دیابت (قند خون )
تالار گفتگوی هم میهن - Hammihan Forum            

بازگشت   تالار گفتگوی هم میهن - Hammihan Forum > دانشگاه ، فناوری و علوم پزشکی > پزشکی و سلامت > بیماری ها و داروها
ثبت نام آموزش کار با هم میهن آپلود عکس علامت گذاری بفرم خوانده شده بی پاسخ!
عضویت در هم میهن شبکه اجتماعی پخش زنده لیست کاربران کاربران آنلاین تبلیغات

پاسخ
 
LinkBack ابزارهاي موضوع نحوه نمايش
قديمي 04-06-2006   #1 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن
 
ppoouuyyaa's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

Lightbulb دیابت (قند خون )

دیابت (قند خون )
در حالي كه بيماري قند يا ديابت از بيماري‌هاي لاعلاج به شمار مي‌رود، يك محقق طب سنتي مدعي است كه پس از تحقيقات بسيار،‌ توانسته است بيماري ديابت را درمان كرده و اثرات آن را به مرور از بين ببرد.

به گفته مهدي صيادي، تاكنون پنج بيمار ديابتي كه آزمايش‌هاي پزشكي‌ از بيماري قند آنان حكايت داشته، با روش‌هاي وي از اين مرض خلاصي يافته و يا رو به بهبودند.

به گزارش خبرنگار ?بازتاب?‌، اين محقق مي‌گويد، با استفاده از كتاب‌هاي مرجع طبي مانند قانون بوعلي‌سينا، ذخيره خوارزمشاهي، اكسير اعظم و ساير كتب معتبر توانسته است به فرمولي دست يابد. اين فرمول منشأ ديابت را برخلاف دانشمندان طب سنتي كه علت ديابت را كليه و دانشمندان طب نوين كه منشأ آن را پانكراتيك مي‌دانند، علت را در نقطه ديگري از بدن يافته و در اقدام آن بكوشد.

وي با آزمايش داروي خود بر روي چند بيمار كه از داروي شيميايي استفاده نمي‌كرده‌اند، آنان را مداوا كرده و در بيماراني كه انسولين تزريق مي‌كنند، مقدار انسولين آنان را كاهش مي‌دهد.

اين محقق كه گلايه‌هاي بسياري از مسئولان بهداشت كشور دارد، اظهار مي‌دارد كه پس از مراجعات بسيار به آزمايشگاه‌هاي وزارت بهداشت و تلاش براي ايفاي نقش در جهت ارتقاي خدمت به مردم با طب سنتي، با بي‌اعتنايي مسئولان روبه‌رو مي‌شود و در جواب اعتراض‌ها و مراجعات مكرر، پاسخ مي‌گيرد كه بايد ابتدا چنين مقاله‌هايي در مؤسسه ?Fba? آمريكا مورد تأييد قرار بگيرد و سپس آزمايشگاه‌هاي ايران بر سر آن مطالعات و تحقيق به عمل آورند!

وي بر اين باور است كه به علت پشتوانه چندين هزار ساله طب سنتي، درمان بيماري‌هاي صعب‌العلاجي مانند ميگرن، سينوزيت، ايدز، چربي خون و... در اين علم پيدا مي‌شود.


موفق باشيد
__________________
دیابت (قند خون ) اگر می توانستم مجازاتت کنم
از تو میخواستم,به اندازه ای که تو را دوست دارم مرا دوست داشته باشی
دیابت (قند خون )


با تو هستم
ppoouuyyaa آفلاين است   پاسخ با نقل قول
2 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي 09-23-2007   #2 (لینک نوشته)
نجیب زاده
 
smsk's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

Lightbulb دیابت (قند خون )

قند خون

در
خون قندهای مختلف وجود دارند که همه آنها را تحت عنوان کربوهیدراتها می‌نامند. از این اینها قنداهای کربنی گلوکز را به علت تشکیل بخش اعظم این کربوهیدرات و اینکه همه این کربوهیدراتها در آخر به این قند تبدیل می‌شوند به عنوان قند خون تعریف می‌کنند.
مفاهیم کلی


در شرایط طبیعی غلظت گلوکز خون در محدوده باریکی ، معمولا بین 90 - 80 میلیگرم در دسی لیتر هر روز صبح قبل از صرف صبحانه در شخص ناشتا کنترل می‌شود. این غلظت در حدود ساعت اول بعد از صرف یک وعده غذا به 140 - 120 میلیگرم در دسی لیتر خون افزایش می‌یابد. اما سیستمهای فیدبکی برای کنترل گلوگز خون غلظت گلوکز را به سرعت (معمولا در ظرف 2 ساعت بعد از آخرین جذب کربوهیدراتها) به حد طبیعی باز می‌گردانند. بر عکس ، در حالت بی‌غذایی ، بوسیله گلوکونئوژنز در کبد گلوکز مورد نیاز برای حفظ غلظت گلوکز در حد ناشتا را تامین می‌کند. این مقادیر برای بیماران دیابتی قدری بالاتر است.
دیابت (قند خون )
__________________شاید رابطه ها مجازی شوند،
اما
دردها همچنان حقیقی میمانند.

smsk آفلاين است   پاسخ با نقل قول
2 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي 09-23-2007   #3 (لینک نوشته)
نجیب زاده
 
smsk's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : دیابت (قند خون )

کنترل سطح قند خون
  1. کبد به عنوان یک سیستم بافری مهم برای گلوکز خون عمل می‌کند به این معنی که هنگامی که گلوکز خون به دنبال صرف یک وعده غذا تا غلظت زیادی بالا می‌رود میزان ترشح انسولین نیز افزایش می‌یابد و در حدود 3/2 گلوکز جذب شده از روده بلافاصله به گلیکوژن تبدیل شده و در کبد ذخیره می‌شود. در طی ساعات بعد که غلظت گلوکز خون و نیز در این ترشح انسولین کاهش می‌یابد، کبد گلیکوژن را تجزیه و به گلوکز تبدیل می‌کند. این تنظیم در بیماران با اختلالات کبدی تقریبا غیر ممکن است.

  2. علاوه بر انسولین ، گلوکاگون نیز در تنظیم مقدار قند خون دخیل است. این هورمون بر عکس انسولین کار می‌کند. بطوری که با کاهش گلوکز خون ترشح گلوکاگون افزایش می‌یابد و برعکس انسولین ، موجب تجزیه گلیکوژن و به سطح نرمال رساندن غلظت گلوکز می‌شود.

  3. یک اثر مستقیم کاهش غلظت گلوکز خون تحریک غده هیپوتالاموس و سیستم عصبی سمپاتیک می‌باشد که موجب ترشح اپی نفرین از غدد فوق کلیوی می‌گردد. اپی نفرین بر روی کبد اثر کرده و موجب آزاد سازی گلوکز می‌شود.

  4. دو هورمون رشد و کورتیزول نیز در این تنظیم موثرند چرا که مقدار مصرف را بوسیله قسمت اعظم سلولهای بدن کاهش می‌دهند و بجای آن ، گلوکز را به چربی تبدیل می‌کنند.

