان کارگری برای بازنگری در دستمزد ۹۷ ، اخیرا شورای عالی کار در اقدامی عجیب، موضوع افزایش حق مسکن کارگران را در دستور کار قرار داده است و یک جلسه را برای «افزایش حق مسکن ۴۰ هزار تومانی» برگزار کرده است اما خبری از مذاکرات مزدی نیست.

edmund آفلاين است   پاسخ با نقل قول
2 نفر نوشته را پسندیده اند
نوشته را نپسندیده اند :
قديمي 01-14-2019   #2 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

mohammadkkk's Avatar

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : حداقل هزینه زندگی 4 میلیون شد

مگر بچه اي نداشته باشن و منزلي كه اجاره كردن قوطي كبريت باشه و هيچ موقع مريض نشن و غذايي كه ميخورن فاقد مواد گوشتي باشه و در سال ١بار لباس خريد كنند و مسافرتهاشون رو تعطيل كنند شايد بشه با اين حقوق زنده بمونند!!!

mohammadkkk آفلاين است   پاسخ با نقل قول
10 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي 01-14-2019   #3 (لینک نوشته)
هم میهن دوست

bim22's Avatar

ارسال پیام خصوصی

لعنت به باعث و بانیش..( این لعنت هایی که ما می فرستیم تاثیری هم داره؟)
bim22 آفلاين است   پاسخ با نقل قول
4 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي 01-14-2019   #4 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

darkmatter's Avatar

ارسال پیام خصوصی

16 پاسخ : حداقل هزینه زندگی 4 میلیون شد

نوشته اصلي بوسيله ammar.95 نمايش نوشته ها
آقا دیگه اینجوری هم نیست. ما خودمون هم داریم توی این مملکت زندگی می کنیما! واقعاً هزینه خیلی کمتر از 4 میلیون هست، .
لابد توی کوچه مموتی زندگی می کنی.
قديمي 01-14-2019   #5 (لینک نوشته)
محروم از فعالیت

Leonardo's Avatar

ارسال پیام خصوصی

میگن ماهواره جدیدی که قراره پرتاب کنن به کشف آخرین تپه‌های سالم (نریده) خواهد پرداخت.
واقعا جا داره یک خسته نباشید به مسئولان ریننده بگیم. :)))
Leonardo آفلاين است   پاسخ با نقل قول
8 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي 01-14-2019   #6 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

mahmood976's Avatar

ارسال پیام خصوصی

نوشته اصلي بوسيله mohammadkkk نمايش نوشته ها
مگر بچه اي نداشته باشن و منزلي كه اجاره كردن قوطي كبريت باشه و هيچ موقع مريض نشن و غذايي كه ميخورن فاقد مواد گوشتي باشه و در سال ١بار لباس خريد كنند و مسافرتهاشون رو تعطيل كنند شايد بشه با اين حقوق زنده بمونند!!!
بیشترش مشخصات منه که

Bruce Lee

هرچه ما از نظر درونی فقیرتر باشیم بیشتر تلاش میکنیم تا از نظر برونی خود را غنی کنیم

بروس لی

mahmood976 آفلاين است   پاسخ با نقل قول
قديمي 01-14-2019   #7 (لینک نوشته)
هم میهن دوست

bim22's Avatar

ارسال پیام خصوصی

تاثیر داره، اونم اساسی. به خصوص وقتی دستمون به دامن شاه نمیرسه و یقه ی خان رو می چسبیم؛ و شاه اگر تو سرمون هم بزنه، میگیم: «خب بابا حق داره، تقصیر خودمونه.»
تو اوضاع خراب اقتصاد ایران نقش کدوم مورد رو پررنگ تر و موثرتر می بینی؟
1- دشمنان خارجی
2-دشمنان داخلی(مسئولان دزد و بی عرضه)

