تبعات زلزله احتمالی تهران
تالار گفتگوی هم میهن - Hammihan Forum            

بازگشت   تالار گفتگوی هم میهن - Hammihan Forum > عمومی و اجتماعی > گفتگوي آزاد
ثبت نام آموزش کار با هم میهن آپلود عکس علامت گذاری بفرم خوانده شده بی پاسخ!
عضویت در هم میهن شبکه اجتماعی پخش زنده لیست کاربران کاربران آنلاین تبلیغات

گفتگوي آزاد بحث و گفتمان آزاد در مورد رویدادهای روز اجتماع و سایر مباحث عمومی

پاسخ
 
LinkBack ابزارهاي موضوع نحوه نمايش
قديمي 12-13-2011   #1 (لینک نوشته)
مـدیر ارشـد هـم میـهن
 
Rayan's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

Exclamation تبعات زلزله احتمالی تهران

تبعات زلزله احتمالی تهران
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

حدود دو سالی از آن زمان که رییس جمهور در مصاحبه تلویزیونی بحث زلزله تهران را مطرح کرد می گذرد سال 89 رییس جمهور با صحبت درباره امکان وقوع زلزله در تهران این بحث را دوباره نقل محافل کرد تا جایی که تا مدتی برخی خانواده های تهرانی در آماده باش بودند.

تبعات زلزله احتمالی تهران

نتایج یک تحقیق تکان دهنده
چندین سال پیش گروه مطالعاتی از ژاپن مطالعاتی را در زمینه گسل های تهران انجام دادند و آسیب پذیری مناطق، بزرگا و تلفات زلزله احتمالی تهران را بررسی کردند.

احتمال فعال شدن سه گسل تهران
به گزارش مهر،‌ در این مطالعات بر پایه اسناد و گزارشهایی که پیشتر توسط محققان ایرانی و خارجی تهیه شده بود، ویژگی های گسل های فعال اصلی در تهران و اطراف آن مورد بررسی قرار گرفت. از میان بسیاری از گسل های فعال در منطقه، احتمال فعال شدن سه گسل "مشا"، "شمال تهران" و گسل "جنوب ری" تشخیص داده شد.

گسل "مشا" که حدود 200 کیلومتر طول دارد از گسل های اساسی البرز مرکزی است که در شمال تهران قرار گرفته است. این گسل از حاشیه رشته کوه در غرب به سوی شرق البرز گسترش می یابد. گسل شمال تهران در دامنه رشته کوه البرز با طول حدود 90 کیلومتر قرار دارد و از "کن" تا "لشگرک" ادامه دارد. این گسل در لشگرک به گسل "مشا" فشم می پیوندد. گسل های جنوب و شمال ری نیز از شاخص ترین گسل ها در دشت های جنوبی تهران هستند و حدود 20 کیلومتر طول دارند.

مطالعات "جایکا" بر پایه مطالعات و تحقیقات انجام شده بر روی گسل های عمده تهران و اسناد تاریخی زلزله هایی که از سال 743 میلادی در تهران واقع شده بود، انجام شد. این گروه سه سناریو در زمینه فعال شدن سه گسل اصلی شهر تهران و یک سناریو برای فعال شدن گسل های پنهان در زیر لایه های رسوبی شهر تهران ارائه می دهد. به این ترتیب، چهار مدلی که برای سناریو زلزله ها در نظر گرفته شد شامل مدل گسل "ری"، مدل گسل "شمال تهران"، مدل گسل "مشا" و مدل شناور است.

شدت زلزله احتمال تهران در سه گسل آن
بر این اساس، در سناریوی زلزله مدل گسل ری، منطقه جنوبی شهر شدت زلزله 9 و منطقه شمالی آن شدت زلزله بین 7 تا 8 را احساس خواهند کرد. در مدل گسل شمال تهران شدت زلزله در بخش شمالی شهر به 9 و در بخش جنوبی آن به 7 می رسد و بخش بزرگی از شهر شدت زلزله 8 را تجربه خواهند کرد. در مدل گسل مشا در قسمت بزرگی از شهر، زلزله ای با شدت 7 احساس خواهد شد. در مدل شناور نیز بخش اعظم شهر شدت زلزله 8 و چندین قسمت نیز شدت زلزله 9 را تجربه خواهند کرد.

تلفات تهران در صورت بروز زلزله
در این گزارش به خسارت ساختمانها اشاره شد. طبق مطالعات جایکا ساختمان های مسکونی از ساختمان های تجاری و کارخانه ها و بناهای عمومی مهم از قبیل مدارس، بیمارستان ها و ایستگاه های آتش نشانی تفکیک شده اند و خسارات ناشی از چهار سناریوی زلزله برای این ساختمان ها به طور جداگانه محاسبه شده است. گروه مطالعاتی برای برآورد خسارات ساختمان های مسکونی یک بانک اطلاعاتی براساس نتایج آمارگیری سال 1375 تهیه کردند و اطلاعات آن را با آمار تعداد طبقات ساختمان ها که توسط اداره پست ارائه شده بود، مطابقت دادند.

تعداد ساختمان های مسکونی تهران 900 هزار واحد برآورد شد که از این میزان 45 درصد ساختمان ها سازه آجری و فلزی دارند، 40 درصد دارای سازه فلزی هستند، 10 درصد از بتن مسلح و درصد اندکی نیز از ساختار خشتی برخوردارند. 6 درصد ساختمان های مسکونی که دارای سازه فلزی هستند در 10 سال گذشته ساخته شده اند. (آمار مربوط به سال 1378 است)

در سازه های فلزی پایه ها و تیرها با استفاده از جوشکاری کارگاهی به یکدیگر اتصال داده شده اند که این منجر به کم شدن اعتبار یا قابلیت اعتماد به این اتصالات می شود. بنابراین انتظار نمی رود که سازه های فلزی به طور کامل در برابر زلزله مقاومت موثری داشته باشد.

