نکات ریز خانه داری
تالار گفتگوی هم میهن - Hammihan Forum            

بازگشت   تالار گفتگوی هم میهن - Hammihan Forum > خانواده و زندگی > آشپزی و خانه داری > نکات و ایده های ِ آشپزی
ثبت نام آموزش کار با هم میهن آپلود عکس علامت گذاری بفرم خوانده شده بی پاسخ!
عضویت در هم میهن شبکه اجتماعی پخش زنده لیست کاربران کاربران آنلاین تبلیغات

پاسخ
 
LinkBack ابزارهاي موضوع نحوه نمايش
قديمي 08-02-2007   #1 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن
 
فروغ's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

Lightbulb نکات ریز خانه داری

نکات ریز خانه داری
چندنکته ازدوخت ودوز

˜ گلوبندی ازسنجاق!
سنجاق قفلی های پراکنده راجمع کرده انهارابه وسیله یک پیپ پاک کن (یعنی سیم کرک دار)مانندگلوبندی به نخ بکشید.سپس دوسرپیپ پاک کن رابه شکل حلقه ای به هم وصل کرده وانتهای ان رابپیچانیدتاسنجاق قفلی هاازان خارج نشود.هنگام استفاده می توانیداین کاررابایک سیم معمولی روکش دارانجام دهید.

˜ کاراگاهی به نام آهن ربا!
همیشه یک قطعه اهن ربای کوچک دربساط خیاطی خودداشته باشید. درموردسوزن وسنجاق های خطرناکی که درحین خیاطی روی زمین ریخته وزیردست وپاگم شده است احتمال خطر وجودداردبه خصوص برای کودکان بازیگوش.برای جلوگیری ازخطرکافی است آهن رباراروی زمین بکشیدسوزن گمشده به ان خواهدچسبید.

˜ سوزن کند!
اگرسوزن چرخ خیاطی شماکندشده وقابل استفاده نمی باشدآن رادورنیندازید.یک سمباده معمولی رازیرچرخ قرارداده سوزن راچندباردران فروکنیددوباره ماننداولش تیزخواهدشد.˜ آسان کندن دکمه
˜ اگر برای جدا کردن دکمه از لباس دچار زحمت شده واز آن بیم دارید که مبادا قسمتی از لباس نیز همراه دکمه بریده یا پاره گردد از یک شانه ی سر کمک بگیرید ابتدا شانه را زیر دکمه قرار داده وبا یک تیغ به آرامی ودر نهایت دقت واحتیاط آنرا بریده و جدا سازید.


˜ بریدن جا دکمه در لباس های ضخیم
بریدن جا دکمه در لباس های سفت وضخیم برای برخی از بانوان دشوار است بویژه آنکه باید دقت کرد که جا دکمه راست و مستقیم بریده شود. برای حل این مشکل یک قالب صابون زیر آن بگذارید. به این معنی که بخش جا دکمه را روی قالب صابون قرار داده سپس آنرا به وسیله ی بک تیغ ببرید.

˜ خیاطی آسان
هنگامی که پارچه ی نازکی را چرخ می کنید برای آنکه درز پارچه زیر چرخ کیس نخورد یک نوار باریک کاغذی را ببرید وزیر درز پارچه بگذارید. سپس پارچه و کاغذ را با هم چرخ کنید. به این ترتیب پارچه ی شما کیس نخورده ودر پایان کار هم می توانید به آسانی کاغذ را از زیر پارچه جدا کنید.˜ استفاده مجدد از زیپ
هنگامی که می خواهید برای صرفه خوئی یک زیپ مستعمل را به لباس جدیدی بدوزید قبلا"روی آن مقداریزیادی اسپری نشاسته یا آهار بپاشید. نه تنها عین یک زیپ نو جلوه خواهد کرد بلکه هنگام دوختن بخاطر همین شق ورقیقی زیپ کار شما تمیزتر وآسان تر انجام خواهد شد.


