اگر انقلاب نمی‌شد، با فرض تداوم حکومت پهلوی، وضع ایران چگونه بود؟
تالار گفتگوی هم میهن - Hammihan Forum            

بازگشت   تالار گفتگوی هم میهن - Hammihan Forum > تالارهای موضوعی > تاریخ و فرهنگ
ثبت نام آموزش کار با هم میهن آپلود عکس علامت گذاری بفرم خوانده شده بی پاسخ!
عضویت در هم میهن شبکه اجتماعی پخش زنده لیست کاربران کاربران آنلاین تبلیغات

تاریخ و فرهنگ گفتمان پیرامون تاریخ و فرهنگ ایران و جهان

پاسخ
 
LinkBack ابزارهاي موضوع نحوه نمايش
قديمي 2 روز پيش   #1 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن
 
ss8248's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض اگر انقلاب نمی‌شد، با فرض تداوم حکومت پهلوی، وضع ایران چگونه بود؟

اگر انقلاب نمی‌شد، با فرض تداوم حکومت پهلوی، وضع ایران چگونه بود؟
تاریخ آلترناتیو: اگر در سال ۱۳۵۷ انقلاب نمی‌شد، با فرض تداوم حکومت پهلوی، در این چهل سال وضع ایران چگونه بود؟

متن بحثی مجازی در همین موضوع با شرکت دکتر شهبازی تاریخ دان معاصر.
باز نشر در سه پست، از این آدرس.
نظرات حاضران در گفتگو:

یکی از دوستان:
قطار و هواپیما و خودرو خوب داریم بد و متوسط هم داریم، جاده‌ها هم انصافاً بد نیست. یه نگاهی به وضع حمل و نقل در ابتدای انقلاب و دهه شصت بندازیم، جاده‌های داغون، اتوبوس‌ها و قطارهای بد... خیلی بهتر شده خدا رو شکر. اتوبوس‌های خوب آمده به گفته آمریکا دیده‌ها بهتر از اتوبوس‌های بین شهری آنجا.
یکی از دوستان:
این قیاس وضع موجود با قبل انقلاب اصلاً قیاس درستی نیست در هیچ زمینه‌ای.
یکی از دوستان:
اینکه ما چقدر بزرگراه یا ریل ساختیم چرا قیاس درستی نیست؟ بحث سر آمدن پدیده‌های جدید نیست، رشد کمی در زیرساخت‌ها بالا رفتن کیفیت خدمات، رسیدن شبکه جاده‌ای به روستاها... این‌ها توسعه‌ای است که بعد از انقلاب رخ داده.
یکی از دوستان:
درآمدها تدریجی الحصولند. قطعاً توقع منطقی نبوده که فکر کنیم شاه میتونسته یک شبه همه این چیزهایی را که در این چهل سال ساخته شده قبل اخراجش بسازه. این ادبیات قیاسی را در تلویزیون برای مردم بگوئیم. ولی وقتی چهار تا معلم یکجایی جمع شدند دیگه نمیشه اینها را گفت. چون برنامه‌های پنج ساله و اسناد بودجه‌های قبل و صورت مذاکرات مجلسین موجود است. و اونهایی که دیدند میدونند که قرار بوده خیلی بهتر از وضع موجود بر اساس اون کاغذها دستکم روی کاغذ کشور نوسازی بشه. برای نمونه همان شبکه ریلی و ناوگان هوایی ما هنوز بر همان بناست.
دکتر شهبازی:
درباره فرضیه «نوسازی بهتر از چهل سال اخیر» در صورت تداوم حکومت پهلوی دو شق یا آلترناتیو مطرح است:
یکی) تداوم حکومت پهلوی با همان اقتدار و ثبات در این چهل سال؛
دوم) اجرای برنامه‌های عمرانی زیرساختی به صورت پس از انقلاب در صورت تداوم و ثبات حکومت پهلوی در این چهل سال.


در مورد شق اول: خب، البته می‌توان فرض کرد که حکومت پهلوی چهل سال بعدی دوام می‌آورد ولی واقعاً‌ این فرض چقدر واقعی است بویژه که می‌دانیم شاه سرطان خون داشت (که آن زمان کسی نمی‌دانست) و چند سال بعد باید می‌مرد، همانطور که علم در ۲۵ فروردین ۱۳۵۷ به سرطان خون فوت کرد و چند ماه بیشتر زنده نماند تا انقلاب را ببیند. علت این بیماری نیز افراط در استفاده از داروهای تقویت کننده قوه جنسی بود که آن زمان پیشرفته نبود و در هر دو منجر به سرطان خون شد. پس از مرگ شاه، که احتمالاً همان حوالی سال ۱۳۵۹ رخ می‌داد، یا یکی دو سال دیرتر، وضع ایران معلوم نیست و نمی‌توان با قطعیت فرض کرد که در غیاب شخصیت‌های سیاسی متنفذ حکومت پهلوی می‌توانست در کوران تحولات منطقه دوام آورد.