دیابت (قند خون )
smsk آفلاين است   پاسخ با نقل قول
3 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي 09-23-2007   #4 (لینک نوشته)
نجیب زاده
 
smsk's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : دیابت (قند خون )

اهمیت کنترل سطح قند خون

چرا حفظ یک غلظت ثابت گلوکز ، اهمیت دارد در حالی که بیشتر بافتها می‌توانند در غیاب گلوکز از چربیها و
پروتئینها استفاده کنند؟ پاسخ این است که گلوکز تنها ماده غذایی است که بوسیله مغز ، شبکیه ، اپی‌تلیوم زایای غدد جنسی استفاده می‌شود و بنابراین حفظ غلظت گلوکز خون ، ضروری می‌باشد. به خاطر همین قسمت اعظم گلوکزی که در مرحله بین غذاها از طریق گلوکونئوژنز (ساخت گلوکز از مواد دیگری مثل پروتئینها و چربیها) تشکیل می‌شود.


اهمیت بالا نرفتن سطح گلوکز خون
  • گلوکز مقدار زیادی فشار اسمزی در مایع خارج سلولی اعمال می‌کند اگر مقدارش افزایش یابد فشار اسمزی خارج سلول هم افزایش می‌یابد و همین موجب بهم خوردن قدرت ترابری غشای سیتوپلاسمی گردیده و همین خود به نتایج ناخوشایندی چون ادم ، از دست دادن آب سلول و ... می‌گردد.

  • گلوکز زیادی از طریق ادرار دفع می‌گردد و همراه این مایعات و الکترولیتهای بدن نیز تخلیه می‌شود.

  • افزایش دراز مدت سطح گلوکز خون ، موجب آسیب بسیاری از بافتها و بویژه رگهای خونی آنها می‌گردد و همین ممکن است به نتایجی چون حمله قلبی ، سکته مغزی ، بیماریهای کلیوی گردد.
دیابت (قند خون )
smsk آفلاين است   پاسخ با نقل قول
3 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي 09-23-2007   #5 (لینک نوشته)
نجیب زاده
 
smsk's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : دیابت (قند خون )

دیابت اولین بیماری حاصل سم خوردگی سطح نرمال غلظت گلوکز

دیابت قندی ، یک سندرم اختلال متابولیسم کربوهیدرات ، چربی و پروتئین است که توسط یا فقدان ترشح انسولین یا کاهش حساسیت بافتها به انسولین بوجود می‌آید. به دو نوع دیده می شود: وابسته به انسولین که بر اثر فقدان انسولین می‌باشد و غیر وابسته به انسولین ، بر اثر کاهش حساسیت بافتهای هدف به انسولین بوجود می‌آید. به این دومی ، مقاوم به انسولین هم می‌گویند.

این بیماری سوخت و ساز گلوکز را در همه انواع سلولها به غیر از سلولهای مغز را دگرگون می‌کند. از علایم دیابت به موارد مقابل می‌توان اشاره کرد: تشنگی بیش از حد ، ادرار کردن زیاد ، خارش بدن ، خستگی ، گزگز دستها و پاها ، کاهش وزن و ایجاد زخمهایی در پاها که به راحتی التیام نمی‌پذیرند. اما در نوع دوم (مقاوم به انسولین) چاقی دیده می‌شود و بنابراین اینها نیاز به رژیم غذایی مناسبی دارند.


هیپوگلیسمی یا شوک انسولین


افراد دیابتی که جهت درمان و کنترل بیماری خود از قرصهای پایین آورنده قند استفاده می‌کنند در بعضی مواقع خونشان بطور غیر عادی کاهش می‌یابد. این حالت ممکن است در عدم مصرف قرص هم دیده شود. در این حالت مقدار قند خون به پایین‌تر از 60 میلیگرم نزول می‌کند. شایع‌ترین علت ، بی‌نظمی در ساعات غذا یا فراموش کردن یکی از نوبتهای غذایی است. چرا که باید بین برنامه غذایی ، انسولین موجود و ورزش تعادل باشد. ممکن است کاهش قند خون به دلیل کاهش وزن باشد چرا که با کاهش وزن ، مقاومت انسولینی هم کاهش و همین موجب کاهش قند خون می‌گردد.

از علایم کاهش قند خون می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: گرسنگی ، لرز ، عصبانیت ، تعریق ، سرگیجه ، ضعف ، تحریک پذیری و تپش قلب و در موارد حادتر فریاد کشیدن، چشم ، خواب آلودگی ، سردرگمی ، عدم تعادل در راه رفتن، تاری دید و سر درد. در این مواقع از غذاهای نشاسته‌ای سریع‌الاثر مثل چند حبه قند ، دو یا سه قاشق مرباخوری شکر ، آب پرتقال (نصف لیوان) ، چند تکه میوه خشک شده ، محلول رقیق قندی و شربتها ، باید استفاده کرد.
دیابت (قند خون )
smsk آفلاين است   پاسخ با نقل قول
3 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي 09-23-2007   #6 (لینک نوشته)
نجیب زاده
 
smsk's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : دیابت (قند خون )

نقش هموگلوبین در تعیین سطح خون

گلوکز 6- فسفات و سایر قندها به صورت برگشت پذیری با
هموگلوبین واکنش نشان می‌دهند بنابراین می‌توان گفت مقدار ساخت گلبول قرمز و نیز سطح قند خون باهم متناسب است. به خاطر همین ، افراد دیابتی در مقایسه با افراد سالم ، مقدار بالایی از هموگلوبین (از نوع A1c) را دارند. بنابراین اندازه‌گیری سطح هموگلوبین هر چند هفته یکبار می‌تواند در تعیین اینکه آیا سطح گلوکز بیماران دیابتی به حد کافی کنترل شده است یا نه؟ بسیار مفید باشد.


مقدار گلوکز و روابط با دیگر ترکیبات بدن


میزان انرژی مورد نیاز در طول 24 ساعت از 1600 کیلوکالری در حالت استراحت تا 6000 کیلوکالری بسته به شدت فعالیت تغییر می‌کند. و مقدار ذخایر سوختی یک فرد 70 کیلویی ، معادل 1600 کیلوکالری گلیکوژن ، 24000 کیلو کالری از پروتئین ، 35000 کیلو کالری تری اسیل گلیسرول می‌باشد. بنابراین ، مقدار مواد سوختی این فرد ، نیازهایش را برای 1 الی 3 ماه گرسنگی تامین می‌کند. اما ذخایر گلوسیدی بدن ، در عرض یک روز به مصرف می‌رسد.