__________________
رویاها تجدید نشدنی است ؛ مهم نیست سن و شرایط ما چیست ، مهم آنست که هنوز توانائی های دست نخورده ای در درون ما وجود دارند و زیبائی تازه ای در انتظار ظهور است!

ويرايش توسط فروغ : 08-02-2007 در ساعت 04:11 AM
فروغ آفلاين است   پاسخ با نقل قول
2 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي 08-02-2007   #2 (لینک نوشته)
زنده به گور
 
tanha990's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : نکات ریز خانه داری

نه بابا این کاره ای مثل اینکه ...
__________________
باران خواهید بارید ... باران خواهید بارید و من زیر باران خیس میشوم نیاز دارم پاک شوم فراموش شوم


www.tanha990.blogfa.com
tanha990 آفلاين است   پاسخ با نقل قول
نوشته را پسندیده است :
قديمي 08-02-2007   #3 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن
 
فروغ's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پاسخ : نکات ریز خانه داری

˜ پياز بدون اشك

هر وقت مي خواهيد پياز پو ست بكنيد دو كبريت آشپز خانه (كبريت هاي بلندي كه سر آن ها مقدار زيادي گوگرد دارد )بين دندانهايتان قرار دهيد،بطوريكه نوك گوگرد دار كبريت بطرف خارج قرار گيرد. گوگرد موجود در كبريت بخار پياز را جذب كرده و مانع نفوذ آن به ديدگان خواهد شد.

هنگام ريز كزدن پياز سعي كنيد قسمت رشه پياز را آخر از همه ببريد و اين همان قسمتي است كه عوام به آن ته پياز مي گويند . در اين صورت اشك كمتري از چشمانتان جاري خواهد شد.پياز را قبل از ريز كردن ،مدتي در درون يخچال فريزر بگذاريد،البته نه به آن اندازه كه يخ بزند!

پياز را هنگام پوست كندن زير شير آب سرد بگيريد.

˜ تميز كردن اتو
براي زدودن آهاريا نشاسته از اتو ،وقتي اتو گرم است با يك قالب صابون روي آن بماليد ،سپس با پارچه تميزي پاك كنيد و صيقل دهيد.
.لكه هاي قهوه اي يا سوختگي در كف اتو را با ماليدن محلول گرم شده سركه و نمك برطرف سازيد.
براي تميز كردن قسمت خارجي اتوي خود ، مي توانيد از خمير دندان نيز استفاده كنيد.

اب باران ،يا آبي كه از ذوب شدن يخ درون يخچال بدست مي آيد ،بهترين آب براي ريختن به داخل محفظه اتوي بخار است . زيرا از زنگ زدن و فساد داخل محفظه اتوي بخار جلو گيري خواهد كرد.


˜ چند نكته
لكه هاي قهوه و چاي را بر روي فنجان هاي پلاستيكي با جوش شيرين پاك كنيد.

براي از بين بردن بوي نا مطبوع از ظروف پلاستيكي ،روزنامه هاي مچاله شده را (فقط روزنامه هاي سياه و سفيد ،نه رنگي)داخل ظرف قرار داده و درش را محكم بسته بگذاريد تمام شب به همان حال باقي بماند.
هنگام شستن بشقاب ها ،چند قاشق غذا خوري سركه داخل آب بريزيد . سركه چربي ها را از بين برده بشقاب ها را شفاف و درخشان خواهد كرد.

˜ هر وقت غذاسوخت

یک عدد پیاز متوسط رو پوست بگیرید و بدون اینکه خوردش کنید در غذا بریزید . مخصوصا در پلو خیلی کاربرد داره. باعث میشه که بوی بد سوختگی در پیاز جذب بشه هنگام کشیدن غذا رو پیاز را بردارید!˜ براي آنكه سفيده تخم مرغ زودتر،و بهتر كف كند، قدري نمك به آن اضافه كنيد ،سپس هم بزنيد.خيلي زودتر از موقع لازم كف خواهد كرد.
˜ هنگام پختن نخود ، لوبياو ساير حبوبات به آن نمك نزنيد،زيرا سخت خواهد پخت.
˜ اگر ظرف بلوري شما خراش برداشته است ،با يك خمير دندان آن را پرداخت نموده صيقل دهيد. از نظر پنهان خواهد شد.
˜ اگر قابلمه يا ماهي تابه شما لك شده،داخل آن ، ريواس يا پوست سيب خوراكي بپزيد،لكه هاي آن ناپديد خواهد شد