مضافاً‌ که اگر در سال ۱۳۵۷ انقلاب اسلامی نشده بود، معلوم نبود که روابط دولت کارتر با شاه به کجا می‌کشید. شبیه به دوران کندی و علی امینی ایران قطعاً با تنش‌هایی مواجه می‌شد. احتمالاً کارتر دوره دوم هم رئیس جمهور می‌شد (چون اشغال سفارت آمریکا در کار نبود که آراء او را به شدت کاهش دهد). علی‌القاعده ایران باید تبدیل می‌شد به مرکز مهم عملیات اطلاعاتی و شاید نظامی علیه ارتش شوروی، که افغانستان را اشغال کرده بود. تهاجم حکومت صدام و اشغال بخشی از خاک ایران، در صورت تزلزل حکومت در ایران، نیز شق جدی است همانطور که در مورد کویت جدی بود و تحقق یافت.

دو کشور نفتی درجه اول مشابه ایران، یکی در قاره آفریقا و دیگر در آمریکای لاتین، نیجریه و ونزوئلا هستند که هیچ کدام روی ثبات و رفاه ناشی از درآمد نفتی را در این دوره چهل ساله ندیدند. دلیلی ندارد که فرض کنیم ایران چهل سال با حکومتی مقتدر و عاقل، در کوران تحولات منطقه خاورمیانه، باقی می‌ماند و آب از آب تکان نمی‌خورد و با آرامش طرح‌های «نوسازی» خود را اجرا می‌کرد و بخش عمده درآمدهای نفت و گاز را صرف عمران و احداث زیرساخت‌ها می‌کرد.

یعنی فرض ثبات چهل ساله ایران در صورت عدم وقوع انقلاب اسلامی فرضیه محکمی نیست گرچه فرض محال محال نیست.

[دوم]حالا فرض کنیم با همان اقتدار و ثبات حکومت پهلوی چهل سال دوام آورده بود.
بله. برنامه‌های سازمان برنامه و طرح‌های عمرانی بسیاری وجود داشت. پروژه‌هایی مطالعه شده بود بویژه از سوی شرکت‌های تحقیقاتی خارجی مثل پروژه مترو تهران. احتمالاً برخی از این پروژه‌ها اجرا می‌شد مثل همین مترو تهران. ولی آیا رویکرد اصلی حکومت پهلوی اجرای طرح‌های عمرانی زیرساختی بود؟‌

از نظر بنده خیر. حکومت پهلوی علاقه جدی به اجرای طرح‌های زیرساختی نداشت. طرح و مطالعه انباشته شده زیاد بود در سازمان برنامه ولی بسیاری از آن‌ها اجرا نمی‌شد چون رویکرد عمده حکومت پهلوی به خرید نظامی بود. علت لابی‌های بسیار قوی دلالی بود که در بطن این حکومت وجود داشت و آینده‌ای مثل سعودی را برای ایران نوید می‌داد.

تا زمان انقلاب فرصت زیادی بود برای شروع طرح‌های عمرانی پس از جهش قیمت نفت در اوائل دهه ۱۹۷۰ که قبلاً نوشتم طرح آمریکا بود برای بازگردانیدن دلارهای تزریق شده به اروپا در چارچوب «شوک نیکسون» و شاه مجری آن بود در اوپک. کاملاً هماهنگ شده بود.

ولی در این دوره شاهد شروع طرح‌های عمرانی نیستیم بلکه رویکرد شاه نمایش در صحنه بین‌المللی است (مثل اعطای وام به بانک جهانی یا خرید سهام کمپانی‌هایی مثل بنز، شبیه به سیاست سعودی) و در دوران رونق نفتی شاهد حرکتی و جهشی در طرح‌های عمرانی نیستیم.

برای مثال، شاید کسی اصلاً یادش نباشد که جاده‌های مهم و اصلی استان فارس، مانند جاده شیراز- سپیدان- یاسوج و جاده شیراز- فیروزآباد، آسفالت نبود برغم تعویض چند شرکت پیمانکاری که یکی پس از دیگری دزد از آب درمی‌آمدند.

رویکرد حکومت پهلوی بهیچوجه طرح‌های عمرانی نبود و رویکردی که پس از انقلاب به شدت و با قوت شروع شد از طریق نهادهایی مثل جهاد سازندگی قابل تصور نبود.