زلزله تهران مربوط به گسل ری باشد 55 درصد ساختمانها فرو می ریزند
این گروه در مدل گسل ری اعلام می کنند که در صورتی که زلزله تهران به خاطر فعال شدن گسل ری باشد 480 هزار ساختمان در تهران یعنی 55 درصد ساختمان ها فرو خواهد ریخت. بیشترین تعداد ساختمان های آسیب دیده در منطقه 15 خواهد بود. نسبت ساختمان خسارت دیده به ساختمان های سالم در مناطق 11، 12، 16 و 20 مقدار بسیار بالایی در حدود 80 درصد است. دلیل این نسبت بالای خسارت، وجود ساختمان های آسیب پذیر فراوان و جنبش لرزه ای نیرومند (با شدت 9) در این مناطق است.

در صورت فعال شدن گسل شمال تهران 310 هزار ساختمان که 36 درصد کل ساختمان ها را شامل می شود، آسیب می بیند. نسبت ساختمان های خسارت دیده به ساختمان های سالم در مناطق یک تا 5 که در بخش شمالی شهر تهران قرار دارند درحدود 50 درصد است. نسبت خسارت در بخش جنوبی شهر کمتر از 30 درصد است. تفاوت خسارت بین قسمت شمالی و جنوبی شهر به اندازه مدل گسل ری نیست.

در این مطالعات، تلفات انسانی برای هر نوع سازه ساختمانی در هر حوزه آماری برآورد شد و نتایج به دست آمده با داده های هر منطقه شهری تلفیق و تعداد تلفات به تفکیک روز و شب و همچنین به تفکیک میزان فعالیت های اضطراری امداد رسانی محاسبه شد. در صورت فعال شدن گسل ری شاهد گسترده ترین تلفات خواهیم بود یعنی حدود 6 درصد کل جمعیت شهر تهران جان خود را از دست خواهند داد. در منطقه 15 به علت تعداد زیاد جمعیت ساکن، تلفات بسیار وسیع خواهد بود. نسبت تلفات به کل جمعیت در مناطق 11 و 12 به 15 تا 20 درصد خواهد رسید. زیرا در این مناطق شمار ساختمان های آسیب پذیر بسیاری زیاد است و شدت زلزله نیز به 9 می رسد.

در مورد مدل گسل ری، برآورد می شود که تعداد تلفات انسانی در جنوب شهر به حداکثر برسد. در برخی حوزه های آماری تعداد کشته شدگان از هزار تن تجاوز خواهد کرد. در مدل گسل شمال تهران، هر چند تلفات انسانی در بخش شمالی بیشتر از دیگر نقاط است اما در برخی حوزه های آماری، تعداد کشته شدگان به 100 نفر یا بیشتر می رسد.

در مورد گسل ری، نسبت تلفات در چندین حوزه آماری در مناطق 11 و 12 فوق العاده بالا (40 درصد یا بیشتر) خواهد بود. فعالیتهای اضطراری امدادرسانی در این مناطق موثر نیستند. در مدل گسل شمال تهران، اگر فعالیت های امداد رسانی به مقدار کافی انجام شود، نسبت تلفات در تمامی حوزه های آماری به سطح 20 درصد یا کمتر کاهش خواهد یافت.

در سناریوی زلزله ناشی از فعال شدن گسل شمال تهران در بدترین حالت حدود 130 هزار نفر یعنی دو درصد جمعیت تهران از بین می روند. البته نسبت تلفات در بخش شمالی شهر در مناطق یک تا 5، زیادتر از همه (حدود 3 درصد) و در جنوب شهر کمتر از همه (حدود یک درصد) خواهد بود.

سقف عامل ویرانی در زلزله
دکتر بهرام عکاشه رئیس دانشکده علوم پایه دانشگاه آزاد در گفتگو با خبرنگار مهر به تفسیر نتایج تحقیقات مطالعات "جایکا" پرداخت و گفت: این پروژه مطالعاتی طی قراردادی میان شهرداری تهران و سازمان تحقیقات حوادث غیر مترقبه ژاپن یا به اختصار GICAکه یک سازمان دولتی است اجرایی شد.

زلزله تهران هفت و بیشتر از هفت ریشتر خواهد بود.
وی با اشاره به سه سناریوی ذکر شده در این گزارش خاطرنشان کرد: نتایج به دست آمده از این تحقیقات نشان می دهد که انرژی تخلیه شده از گسل مشا فشم به میزان 8 ریشتر، گسل شمال تهران 2/7 ریشتر و گسل ری نزدیک به 7 ریشتر است.

عکاشه به واحدهای اندازه گیری زلزله اشاره کرد و در این باره توضیح داد: برای سنجش اندازه یک زلزله از درجه ریشتر برای بیان میزان انرژی تخلیه شده از کانون زمین و از درجه "مرکالی" برای بیان میزان تخریب سازه ها روی زمین و برداشت انسانها از زلزله استفاده می شود. درجه مرکالی تا 12 درجه است که درجه 5 مرکالی به حدی است که انسان را از خواب بیدار می کند، در 6 درها به هم خورد می شود و از درجه 7 به بعد در حدی است که باعث تخریب بنا می شود.

رئیس دانشکده علوم پایه دانشگاه آزاد با اشاره به اعداد و ارقام اشاره شده در گزارش تحقیقات ژاپن ادامه داد: درجه 9 مرکالی در صورتی که سازه بتن آرمه با کلاس افقی و قائم باشد به شرط آنکه در بتن میلگرد آجدار به کار برده شود صدمه جزئی می بیند. در غیر این صورت به دلیل عدم اتصال صحیح "شناژ" افقی که سقف را درست می کند، سازه فرو می ریزد و باعث کشته شدن ساکنان می شود چرا که در زلزله سقف است که انسان را می کشد.