˜ استفاده از سبزی خشک

گر قصد استفاده از سبزی خشک در غذاها رو دارید ،حدود سه –چهار ساعت قبل سبزیها رو درون آب سرد خیس کنید تا بتدریج نرم شده وبه صورت سبزی تازه در بیاد.
فروغ آفلاين است   پاسخ با نقل قول
قديمي 08-02-2007   #4 (لینک نوشته)
زنده به گور
 
tanha990's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : نکات ریز خانه داری

اون کبریتا را امتحان کردم دیدم خوب کار نمیکنه باهاش سیگار اتیش زدم ...
tanha990 آفلاين است   پاسخ با نقل قول
نوشته را پسندیده است :
قديمي 08-02-2007   #5 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن
 
فروغ's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پاسخ : نکات ریز خانه داری

˜ نگهداری خیار
براي نگهداري خيار اون رو از داخل کيسه پلاستيکي خارج کنيد و در روزنامه بپیچید و در یخچال بذارید. به این ترتیب تازگی و طعم خودش رو از دست نمیده.˜ نرم نگه دارنده ي پتو

نرم و پرزدار نگه داشتن پتوهاي پشمي و کتاني پس از شست و شو هميشه براي خانم‌ها دغدغه آفرين است؛ مشکل با اضافه کردن دو فنجان سرکه سفيد به آب مورد استفاده براي شست و شو تا حدّ زيادي بر طرف مي‌شود. البته به ياد داشته باشيد هرگز مادّه شوينده بخاردار و سرکه را با هم به آب نيفزاييد؛ زيرا گازي خطرناک از آن متصاعد خواهد شد˜ براي تشخيص تخم مرغ تازه ، آن را در يک کاسه آب سرد بگذاريد. اگر تخم مرغ تازه باشد به ته ظرف مي رود ، اما اگر به سطح آب بيايد، بهتر است از آن استفاده نکنيد
˜ براي پختن تخم مرغ به صورت آب پز يا عسلي ، يک قاشق غذا خوري نمک در آب سرد بريزيد و بعد تخم مرغ ها را در آن قرار دهيد تا از ترک برداشتن تخم مرغ حين پخت جلوگيري کند. حتي اگر تخم مرغ داراي پوست نازکي باشد و هنگام پختن ترک بردارد، نمک باعث مي شود که تخم مرغ در آب پراکنده نشود
˜ براي تهيه انواع کيک ، به جاي شير مي توانيد آب ميوه را جايگزين کنيد، به اين ترتيب طعم کيک شما هم تغيير خواهد کرد.
˜ -اگر مقداري از نان سفيد اضافه آمده و مصرف نمي شود، چاره اين است که آنها را در فر يا تستر برشته کنيد و به سوپ بيفزاييد. در انتها سوپ را در مخلوط کن بريزيد و بعد سرو کنيد.

˜ -برنج خرد شده را مي توانيد در سوپ ، آش و دلمه استفاده کنيد زيرا بهتر لعاب مي اندازد و غذا يا دسر شما را خوشمزه تر مي کند .

˜ -براي پختن سيب زميني آب پز، فراموش نکنيد يک يا دو قاشق غذا خوري نمک به آن بيفزاييد تا سيب زميني ها ترک برندارند.


˜ پاک کردن رنگ چغندر از دست
اگر دست‌هاي شما از چغندر و يا کلم قرمز، رنگ گرفته است، به سيب‌زميني خام دست‌هايتان را بماليد.

˜ پاک کردن لکه ي ميوه از دست
براي پاک کردن لکّه‌هاي ميوه يا توت سياه از دست‌هايتان، از کمي ماست يا آب ليموترش تازه کمک بگيريد.