و سریعا مقدارش افت پیدا کرده و نیاز به تامین مجدد دارد.
اسیدهای چرب نمی‌توانند به گلوکز تبدیل شوند البته قسمت گلیسرول ساختمان تری اسیل گلیسرولها ، می‌تواند به گلوکز تبدیل گردد، اما مقدار گلیسرول کم است یک منبع عمده دیگر برای گلوکز ، اسیدهای آمینه است که از تجزیه پروتئینها مشتق می‌گردد. در طول گرسنگی ، عضله ، بزرگترین منبع اسیدهای آمینه بشمار می‌رود.چشم انداز بحث


با در نظر تغذیه و ورزشهای منظم ، احتمال یک سری از اختلالات قند خون که با زمینه ارثی می‌باشند وجود دارد. بنابراین برای پیشگیری ، رعایت کلیه موارد (ژنتیکی و محیطی) ضروری می‌باشد. امروزه با روشهای مهندسی ژنتیک ، توانسته‌اند راه حلهایی برای حل دیابت با زمینه ارثی ، فراهم نمایند.
smsk آفلاين است   پاسخ با نقل قول
3 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي 09-23-2007   #7 (لینک نوشته)
نجیب زاده
 
smsk's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : دیابت (قند خون )

نوروپاتي ديابتي(اختلال اعصاب محيطي در ديابت)
نوروپاتي ديابتي چيست؟
نوروپاتي (بيماري اعصاب محيطي) به معني اختلال در كاركرد اعصاب محيطي بدن است. انتقال دوطرفه پيام‏هاي عصبي بين مغز يا نخاع و اندام‏هاي مختلف بدن از راه اعصاب محيطي صورت مي‏گيرد.
اعصاب، ساختمان‏هاي بلند و باريكي هستند كه حاوي صدها تا هزاران رشته نازك بوده، همه قسمت‏هاي بدن را به مغز مرتبط مي‏سازند. اين اعصاب پيام‏هاي حسي را از اندام‏ها به طرف مغز مي‏برند و پيام‏هاي حركتي را از مغز به اندام‏هاي گوناگون مي‏رسانند. در نوروپاتي كاركرد اين اعصاب دچار اشكال مي‏شود. علامت‏هاي نورپاتي بيشتر شامل كاهش حس و گاهي اوقات درد در دست‏ها و پاها و ساق‏پا است.
آسيب عصبي ناشي از ديابت، مي‏تواند سبب كاهش مشكلاتي در دستگاه گوارش، قلب و كاركرد جنسي شود و موجب سوء هاضمه، اسهال يا يبوست، عفونت مثانه، كاهش قدرت جنسي و تعرق بيش از حد گردد.
در بعضي افراد ممكن است ضعف و تحليل عضلات نيز مشاهده شود.
معمولاً نوروپاتي چه زماني رخ مي‏دهد؟
افراد مبتلا به ديابت ممكن است در هر زماني به نوروپاتي دچار شوند اما علامت‏هاي آشكار نوروپاتي معمولاً در طول 10 سال پس از تشخيص ديابت، پديد مي‏آيند.
مطابق آمارهاي موجود مي‏توان گفت:
• حدود 60 درصد مبتلايان به ديابت به نوروپاتي مبتلا هستند اما علامتي ندارند.
• تقريباً در 30 تا 40 درصد بيماران ديابتي علامت‏هاي نوروپاتي پديدار مي‏شوند.
نوروپاتي ديابتي به طور معمول در افراد سيگاري، بالاي 40 سال و كساني كه در كنترل قندخون دچار مشكل بوده‏اند، رخ مي‏دهد.
علل ايجاد نوروپاتي ديابتي چيست؟
عوامل مختلفي در ايجاد نوروپاتي ديابتي مؤثرند كه مي‏توان از قندخون و قشارخون بالا در افراد ديابتي نام برد. فشار خون بالا ممكن است از بين رفتن رگ‏هاي خوني كه اكسيژن و مواد غذايي را به اعصاب حمل مي‏كنند،شود. فشارخون بالا سبب تخريب اعصاب نيز مي‏گردد. همچنين قندخون بالا روي بعضي فعاليت‏هاي شيميايي اعصاب اثر مي‏گذارد.

علامت‏هاي نوروپاتي ديابتي چيست؟
علامت‏هاي نوروپاتي ديابتي گوناگون است. بي‏حسي و كرختي در پاها اغلب نخستين علامت مي‏باشد. گاهي افراد هيچ‏گونه علامتي ندارند در حالي كه بعضي ديگر به علت علامت‏هاي نوروپاتي به شدت ناتوان مي‏شوند. نوروپاتي ممكن است در عده‏اي موجب پيدايش درد و در گروهي ديگر سبب بي‏دردي (حس نكردن درد) گردد.
علامت‏هاي نوروپاتي در ابتدا اغلب خفيف هستند و تا مدت‏ها فرد متوجه اين عارضه نمي‏شود.
آيا نوروپاتي انواع مختلف دارد؟
علامت‏هاي نوروپاتي با توجه به نوع اعصابي كه درگير مي‏شوند متفاوت است. ممكن است اعصاب متعددي درگير شوند و يا فقط يك چند عصب دچار اختلال گردند.
نوروپاتي منتشر حسي- حركتي
اين نوع نوروپاتي شايعترين نوع بيماري است كه سبب تخريب اعصاب محيطي در پاها، ساق پا و دست‏ها مي‏شود و علامت‏ها آن عبارتند از:
• بي‏حسي و كرختي يا عدم احساس درد و حرارت
• درد شديد و گرفتگي در اندام‏ها
• حساسيت بيش از حد به لمس
• از بين رفتن تعادل بدن
لازم به ذكر است كه اين علامت‏ها معمولاً بارزتر هستند. در اين نوع بيماري به علت از دست رفتن حس اندام‏ها ممكن است فرد دچار آسيب‏ها جدي گردد ولي متوجه آنها نشود.
smsk آفلاين است   پاسخ با نقل قول
2 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي 09-23-2007   #8 (لینک نوشته)
نجیب زاده
 
smsk's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : دیابت (قند خون )

نوروپاتي كانوني
اين نوع نوروپاتي معمولاً بصورت ناگهاني بروز مي‏كند و روي اعصاب خاصي اثر مي‏گذارد كه علامت‏هاي زير را ممكن است پديد آورد:

1. درد رانها
2. درد شديد در ناحيه لگن
3. درد قفسه سينه، معده يا پهلوها
4. ناتواني در ديدن اشياء
5. دوبيني
6. بي‏حسي يك طرفه صورت
7. مشكلات شنوايي
نوروپاتي خودكار يا اتونوم
اين نوع بيماري، اعصابي را كه قلب و اندام‏هاي دروني را عصب‏دهي مي‏كنند دچار اختلال مي‏كند و علامت‏هاي آن عبارتند از:
• اشكال در كاركرد مثانه (عدم تخليه كامل مثانه و تكرر ادرار و...)
• كاهش توان جنسي
• تخليه كند معده
• مشكلات گوارشي مانند احساس پري معده، از دست دادن اشت‏ها و...
• اختلال در بلع غذا
• اسهال يا يبوست
• كاهش وزن
• افت شديد فشار خون زماني كه فرد از حالت نشسته به وضعيت ايستاده بر مي‏گردد.(كاهش فشار خون وضعيتي)
• تعريق
نوروپاتي چگونه تشخيص داده مي‏شود؟
تشخيص نوروپاتي بر پاية علامت‏ها و معاينات باليني است كه توسط پزشك انجام مي‏گيرد. البته روش‏هاي تشخيصي ديگري مانند نوار عصب نيز وجود دارد.
نوروپاتي ديابتي چگونه درمان مي‏شود؟
هدف از درمان ديابت رهايي از مشكلات ايجاد شده و همچنين پيشگيري از تخريب بيشتر اعصاب است. نخستين گام كنترل قندخون است زيرا كنترل خوب قندخون از پيدايش مشكلات جديد و بدتر شدن عوارض قلبي پيشگيري مي‏كند. براي كاهش يا دفع مشكلات مختلفي كه افراد مبتلا به نوروپاتي ديابتي دارند، روش‏هاي گوناگوني وجود دارد كه به برخي از آنها اشاره مي‏شود.
رهايي از درد اندام‏ها
درمان درد ناشي از نوروپاتي، پشتكار و مداومت مي‏خواهد. مهمترين مسأله پيگيري منظم درمان است حتي در مواقعي كه درد فراموش شده باشد. پيشگيري از درد بسيار آسانتر از آن است كه منتظر شويم تا درد را مي‏توان به روش‏هاي زير كنترل كرد:
• بهبود در نحوه كنترل ديابت: در مواردي كه قرص‏ها نمي‏توانند قندخون را به خوبي كنترل كنند، ممكن است تزريق انسولين يكي از راه‏هاي درمان باشد.
• مسكن‏هاي ساده مانند استامينوفن به طور منظم استفاده شوند
• مسكن‏هاي قوي شب‏ها مورد استفاده قرار گيرند.
• برخي از قرص‏هايي كه براي درمان نوروپاتي ناشي از ديابت به كار مي‏روند. اين داروها همچنين داراي اثر مضاعف در بهبود كيفيت خواب هستند.
• استفاده از پمادهاي مسكن موضعي بر روي پاها گاهي كمك كننده است.
• يك محرك الكتريكي عصب نيز ممكن است كمك كننده باشد.
روش‏هاي درماني ديگر مانند بلوك عصب (كه در درمانگاه درد انجام مي‏شود) يا مصرف ويتامين‏ها ممكن است به صورت آزمايشي به كار برده شوند ولي اغلب چندان كمك‏كننده نيستند. روغن گل پامچال نيز ممكن است اثر محافظت كننده اندكي بر نوروپاتي داشته باشد ولي درد را تسكين نمي‏دهد.
اگر شما استفاده از يك درمان مكمل را انتخاب مي‏كنيد، به خاطر داشته باشيد كه بايد در كنار ساير درمان‏ها بكار برده شود نه به عنوان درمان جايگزيني براي درمان‏هايي كه پزشك به شما توصيه كرده است.
مشكلات گوارشي
جهت بهبود علامت‏هاي گوارشي مختلف. پزشك درمان‏هاي گوناگوني ممكن است پيشنهاد نمايد. به طور مثال به افرادي كه دچار كندي هضم غذا هستند پيشنهاد مي‏شود كه تعداد وعده‏هاي غذايي را افزايش دهند و ميزان غذاي مصرفي در هر وعده را كم كنند، همچنين از مصرف غذاهاي پرچربي و پرفيبر اجتباب نمايند.
سرگيجه و ضعف
ايستادن و نشستن آهسته مي‏تواند از سرگيجه جلوگيري كند. همچنين براي بهبود ضعف اندام‏ها بهتر است از فيزيوتراپي استفاده نمود.
مشكلات مثانه
به دليل استعداد ابتلا به عفونت ادراري در مبتلايان به نوروپاتي ديابتي، لازم است مبتلايان به ديابت آب و مايعات بيشتر بنوشيد و اگر دچار تكرر ادرار هستند، سعي كنند به فواصل منظم مثلاً هر 3 ساعت يك‏بار ادرار كنند تا به يك الگوي صحيح دفع ادرار دست يابند.
دليل اهميت مراقبت از پاها در مبتلايان به نوروپاتي ديابتي چيست؟
لازم است افراد ديابتي مراقبت‏هاي ويژه‏اي از پاهاي خود انجام دهند. مشكلات عروقي و عصبي در ديابت مي‏تواند سبب ايجاد زخم پا شود. مهم‏ترين عامل در پيشگيري از مشكلات پا كنترل صحيح قندخون و رعايت نكات بهداشتي در مراقبت از پاها است كه به گوشه‏اي از آنها اشاره مي‏شود:
• پاهاي خود را مرتب بشوييد و خشك نماييد.
• كفش‏هاي مناسب و اندازه بپوشيد.
• درجه حرارت آب را پيش از قرار دادن پاها در آب بررسي كنيد.
• ناخن‏ها را به صورت عرضي كوتاه نماييد.
• سيگار نكشيد.
در پايان لازم است يادآوري نماييم كه گرچه نوروپاتي در بيماران ديابتي يك مشكل شايع است، اغلب بيماران نسبت به آن آگاه نيستند. مسأله مهمي كه بايد به خاطر سپرد اين است كه در افرادي كه از كاهش حس پاهاي خود اطلاعي ندارند، بايد مراقبت كافي از پاها به عمل آورد. اين مسأله علت اهميت معاينات دوره‏اي توسط پزشك رانشان مي‏دهد.
كنترل خوب ديابت پيشرفته آسيب عصبي را كاهش مي‏دهد.
با كمك گروه ديابت مي‏توان علامت‏هاي بيماري را تسكين داد، از پيشرفت آنها جلوگيري كرد و كيفيت زندگي را بهبود بخشيد.
http://publicrelations.tums.ac.ir/articles/index.asp?articleID=57
smsk آفلاين است   پاسخ با نقل قول
3 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي 09-23-2007   #9 (لینک نوشته)
نجیب زاده
 
smsk's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : دیابت (قند خون )

بیماری قند و چشم

دیابت (قند خون )(چکیده مقاله )