این مناطق تهران آسیب پذیرتر هستند
عکاشه میزان شدت مرکالی زلزله را ناشی بسته به جنس خاک، تراکم جمعیت و نوع سازه ها دانست و افزود: گزارش جایکا حکایت از آسیب پذیر بودن مناطق 11، 12، 16 و 20 دارد که این به دلیل جنس خاک این مناطق است. در این مناطق علاوه بر اینکه جنس زمین نرم است دارای سفره های زیر زمینی زیادی است که گاهی مشاهده می شود که بدون وقوع زلزله سازه ای در زمین فرو می رود.

این محقق با تاکید بر اینکه تهران زلزله خیز است و زلزله خیز باقی می ماند خاطر نشان کرد: این مسئله نباید باعث وحشت شود بلکه با اتخاذ تدابیر می شود میزان آسیب پذیری را کاهش داد.
آماری که در این گزارش ارائه شده است بر اساس نتایج تحقیقی است که در سال 1378 انجام شده و به طور حتم با افزایش ساخت و ساز و جمعیت تهران آمار جمعیت و ساختمانهای تهران در حال حاضر افزایش یافته است.

حالا استاندار تهران با اشاره به وقوع چند زلزله خفیف در شرق استان می گوید که بررسی های کارشناسی حاکیست این زلزله های خفیف در ادامه لرزش های قبلی است و پدیده متفاوت و معناداری نسبت به گذشته نیست اما شورای هماهنگی مدیریت بحران استان تهران باید در آمادگی کامل به سر ببرد.

مرتضی تمدن در پایان جلسه ستاد مدیریت بحران استان تهران می گوید وقوع زلزله های خفیف در تهران و کشور بی سابقه نیست و حتی این گونه زلزله ها همواره وجود دارد و تعداد آن نیز کم نیست اما بازهم ازآمادگی دستگاههای عضو شورای هماهنگی مدیریت بحران استان تهران خبر می دهد .

وی می گوید: تعداد خرده لرزه‌ها و یا نزدیک بودن آن به معنی وقوع زلزله نیست هرچند موجب نگرانی شده ولی پیام آن افزایش آمادگی همگان است. خواند بدون شک تهران دارای پتانسیل زلزله است ولی خرده لرزه های چند روز گذشته نمی تواند به معنی وقوع زلزله بزرگ باشد.
__________________
.
(قبل از تماس با مدیریت حتماً بخوانید)

تبعات زلزله احتمالی تهران
.
.
.
Rayan آفلاين است   پاسخ با نقل قول
8 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي 12-13-2011   #2 (لینک نوشته)
Photographer ONE
 
aminone's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : تبعات زلزله احتمالی تهران

از اين روشن تر كه رييس سازمان لرزه نگاري تو مصاحبه اش گفت
من هميشه ماشينم با يه باك پر بنزين و يه صندوق پر غذا و اب و اماده است
شبها هم نزديك در مي خوابيم كه بتونيم فرار كنيم
خونمون هم نزديكه كرج و به اتوبان نزديك
اين هم سخنان يه فرد مسئول بود
__________________
برای دیدن عکسهام میتونید به وبلاگم سر بزنید
http://photographerone.blogsky.com/

aminone آفلاين است   پاسخ با نقل قول
2 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي 12-15-2011   #3 (لینک نوشته)
مـدیر ارشـد هـم میـهن
 
Rayan's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : تبعات زلزله احتمالی تهران

تهران جزء سه شهر بزرگ جهان که تا 10 سال آینده شاهد زلزله مهیب خواهد بود

دادنا: كميته اضطراري بلاياي طبيعي (dec) درباره خطر زلزله دستکم سه شهر بزرگ جهان در 10 سال آينده هشدار داد.

به گزارش عصر ايران بر اساس هشدار اين نهاد غير انتفاعي در بريتانيا كه از 13 آژانس امداد رسان بريتانيايي و بين المللي تشكيل شده است ، شهرهاي تهران ، استانبول و كاتماندو ( پايتخت نپال) در 10 سال آينده در معرض يك فاجعه انساني در اثر وقوع زلزله قرار دارند.

بر اساس اين گزارش آمادگي داشتن براي مقابله با تبعات يك فاجعه طبيعي در اين شهر ها يكي از مهم ترين عوامل كاهش ميزان خسارات بلاياي طبيعي همچون زلزله ارزيابي شده و در اين زمينه تاكيد شده كه بايد براي آمادگي داشتن براي امدادرساني سريع و به موقع در زمان بحران، با نهادهاي دولتي و غير دولتي در اين كشورها همكاري نزديكي داشت.

اين گزارش مي افزايد كه براي مقابله با تبعات زلزله اي مهيب در اين شهرها كه ممكن است صدها هزار يا ميليون ها قرباني داشته با شد از هم اكنون موضوع اسكان موقت يا دايم در كنار اين شهرها ي بزرگ برنامه ريزي شود و راه هاي امدادرساني سريع تضمين شود.

اين گزارش مي افزايد از ميان جمعيت جهان بيش از 950 ميليون نفر در محيط هاي شهري بزرگ و كوچك در معرض صدمات زلزله قرار دارند و محيط زندگي وكسب و كار آنها به دليل زندگي در بافت هاي فرسوده و غير ايمن ريسك بالايي دارد.

انتشار اين گزارش يك سال پس از زلزله فاجعه بار هاييتي صورت مي گيرد كه طي آن قريب به 300 هزار نفر در شهر پورتوپرنس و حومه آن كشته شده و صدها هزار تن ديگر زخمي و آواره شدند.

هشدار درباره احتمال وقوع يك زلزله شديد در تهران سال هاست كه از سوي كارشناسان تكرار مي شود و دولت نيز گام هايي براي مقابله با تبعات احتمالي زلزله تهران برداشته است ، اما به گمان ناظران ، اقداماتي كه تا كنون انجام شده به هيچ وجه كافي نيست.