˜ پاک کردن لکه ي چربي از چوب
پودر تالک را با الکل متيليک به صورت يک خمير مرطوب درآورده و با قلم مو روي لکّه بماليد و بگذاريد تا خشک شود. سپس روي آن را ب‌ساييد.

˜ تميز کردن جلد چرمي کتاب
براي پاک کردن جلد چرمي کتاب قديمي با ارزش، مي‌بايست پارچه ي ‌کتاني را به شير آغشته کرده و به آرامي روي جلد کتاب بماليد. سپس با يک پارچه ي خشک و نرم آن را پاک کنيد.

˜ باز کردن گرفتگي دستشويي
براي زدودن چربي‌هايي که راه آب دستشويي را مسدود کرده، يک فنجان آب نمک و يک فنجان جوش‌شيرين را در فاضلاب ريخته و روي آن يک قابلمه آب جوش بريزيد. چربي بلافاصله حل شده و راه آب باز مي‌شود.
فروغ آفلاين است   پاسخ با نقل قول
نوشته را پسندیده است :
قديمي 08-02-2007   #6 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن
 
فروغ's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : نکات ریز خانه داری

نوشته اصلي بوسيله tanha990 نمايش نوشته ها
اون کبریتا را امتحان کردم دیدم خوب کار نمیکنه باهاش سیگار اتیش زدم ...
کار خوبی نکردی ریه هات به پاکسازی نیاز داره الان!
فروغ آفلاين است   پاسخ با نقل قول
قديمي 08-02-2007   #7 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن
 
فروغ's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پاسخ : نکات ریز خانه داری


˜ گوشت سوخته
اگر هنگام آشپزي گوشت غذا سوخت ، ابتدا حوله تميزي را در آب گرم خيس كنيدو آب آن را بگيريد ، سپس گوشت را در آن بپيچيد و بگذاريد مدت پنج دقيقه در آن حالت بماند . سپس پوسته سوخته شده را با چاقو بتراشيد .

˜ روش‌هاي نگهداري از ميوه و سبزيجات
معمولاً همه مردم دوست دارند بدانند كه مواد خوراكي در فاصله بين توليد تا مصرف از نظر ارزش غذايي چه تغييراتي مي‌كند . از آنجا كه روش‌هاي مختلف نگهداري مواد خوراكي باعث بروز تغييرات عمده‌اي در ارزش غذايي آنها مي‌گردد . بايد هرنوع ماده غذايي را در شرايط ويژه خود آن ماده نگهداري كرد .

˜ نكاتي در مورد نگهداري صحيح سبزي‌ها :

ابتدا بايد سبزي را خوب تميزكرده و قسمت‌هاي غيرقابل استفاده آن را دور بريزيم .
آنها را درصورت تمايل خردكرده ، در ظرفي ريخته كمي حرارت دهيم ، سپس بسته‌بندي كرده و در فريزر بگذاريم . براي حرارت دادن سبزي‌ها از آب جوش استفاده كنيد . مدت زمان لازم براي پختن سبزي با توجه به نوع سبزي فرق مي‌كند .

البته بهتر است به جاي پختن سبزيجات آنها را با آب جوش يا بخار حرارت بدهيم و بعد آنها را در آب سرد فرو برده يا آب خنك روي آنها بريزيم و بعد فوراً بسته‌بندي كنيم .

-مدت زمان لازم براي حرارت دادن برخي از سبزي‌ها قبل از فريز شدن به شرح زير است :

