چرندیات تذکرة الأولیاء
تالار گفتگوی هم میهن - Hammihan Forum            

بازگشت   تالار گفتگوی هم میهن - Hammihan Forum > کتاب و ادبیات > ادبيات و نوشته های ادبی
ثبت نام آموزش کار با هم میهن آپلود عکس علامت گذاری بفرم خوانده شده بی پاسخ!
عضویت در هم میهن شبکه اجتماعی پخش زنده لیست کاربران کاربران آنلاین تبلیغات

ادبيات و نوشته های ادبی قدم بـه قدم تا آرامش؛ می نویسم پس هستــم

گفتگو قفل شد

LinkBack ابزارهاي موضوع نحوه نمايش
قديمي يك هفته پيش   #1 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

canary's Avatar

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض چرندیات تذکرة الأولیاء

چرندیات تذکرة الأولیاء
وَالشُّعَرَاءُ يَتَّبِعُهُمُ الْغَاوُونَ(الشعراء:224)
شاعران کسانی هستند که گمراهان از آنان پیروی می‌کنند.

نقلست که شبی نماز همی کرد آوازی شنود که هان بوالحسن، خواهی که آنچه از تو می‌دانم با خلق بگویم تا سنگسارت کنند شیخ گفت: ای بار خدایا خواهی تا آنچه از رحمت تو می‌دانم و از کرم تو می‌بینم با خلق بگویم تا دیگر هیچ کس سجودت نکند آواز آمد نه از تو نه از من.
(تذکرة الأولیاء)
https://ganjoor.net/attar/tazkerat-ol-ouliya/sh79/
canary آفلاين است  
5 نفر نوشته را پسندیده اند
4 نفر نوشته را نپسندیده اند :
قديمي يك هفته پيش   #2 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

_shatoot_'s Avatar

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : چرندیات تذکرة الأولیاء

نمیدونم چرا شما اصرار دارید از سکوی طبع شُعرا به معراج الهی پرواز کنید

چند وقت پیش هم تاپیکی زدید و سعی داشتید بگید حافظ یه فرد منحرف و کافر بوده .

هرکسی از ظن خود شد یارشان

چه سـرانـجـام خـوشـی گـردش دنیـا دارد ...

چرندیات تذکرة الأولیاء

ويرايش توسط _shatoot_ : يك هفته پيش در ساعت 01:58 PM
_shatoot_ آفلاين است  
قديمي يك هفته پيش   #3 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

canary's Avatar

ارسال پیام خصوصی

نوشته اصلي بوسيله _shatoot_ نمايش نوشته ها
نمیدونم چرا شما اصرار دارید از سکوی طبع شُعرا به معراج الهی پرواز کنید

چند وقت پیش هم تاپیکی زدید و سعی داشتید بگید حافظ یه فرد منحرف و کافر بوده .

هرکسی از ظن خود شد یارشان
هدف من فقط تقدس زدایی و ابر عقل پندار زدایی از این افراده،اینکه الگوی زندگی و تفکراتمون رو از اینها نگیریم والا من نه حافظ رو سراسر در گمراهی و کفر میبینم و نه عطار رو.
canary آفلاين است  
2 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي يك هفته پيش   #4 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

canary's Avatar

ارسال پیام خصوصی

نوشته اصلي بوسيله ramin23 نمايش نوشته ها
اینکه معنای عرفانی عمیقی داشت..اگه این عرفان که از طبع نرم ایرانی ها نشئت میگیره رو از دین میگرفتن دین جز داعشی های وحشی چیز دیگری تولید نمی کرد
اینکه خدا رو موجودی ترسو نشون بدی میشه طبع نرم؟!؟!
canary آفلاين است  
نوشته را پسندیده است :
قديمي يك هفته پيش   #5 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

ramin23's Avatar

ارسال پیام خصوصی

نوشته اصلي بوسيله canary نمايش نوشته ها
اینکه خدا رو موجودی ترسو نشون بدی میشه طبع نرم؟!؟!
اینجا اصن بحث ترس و اینا نیس...یجور تمثیل و زیبایی ادبی بکار رفته
قديمي يك هفته پيش   #6 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