تهران روي چند گسل زلزله خيز قرار دارد و آخرين زلزله شديد روي اين گسل ها قريب به 200 سال پيش به وقوع پيوسته و اين در حالي است كه طبق برآورد كارشناسان گسل هاي تهران به طور متوسط هر 170 سال يكبار فعال شده و زلزله اي قوي در آنها به وقوع پيوسته است.

هم اكنون بيش از 30 سال از اين زمان گذشته است و ناظران بر اين باورند كه هر آن احتمال وقوع زلزله اي بيش از 6 ريشتر با مركزيت يكي از گسل هاي تهران وجود دارد.

تجميع مركزيت سياسي و اقتصادي كشور و نيز جمعيت بالاي تهران و جمعيت گسترده ساكن در بافت هاي فرسوده جنوب شهر تهران ، ريسك زلزله در آن را بسيار بالا برده است.
.
.

ويرايش توسط Rayan : 12-15-2011 در ساعت 08:45 AM
Rayan آفلاين است   پاسخ با نقل قول
2 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي 08-23-2012   #4 (لینک نوشته)
مـدیر ارشـد هـم میـهن
 
Rayan's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : تبعات زلزله احتمالی تهران

بر اساس اطلاعات ارائه شده از سوی مرکز اطلاعات جغرافیایی شهر تهران و بر اساس نقشه مکان یابی بلند مرنبه سازی، محله قدیم تهران موسوم به ارگ قدیم امن ترین ناحیه از نظر وجود گسلهای زلزله میباشد. با وجود سه گسل اصلی شمال، شرق و گسل ری در جنوب کمتر قسمتی را میتوان یافت که در فاصله ای مناسب از سه گسل فوق واقع شده باشد. گسل شمال تهران از لشکرک و سوهانک شروع شده تا فرحزاد و حصارک و از آنگاه به سوی غرب امتداد می یابد. این گسل در مسیر خود، نیاوران، تجریش، زعفرانیه، الهیه و فرمانیه را در بر میگیرد. گسل ری جنوب تهران نیز که در صورت فعالیت پرتلفات ترین گسل کشور و شاید جهان باشد از جاده خاوران شروع و با گذر از دولت آباد و حرکت بر روی جاده کمربندی تهران در حد نصاب کوره های آجرپزی چهار دانگه پایان می یابد.

گسل شرق نیز که توانایی قوی ترین زلزله را دارا است از شرق به تهران وارد شده و با گذر از اراضی سرخه حصار و حرکت بر روی بزرگراه شهید بابایی تا مجیدیه و سید خندان امتداد می یابد. جالب اینجاست که اکثر حریمهای انتقال نیروی شهر تهران نیز بر روی همین گسلهای زلزله واقع شده است. در این میان تک گسل ملاصدرا نیز که از خیابان شریعتی تا شهرک غرب انتقال یافته، محلات ونک، میرداماد، سعادت آباد و شهرک غرب را نا ایمن ساخته است. از محلات به نسبت امن تر شهر تهران میتوان به راه آهن، محور نواب، محور خیابان انقلاب و آزادی هفت چنار به علاوه ارگ قدیم تهران اشاره کرد. ارگ قدیم تهران حد فاصل خیابان شوش، هفده شهریور، انقلاب و کارگر جنوبی را شامل میشود که بازار تهران، خیابان مولوی، میدان بهارستان، میدان امام خمینی، محله امیریه و خیابان جمهوری اسلامی را شامل میشود. به نظر میرسد که مکانیابی حاصل از تحربه چند صد ساله مردم ساکن تهران که منجر به تشکیل محدوده ارگ قدیم شهر شده، بسیار قابل اعتمادتر از مکان یابی سالهای کنونی در گسترش و احداث شهرک های حاشیه ای شهر تهران می باشد.

تبعات زلزله احتمالی تهران


ناامن ترین نقاط کلانشهر تهران:

با توجه به مقیاس و اندازه نقشه بحث به صورت منطقه ای و محله ای با نگاهی به اثر شهریاستراتژیک تهران نقاط نا امن ومهم به ترتیب زیر خواهد بود:

ساختمان مدرن اسناد ملی ایران دقیقا روی گسل معظم سید خندان و در فاصله ۱۰۰ متری محل تقاطع این گسل با گسل داوودیه.

ساختمان عظیم بانک مرکزی که شبیه برجهای دوقلوی نیویورک است مابین فاصله ۲۰۰متری از گسل داوودیه و ۴۰۰ متری گسل سید خندان.

ساختمان بلند مرتبه و سنگین روزنامه اطلاعات در کنار گسل واقع در زیر بزرگراه جهان کودک واقع است و همچنین در پشت آن ساخنمان گسل سید خندان قرار دارد.

مجموعه ساختمان های کتابخانه ملی ایران -که یکی از سازه هایی است که مورد بازدید دانشجویان مهندسی عمران قرار می گیرد- بر روی طاقدیسهای داوودیه قرار دارد.

ساختمان بلند مرتبه بنیاد مستضعفان در کنار گسل تلویزیون واقع شده است.

ساختمان عظیم وزارت راه مابین دوگسل تلویزیون باختری و عباس آباد در فاصله حدودا ۲۰۰متری مابین واقع شده است.


ساختمانهای بلند مرتبه مسکونی و مدرن و در حال ساخت آتی ساز در کنار هتل اوین، در محل تقاطع گسل محمودیه و گسل عمود بر آن قرار دارند.

تنها پل معلق تهران یعنی پل پارک وی که در تقاطع خیابان ولیعصر و بزرگراه چمران واقع است دقیقا روی گسل محمودیه قرار دارد.

پل بزرگراه صدر روی خیابان دکتر شریعتی گسل قیطریه را قطع کرده است.