˜ روش صحيح نگهداري از مواد غذايي

اسفناج
˜ حرارت دادن : 2 دقيقه سردكردن : 4 تا 5 دقيقه

لوبيا سبز
˜ حرارت دادن : 2 تا 4 دقيقه سردكردن : 3 تا 5 دقيقه
باميه :
˜ حرارت دادن : 2 تا 4 دقيقه سردكردن : 3 تا 5 دقيقه
باقلا
˜ حرارت دادن : 2 تا 5/2 دقيقه سردكردن : 5 دقيقه
هويج
˜ حرارت دادن : 3 تا 4 دقيقه سردكردن 5 : دقيقه
گل كلم
˜ حرارت دادن : 3 دقيقه سردكردن : 4 تا 5 دقيقه
كدو قطعه شده
حرارت دادن : 5/3 دقيقه سردكردن : 5 دقيقه
نخودسبز
حرارت دادن : 1 تا 5 دقيقه سردكردن : 3 دقيقه
كرفس
˜ حرارت دادن : 3 دقيقه سردكردن : 5 دقيقه
قارچ كامل
˜ حرارت دادن : 3 تا 4 دقيقه سردكردن : 5 دقيقه
فروغ آفلاين است   پاسخ با نقل قول
نوشته را پسندیده است :
قديمي 08-02-2007   #8 (لینک نوشته)
زنده به گور
 
tanha990's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : نکات ریز خانه داری

نوشته اصلي بوسيله فروغ نمايش نوشته ها
کار خوبی نکردی ریه هات به پاکسازی نیاز داره الان!

ریه هام خیلی وقته خراب شده ....
tanha990 آفلاين است   پاسخ با نقل قول
قديمي 08-02-2007   #9 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن
 
فروغ's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پاسخ : نکات ریز خانه داری˜ لکه های ناشی ازجوهرخودکارراشیرپاک می کند.برای این منظوراسفنجی رابه شیرآغشته کرده روی منطقه لکه بریزیدتاان لکه ازبین برود.


˜ گرهنگام پختن گل کلم مقدارکمی شیربه اب ان اضافه کنیدگل کلم شمامثل برف سفیدودرخشان خواهدشد.


˜ چرا پول خود را براي خريد اسپري‌هاي تازه‌کننده و بوگير هوا خرج کنيد؟ بياييد خودتان در منزل آن را تهيه کنيد. چهار پيمانه آب را با چهار قاشق چايخوري جوش شيرين مخلوط کرده و در يک اسپري آب بريزيد و در هوا اسپري کنيد. اين محلول بوي هوا را از بين مي‌برد. مخلوط يک قاشق چايخوري جوش‌شيرين، يک قاشق غذاخوري سرکه و دو پيمانه آب هم براي از بين بردن بو و تازه کردن هواي اتاق توصيه مي‌شود


˜يکي از دلايل کپک زدن مربا آنست که کاملاً پخته نشده است . اگر مرباي شما کپک زده يک لايه از روي آن را با قاشق برداريد . و بقيه مربارا دوباره بپزيد . هنگام تهيه مربا ، از قاشق چوبي استفاده کنيد

˜ هرگز قاشق چرب را به مربا و ترشي و يا شوري نزنيد چون زود كپك مي زند.

˜ لکه هايي را که از مدتها پيش بر روي روميزي و يا لباس باقي مانده اند را با محلول زير پاک کنيد : دو تا قاشق غذا خوري پودر لباسشويي ، سه قاشق غذا خوري سرکه و يک ليتر آب گرم را با هم مخلوط کرده و لکه را با آن بشوييد .


˜ اگر تکه شمع داغي روي فرش افتاده ، يک برگ کاغذ خشک کن يا کاغذ قهوه اي برداريد و روي سطح سوخته يا شمع بگذاريد . اتو را داغ کنيد . و روي محل مورد نظر قرار دهيد تا شمع جذب کاغذ شود .


فروغ آفلاين است   پاسخ با نقل قول
نوشته را پسندیده است :
قديمي 08-02-2007   #10 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن
 
فروغ's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : نکات ریز خانه داری

نوشته اصلي بوسيله tanha990 نمايش نوشته ها
ریه هام خیلی وقته خراب شده ....
پس بهش رحم کن! جون شهرزاد!
فروغ آفلاين است   پاسخ با نقل قول
قديمي 08-02-2007   #11 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن
 
فروغ's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پاسخ : نکات ریز خانه داری˜ برای بهتر ماندن سیب زمینی ، بهتر است در کیسه های ضخیم یا در سطحی تاریک نگهداری شود ، تا از یخ زدن و سبز شدن جلوگیری شود یا مقداری خاک روی آن بریزید تا تازه بماند .
˜ همچنین می توانید سیب زمینی پوست کنده شده را در آب سرد به همراه کمی سرکه به مدت چهار روز نگهداری کنید.