mbk1's Avatar

ارسال پیام خصوصی

"باسم اَللّه اَلرّحمن اَلرّحيم
...النساء 108
يَسْتَخْفُونَ مِنَ النَّاسِ وَلَا يَسْتَخْفُونَ مِنَ اللَّهِ وَهُوَ مَعَهُمْ إِذْ يُبَيِّتُونَ مَا لَا يَرْضَىٰ مِنَ الْقَوْلِ ۚ وَكَانَ اللَّهُ بِمَا يَعْمَلُونَ مُحِيطًا.."
"به شناسه بی کمداشت خداوند پرمهر بسیارمهرآور
میخواهندسبک شوند از افتُ خزنده هاُ، نه میخواهندسبک شوند از بی کمداشت خداوندُ، او باهاشان، آنگه همنشینی میکنند چه نه خشنودمیباشد از گفتهُ! بود بی کمداشت خداوند به چه میکنند چیره شونده ای! ۱٠۸ دورگذار خانم..."
بینید بندهء } خداوند یگانه پرمهر بسیارمهرآور بیهمتا دانا آفریننده گذارنده آدمیزاد هم دگر جانورها{
میگویم نبایستی سبکتر شویم از مردم تا از بی کمداشت خداوند از گناه، که اگر ازش بیشتر ترسیم هم آمرزش خواهیم،ازش با گریه ناله درخواست او میپسندد،
»..چو یار ناز نماید شما نیاز کنید میان عاشق معشوق فرق بسیار هست،...» اگر بخواهید از سروده گویید این خوبتر هست،،،،،
"اَللّهم""بی کاست خداوندا" مرا از بدکرداریهایم زدا هم به یادت همیشه سرنگون برپاساز پیوست باهات نماز گذار
بسم الله الرحمن الرحیم " وَ مِنَ النَّاسِ مَن يَتَّخِذُ مِن دُونِ اللّهِ أَندَاداً يُحِبُّونَهُمْ كَحُبِّ اللّهِ وَالَّذِينَ آمَنُواْ أَشَدُّ حُبًّا لِّلّهِ وَلَوْ يَرَى الَّذِينَ ظَلَمُواْ إِذْ يَرَوْنَ الْعَذَابَ أَنَّ الْقُوَّةَ لِلّهِ جَمِيعاً وَأَنَّ اللّهَ شَدِيدُ الْعَذَابِ165 البقره"
خداوندا مرا دوست داشته تر به خودت کن نه دیگری که ناگواراییت از همه سخت تر است هم توانایت از همه بیشتر
mbk1 آفلاين است  
قديمي يك هفته پيش   #7 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

s.zee's Avatar

ارسال پیام خصوصی

شندلباخ فیلسوف آلمانی جایی درباره کانت و هگل [که نظر من هم هست] می‌گه: اساسن پیروان کانت و هگل را فقط باید جدی گرفت و همه فلسفه و اندیشه بشری بر اساس تفکرات این دو بنیانگذاری شده و بقیه حرف مهمی برای گفتن ندارند. من به اقتضای تحصیلاتم در فقه و حقوق مدت‌ها بود در حال جمع‌آوری مجموعه‌ کتاب‌ها و مقاله‌های کانت و هگل و فیلسوفان مرتبط با این دو حقوقدان بودم. چند روز پیش که در حال گوش دادن به پادکست "درسگفتارهایی بر زیبایی‌شناسی" از هگل بودم گوینده گریزی زد به کتاب " علم منطق " از هگل و اشاره کرد به ادعای سنگین و بزرگی که در ابتدای این کتاب کرده، این کتاب چکیده‌ای از "پدیدارشناسی روح" است که هگل به طور محض و خالص آورده. هگل در ابتدای " علم منطق " می‌گه: آنچه در این کتاب می‌آید اندیشه‌های روح است پیش از آفرینش جهان ( نقل به مضمون )، این جمله باعث شد که دنبال این کتاب رفتن رو جلو بندازم. متن اصلی و آلمانیش رو از سایت آرشیو پیدا کردم. اما وقتی دنبال متن انگلیسی بودم به سایت " دفترچه" راهنمایی شدم و کاربرهایی دیدم که در ستایش ژیژک حرف می‌زنند که از قضا این کاربرها از رفقای قدیمی همین سایت [ که دارم این متن رو می‌نویسم ] بودند. موضوع سال 2012 باب شده بود که دو کاربر برجسته‌ی اون سایت واضحاً کلمات " چرندیات " و " چرندباف " و " تخیلی " رو به اندیشه‌ها و آثار هگل نسبت می‌دادند. هگلی که روی سر مارکس بود و نیچه و شوپنهاور نتوانستند خودشون از دیوار بلند افکارش آنطرف برسونند و حتا بعدها کسی مثل آدرنو هم دوباره از پراکسیس مارکس به تئوری و دیالکتیک هگل برگشت. من اسم چنین چیزی رو فقط "بلاهت" میذارم وقتی عبور از آسمان‌خراش اندیشه‌ای بزرگ برای شخص مهجور و ناتوانی سخت و غیر ممکن باشه متوسل به توصیفات سخیف و مبتذل مثل " چرندیات " میشه. البته قبل از همه این‌ها چنین اشخاصی از "ادبیات و نوشته‌های ادبی" که وظیفه‌ش حفاظت ار تاریخ و فرهنگ است به دور هستند و به "سیاست" و هتاکی‌های کودکانه‌ی سیاسی تعلق دارند.