نقاطی که در ذیل خواهد آمد در حال حاضر محله هایی هستند که در مجاورت یا بر روی گسل قرار گرفته اند:

ازشرق و شمال شرقی منطقه زربند، سوهانک، ازگل،استخر، حکیمیه، هنگام، نارمک و بزرگراه بابایی بر روی گسل هایی به نام های تلو پایین،کوثر و گسل نارمک که از ده نارمک آغاز و انتهای آن در خیابان استادحسن بنا می باشد.

در منطقه شمال تهران نیز دارآباد، اقدسیه، پاسداران، کاشانک، قیطریه، کلاهدوز، بزرگراه صدر، دزاشیب، میدان تجریش، سعدآباد، زعفرانیه، ولنجک، نمایشگاه بین المللی، مقدس اردبیلی،دره پونک، بزرگراه نیایش تا سولقان بر روی گسل های شمال تهران، نیاوران و محمودیه قرار دارند.

مناطق میدان ونک، حقانی، ملاصدرا، چمران، ایران زمین در شهرک غرب نیز بر روی گسل داوودیه قرار دارند.

از جنوب نیز مناطق ابن بابویه، میدان بروجردی، بزرگراه آزادگان، میدان معراج، صالح آباد، جنوب بزرگراه آیت الله سعیدی، مناطق جنوبی یافت آباد، باغ چهاربری بر روی گسل شهر ری قرار دارند که شاید فعال ترین گسل های جهان می باشد. متأسفانه این گسل در صورت بروز زلزله به منطقه ای باتلاقی تبدیل شده و فرو نشست خواهد داشت.

بر اساس اطلاعات ارائه شده از سوی مرکز اطلاعات جغرافیایی شهر تهران و بر اساس نقشه مکان یابی بلند مرتبه سازی، محله قدیم تهران موسوم به ارگ قدیم امن ترین ناحیه از نظر وجود گسلهای زلزله می باشد. با وجود سه گسل اصلی شمال، شرق و گسل ری در جنوب کمتر قسمتی را می توان یافت که در فاصله ای مناسب از سه گسل فوق واقع شده باشد. گسل شمال تهران از لشکرک و سوهانک شروع شده تا فرحزاد و حصارک و از آنجا به سوی غرب امتداد می یابد. این گسل در مسیر خود، نیاوران، تجریش، زعفرانیه، الهیه و فرمانیه را در بر می گیرد. گسل ری درجنوب تهران نیز که در صورت فعالیت پرتلفات ترین گسل کشور و شاید جهان می باشد از جاده خاوران شروع و با گذر از دولت آباد و حرکت بر روی جاده کمربندی تهران در حد نصاب کوره های آجرپزی چهار دانگه پایان می یابد. گسل شرق نیز که توانایی قوی ترین زلزله را دارا است از شرق به تهران وارد شده و با گذر از اراضی سرخه حصار و حرکت بر روی بزرگراه شهید بابایی تا مجیدیه و سید خندان امتداد می یابد. جالب اینجاست که اکثر حریم هایانتقال نیروی شهر تهران نیز بر روی همین گسل های زلزله واقع شده است.

در این میان تک گسل ملاصدرا نیز که از خیابان شریعتی تا شهرک غرب انتقال یافته، محلات ونک، میرداماد، سعادت آباد و شهرک غرب را نا ایمن ساخته است. احداث برج میلاد نیز دقیقاً در مجاورت این گسل صورت گرفته است. از محلات به نسبت امن تر شهر تهران می توان به راه آهن، محور نواب، محور خیابان انقلاب و آزادی، هفت چنار به علاوه ارگ قدیم تهران اشاره کرد. ارگ قدیم تهران حد فاصل خیابان شوش، هفده شهریور، انقلاب و کارگر جنوبی را شامل می شود که بازار تهران، خیابان مولوی، میدان بهارستان، میدان امام خمینی، محله امیریه و خیابان جمهوری اسلامی را شامل می شود. به نظر می رسد که مکان یابی حاصل از تجربه چند صد ساله مردم ساکن تهران که منجر به تشکیل محدوده ارگ قدیم شهر شده، بسیار قابل اعتمادتر از مکان یابی سالهای کنونی در گسترش و احداث شهرکهای حاشیه ای شهر تهران می باشد.

پایگاه تخصصی مهندسین عمران و معماری
Rayan آفلاين است   پاسخ با نقل قول
3 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي 08-25-2012   #5 (لینک نوشته)
هم میهن دوست
 
setae's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : تبعات زلزله احتمالی تهران

خدا فقط بهمون رحم كنه
من كه خيلي ميترسم
اگه تهران زلزله بياد كل ايران هم كه جمع بشن
نميتونن كمك كنن وكاري ازدست هيچكس برنمياد
__________________
من بد آورده ی دنیای پر از بیم و امید...

نامه دادم نخوری سیب؛ ولی دیر رسید
setae آفلاين است   پاسخ با نقل قول
قديمي 08-25-2012   #6 (لینک نوشته)
هم میهن دوست
 
jeik98's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : تبعات زلزله احتمالی تهران

این عکسا مال تهران خودمونه؟
__________________
♥♥♥تبعات زلزله احتمالی تهران
jeik98 آفلاين است   پاسخ با نقل قول
قديمي 12-07-2012   #7 (لینک نوشته)
مـدیر ارشـد هـم میـهن
 
Rayan's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : تبعات زلزله احتمالی تهران

نوشته اصلي بوسيله jeik98 نمايش نوشته ها
این عکسا مال تهران خودمونه؟
خیر.. اما اگر پیشگیری اصولی انجام نشه مشاهدشون بعد وقوع زلزله در این شهر دور از انتظار نیست.