بنابراین، در شق تداوم چهل ساله حکومت پهلوی و با فرض ثبات آن، تقویت همان رویکرد پیشین و گرایش بارز به خریدهای نظامی و دلالی و نمایش بین‌المللی، مشابه سیاست‌هایی که دولت‌های همجنس حکومت پهلوی در منطقه در پیش گرفته‌اند، محتمل‌ترین است نه رویکرد گسترده عمرانی شبیه به رفتار پرانگیزه و پرشور به طرح‌های بزرگ و کوچک عمرانی پس از انقلاب که جامعه ایران را بکلی شخم زد و دگرگون کرد و اصولاً پدیده‌هایی چون تمایز شهر و روستا و بی‌سوادی و سطح تحصیلات عالی را متحول نمود؛ برغم انتقادات جدی که شخصاً به بخشی از این سیاست‌ها دارم.

فعلاً عرضم تمام شد. در یک کلام: اول- باور نمی‌کنم حکومت پهلوی چهل سال با ثبات و قدرت دوام می‌آورد. دوم- در صورت پذیرش این فرض، رویکرد حکومت پهلوی عوض نمی‌شد بلکه همان رویکرد پیشین تقویت می‌شد چون چیزی در داخل حاکمان عوض نشده بود.
تبصره: تأکید می‌کنم که وجود طرح‌های عمرانی در سازمان برنامه به معنای اجرای آن‌ها نیست. خیلی از این طرح‌ها اجرا نمی‌شد.

ادامه در پست های بعد:
پست دوم
پست سوم

ويرايش توسط ss8248 : 2 روز پيش در ساعت 05:37 AM
ss8248 آفلاين است   پاسخ با نقل قول
نوشته را نپسندیده اند :
قديمي 2 روز پيش   #2 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن
 
ss8248's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : اگر انقلاب نمی‌شد، با فرض تداوم حکومت پهلوی، وضع ایران چگونه بود؟

یکی از دوستان:
بنده هم بر اساس طرحهای بجا مانده در سازمان برنامه و بودجه البته نظرم را عرض کردم.
شهبازی:
دقیقاً. همه جور طرح مطالعه شده در سازمان برنامه وجود داشت. ولی آیا رویکرد حکومت پهلوی اولویت دادن به اجرای این طرح‌ها بود برغم گشایش مالی که برایش ایجاد شد؟ دیدیم که در اوائل دهه ۱۹۷۰ رفتار حکومت پهلوی به شدت برعکس بود که منجر به انقلاب شد.

یعنی، ما با فرض ثبات چهل ساله همان رفتار چند ساله دوران رونق نفتی اوائل دهه ۱۹۷۰ را باید شاخص قرار دهیم و امتداد دهیم به سراسر این دوره چهل ساله. فرض این است که حکومت همان است و تغییر نمی‌کند.
یکی از دوستان:
خواستم بپرسم که الان همه ی دانشگاه های مهم ایران که به معنای واقعی کلمه دانشگاه حساب میشن همشون تاسیس قبل انقلابند. بهشتی شریف تهران پلی تکنیک و... حالا با تغییر اسم و...
شهبازی:
آن چیزی که من دیدم، تمایل شدید شاه به این بود که ایران را به جای کره جنوبی و در رقابت به کره جنوبی، به قطب اتومبیل‌سازی دنیا تبدیل کند یا یکی از قطب‌های اصلی. یعنی استراتژی انتقال تکنولوژی آلاینده صنعت اتومبیل‌سازی، ابتدا به آمریکای لاتین که شکست خورد و سپس به آسیای جنوب شرقی و بویژه کره جنوبی، را به ایران معطوف کند. دو سند مهم دارم از مذاکرات شاه یکی با جرج کندی یانگ و دیگری با کنت دومرانش.

ولی اساس نگاه الیت دوران پهلوی وارد کردن توده مردم و روستائیان به حیات سیاسی و طرح‌های عمرانی و جاده‌سازی و این چیزها نبود.
وضع دانشگاه‌ها را هم می‌توانید از افراد معمر پرس و جو کنید. گسترش خیلی وسیع پیدا کرده مثل وضع شهر تهران و سایر شهرها که اصلاً قابل مقایسه با قبل از انقلاب نیست یا وضع شبکه جاده‌های کشور که اصلاً قابل قیاس نیست. باور نمی‌کنم این کارها می‌شد در صورت تداوم حکومت پهلوی.