Rudyard Kipling ─
s.zee آفلاين است  
نوشته را پسندیده است :
قديمي يك هفته پيش   #8 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

canary's Avatar

ارسال پیام خصوصی

نوشته اصلي بوسيله s.zee نمايش نوشته ها
شندلباخ فیلسوف آلمانی جایی درباره کانت و هگل [که نظر من هم هست] می‌گه: اساسن پیروان کانت و هگل را فقط باید جدی گرفت و همه فلسفه و اندیشه بشری بر اساس تفکرات این دو بنیانگذاری شده و بقیه حرف مهمی برای گفتن ندارند. من به اقتضای تحصیلاتم در فقه و حقوق مدت‌ها بود در حال جمع‌آوری مجموعه‌ کتاب‌ها و مقاله‌های کانت و هگل و فیلسوفان مرتبط با این دو حقوقدان بودم. چند روز پیش که در حال گوش دادن به پادکست "درسگفتارهایی بر زیبایی‌شناسی" از هگل بودم گوینده گریزی زد به کتاب " علم منطق " از هگل و اشاره کرد به ادعای سنگین و بزرگی که در ابتدای این کتاب کرده، این کتاب چکیده‌ای از "پدیدارشناسی روح" است که هگل به طور محض و خالص آورده. هگل در ابتدای " علم منطق " می‌گه: آنچه در این کتاب می‌آید اندیشه‌های روح است پیش از آفرینش جهان ( نقل به مضمون )، این جمله باعث شد که دنبال این کتاب رفتن رو جلو بندازم. متن اصلی و آلمانیش رو از سایت آرشیو پیدا کردم. اما وقتی دنبال متن انگلیسی بودم به سایت " دفترچه" راهنمایی شدم و کاربرهایی دیدم که در ستایش ژیژک حرف می‌زنند که از قضا این کاربرها از رفقای قدیمی همین سایت [ که دارم این متن رو می‌نویسم ] بودند. موضوع سال 2012 باب شده بود که دو کاربر برجسته‌ی اون سایت واضحاً کلمات " چرندیات " و " چرندباف " و " تخیلی " رو به اندیشه‌ها و آثار هگل نسبت می‌دادند. هگلی که روی سر مارکس بود و نیچه و شوپنهاور نتوانستند خودشون از دیوار بلند افکارش آنطرف برسونند و حتا بعدها کسی مثل آدرنو هم دوباره از پراکسیس مارکس به تئوری و دیالکتیک هگل برگشت. من اسم چنین چیزی رو فقط "بلاهت" میذارم وقتی عبور از آسمان‌خراش اندیشه‌ای بزرگ برای شخص مهجور و ناتوانی سخت و غیر ممکن باشه متوسل به توصیفات سخیف و مبتذل مثل " چرندیات " میشه. البته قبل از همه این‌ها چنین اشخاصی از "ادبیات و نوشته‌های ادبی" که وظیفه‌ش حفاظت ار تاریخ و فرهنگ است به دور هستند و به "سیاست" و هتاکی‌های کودکانه‌ی سیاسی تعلق دارند.
خب شندلباخ هم مثل شما چرند گفته برای نمونه:
« تمام فلسفة غرب پانوشتهایی بر افلاطون است » (آلفرد وایتهد)
"هیوم مرا از خواب جزمی بیدار کرد"(کانت)
"فلسفهٔ هیوم به معنای واقعی ما را به بن‌بست می‌کشاند و مسائل و سوالاتی که هیوم مطرح کرده هنوز هم بدون پاسخ باقی مانده‌اند"(برتراند راسل)
-بارکلی از نخستین فلاسفه ای که وجود ماده رو رد کرد و در وجود اون مناقشه کرد،مناقشه ای که هنوز هم ادامه داره و کسی نتونسته اون رو به صورت کامل رد کنه.
-یا شما در فلسفه پیرو اسپینوزا هستید یا فیلسوف نیستید(هگل)
-دکارت به درستی پدر فلسفه مدرن غرب نامیده میشود(آرتور شوپنهاور)

ما هم هیچ پدر کشتگی با عطار نداریم و نگفته ایم که وی سراسر چرند میگوید،بلکه میگوییم که او چرند هم گفته است و پیشتر هم گفته ایم هدفمان تقدس زدایی از شاعران است.