کدام یک؟
bim22 آفلاين است   پاسخ با نقل قول
قديمي 01-14-2019   #8 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

leo-unique's Avatar

ارسال پیام خصوصی

آنتی اسپم: با هزینه ی ماهی یک میلیون هم میشه توی تهران زندگی کرد. من خودم الان دارم همینجوری زندگی می کنم!
شما صاحب خونه هستین و بدون فرزند
قديمي 01-15-2019   #9 (لینک نوشته)
سرپرست تالار دانش و فناوری

taksis's Avatar

ارسال پیام خصوصی

آخه از طرفی نمیشه یه چنین حقوقی رو تصویب کرد
منه کارفرما می‌خوام از سر قبرم بیارم ماهی ۴ میلیون حقوق بدم ؟
منم مجبورم هزینه خدماتی که میدمو ببرم بالا که این باز دوباره همون میشه دیگه،تورم.
ولی قبولم دارم که یک و سیصد یک و پونصد برا کارگر خیلی کمه،وزازت کار باید اینو بیاره تا دو میلیون ما خودمونم کارگر دریافتی زیر دو میلیون نداریم الان،بقیه کارفرماها ام میتونن تا این میزان پرداخت کنن‌.
اینو ما یه جلسه ای تو مرداد ماه داشتیم با مدیر عامل های چند تا هلدینگ و رستوران بزرگ و معروف تهران،بحث منابع انسانی پیش اومد گفتیم بابا از حکومت و دولت که بخاری در نمیاد برای معیشت کارگر،اگه قرار باشه کسی به فکر باشه ما خودمون باید باشیم
نتیجه این شد که با توجه به گرونیا و تورم تو مجموعه ی هیچکدوم از کسایی که تو اون جلسه حاضرن نباید دریافتی زیر دو میلیون باشه که اولین نفرم ما اعمال کردیم اینو
حالا این قضیه مال مرداده،از اون موقع تا حالا وضع خیلی بدتر شده و خداییشم راست میگه دیگه زیر چهار میلیون نباید باشه ولی شدنی نیست و نه از سمت کارگر نه از سمت کارفرما دیگه کاری بر نمیاد

ويرايش توسط taksis : 01-15-2019 در ساعت 12:07 AM
taksis آفلاين است   پاسخ با نقل قول
3 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي 01-15-2019   #10 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

vandeta's Avatar

ارسال پیام خصوصی

در تهران 4 میلیونه .

در شهرستان با یک پس انداز اولیه واسه رهن خونه و ماهی 2 میلیون تومن میشه به راحتی زندگی کرد .

من یک دختری رو میشناختم باباش 2 میلیون درآمد داشت وضعشون اعیونی نبود ولی فقیر هم محسوب نمیشدن . خونه و زندگی آبرومند و قابل قبولی داشتن . 2 تا بچه با پدر و مادر . یک خانواده 4 نفره و 2 میلیون تومن درآمد.

در شهرستان با 2 میلیون هم میشه آبرومندانه زندگی کرد .

ما خودمون با 450 هزار تومن زندگی میکنیم هیچی هم کم و کسر نداریم .

I Never Held You , But I Feel You
You Never Whispered , But I Hear You
I Never Met You , But I Love You

vandeta هم اکنون آنلاين است   پاسخ با نقل قول
نوشته را پسندیده است :
قديمي 01-15-2019   #11 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

mahmood976's Avatar

ارسال پیام خصوصی

نوشته اصلي بوسيله vandeta نمايش نوشته ها
در تهران 4 میلیونه .

در شهرستان با یک پس انداز اولیه واسه رهن خونه و ماهی 2 میلیون تومن میشه به راحتی زندگی کرد .

من یک دختری رو میشناختم باباش 2 میلیون درآمد داشت وضعشون اعیونی نبود ولی فقیر هم محسوب نمیشدن . خونه و زندگی آبرومند و قابل قبولی داشتن . 2 تا بچه با پدر و مادر . یک خانواده 4 نفره و 2 میلیون تومن درآمد.