حالا دانشگاه علم و صنعت یادم است چون دو تا از دوستانم آنجا درس می‌خواندند. خیلی سطح پائین بود. این نبود. البته پلی تکنیک و فنی تهران و دانشگاه صنعتی آریامهر تهران و اصفهان پیشرفته بودند.
یکی از دوستان:
بله درسته.دانشگاه ها معمولا در سطح کارشناسی بودند اما خب این نکته هم باید در نظر گرفت که پلهوی از صفر شروع کرد.چیز هایی که ساخته شد توسعه مدل های قبلی نبود همه چیز جدید بود
شهبازی:
اصلاً مشکل ما همین است. سال ۱۳۷۶ بولتنی تهیه کردم که گفته‌ام قبلاً و نوشتم که در این بیست ساله در ایران «انقلاب ساختاری» شده و کسی توجه نمی‌کند و این امر در پایه واقعه ۲ خرداد ۷۶ است. بولتن دو نسخه بود ولی پخش شد و مفاهیم آن، مانند تصلب نخبگان و چرخش نخبگان و شایسته‌سالاری و این چیزها، وارد مطبوعات شد.

پهلوی که از سال ۱۳۵۰ شروع نکرد. همان خط کارشناسی ۱۳۰۵- ۱۳۵۷ را ادامه می‌داد در چهل سال بعدی. چه دلیلی وجود دارد که معتقد باشیم رویکردش به توسعه عوض می‌شد مگر اینکه فرض کنیم آن «الیت» عوض می‌شدند که بجز با انقلاب یا چیزی شبیه به آن متصور نبود.
یکی از دوستان:
من شخصا موافقم که پهلوی پیشرفت قابل ملاحظه‌ای نمی‌کرد چون در اسناد رویکرد شاه به توسعه دیدم. مثلا می‌رفت یه چیزی تو خارج میدید فکر میکرد اون الان مناسب ایرانه.
یک بولتن شرکت میتسوبیشی مثل اینکه به محمدرضا رسوند به یک طریقی بعد کلا جو این گرفت که بریم کل ایران بکنیم پتروشیمی در صورتی که اصلا بررسی نشد ایران پالایشگاه بیشتر بدردش میخوره یا پتروشیمی.در بقیه موارد هم همین بود.
رویکرد دیکتاتوری بدون فکر برای توسعه نتیجش چنین چیزیه.
بعد انقلابم اینطور که بنظر میرسه همان طرح های قبلی با همان فرایند فقط با ظاهری کمی متفاوت اجرا شد.
شهبازی:
نه فقط آن طرح‌های قبلی. کارهای جهاد سازندگی مبتنی بر طرح‌های سازمان برنامه نبود ولی مثلاً برای مترو تهران یا شبکه جاده‌های کشور یا سد قم طرح وجود داشت. مترو تهران هم این مدنظر نبود. مثل اینکه دنبال قطار هوایی بودند.

اصلاً کی باید اجرا می‌کرد؟ بطور عمده شرکت‌های خارجی. گفتم که سال‌ها جاده شیراز- سپیدان (اردکان فارس) یاسوج دست پیمانکار بود و مرتب عوض می‌شد و هیچ کاری نمی‌شد. بعینه شاهد بودم چون اموال خانواده مادری‌ام در همایجان اردکان بود.