دکتر محمد حسین دستجردی
بیماری قند (دیابت) یکی از بیماریهای نسبتا شایع و جدی است که بعلت بالا بودن میزان قند خون در طولانی مدت سبب تغییراتی در عروق خونی تمام اعضای بدن می شود که این تغییرات باعث عوارض کوچک و بزرگ در ارگانهای حیاتی مانند مغز، قلب، کلیه، چشم و دیگر اعضای بدن می گردد که نهایتا ممکن است به مشکلاتی همچون سکته مغزی ، سکته و نارسایی قلبی، نارسایی کلیوی، و نابینایی منجر گردد.
عوارض چشمی بیماری قند : عوارض چشمی بیماری قند می تواند شامل موارد زیر باشد : آسیببه عروق خونی شبکیه که اصطلاحا رتینوپاتیدیابتی خوانده می شود و سبب ورم مرکز بیناییچشم (ماکولا،( خونریزی های متعدد در شبکیهو زجاجیه چشم می گردد که اگر به موقع درماننگردد، منجر به کم بینایی یا نابینایی دائمیمی گردد.
آبمروارید (کاتارکت) زودرس که خوشبختانه اینعارضه بخوبی با عمل جراحی اب مروارید قابلدرمان است.
آبسیاه (گلوکوم) که بعلت افزایش فشار داخل چشمایجاد می شود و اگر به موقع درمان نگردد سببآسیب دائمی به عصب چشم و کم بینایی و یانابینایی می گردد.
شروع رتینوپاتی دیابتی معمولا بدون علامت است، اما بتدریج پیشرفت کرده و سبب افت بینایی می گردد. اگر این عارضه به موقع تشخیص داده شود و به موقع درمان گردد بیش از 90 درصد از بیماران می توانند از خطر نابینایی نجات یابند. اما یادمان باشد علی رغم پیشرفتهایی که در تشخیص و درمان این عارضه صورت گرفته است، اما غالبا بعلت بی توجهی بیماران و عدم مراجعه به موقع، رتینوپاتی دیابتی هنوز یکی از دلایل نابینایی در بزرگسالان می باشد. بنابراین لازم است کلیه بیماران دیابتی حداقل سالی یک بار تحت معاینه کامل چشم که با استفاده از قطره های گشاد کننده مردمک صورت می گیرد، قرار گیرند.
گرفتاری شبکیه ای بیماری قند به دو مرحله تقسیم بندی می شود:
مرحله نخست که بنام رتینوپاتی دیابتی زمینه ای نامیده می شود که در این حالت بیماری محدود به شبکیه است و خونریزی های کوچک و تورم و رسوب چربی در شبکیه دیده می شود. در این مرحله اگر ناحیه مرکز بینایی (ماکولا) گرفتار نباشد، این وضعیت بدون علامت است و بیمار ممکن است هیچگونه علائم بینایی نداشته باشد و غالبا نیاز به درمان هم ندارد. اما نکته مهم در این مرحله این است که بیمار باید با فواصل نزدیکتر (هر چهار ماه) مورد معاینه چشم قرار گیرد و یا با دیدن اولین علائم بیماری بلافاصله به پزشک مراجعه نماید.
مرحله دوم که بنام رتینوپاتی دیابتی پیشرونده نامیده می شود که در این حالت عروق خونی جدید و غیر طبیعی در شبکیه، سر عصب، و همچنین در زجاجیه ایجاد می شود که بعلت شکننده بودن این عروق، شانس خونریزی داخل شبکیه و زجاجیه بسیار بالاست و اگر در این حالت درمان صورت نگیرد در عرض مدت کوتاهی منجر به عوارض ثانویه دیگر یعنی خونریزی داخل چشم، پارگی شبکیه، و آب سیاه می گردد که نهایتا سبب از بین رفتن کامل بینایی خواهد شد. بنابراین مهم است که بیمار در شروع این مرحله تحت درمان با لیزر قرار گیرد تا این عروق جدید قبل از اینکه سبب عوارض بعدی گردند، از بین بروند . باید توجه داشت که در مرحله رتینوپاتی پیشرونده، تعداد دفعاتی که بیمار ممکن است به لیزر احتیاج داشته باشد، معمولا بیش از یک بار است و عمده این بیماران برای کنترل بیماری حدود چهار جلسه لیزرتراپی نیاز دارند. گاهی لیزر به تنهایی ممکن است کافی نباشد و یا بعلت خونریزی زجاجیه، امکان انجام لیزر درمانی وجود نداشته باشد که در اینصورت بیمار به عمل جراحی ویترکتومی نیاز پیدا می کند. این عمل بعلت طولانی بودن زمان عمل، معمولا تحت بیهوشی عمومی انجام می گیرد. البته انجام آن با بی حسی موضعی نیز امکان پذیر می باشد.
smsk آفلاين است   پاسخ با نقل قول
3 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي 09-23-2007   #10 (لینک نوشته)
نجیب زاده
 
smsk's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : دیابت (قند خون )

لیزر درمانی:لیزرهای مختلفی برای مقاصد متفاوت در چشم پزشکی استفاده می شوند. بعنوان مثال لیزری که در درمان عوارض چشمی بیماری قند استفاده می شود متفاوت از نوعی است که برای درمان نزدیک بینی کاربرد دارد. لیزر درمانی یکی از اصلی ترین درمانهای عوارض چشمی بیماری قند می باشد. از لیزر درمانی هم در مرحله نخست بیماری یعنی در رتینوپاتی زمینه ای در صورتی که تورم مرکز بینایی وجود داشته باشد استفاده می شود، و هم در مرحله دوم که رتینوپاتی پیشرونده است، بصورت فراگیر استفاده می شود. نکته ای که باید توجه داشت این است که لیزر درمانی در درمان عوارض چشمی بیماری قند باعث کنترل بیماری می گردد، اما معمولا بینایی از دست رفته را نمی تواند برگرداند. حتی لیزر درمانی در بیماری قند تا حدودی موجب کاهش دید محیطی، کاهش قدرت تطابق، کاهش دید شب، و کاهش تمایز رنگها می شود
smsk آفلاين است   پاسخ با نقل قول
3 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي 09-23-2007   #11 (لینک نوشته)
نجیب زاده
 
smsk's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : دیابت (قند خون )

دیابتی ها بخوانند
قهوه " شیر سویا " عدس " ماهی " جو " حبوبات " قارچ " خیار " پیاز " سبزیجات تازه " اسفناج " سیر " دارچین " تمشک " زغال لخته " زردچوبه " و گل گاوزبان می توانند سبب تحریک ترشح انسولین شوند . برای افرادی که به بیماری دیابت مبتلا هستند مصرف این مواد غذایی لازم و ضروری است .
متخصصان تغذیه در فرانسه می گویند : بهتر است دیابتی ها به داشتن یک رژِیم غذایی صحیح توجه کنند و با مصرف مواد غذایی مورد نیاز و مفید برای بدنشان سبب کاهش و در نهایت از بین رفتن این بیماری شوند .
smsk آفلاين است   پاسخ با نقل قول
3 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي 09-23-2007   #12 (لینک نوشته)
همکار قدیمی
 
roshanak's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : دیابت (قند خون )

كنترل قند خون :
در آزمايشگاههاي پزشكي، براي آگاهي از ميزان قند خون و كنترل سطح آن از آزمايش خون (قند خون ناشتا) استفاده ميكنند. كه اين موارد زير نظر پزشك درمانگر انجام ميپذيرد.
براي كنترل قند در منزل مي توان از نوارهاي ويژه اي كه براي اندازهگيري قند در ادرار ساخته شده و در داروخانهها در دسترس است، بهره گرفت. بيمار بايد پيش از صبحانه (ناشتا)، هنگام ناهار و شام و پيش از خواب، قند ادرار خود را آزمايش كند. براي اين كار ادرار اول را دور ريخته و پس از 15 دقيقه، نوار ويژه آزمايش را داخل ادرار نمونه دوم نموده و بيرون ميآورند، پس از يك دقيقه رنگ آن را با رنگهاي روي قوطي مقايسه ميكنند و نتيجه را در دفترچه ويژه يادداشت ميكنند. كنترل خوب آن است كه قند ادرار دو سـه بـار منفي و يكي دو بار مثبت باشد. چنانچه چند روز پيدر پي قند ادرار منفي يا برعكس مثبت باشد، جهت كاهش ياافزايش انسولين دريافتي، پزشك درمانگر خود را در جريان بگذاريد.
قند خون در شرايط ممتاز بايستي بين 70 تا 100 ميليگرم در هر صد ميليليتر خون باشد؛ ولي بين 60 تا 130 هم مورد قبول است. يك ساعت پس از صرف غذا (كه ميزان زيادي قند وارد خون مي شود) نبايستي قند خون از 160 تا 200 بالاتر رود.

درمان ديابت وابسته به انسولين :
ديابت نوع اول هم اكنون به وسيله انسولين درمان ميشود. بيمار خود روزانه انسولين
را به صورت زيرپوستي يا عضلاني تزريق ميكند. تزريق بايستي هميشه سر ساعت معين انجام پذيرد و نبايد هر روز، ساعت آن تغيير يابد. همچنين بايد دقت كرد كه هيچگاه بيمار تزريق انسولين را قطع نكند. زيرا ممكن است دچار عوارض حاد و كشندهاي گردد.
انسولينهايي كه مورد استفاده قرار ميگيرند دو نوع ميباشند:
1- انسولين كريستال (بيرنگ) كه سريع اثر ميكند.
2- انسولين انپياچ (شيري رنگ) كه مدت اثر آن طولانيتر است.
شيشه حاوي انسولين را بايد در يخچال نگهداري كرد، به تاريخ مصرف آن توجه كرده و شيشه را پيش از استفاده چندبار به آهستگي تكان داد.