--

مختصات زلزله احتمالی در پايتخت

دنیای اقتصاد: نهاد مطالعاتي وابسته به مديريت شهري تهران تحقيقي متفاوت از آنچه تاكنون درباره «زلزله ‌احتمالي» صورت گرفته، انجام داده كه نتايج آن علاوه بر اينكه اطلاعات جديدي از نحوه وقوع زلزله در پايتخت را ارائه مي‌كند، مختصات آسيب‌هايي كه تحت تاثير فعاليت‌ گسل‌ها، متوجه تهران مي‌شود را نيز مشخص كرده است.

مركز مطالعات و برنامه‌ريزي شهر تهران در اين تحقيق كه با همكاري يك دانشگاه معتبر داخلي به سرانجام رسيده، اگر چه درباره زمان يا سناريو‌هايي كه برخي دستگاه‌هاي متولي زلزله از لحظه وقوع زلزله ‌بزرگ اعلام مي‌كنند، صحبتي به ميان نياورده، اما از بين 65 گسل موجود در تهران، 4 گروه از خطرناك‌ترين گسل‌ها را شناسايي و جزئيات زلزله‌هايي كه مي‌تواند بر اثر حركت آنها در پايتخت اتفاق بيفتد را تشريح كرده است.

تهران در اين تحقيق «شهر مستعد زلزله» معرفي شده به طوري كه توسط گسل‌هاي اصلي، شمال و جنوب و شرق تا غرب شهر احاطه‌ شده و در صورت فعال شدن يكي از آنها، زلزله‌اي به بزرگي 7 تا 9 ريشتر پايتخت را فرا مي‌گيرد.

در اين گزارش - برخلاف تصور رايج كه نيمه شمالي پايتخت را امن‌تر از نيمه‌ جنوبي مي‌داند- براي شمال شهر به دليل شيب بالا و جنس زمين، خطر زمين‌لغزش مطرح است و نواحي جنوبي نيز با چالش ناپايداري ساختمان‌ها روبه‌رو است.

طبق پيش‌بيني‌هاي مركز مطالعات، با وقوع زلزله‌بزرگ در تهران چنانچه منشاء آن يكي از گسل‌هاي ري، شمال تهران يا مشاء باشد در بدترين حالت ممكن به ترتيب حدود 55 درصد، 36 درصد و 10 درصد از ساختمان‌هاي شهر تخريب مي‌شوند كه ميزان تلفات انساني ناشي از فروريختن‌ها نيز حداكثر معادل 6 درصد جمعيت ساكن خواهد بود. در گزارش منتشر شده از سوي مركز مطالعات شهر تهران 20 راهكار براي كاهش اثرات زلزله از جمله ممنوعيت ساخت‌وساز در حريم اول گسل‌ها، كاهش تراكم جمعيت در مناطق متراكم و همچنين استفاده از محيط‌هاي باز براي مراكز امداد توصيه شده است.

فصل ششم از گزارشي كه مركز مطالعات و برنامه‌ريزي شهر تهران با عنوان «وضعيت محيط‌ زيست شهر تهران» اخيرا منتشر كرده –تحقيق در فاصله سال‌هاي 77 تا 86 انجام گرفته است- به بلاياي طبيعي اختصاص دارد كه جزئيات مربوط به زلزله احتمالي –به شرح زير- در آن آمده است.

موقعيت

شهر تهران كانون تصميم‌گيري كشور و مركز تجمع بيشترين امكانات در زمينه‌هاي اقتصادي، اداري و سياسي كشور محسوب مي‌شود و يكي از نواحي مستعد بلاياي طبيعي به شمار مي‌آيد. در اين ميان زلزله به عنوان يكي از مخرب‌ترين بلاياي طبيعي در صورت وقوع و متعاقبا زمين‌لغزش، سبب تلفات و خسارات جاني و مالي زيادي مي‌شود.

از سوي ديگر ساخت‌وسازهاي غيراستاندارد و فشارهاي ناشي از اين سازه‌ها زمينه را براي آثار اين بلايا دو چندان كرده است. استان تهران داراي بيش از 65 گسل در سه رده بيش از 10 كيلومتر، كمتر از 10 كيلومتر و بيش از 2 كيلومتر و زير دو كيلومتر است. خطر بيشتر اين گسل‌ها متوجه شهر تهران بوده و در صورت وقوع مي‌توانند بيشترين خسارات و تلفات مالي و جاني را بر اين گستره شهري تحميل كنند. از ميان اين گسل‌ها، گسل‌هاي زير بيشترين خطر را به لحاظ آسيب‌پذيري شهر تهران دارند.

پيش‌بيني مشخصات زلزله

شدت و مدت زلزله برحسب ويژگي‌هاي گسل‌هاي موجود در مناطق متفاوت است، لذا خصوصياتي نظير طول و پهناي گسل و نيز ميزان نيروهاي وارده در گسل‌ها تعيين‌كننده مشخصات فعاليت‌هاي لرزه‌اي در مناطق مختلف است.

بر اين اساس، در صورت فعال شدن گسل ري، در مناطق جنوبي شهر تهران شدت زلزله 9 و در مناطق شمالي، شدت زلزله بين 7 تا 8 خواهد بود. در صورت فعاليت گسل شمال تهران، شدت زلزله در بخش شمالي شهر به 9 و در بخش جنوبي آن به 7 مي‌رسد. اين در حالي است كه بخش بزرگي از شهر شاهد شدت زلزله‌اي به بزرگي 8 خواهد بود. در مدل گسل مشاء، بخش عمده شهر تهران زلزله‌اي با شدت 7 را احساس خواهد كرد. در مدل شناور (مربوط به گسل پنهان) نيز بخش اعظم شهر، شدت زلزله به بزرگي 8 و بخش‌هايي نيز شدت زلزله 9 را تجربه خواهند كرد.