در شهرستان با 2 میلیون هم میشه آبرومندانه زندگی کرد .

ما خودمون با 450 هزار تومن زندگی میکنیم هیچی هم کم و کسر نداریم .
بخوای یه گوشی خوب یا کامپیوتر بخری پول داری؟
نوشته را پسندیده است :
قديمي 01-15-2019   #12 (لینک نوشته)
هم میهن دوست

ater's Avatar

ارسال پیام خصوصی

آقا دیگه اینجوری هم نیست. ما خودمون هم داریم توی این مملکت زندگی می کنیما! واقعاً هزینه خیلی کمتر از 4 میلیون هست، به خصوص برای کسانی که با صرفه جویی زندگی می کنند.
--
با هزینه ی ماهی یک میلیون هم میشه توی تهران زندگی کرد. من خودم الان دارم همینجوری زندگی می کنم!
با ماهی یک میلیو برای یک نفر ، میشه فقط کرایه خونه داد (پایین شهر) و زندگی بخور نمیری داشت.

خونه 80 متری با 2 اتاق خواب بالای 10 سال ساخت اجارش شروعش از 20 میلیون ماهی 1.5 هست ، منطقه 4 که نه بالا شهر هست نه پایین شهر ، شرق تهران ، نارمک ، تهرانپارس.
یک وعده غذایی سالم 15 هزار تومن خرج داره (از بیرون بخری)
شما بخوای همون رو خونه درست کنی میشه گفت وعده ای درمیاد 10 تومن (با در نظر گرفتن هزینه انرژی)
3 نفر آدم روزی فقط 2 وعده غذایی بخورن (اصلا صبحانه رو فاکتور میگیریم) خونگی میشه روزی 60 و ماهی 1800
هزینه قبض ها و شارژ ساختمان ماهی 200 تومن.
این خانواده 3 نفر در نظر بگیریم 2 نفرشون سرکار میرن حداقل نفری 150 برای رفت و آمد به محل کار هزینه میکنن که میشه ماهی 300
هزینه مواد شوینده ، میوه ، پوشاک ، تفریح ، مسافرت و...... هم اصلا فاکتور میگیریم
که در میاد ماهی 3800 خرج یه خانواده سه نفره.
حالا شما شاید بگید توی تهران خرج گرونه و....
درسته تهران هزینه زندگی بالا هست و به همون میزان درآمد بالا هست ، این ماهی 3800 درآمد یعنی از این 2 نفر شاغل باید نفری 1900 درآمد داشته باشن
مادر من بعد از 20 سال سابقه کار به عنوان پرستار تازه حقوق امسالش شده 2 میلیون بدون مرخصی ، بدون سنوات ، بدون بیمه
من خودم هرجا کارکردم برای 8 ساعت کار در روز و 6 روز کار در هفته ماهی بیشتر از 1 میلیون بهم ندادن
البته بجز یه دوره 3 ماهه تو یه شرکت تولید کننده و وارد کننده قطعات کامپیوتر کارکردم ماهی 1200 بود حقوقم.

کاملا برای یه زندگی بخور نمیری (فقیری) درست حساب کردن.

این که شما چطور داری با ماهی 1 میلیون تومن سر میکنی واقعا جای سوال هست ، در صورتی که خونه برای خودت باشه باز هم 1 میلیون تومن به جایی نمیرسه.
ater آفلاين است   پاسخ با نقل قول
2 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي 01-15-2019   #13 (لینک نوشته)
سرپرست تالار دانش و فناوری