فرح برای افتتاح کارخانه قند یا سیمان یاسوج (یادم نیست) آمد. تمام جاده‌های یاسوج را تفاله چغندر قند ریختند که از بالا در هلیکوپتر (فرودگاه که نداشت) آسفالته بنظر برسد.
یکی از دوستان:
توسعه مبتنی بر سرمایه‌گذاری و برنامه‌ریزی دولتی از زمان پهلوی شروع شد.
اما در کنار آن صنایعی با مدیریت بخش خصوصی پیدا شده بود که بعد از انقلاب غالبا ملی شدند و بسیاری از آنها با انباشت زیان ورشکست شده‌اند.
احتمالا اگر در دهه ۶۰ با اقتصاد بخش خصوصی عاقلانه‌تر تعامل می‌شد، وضعیت اقتصاد غیردولتی امروز بهتر از بود.
شهبازی:
بله، سیاست‌های توسعه این دوران چهل ساله باید بطور جدی نقادی شود. یک عامل مهم مؤثر در این دوران مدیریت‌های ضعیف بلکه به شدت ضعیف و فشل است و چرخش قدرت در درون حلقه‌های بسته خواص (تصلب نخبگان) و فقدان سازوکار جدی برای شایسته‌سالاری یعنی شناسایی و کشف و برکشیدن نخبگان واقعی؛ که متأسفانه پیامدهای بسیار وخیم داشته.
یکی از دوستان:
سند مذاکره شاه با یانگ منتشر شده یا نه هنوز؟
شهبازی:
چند بار ارجاع داده یا شاید پاراگرافی را نقل کرده باشم ولی گذاشته‌ام کاملش را در کتابی منتشر کنم که به فعالیت‌های شبکه یانگ- ریپورتر از کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ تا انقلاب و بعد اختصاص دارد.
یکی از دوستان:
ممنون، سند مهمی است.
شهبازی:
بله. شناخت این کانون قدرت بسیار مهم و حیاتی است برای امروز و آینده ما.
یکی از دوستان:
الان که هستید یه سئوال دیگه هم بکنم. دیروز گزارشی دیدم از اینکه شاه به همراه آمریکا آن سالها 500 میلیون دلار خرج رصد عراق کرده بود. گزارشی بی بی سی. 500 میلیون دلار به نظرم برای رصد فقط عراق خیلی رقم کلانی است. فقط برای عراق بود یا اینکه کل همین پروژه رصد و ایستگاه‌های ساواک بوده به نظرتون؟
شهبازی:
نمی‌دانم. ایستگاه‌های رصد شمال کشور (برای شوروی) که جدا بود و به ساواک تعلق نداشت. هزینه‌اش هم حتماً بیشتر بود.
یکی از دوستان:
به نظرم علاوه بر اینها ک فرمودید ، ضعف رضا پهلوی دوم نسبت به پدر و پدر بزرگش ، در حوزه های تربیتی ، نظامی ، اخلاقی ، دوری شدید از جامعه ایرانی و و و و نایب السلطنه ای فرح باعث میشد ک بعد از فوت محمد رضا ، درگیری شدیدی بین باند نزدیکان فرح و سایر شاپورها و و و رو باعث میشد و این وسط حتما دخالت ساواک و ارتش هرج و مرج رو بیشتر می کرد. اگر تا موقع مرگ محمد رضا ، رضا شرایط پادشاهی رو بدست می اورد هم همین ضعفهای بزرگش ک در پدر و بدر بزرگش کمتر از اون دیده میشد ، باعث ضعف کشور می شد. درمورد شاهزاده ای حرف می زنیم ک از طفولیت ، پرستار و ندیم خارجی داشته ، در سن ١٦ و ١٧ سالگی چند کاخ در تهران مختص خودش داشته ک یکیش در شکارگاه سلطنتی شرق تهران بود و یکی ش الان محل دانشکده پرستاری دانشگاه بقیه الله در اقدسیه هست و طبق خاطرات اسدالله علم، از سنین ١٥ سالگی به کمک علم روابط خاک بر سری رو تجربه میکرد و و و کوچکترین اشنایی با وضع اجتماعی و مذهبی ایران نداشت.
شهبازی:
احسنت. می‌توانست آینده‌ای مثل سلطنت‌های عراق و مصر در انتظار حکومت پهلوی باشد و بعدش دیکتاتوری‌های نظامی مدل رزم‌آرا (آمریکایی).
ss8248 آفلاين است   پاسخ با نقل قول
2 نفر نوشته را نپسندیده اند :
قديمي 2 روز پيش   #3 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن
 
ss8248's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : اگر انقلاب نمی‌شد، با فرض تداوم حکومت پهلوی، وضع ایران چگونه بود؟

شهبازی:
حالا که بحث تاریخ آلترناتیو مطرح شد، و این فرض که اگر انقلاب نمی‌شد وضع ایران چگونه بود، شق محتمل دیگری را مطرح کنم:

می‌دانیم زمانی که انقلاب شد شروع کار صدام بود بعنوان رهبر بلامنازع عراق. و می‌دانیم که عراق از زمان حکومت ژنرال عبدالکریم قاسم (که بعثی نبود) به شوروی متمایل شد و روابط نزدیک نظامی و سیاسی با شوروی پیدا کرد مثل مصر زمان ناصر. قدرت‌طلبی منطقه‌ای صدام بخشی جاه‌طلبی شخصی بود یعنی بالاخره ماجراجویی می‌کرد. حالا پس از انقلاب به دلیل وقوع انقلاب و تحریک کانون‌های معین. ولی اگر انقلاب نشده بود چه؟‌

فرضیه‌ای که می‌توان مطرح کرد این است:

بعلت ورود ارتش سرخ شوروی به افغانستان، ایران به پایگاه اطلاعاتی و نظامی آشکار غرب علیه شوروی در افغانستان تبدیل می‌شد. این وضع طبعاً دست گروه‌های «مجاهد» افغانستانی را در ایران باز می‌کرد. شوروی از این وضع ناراضی و مستأصل می‌شد و صدام را به حمله نظامی به ایران تحریک می‌کرد. یا صدام از این وضع استفاده می‌کرد و بعلت مرگ شاه (در سال ۵۹ مثلاً) رضایت شوروی را برای اشغال نظامی خوزستان جلب می‌کرد. باز هم جنگ داشتیم و معلوم نبود چه سرنوشتی پیدا می‌کردیم.