˜ برای اینکه سیب زمینی های بزرگ همزمان با سیب زمینی های کوچکتر پخته شود ، چند سوراخ با چنگال بر آن بزنید ، این کار باعث می شود پوست آن نترکد ، اگر سیب زمینی نرم شد مدتی آنها را در آب سرد قرار دهید تا سفت شود


˜ پیاز را پس از خلال ، برای سرخ آماده کنید و بگذارید پیاز کاملاً خشک شود ، سپس در روغن زیاد سرخ کنید ، این نوع سرخ شدن باعث می شود ، پیاز نه بسوزد و نه رنگ آن تغییر کند .


˜ برای از بین بردن بوی پیاز از دستتان ، با یک تکه لیموترش تازه دستان خود را بشویید.


˜ رسوب کتري

براي دفع املاح رسوب کرده در کتري، کتري را با مقدار مساوي آب و سرکه پُر کنيد و بگذاريد جوش بيايد. سپس اجاق گاز را خاموش کنيد و بگذاريد کتري تمام شب به همان حال بماند. کتري تميز خواهد شد

˜ کندن کاغذ ديواري

اگر مي خواهيد کاغذ ديواري به آساني از ديوار جدا شود به اين ترتيب عمل کنيد. آب داغ و سرکه را به ميزان مساوي با يکديگر مخلوط کنيد و با اسفنج روي کاغذ ديواري ها بکشيد. آن قدر اين کار را انجام دهيد تا کاغذ ديواري ها خودشان کنده شوند
فروغ آفلاين است   پاسخ با نقل قول
قديمي 08-02-2007   #12 (لینک نوشته)
زنده به گور
 
tanha990's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : نکات ریز خانه داری

نوشته اصلي بوسيله فروغ نمايش نوشته ها
پس بهش رحم کن! جون شهرزاد!

شاید برای تو شهرزاد قشنگ بود اما شهرزاد و سارنیا مکمل هم بودن ....
اون داستانا قسمتی از وجودمه نه همش ...
tanha990 آفلاين است   پاسخ با نقل قول
قديمي 08-02-2007   #13 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن
 
فروغ's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : نکات ریز خانه داری

نوشته اصلي بوسيله tanha990 نمايش نوشته ها
شاید برای تو شهرزاد قشنگ بود اما شهرزاد و سارنیا مکمل هم بودن ....
اون داستانا قسمتی از وجودمه نه همش ...
بله تقریبا شبیه هم بودن و شاید مکمل
ولی همشون قشنگ بودن
فروغ آفلاين است   پاسخ با نقل قول
قديمي 08-02-2007   #14 (لینک نوشته)
*شــــاهزاده ATi*
 
AtriN's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : نکات ریز خانه داری

فروغ نمیدونم چرا اینجا رو میبینم یاد اشپزخونه می افتم..

به هر حال مرسی
__________________
جز تــــــــو جــــــهان من...
هیچ حقـــیــــقــتـــــی ندارد

نکات ریز خانه داری
AtriN آفلاين است   پاسخ با نقل قول
2 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي 08-02-2007   #15 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن
 
فروغ's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : نکات ریز خانه داری

خواهش میکنم خب چه کنیم مردا که بلد نیستن از اینکارار بکنن ما بریم بخوریم پس مجبوریم هوای کوچولو هارم داشته باشیم!
فروغ آفلاين است   پاسخ با نقل قول
پاسخ

برچسب ها
نکات, خانه, ریز

ابزارهاي موضوع
نحوه نمايش

قوانين ارسال
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is فعال
شکلکها فعال است
كد [IMG] فعال است
كدهاي HTML غير فعال است
Trackbacks are غير فعال
Pingbacks are فعال
Refbacks are فعال


ساعت جاري 07:35 AM با تنظيم GMT +4.5 مي باشد.