درمان ديابت غيروابسته به انسولين :
در ديابت نوع دوم كمكردن وزن و فعاليت بدني اهميت ويژهاي دارد. چنانچه با تنظيم رژيم غذايي، قند خون كنترل نشود، معمولاً قرصهاي ضدقند (مانند گلي بن كلاميد) توسط پزشك تجويز مي گردد. اگر قند خون با قرص كنترل نشده يا بيمار دچار عوارض ناخواسته بيماري گردد آنگاه ميتون از انسولين بهره گرفت. شايسته است كه بيماران قرصها را به همان ميزاني كه پزشك تجويز ميكند سر ساعت مشخص بخورند. دارو را نبايد بدون نظر پزشك كم و زياد و يا قطع كرد، چنانچه نيازي به تغيير مقدار دارو باشد، پزشك درمانگر تصميم خواهد گرفت.
از جمله اين موارد ميتوان به كنترل نشدن قند خون در آزمايش خون يا ادرار، برطرف نشدن نشانههاي بيماري، يا آشكار شدن علائم كاهش قند خون (كه در مورد اين نشانه ها و درمان آن در نوشتار پیش، نگاهی داشتیم ) اشاره كرد. اثر قرصها به اين گونه است كه سبب آزاد شدن انسولين از غده لوزالمعده ميشود. همچنين باعث افزايش گيرندههاي انسولين بر روي ياختههاي بدن ميشود تا ميزان انسولين بيشتري براي ورود قند به ياخته وجود داشته باشد.

فعاليت در بيماران :
ميزان قند خون علاوه بر انسولين، به ميزان فعاليت بدن هم بستگي دارد. فعاليت باعث مصرف شدن قند و پايين آمدن ميزان آن در خون ميشود. بنابراين پيش از فعاليت شديد يا ورزش، بيمار بايد خوراكي مناسب و كافي خورده و همچنين مواد شيرين در دسترس داشته باشد تا در صورتي كه دچار كاهش قند خون شد بتواند از آنها بهره بگيرد. بهتر است فعاليت متعادل و نرمش روزانه در تمام روزهاي هفته وجود داشته باشد. ورزش سنگين در يك روز و استراحت در روز ديگر باعث بروز نوسان در قند خون ميشود.

بارداري و بيماري قند :
خانمي كه گرفتار بيماري قند است در صورتي كه تصميم به باردار شدن داشته باشد و يا چنانچه بطور ناخواسته باردار گردد، بايستي حتماً پزشك درمانگر خود و پزشك متخصص زنان و زايمان را در جريان بگذارد، زيرا كنترل ديابت در دوران بارداري بايد
با دقت و توسط انسولين انجام پذيرد.
براي تولد فرزند سالم و طبيعي شايسته است كه قند خون در حد طبيعي نگهداري شود. مراجعات پيدرپي به پزشك درمانگر و انجام دقيق دستورات پزشكي از ايجاد عوارض و پيشامدهاي ناگوار در جنين جلوگيري ميكند.
مصرف قرصهاي خوراكي ضد قند، در دوران بارداري و شيردهي ممنوع است و ممكن است سبب پيدايش عوارضي در جنين و شيرخوار گردد. بهتر است بانوان به همين تعداد فرزندي كه دارند، بسنده كرده و از بارداريهاي بيشتر خودداري كنند. در صورت تمايل به داشتن فرزند بيشتر، بهتر است بارداري در ده سال نخست شروع بيماي باشد، زيرا هر چه سابقه ديابت طولانيتر باشد، كنترل آن در دوران بارداري مشكلتر خواهد بود.


دیابت (قند خون )
__________________
ما را مددی که مست گردیم
بیرون ز هر انچه هست گردیم!
roshanak آفلاين است   پاسخ با نقل قول
نوشته را پسندیده است :
قديمي 09-23-2007   #13 (لینک نوشته)
همکار قدیمی
 
roshanak's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : دیابت (قند خون )