به هنگام وقوع زلزله بيشترين آسيب متوجه بافت‌هاي فرسوده (نامقاوم) و واحدهاي ناپايدار به لحاظ زمين شناختي مي‌شود. در محاسبه ميزان مرگ و مير مناطق از فاكتورهاي مختلفي چون نوع مصالح، تراكم جمعيتي، شدت‌هاي لرزه‌اي، سرعت و كيفيت عمليات نجات و غيره استفاده مي‌شود. در مطالعات صورت گرفته توسط جايكا، تلفات انساني فقط شامل تلفات ناشي از فرو ريختن ساختمان است و ديگر عوامل همچون آتش‌سوزي، لغزش زمين، سنگ‌ريزش و غيره در آن لحاظ نشده است. همچنين تلفات ناشي از عوامل ثانويه مانند شيوع بيماري‌ها در اردوگاه‌ها و پناهگاه‌ها و غيره در اين مقوله قرار نمي‌گيرد.

در اين مطالعات تعداد تلفات به تفكيك روز و شب و همچنين به تفكيك ميزان فعاليت‌هاي اضطراري امدادرساني برآورد شده است. تلفات انساني ناشي از فعاليت گسل‌هاي شهر تهران در وضعيت شب و بدون امدادرساني مطلوب (بدترين‌وضعيت) در زيربخش‌هاي زير بررسي مي‌شود.

گسل ري

بيشترين تلفات انساني در صورت فعاليت اين گسل رخ خواهد داد، به گونه‌اي كه پيش‌بيني شده است حدود 6 درصد كل جمعيت شهر تهران جان خود را از دست بدهند. اين در حالي است كه نسبت تلفات انساني در بخش شمالي شهر يعني مناطق 1 تا 5 در حدود 2 درصد خواهد بود. گسل ري مهم‌ترين گسل‌ دشت جنوبي تهران است و در دو طرف فرونشست ري گسترده شده ‌است.

گسل شمال تهران

در صورت فعال شدن اين گسل و در بدترين حالت حدود 2 درصد جمعيت تهران از بين مي‌رود. نسبت تلفات در بخش شمالي شهر، در مناطق 1 تا 5 حدود 3 درصد و در مناطق جنوبي شهر به حدود يك درصد خواهد رسيد. گسل شمال تهران با طول 35 كيلومتر از كن در غرب تا لشگرك در شرق امتداد يافته است كه چندين گسل پيوستگي آن را به هم زده است.

گسل مشاء

نسبت تلفات انساني در صورت فعاليت اين گسل از 3/0 درصد جمعيت تهران تجاوز نخواهد كرد. البته در منطقه 12 تلفات انساني وسيع‌تر و در حدود 7/1 درصد جمعيت اين منطقه پيش‌بيني مي‌شود. اين وضعيت همچنان كه ذكر شد عمدتا ناشي از آسيب‌پذيري ساختمان‌هاي اين منطقه و عدم امكان امدادرساني مطلوب است. گسل مشاء يكي از مهم‌ترين گسل‌هاي البرز مركزي واقع در شمال استان تهران است. شيب اين گسل بين 35 تا 70 درجه متغير است.

گسل پنهان

تلفات انساني ناشي از فعاليت گسل پنهان مشابه گسل مشاء است. گسل‌هاي پنهان تمامي گسل‌هايي است كه در زير لايه‌هاي رسوبي شهر تهران قرار دارند و شناسايي نشده‌اند.

پيش‌بيني تخريب ساختمان ناشي از زلزله

ميزان خسارت ساختمان‌ها از ارتباط بين شدت لرزه‌اي و نسبت خسارت ساختمان‌ها برآورد مي‌شود. اين ميزان با محاسبه نوع سازه‌هاي به كار رفته در ساختمان‌ها و شدت فعاليت‌هاي لرزه‌اي ناشي از گسل‌ها برآورد مي‌شود. برآورد خرابي ساختمان‌ها در چهار گسل اصلي به شرح زير است: فعال شدن گسل ري باعث تخريب حدود 55 درصد ساختمان‌هاي تهران خواهد شد.

بيشترين تخريب ساختمان‌ها در منطقه 15 رخ خواهد داد كه البته به جهت تراكم بالاي ساختمان‌ها در اين منطقه تعداد ساختمان‌هاي تخريب شده نيز بيشترين است. نسبت تخريب در مناطق 11، 12، 16 تا 20 خيلي بالا است. علت اين نسبت بالا وجود شمار زياد ساختمان‌هاي آسيب‌پذير و بالا بودن شدت فعاليت‌هاي لرزه‌اي در اين مناطق است. نسبت تخريب در مناطق 1 تا 5 واقع در بخش‌هاي شمالي تهران حدود 30 درصد است.

همچنين نسبت ساختمان‌هاي تخريب شده ناشي از فعاليت گسل شمال تهران بالغ بر 36 درصد ساختمان‌هاي شهر تهران خواهد بود. نسبت خسارت در مناطق 1 تا 5 حدود 50 درصد و در قسمت‌هاي جنوبي شهر كمتر از 30 درصد برآورد شده است. در صورت فعال شدن گسل مشاء به جز منطقه 12 كه 30 درصد ساختمان‌هاي آن فرو خواهند ريخت، در ديگر مناطق نسبت ساختمان‌هاي تخريب شده به كل ساختمان‌ها تقريبا 10 درصد است.

شمال شهر مستعد زمين لغزش

ناپايداري واحدهاي ساختماني وابسته به كليه عوامل و ويژگي‌هاي طبيعي است كه به نوعي سازه‌هاي مقاوم و نامقاوم را در معرض تهديد قرار مي‌دهند. اين عوامل عبارتند از: توپوگرافي به ويژه شيب،‌ جنس زمين، سازندها، وضعيت زمين شناختي و زمين ساختي كه اين عوامل در صورت وقوع زمين لرزه، زمين لغزش، خاك رواني و سيل، سازه‌ها را ناپايدار مي‌سازند.