taksis's Avatar

ارسال پیام خصوصی

نوشته اصلي بوسيله mahmood976 نمايش نوشته ها
بخوای یه گوشی خوب یا کامپیوتر بخری پول داری؟
آها باریکلا ! یه حرف درست تو زندگیت زدی اونم همین بود.
با دو تومن شاید بشه بقول اون خوب زندگی کرد
ولی همون خانواده اگه فردا پسرش خواست زن بگیره،باباهه داره خرج عروسی کنه؟ دختره خواست شوهر کنه باباهه داره جاهاز بخره ؟
آدم باید فکر روز مباداشم باشه چهار قرون پس انداز بذاره کنار که یه خونواده با دو میلیون حقوق نمیتونه این کارو بکنه.
همه باید همین کارو بکنن،منم دارم میکنم،رفتم یه حساب به اسم مامانم باز کردم پول میریزم توش پس انداز میکنم که اگه یه روز کل حسابامون بسته شد بلوکه شد لنگ نمونم.
فکر آینده اش هم کردم و روال محضری اش ام انجام شده که اگر زبونم لال زبونم لال فردا روز مادرم دور از جونش افتاد مرد دست بابام یا خواهرام به ریالی از اون پول نرسه فقط خودم بتونم بردارم.
زندگی که شوخی بردار نیست تو از الان باید فکر ده سال دیگه ات هم کرده باشی ولی معمولا نمیکنن،تو فکرن امروزو بگذرونن و خلاص
taksis آفلاين است   پاسخ با نقل قول
نوشته را پسندیده است :
قديمي 01-15-2019   #14 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

mahmood976's Avatar

ارسال پیام خصوصی

نوشته اصلي بوسيله taksis نمايش نوشته ها
آها باریکلا ! یه حرف درست تو زندگیت زدی اونم همین بود.
با دو تومن شاید بشه بقول اون خوب زندگی کرد
ولی همون خانواده اگه فردا پسرش خواست زن بگیره،باباهه داره خرج عروسی کنه؟ دختره خواست شوهر کنه باباهه داره جاهاز بخره ؟
آدم باید فکر روز مباداشم باشه چهار قرون پس انداز بذاره کنار که یه خونواده با دو میلیون حقوق نمیتونه این کارو بکنه.
همه باید همین کارو بکنن،منم دارم میکنم،رفتم یه حساب به اسم مامانم باز کردم پول میریزم توش پس انداز میکنم که اگه یه روز کل حسابامون بسته شد بلوکه شد لنگ نمونم.
فکر آینده اش هم کردم و روال محضری اش ام انجام شده که اگر زبونم لال زبونم لال فردا روز مادرم دور از جونش افتاد مرد دست بابام یا خواهرام به ریالی از اون پول نرسه فقط خودم بتونم بردارم.
زندگی که شوخی بردار نیست تو از الان باید فکر ده سال دیگه ات هم کرده باشی ولی معمولا نمیکنن،تو فکرن امروزو بگذرونن و خلاص
اینقدر هم دیگه بی ایمان نباش
خدا شاهده خیلی چیزا بوده در زندگی که از دست خودم خارج بوده، ولی بصورت معجزه آسایی توسط عالم ماوراء ردیف شده.
اگر ماوراء رو داشته باشی از دنیایی پول برات بهتره.
حالا فکر میکنی تعارف میکنم و لاف میزنم، ولی شواهد زیادی در این باب در زندگیم دیده ام.
البته زندگی بهرصورت سخته و کمبودها همیشه هستن. ولی این کمبودها و سختی ها حتی واسه ثروتمندترین افراد هم بوده و هست! اینو عینی دیدم و میگم.
اینکه مردم خیلی نگران آینده شون هستن و میخوان به خیال خودشون از حالا تضمینش کنن، بخاطر بی ایمانیه و اینکه حمایت ماوراء رو ندارن (حداقل خودشون اینطور فکر میکنن).
البته بنده اون مطالب رو گفتم منظورم این بود که زندگی که فقط خوردن و خوابیدن و زنده موندن نیست و فرضا یادگیری و تفریح و پیشرفت رو هم باید مد نظر داشت. انسان ظرفیت های زیادی داره که حیفه شکوفا نشن و ازشون استفاده نکنه. خصوصا امروزه روز با این همه علم و فناوری و پیچیدگی های زندگی که هست.
فکر آینده کردن و تمهید کردن خوبه ولی نه بصورت افراطی و بدون ایمان.
قديمي 01-15-2019   #15 (لینک نوشته)
هم میهن دوست