قرص‏هاي خوراكي پايين آورنده قند خون
مرکز تحقیقات غدد و متابولیسم


ديابت چيست و انواع آن كدام است؟
ديابت يا بيماري قند به علت ناتواني بدن در توليد يا مصرف انسولين پديد مي آيد. انسولين ماده اي است كه در بدن توسط لوزالمعده توليد مي گردد و باعث مي شود قند يا به عبارتي مهمترين منبع انرژي بدن مورد استفاده قرار گيرد.
ديابت به دو شكل عمده بروز مي كند:
ديابت نوع 1 كه فرد مبتلا به آن لازم است جهت ادامه حيات خود، انسولين تزريق نمايد و معمولاٌ در كودكان و نوجوانان پديد مي آيد.
ديابت نوع 2 كه معمولاٌ در افراد بالاي 40 سال ديده مي شود و با رژيم غذايي، فعاليت بدني و قرص هاي خوراكي پايين آورنده قند خون يا گاهي تزريق انسولين، قابل كنترل است.
در ديابت نوع 2 چه اتفاقي رخ مي‏دهد؟
در فرد مبتلا به اين نوع ديابت، سلول هاي بدن حساسيت لازم نسبت به هورمون انسولين را ندارند و پس از مدتي لوزالمعده نيز در توليد انسولين به مقدار كافي، مشكل پيدا مي كند. بدون وجود حساسيت لازم به انسولين يا در صورت كمبود ترشح انسولين، بدن نمي تواند قند موجود در خون را به داخل سلول حركت دهد؛ بنابراين قند خون بالا مي رود و افزايش قند خون سبب پيدايش مشكلاتي در فرد مبتلا مي گردد.
علامت‏ها و نشانه‏هاي ديابت نوع 2 چيست؟
اين نوع ديابت معولاٌ به آهستگي پيشرفت مي كند. علامت هاي اصلي آن پرادراري، تشنگي بيش از حد، كاهش وزن قابل توجه، افزايش اشتها و خستگي زودرس و شديد است. علامت‏ها و نشانه‏هاي ديگر عبارتند از:
• عفونت‏هاي مكرر دهان، پوست، ناحيه تناسلي يا مثانه
• تاري ديد
• سوزش و گزگز انگشتان دست يا پاها
• خشكي و خارش پوست
اين علامت ها ممكن است خفيف باشند به طوري كه فرد متوجه آنها نگردد. در سالمندان گاهي اين علامت ها فقط به سن بالا نسبت داده مي شود و تشخيص ديابت به تأخير مي افتد. نكته مهم اين كه بيش از نيمي از مبتلايان به ديابت از بيماري خود بي خبرند!
چه زماني به مصرف قرص نياز است؟
رعايت رژيم غذايي و كاهش وزن و همچنين انجام فعاليت بدني اساسي ترين اصول درمان در بيماران ديابتي نوع 2 هستند و در صورتي كه قند خون پس چند هفته كنترل نشود، نياز به درمان با قرص هاي خوراكي پديد مي آيد. به خاطر داشته باشيد كه مصرف قرص به هيچ عنوان جاي رژيم غذايي را نمي‏گيرد و شما با وجود مصرف قرص همچنان به يك رژيم غذايي خوب و فعاليت بدني منظم نياز داريد.
قرص‏هاي خوراكي پايين آورنده قند خون چند نوع است؟
قرص‏هايي كه به طور معمول براي درمان ديابت مورد استفاده قرار مي‏گيرد، عبارتند از:
1. گلي بن كلاميد يا گليبوريد كه نام ديگر آن دائونيل است. در همين گروه دارويي، از كلرپروپاميد نيز گاهي استفاده مي شود.
2. مِت فورمين
البته به تازگي قرص هاي متعدد ديگري نيز براي درمان ديابت نوع 2 به بازار عرضه شده‏اند كه هنوز استفاده از آنها خيلي رايج نشده است.
در هر حال شما بايد نام قرص هاي مصرفي خود را بدانيد و اگر به خاطر سپردن آنها برايتان مشكل است نام قرص و تعداد دفعات مصرفي را بر روي يك كارت يادداشت كنيد و همراه خود داشته باشيد.
قرص‏هاي خوراكي چگونه باعث كاهش قند خون مي‏شوند؟
توجه داشته باشيد كه قرص هاي خوراكي همان انسولين نيستند و محتوي انسولين نيز نمي باشند، اين قرص ها در افراد ديابتي كه بدنشان هنوز انسولين مي سازد، مصرف مي شوند و از راه‏هاي زير سبب كاهش غلظت قند خون مي گردند:
1- كمك به بدن براي آزاد شدن بيشتر انسولين در خون
2- تسهيل ورود قند به داخل سلول
3- كاهش ميزان توليد قند در كبد
آيا مصرف قرص‏هاي خوراكي به تنهايي براي كنترل قند خون كافي است؟
قرص‏هاي خوراكي فقط در ديابتي هاي نوع 2 كه قند خونشان با رژيم غذايي و فعاليت بدني كنترل نشده است، مورد استفاده قرار مي گيرند.
بهترين نتيجه درماني از مصرف قرص هاي خوراكي پايين آورنده قند خون تنها هنگام انجام همزمان فعاليت بدني منظم، رعايت برنامه غذايي صحيح و در صورت لزوم كاهش وزن به دست مي‏آيد. مصرف قرص هاي خوراكي به معني ترك انجام فعاليت بدني منظم و عدم رعايت برنامه غذايي صحيح نيست چرا كه در اين صورت، استفاده از اين قرص‏ها به تنهايي كمك كننده نخواهد بود.
با مصف منظم قرص هاي تجويز شده توسط پزشك و رعايت رژيم غذايي صحيح و ورزش منظم، غلظت قند خون را در حد طبيعي نگه داريد و از پيدايش عوارض افزايش قند خون جلوگيري كنيد.
آيا قرص‏هاي خوراكي داراي عوارض جانبي هستند؟
قرص‏هاي خوراكي عوارض جانبي اندكي دارند اما مانند همة داروها بايد با دقت مصرف شوند. پزشك مناسب‏ترين قرص خوراكي را با توجه به شرايط جسمي شما تجويز مي كند اما گاهي اوقات ممكن است با مصرف اين قرص ها مشكلات زير پديد آيد.
• برخي افراد ممكن است با مصرف قرص گلي بن كلاميد دچار بثور پوستي شوند كه باقطع مصرف قرص، اين عارضه از بين خواهد رفت.
• قرص هاي خوراكي ممكن است با داروهاي ديگر تداخل اثر داشته باشند، به طور مثال هنگامي كه اين قرص ها را مصرف مي كنيد از مصرف آسپرين بپرهيزيد و براي تسكين درد از استامينوفن استفاده نماييد. البته در افرادي كه بدليل مشكلات قلبي آسپرين مصرف مي كنند، ميزان آسپرين مصرفي روزانه براي آنها مشكلي ايجاد نخواهد كرد.
• گلي بن كلاميد مي تواند در برخي افراد باعث كاهش شديد غلظت قند خون شود بنابراين با مصرف اين دارو بايد برنامه غذايي را به درستي رعايت نماييد.
• با شروع مصرف مت فورمين ممكن است مشكلات گوارشي مانند تهوع و اسهال رخ دهد كه معمولاٌ ظرف چند روز از بين مي روند براي جلوگيري از ايجاد حالت تهوع، بهتر است اين قرص همراه با غذا يا پس از غذا استفاده شود.
افراد ديابتي كه قرص مت فورمين مصرف مي كنند بايد به طور سالانه از نظر وضعيت كبد و كليه‏ها بررسي شوند.
قرص خوراكي را در چه زماني از روز بايد مصرف كرد؟
به دليل تقاوت اثر قرص گلي بن كلاميد و مت فورمين، بهتر است گلي بن كلاميد نيم ساعت پيش از مصرف غذا مصرف گردد و قرص مت فورمين براي كاهش عوارض گوارشي مثل تهوع، همراه با غذا يا بلافاصله پس از آن خورده شود.
تا چه زماني بايد از قرص هاي خوراكي پايين آورنده قند خون استفاده كرد؟
اين قرص ها باعث بهبود قطعي ديابت نمي شوند بلكه با روش هاي مختلف به كنترل غلظت قند خون كمك مي كنند. اگر با يك نوع قرص كنترل مطلوب قند خون حاصل نشد، ممكن است پزشك استفاده همزمان از دو نوع قرص را تجويز نمايد.
اگر فرد ديابتي به علت يك عفونت شديد يا مشكل قلبي يا عمل جراحي، در بيمارستان بستري شود، ممكن است در طول دوران بستري به تزريق انسولين نياز پيدا كند. در اين صورت پزشك معالج ميزان انسولين لازم (كه جاگيزين قرص‏ها مي شود) را براي وي تجويز خواهد كرد.
اگر ديابت شما با مصرف قرص، كنترل نشود ممكن است پزشك به منظور ايجاد كنترل مطلوب، تزريق انسولين را براي شما شروع كند.
اگر بيمار شدم و اشتهايي براي خوردن غذا نداشتم، آيا بايد به مصرف قرص ادامه دهم؟
در صورتي كه مي توانيد غذا بخوريد حتماٌ مصرف قرص را ادامه دهيد. سعي كنيد در دوران بيماري غذاي معمولي مصرف نماييد و مايعات (بدون شيريني) زياد بخوريد. اگر به علت تهوع، استفراغ و... قادر به خوردن غذا نيستيد، به سرعت با پزشك خود تماس بگيريد.
اگر نمي‏توانيد غذاي معمولي بخوريد، سعي كنيد به جاي آن سوپ، شير يا آب ميوه مصرف نماييد. در دوران بيماري با پزشك خود مشورت كنيد.
افت قند خون در بيماران ديابتي
هنگام مصرف قرص هاي خوراكي يا دريافت انسولين، ممكن است كاهش قند خون (هيپوگليسمي) ايجاد شود. اگر چه علامت هاي كاهش قند خون از فردي به فرد ديگر متفاوت است، در هر فرد اين علامت ها مشخص مي باشد. به خاطر داشته باشيد كه بيماران بالاي 60 سال بيشتر در معرض خطر كاهش قند خون هستند.
در هر حال مبتلا به ديابت بايد علامت هاي كاهش قند خون را به خاطر داشته باشد و پيش از افت شديد قند خون و شدت يافتن علائم، وارد عمل شود.
roshanak آفلاين است   پاسخ با نقل قول
2 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي 09-23-2007   #14 (لینک نوشته)
همکار قدیمی
 
roshanak's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : دیابت (قند خون )