کانون‌های تسلیحاتی غرب و مافیای اسرائیل هم راضی بودند از این وضع،‌ مثل دوران جنگ هشت ساله، چون بازار مهمی می‌شد برای فروش اسلحه به طرفین.
یکی از دوستان:
عالی بود این فرضیه. ضمن اینکه در نتیجه اشغال بخشی از ایران بعید بود حکومت بتواند آنرا صرف تکیه بر جنگ افزار های غربی آزاد کند
شهبازی:‌
بله. فرض معقولی است وقوع جنگ در زمان فوت شاه. پیامدهایش هم نامعلوم است به دلیل عدم وقوع انقلاب با آن وضع ارتش نمایشی شاهنشاهی در مقابل ارتش رزمی رژیم خونخوار صدام و مدیریت فردی مانند فرح در مقابل فردی مانند صدام.
انتشار در کانال تلگرامی عبدالله شهبازی
پنج‌شنبه، ۲۳ اسفند ۱۳۹۷/ ۱۴ مارس ۲۰۱۹

ويرايش توسط ss8248 : 2 روز پيش در ساعت 05:36 AM
ss8248 آفلاين است   پاسخ با نقل قول
نوشته را پسندیده است :
قديمي يك روز پيش   #4 (لینک نوشته)
آنـــــارشـی
 
Anarchy's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : اگر انقلاب نمی‌شد، با فرض تداوم حکومت پهلوی، وضع ایران چگونه بود؟

نوشته اصلي بوسيله ss8248 نمايش نوشته ها

علت این بیماری نیز افراط در استفاده از داروهای تقویت کننده قوه جنسی بود که آن زمان پیشرفته نبود و در هر دو منجر به سرطان خون شد.
اومدم مطالب رو بخونم رسیدم به این جملات... نمیدونم اسم این شهبازی رو بذارم احمق یا بی سواد یا بی شرف یا مزدور یا... اما هر چی هست تاریخ دان معاصر نیست...

به شما هم توصیه میکنم از چنین اشخاص بی لیاقتی مطلب کپی نکنید هر چند به نفع شما حرفی زده باشه!!!
Anarchy آفلاين است   پاسخ با نقل قول
3 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي يك روز پيش   #5 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن
 
ss8248's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : اگر انقلاب نمی‌شد، با فرض تداوم حکومت پهلوی، وضع ایران چگونه بود؟

نوشته اصلي بوسيله Anarchy نمايش نوشته ها
اومدم مطالب رو بخونم رسیدم به این جملات... نمیدونم اسم این شهبازی رو بذارم احمق یا بی سواد یا بی شرف یا مزدور یا... اما هر چی هست تاریخ دان معاصر نیست...

به شما هم توصیه میکنم از چنین اشخاص بی لیاقتی مطلب کپی نکنید هر چند به نفع شما حرفی زده باشه!!!
به جای این حرفهای سخیف درباره مستقل ترین مورخ معاصر،
صحبت های منوچهر رزم آرا وزیر بهداری پهلوی رو بشنوید:

مرگ شاه پهلوی به دلیل مصرف زیاد قرص های تقویت جنسی بود!
ss8248 آفلاين است   پاسخ با نقل قول
نوشته را نپسندیده اند :
قديمي يك روز پيش   #6 (لینک نوشته)
محروم از فعالیت
 
asasan's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : اگر انقلاب نمی‌شد، با فرض تداوم حکومت پهلوی، وضع ایران چگونه بود؟

خداییش خیلی پرووووو هستین
مردم در تهیه اجیل شب عید گیر کردن
اینا هنوز دارن میگن شاه جیز بود ما خوبیم!
asasan آفلاين است   پاسخ با نقل قول
7 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي يك روز پيش   #7 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن
 
azarakhash's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : اگر انقلاب نمی‌شد، با فرض تداوم حکومت پهلوی، وضع ایران چگونه بود؟

شاه بد. ولی اینکه داروهای تقویت جنسی مصرف میکرد یک امر خصوصی است. واقعا افرادی خود را مسلمان میدونن که بویی هم از تعالیم اسلام نبرده اند. واقعا تعلیمات اسلام و پیامبر و امیرالمومنین این است!!!!!! خجالت هم چیز خوبیه
azarakhash هم اکنون آنلاين است   پاسخ با نقل قول
نوشته را پسندیده است :
قديمي يك روز پيش   #8 (لینک نوشته)
آنـــــارشـی
 