وانگهی به گمانم شما که مرا متهم به حسادت یا چیزی شبیه به آن میکنید خوب آن را تجربه کرده باشید!
کسی که از شدت بغض و حسد به جناب فریدمن پشت سرش سخن میراند و او را تخریب میکند هم به گمانم خود شما بودید!
canary آفلاين است  
قديمي يك هفته پيش   #9 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

leo-unique's Avatar

ارسال پیام خصوصی

نوشته اصلي بوسيله canary نمايش نوشته ها
هدف من فقط تقدس زدایی و ابر عقل پندار زدایی از این افراده،
استثناء هم قائلی ؟
leo-unique هم اکنون آنلاين است  
نوشته را پسندیده است :
قديمي يك هفته پيش   #10 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

edmund's Avatar

ارسال پیام خصوصی

با اندکی جستجو هم میتونیم با خیل عظیمی از منابع ، کتب و رساله‌های علمای تشیع بر ضد فرقه مذهبی تصوف ، معبد خانقاه و مراسمات و عقاید اینان دست پیدا کنیم .

در طول تاریخ علمای تشیع این عقاید فرقه جدید رو نقد کردن و لازم بوده حکم تکفیر و ارتداد اینان رو هم صادر کردن .

+
اما امروزه از اونجایی که دیگه چیزی به عنوان فرقه مذهبی تصوف در ایران نیست به همین دلیل این آثار رو ادبی_هنری نگاه میکنن نهایتش بگیم جهانبینی شخصی یک فرد. میتونیم نقد کنیم همون طور که شکسپیر و گوته و دوما و ... رو نقد میکنیم .

البته اینم بگم که هیچ وقت درک نکردم چرا یه عده ای تمامی اشعار برخی شعرا رو میخوان الهی _ آسمانی تفسیر کنن . از کجا معلوم منظور شاعر عشق زمینی (دوست دختر و نامزد و همسر و ...) نباشه ؟! از کجا مطمئن هستن که شاعر از شراب آسمانی میگه و منظورش میکده سر کوچه شون نبوده باشه ؟!!!

edmund آفلاين است  
نوشته را پسندیده است :
قديمي يك هفته پيش   #11 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

canary's Avatar

ارسال پیام خصوصی

نوشته اصلي بوسيله edmund نمايش نوشته ها
با اندکی جستجو هم میتونیم با خیل عظیمی از منابع ، کتب و رساله‌های علمای تشیع بر ضد فرقه مذهبی تصوف ، معبد خانقاه و مراسمات و عقاید اینان دست پیدا کنیم .

در طول تاریخ علمای تشیع این عقاید فرقه جدید رو نقد کردن و لازم بوده حکم تکفیر و ارتداد اینان رو هم صادر کردن .

+
اما امروزه از اونجایی که دیگه چیزی به عنوان فرقه مذهبی تصوف در ایران نیست به همین دلیل این آثار رو ادبی_هنری نگاه میکنن نهایتش بگیم جهانبینی شخصی یک فرد. میتونیم نقد کنیم همون طور که شکسپیر و گوته و دوما و ... رو نقد میکنیم .

البته اینم بگم که هیچ وقت درک نکردم چرا یه عده ای تمامی اشعار برخی شعرا رو میخوان الهی _ آسمانی تفسیر کنن . از کجا معلوم منظور شاعر عشق زمینی (دوست دختر و نامزد و همسر و ...) نباشه ؟! از کجا مطمئن هستن که شاعر از شراب آسمانی میگه و منظورش میکده سر کوچه شون نبوده باشه ؟!!!
اونی که من آوردم چندان ارتباطی به تصوف نداره و درش شاعر(در اینجا البته به نثر نوشته) به صورت کاملا واضحی به خدا توهین میکنه!
canary آفلاين است  
قديمي يك هفته پيش   #12 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

malakut's Avatar

ارسال پیام خصوصی

البته مغلطه نگردد که مراد از ایه شریفه ان دسته از شعرایی هستند که به باطل و هوس شعر میگویند مانند اکثر شعرا زمان جاهلیت . نه اشعار حقه که بسیار در روایات یاد شده و اهل البیت نیز شعر سروده و شاعرانی را ستایش میکردند

جناب عطار نیشابوری رحمت الله علیه نیز از جمله مسلمین معتقد و عارفی وارسته بود که سخنان و اشعارش جز حکمت نبود لذا روا نیست انان را به خصوص تذکره الاولیا او که سرگذشت نیکان روزگار است را جسارت کرد

چه بسیار شاعرانی که با اشعار خود باعث تقرب به درگاه الهی شده اند مانند حافظ و مولانا اعلی الله مقامهما

ابزارهاي موضوع
نحوه نمايش

قوانين ارسال