ater's Avatar

ارسال پیام خصوصی

تحلیل جالبی بود، ولی شما مسئله را از نقطه نظر کسی می بینید که هیچ ندارد و می خواهد از همین امروز، کار کند و زندگی مستقل داشته باشد. البته که در این شرایط ماهی چهار میلیون هم کافی نیست. ولی اکثر افراد حاضر در جامعه، یک نقاط پشتیبانی هم دارند که عملاً هزینه ها برایشان کاهش می یابد. بارها شنیده و دیده ایم که کارمندی سر برج که حقوقش را بدهد، باید تمامش را به جهت بدهکاریها و قسط وام، بپردازد و هنوز هم بدهکار خواهد ماند، ولی این افراد چطور یک ماه عملاً بدون حقوق، پشت سر می گذارند؟ این مسئله مربوط به امروز هم نیست، و بیست سال پیش هم همین وضعیت برای دیگران نیز پیش می آمد. درک چگونگی دوام آوردن این افراد با موجودیِ صفر، وابسته به دقت به این است که این فرد در نقطه ی صفر مطلق نیست و یک سری پشتیبانیها دارد.
من خودم کسی که هیچی ندارم ، از کل دینا هرچی تونستم از 19 سالی پس انداز کردم شده یه کامیپوتر (البته کامپیوتر خوبی هست) ولی پس انداز 4 سالم بوده.
مادرم بجز پول پیش و وسیله های خونه هیچی نداره ، نه زمینی ، نه مغازه ای ، نه ارثی و...
خیلی ها هم مثل من هستن یا حتی بد تر ، دیدم که میگم
این خیلی های هیچ وقت نمیتونن توی زندگی پیشرفت کنن(مگر معجزه ای رخ بده) چون همیشه باید زندگی بخور نمیری داشته باشن (مثل همینی که دقیقا من الان دارم)
هیچ وقت نمیتونم ادامه تحصیل بدم تا شغل بهتری گیرم بیاد ، چون نه پول دانشگاه و تحصیل رو دارم نه وقتش رو.
این روند مدام ادامه خواهد داشت ، نه میشه پول جمع کرد نه برای ازدواج یا خونه ، نه میشه زندگی درستی داشت.
با حداقل 4 سالی قبل که پول پس اندازه میکردم در بد ترین ماه ها میشد 10% حقوقم رو پس اندازه کنم
الان که با بد بختی کار پیدا کردم همون حقوق هم کمه.

فرانکلین روزولت
"آزمون پیشرفت ما این نیست که آیا به تعداد غنی ها بیافزاییم یانه ، بلکه این است که برای فقیر های کشور به قدر کافی فراهم کنیم"
روزولت بخاطر برنامه اقتصادی New deal که باعث تحولات اساسی در وضعیت معیشتی مردم شد به محبوب ترین ریس جمهور امریکا تبدیل شد (میزان رای به درصد) 3 دوره ریس جمهور شد.
ترامپ هم در اقتصاد تا اینجا خیلی خوب عمل کرده و شاخص فلاکت رو به کم ترین میزان طی 70 سال اخیر در امریکا رسونده.

وقتی مسئولین داخلی که خود را مسلمان و الله پرست میخوانن وضعیت را به این جا میکشن و ریس جمهور شیطان بزرگ (روزولت) برای بهتر شدن وضعیت اقتصادی مردمش به این شکل تلاش میکنه ، همین که تا الان اکثر جوانا ها شیطان پرست نشدن باید برید خداتون رو شکر کنید.
ater آفلاين است   پاسخ با نقل قول
3 نفر نوشته را پسندیده اند
پاسخ

ابزارهاي موضوع
نحوه نمايش

قوانين ارسال