Anarchy's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : اگر انقلاب نمی‌شد، با فرض تداوم حکومت پهلوی، وضع ایران چگونه بود؟

نوشته اصلي بوسيله ss8248 نمايش نوشته ها
به جای این حرفهای سخیف درباره مستقل ترین مورخ معاصر،
صحبت های منوچهر رزم آرا وزیر بهداری پهلوی رو بشنوید:

مرگ شاه پهلوی به دلیل مصرف زیاد قرص های تقویت جنسی بود!
خیلی عذر میخوام اما هر خری میتونه هر حرفی بزنه... هنوز تو بهترین مراکز پزشکی دنیا هم نمیتونن روی هوا و با تمسک به بیضه مبارکشون رخ دادن سرطان رو به یه ماده مشخص ربط بدن و کلی آزمایش میکنن و تئوری چینی میکنن بعد یه چولمنگی به اسم رزم آرا یا بی شرفی به نام شهبازی بیاد الکی حرفی رو بزنه...
لا اقل برای حفظ ظاهر هم که شده بگن اسم اون ماده چیه...
انسان باید در مورد دشمنش هم با احترام و انصاف صحبت کنه نه با ساختن شایعات سخیف اونها رو تخریب کنه.

یادتون باشه که خمینی هم سرطان معده داشت و شایعه ساختن هم کار سختی نیست.
Anarchy آفلاين است   پاسخ با نقل قول
نوشته را پسندیده است :
نوشته را نپسندیده اند :
قديمي يك روز پيش   #9 (لینک نوشته)
هم میهن دوست
 
espresso's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : اگر انقلاب نمی‌شد، با فرض تداوم حکومت پهلوی، وضع ایران چگونه بود؟

بر سر پست فلسفی و عمیق من چه آوردید؟تداوم حکومت پهلوی، منجر به انقلاب می شد. این سؤال مثل اینه که بگوییم اگر آب را بر چیزی بریزیم و خیس نشود، آنگاه چه خواهد شد؟ خب آب خیس می کند؛ روال کشورداری محمدرضا هم مملکت رو به ستوه می رسوند و به ستون اومدن مردم یعنی آغاز انقلاب.
__________________
خبری در راه است...
espresso هم اکنون آنلاين است   پاسخ با نقل قول
نوشته را پسندیده است :
قديمي يك روز پيش   #10 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن
 
ss8248's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : اگر انقلاب نمی‌شد، با فرض تداوم حکومت پهلوی، وضع ایران چگونه بود؟

نوشته اصلي بوسيله azarakhash نمايش نوشته ها
شاه بد. ولی اینکه داروهای تقویت جنسی مصرف میکرد یک امر خصوصی است. واقعا افرادی خود را مسلمان میدونن که بویی هم از تعالیم اسلام نبرده اند. واقعا تعلیمات اسلام و پیامبر و امیرالمومنین این است!!!!!! خجالت هم چیز خوبیه
شهبازی این واقعیت رو بعنوان عیب یا ایراد نگفته.
تنها برای ادامه حکومت پهلوی دوم و تاثیر سلامت جسمی اش ذکر نمود.
سندش هم صحبتهای وزیر بهداری ان زمان هست.

در کل این یک مسئله حاشیه ای هست و دخلی به موضوع تایپک و تحیلات اش ندارد.
ss8248 آفلاين است   پاسخ با نقل قول
نوشته را نپسندیده اند :
قديمي يك روز پيش   #11 (لینک نوشته)
آنـــــارشـی
 
Anarchy's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : اگر انقلاب نمی‌شد، با فرض تداوم حکومت پهلوی، وضع ایران چگونه بود؟

نوشته اصلي بوسيله ss8248 نمايش نوشته ها
شهبازی این واقعیت رو بعنوان عیب یا ایراد نگفته.
تنها برای ادامه حکومت پهلوی دوم و تاثیر سلامت جسمی اش ذکر نمود.
سندش هم صحبتهای وزیر بهداری ان زمان هست.

در کل این یک مسئله حاشیه ای هست و دخلی به موضوع تایپک و تحیلات اش ندارد.
عذر میخوام اما در بی سوادی شهبازی همین بس که در موضوع علمی حرف یک چولمنگی به نام رزم آرا که فارسی حرف زدن هم بلد نبوده سند محسوب نمیشه. حرف علمی رو در مجامع علمی مطرح و در نهایت اثبات میکنن...