علل كاهش قند خون 0هيپوگليسمي» چيست؟
عوامل زير مي‏توانند باعث كاهش قند خون شوند:
• فراموش كردن يا دير خوردن يك وعدة غذايي اصلي يا ميان وعده
• دريافت ناكافي مواد نشاسته اي در غذاهاي اصلي يا ميان وعده ها
• انجام ورزش بيش از حد معمول يا ورزش برنامه ريزي نشده
• افزايش ميزان مصرف قرص هاي خوراكي نظير گلي بن كلاميد
• بيماري كليوي يا كبدي كه به دليل كاهش دفع دارو، باعث افزايش غلظت آن در خون شده باشد.
• تداخل اثر ديگر داروهاي مصرفي بيمار با داروهاي ضد ديابت
بنابراين براي شروع يك داروي جديد، حتماٌ با پزشك خود مشورت كنيد.
علامت‏ها و نشانه‏هاي كاهش قند خون چيست؟
زماني كه غلظت قند خون پايين تر از حد معمول (معمولاٌ كمتر از حدود 70 ميلي گرم در دسي‏ليتر) باشد، علامت هاي كاهش قند خون پديدار مي شوند.
علامت‏هاي هشدار دهنده افت قند خون عبارتند از:
• احساس ضعف و گرسنگي
• لرزش دست ها
• تعريق فراوان
• عصانيت و آشفتگي
• تپش قلب و نبض سريع
• گزگز و مورمور در اطراف دهان و انشگتان
• تاري ديد
علامت‏هاي ديگر:
• سردرد
• رنگ پريدگي
• تغيير خلق و خو
• كاهش تمركز و حواس و پيدايش توهمات ذهني
• تحريك پذيري
• گيجي و منگي
• اختلال تكلم
• دو بيني
• كاهش سطح هشياري
• تشنج
در مواقع كاهش قند خون چه بايد كرد؟
هنگام افت قند خون بايد از مواد قندي سريع الاثر مانند نصف ليوان آب ميوه، چند قطعه شيريني، 3 حبه قند يا آب نبات استفاده نمود. مقدار مصرف اين مواد در افراد مختلف متفاوت است اما بايد توجه داشت كه به دنبال مصرف مواد قندي زود اثر، مواد قندي طولاني اثر يا يك وعده غذايي كامل نيز مصرف شود. اين كار به منظور پيشگيري از كاهش دوبارة قند خون انجام مي‏گيرد. مواد قندي طولاني اثر شامل يك عدد ساندويج، يك عدد ميوه، بيسكويت يا يك وعده غذايي كامل است.
كاهش وزن چه كمكي خواهد كرد؟
چاقي يك عامل تقريباٌ مشترك بين افراد ديابتي نوع 2 است. چاقي باعث مقاومت سلول ها نسبت به انسولين مي شود و در نتيجه بدن در تحمل مواد قندي دچار اختلال مي گردد. پس با كاهش وزن و رساندن آن به حد طبيعي، باعث كنترل بهتر قند خون شويد.

و بالاخره اينكه:
به خاطر داشته باشيد كه بيشتر افرادي كه ديابت نوع 2 دارند و با قرص و رژيم غذايي قند
خون را كنترل مي كنند، مي توانند بدون مشكل به زندگي خود ادامه دهند.
roshanak آفلاين است   پاسخ با نقل قول
2 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي 08-25-2008   #15 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن
 
ruya's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض کشف علائم عجیب بیماری قند خون!!

کشف علائم عجیب بیماری قند خون!!
آیا شما مستعد به ابتلاء دیابت هستید؟ آیا تا کنون علاوه بر آزمایش قند خون، فکر کرده اید که ممکن است علائمی را داشته باشید که هرگز به آن توجه نداشته اید؟
در این مقاله جالب که بر اساس آخرین تحقیقات انجام شده روز، در دنیاست شما را با این نشانه ها آشنا می کنیم تا با اطلاع و اقدام به موقع بتوانید پیشگیری*های لازم را به عمل آورید.

بنابر گزارش انجمن دیابت امریکا، در حال حاضر بیش از 23 میلیون آمریکایی به دیابت مبتلا هستند که 24 درصد آنها هنوز تشخیص داده نشده*اند. شما نیزممکن است به دیابت مبتلا باشید، اما از آن بی خبر باشید .

از شما دعوت میکنیم تا به مطالعه نشانه هایی غیر معمول و تعجب برانگیزکه میتواند نشانه هایی از شروع دیابت در شما باشد دعوت می کنیم :

1- تیره ماندن رنگ ابرو

در مطالعه اي که توسط محققان آلمانی بر روی 100 نفر از مردان بین سنین 50 الی 70 ساله انجام پذیرفته است، دیده شد که 76 درصد مردان که ابرویی تیره*تر ازموهای سر داشتند به دیابت مبتلا بودند. در واقع میتوان گفت که افرادی که دیابت دارند روند سفید شدن موهای ابروی آنها دیرتر انجام می پذیرد .

2- سایز سینه ها در خانمها

اگر خانمی مستعد ابتلاء به دیابت باشد سایزسينه ها شاید تا پنج برابر افزایش یابد. گرچه میزان بزرگی سینه ها مستقل از توده بدنی است اما این یافته که در مجله پزشکی کانادا هم به چاپ رسیده، یافته ای قطعی است و به این خانمها توصیه میشود حتماً قند خون خود را چک کنند.

3- ماه تولد

باز هم بدنبال تحقیقی شگفت انگیز که انجمن دیابت امریکا گزارش نموده است با مطالعه بر روی بیش از 10.000 کودک، میزان ابتلاء کودکان متولد در فصل بهار به دیابت نوع 1 بیش از متولدین در فصل پاییز اعلام گردیده است. در واقع ماه تولد شما در میزان ابتلاء به دیابت تاثیر دارد.4- کاهش شنوایی


همیشه این مطلب که دیابت سبب کاهش شنوایی میشود را شنیده یا خوانده اید اما اینکه کسانی که مبتلاء به کاهش شنوایی هستند دو برابر بیشتر در معرض ابتلاء به دیایت هستند نکته ای جالب توجه و جدید است که توسط دکتر جودیت فرادکین، ریاست انجمن انیستیتوی سلامت غدد درونریز و بیماریهای متابولیسم اعلام شده است. پس اگر از کاهش شنوایی رنج میبرید شاید به دیابت مبتلا باشید.

5- کوتاهی قد ( کوتاهی پاها)
یک خبر بد برای کوتاه قدها این است که بر اساس تحقیقات انجام شده در دانشگاه هاروارد بر روی 3600 مرد اعلام گردید که کسانیکه پاهای کوتاه تری دارند دو برابربیشتر، نسبت به بلند قدها ریسک ابتلاء به دیابت نوع دوم را دارند .

ruya آفلاين است   پاسخ با نقل قول
2 نفر نوشته را پسندیده اند
پاسخ

برچسب ها
قند, خون, دیابت

ابزارهاي موضوع
نحوه نمايش

قوانين ارسال
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is فعال
شکلکها فعال است
كد [IMG] فعال است
كدهاي HTML غير فعال است
Trackbacks are غير فعال
Pingbacks are فعال
Refbacks are فعال


ساعت جاري 05:58 PM با تنظيم GMT +4.5 مي باشد.