در شهر تهران، وضعيت واحدهاي ناپايدار در برابر زمين لغزش در مقياس 22 منطقه مورد مطالعه قرار نگرفته است، اما با توجه به شواهد موجود، شمال شهر به دليل شيب بالا و جنس رسوبات مستعد زمين لغزش است كه در دره فرحزاد و شهرك مجلسي آثار لغزش مشهود است. موثرترين عامل در ايجاد زمين لغزش در اين شهر زلزله است كه در صورت وقوع مي‌تواند كليه پهنه‌هاي داراي گسل در شهر و به تبع آن سازه‌ها را با تهديد جدي مواجه ساخته و خسارت مضاعفي به بار آورد.

وضعيت شريان‌هاي حياتي شهر

در ارتباط با شبكه شريان‌هاي حياتي در حين وقوع زلزله، دو نوع خسارت شهري شامل حيات شهر و خود شهر قابل بحث است. نوع اول، قطع شدن شريان‌هاي حياتي نظير آب، گاز، برق و تلفن است و نوع ديگر عواقب ثانويه ناشي از خسارات وارد شده به اين شريان‌هاي است كه شامل مواردي مانند آتش‌سوزي، انفجار، برق گرفتگي مي‌شود. از اين رو مديريت شريان‌ها حياتي بايد در جهت استقرار سيستم مديريتي مناسب جهت به حداقل رساندن خسارات زمين‌لرزه اقدام كند. از جمله مهم‌ترين اين شريان‌هاي حياتي، شبكه گاز طبيعي است كه در موقع زمين‌لرزه مي‌تواند بسيار خطرآفرين ‌باشد، چرا كه مراحل باز و بسته كردن شيرهاي گاز به صورت دستي انجام مي‌گيرد.

از اين رو استقرار تسهيلات و خدمات كنترل اتوماتيك شيرهاي گاز كه نسبت به فعاليت‌هاي لرزه‌اي حساس هستند لازم و ضروري است. از سوي ديگر با اينكه شبكه آب رساني شهر تهران را مي‌توان داراي ساختار نسبتا محكمي در برابر بلاياي طبيعي در نظر گرفت، در عين حال براي تامين امنيت شهروندان در برابر خسارات وارده در اثر زلزله بازسازي لوله‌ها امري لازم و ضروري است.

عمر مخازن شبكه آب‌رساني شهر تهران بيش از 35 سال و بعضي بيش از 45 سال بوده و از جنس بتن مسلح و داراي سقف‌هاي مسطح هستند كه به جز چند مورد اساسا براي مقاومت در مقابل نيروهاي ناشي از زلزله طراحي نشده‌اند.

نسخه زلزله

1. جلوگيري از ساخت‌وساز در مسير سيل و بخش‌هاي خطرآفرين.
2. به كارگيري مصالح ساختماني استاندارد.
3. مكان‌يابي پروژه‌هاي بزرگ ساختماني از نظر ژئومرفولوژي و زمين‌شناسي.
4. مقاوم‌سازي مراكز امدادرساني و بيمارستان‌ها.
5. ممنوعيت يا محدودسازي ساخت‌وساز در حريم اول گسل‌هاي شمالي و جنوبي شهر تهران و اختصاص اين پهنه‌ها به فضاي سبز و تفريحي.
6. كاهش بار تراكمي محله‌هاي پرتراكم تهران.
7. عدم ساخت‌وساز در شيب‌هاي تند.
8. استفاده از اراضي تحت اختيار نهادها و سازمان‌هاي عمومي و دولتي براي استفاده در شرايط بحران.
9. سامان‌دهي محوطه‌هاي باز درون محله‌اي، براي ايجاد مراكز امداد و نجات.
10. انتقال صنايع خطرناك به خارج از محدوده شهر.تبعات زلزله احتمالی تهران
Rayan آفلاين است   پاسخ با نقل قول
2 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي 12-07-2012   #8 (لینک نوشته)
....
 
Alberta's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : تبعات زلزله احتمالی تهران

در زلزله احتمالی تهران دو بحث وجود دارد

اول خود پدیده زلزله و خسارت های جانی و مالی ناشی از آن
دوم و مهمتر خسارات پس از زلزله است که کمتر به آن پرداخته می شود

در امداد رسانی به مصدومین زلزله به 72 ساعت پس از زلزله زمان طلایی می گویند که میتوان مصدومین و مجروحین بسیاری را نجات داد
در حالت عادی با یک تصادف جزیی و یا بارندگی اکثر خیابانهای تهران قفل می شوند، بنابراین هنگام زلزله به هیچ وجه نمی توان روی راههای زمینی و امداد رسانی حساب کرد

در ایران روی راههای هوایی نیز نمی توان حساب کرد چون هلی کوپترهای امدادرسان زیادی در کشور نداریم و باید روی کمک نیروهای مسلح حساب کرد

راه دیگر مترو است که سیستم بسیار خوبی برای انتقال مجروحین و مصدومین است اما وابسته به برق است

به هر حال با توجه به حجم زیاد کشته شدگان و مصدومین (حدود 2 تا 3 میلیون) انتقال و امدادرسانی به آنها عملا سخت و با توجه به وضعیت گفته شده تقریبا غیرممکن است.

در حال حاضر دفن اجساد در تهران با مشکل روبرو است و مسئولین به دنبال مناطق برای قبذستان تهران هستند،در نتیجه دفن کشته شدگان زلزله هم با مشکل روبرو خواهد بود...
Alberta آفلاين است   پاسخ با نقل قول
نوشته را پسندیده است :
پاسخ

برچسب ها
گسل های تهران, پیش بینی زلزله, احتمالی, تهران, تبعات, زلزله, زلزله در تهران, زمان زلزله

ابزارهاي موضوع
نحوه نمايش

قوانين ارسال
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is فعال
شکلکها فعال است
كد [IMG] فعال است
كدهاي HTML غير فعال است
Trackbacks are غير فعال
Pingbacks are فعال
Refbacks are فعال


ساعت جاري 12:10 PM با تنظيم GMT +4.5 مي باشد.