من فکر میکردم وزرای الان هستن که چولمنگ هستن اما با دیدن فیلم مصاحبه رزم آرا فهمیدم قبل تر ها هم از این چولمنگ ها داشتیم...

بله مشخصه شهبازی به قصد عیب و ایراد نگفته... چپ و راست دنبال اتهامات سخیف جنسی به مخالفین هستن تا تخریبشون کنن...

یاد مصاحبه یه یارویی افتادم تو تلویزیون اسمش یادم رفته، میگفت تو کمد اشرف پهلوی فیلم سک.س با اسب پیدا کردیم...

واقعا اینها از شرافت بویی نبردن!!!
Anarchy آفلاين است   پاسخ با نقل قول
نوشته را پسندیده است :
قديمي يك روز پيش   #12 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن
 
ss8248's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : اگر انقلاب نمی‌شد، با فرض تداوم حکومت پهلوی، وضع ایران چگونه بود؟

نوشته اصلي بوسيله anarchy نمايش نوشته ها
عذر میخوام اما در بی سوادی شهبازی همین بس که در موضوع علمی حرف یک چولمنگی به نام رزم آرا که فارسی حرف زدن هم بلد نبوده سند محسوب نمیشه. حرف علمی رو در مجامع علمی مطرح و در نهایت اثبات میکنن...

من فکر میکردم وزرای الان هستن که چولمنگ هستن اما با دیدن فیلم مصاحبه رزم آرا فهمیدم قبل تر ها هم از این چولمنگ ها داشتیم...

بله مشخصه شهبازی به قصد عیب و ایراد نگفته... چپ و راست دنبال اتهامات سخیف جنسی به مخالفین هستن تا تخریبشون کنن...

یاد مصاحبه یه یارویی افتادم تو تلویزیون اسمش یادم رفته، میگفت تو کمد اشرف پهلوی فیلم سک.س با اسب پیدا کردیم...

واقعا اینها از شرافت بویی نبردن!!!
وزیر بهداری اسرار بهداشتی درباری ها را بهتر از من و شما می داند!!

ويرايش توسط ss8248 : يك روز پيش در ساعت 03:09 AM
ss8248 آفلاين است   پاسخ با نقل قول
قديمي يك روز پيش   #13 (لینک نوشته)
آنـــــارشـی
 
Anarchy's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : اگر انقلاب نمی‌شد، با فرض تداوم حکومت پهلوی، وضع ایران چگونه بود؟

نوشته اصلي بوسيله ss8248 نمايش نوشته ها
وزیر بهداری اسرار بهداشتی درباری ها را بهتر از من و شما می داند!!
اصلا این چولمنگ اطلاعی از بیماری شاه نداشته چون موضوع محرمانه بوده!!! حالا لااقل اسم ماده رو بگید ما هم یاد بگیریم که یه موقع اشتباهی نخوریم ...
Anarchy آفلاين است   پاسخ با نقل قول
نوشته را پسندیده است :
نوشته را نپسندیده اند :
قديمي يك روز پيش   #14 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن
 
stivi's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : اگر انقلاب نمی‌شد، با فرض تداوم حکومت پهلوی، وضع ایران چگونه بود؟

دراینصورت ایران اگر اولین کشور پیشرفته آسیا نبود قطعا دومی بود .
__________________
stivi آفلاين است   پاسخ با نقل قول
قديمي 16 ساعت پيش   #15 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن
 
azarakhash's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : اگر انقلاب نمی‌شد، با فرض تداوم حکومت پهلوی، وضع ایران چگونه بود؟

نوشته اصلي بوسيله ss8248 نمايش نوشته ها
شهبازی این واقعیت رو بعنوان عیب یا ایراد نگفته.
تنها برای ادامه حکومت پهلوی دوم و تاثیر سلامت جسمی اش ذکر نمود.
سندش هم صحبتهای وزیر بهداری ان زمان هست.

در کل این یک مسئله حاشیه ای هست و دخلی به موضوع تایپک و تحیلات اش ندارد.
متاسفانه فرهنگ برچسب زدن بخصوص برچسب های ازکمر به پائین در عده زیادی خود مسلمان پندار نهادینه شده است.
azarakhash هم اکنون آنلاين است   پاسخ با نقل قول
2 نفر نوشته را پسندیده اند
پاسخ

ابزارهاي موضوع
نحوه نمايش

قوانين ارسال
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is فعال
شکلکها فعال است
كد [IMG] فعال است
كدهاي HTML غير فعال است
Trackbacks are غير فعال
Pingbacks are فعال
Refbacks are فعال


ساعت جاري 12:19 PM با تنظيم GMT +4.5 مي باشد.